Zaterdag 21 Februari, Tierde Blad. A°. 1914. Dit de Omstreken. Buitenlandseh Overzicht. N». 16563. Se Bloembollententoonstelling te Noordwijk. In de ruime achterzalen van café „Het Fortuin'' van de Erven C. Gordijn, die tot één zaal ineenloopen, heeft de afd. Noord- wijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur haar tentoonstelling geopend. De tentoonstellingscommissie be staat uit de heeren N. M. Alkemade, voor zitter, tevens afdeelingsvoorzitter, J. Braun, A. H. Faase, Joh. van Konijnenburg, J. van der Meer Ohr.zu., A. v. d. Plae Pz., A, J, Hoogeveen Pz. en C. Verwey, de laatste als vertegenwoordiger van het afdeelmgs- bestuur en tevens als secretaris-penmng- ioeester. De jury, bestaande uit de heeren N. Dar mes, van Lisse, P. van Deureen, van Sas- senheim, Th. Jonkheer van Hillegom en L. A. Prin3 van Wassenaar, feliciteerde do commissie met de expositie en sprak haar volle-tevredenheid uit over do wijze van ar- rangeeren, terwijl de uitmuntend geforceer de bloemen de volle tevredenheid der beoor deelaars had. To twee uur werd de tentoonstelling of ficieel geopend met een rede van den heer N. M. Alkemade, voorzitter van de afd. Noordwijk van B. B. C. Spreker heette de aanwezigen welkom en memoreerde, dat op 20 Febr. 1913 het besluit werd genomen c m de tentoonstelling te houden. Hij legco het doel. nader uit. De afdceling Noordwijk was nimmer <le minste in de vakbeweging, en vooral niet op het gebied der practische cultuur. Spr brengt dank aan de tentoonstellings commissie, die zich van haar taak gekwe ten heeft op een wijze, die z.L verwonde ring moet wekken, en tot dankbaarheid verplicht. Voorts dankte hij allen, die door fiuancieelen steun en anderszins het succes der expositie mede verzekerden. Hij dankt tenslotte de dames en lieeren, die zich bereid verklaarden, de beoordee ling op zich te nemen. Do opening werd bijgewoond door den burgemeester, jhr. W. C. van Panhuijs, wethouder Van der Meer, en den gemeente secretaris, den heer E. de Groot. De Burgemeester wensebte de afdeeling geluk met de tentoonstelling, en wees er op, dat de bloembollencultuur één der be langrijkste bronnen van inkomsten is voor de gemeente en voor de geheele streek. Hij wist, dat er in de afd. Noordwijk energio schuilt, en hij wees er op, dat deze ten toonstelling wederom een uiting van die energie is. Hij hoopte, dat het doel der ten toonstelling: vermeerdering van vakkennis, bereikt mocht worden, opdat het vak, tot stpeds grooteren bloei kome. Daarna maakte men een wandeling door de zalen der tentoonstelling. Ook wij willen de expositie nu wat nader beschouwen. Zonder ook maar in de verste verte iets te kort te willen doen aan do andere inzenders, moeten we toch vermel den, dat dc beide to Noordwijk gevestigde bandelskweekerijen hun beste beentje zóó danig hebben voorgezet, dat niemand ons zal tegenspreken, als we beweren, dat een groot deel van het succes de tentoonstel ling aan deze beide firma's mag worden toegeschreven.-Wij bedoelen de kweekerijen van de heeren D L. Grullemans en C. fiocteinande eerste is meer wat men in do wandeling noemt potjesbloemist, al legt hij zich met succes toe op het forcee- ren van bolgewassen, de tweede is meer speciaal de broeier, die duizenden gebroei de bolbloemen naar binneD- en buitenland .verzendt. De heer D. L. Grullemans zorgde voor de prachtige decoratie der zalen met pal men, monumentale calla's en prachtig ge vulde manden, de heer O. Soeteman heeft door talrijke inzendingen van tulpen, hya cinten en andere bloeiende gewassen de tentoonstelling gemaakt tot een van aon- Hierkelijken omvang. De dames-jury, clio tot taak had, een ecre-prijs toe te kennen aan de mooiste van alle inzendingen, kende na lang be raad dien eereprijs toe aan den heer O. Soeteman. feu slotte geven wij de bekroningen I Hyacinten. Een collectie eerste soort hyacinten, bestaande uit minstens 24 potten in minstens 8 verscheidenheden. Eerste prijsfirma C. Alkemade Azn. Twee de prijs: J. W. Faase Jac.zn. Derde prijs: •A. C. v. d, Plas Pan. Eervolle vermel ding: firma Van Konijnenburg en Zonen. De mooiste groep miniatuur-hyacinten ln pannen of kistjes. Perste prijs: O. Soeteman, met geluk- frenschen der jury. II Tulpen. Een collectie enkele tulpen, "Cftaande uit minstens 24 potten in min stens 6 verscheidenheden. Eerste prijs: O. Soeteman, Tweede Prijs: A. H Faase. Derde prijst firma O. Alkemade Azn. Een collectie dubbele tulpen als boven* Eerste prijs: A. H. Faase. Tweede prijst örma O. Alkemade A?.n III. Bol-, knol- en wortelgewassen in het W gemeen. Een eoreprijs aan O. Soeteman voor een Pfcrk enkele en dubbele tulpen. Hiervoor ontving de heer O. Soeteman tevens den oere-prij8i toegekend door de dames-jury. Le,n ïste prijs aan O. Soeteman voor 4 l ij collectie dubbele tulpen in kistjes. en 9de prijs aan O. Soeteman voor 4 «aden gevuld met hyacinten. Een derde prijs aan C. Soeteman voor een verzameling tulpen in kistjes. Een eervolle vermelding aan C. Soete man voor drie bouquetpotten, beplant met t-ulp .Proserpine". Eervolle vermelding aan A. C. v. d. Plas voor de hyacinten Grand Albert" en „Rose Conquest" uit een collectie nieuwe re soorten hyacinten. Inzendingen buiten het programma. Een eerste prijs aan W. N. Alkemade voor een perk tulpen „Jenny". Een tweede prijs aan do firma Van Ko nijnenburg en Zonen voor een collectie bloeiende tulpen. Een derde prijs aan A. Hoogeveen Pz. voor een verzameling dubbele tulpen. Een eervolle vermelding aan Chr. v. d. Meer voor een collectie bol- en knolgewas sen. Inzendingen ter opluistering. Een eerste prijs aan een groep palmen van D. L. Grullemans. Een 2de prijs aan 3 3 gevulde manden van D. L. Grullemans Een derde prijs aan een groep Calla's van D. L. Grullemans. Een .eervolle vermelding aan de versiering der vestibule, bestaande uit palmen enz. van den heer C. J. L. v. <L Meer. ALPHEN. Als gedelegeerde van het negende dis trict van den Schoolraad voor dc Scholen met den Bijbel is in de vac.-ds. G. Elshove gekozen ds. J. Gispen, alhier. HAZERSWOÜDE. De „Harmonie van Hasterswoude" gaf haar tweede en laatste uitvoering voor dit winterseizoen in de zaal van café „Boers", onder directie van den hear A. Fortgen.s.- De zaal was geheel gevuld en het publiek betoonde zich den gèheelem avond zeer er kentelijk voor hetgeen werd aangeboden. De muziekstukken werden met veel animo uitge voerd en enkele er van onder adem loo ze stilte aangehoord. Onze muzikanten blijken over 't algemeen zich goed voor te bereiden, daar zoowel da maatvastheid als dc techniek en de embouchure vooruitgang toonen. De lieer August de .Laat, van Rotterdam met zijn medewerker Adriano en do heer Jansen als pianist hebben door hun schoone voordrachten, die ze op uitmuntende wijze ten gehoor© brachten, een niet garing deel gehad aan heb succes van dezen avond. Het aantal ingeschrevenen voor de na tionale militie bedraagt in onze gemeente 58 personen. In „Salvatori" hield ds. Roscani Abhing, van Leiden een lezing, voor ieder toeganke lijk, over „De Jongelingschap van onzen tijd," en wel op uitnoodiging der Chris telijke jongelingsvereeniging „Eero zij God." Dr. Hoekstra, van Kampen, hield een lezing in de consistorie der gereformeerd^ kerk en had als on dei-worp gekozenOns zdelelevcn. In schoone taal schetste hij lo. het kennen, 2e hot willen en 3e het gevoelsleven. De - opkomst was bevredigend,. Do vereeniging „Ziekenverpleging" hield haar jaarvergadering in het lokaal van den kastelein A. van Wijk, aan den Rijndijk.; Do voorzitter, de heer T. Wezel en burg Kzn., opende de büjocnkomst met een wel komstgroet en gaf daarna aan dr. P. Dek ker gelegenheid tot het houden van zijn lezing over heb onderwerp: „De ontwik kelingsgang der geneeskunde," welke lozing door ,den spreker mot lichtbeelden werd vöiV duidelijkt. Vervolgens bedankte do voorzit ter dr. Dekker voor zijn leerzame voor dracht en bracht daarna zijn jaarverslag- uit. Uit dit verslag bleek, dat do vereeni ging' op ,31 December 270 loden telde en 15 donateurs. Aangeschaft werd een water bed. H<eb me tori aal der vereeniging werd. 224 keer in bruikleen afgestaan, terwijl ruim 100 keer ijs word verstrekt. Ligtenten zijn voortdurend in gebruik en liet verplcgings- fonds is geen enkele maal aangesproken. Da toestand der vereeniging i? gunstig. De zeer uitgebreide notulen van don secre taris, ds. H. Smelt, worden mot belangstel ling aangehoord en vervolgens goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, pas tooi G. de Groot, bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 358.02 en de uitgaven £282.8172» zoodat^er een batig sal do is van f 75.207s- Hot yerplegingsfonda heeft in kas f 378.94. Do rekening werd nagezien door do hee ren H. A. P. Meyer, C. Visser cn A. de Jong en bij monde van eerstgenoemde goedge keurd. De voorzitter bedankte den penning meester voor zijn gehouden beheer. Op voorstel van den voorzitter wordt f30 van het batig saldo bestemd voor het Ver- plogingsfonds'. Herkozen werden als bestuurders do hoe ren T. Wezelenburg en de pastoors G. do Groot en Verhoeven. Voorgesteld werd de vacature, ontstaan door hot vertrek van ds. Bouma, voorloopag niet te vervullen, maar diens bestuursfunctie to reservoeren voor zijn oventueelen opvolgeij. Dit wordt aangenomen. Als commissie tot het nazien der reke ning voor het vervolg worden nu benoemd de lieeren J» Dekker, A-, do Jong en O. Visser. Hot bestuur g'bclt nog voor het sta oh ten ven een fonds tot bestrijding van tuberculose in oigen gemeente, hetgeen de vergadering aanvaardt. Het. bestuur wordt gemachtigd deze zaken te regelen on uit te voeren, om er dan later in do groote vergadering ver slag van te doen. In do maand April zal oen circulair© worden uitgegeven, om dit doel goed in *t lioht te stellen. Mot algemeene stemmen wordt, op voor stel van 't bestuur, do af gebieden voorzitter, mr. O. S. van Dobben dp Bruyn, tot feerelid van 'b Bestuur benoemd. Na eonige bespre kingen wordt de vergadering vervolgens door den voorzitter gesloten* KATWIJK. Do Katwijksche Ziekenverpleging hield gisteravond in het Hotel „De Ros kam" haar jaarvergadering; de belangstel ling was helaas nipt groot, met het Be stuur waren slechts 9 leden en 13 dames tegenwoordig. De vergadering werd nè, gebed en het lezen van Psalm 103 door den voorzitter, ds. A. J. van Wijngaarden, geopend, met een hartelijk welkomstwoord. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd de rekening daarop door de penningmees ter, den heer C. Ouwehand voorgelezen, sloot met een nadeelig saldo, gevolg van het bedanken van vele leden zoowel te Kafcwijk-aan-Zee als elders. Nagezien door een Commissie, bestaande uit de heeren J. Hueting, P. Ravenslbcrgen en Jb. Was senaar, werd tot goedkeuring dier verant woording geadviseerd en daarte besloten onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn gevoerd beheer. De seferetaris, ds. H. Meyering, bracht vervolgens liet jaarverslag uit. Gewezen werd op hét vertrek van de al leszins bekwame en beminde zustor Van Kempen, en de beste verwachtingen geuit over haar vervangster zuster Kuijpors. In 1913 werden ongeveer 5250 bezoeken afge legd het hoogste aantal werd be reikt in April met 496; de meest mogelijke medewerking werd verleend door de docto ren de heeren Van Elk, Hueting en Van Walsëm. Enkele patiënten van den beer De Ruiter Zylker kwamen in 1913 terug, in verband waarmede Z.Ed. de vraag werd gesteld of hij weder tot aanstelling van een eigen verpleegster zou overgaan, waar op het Bestuur echter geen "antwoord ont ving. Onder dankzegging aan den secretaris werd dit verslag vastgesteld. De begrooting voor 4914 vervolgens aan geboden, sloot eveneens met een nadeelig saldovelerlei luiddeten werden beraamd om het aantal begunstigers en leden uit te breiden. De voorzitter wenschte hiervoor in de eerste plaats den kansel te gebrui ken verder zal worden overwogen om met busjes onder de ingezetenen te werken, waartoe ook de medewerking der dames werd ingeroepen. In verband met het tekort op do be- groóting werd de vraag gedaan hoe het Bestuur wenscht te handelen, wanneer meerdere patiënten van clen heer Zylker terugkomen en de aanstelling van een tweede zuster noodig is. Door het Bestuur werd de verzekering gegeven, dat de pa- tienten niet zullen worden afgewezen, en wanneer dit werkelijk noodzakelijk is, tot de aanstelling van een tweede zuster zal worden overgegaan. Ten slotte wees een der leden op heb wenschelijke van een cursus, voor jonge dames in eerste hulp bij ongelukken en gaf de secretaris te kennen, dat een der idealen der vertrokken zuster ook was een cursus voor opleiding van deze dames ter eventueele vervanging der Wijkzuster bij ziekte als anderszins. Het Bestuur zal een en ander overwegen en werd reeds bij voor baat de medewerking der geneeskundigen verzocht. Na een woord van dank door den voor zitter aan de aanwezigen, werd de samen komst door den secretaris mét dankgebed gesloten. KATWIJK-AAN-ZEE. De „Sta.-ört." bevat de akten van op richting der riaaml. vennootschappen Motorboot Katwijk 1, Katwijk a/Z. Kap. f 7200, aand. v. f 2°0. gepl. en volgest. Dir. M. v. Zuilen, onderdir. A. v. Zuilen. Motorboot Katwijk 2, Katwijk a/Z. Kap. f 7500, aand. v. f 25<\ gepl. en volgest. Dir. D. v. Zuilen, ondterdir. C. v. Zuilen, Motorboot Katwijk 3, Katwijk a/Z. Kap. als voren. Dir. H. v. Zuilenv onderdir. M. v. Zuilen. Motorboot Katwijk 4, Katwijk a/Z. Kap. f 8100, aand. f 150, alle gepl. en volge-sb. Dir. J. v. Zuilen, onderdir. H. v. Zuilen. WOUBRUGGE. In een ouderavond gisteren in dc Chr. school alhier gehouden hield het hoofd der school de hoer KI. do Boer een referaat, getiteld„De persoonlijkheid van den op voeder", en behandelde de volgende pun ten lo. De onderwijzer drukt het stempel zij ner persoonlijkheid op alle lesstofdaar om zal een geloovig onderwijzer hetzelfde vak anders behandelen dan een ongelovig onderwijzer 2o. Do persoonlijkheid van den opvoeder zal invloed hebben zoowel op hetgeen, waar over, als op de wijze, waarop hij tucht oefent. 3o. De Christelijke persoonlijkheid mag niet gesteld worden boven de eeuwige beginselen van Godswoordmaar aan dat woord ondergeschikt-, is zij een zeer belang rijke fact-or in het werk der opvoeding in huis en school. 4o. Een der voornaamste eigenschappen van den opvoeder is, dab hij liefde moet hebben voor de kinderen. öo. Bij eenheid in het noodige tal #r on der de Chr. opvoeders verscheidenheid in persoonlijkheid zijn en moeten zijn. Dit schoone referaat werd door een a-an dachtig gehoord gevolgd. LISSE. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering was wethouder Van Parijs voorzitter. Afwezig: de heeren Van Lijnden, Van Zanten en Van der Meij. Do notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goodgekourd. Ingekomen was de goedkeuring van God. Staten op heb Raadsbesluit inzake den aan koop van een terrein van de Christelijke Schoolvereeniging. Werd voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een schrijven van de Gemeenteambtenaren, houdende oen dankbe tuiging voor do verhooging van liuu trak tementen, henevens cm dito van den klerk van do Gasfabriek. Voor kennisgeving aan genomen. Van do voetbalclub „Concordia"' was in gekomen een schrijven, houdende een ver zoek om van de. Gemeente Lisse in huur te mogen nemen een terrein van 1CM) maal 50 meters, om dit te gebruiken aU voetballer- redn. Besloten werd dit verzoek aan te houden, totdat de havenwerken gullen zijn uitge voerd. Van de woningvereeiiiging „Volksbelang" was een verzoek ingekomen, om art. 30 van de Bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat zij voor den bouw harer woningen balken kan gebruiken van 8 maal 23 c.M. Mot alge meen© stemmen werd in dien geest besloten, indien ier tenminste van de zijde van don Ge* meenteopzdehter geen bezwaren bestaan. Daarna werd gelezen een schrijven van do Ned.-Herv. Ivork, houdende doTnodederiiug dat liet bestuur heeft besloten niet in ie gaan op do ver koops voor waarden van de Gemeente Lisso, aangaande don Zuidhoek. Nog werd-medegedeeld, dat liet bost uur den Zuidhoek onder de bekende voorwaarden dis ponibel stelt tot het jaar 1918. Dit schrijven werd gesteld in handen van do woningveneenigiug- „Volksbelang."' Daarna werd besloten en zulks op verzeek van B. on V. .van de gcmoenlc Maassluis, om adhaesie te betuigen aan een door boven genoemd college te zendon request aan den minister van Justitie inzake oen arrest- van den H-oogcn Raad aangaande do ~luvorde ring van de gemeentebelastingen. Vervolgens werd mededeeliog gedaan van het Koninklijk besluit.van 5 Februari 1914. waardoor aan do gemeente Lisse. oen" Rijks voorschot werd verleend van ten hoogste f27.460, teneinde in do gelegenheid te worden gesteld om een voorschot te vcrleenon tot oen gelijk bedrag aan do woningvereeniging „Volksbelang." Daarna werd met algemeene steinm ;n be sloten tot liet aangaan vau «een geldhvning bij het „Weduwen- en Wcezqnfonds van' Euro pees ohe ambtenaren," tot eeoi bedrag van ten hoogste f30.000, tot een koers van 100 pCt., met ©en rentevergoeding van 47s pCt., onder voorwaarde, dat de .gemeente Lisse jaar lijks minstens f 1000 zal mogen aflossen en dezx) aflossingen zulllen mogen aanvangen in het volgend jaar. Het fonds bepaalde dat de aflossingen eerst ovor 5 jaar zouden aanvangen, en dat het bedrag hiervan zou bedragen f 1000 par jaan Goedgevonden .werd voorts een af- en over schrijving op dc begrooting 1914. tot- een bedrag van f455. Daarna werd ten verzoeke van den hoer II. van Graven en zulks iu verband met zijn bouwplannen, de rooilijn in het Vierkant vastgesteld volgens voorstel van B. en W. Vervolgens werd door B. en W. voor gesteld om over to gaan tob de aanschaffing' van icen nieuw systeem laadmaehine in do Gasfabriek, en het vergrooten van de be staande zuiveringskisten. Nadat deze zaken door den Gasdirecteur waren toegelicht world hiertoe met algemeene stemmen beslot ;-,n. De kosten worden geraamd op'f-8500. Nog werd op voorstel van B. en W. besloten om over te gaan tob het leggen van een bouwvorbod op den Heerenweg, ter plaatse van huize ltoozendaal, waardoor dc rooilijn 4 meier zal worden teruggebracht. Daarna werd, nog maals zonder hoofdelijke stemming, besloten, en zulks op voorstel van B. cn W., om over te gaan tot het aanleggen van het gasbuizjen- nct in do nieuw te maken straat langs de haven en de te verlengen Schools braai. Do kosten hiervan zijn geraamd op f 1300. Bij do rondvraag merkte de lieer Lofeber op, dab nu de traktementen van alle ge meente-ambtenaren zijn verhoogd, behalve het traktement van den Gasdirecteur, cn dat hij gaarne zag dat ook diens traktement zou worden verhoogd. B. en W. beloofden in do «eerstvolgende vergadering met ecu voorstel in dien geest te komen. De heer Tromp stelde voor om in liet be stek der havenwerken alsnog te bepalen, dat onderaannemers in Lisse woonachtig, direr t vanwege de Gemeente zullen worden uitbe taald, nadat zij een bewijs hebben overge legd dat zij aan hun verplichtingen hebben voldaan. Deze bedragen zullen dan van de aannemingssom van den betrokken aahiieuier worden afgetrokken. Met algemeen© stem men aangenomen. Ten slotte werd naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van den heer War merdam, besloten, dat de ingang van de Wagenstraat vanwege de Gemeente zal wor den bestraat, nadat door den heer Van der Veld het trottoir zal zijn aangelegd, Daarna, werd de vergadering! geslote,^ Generaal Esisacl pas- ESSAD PASJA ja, die reeds met da GEINTERV IE WD. overige leden der Al- baneesche deputatie te Keulen aankwam, heeft niet een persman aldaar 'n onderhoud gehad. Essad pasja heb zich zeer optimistisch uit ten aanzien van het optreden van clen prins Von Wied als vorst van Albanië. Het Albaneesche volk zal ontegenzeggelijk den nieuwen vorst met ju bel ontvangen. Natuurlijk zijn er wel eenigo dwarsdrijvers, doch dit aantal is zoo gering, dat men daarmede nauwelijks rekening be- ho'eft te houden. Ecsad pasja heeft aan den prins Von Wied, die bereids van Parijs naar Néuwied is vertrokken, de aankomst van de Albaneesche deputatie te Keulen te legrafisch medegedeeld. Essad pasja wachb thans 't antwoord van den prins om zich na de ontvangst daarvan met de leden der de putatie naar Neuwied te hegeven. Up heb elöt van den prins vindt o. a. een diner plaats, bij welke gelegenheid Essad pasja uib naam van de Albaneesche bevolking deri prins Von Wied don troon van Albanië zal aanbieden. Na de feestelijkheden te Neu wied zal generaal Ecsad pasja naar Keulen, terugkeeren om zich Zondag naar Leipzig te begeven en zijn intrek te nemen op heb Slot van den vorst Sc-hónbergWaldenburg, den vader der vorstin Von \Vied. Tot Dins dag zal Essad pasja op het kasteel van dezen vorst vertoeven, waar inmiddels ook de nieuwe vorst van Albanië met diens echtge- noote zal gekomen zijn. Vervolger.fi zal heb gezelschap gezamenlijk over Triest naai' Du- razzo vertrekken. Aldaar is reeds een woon huis voor den vorst van Albanië ingericht. Ten slotte deelde Essad pasja mede, dab spoedig te Durazzo een theater en verachil- lende inrichtingen tot bevordering der ont wikkeling en beschaving van het volk zullen worden opgericht. l)e Fran- GEZONDHEIDSTOESTAND sehe Kamer, FRANSCHE LEGER. heeft giste ren haan aandacht wederom geschonken aan den ge zondheidstoestand in het leger. De beraad slagingen over een desbetreffende inter pellatie weiden voortgezet. Maginot, de onderstaatssecretaris van oorlog, hield een zeer uitvoerige rede. Meb tal vud cijfers gaf hij aan, dat de gezond heidstoestand zeer zeker veel te wensehen overgelaten heeft en nog overlaat. Tot op zekere hoogte kan dit verklaard worden uib het samenvallen van een zeer strengen, kou den wint-er met de invoering van de nieuwe wet, die het noodzakelijk maakte ruim 200.000 man meer onder te brengen en liet gebrek aan militaire geneesheeren, maar spr. betoogde tevens, dat al het mo gelijke gedaan is en nog gedaan wordt om den toestand te Verbeteren, dat het ergsto dan ook geleden is, de toestand reeds veel verbetert en er geen reden is, de openbare meening te verontrusten. Ver der \erklaarde hij, dat er geen sprake van zijn kon, de wet op den driejarigen dienst tijd thans weder af te schaffen. De radicalen hadden, voordat ze aan heb bewind waren, op hun congres te Pau als een der hoofdpunten van het programma de afschaffing van den driejarigen dienst tijd en den terugkeer tot den tweejarigen diensttijd gesteld. De socialisten beant woordden dan ook de geheel hiermede in strijd zijndo verklaring van Maginot met zeer luid en boosaardig protest, terwijl de Briandisten en het centrum applausdisseer- den, maar toch ook de ironische uitroepen deden liooren. Het slot van het debat ia tot Maandag verdaagd. Nadat Maginot had uitgesproken, kwam de minister-president hem de hand druk ken. De ontevredenheid, die over zijn rede onder radicalen en socialisten heerscht, doet een wijziging in de samenstelling van de meerderheid voorzien. KOUTE BERICHTEN. Een - Russisch blad deelt, mee dat cte Duitsche militaire missie Turkije weer zal verlaten. Met de Turksche bevelhebbers kunnen de Duitschers het- niet vinden. Ook gevoelen de heeren rich in Kostantinopel niet op hun gemak. To Crandley Heath een plaatsje in het mijndfistrict van Stafford, is dc hoofdstraat over een lengt© van 400 M. een meter diep gezonken. Huizen en winkels werden ern stig beschadigd en de bewoners konden ge- durencte geruimen tijd hun woningen nice verlaten. Do Roemeensche prinses, die verloofd is met den Griekschen kroonprins, krijgt '11 bruidsschat van 24 millioen gulden en een jaargeld van honderdduizend gulden. In den mond der Elbe worden groot o hoeveelheden haring en sprot gevangen de laatste drie dagen zijn op dc markt te Cuxhaven 300,000 pond verkocht. De visch wordt in hoofdzaak gebruikt om er het land mee te bemesten. Dat alles is tot ver betering van den vischstand. De Duitsche kroonprins is beteronde, maar de ontsteking van zijn amandelen is nog niet geheel genezen. Daarom zal Prins Hendrik van Pruisen liein vervangen bij het afloopen van het nieuwe linie-schip, dat de plaats van do Brandenburg zal inne men.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13