N°. 16561. iDoiiclerdag ÏO Februari, A0. 1914. §eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Studenten-Tooneelvereeulging üii de Omstreken. PKIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post9 1,65, JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 10 Febr. 1914 No. 40 Gelet op art 11 der wet van den 13dcn ETuni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedepu teerde Staten is bepaald: lo. dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h der Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87) wordt gesloten p Zaterdag 23 Februari aanstaande 2o. dat do uitoefening der jacht op wa terwild, voorzoover dio niet begrepen is onder do voorafgaande bepaling, wordt ge sloten op Zaterdag 14 Maart aanstaande; 3o. dat do uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15 la e der bovengenoemde Wet) i toegelaten van den 22s ten April aan- staande tot en met 27 Juni daar aanvolgende, doch da-t het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt? 4o. dat de kooilieden hun kooieenden in idit jaar moeten opsluiten of ophokken van den Isten Juli tot de open i Dg der jaohtop waterwild. Deze kennisgeving zal in plano ge drukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks to doen gebruikelijk is, alsme de in het Provinciaal blad" en in de „Nc- derlandscho Staatscourant" worden ge plaatst. 's-Gxavenhage, 12 Februari 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEEETS. IN DE BRIEVENBUS moet men nooit brieven werpen, waarvan de inhoud bestemd is voor heb nummer van denzelfden avond. Men geve die af aan het loket. Lesden, 89 Februari. In de collegezaal van het Botanisch Laboratorium alhier hield gisteravond, op uitnoodiging van de Phil. Faculteit der Leidscho studenten, prof. dr. J. Stark, uit Aken, een geleerde verhandeling over ,,den invloed van een electrisch veld op spec traallijnen." In deze voordracht werd heb resultaat medegedeeld van de talrijke onderzoekin gen, op dit terrein door spr. gedaan. Zij werd door lichtbeelden verduidelijkt. Wegens overtreding der verordening op do winkelsluiting is proces-verbaal op gemaakt tegen den winkelier Van E. du Ch. aan de Haarlemmerstraat. Naar aanleiding van de mededeelin- gen, door ons ontleend aan het verslag van het bestuur der stichting ,,Het Leid- Boho Volkshuis", willen wij er nog eens om misverstand te voorkomen de aan dacht op vestigen, dat de stichting nog te weinig financieelen steun uit Leiden zelf ontvangt. Ingekomen is bij den heer S. de Boer Az. voor ,,Schoolkindervoeding" f4.60, gecollecteerd op den gezelligen avond van het Alg. Ned. VVerkliecfe Verbond. cien- De heer E. H. J. Cunaeus, tuin- bouw-wandel-leeraar alhier, heeft voor de afd. Haarlem, van de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing gehouden over: „Kijkjes in de tiunbouw- isvereld." Medegedeeld werd, da-t jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogolanden niet alleen door Leiden en Haaülem, dioöh ook door Wage- nirigen wordt aanbevolen als voorzitter der Maatsohappij. Besloten werd voor do groot© voorjaars- plantenkeuring te Leiden een bedrag van f 25 uit te trekken. De heer Cunaeus be- aidie, dooh ook het inzenden van een col lectieve inzending op de najaarskeuring, pleitte niet alleen het toestaan van een sub- daar te houden. Tot afgevaardigden naar de algemeen© vergadering op 25 Februari a. s. te Leiden (waar alleen aan de orde is de benoeming Van een algemeen voorzitter) werden be noemd de heeren De Breuk en Dix, die de benoeming aannamen. De heeren Teunis en Bolderdijk zullen als plaats vervanger a op treden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. E. 1>. I. L." Leiden heeft er nog een studenten-too- ncelvereeniging bijgekregen. „D. E. D. I. L." is bij verkorting de naam; voor wie 't naadje van de kous wil weten, zij gezegd, dat dit „Duice est desipero in loco" is of vrij vertaald in heli Hollandseh, dat-'t zoet is om te rechter tijd de blommotjes eens buiten te zetten. ,,D. E. D. I. L." is de tooneelvereeniging van den Bond van Leidsche Studenten, waarbij individueel aangesloten zij .1 eenige dames van de Yereeniging van Vrouwelijke Studenten. Deze eerste voorstelling werd gegeven ton bate van „Ziekensteun". Voör deze vereeniging was 't geen slechte avond, want de schouwburg was flink bezet. Hot parterre was vol. De enkele onbezette plaatsen prijkten nog met het bordje „besproken". Ook de baignoire was goed gevuld, doch met de loge was 't minder bevredigend ge steld. Van de verkochte kaarten voor deze plaatsen was geen gebruik gemaakt. De professoren hebben zich bepaald tot finan cieelen steun. Geen hunner was aanwezig, wel waren tegenwoordig het bestuur van „Ziekensteun", do Senaat van den B. v. L. S. en van de V. V. S. L. Id do zaal zorgde de bekende K. K. voor vroolijke muziek. Het was een heel aange name onderbreking voor de wel wat lange pauzes. Opgevoerd werd Fred, van Eeden'a „'t Poortje" of „De duivel in Kruimel burg". Een paar dames beijverden zich om de keurig uitgevoerde programma's aan den man te brengen. Een lid van den B. v. L. S., do heer Veldman, had voor de voorpa gina een goed geslaagde teekening, op het onderwerp betrekking hebbend, vervaar digd. Nadat de laatstetonen van het „Iö Vi vat", staande door allen gezongen of aan gehoord, waren weggestorven, ging het doek omhoog en wandelde de etedemaagd voor Kruimelburg'8 beroemde poortje heen en weer. Over het geheel genomen viel de vertol king van dit blijspel te roemen ,,'t Poor tje" b oeit door het vlijmend sarcasme, waarmee Van Eeden de kleinburgerlijke bekrompenheid aan de kaak stelt. De stedemaagd kon zich in den beginne niet goed verstaanbaar maken en leed zichtbaar aan „Bühnenfieber". Dat heen en weer drentelen deed niet aangenaam aan. Beter was ze aan 't slot van het blij spel, als ze nog oven terugkeert. Heel verdienstelijk was de heer B. Ochse in de dubbelrol van Mephisto en Goudka ter. Eeeds direct zijn houding bovenop de poort gaf blijk van zijn gemakkelijk beheer- sohen der rol. En naderhand trof dit her haaldelijk, toen hij de sjacherende jood speelde. Leentje KIuyt was te veel een zieltje. Al heb je nu een tcemende zuster dan wordt je zelf toch nog niet zoo'n slap, futloos we zen. Tenminste niet, wanneer je nog aan schilderen doet ook. Als de kwezelige zuster bad mej. O. du Ey van Beest Holle aardige momenten, evenals mej. H. Hoogendijk als Alice Dan ville. Alleen moet Alice wel eens wat min der beweeglijk zijn. Een natuurlijke keu kenprinses aanschouwden we van mej. S. Hazel hof. Ook de dames W. Russer en M. de Groot hadden respectievelijk als me vrouw Van Krenten en mevrouw Kakelberg goede oogenblikken. Een uitstekend resultaat als men weet, dat alle dames voor 't eerst op de planken waren. De schilder Danville van den heer E. Luycke Eoskott was goed getypeerd. Wei nig beter had deze temperamentvolle na tuur kunnen worden uitgebeeld. Van Kren ten, de heer J. van den Berg, was bij zonder op dreef. Het applausje bij open doek, na de scene met zijn zoon, was ver diend. Die zoon was een beetje stijf. Van zoo'n jóngmensch kan je je nooit vooxstel- len/dat hij liet huis zijner ouders verlaat, laat staan dat hij verliefd zal worden. Ge let op de omhelzing met Alice kan ook wor den geconcludeerd, dat 't er dunnetjes op zat. Dominó Maalman voelde zich blijkbaar ook niet erg thuis in plankenland. Zijn stem was goed, maar z'n armen en beenen We waren bij oogenblikken bang, dat die nog eens in de zaal zouden terechtkomen. De heer S. West-ra had een aardige figuur gemaakt van Kakelberg en de heer F. L. Oudendal was een goede bediende voor een kleine-stadsburgemeester. Den heer F. W. Zeylmans van Emmicho- ven komt een woord van lof toe voor de re gie. Een bijzonder complimentje voor het toonoeltje bij hot poortje in het vierde be drijf Na het vierde bedrijf werden al de optre dende dames gehuldigd met bouquebten, de regisseur mot een fraaien krans. Na de voorstelling, gingen de dames-ar- tisten met de Bondsleden nog eenige oogen blikken vertoeven in de soos van den Bond boven de „Harmonie", waar spoedig do auto's weer voorkwamen om do dames huis waarts te voeren. BODEGRAVEN. Het Kinderzangikoor, onder leiding van mej. M. C. A. Karg, gaf, met welwillende 'medewerking #van het Bodegravensck Mu ziekgezelschap/ in het hotel „Van Haaf- ten", alhier, eën uitvoering. Gezongen werd de „Feest-cantate" ter herinnering aan Neerland© Volksbestaan door M. Bergsma. De zaal was geheel gevuld. De kinder \n, 57 in getal, zongen ..frisch en opgewekt. In de pauze werden zij onthaald op limonade en. taartjes, terwijl een der leerling-in bloemen aanbood aan mej. Karg. Aan het slot sprak dx. Marsman eenige waardeer en dei woorden tot mej. Karg, o. a. dat haar kin derzangkoor menige zangvereeniging van groote mensohen beschaamd maakt wat be treft het deugdelijk en correct uitspreken der woorden, het letten op de ademhaling en teekens en heb nauwlettend toezien van de kinderen naar hun onderwijzeres. Hij spraik dan ook den wensch uit, dat deze zeer goed geslaagde eerste uitvoering gevolgd zou worden door vele, andere en beval den oudiers der leerlingen dit zangkoor aan, waarvan zij dezen avond zooveel goeds had den kunnen hooreiv Het wae voor ouders, leerlingen, onderwijzeres en allen, die in de zaal aanwezig waren, een ware feestavond Mej. G. M. H. Okkerse, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor de nuttige hand werken. HA ARLEJIMERME&R. Bij den landbouwer G. heeft men des nachts haver en meel ontvreemd. Uit alles is het te merken, dat het geen onbekenden zijn geweest en het vermoeden bestaat, dat deze diefstallen al-reeds geruim en tijd wer den bedreven, steeds bij kleine hoeveel heden. Toevallig werd het nu ontdekt. Eenig spoor of bewijs van den dader is niet te vinden, hoewel or ernstig naar wordt gezocht. HILLEGOM. Op de voortgezette vergadering der R.- K. Kiesvereeniging alhier ia men nog niet klaar gekomen met de agenda-werkzaamhe den. Een motie van vertrouwen in den Voorzitter is met een kleine meerderheid aangenomen. Bij art. 6 van het concept-re glement der Centrale Haarlemmermeer werden de besprekingen hervat om niet verder te komen dan tot art. 10, terwijl art. 9 aangehouden is. De vergadering wensch te aan alle leden recht van spreken op cl© vergaderingen der Centrale te geven. Het artikel uit het concept over de candadaat- stelling ia verworpen. Op een nader vast te stellen datum zal men voor dezelfde agenda voor de derde maal vergaderen. HOOFDDORP. Gisteravond brandde door onbekende oorzaak af de schuur van den vrachtrijder A. Ceelen. Twee hitten, alsmede de in de schuur geborgen wagen en goederen kon den nog gered worden. Alleen eenig hooi en stroo ging verloren. De motorspuit was spoedig ter plaatse, doch door een verkeerde aanschroeving van slangen, hetgeen door heb publiek be reidvaardig als altijd bij zulke gelegenhe den werd gedaan, ondanks de waar schuwingen van den motor-commandant, raakte de motor bij de eerste werking al defect. De in allerijl ontboden spuit van Nieuw- Vennep kwam, toen de brand reeds was afgeloopen. Dank zij de bijna volkomen windstilte, liepen do naastbijgelegen panden geen ge vaar. Ware dit anders geweest, dan was de ramp niet te overzien geweest bij ^en defecte spuit. Verzekering dekt de aangebrachte schade. K AT WT J K-A AN-ZEE In de Ncd.-Herv. Kerk alhier werd Woensdagavond door ds. H. J. do Zwart, van Scheveningen, een zendingsrede uitge sproken. In verband met do woorden ver vat in Lucas 6 vers 38 a toonde spreker eerst aan hoe in 't woord „Geeft" ©en bevel tob de Christenheid komt om daarna aan te tooner, da-t in de woorden „En u zal ge geven worden, de zogen van het geven" ligt opgesloten, een en ander in betrekking tot do Zending. Do Woensdagavondbeurten zijn thaus weer geëindigd LISSE. Gisteravond barstte oen met beer ge laden bakwagen, staande in de Wagen- dwarsstraat-, voor „De Kleine Vereeniging" uit elkaar, met het natuurlijk gevolg, dat do inhoud over de straat liep. De bezoekers van de, in bovengenoemde zaal plaats heb bende tooneeluitvoering, hadden zoodoende, gedurende een paar uren, gratis een extra reukje. De voerman Van B., liad bij de schade ook nog dit, dat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens hot laden van beer vóór hot bij verordening vastgestelde uur. De Raad vergadert Vrijdag a.s., des namiddags te halfvijf. OUDEWETERING. Gisteravond gaf de IJsclub „Prins Hendrik" een feestavond aan haar leden. De heer en mevrouw Haus uit Den Haag traden op met een rijk programma. Bij zondere vermelding verdienen „Inkt", „Herder-Vogelaar" en „Zooals het klokje thuis tikt". Vooral dit laatste nummer een blij spel in één bedrijf werd met luid applaus ontvangen. Met een woord van dank aan optredenden en publiek, werd deze gezel lige avond door den voorzitter officieel •gesloten. Velen bleven echter nog lang na, om gebruik te maken van de gelegenheid tot dansen. RIJNSBURG. Voor de afd. van „Patrimonium", al hier, trad op de heer C. Smeenk van Arn hem met het onderwerp „De sociale wet geving". Na de historie der sociale wetge ving kort te hebben behandeld, zotte spre ker uiteen, wat het dpel van Soo. Wetg. is, n.l. gelijkmaking der arbeidsvoorwaarden. Het sociale leven eischt overheidsbemoeiing. Hierbij hebben we te letten op arbeidsbe scherming en arbeidersverzekering. De arbeidsduur dient te worden beperkt. De regeling van den arbeidsduur is niet alleen in 't belang van den arbeider, maar ook van het bedrijf zelf. Ook in zake arbeiders verzekering is overheidsbemoeiing noodza kelijk verzekering tegen ziekte, invalidi teit en ouderdom. Hierbij kwamen de wet ten van minister Talma ter sprake en de wijzigingen die minister Treub wil aanbren gen. Spreker bestreed de voorgestelde wij zigingen, dio tot Staatsarmenzorg voeren en velen uitsluiten, daar alle „bedeelden" bui tengesloten worden. Verder zette spreker uiteen, dat ook een algemeen© verzekering tegen werkloosheid tot stand moet komen; ook aan do huisindustrie moet van over heidswege steun gegeven worden. Wanneer do overheid zoo door goede sociale wetge ving do welvaart des volks verhoogt, dan zal ook de geestelijke kracht der natie toe nemen en zal ook de arbeid voor de komst van Gods Koninkrijk met des te meer- lust en toewijding worden verricht. Na het uit spreken dezer rede, dio met aandaoht werd aangehoord, werd gelegenheid gegeven tob gedachtenwisseling. Enkele aanwezigen stelden den spreker eenige vragen, die breedvoerig werden beantwoord. Do heer Smeenk eindigde met dankzegging. SASSENHEIM. De nieuwe kiezerslijst is vermeerderd met 56 nieuwe kiezers, n.l. 31 belastingkie zers en 25 andere kiezers. Woensdagavond gaf de R.-K. Tooneel vereeniging „Door vriendschap saamge- braokt" een uitvoering. Voor de pauze werd gegeven „Een oude jaarsavond", drama in 3 bedrijven en na de pauze „Het geheim van den schoolmeester", klucht met zang in één bedrijf. Beide stuk ken werden goed gespeeld en vielen uitste kend in den smaak. VOORSCHOTEN. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde statuten van „Het Groene Kruis" alhier. WARMOND. Gisteravond reed de me-lkslijter Van dor H., alhier met zijn melkkarretje over het onbestrate gedeelte Dorpstraat, waar op den dag proefgaten waren gegraven voor do rioleering, dio waarschijnlijk niet goed waren dicht gemaakt. Toon hij met zijn wagentje in zoo'n gat kwam, sloeg dit om. waardoor ongeveer 50 liter melk te loor ging. Grootëndeels is d©vslechte verlichting de oorzaak van het ongeval. SASSENHEIM. GeinoeDteraad. Voorzitter do burgemeester, de heer P. Besselaar. Aanwezig: alle Raadsleden. Van de ingekomen stukken noemen we: 1. Een adres van do heeren Tromp, aan nemers to Zaandam, dat ze met de schik king aceoord gaan en dus hun adres terug nemen. 2. Eenige belastingreclames, waaronder ook een reclame van den heer J. W. Roo zen, te Over veen, die beweert- alhier niet als forens te kunnen worden aangeslagen, omdat hij stellig niet meer dan 20 keer te Sassenheim komt per jaar. De heer L. B. Roozen vroeg, of deze reclame niet terstond door den Raad kon worden behandeld, omdat het niet is een bezwaar tegen te hoogen aanslag en ook, omdat hij overtuigd is, dat adressant gelijk heeft. Do voorzitter was van meening, dat de reclamecommissie hier moet beslissen cn wijst er nog even op. dat Sassenheim heel royaal handelt jegens forensen. Als andoro gemeenten hieraan een voorbeeld namen, zouden velen uit Sassenheim, die slechts een klein stukje land buiten onze gemeen te in gebruik hebben, daar niet worden pin geslagen. Besloten werd bedoelde reclame ^ok in handen der commissie te stellen. Op voorstel van en W. werd aan do twee politie-agenten ieder f25 verleend per jaar- voor het incasseeren der gasgelden, waarvoor zo dan ook verantwoordelijk zijn, als er bij afrekening tekorten mochten voorkomen. Als leden van de reclamecommissie wer den de heeren Roozen, Rijnsburger en Warnaar herkozende eerste als voorzitter. Hierna kwam aan dc orde: bestrating Bijdorpstraat. De voorzitter deelde mede, dat de ver schillende eigenaars dier straat de straat aan de gemeente willen overdoen en willen bijdragen in de kosten van opknappen. Wat zal dit laatste kosten? Als het goed zal worden gedaan, dan ongeveer f2300. B. en W. stelden, voor, om de gemeente f 500 k f 600 te laten betalen en do eige naars gezamenlijk plm. f 17CO. De heer Bader zou alle particuliere stra ten willen overnemen; dan weet de Raad wat het zal kosten. Nu is het een sprong in het duister, want we weten niet, wat an dere. eigenaars zullen doen. De heeren Warnaar en Roozen wilden d© straat behoorlijk door de eigenaars laten opknappen en dan door de gemeente over nemen. Er behoeft geen prachtstraat ge maakt te worden. Na eindelooze discussie over heele, halvo en nog kleinere steenen en met.de over tuiging, dat de eigenaars toch geen f 170O zullen betalen, werd ten slotte besloten een kosten-rekening te laten maken voor behoorlijk in orde brengen, wat ongeveer f 800 zal bedragen, deze door de eigenaars te laten betalen en dan de straat over nemen. De voorzitter en de heer Bader konden het maar niet eens worden over de vraag: Wie zal de twee Raadsleden, die in het bestuur van „Vooruitgang" zitting moeten nemen, benoemen óf de Raad óf B. en W. Do voorzitter zeide dat B. en W. het moeten doen en de heer Bader wilde het aan den Raad opdragen. Lang en breed werd het punt bespro ken, tot men ten slótte advies wil gaan vragen bij Ged. Staten, wat de heer Roo zen een half uur voor men hiertoe be sloot, reeds had aangeraden. Comptabiliteit 1914 betreffende eenige af- en overschrijvingen, werd goedgekeurd. Met het derde punt: watervoorziening, kwam men al niet verder dan met bestra- en benoemen commissie. Het plan, om van Boskoop water te be trekken, werd unaniem afgestemd, om dat het te duur wordt. Het antwoord van den Min. v. Bin. Za ken betreffende do plannen van het Rijk inzake watervoorziening gaf ook al niet veel licht. Wat nu te doen? Nogmaals boringen la ten verrichten' Bij de vorige boringen was in den omtrek van den Kooipolder nog 't beste water gevonden od een diepte van pl.m. 20 M. De heeren Visser en Smit, dio het wa ter daar toon afkeurden, raden nu aan er nogmaals te horen, wat de heer Speel man wel vreemd voorkomt. Hij zou het nieuwe systeem van zuiveren willen toe passen, bijv. het water uit het Wije. Dit wordt evenwel te duur, omdat er electri- sche kracht voor noodig is, die hier niet goedkoop te verkrijgen zou zijn. De heeren kwamen niet tot een resul taat en zullen nog wat wachten, want wachten kost geten geld. Het laatste punt van de agenda: ver bouw openbare school ook aangehouden. Volgens het advies van den gemeente- opzichter, die met den districtsschoolop ziener hoeft geconfereerd, zou een afdoen de verbetering f 5000 a f 6000 moeten kos ten. Zou een nieuwe school dan maar nieb" beter zijn Hierover zullen de Heeren in de volgend© zitting nog eens praten, dan zal de ge meente-opzichter een juiste kosten-bere- ning kunnen geven ón van de te verbou wen school èn van een nieuw schoolge bouw. Tot slot deelde d<* voorz. mede, dat een commissie uit God. Staten op het Raadhuis is geweest, om een en ander na to kijken, wat het beheer dor gemeente betreft. De heeren waren uitstekend tevreden. Niets meer aan de orde, werd de verga dering door den voorzitter gesloten. ZOETERWOUDE. Gemceutoraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig all© leden. De voorzitter opent de vergadering. Ingekomen zijn twee stukken, in verband met de vaartverbetering van heb „Water tje". De wed. Van Vliet biecTfc koeteloos grond aan, els de gemeente een nieuwen kwakel legt en een betonschoeiing maakt. Eveneens bieden de heeren Van Osna.- brugge ©n Van Tilburg grond aan op voor- waardon, eveneens van het leggen van een

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1