N<>, 16558. Maandag 16 Februari. Tweede Blad. A°. 1914. Offieieele Kennisgeving. Buiteniandseh Overzicht. Telegrammen. Gemengd Nieuws. De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raa-d dier gemeente, in zijn vergadering van den 18den December 1913, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging der verordening van den 12den October 1905 (Gemeenteblad No. 25) op het Bouwen en Sloopen, laat stelijk gewijzigd bij verordening van den 7den November 1912 (Gemeenteblad No. 31). Artikel 1. Het opschrift van de Eerste Afdeeling van bovengenoemde verordening wordt ge lezen als volgt: „Van de plaatsing der ge bouwen ten opzichte van straten of we gen". Art. 2. Artikel 1 wordt ingetrokken en vervan gen door het navolgende artikel 1 „Het is verboden een gebouw van welken oard ook op te richten of te vernieuwen el ders, dan aan straten of wegen, welke toe- behooren aan het Rijk, de Provincie of de Gemeente. Door Burgemeester en Wethouders kan afwijking van do bepaling van het eerste lid van dit artikel worden toegestaan". Art. 3. Artikel 2 wordt gelezen als volgt: „Bij dc oprichting of vernieuwing van gebouwen van welken aard ook worden de door den Gemeenteraad vastgestelde rooi lijnen en waar noodig, de voorgevellij- nen, door of vanwege Burgemeester en Wet houders aangewezen. Het is verboden een gebouw van weikon aard ook, of eenigo wegafsluiting, lioeda- nigo ook, op te richten of to vernieuwen anders, dan met inaohtneniing van de door of vanwege Burgemeester en Wethouders gedane aanwijziging der rooilijn of voorge vellijn". Art. 4. Artikel 3 wordt gelezen als volgt; „Van gebouwen op hoeken van wegen, waar voorgevellijn en rooilijn samenvallen, moeten de gevels en waar deze lijnen niet samenvallen de wegafsluitingen zoodanig worden gesteld, dat zij door een schuine of een gebogen lijn van ten minste 1 50 Me ter do rooilijn der beide wegen, waaraan zij staan, verbinden. Wordt daarvoor een schuine lijn gekozen, dan moet dezo dio beide rooilijnen onder gelijke hoeken ont moeten. In bijzondere gevallen kan door Burge meester en Wethouders afwijking van de bepaling van dit artikel worden toege staan". Art. 5. In de derde zinsnede van het eerste lid van. art. 92 worden do woorden „3, vierde, vijfde en laatste lid" vervangen door „3 eerste lid". Art. 6. Deze verordening treedt in werking op den .sten Februari 1914. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heids-Commissie d.d. 16 December 1913, No. 57/19, in zijn openbare vergadering van den 18den December 1913. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 26/28 Januari 1914, B. No. 92 (2de afd G. S. No. 7-1/1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Febr. 1914. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, bij be sluit van den 26sten Januari 1914, B No. 92 (2de afd.), G. S. No. 74/2, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den ldden Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Tusschen keizer Wilhelm LROONPRINS en zijn zoon is 't toch nog VILHELM. lang niet, zooals het f eigenlijk behoort to zijn. 't oogenblik melden Duitscho bladen Weer, dat do verstandhouding veel to wen- echen overlaat. Een paar hofbals hebben do kroonprins en zijn vrouw nu reeds niet bij gewoond. En steeds komen meer geschil- Punten aan het licht. Do „Erankf. Ztg." wijst er op, dat do 'loonprins verleden jaar tegen den wil van z'jn vader het eere-voorzitterschap aan- der koloniale tentoonstelling, wel- dit jaar te Dar-es-Salam geopend zal worden. Andere bladen herinneren er aan, dat de I .W°hprins, na beloofd te hebben het Ber- j'jnsoko i>Presse ball" den 31sten Januari lm zu^en Lij wonen, zijn belofte niet kan ^oiulen tengevolge van een uitnoodiging, ,Vg i ^gelijkertijd van het hof ontving. worden nog andere voorvallen be is y °n>- waa"n de kroonprins betrokken -oo is het bijv. bekend, dat de kroon- en kroonprinses Cecile in den tango niets stuitends vinden, terwijl de keizer hera den officieren verboden heeft. De En- gelsche baarddracht, door den kroonprins in het leger ingevoerd, kan in de oogen de.f hooge legerautoritciten geen genade vinden. Generaal Von Plettenberg, de com mandant van het gardecorps heeft reeds een dagorder uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de mode, om zich de snor op enkel korte haren na te laten afscheren, den Pruisischen soldaat niet voegt en niet in overstemming is met do Duitsche tradi ties." Volgens de „Mil Corr." zou de mi nister van Oorlog van plan zijn binnenkort een soortgelijke circulaire voor het geheelo leger uit te vaardigen. Al deze kleine plagerijen doen het gros van het Berlijnscho publiek, clat toch reeds gaarne weet wat er in het keizerlijk slot voorvalt, in den kroonprins veel belang stel len. Men glimlacht tegen hem en groet hem beleefd, wanneer hij in zijn automobiel „Unter den Linden" passeert. In weerwil van zijn ultraconservatieve politieke nei gingen, geniet hij bij de Berlijners groote populariteit. De nieuwe her- EEN ANECDOTE tog van Bruns- VAN ERNST AUGUST, wijk, Ernst August, heeft zijn landgenooten veel stof tot vermaak en gesprek verschaft. Tegelijkertijd heeft hij zich nog populairder weten te, maken, dan hij door zijn nog niet één-jarig verblijf reeds geworden was. Een soldaat, die voor het hertogelijk paleis te Brunswijk op wacht moest staan, waar geen kip te zien is, keek uit naar wat verstrooiing. Tot zijn vreugde zag hij een aardig jong meisje, dat heel eenvoudig ge kleed was, aankomen en vatte het plan op, met haar ©en verzetje te hebben. Hij gaf haar een wenk, waar zij geen acht op sloeg. Daarna floot hij, maar het aardige jonge meisje ging kalm baars weegs in de richting van het paleis. Toen riep de schildwacht haar zachtjes aan, maar het meisje wilde zich niet met hem inlaten en ging het paleis binnen. Enkele minuten later kwam hertog Ernst naar buiten, riep de onthutste schildwacht bij zich en vroeg, hoe hij het in zijn hoofd had gehaald, een vrouw lastig te vallen. „Ditmaal zul je er met een waarschuwing afkomen", zeide de hertog, „omdat het toe vallig mijn vrouw was, maar als het eens een andere dame te Brunswijk geweest was, had je ervan gelust". Gouverneur Ham- KABINETSORISIS marskjöld heeft na IN ZWEDEN. herhaald verzoek van den" Zweedschcn koning zich bereid verklaard, een poging te doen om een nieuw kabinet te vormen. Doch zooveel mag wel als zeker worden geacht, hij zal niet slagen bij zijn liberale vrienden. Die hebben vergaderd en een manifest aangenomen, dat onderteekend werd door 40 van de 50 liberale Eerste Kamerleden en door 96 van de 100 liberale Tweede Kamerleden. In dit aan do natie gerichte manifest, worden uitvoerig de oorzaken en de gevolgen der huidige crisis uiteen gezet. Het manifest, dat door allo leden der ra dicale partij ,met uitzondering van baron De Geer, onderteekend is en zoo spoedig mogelijk gepubliceerd zou worden, stelt vast, dat het de plicht der liberale partij was onder de tegenwoordige omstandighe den do vorming van een liberaal ministerie te verhinderen. Want een zoodanig kabi net was anti-constitutioneel en zou tot stand gebracht worden, zonder dat reke ning was gehouden met den Rijksdag; en de geheelo i parlementaire situatie, zooals die door de grondwet wordt voorgeschre ven. Een parlementaire regeering was on mogelijk, zoolang de nu ontbrande strijd tusschen de volks- en de koninklijke macht niet tot een definitief resultaat had ge leid. Het manifest zal tevens het verkie- zings-programma vormen der liberale par tij voor de aanstaande verkiezingen-, en constateert uitdrukkelijk, dat de verkie zingsstrijd slechts gevoerd zal worden onder het parool: Waarborging der grondwette lijke rechten, en niet onder de leuze: ver sterking der landsverdediging. Van de gede- DE GEDEPORTEERDE poneerde Zuid- ARBEIDERSLEIDERS. Afrikaansche arbeidersleiders weet niemand meer dan dat ze in Durban aan boord van de „Umgeni" zijn gegaan. De verdere gccchiedenis van dezo mannen is in 'n dichte waas gehuld. De „Umgeni" is dus wel het punt, waarop veel nieuwsgierigen hun aandacht concentveeren. Nu is de ge heimzinnigheid nog vergroot door de ver klaringen van de agenten der loetrokken scheepvaartmaatschappij, te Las Pal ma s op de Canarisdhö eilanden. Aan het einde der vorige maand werden personen, die om in lichtingen verizochten, geantwoord, dat de „Umgeni" op den gewonen tijd Las Palmas zou aandoen. Thans wordt hun medege deeld, dat met het oog op de werkliedenlei ders, die zich aan boord bevinden, het schip te Las Palmas, slechts in geval van averij of gebrek aan steenkool zal stoppen. De eigenaren hebben doen weten, dat on der geen enkel omstandigheid passage-bil jetten afgegeven mogen worden, terwijl ver- dor, indien het schip onverhoopt to Lao Pal mas mocht ankeren, niemand veroorloofd zal worden zich aan boord te begeven, en Alphonse Bertillon f, de beroemde uitvinder van de Bertdllonage, het bekende meetsysteem, dat groote dien sten bewezen hoeft bij het opsporen van misdadigers. de havenpolitie verhinderen zal, dat iemand de arbeicberleiders bezoekt. Wat er ge beuren zal, wanneer een of meerderen der gedepoteerden zullen eischen het eohip te verlaten, wordt niet vermeicL KOllTË BERICHTEN. Essad pasja heeft aan den Romeinschen correspondent der ,,N. R, Ct." verklaard, dat het Albaneesche volk zeer dankbaar is voor het werk der Nederlandsche offi cieren. Verleden jaar heeft de Eransche ka mer besloten, dat in een kring van 100 K.M, buiten Parijs geen speelbank mag bestaan. Do Senaat heeft dat ontwerp nog niet be handeld, doch er is alle kans, dat hij het zal verwerpen, daar de Senaatscommissie er zich met 11 tegen 0 steïnmen tegen heeft verklaard. Te Gétigné, in Frankrijk, zijn drie ge vallen van pokken geoonstateerd. De drie lijders zijn in dezelfde fabriek werkzaam, zoodat het gevaar op uitbreiding groot is. Men vermoedt, dat het verwerken van lom pen uit Marokko de besmetting derwaarts hebben gebracht. De Portugeesche ministers beraadsla gen reeda over een ontwerp amnestiewet. Een algemeene amnestie zal worden ver leend aan politieke gevangenen, maar de aanstichters tot politieke misdrijven zullen wordon verbannen. De personen, die zich nog steeds in de gevangenis bevinden, maar nog niet yoor de rechtbank zijn gehoord, zullen onmiddellijk worden vrijgelaten, maar zij zullen toch worden vervolgd, om te onderzoeken of zij verbannen moeten worden of niet. Mendel Bedlis is in Palestina, te Jaffa, aangekomen. Hij is er door de Joodsche en Arabische bevolking geestdriftig ontvan gen en naar de joodsche stadswijk Telabib gebracht. Te New-York blijft de strenge koude voortduren. Het aantal sterfgevallen neemt nog toe. De toevluchtshuizen zijn geheel gevuld met behoeftigen, die warmte en voedsel zoeken. Thomas Edison, de groote uitvinder, heeft zijn 67ste verjaring gevierd. Zijn le venskracht en levenslust zijn nog ongebro ken en met klem kwam hij tegenover de verslaggevers, die hom bij die gelegenheid bezochten, op tegen de theorieën van hen, die wilden beweren, dat een man na zijn veertigste jaar eigenlijk aftakelde. Dat is onzin, meende Edison. Kroonprins Wilhelm onge steld. BERLIJN, 15 Febr. (R. O.) Kroonprins Wilhem lijdt aan ontsteking aan de aman delen. B'riand en Basthou aan het woord. H&VRE, 15 Febr. (R. O.) Briand, Barthou en Cherón, voerden hier heden namens de federatie der linksche partijen het woord. Er hadden pro- en contra-betoogingen plaats. Barthou verklaarde, dat onrecht vaardigheid, lasteringen, npch bedreigin gen de federatie der linksche partijen zul len beletten, het beginsel to prediken, dat de nationale politiek de politiek der baat zucht moet vervangen. Briand betoogde, dat hij en. de zijnen nimmer de „sabotage" van de wet op de landsverdediging zouden gedoogen. Hij ontkende, in de kaart der rochtsclie partijen te spelen, maar wees op do noodzakelijkheid, het land tot rust te brengen. Hierop werd een motie aangeno men, waarin de betoogingen, door pluto cratische en rovolutdonnaire elementen op touw gezet, ten scherpste wordlen ge laakt, en do door de sprekers aangeduid® politiek ten volle goedgekeurd. De Bagdad-spoorweg. BERLIJN, 15 Febr. (R. O.) Het ontwerp der Duitsch-Fran8ohe overeenkomst, be treffende de Turksche spoorweg- en finan cieel© kwesties, is hedenmiddag op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, door de onderhandelaars geparafeerd. Het ontwerp heeft den vorm van een overeenkomst tus schen de Duitscho Bank,, die gelijkertijd de Anatoliflche. en Bagdad-spoorweg- maatschappij vertegenwoordigt en de Keizerlijke Ottomaansclie Bank, die tevens optreedt voor de Syrische spoorweg-maat schappij en voor cle op to richten spoor weg-maatschappij voor het Zwarte Zee bekken. Het Spaanse he Parlement. MADRID, 15 Febr. (R, O.) Het staats blad publiceert de besluiten, waarbij op 8 Maart de Tweede Kamer wordt bijeenge- loepen, op 22 Maart de verkiezingen voor den Senaat zullen plaats hebben en op 2 April do beide Kamers bijeen moeten ko men. De Koningi n-m ooder va n I tal ië. ROME, 15 Febr. (R. O.) In het bulletin over den gezondheidstoestand van de konin gin-moeder wordt geconstateerd, dat de verbetering aanhoudt. De catarrhe en in fluenza zijn echter nog niet vordwénen. De temperatuur is normaal. D e notadormogondheden. KONST ANTING PEL, 15 Febr. (R. O.) In het antwoord op de nota der mogend heden, be reffende de Egeïscho eilanden, betreurt de Porte het, dat de mogendheden geen rekening gehouden hebben met de vitale belangen van het Turksche rijk en de kwestie niet opgelost hebben op een wijze, waardoor ernstige moeilijkheden vermeden zouden zijn. Do keizerlijke regeering zal, zonder haar verplichtingen, do weldaden van den vrede en de beslissing der mogend heden inzake de eilanden Imbroz, Tenedos en Castellorizo, uit het oog te verliezen, langs wettelijken weg de inwilliging harer eischen trachten to. verwezenlijken. Servische begrooting. BELGRADO, 15 Febr. (R. O.). Op de begrooting voor 1914 zijn de uitgaven op 213,806.867 en de ontvangsten op 213,900,000 dinars vastgesteld.. De militaire uitgaven worden met 24 millioen vermeerderd. Egyptisch officier in arrest. CAIRO, 15 Febr. (R. O.). "Uit Konstanti- nopel wordt de arrestatie gemeld van Aziz bey Masri, een Egyptisch officier, die bevel voerde over de Westelijke sectie op Cyrenaïca. Hot vlootschandaal in Japan. TOKIO, 15 Febr. (R. O.). Vijf marineof ficieren, waaronder een schout-bij-nacht, zijn door het marinedepartoment in verze kerde bewaring gesteld in afwachting van de samenstelling van een krijgsraad, in verband met de omkoopings-affaire. In de Tweede Kamer hadden gedurende de de batten over deze aangelegenheid oproerige tooneelen plaats, wegens de obstructionis- tische taktiek, door een deel der Kamer toegepast. In den loop van den avond drong een buitenstaander een zittingzaal der kamercommissies binnen en viel op een der daar vergaderende leden aan, die naar het gasthuis moest worden vervoerd. De indringer werd gearresteerd. President Wilson ziek. PARIJS, 15 Febr. (R. O.). Het „Petit Journal", publiceert een telegram uit Washington volgens hetwelk de gezond heidstoestand van president Wilson zijn omgeving ernstigo ongerustheid inboe zemt. (De president lijdt, volgens berichten uit New-York, die van Zaterdag dateeren, aan een zeer hevige verkoudheid en op aan raden zijner geneesheeren zegde hij op dien dag zijn komst op een soiree af, die zijn ver eerders in New-Jerse3r te zijner cere had den georganiseerd. Volgens ni et-of ficieelo- telegrammen, zou de ziekte van president Wilson ontaard zijn in een lichte diphthe- ritis. De longen zijn echter niet- aangetast, en de temperatuur was Zaterdag niet zeer hoog. Men hoopte toen, dat de president binnen enkele dagen weer genezen zou zijn.) De nieuwe president van Uruguay. MONTEVIDEO, 15 Febr. (R, O.). Bias Vidal is tot president der republiek geko zen. Het Argent ij nsc he Kabinet. BUENOS-AYRES, 15 Febr. (R. O.). De „Nacion" meldt, dat het ministerie als volgt is samengesteldOrtez minister van Binnenlandsche Zaken, Carbo van Finan ciën, Muratoro van Buitenlandsche Za ken, Malbron van Landbouw, Moyano van Openbare Werkon, Yelez van Oorlog, Cal- deron van Justitie en Onderwijs en Ya- licnte van Marine. De arbeidersbeweging in Brazilië. RIO DE JANEIRO, 15 Febr. (R. O.). Do bladen berichten ,dat de vertegenwoor digers der buitenlandsche stoomvaart maatschappijen de tuschenkomst van het diplomatieke corps hebben ingeroepen, ten einde do vrijheid van arbeid te waarbor gen. Zoo noodig zullen z.ij tot een uitslui ting hun toevlucht nemen. Opzienbarende zelfinoo rd. BUFFALO, 15 Febr. (R. O.). John Ken nedy, do thesaurier van den staat Jsrew- Aork heeft zelfmoord geploegd, door zich den hals af te snijden. Maandag moest hij als getuige optreden in een corruptie- affaire.. Reeds meermalen is ini Den Haag kwestie ontstaan bij een parade, als door de politie in de Boorlaan getroffen maatregelen door de militairen werden op geheven, waardoor het publiek de dupe werd. J Ook bij de jongste parade is weer zoo'n geschil ontstaan, meldt „De Avp.". Een dame was met haar rijtuig door de politie een standplaats in de Boorlaan aangewezen. Plotseling kwam een ritmees ter der huzaren naar haar toe en gelastte haar op te rijden. Zij weigerde en beriep zich op de vergimuing van de politie. Dat kon den ritmeester niets schelen en op, naar men het blad mededeelde, onhebbelijke wij ze gelastte hij haar nogmaals weg te rijden, anders zou hij haar weg laten voeren. Natuurlijk dat de dame aan een op deze wijze gegeven bevel gehoor gaf. Toen haar rijtuig en ook eenige ander® waren opgereden, zei de ritmeester tot den agent, die het verkeer in de Boorlaan re gelde, dat zij nu weer op de oude plaatsen konden komen staan. Yan bevoegde zijde is het blad nadruk kelijk verzekerd, dat de regeling van het verkeer, enz. in de Boorlaan, alleen tot de competentie van de politie behoort, daar die Iran een deel van den publieken weg vormt. De buffetjuffrouw, dia Donderdagavond op een heer in de Colura- busstraat, te 's-Gravenhage, eenige revol verschoten loste, is na verhoor door den rechtercommissaris in het huis van bewa/- ring weder op vrije voeten gesteld. Volgens „H e t N. v. <1. D." moet het onjuist zijn, dat ds aangeteekende stuk ken, die gestolen waren uit een postzak, welke met den avondtrein van Maastricht naar x^msterdam gezonden was, bij vergis sing naar Duitschland verzonden waren. Ten minste de directeur van het postkantoor te Amsterdam deelde mede, dat hem hierom trent nog niets bericht is en dat zou zeker al geschied zijn, indien er maar een spoor van de vermiste aangeteekende brieven ge vonden wais. D e „Al km. Ct." meldt, dat thans het scheikundig onderzoek heeft uit gemaakt, dat de op Oudejaarsdag te Cas- tricum plotseling gestorven kinderen van den caféhouder T., jongetjes van twee jaar en zeven maanden, niet zijn overleden cloor vergiftiging. Noch in de organen, noch in. de maizena-pap, noch in de melk en even min in het pannetje, dat tevens is onder zocht, zijn vergiftige bestanddeelen gevon den. Het spoorwegongeluk bij Beilen. In verband met het door Stevens aan de „Asser Ct." medegedeelde, heeft de redactie der „N. Gr. Ct." zich gewend tot een der Groningsche spoorwegautori teiten, aan wieu de leiding van het onder zoek naar de oorzaak van het spoorweg ongeluk nabij Beilen was opgedragen. Deze deelde mede, dat hij in Utrecht met een aantal 6poorweg-autoriteiten op het hoofd bureau van inspectie der Maatschappij een conferentie had gehad, waarop was beslo ten, om aan do pers geen mededeelingen meer te doen, voordat het officieelo rap port, betreffende de oorzaak van het onge luk, is gepubliceerd. Hij kou evenwel me- dedeelen, dat het onderzoek in zijn geheel is geëindigd, waarbij reeds m het licht werd gesteld datgene, waarop men thans in de pers de aandacht vestigt Ook, wat er in do laatste dagen in de couranten werd verteld omtrent een vermeende oorzaak is nóch voor de betrokken autoriteiten, nóch voor de Regeering oen geheim. Bij het onderzoek is men zelfs tot in de kleinst® bijzonderheden afgedaald. AUes wordt daar door .openbaar gemaakt. De Regeering weet, welke waarschijnlijke oorzaken hier in het spel zijn. Haar zijn de feiten, zooala ze in het rapport liggen, bekend. Niets werd buitengesloten, de kleinste bijzonder heden zijn ter bevoegder plaatse medege deeld. Het verschijnen van het offieieele rap port en hot dus te weten komen van do oorzaak door het publiek, is nu eiken avond in de Staatscourant" te verwachten. Het aanwezig zijn van eenige technische ambtenaren der Maatschappij te Haler- brug, op één der dagen van do week, houdt geen verband met de verklaringen van Stevens. De ambtenaren, die daar geweest zijn, waren daar in verband met de werken van het leggen van dubbel spoor. Nabij Je mm in gen, Gr., in d® buurt van Nieuwe Schans, zijn in een graf de overblijfselen gevonden van zes paarden en zes ruiters met wapenrusting en gou den sporen. Zij zijn waarschijnlijk door gesneuveld. De staking der veemarbei ders aan Blauwhoeden veem to Rotterdam, is Zaterdagmiddag opgeheveu. x-Vlle werk lieden worden weer aangenomen en do eischen der werklieden zijn ingewilligd., met uitzondering, dat het minimumloon van do vaste arbeiders op 25-jarigen leef tijd van f 16 op f 15.50 is bepaald. Schip gestrand. Volgens te legrafisch bericht is Zaterdagnacht het Ne- dertandscho stoomschip „Dorothea", car gadoor P. W. Louwman, te Rotterdam, op weg van Marbel la, v geladen met ijzererts tiaar Rotterdam, in het Engolsohe kanaal op rotsen gestrand. De bemanning is ge-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5