N°. 16556. 7rijdag 13 Februari. A0. 1914. <jDeze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Hit de Omstreken. l'KIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer fO.ll^ Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden peT week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten go7estigd zijn 1.30. Franco per post1.65, Do Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 18den December 1913, is vastgesteld de vol gende verordening VERORDENING, op den aanleg van Straten en Wegen. Artikel 1» Het is met uitzondering van het geval, dat straat- of weg-aanleg geschiedt van wege liet Rijk of de Provincie op aan het Rijk of de Provincie toebehoorenden grond aan anderen, dan de Gemeente, verboden straten of wegen aan te leggen. Door do Gemeente worden straten of we gen slechts aangelegd op aan de Gemeente toebehoorenden grond. Art. 2. Verzoeken tot overdracht in eigendom aan de Gemeente van grond, bestemd voor den aanleg van straten of wegen, worden door den Gemeenteraad niet ingewilligd, tenzij blijkt, da/t de verzoeker de beschik king heeft over dien grond en onder beding, dat deze de voorwaarden zal nakomen, voor heb geval van overdracht, door den Ge meenteraad vast te stellen. Bij deze voorwaarden wordt de geldsom bepaald, die ter bestrijding van de volledi ge kosten van den straat- of weg-aanleg en daarmede verband houdende werken, door den verzoeker moet worden voldaan en wel ke door hem ter nadere verrekening in de gemeentekas moet worden gestort. Daarbij kan tevens worden bepaald, dat de ophooging van het voor straat- of weg aanleg bestemd terrein met zand, volgens door Burgemeester en Wethouders nader te geven voorschriften, door of vanwege den verzoeker zelf mag worden uitgevoerd. Art- 3. Overneming van grond bestemd voor den aanleg van straten of wegen, heeft niet plaats, dan nadat aan de door den Gemeen teraad vastgestelde voorwaarden, en even tueel aan de door Burgemeester en Wet houders nader gegeven voorschriften om trent de ophooging met zand, ten genoegen van Burgemeester en Wethouders is vol daan. Art. 4. Bij den aanleg van straten of wegen wor den, voorzoover dit niet reeds is geschied, door den Gemeenteraad rooilijnen en waar noodig, voorgevellijnen vastgesteld. Voor- zoover niet uitdrukkelijk anders wordt be paald, vallen de voorgevellijnen der gebou wen samen met de rooilijnen der straten of wegen. Art. 5. Met het opsporen van overtredingen der bepaling van artikel 1, eerste lid, dezer verordening en het opmaken van proces verbaal daarvan, zijn belast: de dienaren der gemeente-politie, de technische ambte naren van Gemeentewerken en die van het Bouw- en Woningtoezicht. Art. 6. Overtreding van de bepaling van artikel 1, eerste lid, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste ze3 dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 7. Onverminderd de toepassing dor straffen in het vorig artikel gesteld, hebben Burge meester en Wethouders de bevoegdheid tot het, desnoods ten koste der overtreders, doen wegnemen, beletten of verrichten van hetgeen in strijd met de-zo verordening wordt daargesteld, ondernomcD of nagela ten. Spoedeischende gevallen uitgezonderd, geschiedt dit niet ,dan nadat do bolangheb- bende schriftelijk is gowaarsohuwd. Art. 8, Deze verordening treedt in werking op den Istcn Februari 1914. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op liet advies der Gezond heids-Commissie d.d. 16 Deoember 1913, No. 87/19, in zijn openbare vergadering van den ISden December 1913. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu- toerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 26/28 Januari 1914, B. no. 92 (2de aid.), G. S. no. 74/1, in afschrift, medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Februari 1914. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, bij be sluit van den 26sten Januari 1914, B no. 92 (2de afd.), G. S. no. 74/2, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N, C. DE GIJSELAAR, 1 Burgemeester. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op beden vergunning is ver leend aan de firma (AEBRS. SPLINTER en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de potten- en buizenfabriek in het per ceel Rijnkade No. 7, Sectie K No. 1314. Burgemeester en Wcths. voornoemd', N. C. DE GIJSELAAR, i I Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, den 12 Februari 1914. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door CORNELIA MARIA RUIGROK—BRA- KEL, wonende te Leiden, een verzoek* schrift is ingediend,, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorvertrek van het perceel Groen- liazengracht No. 27. Burgemeester en Weths. voornoemd,- N. C. DE GIJSELAAR,- Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden,- 13 Februari 1914.- Hostelooze Genees* en Heelkundige Hulp aan Onvermogonden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien do artt. 1, 4 en 5 der verorde ning van- 20 December 1900, betreffende het verleenen van kostelooze genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden; Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostelooze genees- en heelkundige hulp, van 1 Mei 1914 tot 1 Mei 1915, dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strek kend bewijs zullen moeten aanmelden ten llnadlmize In liet lokaal naast de binnentrap (Trouwkamer); dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het Hoofd des G e z i n s, of indien de belanghebbende ongehuwd is, door hem of haar per soonlijk, en dat gelegenheid daartoe zal worden gegeven gedarende d© maand Februari en wel op Dinsdag en Vrijdag van elke week, van des voormiddags half elf tot des namiddags drie uren. Zij waarschuwen voorts do belangheb benden zich op den boven aangegeven tijd aan te melden, zullende zij het, bij niet tijdige aanmelding, zich zei ven tc wij ten hebben indien zij in het verkrijgen van Genees- of Heelkundige Hulp ver traging ondervinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. 0. DE GIJSELAAR-, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretary Leiden, 22 Januari 1914 Leaden, S3 Februari. Alhier heeft zich een voorloopig comi té gevormd voor de studie van tropische geneeskunde. Het bestaat, behalve uit den burgemeester jhr. mr. dr. N. O. do Gijse- laar, uit de professoren dr. A. W. Nieuwen- huis, voorz.; dr. W. Nolen, onder-voorz. dr. J. Boeke; dr. P. C. F. van der Hoeven; dr. J, A. Korteweg; dr. P. Th. L. Kan, penningmeester; dr. D. A. de Jong, secre taris, en uit dr. A. van Rhijn en J. Rinkes. Benoemd is bij enkele candidsaatstelling tot Praesee-Collegii van het Leidsche Stu dentencorps de heer W. Hooft- Graaf land, te Warnsveld, bij Zutfen, candidaat van het afgetreden Studentencorps. In Den Haag is geslaagd voor het exa/- men nuttige handwerken mej. S. J. van der Steen, alhier. Het bestuur der aid. Leiden van den Vrijzinnig-Democratischcn Bond besloot, in zijn gisteravond gehouden vergadering, do afd. to doen vertegenwoordigen door een der bestuursleden op de Landelijke meeting, voor de grondwettelijke gelijk stelling van man en vrouw, te houden in h Paleis voor Volksvlijt, t© Amsterdam, a.s. Zondag 15 dezer. AKTI ET RELIGION!* Groot© Uitvoering. Op veroorend verzoek werd Haydn's meesterwerk ,,Die Schöpfung", dat in het vorig jaar door do gemengde zangvereeni- ging ,,Arti et Religioni" met veel succes uitgevoerd was geworden, nogmaals ten gehoore gebracht. En niet tun onrechte, want wederom mocht deze schepping zich in groote belangstelling verheugen; dc grooto Stadszaal was bijna geheel gevuld met een aandachtig en enthusiast publiek, ■dat de solisten en de koren herhaaldelijk toejuichte! Duetten als dat van Adam en Eva zullen wel nooit hun bekoring verlie zen, evenmin het liefclijko voorspel tot het derde deel, al konden wij hiervan niet ge noeg genieten, door de onrust van het na de pauze binnenkomend publiek. Het valt ook te betreuren, dat men de klank der blaasinstrumenten moet missen, al weTden die zoo goed mogelijk op den Feurig vleu gel vertolkt door don heer Van Helvert, die wat aanslag betreft, zich lofwaardig aansloot bij het orkest. Dit orkest, bestaan de uit leden van de sfcafmuziek van het 4de Reg. Infanterie, heeft beschaafd gespoeld; vaak hebben wij het bewonderd om do volg zaamheid bij heb tempo. Want dit tempo werd nog al eens versneld uit een Andante en een Adagio ontstond een Allegro, voor al bij hot zingen der koren viel dit op. Die koren hebben hunnen goeden naam gehand haafd er is zuiver en opgewekt gezongen, het is altijd te loven, dat -er, dikwijls met .weinig repetities van koor en orkest, toch een goede uitvoering verkregen wordt, al is de gelijkheid niet geheel volmaakt. Zeer te loven waren ook do solistenin de eer ste plaats de Haa-gsche sopraanzangeres mej. Jo Regenbogen, dio in maatvastheid vooruit is gegaan, ook in voordrachtdo hooge noten klinken nieb vrij, maar-het is een veeleischende, vermoeiende partij, die Haj^dn de sopraanzangeres heeft opgelegd. In de plaats van dc heeren Van den Bergh en Koning hoorden wij nu de Utrechtsche zangers Jos Schilderman, tenor, en deh bas Jae. Caro. De lieer Schilderman heeft een zuiver geluid, niet zeer buigzaam, maar met heldere tonende bas heeft een veel ge voelvoller voordracht, gepaard met een prachtig geluid. Beide zangers wiston hun stem knap aan te passen aan het niet zoo krachtig geluid van de sopraanwaar het geheele koor zich bij den zang der solisten voegde, hield de klank van het koor zich al heel mooi op den achtergrond. Verdien stelijk maakte de heor Dirksen zich met het bespelen van het orgel. Het geheel werd met vaste hand beheerscht door den di recteur Corn A. Bonten, dio veel voldoe ning van deze uitvoering zal hebben. Hom werd een bloemenmand overhandigd onder luide bijvalsbetuigingen, terwijl mej. Re genbogen een mooio witte ruiker werd ver eerd. Bij do door het gemeentebestuur van Den Haag gehouden aanbesteding van het leveren van plaatijzeren kachelmantels, ton behoeve van gemeentescholen, was het minst in geschreven door den heer G. Brummeikamp, alhier, voor f825. De actie voor Plaatselijke keuze wordt aanbevolen o.m. te Leiden door prof. dr. P. Ehrenfest, prof. clr. W. Eintkoven, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, prof. dr. L Kalff, prof. dr. H. Oorfc; te Voorschoten, waar mevrouw Nellie v. Kol secretaresse is, door den heer H. v. Kol, lid van de le Kamer. De Minister van Landbouw, Nijverheid ©n Handel, overwegende, dat de werk zaamheden ter uitvoering van art. 369 der Invaliditeitswet belangrijk zijn verminderd, gelet op do beschikking van 1 Augustus 1913, laatstelijk gewijzigd bij beschikking van 30 Jan. 1914, houdende aanwijzing va-n personen, die ouden van dagen bij het aan vragen van een rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, be hulpzaam zullen zijn, heeft in de hieronder genoemde gemeenten de aanwijzing van de achter iedere gemeente genoemde perso nen ingetrokken: Rentecommissie to Leiden: H. van Gent, onderwijzer; G. de Jong, onderwijzer; W. Joosten schrijver aan de stedelijke licht fabrieken; J. Langhoudt; J. J, van Ter- tholen. Rentecommissie te Leiden, buitengemeen ten Hillegom: K. Hoorn, onderwijzer; Katwijk: J. Schaddoe van Doorn, haven meester. Door de recherche is gisteren aange houden de achttienjarige J. K. H., die ten nadeel© van zijn patroon, rijwielhandelaar, rijwieloncfcrdeelen had ontvreemd. Do voorworpen zijn in beslag genomen en procesverbaal is tegen dit jongmenseh opgemaakt, De af deeling Leiden van do S.-D. A.-P. besloot o.o. op het congres een voor stel in te dienen, om hot lidmaatschap eener neutrale vakverecniging ouvereenig- baar te verklaren met het lidmaatschap der S.-D. A -P. Kcde-Ondegeest voor <l©n L. B.-U. Gisteravond had de Leidsche Bestuur- dersbond in de „Graanbenrs" een openbare vergadering belegd, waar do heer J. Oude geest, voorzitter van heb N. V. V., van Am sterdam, een rede hield over „Dc Chris telijke Vakbeweging". De voorzitter, de heer D. de Cler, zeide in zijn openingswoord, dat deze vergade ring bedoeld is om te protesteer en tegen de methode der Christelijke vakbeweging om in geheime bijeenkomsten tegen do moderne vakbeweging op te treden en wraakte het, dat de Christelijke Bestuur- dersbond, hoewel men met het beleggen van deze vergadering op de hoogte was, nog op dezen avond een vergadering belegd had voor alle daarbij aangeslotenen, waar dr. Schokking zou spreken en waar weder om niet- kon worden gedebatteerd. Mr. Briët, die tot debat waa uifcgenoo- digd, had meegedeeld niet te zullen komen om te debatteeren; ror, Gerbrandy bad geen bericht ingezonden op de hem ge stuurde uitnoodiging. De heer Oudegeest bogen met- de politiek van „verdeel en heersch", die van christe lijke zijde wordt gevoerd, waar het do ar beidersbeweging betreft, af to keuren. Van dio zijde wordt alles gedaan, om scheuren en gaten te slaan in de arbeidersboweging> De christelijke heeren dachten niet aan vereenigen, maar toen er van anderen kant organisatie kwam. toen begonnen zo voor speciaal christelijke vereenigingen te wer ken. Spr. vond 't erg verstandig van de hee ren, die voor den Chr. Bestuurdersbond optraden, dat ze geen debat gaven, omdat ze er dan toch maar slecht afkwamen. Wanneer spr. het verslag in het „Leidsch Dagblad" van do rede van do heeren Ger brandy en Briët naging, had hij daarover een en ander te zeggen. Mr. Briët heeft gezegd, dab men in de eerste plaats op heb geestelijke moet let ten. Dat, zeide de heer Oudegeest, zal men niet vinden bij de christelijke vakorganisa tie. Hij trachtte dit aan t-e toonen aan de hand van de historie van „Patrimonium" en de „R.-K. Volksbond". De vakbeweging dient trouwens, om eerst stoffelijke zaken to behartigen, waardoor dan de geestelijke tot hun recht kunnen komen.- Do heer Briët wil in de vakorganisatie werknemers en werkgevers in één vereeni- ging, vervolgde spr. Die gemengde uitvin ding is reeds uit de eerste jaren der vak beweging; iu 1850 zijn in Duitschland voor do typografen proeven genomen, in de zes tiger en zeventiger jaren probeerde men hier te lande hetzelfde, Mr. Briët is dus wat ouderwetsch, want die pogingen aja mislukt. Spr. verklaarde daarop de onmogelijk heid van dergelijke organisaties. Ook do christelijke vakvereenigingen hebben dit in de praktijk ondervonden. Do heer Oude geest somde hieromtrent ecnigo voorbeelden op. De werknemer kan in zoo'n vereeniging zijn mond niet open doon op gevaar van ontslag. Do Chr. Nat. Werkmansbonden „Patrimonium" hebben juist door het sa mengaan van werknemers met de kleine werkgevers niets kunnen doen. Spr. vroeg, waarom de christelijke pro pagandisten eerst komen met haar streven voor verheffing der arbeiders, wanneer de socialisten zich daarop toeleggen. Dit optreden en de theorie dat patroons en arbeiders iu één organisatie moeten gaan, bestreedt spr, nog iu den breede, zoomedo eenige uitlatingen uit do chris telijke bladen. De modern georganiseerden streven ook naar samenwerking, meer op andere wijze, b.v. door collectieve contracten. De geschiedenis van de christelijke vak beweging wijst er op, dab er geen motief is om te gelooven, dat die moet dienon om de belangen der arbeiders to bevorde ren, maar alleen om de algemeene arbei dersbeweging te remmen. „Patrimonium" en „Ned. R.-K. Volks bond" zijn opgericht met het uitgesproken doel om op te treden tegen hot socialis me. Een staking wordt genoemd zonde tegen zichzelf, het gezin, den patroon, de maat schappij en tegen God. Maar dit is alleen zoo, zeide spr., wanneer heb arbeiders aan gaat, want wanneer kapitalisten, rooals Rockefeller, den verkoop van graan o£ pe troleum staken, telt dit nieb. De heer Oudegeest gaf nog eeulge .-oor beelden, dat do christelijke vakbonden slechts strijden tegen het socialisme on 11 ie t voor verbetering van toestanden, o.a. het optreden van „Patrimonium" bij eea 't:ta king van veenarbeiders te Beets. Met een reeks data gaf epr. aan, hoe Bteèds heb oprichten van een christelijk© organisatie gevolgd is op ljefe verrijzen van een algemeene, nooit voorafgegaan. De lieer Oudegeesb kwam op tegen eon bewering van mr. Gerbrandy, dat do vak vereenigingen afschaffing van privaatbezit beoogen zij bemoeien zich slechts met do dagelijk8che stoffelijke en geestelijks be langen der arbeiders. De arbeider is niefe geschapen om te loven in ellende, ruaar 0111 ook te genieten van het goede. Daar om wordt gestreden voor meer loon, korter werkdag, betere woning. Dan zullen de ar beiders de slechte gewoonten, die ze nog hebben, kunnen afleggen. Het geestelijk© zal nieb hooger stijgen, als niet in het stoffelijke verbetering komt. De moderne vakbeweging streeft door, ontwikkelingscursussen naar verhooging van het geestelijke en zedelijke peil, maar dat doet niet de christelijke vakbeweging Met dc socialistische theorie laat zich d© vakbeweging niet in. Alleen wordt het feit geconstateerd, dat er twee klassen zijn, dio tegen elkaar strijden. Do S.-D. A.-P. helpt de moderne vakbe weging door te trachten de wetten te ver beteren, die den toestand voor de arbeider kunnen ten goede komen. Spr, noemde liet een leugen, dat de mo derne vakbeweging iet-s doet of zegt tegen den godsdienst. Niets kan dienaangaanc worden gevonden in de vele geschriften f,J redevoeringen van do zijde der modernen. Als voorbeeld van zedelijk© verheffing door de moderne vakbeweging, noemde de heer Oudegeest de diamantbewerkers en hun nakomelingen, waarna hij een aantal gegevens opsomde omtrent verkregen stof felijke verbeteringen. De christelijke vak beweging ka-n niet op resultaten wijzen. In 1906 begon het N. V. V. met 18.000 leden en thans zijn het-er SI.000. Wij zijn bezig, alsdus spr., om een macht te worder» in Nederland en dit kunnen de christelij- ken nieb zien. Ze kunnen nieb zien, dat dé- arbeiders macht krijgen, dat de wanhoep bij hen plaats maakt voor zelfvertrouwen. De arbeiders beginnen te beseffen, dat za iets waard zijn. Voor den strijd is geld noodig en lang-* zamerhand hebben die 61.000 een aardig bedrag gekregen, thans ongeveer 2^ mil- Hoen gulden. En duizenden zijn dan nog voor allerlei uitkeeringen uitgegeven. D© anarchisten hebben ongelijk met hur. bewe ring, dat do dubbeltjes der arbeiders" nieb opwegen tegen do rijksdaalders der pa-< fcroons: dat bewees o.a. de strijd der siga> renmakers in het vorig jaar. Maelit en invloed hebben de christelijke vakbonden niet, ze loopen slechts do mo dernen na. Spr. lg®f nog eenige cijfers van de macliti der vakarbeiders in andere landen. Aan het slot wekte do heer Oudegeesb op tot aansluiting bij de moderne vakor ganisaties. De rede werd herhaaldelijk door applaud Onderbroken. De voorzitter constateerde in zijn slot woord, dat langzamerhand de Leidsch vakbeweging groeit. Reeds zijn ruim 14(50 vakmenschen bij de L. B. B. aansesloten. Hij protesteerde tegen de handeling in' den gemeenteraad met de adressen van deni L. B. B. Ook hij wekte tot organisatie op. Yan de gelegenheid tot debat werd geer* gebruik gemaakt. De vergadering was in den aanvang ma tig bezocht, doch langzamerhand liep do» zaal vrijwel geheel vol. Op do Prinsessekade had gisteren een aanrijding plaats tussc-hen een met een paard bespannen wagen, beladen met co kes, en een tweewieligen handwagen, waardoor de tweewielige wagen, welke t-us- schen de rails bekneld zat, omsloeg. Heti paar dl van het andere voertuig, was juist voornemens op hol te gaan, doch werd bijtijds door een politie-agont gegrepen. Heb tramverkeer oudervond geen vertrap ging. 'ABBENES. Tot nog toe gold heb hier voor het meest belommerde en beboomde gedeelt© uit onzen polder, thans verricht de bijl haar vernielend en ontsierend werk. Het mooio plantsoen is zoo goed als verdwe nen, zoodat het Heye-graf nu als een groene heuvel ligt te midden van een boomlooze vlakte. Bovendien worden nu toevalligerwijs ook do groote booinen langs de hoofd vaart alle geveld, zoodat ons dorp je, dat anders schuil ging in 't geboomte, nu van alle natuurschoon beroofd is. 't 13 om medelijden t-c krijgen met ons, Abb© nessersl HAARLEMMERMEER. Gistermiddag vergaderde in „De Beurs" de „Vereeniging tot bevordering van dc belangcu van den Paardenhandel". De heeren Baijer en Hane-does hadden wegens vertrek, bedankt als bestuursledeu. Do secretaris, do heer Kïstemaker, deed hierop rekening en verantwoording, waar uit bleek, dat er een batig saldo was var 119.08. Tofc commissie van onderzoek der reke ning we-rden benoemd de heeren A. 0. vaa Nieuwenbuyzeu, Adr. Groenenberg en A. Knibbc Dzn.,

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1