N°. 16555. I>oiicIerdag 13 Februari A0. 1914. ,§eze i;Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de Omstreken. PRIJS BKR ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tüvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Yoor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j- per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Tranen per post1.65. Leiden, 12 februari. Vergadering Onder-Atd. Leiden en Omstreken van den Sed. Bond van Gemeen te-Amtenarcn. Gisteravond vergaderde deze a.fdeeling, tiieb zooals altijd te Leiden, doch to Noord- wijk in hotel „Hof van Holland". Dit ge schiedde op verlangen der leden met liet doel den lust tot bijwoning der veigaderin- gen te bevorderen. De opkomst der leden was zeer bevredi gend. Bij opening dor vergadering heette do voorzitter allen welkom, onder mededee- ling, dat de burgemeester van Noordwijk, de heer jhr. Yan Panhuys, wegens onge steldheid verhinderd was dezo vergadering bij te wonen. Na goe-dkeuring der door den secr. gele zen notulen, werd medodeeling gedaan van een schrijven van het afd. bestuur met ver zoek schrapping van art. 2 van het regle ment. Hiertoe werd besloten. Vervolgens wordt met 15 9temmcn her kozen tot voorzitter der onderafd. de heer De Groot, Gem. secretaris te Noordwijk. Uit het jaarverslag vernamen wc, dat het aantal leden toeneemt, al kon dit nog veel beter worden, terwijl tevens bleek, dat do vergaderingen over 't algemeen niet best worden bezocht. Voorts kwam aan do orde oprichting van een cursus in de gem. administratie vanwe ge de onderafd. Het- bestuur is van oordeel voorloopig hier niet toe over te gaan. Ook de vergadering besluit in dien zin. Verder werd in den breede besproken de treurige salaricering der ambtenaren ter gem.-secretarie Aangedrongen wordt om zooveel mogelijk te trachten hierin verbete ring te krijgen. Als volgende plaats van bijeenkomst werd aangewezen Katwijk. Hierna werd een zeer interessanto lezing gehouden over het onderwerp „Do Eerste Kamer der Staten-Generaal" door den heer Bosnia, uit Leiden. Met belangstelling werd deze door de aanwezigen gevolgd en bij het eind viel den spreker oen hartelijk woord van dank ton deel van den voorzitter. Te elf uren werd de vergadering geslo ten. Bij Kon. besluit is verklaard, dat de bezwaren, ingebracht tegen de door het Departement van Oorlog voorgenomen op richting van een patronenbergplaats op het terrein behoorende bij de Doelen-ka zerne alhier, geen grond opleveren om die oprichting niet toe t-e laten. De heer W. Draayer, sinds November 1891 leeraar aan de H. B.-S. voor Jongens alhier, zal zijn betrekking opZaterdag, 14 Febr. a s., neerleggen. Hij zal dan om halftwaalf v.m. in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht van zijn leerlingen afscheid riemen. Een tienjarige knaap zat gistermiddag op de Iioogewoerd op een stilstaanden krui wagen. Er passeerdo een tentwagen, waar voor een paard wa-s gespannen. Dit schrik te voor een tram, waardoor de tentwagen in botsing kwam met den kruiwagen en de jongen met dezen omviel, juist vóór het paard. Wonder boven wonder gobeurdo er niets ernstigs. ALPHEN. Heb 25-jarig bestaan der Harmonie- Vereeniging „Beethoven" wer>d gisteravond in het hotel „De Vergulde Wagen" recht feestelijk herdacht door het geven van een 6oirée amusante. Met „Jubelklanken", een marsoh, werd de feestavond geopend. Nog een 5-tal muzieknummers werden daarna door de muziokvereeniging op verdienstelij ke wijze gespeeld. Doch er was voor afwis seling gezorgd, want de heer A. de Laat en het duo Henri gaf nu menige voordracht ten beste. Eerst zong mej. Henri een lief solo stukje „Het lied der bloeroen". Do voor drachten waren vaak echt leuk, de lach spieren der aanwezigen werden er meermo len door in beweging gebracht. Zij waren °- m. „Hannes aan de Table cFHote", „De Pantoffelheid", „De verliefde Recruut". De avond werd gesloten met een bal, de Walsen werden afgewisseld door voordrach ten, zoodat het reeds laat was eer ieder voldaan huiswaarts keerde. nBeethoven" mag weder op een goed geslaagden avond terugzien en haar komt voorzeker een woord van lof en waardeering ■°c, voor alles wat zij reeds gedaan heeft o/n niet alleen sommige, maar zoo moge- lJk allo ingezetenen yan haar muziek te laten profiteeren, getuige do volksconcer ten, welke des zomers gratis worden gege ven. In het geheel heeft zij reeds 215 concer- toD gegeven, geen kleinigheid dus; wij spreken dan ook den wensch uit, dat haar nog een lang leven beschoren zijHaar 25-jarig bestaan zal dezen zomer door een concours worden gevierd. HAARLEMMERMEER. In het zuidelijk gedeelte der gemeente alwaar overvloedig brongas in den grond aanwezig schijnt te zijn, hebben weer een tweetal landbouwers hun geheele boerderij van dezo verlichting doen voorzien. Ook beweegkracht voor do dorsohmachine zal daarvan worden betrokken. Op gasinstalla tie of electriciteit vanwege do gemeente zal men maar niet wachten. HOOFDDORP. In de Geref. Kerk alhier zouden gis teravond zitplaatsen worden verhuurd, doordat er nieuwe banken waren bijgemaakt en andere banken vermaakt. De Kerkeraad steldo echter de prijzen zoo hoog, n.l. om te beginnen met f 9 per zitplaats, dat er 6lechts weinig plaatsen werden verhuurd. Het is ook voor do meeste leden der kerk niet om te betalen en zal onwillekeurig lei den tot wanbetaling. De zitplaatsen va- rieeren over het algemeen van f 25 tot f 4. Het. laatste is wel bereikbaar, doch het eerstgenoemde ia veel te hoog. Wat er nu zal gebeuren zal moeten worden afgewacht. HAZERSWOUDE. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Vereeniging tot Stichting en Instand houding van een School met den Bijbel voor den Rijndijk, onder Hazerswoude en Koudekerk, alhier. OEGSTGEEST. Gisteravond had in de remise van hot „Witte Huis", de aangekondigde vergade ring plaats, wa-ar dr. Oort en de es-minister Talma het woord zouden voeren. Dr. Oort opende do vergadering en deelde aan de vergadering mede, dat hij vóór en ds. Tal- ma na de pauze zou spreken. De eerste spreker had het voornamelijk over de nadeelige physieke gevolgen van den alcohol. Vooral spieren, nieren en ze nuwstelsel worden er door aangetast. D3. Talma sprak meer over drankbestrijding in het algemeen en in het bijzonder van het standpunt van den Christen bezien. Aan het slot van de vergadering werd de gelegenheid opengesteld om het petition nement voor „Plaatselijke Keuze" te tee kenen. OUDEWETERING. Gisteravond gaf de IJsclub „Ijsver maak zij ons Doel" een feestavond aan leden en hun dames. De heer Vrugt en mej. Bergman, beiden van Haarlem, had den groot succes met hun optreden. Het programma weid dan ook meesterlijk af gewerkt. Nummers als „Kok en Keukenmeid", „Heb vertrek van den Recruut" en „Jan de Kellner", moeten mij even vermelden. Onbedaarlijk is er gelachen bij deze lui mige stukjes. Nogmaals, den heer Vrugt en mej. Bergman te ontmoeten, is zeker wel de wensch van allen, die hen gisteren gehoord hebben. 6ASSENHEIM. Woensdagavond hebben winkeliers uit onze gemeente nogmaals vergaderd over de negen-uur-sluiting. Geconstateerd werd, dat twee-derde deel der winkeliers zich in beginsel voor do zaak hebben verklaard. Het comité werd opgedragen een lijst te laten eirculeeren om handteekeningen te verwerven en tegenstanders voor de zaak te winDen. Het resultaat van dit werken zal later per circulaire bekend gemaakt worden, waarna het bestuur nadere voorstellen zal doen. Naar wij vernemen zal door enkele dames cn heeren, waarvan sommigen ook de eerste maal medewerkten, weer een mu ziekavondje worden georganiseerd, zoo mo gelijk nog deze maand. Meer dan de vorige maal zullen duetten en kwartetten ten gelioore worden ge bracht. WASSENAAR. De Vereeniging van Land- en Tuin- bouwarbciders vergaderde gisteravond in het Patrom at. De heer J Schoorl heette vooral de nieuwe leden hartelijk welkom. Hij meen de, dab do Vereeniging in kracht zal toe nemen, nu de patroonsvereeniging is opge richt. De vrees, dat de patroon er tegen zou zijn, is nu bepaald geweken. De voorzitter bracht als afgevaardigde verslag uit van do Centrale vergadering, te Haarlem. Medegedeeld werd, dat werklooze- en zieke leden de contributie niet behoeven te betalen. Het hoofdbestuur alhier heeft goed gevonden, dit te betalen uit het fonds „Hulp in Nood". Tot bestuurslid werd gekozen do heer H. van Tol, in plaats van den heer Th. Knij- nonburg. De Voorz. deelde nog mede, dat het bestuur tot tweeden voorzitter heeft benoemd don heer De Klerk cn tot twee den secretaris, den heer C. van Wissen. Na een gezellige discussie over Vrouwen arbeid en over Loonstandaard werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. WADDINXVEEN. Heb maken van de fundeering voor de uitbreiding van het fabrieksgebouw der Naanilooze Vennootschap Kurkwarenfabriek is opgedragen aan den op één na laagiiten inschrijver, den heer H. J. Nederhorst, te Gouda., voor f 44.782. ZOETER WO UDE. Gisteravond is de zoon van deD land bouwer G. van L., in de Noordaa, alhier, met het afsteken van hooi, uit den hooiberg gevallen, waarbij liij ter hoogte van den schouder een arm brak. De onmiddellijk ter. hulp geroepen geneesheer, dr. Kort-' mann, achtte overbre*»ing naar het St.- Elisabethgesticht te Leiden, noodzakelijk. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester, afwezig wet houder Kompier. De voorzitter wenschte bij deze eerste vergadering in 1914 den leden geluk met den aanvang van het nieuwe jaar. Ingekomen 6tukkenMededeeling van de electrische centrale- dat op Woensdag 11 dezer begonnen is met heb leggen van den kabel. Schrijven van Ged. Staten bevattende goedkeuring van de gemeenterekening 1912, evenzoo goedkeuring van de pen- siocnsregeling, begrooting 1914, enz. Do voorzitter doet ver volgons verslag van de opname der kas van den gemeente ontvanger, welke kas in orde werd bevon den. Een adres, eerst hedenmorgen ingeko men klaagt over den slechten toestand van een gedeelte vaarwater in de gemeen te, op wel tien plaatsen, en verzoekt liet zoodanig in orde te brengen dat een vaar tuig van 18 ton kan passoeren. Wordt gezonden aan B. en Ws. ter fine van advies. B. en Ws. van Boskoop hebben een schrijven gezonden, waarin meegedeeld wordt dat wanneer Zoeterwoude zich aan sluit bij de Boskoopsche waterleiding, men zal moeten betalen een eenheidsprijs van 11 cent per kub. M., doch zoodra het ver bruik de 40.000 kub. M. te boven gaat, wordt die prijs 10 cent. Do ingenieur voor de waterleiding schat de kosten van den aanleg op ƒ121.000. Do rentabiliteit is niet voldoende om de kosten te dekken, de exploitatie zou do gemeente jaarlijks op ƒ1100 komen te staan. De heo.- Rotteveel vraagt welke voorloo pig© regeling er getroffen is omtrent de vergoeding door do verbruikers te beta len. Do voorzitter zal in gesloten zitting nog meer nadero mededeelingen omtrent deze zaak doen De boerenbond verzoekt subsidie voor de door haar 'n 1913 gehouden stierenkeuring. Toegestaan tot een bedrag, gelijk aau het tekort dat deze keuringen opleverden. Het verzoek van den heer J. H. Tesko, tot het rooien van een boom wordt toege staan, indien genoemde lieer een vergoe ding van f 1.50 aan de gemeente betaalt. Het kohier schoolgelden wordt voor het 4do kwartaal 1913 vastgesteld op f 134.20. Het kohier hondenbelasting eveneens op 402. De af- en overschrijving op den dienst 1913 worden goedgekeurd. Bij de rondvraag klaagt de heer Rotte veel over de waterloozing aan den Haag weg. Bij regen stroomt in sommige huizen het water binnen. Het Rijk moet dit veran deren, maar do heer Rotteveel denkt dab het meer invloed uit zal oefenen wanneer het gemeentebestuur er de autoriteiten op attent maakt, dan wanneer een request van particulieren wordt ingediend. Do voorzitter zegt toe, hier werk van to zullen maken. Nog merkt de heer Rotteveel op, dat het mogelijk is, dat het bord tot aanmaning voor automobilisten tot inachtneming van een maximumsnelheid, staat op grondge bied der gemeente Leiden. De voorzitter zegt verandering toe. Eveneens zegt genoemde heer nog niets gehoord te hebben over de regeling, door den burgemeester te treffen, waarbij in geval van brand aan den Haagweg de ge meente Leiden hulp zal verleenen. De burgemeester zegt, dat aanwijzing van een bepaalden persoon, die deze hulp mag inroopen, afstuit op formeelo bezwa ren, daar het inroepen van deze hulp een politiemaatregel is, waartoe enkel de bur gemeester of diens plaatsvervanger bevoegd is; hij wil echter gaarne overwegen wat in deze gedaan kan worden. De heer Varkevisser vraagt naar de ver lichting van den Haagweg, welke weinig voortgang maakt. De 6chuld ligt hier aan do Leidsche centrale. De heer De Boer vraagt inlichtingen om trent de verlichting van het Westeindo. De heer Van der foei vraagt, hoe het zit met de Bruggestraat, die indertijd voor loopig iu orde gebracht is op kosten van ongelijk, zooals toen door Ged. Staten werd aangeraden. Het is echter nog niet uitgemaakt, of Leiden of Zoeterwoude eigenaar is van bedoeld voetpad. Do kei weg behoort zeker aan Leiden. De voorzitter zegt toe, opnieuw inlichtin gen in te winnen. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting, teneinde do watcrleidingsplannen verder te bespreken en het suppl. kohier H. O. vast te stellen. GEHENGD NIEUWS. Hetisal een heel oude bekende van ons. 'Wij waren gewend om hem haast dagelijks tegen te komen, als hij zijn wan deling van Noordwijk over Katwijk en Val kenburg maakte. Wandelstokje in de hand, de hoed zwierig op zijn elordigen, toch al tijd nog heerigen kop cn een naar gelang van het seizoen wisselend aantal overjassen aan. Eens zagen wij hem staan aan den weg kant, zorgvuldig mot naald en draad een knoop zettend aan een van rijn jassen, een andermaal, tersluiks zich spiegelend in de ruiten van Katwijks Raadhuis, maakte hij zijn toilet, gaf een deftigen plooi aan zijn knevel, schikte rijn das even recht. Maar den laatsten tijd was het niet in orde met hem, stil sloop hij voort, rijn hoed was weg, hij had een pet op, diep in de oogen getrok ken, en met zijn hoed, scheen zijn konings schap van den weg verdwenen te zijn, niet meer als vroeger liep hij vorstelijk in het midden der 6traat, maar bescheiden, vlak langs het kantje. Wij hébben ons ongerust gemaakt over hem en hadden willen vragen wat er aan deerde, maar eerlijk 'gezegd, we durfden niet, de stugge wanhoop, waarmee hij ons aanzag, weerhield ons. Tot vanmorgen, zoo waarlijk, daar kwam hij aan, als vanouds midden op den weg, met breede beweging zijn wandelstok zwaaiend, do winterjas loshangend, waardoor zijn bruine demi zich in volle glorie vertoonde. Hij was weer dezelfde sjofele heer van vroeger. Hij had een fonkelnieuwen hoed op. T r am-verwarming, Bij de stoomtramLeiden is een proef genomen, om %de rijtuigen beter te verwarmen. Aan een der rijtuigen is een soort van warm waterverwarming gemaakt, waarbij het wa ter met gas op de gewenschte tempera tuur wordt gebracht. Met het proefnemen is men thans zoo ver gevorderd, dat een succes geconstateerd kan worden. Het moet een nieuwe vinding zijn. Volgens loopencle gei' lich ten te Leiderdorp, is daar een uitgestrekt heid grond gekocht, waarop binnen eenige jaren de touwspinnerij van de firma N. Hoos, uit Rotterdam, zal gevestigd worden. Zooals men weet, gaan de gronden, waarop thans de firma haar bedrijf uitoefent, aan de Langekade te Rotterdam, aan de gemeen te over. („Rott. Nwsbl.") De Raad van Sneek heeft aan den heer J. v. d. Laan, gemeente-secretaris, een verlof van een maand verleend voor herstel van gezondheid, niettegenstaande prof. Heijmans, te Groningen, een rust tijd van twee maanden voor den secretaris noodig oordeelde. B. en Ws. werden in geheime zitting door den Raad uitgenoodigd, den heer v. d. Laan mee te dcelen, dat men een verlof van een maand voor adressant voldoende achtte, met de bepaling, dat dit verlof zou ingaan op 1 Febr. j.l. Door do Regeering zijn plannen ont worpen, om te Haarlem een afzonderlijk gebouw te stichten voor den telegraaf- cn telefoondienst. Dit zal komen iu de No- befstraat, achter het postkantoor. Dit laat ste wordt belangrijk vergroot. De plan nen tot uitbreiding zijn reeds zoolang hangende, dat do verbouwing, volgens die ontwerpen, op dit oogenblik alweer niet voldoende zou rijn. Daarom zijn nu nieu we plannen gemaakt. Woensdag is in den Raad van Veis en in beginsel besloten, ctu adres aan de Staten-Generaal te richten, waarin ver zocht zal worden het wetsvoorstel van minister Treubo, oe een overwegend ge deelte van de oudersdomsrente op de ge meente te verhalen, niet aan to nemen, en aan andere gemeenten om adhaesie aan dat adres te verleenen. De overwe ging is, dat arme gemeenten op die wijze te zwaar belast zullen worden, omdat rij kere gemeenten systematisch het binnen komen van arme arbeiders tullen tegen werken. Wijlen de heer K. Munters Kzn.te Klundert overleden, heeft aan de Weesin- richting te Neerbosch f 5C0 vermaakt. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft alle be scheiden in verband met het ontslag van den heer G Th. Beishuizen, als onderwij zer te Garstbuize, voor zooverre die in zjjl» bezit zijn, in brochurevorm uitgegeven. Het hoofdbestuur draagt geen keunis van de adviezen dooi*- do leden van het rijksschooltoezicht aan Gedeputeerde Sta- ten van Groningen uitgebracht, zoodat deze niet kouden worden opgenomen. Onder de benaming „Statistiekwet" ia een wetsontwerp verschenen, waarbij ten be hoeve der statistiek van den in-, uit- er» doorvoer eenige wettelijke voorzieningen worden getroffen. Bii de feestviering van het 100-jarig bestaan van het 3de reg. huzaren in Der» Haag heeft het corps ook van de zijde der vrouwen een blijk van belangstelling ont vangen De dames der officieren van het regiment boden aau den commandant ter plaatsing op het regimentsbureau een antieke kast van harentwege ten geschenke aan. Do Raad van Hilversum beeft beslo ten tot instelling van een wethouders-pen sioen, waarbij het maximumbedrag zal be dragen 2/3 deel der jaarwedde, de tijd ter verkrijging daarvan op 12 jaar cn voor het geval een wethouder niet mocht .worden herbenoemd, een minimum-pensioen vast to stellen 'op 1/5 deel der jaarwedde. Het stoffelijk overschot van wijlen mevrouw A W. L. VersluysPoelman zal ter/crematie naar het crematorium te Bre men vervoerd worden. De uitvaart is bepaald op a.s. Zaterdag middag van het Weesperpoortstation, lo Amsterdam. Toezegging van beroep naar de Ncd.- Horv. Gem. te Bennebroek is ontvangen door ds. J. L. Pierson, te Groningen. De uitslag van .de gisteren plaats ge had hebbende herstemming voor twee le den van den Rotter da m'sek en Raad voor den Hoek-van-Holland is, dat gekozen wer den- de beide liberalen, de heoren A. D. van Doorn met 262 en T. de Meester met 241 stemmen. De socialistische candid aten, de heoren Heijneken en Helsdingcn, kre gen respect. 129 en 141 stommen. Het kiescollege der Waalsche Gcm. to Arasterdam heeft ds. J. Arnal te Ni ran (arr. Lot et Garonne) met algemecne stem men beroepen tot predikant in de vaca- ture-ds. Richard. Met hem stond op het tweetal ds. Brunet to Sto Foy le Grande, Ds. Arnal behoort tot de rechtzinnig© richting. Men meldt uit Zeist: Naar wij vernemen, heeft de N. V. „Schaerweijder Bosschen" naar aanleiding van de grooto beweging, welke gaande is, om de bosschen te behouden, aan den Raad het vorstel gedaan, om aan cl© vennootschap de meest noordelijk gelegen terreinen van het tot bouwterrein be stemde gedeelte (plus minus 60 H.A.) voor een belangrijke som aan haar te verkno pen. Indertijd werden door het bestuur van het Koloniaal Instituut te Amsterdam drie architecten, de heeren Jos. Cuypers, Ouendag en Van Nieukcrken, uitgenoodigd plannen in to dienen voor den bouw van het Instituut c-n werd het plan van den heer Van Xicukerken aangenomen. Thans vernoemt „Het N. v. d. D.," dat dc Ge meentelijke Schoonheidscommissie be zwaar heeft gemaakt aan dit plan haar goedkeuring te geven, waarvan aan den architect is mededeeling gedaan. Mr. R. S. Gerbrancly, te Sneek, is be noemd tot- kantonrechter-plaatsvervangcr in het kanton Sneek. Te Zeisfc is na langdurig lijden, over leden els. J. Yv. A. Notten, tot voor e enig en tijd predikant bij do Ccref. Gemeente te Velp. Ds. Notten 30 Maart 1843 te Dantuma- woude geboren, was oorspronkelijk bestemd voor de militaire loopbaan en nam dieasb bij het Instructiebataljon te Kampen, maar onder invloed van prof. Van Yelzen, ver anderde hij van roeping en bekwaamde zich op de Theologische School te Kampen voor het predikambt. Hij bediende o. a. de Gem. to Hazers woude. Verleden jaar April werd hij op den kan sel te Gouda door een beroerte getroffen. Sindsdien mocht hij liet bed niet meer ver laten. Men meldt ons uit AmsterdamTer herdenking van het Eeuwfeest van het her stel der Kweekschool voor Zeevaart zal op 23 Februari a.s. een bijeenkomst worden ge houden, bij te wonen door commissarissen van het Voderlandsch fonds ter aanmoedi ging van 's Lands Zeedienst, autoriteiten, reünisten, kweckelingen en het personeel der school. ïn dezo bijeenkomst zal o.a. het geschcnK der reünisten worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1