N". 16554. Woensdas: 11 Februari. Ucrdo JBlatl. A0. 1914. Buitenlandseh Overzicht. Ingezonden. Jje Vlamingen blijven TAALSTRIJD krachtig ageeren voor do IN BELGIE. gelijkstelling van het Ne- derlandsch bij het onder wijs met het Fransch. Ze blijven strijden voor gelijke rechten ook nu nog, nadfit zelfs afgevaardigden voor Vlaamsche dis tricten meegeholpen hebben om het Fransc.h den voorrang te geven. In. Antwerpen is, zooals we indertijd melddcu, een groote. betooging gehouden en gisteravond heeft in Brussel een mee ting plaats gehad, waar o.a. pastoor Hugo Verriest het woord voerde. Toch schijnt er kans te zijn, dat dc Vla mingen iets meer zullen krijgen dan hun bij het in eerste lezing vastgesteld ontwerp is toegezegd. Volgens de Gazet van Antw.", een blad, dat door gezaghebbende volksvertegen woordigers, onder meer Frans van Cauwe- laert, ingelicht wordt, zou na twee samen komsten van Vlaamsche staatslieden met minister Poullet, kans bestaan dat een ter rein van overkomst wordt gevonden in zake de taalrechten der Vlamingen. Deze rechten zouden in do nieuwe schoolwet volkomen gewaarborgd worden, hetgeen be- teekent, dat de regeering na haar weiger achtige houding van verleden week belang rijke toegevingen staat te doen. Nogmaals zou hij dus tegenover den heer Woeste haar gewone taktiek hebben ge volgd en hem onder den drang van den volkswil, een volkswil die anders toch wel was te voorzien, nog voor de eerste stem ming aan zijn noodlot overlaten. Dit zijn natuurlijk vooralsnog alleen onderstellin gen, die echter spoedig kunnen bewaarheid worden. Het Engelsche parlement OPENING is weer bijeen. Met een ENGELSCHE rede van den koning is PARLEMENT, gister de zitting geopend. Koning George hoopt, dat het overleg der mogendheden den vrede in het oosten mag bewaren, De onderhande lingen, die Engoland met Duitschland en Turkije over de Britsche handelsbetrekkin gen voert, hebben een bevredigend verloop. Dat alles stemt dus nogal bemoedigend. Do koning herinnerdo ook nog aan de internationale conferentie voor do veilig heid ter zee, naar aanleiding waarvan hij een wetsvoorstel aangekondigt, opdat de wenschen, op de conferentie geuit, werke lijkheid zullen worden. De koning betreurt, dat de pogingen om door een vergelijk een oplossing te vinden voor de vraagstukken, die verband houden met het bestuur van Ierland, tot dusver niet geslaagd zijn. Hij spreekt den wensch uit, dat in deze aangelegenheid, waarbij hoop en vrees van zoo vele zijner onder danen nauw zijn betrokken, en die, tenzij ze met voorzichtigheid, wijsheid en in een geest van wederziidsche tegemoetkoming wordt behandeld, tot ernstige moeilijkheden in de toekomst kan loiden, door goeden wil en samenwerking van mannen van alle partijen en alle geloofsovertuigingen, de bestaande oneenigheid mag worden wegge nomen en de grondslagen mogen worden gelegd voor een duurzame schikking. Wetsontwerpen worden aangekondigd ter hervorming van het Hoogerhuis, tor ver betering van de huisvesting der landbou wende bevolking en der werklieden in de nijverheid, ter ontwikkeling van een natio naal stelsel van onderwijs ©n nopens de behandeling en bestraffing van jeugdige misdadigers. Dat belooft dus een belangrijk ja-ar te worden. Lager- en Hoogerhuis zijn direct begon nen met 't adres van antwoord op de troon rede te bespreken. De unionisten hebben daarbij hun plan ten opzichte van home rule voor Ierland, van welk plan we gisteren melding maak ten, uitgevoerd. In het Lagerhuis voerde Walter Long het woord, in het Hoogerhuis lord Midlc- t-on. In eerstgenoemd college antwoordde minister Asquith, in laatstgenoemd lord Morley. Beiden -spraken in denzelfden geest. Ze wezen er op, hoe de cijfers der tusschentijdsche verkiezingen voor het La gerhuis bewezen, dat er toenemende in stemming onder de kiezers is waar te ne men voor de politiek der regeering. Asquith besloot met te zeggen, dat de regeering in het belang,van den vrode in het land elke mogelijke schikking nauw gezet zal overwegen. Als hij van „vrede" spreekt bedoelt hij daarmede niet alleen het voorkomen van burgertwistenhij wil er mee te kennen geven, dat de nieuwe regeeringsvorm in Ierland onder gunstige omstandigheden moet beginnen. Daarom zal de regeering met bekwamen spoed voorstellen, die elk redelijk mensch als een ernstige poging om tot een schikking te komen zal beschou wen, indienen. Tijdens de bespreking vestigde Austin Chamberlain de aandacht op do verande ring ia de houding der regeoring, -blijken de uit de rede van Asquith, die nu den ernst van den toestand heeft bekend en toegegeven dat het verzet van Ulster tegen de wet hevig is. Ook heeft hij erkend, dat de regeering een weg moet zoeken om het onheil, dat zij heeft gesticht, af te wen den. Spr. vroeg of do regeering bereid is, Ister van de bepalingen der wet uit te sluiten en Ulster dezelfde rechten en privi leges te verzekeren, die de andere deelen van Groot-Brittannié genieten. Als het ant woord op die vragen bevestigend luidt, is het gevaar voor een burgeroorlog be zworen, maar als bet ontkennend luidt, dan is een3 burgeroorlog zeker. De bespreking kenmerkte zich door kalm te; er is geen enkel incident voorgevallen. Een telegram in ons KABINETSCRISIS vorig nummer heeft IN ZWEDEN. het reeds gemeld: het ministerie Sta&tf gaat heen. Do koning heeft het kabinet met zijn rede tot de boeren zoo weinig een dienst gedaan, dat langer aanblijven onmo gelijk werd geacht. In een verklaring is dit duidelijk gezegd. Het nu afgetreden kabinet zegt daarin verbeteringen in het leger to willen aan brengen, maar niot zoover te willen gaan als dat do militaire autoriteiten eischen. Die gaan veel te ver en het ontwerp, dat het ministerie zou aanbieden aan den Rijks dag, voldeed daaran niet. 0 Onder deze omstandigheden, aldus do verklaring, heeft het ministerie het zijn plicht geacht U. M. onderdanig beantwoor ding te verzoeken der volgende vragen Heeft, de koning in verband met het ver wachte wetsontwerp reeds bij voorbaat zijn standpunt inzake de landsverdediging be paald, vóór de bij de grondwet aangewezen raadgevers der kroon hc-m dat ontwerp heb ben kunnen voorleggen? Wil de koning dat ontwerp niet goedkeu ren, imiien het niet aan alle eischen der militaire deskundigen voldoet, zelfs al strekt het tot belangrijke uitbreiding van de werkelijke sterkte der landsverdediging? Do eerste vraag heeft de koning ver klaard niet te kunnen beantwoorden, daar hij noch van. het regeeringsontwerp, noch van de eischen der militaire deskundigen kennis heeft kunnen nemen. Daaruit volgt, dat hij niet bij voorbaat een besluit heeft genomen. Op de tweede vraag luidde het antwoord, dat de koning geen beslissing heeft geno men en heeft kunnen nemen, zonder eerst de verklaringen van zijn bij de grondwet aangewezen raadgevers te hebben gehoord. Naar aanleiding van den door het mi nisterie geuiten wensch om van verklarin gen, door den koning in het openbaar af te leggen, van te voren kennis te nemen, ant woordde de koning, dat hij daarin niet kon treden, omdat, hij van het recht, zich te genover het Zweedsche volk vrij uit te spreker, geen afstand wilde doen. Aan een herhaling van het gebeurde heeft het kabinet zich niet weer bloot wil len stellen en daarom is het heengegaan. De koning heeft reeds een nieuwen ka binetsformateur aangewezen. Baron Do Geer, gematigd liberaal Senaat-s lid en gou verneur van Kristianstad, zal zich van deze taak kwijten. De Zuid-Afrikaansche DE STAKING Volksraad is nog druk IN ZUID-AFRIKA. bezig met de indemni teitswet. De arbeiders- afgevaardigde Creswell heeft er een lange rede tegen gehouden en de regeering van veel leelijks beschuldigd. Zeo, zei hij, dat ze samenspande mot de mijneigenaars, om do werkzaamheden tot een algemeene sta king op te hitsen. Botha noemde hij „Lo- dewijk I, bij de Gratie Gods verdediger der mijneigenaars", Smuts beschuldigde hij van laagheden, omdat deze Poutsma en Bain, twee mannen, die in den oorlog hebben mee gevochten, heeft zwart gemaakt en verban nen. Smuts zon aldus Creswell zijn besten vriend verloochenen om uit een moeilijkheid te komen. Na Creswell heeft minister Smuts nog eens gesproken en verklaard, dat. er tij dens de jongste staking 33 aanslagen zijn gepleegd, waarvan drie op de sporen. Een had ten cloel een trein met troepen in de lucht te laten vliegen. Van het spoorwegpersoneel zijn 120 ont slagen en 360 op lager loon weer in clien9t genomen. In sommige gevallen is het loon met 2.70 per dag verminderd. Te Durban hoerscht groote werkeloos heid. KORTE BERICHTEN. In Duitschland is een wet in de maak, waarbij gemeentebesturen bevoegdheid wordt gegeven om vergunningen voor bios copen te weigeren, wanneer de overheid oor deelt dat er genoeg zulke inlichtoingen zijn. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor den Rijksdag (de verkiezing van den socia- lint Haupb is ongeldig verklaard) zijn op Scliiele (conservatief) 11,773, op Haupt (so cialist) 11,663, op Kobelt (vrijzinnig) 0559 stemmen uitgebracht. Er moet dus herstem ming plaats hebben tusschen Schiele en Haupt. De Fransche Senaat is thans bezig met de behandeling van Caillaux' ontwerp-in- komstenbelasting. Churchill, de Engelsche minister van marine, heeft weer twee vluchten in een vliegtuig gedaan. De Westminster Gazette herhaalt, dat zij deze volkomen nuttelooze waagstukken van een minister afkeurens waardig vindt. Do boerenschrik in Stiermarken is, naar uit Graz wordt gemeld, op den Pragskogel doodgeschoten* Het was een poema. Prins Wilhelm von Wied, de nieuwe vorst van Albanië, die eerst daags derwaarts zal vertrekken. Griekenland gaat vier kleine kruisers bestellen. Twee zullen in Duitschland wor den besteld en twee in Engeland. Heel Zuid-Amerika schijnt in opstand te komen. In Venuzuela is onder leiding van generaal Angel Lanzas in de provincie Guyana opstand uitgebroken. De republiek Columbia heeft een nieu wen president. Hiertoe is uitverkozen dr. Josó Yincente Cincha. Men weet, dab Blijkens de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen im- migratiewet, geen analphabeten in de Ver- eenigde Staten zullen worden toegelaten. President Wilson heeft zich nu tegen dezen maatregel verklaard en met hem de voor zitter der Senaatscommissie van immigra tie. Een te New-York gehouden vergade ring van afgevaardigden van vereenigiDgen en handelslichamen heeft den wensch uit gesproken, dat New-York met New-Jersey door een brug over de Hudsonrivier zal worden verbonden. De kosten van zulk een brug worden op 41.250.000 dollar geschat. De vergadering benoemde een commissie, om de regeering van den st-aab New-York een plan voor te leggen. De Zuidpoolreiziger Shackleton heeft een mooi voordeeltje. Yan iemand, die niet bekend wil zijn, kreeg hij 420.000 gulden. Hij kan nu al zijn plannen uitvoeren. We meldden dezer dagen, dat baron De Forest de eigendommen van lord Derby zou overnemen. Derby wil nu niets meer weten van verkoop, zoodat er niets van komt. Het Argentijnsche kabinet treedt af. De Kamer stond den president der Re publiek, Saenz Pena, onbepaald verlof boe. .Er wordt gesproken dat Roemenië, Ser vië en Griekenland onder Russische bescher ming een verhond hebben gesloten. In Oostenrijk aoht men dit een verontrustend feit en oordeelt dat dit verband bedoeld is als een bedreiging van Bulgarije en Turkije. Onjuist schijnt het gerucht niet te zijn, ten minste de Servische gezant te Weenen heeft het alleen voorbarig genoemd. In Zuid-Afrika is de intrekking van de krijgswet, die openbare vergaderingen ver bood, gelast, Oarnegie heeft het vnede-sfonds van 10 millioen doller nog 2 millioen dollar ten ge schenke gegeven, om door bemiddeling der kerken van alle gezindten ter wereld de vre des zaak te dienen. Een deel van het be drag zal ter beschikking worden gesteld van de kerkelijke vredesbonden in Engeland en Duitschland. De Mexicaansche opstandelingen willen oorlogsschepen hebben. Er zou nu onder handeld worden met Frankrijk over den aan koop van twee gepantserde kruisers. Een tüj&er te Brussel om Is aapt. Een weinig alledaagsch incidento heeft de buurt der Place Sainte Croix te Brussel in rep en roer gebacht. Het was gisterochtend ongeveer halftwaalf, toen tijdens het voe deren der wilde beesten in de menagerie van Hagenbeek, een koningstijger uit zijn kooi vist te ontsnappen. Ongemerkt sloeg hij door de geheele menagerie naar buiten en bereikte hij het midden van het plein waar de groentenventers, aoliter hun koopwaar waren gezeten. Op heb gezicht van het wilde beest brak onder deze brave lieden een pa niek uit. De stalletjes werden omvergewor pen, de groenten, kluiten boter en eieren rol den over den grond en iedereen haastte zich onder het uiten van angstkreten weg te ko men. Verschrikt door al dat rumoer deed de tijger eenige geweldige sprongen en sloeg hij de richting in van do Rue Gray. In min der dan geen tijd bereikte hij den hoek van de Rue de la Digue, waar hij den siga renwinkel van madame L. van Damme bin nenliep, die zich in een vertrek bevond, clab aan den winkel grensde. Men kan zich de schrik van de winkelierster voorstellen, toen zij den onwelkomen gast zag. Op hetzelfde oogenblik verscheen echter een knecht van de menagerie. Onmiddellijk na het eerste alarm had het geheele personeel van den circus zich op weg begeven om den ontsnap ten tijger op te sporen. Do knecht sloot de deur van den winkel. De tijger was gevan gen en kon nu op zijn gemak een keus doen uit den rijken voorraad manilla's, sigaretten en tabak. Terwijl in allerijl van de menagerie een kooi Werd gehaald, stelde een inspec teur van politie zich aan het hoofd van een af deeling agenten, met de revolver in de hand, voor den winkel op. De temmer van den tijger kwam later met de kooi aan, wel ke voor den wrinkel werd geplaatst. Toen de dour daarna geopend werd, wandelde de tijger rustig de kooi binnen, die onmid dellijk gesloten werd. Een reusachtig aantal nieuwsgierigen snelden nu toe, om den held van het a-r- resteeren wat meer van nabij te beschouwen en hem op zijn terugtocht naar de menage rie te vergezellen,. Tusschen de ontsnap ping van den tijger en zijn gevangenneming waren 20 minuten verloopen. Bloembollenen! itmr. Naar het „Weekbl. v. BI." mededeelt zijn dit najaar in do Koninklijke tuinen van het Hampton Court Palace meer dan een millioen bloembollen geplant. Het gewacht er van loopt tusschen de 2000 3000 K.G. en er zijn honderd veertig perken gemiddeld met drie dui zend bollen beplant. Het groote drie meter breed© boordbed, van de rivier naar de Hampton Court Road, is alleen met. meer bollen 'beplant dan de overige per ken bij elkaar. Daar zullen dan ook de bloemen wel te zien zijn, als ze eenmaal bloeien. Salarisregeling der Politie. Geachte Redactie Vergun mij s.v.p. voor het onderstaande een plaatsje in Uw blad en wel naar aan leiding van den 469sten Brief van een Lei- denaar, voorkomende in Uw Blad van 7 de zer. Met belangstelling nam ik daarvan ken nis en met bijzondere belangstelling van dat gedeelte, hetwelk over onze politie-agcnten handelt. De schrijver meende daarin eens uiteen te zetten, hoe de tegenwoordige salarissen van die categorie van beambten zijn ge regeld. Deze uiteenzetting, den buitenstaan-der ten beste gegeven, zal dus moeten dienen om te kunnen beoordecleu in hoeverre rnr. Aalberse gelijk had, to$p Z.E. A. sprak over bedeeling van sommige politie agenten. Tot zooverre zou ik tegen de door den schrijver gegeven toelichting geen bezwaar hebben, maar met de daarop volgende alinea kan ik en naar ik mij overtuigd houd, kunnen de agenten van politie niet accoord gaan. Daar toch zegt de schrijver „Zeker, menig Raadslid zou, alleen raadplegend zijn goedhart, 6traks er wel toe willen medewrerken orn onze politiemannen ineens maar eens flink te verhoogen, oiaar hij zal ook rekening moe ten houden met de stemming der burgerij..." Dus weer e-eu bedeeling. Immers, bedelaars alleen doen eoa be roep op iemands goed hart. Deze passage nu van Uw Briefschrijver moet grievend zijn voor het politiecorps. Vélen met mij weten, dat de politie weinig rechten heeft maar dat zij boven dien afhankelijk zou zijn van een goed liart van sommige Raadsleden, wil er bij mij niet in. Ik acht onzen Raad daarvoor te hoog te staan. Hij zal oordeelen, wat re c h t is en niet gaan bedeelen, omreden zijn goed hart sprak. Ook liet politiccorps vraagt, het recht te doen, zoodat het geen beroep behoeft te doen op de particuliere liefdadigheid. Zoover is hefc reeds gekomen. Wat mr. Aalberse, na onderzoek, als juist was gebleken, was ons al jaren be kend. Meermalen werd daarop reeds door mij gevrezen in on3 bonds-orgaan „De Politie bode" en bovendien werd het feit door een adres der Leidsche Politievcreeniging den Raad kenbaar gemaakt. Nu erkea ik, dat de Raad met veel en velerlei rekening dient te houden en ook met de belastingbetalende burgerij. Dit zal hem evenwel niet mogen weer houden den ambtenaren in dienst, der ge meente te geven datgene, waarop zij recht hebben. Do gemeente is moreel verplicht, voor zooverre zij direct als werkgeefster op treedt, den werkgevers in heb particuliere bedrijf ten voorbeeld te zijn. In een rede door mr. E. Fokker, des tijds voorzitter van den Raad van Beroep in Ongevallcngeschillen, werd door dezen woordelijk gezegd „De gemeente behoort, waar zij onmid dellijk als werkgeefster optreedt-, bij de be handeling der in haar dienst zijnde werk lieden niet onder te doen voor de particuliere patroons, die als werkgevers den besten naam genieten en eer nog dezen ten voorbeeld te zijn, dan te volgen Nu begrijpen de lezers heel goed, dat in het particulier bedrijf er geen werkgevers zijn op politiegebied. Maar bij do beoordeeling van heb loon voor de politiebeambten mag men zeker wel rekening houden met de positie welke zij in ons maatschappelijk leven innemen en hen in loon toch wel gelijkstellen met den best betaalden arbeider in het particulier bedrijf. Daarom eisclit de voorstelling van Uw Briefschrijver eenige toelichting, Op het papier en in de officieel e stuk ken staan de cijfers, zooals zij door Uw Briefschrijver zijn weergegeven, maar, wak is werkelijkheid En voor die werkelijkheid verzoek ik (J„ geachte Redactie, nog eenige plaatsruimte. De agent 3de klasse, in zijn proefjaar, ontvangt 10.541; per week. Het weekloon bij vaste aanstelling, waarmede aanstelling tot agent 2de klasse samenvalt, bedraagt 11.23A tot een maximum van ƒ12.72. Dit bedrag ontvangt hij pas na 12-jarigen dienst als agent 2de klasse. De agent 1ste klasse ontvangt bij aan stelling f 12.72 per week tot een maximum, na 12 jar cd dienst in die klasse, van f 14.50 per week. En voor dat weekloon maakt' een agent van politie in 11 dagen plm. 13-1 uur dienst of ruim 12 uur per dag of wei 81 uur per week, waaronder ook begrepen zijn nacht en Zondagdienst. De agent van politie 1ste klasse verdient dus een 'uurloon van 1.517 cents per uur. Do agent 2de klasse van 1315 per uur. Een veel te hoog loon in verband met hun arbeidsprestatie. In vergelijking met gemeentewerklieden wordt in art. 8 van het reglement voor de Gemeentewerklieden bepaald, dat hur» diensttijd niet meer bedraagt dan 10 uur per etmaal. Het maximum aantal uren be draagt in den zomer 59 uur per week (Art. 6 Bijzonder reglement). In de overige maanden wordt korter gewerkt. Waarom nu wel de politiemannen 8-1 uur per week in 't getouw moeten zijr is mij niet duidelijk. Zij verrichten in een ar beidsweek dus 25 uur meer dienst dan huo medearbeiders in dienst der gemeente. Beide categorieën worden uit eenzelfde beurs, do gemeentekas, betaald. Yoor de gemeentewerklieden bepaalt men eea maximum arbeidsdag en ik voeg daaraan gaarne toe, dat zulks noodzakelijk is, doe voor de politieagenten acht men zulks niet nooclig, terwijl men, zoowel in de Wet op de Pensionneering van Gem.-ambten., als in de Plaatselijke Pensioenverordening heeft bepaald, dat o.m. ook de dienaren van politie vallen onder die ambtenaren, waar van men aanneemt, dat zij op 55-jarigen leeftijd uicb meer ten volle geschikt zijn voor hun taak. Dus ccr versleten. Eer gcpensiouneei» clan hun medearbeiders in dieost der ge meente en lag e r bezoldigd. Waarom nu den politiemannen een zoo laag salaris gegeven Mogen wij, burgers van onze goede stad Leiden, nu vorderen, dat mcnschen, die dag en nacht, in alle weer en wind, hun dienst doen en waken voor de veiligheid van per sonen en goederen, voor een zoo laag loon hun werkkracht verkoopen? Immers neen, nietwaar? Leiden betaalt zijn hoof d-ambten aren zeer goed. In sommige gevallen zelfs beter dan in andere plaatsen. Zoo ook ten op zichte van do Politie, waaromtrent ik Uw Redactie verzoek, het navolgende staatj te willen opnemen over de salarisregeling te Leiden en over die, welke nu door B- en Ws. te Haarlem, wordt voorgesteld. Te Haarlem geniet de Commissaris van Politie een lagere bezoldiging dan te Leiden. Ten opzichte van de Hoofd-Inspecteurs en Inspecteurs worden te Haarlem nu voor stellen gedaan, welke cle Leidsche func- tionnarissen reeds enkele jaren genieten. Ten opzichte der agenten laten wij hier de navolgende cijfers spreken. Voorstel van B. en Ws., to Haarlem. Agent 1ste klasse van f,900950. Agent 2de klasse van f 825S75. Agent 3do klasse van f 750800. Agent in zijn proefjaar f725. Thans geldende regeling to Leiden. Hoofdagent van f S50900. Agent 1sto klasse van £725825- Agent 2de klasse van f 625725. Agent in zijn proefjaar f 550. Dit staatje spreekt voor zichzelf. En waar men hoofdambtenaren te Lei den in salaris gelijkstelt met andere plaat sen, ja, deze in meerdere gevallen m Leiden zelfs nog koogcr worden gesalari eerd dan elders, waarvoor de bewijzen ia mijn bezit zijn, daar dient men voor do mindere beambten geen anderen maatstaf aan te leggen. Vandaar dan ook, dat de agenten van politie to Leiden niet alleen hopen op een goed hart van H. H. Raadsleden, maar zij verzoeken, dat ook over hen eena recht geschiedt, iu overeenstemming met hun arbeidsprestatie. U, Geachte Redactie, dank ik voor do mij verleende plaatsruimte. G. YAN PUTTEN, Yoorz. v. d. Bond van Gem. Pol. beambten in Nederland. RECLAMES, ?t 40 Cent per regel. Prof. Stokvis zoldo van Hnnyadi Janos- bitterwater: „Gaarne verklaar ik, op Uw verzoek, dat het Hunyadi .f&nos-water een uitmuntend bitterwater is gebleken." 1776 5

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9