flo. 16554. Woensdajv XI JBlelwiiari. Tweede Blacl. A0. 1914. Offieieele Kennisgeving. Uit d® „Staatscourant". Uit de Rechtzaal. Kunst, ietteren, enz. Gemengd Nieuws. Aangifte tot plaatsing op de Kiezerslijst. Po BURGEMEESTER der gemeente Lei Gelet op de wet van den 7den September L90 Staatsblad No. 154 gewijzigd bij de wet van 8 December 1600 (Staats blad No. 208), tot regeling van het kiesrecht kU de benoeming van afgevaardigden ter Eer- «to en Tweede Kamer der Staten-Generaal Noodigt do manlijke inwoners der go- jneente, die den leeftijd van 26 jaren vóór cf op den löden Mei a. a rullen hebben bereikt, uit, om: lo. roo rij in een andere gemeente over bfi laattt verloopen dienstjaar in een der jijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in een andere gemeente, of in meer gemeenten te ramen tot een bedrag van ten minste één gulden, dwirvaD door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten of door den Hiiks-ontvanger gewaarmerkte duplicaten vóór den iaden Februari a.a te doen blij- kern 2o. too zij in de grondbelasting wegens cd roerende goederen eener onverdeelde nala tenschap zijn aangeslagen doch hun naam piet is vermeld bij den aanslag in 't kohier, mits hun aandeel in dien aanslag ten min- Ite één gulden bedraagt, daarvan vóór den löden Februari a. a aangifte te doen onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het aandeel in don aanslag en de noodige bescheiden ton bewijze van het gemeenschap pelijk bezit. Do bij sub 1 en 2 bedoelde aanslagen moe ten loopen over het laatatverloopen dienst jaar eo betreffen de grondbelasting, de ver mogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeel© belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72). Hierbij wordt opgemerkt, dat de aanslag der ttouw in de rijks directe belastingen voor haar man geldt, die van minderjarige kin deren wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hun vader, ter wijl aanslagen in de rijks directe bolastin- gen, waarvoor eerst nh, 31 Deoember van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt buiten aanmerking blijven. 3o. zoo zij niet overeenkomstig het bepaal de sub 1 of 2 zijn aangeslagen, doch voldoen aan een der hieronder volgende voorwaar den, worden zij uitgonoodigd daarvan aan gifte te doen ter Seoretario dezer gemeente Tcór den löden Februari a. s. als: a. dat zij als hoofden van gezinnen ol als alleen wonende personen op den 31sten januari sedert den lsten Augustus van bet •Vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, wn huia of een gedeelte van een buis, waar voor met of zonder bijbehoorenden of Ln huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning beatemd, do wer kelijke huurprijs, per week berekend, ten pnnste heeft bedragen de som van /1.75 of Jrel achtereenvolgend in dezelfde gemeente, 2 Zoodanige buizen of gedeelte van huizen, (>f. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 i kubieke meter inhoud of 24000 K.G. laad. Jermogen. Hieibij wordt opgemerkt, dub huur ook verschuldigd kan zijn in den v^rm Iran contributie aan een coöperatieve bouyr- yereeniging, en dat geen.aftrek vftn. huur plaats heeft wegens het verschuldigde-voor teas- of waterleiding, ingeval dit in den huurprijs is begrepen. Hij deze aangifte, wat huur betreft, moet gorden overgelegd een opgaaf zoo mogelijk toet aanduiding van straat en nummer, van net huis of gedeelte van het huis, of wel, ingeval van een verhuizing, van de huizen Óf gedeelten van huizen met of zonder bij behoorenden grond en lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, door den belanghebbende van den lsten Augustus van bet laatstverloopen tot en met 31 Januari Fan het loopen de jaar bewoond, en van den gedurende hetzelfde tijdperk in huur ge bruikten grond alsmede van het bedrag der huurprijzen en van de namen en woonplaat sen der verhuurders, en wat het vaartuig be- 1 treft, een opgave van den naam van het 1 Vaartuig, van den inhoud of het laadvermo- gen, van den rechtstitel, krachtens welken 1 bet is bewoond en, is deze huur, van naam lp woonplaats van den verhuurder. Deze aaugllte behoeft iiiet te ge- K'hledeu door hen, die krachtens ten Torigen Jare gedane aangifte PP de loopende kiezerslijst voor komen en op 31 Jaunarl 11)14 nog hetzelfde huis of een gedeelte tuu hetzelfde liuis of hetzelfde vaartuig pewoneu, maar wel door hen, die P» 31 Januari des vorlgen jaars ÊCn ander huis of gedeelte vau een huis of ecu vaartuig zyu gaan be- koueu, b. dat zij op don 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking of fris inwonende zoon in hot bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en ais toodanig over dat jaar een inkomen hebben «snoten van /450 of /3G2.60 met vrije wo- Jiug of inwoning of van f 160 met vrijen ost en inwoning, of van f 237.60 mot vrijen kost, of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk be drag; met dien verstande: dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischto bedrag, het inko men, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld. dat ten aaDzien van vrijen kost, geen re kening wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende christelijke feestdagen of voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath dat indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uit geoefend, ter berekening van den tijd ge durende welken iemand in dienstbetrekking is geweest, de tijd wordt medegeteld, gedu rende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrek king tijdelijk was opgeheven; dat indien in de plaats van het inkomen een tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, deze zoolang zij wordt genoten, in rekening wordt gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale loon; en dat het inkomen, het pensioen of de lijfrente der vrouw geldt voor den man en dat van de inwonende minderjarige kinde ren voor de helft voor den vader. Hierbij moet worden overgelegd een op gaaf van den aard der dienstbetrekkingen van den belanghebbende, van naam en woon plaats van de personen bij wie, van naam en plaats van vestiging der ondernemingen of der bijzondere instellingen, of van den naam der openbarj instelling, waarbij hij van 1 Januari van het laatstverloopen tot en met den 31sten Januari van het loo pende jaar in dienstbetrekking was, en van do omstandigheid dat het door hem over hot laatstverloopen jaar in dienstbetrekking genoten inkomen het gevorderd bedrag van f 460 is bereikt, vrijen kost en vrije wo ning, voor zoover genoten, inbegrepen. Door den inwonenden zoon, die plaatsing op de kiezerslijst vraagt op grond van heb werkzaam zijn in het beroep of bedrijf der oudera, moet worden overgelegd een opgaaf van den naam zijner ouders, vader of moe der, van het door hen uitgeoefend bedrijf, van de werkzaamheden, die bij daarin ver richtte, van het daarvoor over het Laatst verloopen jaar in geld genoten inkomen, benevens van vrijen kost en vrije woning, voor zoover genoten. Voor heb geval dat plaatsing op de kie zerslijst wordt gevraagd op grond van het genieten van pensioen of lijfrente moet wor den overgelegd een opgave van naam en plaats van vestiging der onderneming of der bijzondere instelling of van den naam der openbare instelling en van het pensioen of van de lijfrente. indien het vereischte bedrag van f 450 niet zoude zijn bereikt zonder rekening te houden met een of meer der bepalingen omtrent ziekte of verwonding, omtrent on gevallenrente, of omtrent inkomen, pensioen en lijfrente van vrouw en kinderen, moet van deze omstandigheden in de opgaven melding worden gemaakt, waarbij, indien het geldt inkomen van vrouw of kinderen, tevens moeten worden opgegeven de bijzon derheden hierboven genoemd. Teu opzichte txii lien, die krach tens ten vorlgcn jare gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, op grond van boven staande bepaling fsub b) is een nieuwe aasigirte noodig, waartoe hun evenwel een anngiite-biljet ter invulling zal worden toegezonden vóór 8 Februari a. s. met uitzonde- ring van hen, die alleen uit krachte van pensioen tot een bedrag vau ƒ450.— daarop zijn gebracht, door wie alzoo geen hernieuwde aangitte moet geschieden. c, dab zij op den eersten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije besohikking hebben van ten minste 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke Spaarbank of in een Spaarbank, beheerd door heb bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende Vereeni- ging, van een Naamlooze Yennootschap, van een Coöperatieve Yereeniging of van een Stichting. Onder de bijzondere Spaarbanken, bedoeld in de vorige alinea, zijn de Banken, opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens op gave aan Het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van 26,000 bij de Nederlandsche Bonk hebben gedeponeerd. Bij deze aangifte moet worden overgelegd een door of vanwege de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld of don directeur der Rijkspostspaarbank of het be stuur der gemeentelijke of bijzondere Spaar bank, afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur of van het bestuur wordt den belanghebbende toe gezonden op sohriftelijke aanvrage met op gaaf van 't nummer, waaronder en 't kan toor, alwaar het spaarbankboekje is afge geven. d. dab zij met goed gevolg hebben afge legd een examen ingesteld door of krachtens de web of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de ver vulling van eenigo betrekking of do uit oefening van eenig bedrijf ->f beroep In dit geval moet worden overgelegd een opgaaf van het door den belanghebbende met goed gevolg afgelegd examen en van het jaar en de plaats der aflegging De laatstbedoelde aangiften (sub c en d) behoeven niet te geschieden door hen, die krachtens ten Torigen jare gedane aavagaStc uit dien hooide op de loopende kiezerslijst tooi- komen. Alle bij sub a tob en met d bedoelde aan giften moeten gedaan worden volgens de mo dellen voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 28sten November 1896 (Staatsblad No. 176) gewijzigd bij het Kon. Besluit van 9 Januari 1991 (Staatsblad No. 24) waarvan de formulieren ter Secretarie dezer gemeen te kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 11 Februari 1914. Bij Kon. besluit is benoemd tob raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. M. 0. E. Koksma, thans vice-presi dent der arrondissements-rechtbank te Rotterdam benoemd, met ingang van 1 Maart 1914, tot vice-president der arrondissements rechtbank te Assen, jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael, thans rechter in gemeld college; benoemd, met ingang van 1 April 1914 tot adjunct-rijksbouwmeester voor de jus- titiegebouwen, J. G. Robbers, bouwkun dig ingenieur, thans adjunct-architect bij de gemeentewerken t-e 's-Gravenhage; zijn benoemd tot fiscaal-plaatsvervanger bij den krijgsraad, die wordt gehouden in de dircctio der marine te Willemsoord, ter standplaats van den commandant der ma rine in die directie in Helder, mi*. H. Wes- termann Jr., advocaat en procureur te Bussum; mr. N. A. Blom, griffier bij het kantongerecht te Helder. Leger zaken. Landweeroefeningen in 1914. De Minister van Oorlog heeft zich niet kunnen vereenigen met de tijdperken van opkomst der landwecr-infanterie in 1914, zooals die door zijn ambtsvoorganger wa ren vastgesteld. Behoudens Koninklijke goedkeuring is de opkomst voor de lich tingen 1912 en 1913 thans o.a. vastgesteld als volgt: wat betreft het 28ste bat. (Lei den) van 2530 Mei in het kamp bij Kat wijkhet 29sto bat. (Gouda) van 25—30 Mei ook in het kamp bij Katwijk. Krijgsraad te 's-Gravenhage. Wegens het niet voldoen aan een oproe ping om onder de wapenen te komen voor herhalingsoefeningen, had zich voor den Krijgsraad te verantwoorden de milicien P. M. van de veld-art., in garnizoen te Leiden. Bekl., die van de lichting 1907 is, moest 14 Mei 1912 onder de wapenen komen, maar kon daaraan niet voldoen, omdat hij, in het buitenland werkende, geen midde len had om de reiskosten te betalen. Later heeft hij zich bij de marechaussée te Win terswijk vrijwillig aangemeld. De auditeur-militair vorderde schuldig verklaring aan desertie en veroordeeling tot 3 weken militaire detentie met aftrek der preventieve hechtenis van 21 Januari j.l. af, met last tot gevangenhouding van bekl. tot aan de uitspraak. De milicien J. K., van de 4de comp. 2de bat. 4de reg.-inf., te Leiden, is 28 December 1912 achtergebleven van een hem verleend verlof van vier dagen, heeft zich naar het buitenland begeven en zich 27 Januari 1914 vrijwillig bij zijn korps aange meld. Hij verklaarde thans, dat zijn moe der, die te Dusseldorf woonde, hem des tijds dringend verzocht niet meer weg te gaan, aangezieu zijn broer, die de kost winner van het gezin was, ernstig ziek was en zij anders tot armoede zou vervallen. Nu zijn broer weder hersteld is, heeft hij zich bij zijn korps aangemeld. De auditeur-militair requireerdo schuldig verklaring aan desertie en veröordeeling tot 6 weken militaire detentie met aftrek der preventieve hechtenis van 2 Februari j.l. af met in arresthouding van bekl. tot aan de uitspraak. De Hollandia-Drukkerij te Baarn, zond ons weer een drietal werkjes ter aankon diging. Het zijn: „Vereenvoudigingsarsenaal", door dr. R. A. Kollewijn. ,,De zin van het Christelijk leerstuk in verband met den oorsprong van het Chris tendom", door dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, predikant te Zutphen. Dit boekje verscheen als No. 5 in serie YI1 „Levensvragen"»: En No. in de serie „Onze Koloniën" „De Suikernijverheid in Nederlandsch-In- difc", door dr. H. O. Prinsen Geerligs. J. F. van de Ven, te Baara, gaf een handig boekje uit over „Onze Inheemsche Vogels", door Ornitophylosterwijl de fir ma Van Stockum Zoon ons een exemplaar toezond van „.Karakter", door mr. J. M. yaa S fcipria-an Luïseius. De Haarlemsche berichtge ver meldt aan „De Tol." omtrent ;e ver duistering, gepleegd aan het Haarlemsche postkantoor. P. heeft, nadat de Haarlem sche politie Zondag te zijnent huizoeking had gedaan, waarbij ook aanwijzingen te zijnen nacleole waren gevonden, een beken tenis afgelegd. Hij is, na verhoor door den rechtercommissaris, naar het huis van be waring overgebracht. P. is gehuwd en vader van 5 kindleren. Hij is ongeveer 50 jaar oud. Ontsporing. Tusschen 10 en 11 uren is bij Purmerend gisteren de locomotief van een goederentrein ont spoord, waardoor bet hoofdspoor werd ver sperd. De sneltrein 152 van Enkhuizen, welke 11.02 te Amsterdam moest aanko men, ondervond veel vertraging, zoodat verschillende treinen met groote vertraging hun bestemming bereikten. Te éón uur on geveer was de lijn weder vrij en kon het verkeer ongestoord plaats hebben. Tocli bleef er nog eenige verwarring in den trei nenloop. Zoo verliet do trein, die anders om 2.21 van Purmerend vertrekt, pas te ruim halfdrie dit station. Naar de oorzaak der ontsporing wordt gezocht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het door ons gisteren uit het „Hdbl." overgenomen bericht om trent het Damhotel in Amsterdam is, naar men ons mededeelt, in zooverre onjuist, dat van het uittreden der heeren Zürcher uit de combinatie geen sprake is Het spoorwegongeluk bij Beilen. Over de vermoedelijke oorzaak vau het spoorwegongeluk bij Bellen weet de „Asser Ot." nog het volgende mede te dee- len: De spoorwegarbeider R. Stevens, werk zaam geweest zijnde op dat gedeelte van de lijn, vertelde dezer dagen, dat de rail aan l den zuidkant van de Halerbrug reeds in het irfegin van September een verslagen (ver- bogen) rail was. Door den brugwachter al daar zou het personeel er herhaalde malen op gewezen zijn, dat het. veranderd moeet worden, daar er anders nog een ongeluk ge beurde: doorloop end lag er dan ook een dommekacht bij, om als de rails wat te erg verbogen was, haar weer zoo goed mogelijk terecht te zetten. De arbeider was er van overtuigd, dat de zelfde rail er nog in zat, op den avond toen 1 het ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden j dag of later dat- gedeelte rail zon zijn ver- j vangen. Het was zóó erg, dat, als een ander persoon dienst deed bij de buig, hij door den' ■brugwachter werd gewaarschuwd, dat de dommekracht er bij lag. Als het te slim wordt met de rail, moet je haar maar weer terecht zetten. De „Asser Ct.", die gisteren Stevens dit bericht, afkomstig van haar correspondent te Beilen, liet lezen, vroeg hem of het juist was, waarop de m&n, die sinds September den dienst bij de S.-S. heeft verlaten, beves tigend antwoordde. Alleen had niet de brug wachter, maar de ploegbaas den hulpbrug- wachter gewaarschuwd, dat hij op cfe rail moest letten. Stevens, die in den avond, toen het spoor wegongeluk gebeurde, kort na het ongeluk bij de Halerbnug kwam, had met een lan taarn de baan belicht en zag. dat dezelfde verbogen rail er nog in lag als toen hij der- diénst verliet. Op de vnaag of hij dit onder eede zou kunnen volhouden, antwoordde hij bevestigend. Bedoelde rail lag aan de zuidzijde van het kanaal (due aan dén kant naar Beilen) tus- ecJien de brug en den overweg langs het ka naal, zij sloot, met liaar eene einde aan de brugrail aan. Het was de rail aan de west zijde van de baan, van Hooghalen komende, de rechterrail. Deze itail v as verbogen, zoowel opwaarts als zijwaarts. "Werd zij op het eene einde naar boven geduwd, dan kwam er aan het andere einde een bocht in en omgekeerd. Ook anderen zijn hiermede voldoende bekend en toen Stevens na het ongeluk zeidie: „Als 't maar niet van de mil komt", kreeg hij ten an to woord„Dat. den ken er meer." Op de vraag waarom hij niet eer over deze zaak had gesproken, antwoordde Stevens, dat hij reeds lang plan had gehad naar As- sen te gaan, om het aan de courant mede te deelen, maar dat hij eerst het rapport wilde afwachten. Nu hij echter had gelezen, dat men in de Eerste Kamer had aangedrongen op een on derzoek buiten het spoorwegpersoneel om, nu had hij de zaak verteld en juisb in 't bij zijn van den correspondent van de „Ass. Ot." Stevens staat als een kalm man bekend en maakt een betrouwbaren indruk. In de Memorie van Antwoord op het af- deelingsonderzock der Eerste Kamer over Waterstaat, deelt de Minister het volgende mede over het spoorwegongeluk: De uitkomsten van het onverwijld aan den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten opgedragen veelzijdig en streng onderzoek naar de oorzaken van het nood lottig ongeval bij Beilen zullen volledig openbaar worden gemaakt.. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat het ongeval voor zoover bij het onderzoek Is kunnen blij ken niet het gevolg geweest kan zijn van het in den trein loopen van enkele oude rij tuigen. Deze rijtuigen zijn van goede con- etruotie en de deelen, waar van de veilig heid afhangt, zijn in even goeden toestand als van nieuwe rijtuigen. In verband daarmede kan niet worden) toegegeven, dat dit ongeval, hoc bctreu-i renswaardig ook, tot vermindering van ver trouwen in het beheer onzer spoorwegen een gegronde aanleiding zou geven, even min als de overige minder ernstige gevallen van den laatsten tijd. Sacharine-flmokkeiaars. Men meldt ons uit Oldcnzaal d. d. 10 dezer: De saoharirie-smokkclaars schijnen thans een anderen weg voor hun afzet gevonden to hebben. In Bentheim deed zich heden het volgende voor: Bij aankomst van trein 2öD, ongeveer S uren M. E. T„ trachtte een reiziger op d* volgende wijze te smokkelen. Daartoe had hij gelegeheid gevonden of ge. maakt om eenige pakken sacharine ter groot te van ongeveer 20 c.M. te verbergen op de W. C. van het in genoemden trein loopend rechtotreeksch rijtuig naar Weenen. Eenige plankjes waren daartoe uitgenomen en op een handige wijze weei; op hun plaats ge bracht, nadat de sacharine daarachter waa opgeborgen. Hét aangehouden gewicht be droeg 109 K.G. De smokkelaar werd achter slot en gren del gezet. Het hoofd der douane (Einneh- mer), te Bentheim, scheen reeds te voren ia- gelioht te zijn, want deze ambtenaar begaf zich na aankomst van den trein onmiddel lijk naar de plaats, waar de sachavino waa verborgen. (,>N. Crt.") De verdwenen notaris. Om trent notaris Gooien, te Bladel (N.-Bra bant), deelt „De Residentiebode-Bode" nog mede Na beslaglegging, nadat de DOtaris van zijn heengaan kenni8 had gegeven, bleek de aks nog f 5700 aan geld en papier te bevat ten. Naar gezegd wordt, is de administra tie geheel in orde, zoodat. bedoelde specu- latiss wellicht alleen het persoonlijke ver mogen van den heer O. getroffen hebben, die ten gevolge daarvan in de onmogelijk heid verkeeren zou, de speculatieschulden aan te zuiveren. Nog wordt gemeld, dat de heer C. aan sprakelijk gesteld was voor een hypotheek, groot f 7000, rustend op een door hem hy potheek-vrij verkochte boerderij, doch nog voor den definitieven verkoop door den verkooper die intusschen naar Amerika gereisd is op het pand geplaatst is bij een derden notaris, buiten weten van den heer C. Deze had zich. zooals gewoonlijk pleegt te geschieden wel voor den inzet, doch niet. opnieuw voor den definitieven verkoop ten hypotheekkantore vergewist, dat het pand vrij van last was. In hoever hier verband bestaat, is niet bekend. TeGieszenheeft de t w e e e n- cjért.igjarige koeteier Wilhelm Lehmann, na een hevigen twist zijn vrouw en zijn vier kinderen vermoord, door hen met een bijl den schedel te verbrijzelen en bovendien de keel a-f te snijden. Na de misdaad, welke zelfs niet. door de buren werd gehoord, wierp Lehmann zich voor 'n spoortrein wel ke hem beide beenen afreed. Hij werd naar 'n hospitaal vervoerd, waar hij twee uur na aankomst overleed. Eerst nadat men den verminkten man op de spoorlijn gevonden had, werd do misdaad ontdekt. Toen men zich naar Lehmann s woning begeven had, ea de deur met den op den grond liggcnden sleutel geopend lvad, vond men do lijken der vrouw en der kinderen, beuevens het wapen, waarmede de moordenaar zijn bloe dige daad verricht had. Op tafel lag een brief, waarin Lehmann verklaarde, wegens zijn ongelukkig huwelijksleven zich zelf eri zijn gezin om het leven te brengen. Zijn vrouw had twee kinderen uit haar eerste huwelijk medegebracht en deze kinderen waren de oorzaak van voortdurende on eenig- heclen. T e FilipechtibijMoreni (Roe- nienië), waa-r groote hoeveelheden petro leum worden gewonnen, is plotseling een heete bron van sterk zouthoudend water ontstaan. Het. water springt met buitenge wone kracht omhoog en met 'n herig ge raas, cüat 't op 10 K.M. afstand nogtohoo- ren is. Om de bron heeft zich 'n zoutkorst vastgezet ter breedte van ongeveer 500 Meter. A a n d e „F rankf. Z t g." s c b r ij f t iemand, wiens groote kleermakers het heb ben bevestigd, dat volgenden zomer de pij pen van de heerenbroeken 'n split zullen vertoonen tot 't midden van de kuit. Broe ken naar Mexicaanschen trant dus. We hebben nu al een dans van de Argentijnen, overgenomen, waarom dan geen broek van de Mexicanen In Z u i d-0 hina schijnt hot den autoriteiten nog steeds niet te gelukken een ordelijken toestand te scheppen en ecu einde te maken aan het drieste optreden der roo ver benden, die zelfs op klaarlichten dag plundertochten ondernemen. Dat de bandieten voor niets terugdeinzen blijkt' wel uit liet. volgende bericht uit Nanking: Dezer dagen trad de zoon van ceu rijken, in de nabijheid van Nanking wonendon Ohineesch, in liet huwelijk. Terwijl de gas ten, ruim drie honderd in getal, in opge wekte stemming in de bruiloftszaal bijeen waren, drong een rooverbende, ongeveer zestig man stei'k, het huis binnen. De ban dieten openden het vuur op de gasten, met het gevolg, dat 22 personen gedood en tal van andoren gewond werden. Daarop na- mon zij verschillende gasten als gijzelaars mede.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5