N°. 16552. Maandag O Februari. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. A°. 1914. PRIJS DRR ADYERTENTIEN Van 1—6 rogels ƒ1.05. IeJere regel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 0ent3. Voor het inoaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Pranco per post1.65. De 339ste Verjaardag der Leidsche Hoogeschool. REDE van Prof. dr. G. JELGERSMA. Ongeweten Geestesleven. Op den feestdag ter herdenking van den Ö39sten verjaardag van de Leidsche Hoo- geschool hield de Rector Magnificus naar jaloude gewoonte ook ditmaal een voor bracht over een onderwerp uit zijn spe- [ciaal vak van studie. De plechtige bijeen komst werd wegens restauratic van het ;Groot Auditorium, weder in de Stadsge hoorzaal gehouden, die geheel met belang- jstellenden gevuld was. Het schijnt wel dat (de Stadsgehoorzaal bij zulke gelegenheden ïiog meer menschen buiten het Hooger on derwijs tot zich trekt dan het Academie gebouw, waarmede men niet zoo yer- jrouwd is. Prof. dr. G. Jelgersma, de tegenwoor dige Rector Magnificus, was het of hij jde opmerking tot zich hoorde komen: gij vakgeleerde, die in een kloin gedeelte der (wetenschap een belangrijke positie hebt (verworven, toont nu eens dat de studie (yan uw vak nog iets meer is dan duistere geleerdheid alleen cn dat zij een zijde heeft, waardoor zij samenhangt met groo te mcnschelijke vraagstukken, die aan elk Ijdenkcnd en voelend mensch belangstelling inboezemen. Wij gelooven dat hij door zijn irede over bovenstaand onderwerp aande den eiscli heeft voldaan. Dat geestesleven, aldus spr.7 bouwt zich 'pp uit rijen van op elkaar volgende en elkaar kruisende gedachten,' waarnemin gen, handelingen en gevoelens. Zij vor- jnen het geheel van onzen geest en wor den door ons geweten, d.w.z. wij weten dat een bepaalde gedachte in ons aanwe zig' is, zij is ons bewust. De psychologie, dc wetenschappelijke kennis van den men schel ij ken geest, heeft til en aldus ook wel genoemd de kennis jdcv bewustzijnsverschijnselen, daarbij dan Stilzwijgend aannemende, dat geestesver- Schijnselen altijd geweten worden en dus bewustzijnsverschijnselen zijn. Deze opvat ting wordt door verschillende psychologen I Verdedigd en ware zij juist, dan zouden ;o n g eweten geestes verschijnselen niet 1 bestaan. Dat dit wel het geval is, hoopt 'spr. in zijn voordracht te kunnen aantoo- pen. Wanneer wij onze aandacht aan een of 'ander geestelijk gebeuren stellen, is dit pp dal oogenblik het ecnigc, wat in ons bewustzijn aanwezig is. Daarnaast bestaan I pog een zeer groot aantal geclachicn, ge- itoclens en handelingen, waaraan het ka rakter van geestelijkheid niet kan wor den ontzegd, de z.g.n. latente geestesver- irichtirigen, welke elk oogenblik binnen de spheer van ons bewustzijn kunnen gebracht worden. Onze gewone van oogenblik tot oogenblik voortschrijdende ideeëu-asspcia- tie doet niet anders dan onbewuste gees tesprocessen bewust maken. Hiermede-is 3n principe reeds aangeduid, dat er 'onbe wuste geestesverriclitingen zijn en door al lerlei overgangen is dit toevallig onbewuste piet het blijvend onbewuste verbonden. Dit onbewuste gedeelte, van ons geestes leven vinden wij vooral in onze droomen. Deze zijn, om een uitdrukking van Freud te gebruiken, de via r e gin. om tot het .onbewuste geestesleven te komen. De idioom toch is een geestes verschijnsel dat eeuwenlang de belangstelling der mensch- beid tot zich getrokken heeft, minstens ?oo lang, maar waarschijnlijk veel langer, als de menschheid over zichzelf heeft na gedacht, In de oudheid bestond algemeen de opvatting dat de droom een voorspel lende beteekenis had. Dit voorspellend ver- piogen beslaat zeker niet, maar evenals tik ander geestesverschijnsel vindt de droom zijn oorsprong in het verleden. Ver schillende analoga met het gezonde en liet zieke geestesleven zijn terecht reeds' langen tijd opgemerkt, de droom was, en hierover was men het reeds langen tijd £ens, een verwardheidstoestand, een delier, inaar dan midden in het gezonde geestes leven. In den droom komen alleen een- yoiidige geestesprocessen tot uiting, zoo eenvoudig, dat zij op zichzelf reeds een beringen graad van bewustzijn bezitten. iMet deze eenvoudigheid komt overeen 'dat bijna uitsluitend gezichts- en gevoelsin drukken als uitdrukkingsmiddelen worden gebruikt. Gchoorswaarnemingen en spreken komen in ome droomen bijna niet yoor en dan jog slechts als kopi.eën van wat wij ge.- noord of gesproken hebben, het zijn geen in den droom zelf bedachte' woorden, Ge- fiio e d saan do eningen zijn verder zeer vteeL jjjuldig. Vrees, angst, blijdschap, reed9 min* der dikwijls achterdocht,' wantrouwen en hotschheid. Het zijn eenvoudige gemoeids.- aandoeningen,- ethisch en' aestlretisch ges n°t komep niet yoor. Dis droom; Ifr ab'soj luut egoïstisch,- alles groepeert zich als bijwerk van het ik. De eenvoudigheid der gemoedsaandoeningen sluit hun hevigheid niet uit, angstdroomen komen dikwijls voor. Wat beteekenen onze droomen met hun zonderlingen en onlogischen inhoud? Om dit na te gaan, geeft spr. een kort overzicht van de methode der droomana lyse, zooals deze het eerst door Freud is gevonden en toegepast. Deze stelde dein inhoud van den droom,- de z.g.n. aparte droominhoud, dien wij weten, tegenover en naast de z.g.n. droomgedachten, die wij niet weten, maar waartoe wij door de analyse van den droom kunnen komen en beschouwde deze droomgedachten als de verwekker van den droom. Een soort van droomen is ér,- welke niet verward zijn, die van kinderen. Doch gaan wij over tot de gewone droomen van volwassenen, dan staan wij direct voor da vraag, hoe het mogelijk is dat samen ham gende systemen van gedachten en neigim gen op zulk een absurde manier door den droom worden weergegeven. Een ding is hierin bijna geregeld duidelijk, de droom- aanleiding. Deze is een gebeurtenis of een gedachte, die op den .dag, voorafgaande aan den nacht gedurende welke gedroomd werd, heeft plaats gevonden. Vervolgt men in de droomgedachten deze daoomaanlei-: ding, dan komt men in zijn geest tot be langrijke gebeurtenissen. De door deze droomaanleiding opgewekte gedachten en neigingen kunnen van den meest verschild lenden aard zijn, doch zij hebben iets ge meenschappelijks en dit gemeenschappe- lijke is in den droom voorgesteld in een beeld of in een situatie, Er heeft plaats gehad, wat Freud ge= noemd heeft- een verdichtingsproces, een enkel droombeeld komt in de plaats van taliooze gedachten en deze verdichting geeft allerlei mengbcelden. Het ligt voor de hand, dat deze droom-» verdichting er toe zal bijdragen den inhoud van den droom duister en onverstaanbaar te maken. Toch is er nog een factor, die meer dan .de droomverdichtrag tot deze onbegrijpelijkheid van den droom mede-; werkt. Dat is de dr o o m ver s ch ui.- ving, de droomsymboliseering zou men het kunnen noemen. Deze bewerkt, dat het toonecl van den droom, de situatie in den droom, het middelpunt, waaromheen de droomgebeurtenissen gerangschikt zijn, een andere is dan de droomgedachten. Deze verschuiving maakt de droominhoud bij «enigszins samengestelde droomen ge heel onkenbaar. Het is uiterst merkwaardig, hoe in den droom die ,niet over het voertuig der taal beschikt, logisch verband wordt weerge geven. Wij stuiten dan op allerkinderlijkj ste methoden, waarvan het genre van Freud er enkele heeft ontdekt. Spr. zet hierbij uiteen, hoe zonder ge^ bruik te maken van de taal, causaliteit wordt weergegevenh oe de woorden „om-- dat" en „waarom" worden overgebracht in droombeelden. Wanneer wij 'zien, hoe elementair de logische producten van onze droomen zijn, dan zal men moeten toe-; stemmen, dat onze droom al bijzonder om noozel en in intellectueel opzicht laag ges organiseerd is; Als laatste eigenaardigheid behandelt spr. de verdringing, zooals deze zich in het dagelijksch geestesleven voordoet, waar de eigenschappen van ons minderwaardig ik bedwongen worden, omdat onze hoo- gere vermogens en ooik ons eigenbelang ze niet toelaten. In den droom treedt 'deze verdringing in veel mindere mate op, het verdrong ene komt voor als een kleine toe-; speling, die tot de werkelijke droominhoud heel weinig afdoet of het verschijnt als verwarrend moment. De geheele waarheid spreekt ook de droom niet, maar hij ben mantelt die op een dergelijke onbeholpen manier, dat een bezonnen verstand gemaiö kelijk die omhulsels verwijdert. Vat men nu de gegeven oorzaken sa^ men, dan wordt het ten minste tot zekere hoogte toe duidelijk, waarom onze drocn men zoo wonderlijk van voorkomen zijn,. Het droomleven is een eenvoudig geestes-* leven en het eenvoudige is in onzen geest het lagere. Het hoogere is het samen-* gestelde en het harmonische,- de droom is eenvoudig en onharmonisch* Wanneer het waar is, dat de droom 'de emotioneele gebeurtenissen yan den droo-i mer weergeeft,- dan verkrijgt hjj een groote beteeken is voor de studie van 'den nerven." zen mensch. Bij dezen toch zijn de emo» ties aanwezig als ziektemakende oorzaken ien de kennis yan de emoties is 'dus dö kennis van de ziektemakende oorzaken* Bij de nerveuzen neemt de verdringing in den droom reusachtige afmetingen aan ien .wordt tot ziektemakende oorzaak. Mijn doel met mijn voordracht,- aldus besluit spr.zou ik bereikt acliten,- indien het mij gelukt was belangstelling ,en eer* bied voor den droom op te wekken. Een bied, niet yoor den verwarden inhoud van den droom op zichzelf beschouwd,- maar voor de daarachter verscholen liggende droomgedachten,- die een samenhangend, geheel yormen en die de uitdrukking Jour* nen x(jn yan het lijden yan een menschen* ziel* Eerbied vooral echter voor het geheel van den menschelijken geest, die voor zijn tekortkomingen en voor de aan zichzelf onbekende feilen en verborgen gebreken,- een uitweg zoekt in een droom. Daar wordt heel wat gebrouwen in de verborgen diepten van den menschelijken geest. l>e Bijjool. 't Was vanmiddag druk op de Breë* straat. Rijtuigen en voetgangers gaven een buitengewoon vrooljjk aanzien aan de an ders zoo stil-deftige straat, 't Was meest om de eerste-jaarsleden van het L. S.-corps te doen, die als gewoonlijk weer verkleed en groepen vormend door de stad reden ter viering van den verjaardag van hun Alma Mater. Er was dit jaar weer veel werk van ge. maakt. Verscheidene groepen zagen we; alle mogelijke landen, zelfs werelddeelen waren vertegenwoordigd. De Frans ene beul heeft zijn werk blijk baar niet goed verricht, want de-allang onthalsde bandieten zagen we nu in huil gestolen auto's door de stad rijden, in vlie gende vaart, de gedoode politie-agent als eeretoekenen op (J211 imperiaal hunner voer tuigen. Het ware| heusch echte bandieten, die voortdurend hun schoten lieten knallen. Claudius Civiiis had Leiden uitgekozen om het 1835-jarig jubileum van zijn op stand te herdenken. Met beren, Germanen en Ivaninefaten maakte hij op een hoog- opgetuigden wagen een zegetocht langs onze straten. Huerta, de president en dictator van Mexico, met zijn gevolg van Indianen en cowboys te paard en per rijtuig was er ook, evenals de prins Von Wied, die zich goed op zijn gemak schijnt te gevoelen te midden van zijn Albaneezen, met een schoone onderdane van hem kon lay ten minste al heel aardig opschieten. Natuurlijk ontbraken ook luitenant von Fornstner en de Zabernsche kleermaker niet op het appèl. Tal van Duitsche mili tairen en gevangengenomen burgers verge-* zelden hen. Sigaren en sinaasappelen werden uitgew deeld en de muziek schetterde haar vroo* lijkste wijsjes. Ook de jury,- die al dit moois beoordee- len zou, reed, keurig uitgedost in fantas tische uniformen, in een driespan door de stad. De verschillende rijtuigen, be spannen met kleurig gepluimde paarden, die de officieele personen der studenten-* corporaties naar de academische plechtig-* heid brachten, verhoogden nog de feesten lijke drukte. De Sereuade. Hedenavond brengen de studenten, leden van het L. S.-C met muziek, fakkels en banieren, een serenade aan de hoogleera ren, in „Zomerzorg" a-an tafel vereenigd. De stoet zal, te ongeveer negen uren, den volgenden weg nemen Van de sociëteit Miner va", B reestraat, Steenschuur, Rapenburg, Kort-Rapenburg, Prinsessekade, Steenstra-at, Stationsweg tot „Zomerzorg". Van daar terug naar de sociëteit „Mi nerva". Gisteravond is we'derom proces-ver-; baal opgemaakt tegen een winkelier in de Morscbstraat, die na negen uren verkocht.; De lezers weten,- dat op een rechterlijke beslissing over de Zondagssluitimg gewacht wordt, Door de politie alhier werd Zaterdag-; middag een knaapje aangehouden, dat blijkbaar liep te dwalen en niet wist waar het thuis behoorde. Eerst avonds om elf uren gelukte het, het kind aan de moe der weer te geven. Het was een vijfjarig jongetje uit Noord wijk. Moeder was naar Leiden gegaan om vader te bezoeken, die hier in het Ziekenhuis lag,- en van die ge-; tegenheid maakte zoontje gebruik om uit huis ta ontsnappen. Moeder kon nog per laatste tram naar Noord wijk terug, ver* heugd dat zij haar land terug had. Alhier vergaderde 7,De Leidsche Plan; tenbeurs" in café T,Central". Deze' ver.* gadering,- onder leiding van dien voorzitter,- den heer G. F. Hemerik,- werd 'door 59 leden bezocht* Da rekening van dén penningmeester,- den heer T. Boekee, sloot met een batig saldo van f 119.571/*de rekening werd na-; gezien door de heer-en. C. Bakker, D. van Egmond,- en C. Zeestraten,- die alles in; orde bevonden. Besloten werd f20 subsidie te yerléenen aan ^Tuinbouw en Plantkunde"- yoor de; groote plantenkeuring in 1914* Als bestuurslid werd met algemeenë stemmen herkozen de heer G. F. Hemerik. Ten slotte was er uitreiking vain prijzen* iTe ongeveer vijf uren Zaterdagnamid-* Öag werd de politie gewaarschuwd,- dat brand was jn de Koenesteeg. By ouders zoek bleek, dat de straatjeugd in een om bewoond perceel papier en andere brand-; bare stoffen had bijeengebracht «n in brand gestoken. Mét (emmer9 water weid het yuur gebluscht.- De slangen wagen, welke uitgerukt behoefd© geen djenasf te Idoeni Leidsche Wielrijdersvereensging „AU Kight." Ter viering van het twintigjarig bestaan van deze Ve-reeniging waren Zaterdag avond in den feestelijk met groen versierden en van een champagne-bar voorzienen foyer der Stadszaal zeer velen sa mengekomen. Zij waren er bijeen, om te zien en te hooren afwerken een vrij uit gebreid programma; te luisteren naar mu ziek en naar een toespraak van den voor zitter, en om voor driekwart deel te ne men aan een bal, dat stond onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen Jr. en afgewisseld werd door demonstraties van de gezusters Dane, een Amerikaansch dans- duo, speciaal hiervoor geëngageerd. Het programma gaf veel verscheiden heid muziekeen blijspelzang van een soubrette, luisterende naar den naam Stella Fonta-in coupletten van Louis Con- tran en van den hoer en mevr. Gosschalk een dwergentkeatereen zoogenaamde operette. Over het eene nummer was men wat meer tevreden dan over 't andere en Louis Contran kon af en toe het gezelschap vrij goed met hem mee doen zingen. De voorzitter hield zijn toespraak na de pauze, als eerste nummer van het tweede gedeelte van het feestprogramma. Hij was, helaas, verkouden en kon dus zijn stem niet zeer uitzetten, zei hij. Hij zou om die reden ook maar kort zijn. Ware liij goed bij stem geweest, bij zou zijn vreugde over de talrijke opkomst op dit herdenkingsfeest van „All Right" uitge jubeld en uitgeschald hebben. Zulk een feest is er een van groote beteokenis. Een twintigjarig bestaan is voorzeker een lang tijdperk voor een verebnigingmaar van een wielrijdersvereeniging maakt het oen grijsaard. "Vele tijdgenooten zijn inmiddels van het tooneel verdwenen. In den oertijd stond „All Right" aan de spits der vereenigingen. Spr. herinnerde slechts, zonder in histo rische bijzonderheden te treden, aan haar renners, haar bloemencorso's, de behaalde lauweren, welke het aanwezige vaandel eieren, het toerisme, de picnics. Wel telt de Yereeniging thans nog een honderdtal leden, maar toch kwijnt „All Right". Het ontbreekt haar aan kracht. Er moet een nieuw tijdperk van bloei ko men. Hij wekte op tot toetreding als lid, donateur of donatrice. Fanfares en gejuich bezegelden de woor den van den voorzitter. Aan het bal, waarbij de heeren A. J. den Hollander en A. J. Binnendijk Jr. als commissarissen fungeerden, werd door zeer velen deelgenomen. Er moest in twee par tijen gedanst worden. Verlaten gewoonlijk na afwerking van een programma tegen een bal vrij velen de zaal, om zioh huiswaarts te begeven, thans was dit niet het geval. Ieder wilde getuige zijn van de demonstraties der ge zusters Danetango, steps, enz. Of eigen lijk: elkeen was nieuwsgierig naar de tango. In bijna donkere zaal, scherpe tegen stelling met de feestverlichting va-n even te vorenalleen beschenen door ge kleurd zoeklicht, dansten nu en dan de sisters". Toen de tango door haar zou worden gedanst, werden de halzen gerekt., de te zwakke oogen gewapend, beste plaat sen veroverd, stoelen beklommen, bedie nende kellners tot de diepe kniebuiging bewogen. De tango De tango Men scheen na afloop echter wat teleur gesteld over deze tango. Den een was de zaal niet. helder genoeg verlicht, toen hij werd gedansteen an der vond er niet in het hoogst interessan te, het sensat-ioneele, dat- zij of hij ver wacht had te zullen aanschouwenover 't algemeen werd deze dans niet buitenge woon genoeg gevonden. Men had hem nu echt-er gezien en dat gaf zekere voldoening. Dat het verder op het bal gezellig toe gang en dat het lang duurde, spreekt van zelf. Benoemd is tot eersten ambtenaar ter secretarie der gemeente Aengwirden (Heerenveen), de heer W. Bosnia, klerk ter Secretarie alhier. „De Voddenraper van Parijs" werd gisteravond in de Stadszaal gegeven voor een goed bezette zaal. Jammer genoeg hebben een tiental stu denten bet pleizier van velen vergald door de voorstelling te storen. De directie ver klaarde teil minste op deze wijze niet. te kun nen voortgaan. Wij zouden het betreuren als dergelijke incidenten zich bij publieke vermakelijkhe den weer zouden gaan voordoen. Gistermiddag om halféén geraakte twee broertjes spelendër wijze in het Levendanl nabij de Rijnstraat te water. Door liet kra nig optreden van den werkman J. Bey slaag de deze er met veel moeite in de kleinen op het droge te brengen. - Iin den afgeloopërt nacht hebben bal- dadigen verscheidene bellen van woningen aan de Haarlemmerstraat uitgerukt ©n vers nield» De politie; zoélct de daderb. Ulonoraibladitbaan I>lj de Lehlsche Zoutkeet. Het zal ongetwijfeld veler aandacht ge trokken hebben, dat in den laatsten tijd bij de. Leidsche Zoutkeet aan het eind van den Ouden Singel, belangrijke verande ringen werden aangebracht. Zeer liep in het oog het ijzeren raamwerk over de straat, zich voortzettend over het nieuw bijgebouwd gedeelte der fabriek. Dat moest wel iets bijzenders zijn, dat ijzeren geraamte in de lucht, dat begreep men, maar wat het was, begrepen niet allen. Welnu dit werk is nu gereed gekomen en vandaag beproefd. Het is een monorailluchtbaan, waarmede het ruwe zout en de benoodigde steenkolen van uit de schepen worden opgeheschen en naar hun bestemming gebracht. De luchtbaan loopt ook over het nieuwe van beton-ijzer vervaardigde, bijgebouwd gedeelte, bestaande uit een achttal diepe bakken, ieder met een inhoud van 144 kub, M.. Bedenkt men, dat elke ku bieke meter ruw zout ongeveer 1200 K.G. weegt, dan wordt in elk dier bakken een gewicht aan zout geborgen 'van 172-.lB)00 K.G. In zeewater opgelost ondergaat het ru we zout hier de eerste bewerking en wordt langs mechanischen weg weder uit deze resevoirs opgepompt en naar de kelders in een ander gedeelte der fabriek ver voerd. Regelmatig, met een snelheid van 00 meter per minuut glijdt de loopkat met persoonsbegeleiding langs de luchtrails, hijsebt de zware bakken met zout of steen kolen tot een hoogte van 10 meter en met een hefsnelheid van 6 meter per minuut op. Eén persoon stuurt de loopkat, waaraan voorop de bak is aangebracht, waarmede de inhoud wordt opgehaald, en op de plaats van bestemming, na een weg van ruim 100 M. te hebben afgelegd, weder uitge stort. Ongelukken zijn absoluut uitgesloten, want zelfs als de machinist zijn plicht mocht verzuimen, regelt de machaniek zichzelf. Vanmiddag werd, zooais wij boven zeiden, deze installatie, naast die van de gemeen telijke vuilverbranding, de eerste van dien xard in Leiden, in werking gesteld en beproefd. Behalve de directeur, de heer J. O. van der Kam, en de verschillende uitvoerder» was een der commissarissen, de heer Felix Driessen, hierbij tegenwoordig, benevens diens moeder, mevrouw de weduwe Dries sen, de directeur van gemeentewerken, de heer O. L, Driesaen, de hoofdopzichter, de heer Verhoog en de inspecteur der bouw- politie, de heer Nijk. Mevrouw Driessen en verschillende hee ren maakten een luchttoertje mee. De inrichting doorstond de proef op uit nemende wijze. De kosten van het geheele werk zullen ongeveer f50.000 bedragen. Zeer ten genoeg© van de directie, werd het werk onder leading van den bouwkun dige den heer N. de Zwart, uitgevoerd door den aannemer, den heer J. J. Zitman. Het betonwerk werd onder leiding van de inge nieurs Hoolwerf en Versluys aangebracht door de N.V. Werninks Betonfabriek, allen' te Leiden, en die monoraillichtbaan gele verd door de firma. Gonnermann Co. te Haarlem. Van deze firma was een verte genwoordiger aanwezig. Wij hebben niets dan lof voor deze voor Leiden nieuwe vinding en we vertrouwen dat zij weldra in andere fabrieken navol ging zal vinden. Tooneelvereeiisging „l'Union tait la Force." Deze Leidsche voreeniging, opgericht in' 1894, heeft een tijdlang geslapen. Zij is echter ontwaakt. Gisteravond is dit geble ken, toen zij in de vriendelijke, versierde zaal van „Zomerzorg" weer een uitvoering gaf. Ala jaren te voren werd ook deze zeer! druk bezochte samenkomst geopend met het uitvoeren van den „Eendracht-moakt- Macht"-marsch, een compositie van H. J. van Leeuwen Jr., goed gespeeld door twee musici, die den gebeelen avond zich zeer good van hun taak kweten. Toen was het woord aan den voorzitter, die allereerst allen hartelijk welkom heette en daarna de opmerking maakte, dat velen, toen deze avond werd aangekondigd, zul len hebben gevraagd, met een zekere ver bazing: „Hé, laat ,,1'Union" weer eens iets van zich hooren1?" Nu zes jaren geleden bedankte hij aIs lid en voorzitter dezer Vereeniging, geleid door do gedachte, dat, als een ander zijn plaats innam, het mogelijk beter met haar, zou gaau dan toen het geval was. 't Ging evenwel niet beter, want slechts één uit voering werd na zijn aftreden gegeven. Eindelijk is hij voor den sterkon drang, op, hem uitgeoefend, bezweken, om de leiding'

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1