N9. 16551. Zaterdag T" Fébt-nari. A°. 1914. (fieze :€curant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. PRIJS DKR ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post L65. Sluit geen postzegels of geld In een gewonen brief! W« ontvangen z o nu en dan van het Postkai toor „ambts halve" aangeteekende brieven. Dat zijn brieven, waai in men geld of postzegels heeft gesloten voor een adverten ie, maar dat op het Los kantoor is bemerkt. Het is verboden geld of p >st- zegels in een brief te sluiten en „ambtshalve" aangeteekende brieven weigeren wij, omdat wij er 80 Cts. voor moeien betalen. DE „KLEINTJES", de 40 Cents Advertentien worden niet anders dan contant ge plaatst I Bij toezendi g dier adverten tien moet men dus het bedrag er bijvoegen. Buiten Leiden wonenden kun nen dit g- makkelijk doen door de advertentie op den post wissel te schiijven. Directe JBels&stlugcn. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeeno kennis, dat aan den Ontvanger der Directo Belastingen aldaar is ter hand gesteld do kohieren der Belasting op be drijf»- en andere inkomsten Nos.21 en 22 van den dienst 1913/14, executoir verklaard den 2den Februari j.l. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij den Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 Februari 1914. I11NDKRWI3T. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien heb verzoek van de firma Mon- hemius en Haentjens om vergunning tot uitbreiding van de machinefabriek in het perceel Overrijn No. 5a, Sectie K No. 1316, door het bijplaatsen van een electromotor van 6 pk. tot het in beweging brengen van een draaibank Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij doze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 21ste Fe bruari e.k. des nammidags fce haiftweo, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij or de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten ein de hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wc: houders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Februari 1914. Leiden, 7 s-'ebruari. De afd. Leiden en Omstreken van do Ned. Vereeniging van ,,Chr- Kantoor- en Handelsbedienden" hield gisteren een le denvergadering. Do heer J. D. de Rijk opende de verga dering met gebed, waarna de notulen dor voorgaando werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Een verzoek van heb plaatselijk comité voor .Locale Option", om medewerking en steun, werd na eenige bespreking met grooto meerderheid van stemmen aange nomen. De verkiezing van bestuursleden had tot uitslag, dat de heer J. D. de Rijk als voorzitter en de heer W. Wiggcrs als Pen ningmeester worden herkozen, terwijl in een Bestaan do vacature werd voorzien door do benoeming van den heer J. O. Vcern Allen lieten zich do fcenoeming welgevallen. Tot kasnazioner3 werden be noemd de hoeren J. Maas en J. Stafleu. Vervolgens waren nog eenigo huishoude lijk© zaken te bespreken, waarna de verga dering werd gesloten. De „Sts.-Crfc." bevat de statuten van dc woningbouwvereniging „Ons Be- lnng", alhier. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Eerste gewoon Concert. Wat was het volLang vóór het begin nen zocht men naar onbezette plaatsen. Al deze belangstelling gold een uitvoe ring van het Residentieorkest met zijn eminenten dirigent rar. H. Viotta. Nauw is mr. Yiotta's naam verbonden met dien van Richa *d Wagnerdaarom hadden wij stellig verwacht een compositie van Wag ner op het programma, te zullen zien voor al in verband met Wagner's sterfdag 13 Februari. „Waarom altijd Wagner?" zal men op merken. Omdat een uitvoering van een van Wagners werken door het Residentie orkest altijd volmaakt is. Maar dat dit orkest ook nog wel eens onvolmaakt kan zijn, dit hebben wij gehoord in de ongelijk heid en in enkelo onzuiverheden in Bach en in Mozart's werken. Hierin had het orkest niet zijn „beau soir". Eerst bij de Obero-i- ouverture, vooral in Franck's Symphonic, kwam het orkest geheel op dreef. Bach's Brandenburger Concert no. 3 klonk ons to onrustig, haast te vroolijk door het gejaagde tempo. Dezelfde te opgewek te opvatting had do begin-melodie van Mo zart's 409te symphonio (de Jupitersympho- nio is de 41ste of allerlaatste). Deze melodie heeft, dunkt ons, eerder oen weemoedigen aard dan een vroolijken door deze opvat ting kreeg h3t geheele eerste deel een ge heel ander karakter, dan wij daarvan ge wend zijn. Fraai van klank was het he- melsch Andante, hoewel eenigo vreemde acoentea opvielen. Het statig Menuet met het naieve trio als tegenstelling klonk haast te klankvol, evenals de humoristische Fi nale. Met een modern bezet orkest kan men het moeilijk zóó licht gesponnen hooren, ah men dit zou wenschen. De klankvolheid kwam de ouverture Oberon ten goede prachtig klonken do hoorns en do opbrui sende eerste violen. Het tempo van Oberon geeft gauw aanleiding tot gejaagdheid, maar de dirigent wist hierin het orkest prachtig to beheerschen. Het hoogst van uitvoering stond de gloed vol gespeelde symphonic van César Franck „lo bravo pèro Franck", zooals deze Pa- rijsche organist genoemd werd. Bij zijn le ven miskend, vóór zijn sterfjaar 1890 was or in ons land nog bijna geen werk van hem uitgevoerd) worden zijn composities, vooral deze. symphonic, do vioolsonate, de piano- werken, het koorwerk „les Béatitudes", enz. nu overal uitgevoerd. Geen wonder, ieder werk is vol nobelo melodieën, dio meesterlijk verwerkt zijn. Ook in deze symphonio heeft één hoofdmelodie, di© in allo doelen om den hoek komt kijken. Een tweede zangerige melodie werd door Franck's leerling, den componist Guy Ro partz genoemd, „lo thème de l'espoir". Een bekoorlijk effect heeft het begin van het Allegretto met het harpspel. Weinig tegenstelling geeft iets eentonigs aan het eerste deelin het laatste deel is veel meer leven, daar hoort men triomfantelijk hoorns en klokgelui. Vol gloed en animo was do vertolking, vol nobele opvatting werden de melodieën te voorschijn ge bracht. Onze jubelkreten aan het slot van mr. Viofcta en het orkest zouden nog uitbundi ger geweest zijn, ware het geen tijd ge weest om naar huis te gaan. Over den tocht in dc zaal werd zeer ge klaagd. De heer H. Diepenheim, alhier, is be noemd tot keurmeester bij den gem. keu ringsdienst voor eet- en drinkwaren to Hilversum. Voor het Bouwfonds voor de Nederl. Zendingsschool is een gift van 1000 ont vangen van A. P II., alhier. ALKEMADE. .Den 28 Februari a.s. zal hel' 25 jaar geleden zijn, dat dc heer C. van Rijzen, wethouder dezer gemeente, voor het eerst als Raadslid werd geïnstalleerd. ALPHEN In het afgeloopen ajar heeft de Ver eeniging tot ondersteuning van zieken en zwakken, uitgereikt o. m. 4612 L. melk, 1277 eieren, 145 porties vleesch, 200 por ties soep, 16 halve flcsschen wijn. Wel een bewijs van hoe groot nut die vereeni ging is en hoe veler leed zij ook weder in het afgeloopen jaar heeft verzacht. Donderdag 12 Febr., des vcormiddags to 10 uren zal dc Raad dezer gemeente vergaderen. HAARLEMMERMÉÉR. Aan den Ringdijk werd van een bezoe ker van elders zijn rijwiel ontvreemd, ter wijl hij het des avonds even voor een café had laten staan, terwijl hij binnen ver toefde. Ondanks alle nasporingen is het niet gelukt om het rijwiel weer terug te vinden. Voorzichtigheid zij een ieder aan bevolen. Bij een winkelier werd gisteren een valsch kwartje in betaling gegeven,- het^ geen later werd ontdekt. Meermalen hoor den wij klachten van het ontvangen van valsch geld, zoodat een ieder wel op zijn hoede dient te zijn. Tot bestuurslid van de Districtsorga nisatie van Patrimonium in Haarlemmer, meer en omstreken is gekozen de heer N. A. Ouwerkerk te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. De diacones heeft met Februari baar taak in de gemeente aanvaard. Nadat reeds enkele kranüen gedurende een paar ciagen van haar zorgen hadden genoten, werd zij in een avondoeurt, die meer bijzonder aan den diaconalcnarbeid gewijd was, aan de gemeente verbonden. Ds. H. Smelt sprak over de verwachtin gen, die van dezen arbeid worden ge koesterd, van den. Zegen door GoJ aan de gemeente geschonken en van de voor- oordeelen, die, als bij iedere nieuwigheid, ook in dit geval bij vele persouen bestaan. Vooral deed de spreker uitkomen, dat de diacones, hoewel aangesteld door dc Ned.- Herv. Gem., haar zorgen zal hebben uit te strekken over allen, die haar hulp behoe ven, zonder aanzien des persoons, zonder te vragen naar richting of kerkgenoot schap. Terwijl dc gemeente het -4e vers van Psalm 121 zong, betrad dr. J. H. Gun ning, directeur van het diaconessenhuis, te Haarlem, den kansel. Naar aanleiding van Romeinen 16 sprak deze over den oorsprong en de beteekenis van het diaconaat. Hij gaf een kleine schets van den toestand daarvan over dc geheele wereld en bepaalde zich daarna meer in het bijzonder tot de stichting, waaruit onze diacones, zuster A: Zandbeek, tot ons gekomen is, namelijk hot diaco nessenhuis te Haarlem, gesticht uit een legaat van jonkvrouw© Teding van Berk hout. Voor deze stichting riep de spreker do belangstelling zijner hoorders in. Ten slotte droeg hij de diacones in den gobede op. Dat een viertal diaconessen me- degekomen waren, om getuige te zijn van deze plechtigheid, gai aan deze kerkelijke bijeenkomst een eigenaardig cachet. HILLEGOM. De afdeeling Hillegom en Omstreken van de S.-D. A.-P;, heeft gisteravond een druk bezochte openbare vergadering in „De Beurs" gehouden. Als spreker trad op de heer dr. J. van Leeuwen, lid der Tweede Kamer, dio tot onderwerp van zijn rede had gekozen: „De strijd der S.-D. A-dV'. Er werd gelegenheid tot debat gegeven, maar niemand meldde zich er voor aan. HOOFDDORiP. Gisteravond heeft de Gymnastiekver- eeniging „Hoofddorp" een openbare uit voering gegeven voor kunstlievende leden en hun dames. Het programma werd op onberispelijke wijze afgewerkt. Den directeur werd een prachtige sche merlamp aangeboden voor zijn vele opoffe ringen voor de vereeniging. De zaal van Hotel de Landbouw wras geheel gevuld. KATWIJK-A AN-ZEE. In de Gemeentezaal alhier trad Vrijdag avond voor de Christelijke Zeelieclen-ver- eeniging als speker op de heer mr. P. E. Briët van Leiden met- het onderwerp: „Waarom Christelijk georganiseerd?" Nadat de vergadering door spreker met gebed was geopend zeicte deze dat ds. Hui zing, die eerst aio spreker was aangekon digd, verhinderd was. Verder las spr. voor een schrijven van den heer N. Parlevliet waarin deze den heer Briët o. m. had mede gedeeld dat organisatie hier op Katwijk niet noodSg is, dewijl hier de toestanden anders zijn dan in IJmuiden en hier onder de vissohers een zekere welvaart heerschb. Spr. wil deze opvatting des heeren P. la ten, voor wat ze is, en 6prak daarna in den brcedc over organisatie in het algemeen, wees op de voordeelen der organisatie voor de arbeiders zelf, voor hun vakgenooten en voor de geheele maatschappij, ongeveer de zelfde voordracht houdende, die hij te Noordwijk hield en die men in ons Blad van gisteren kon vinden. Ook nu kwam de heer Drop in debat. De collecte voor de Zending in de Zaal gehouden bij de zendingsrede van prof. Van Nes, heeft f 07.45 opgebracht. KOUDEKERK. Door den Kerkeraad der Geref. Gem, is ingovolgo een opdracht van een geno men besluit op een der laatst gehouden vergaderingen van manslidmaten dezer Gem., een commissie benoemd, die weder pogingen zal aanwenden tot het bekomen van een kerkorgel. In het inschrijvingsregister dor mili tie 1914 voor de lichting 1915 zijn inge schreven 13 personen, waarvan 1 met broe- derdienst. RIJNSBURG. Gisteravond kwamen dé f rekkers en kweekers van snijbloemen enz.; op het ver zoek van het Bestuur der Bloemenveiling bijeen,- in het café var; den heer Coster. Na bespreking enz., kwam men tot een besluit, dat in 't vervolg gunstig zal wer ken op den bloei van de bloemenveiling. Veertien trekkers en kweekers verbon den zich om alles wat door hen getrok ken en gekweekt wordt op de veiling te brengen. Tevens werd besloten hen, die deze 'verbintenis niet willen aangaan, het dubbele procen'.engeld te doen betalen. RIJNZATERWOUDE. Als spreker voor ons Nutsdepartement trad gisteravond op de heer Van Giesen uit Winschoten. Tot onderwerp had hij gekozen „Thelma" van Marie CoretLi. Op voortreffelijke wijze wist lïij de hoofdper sonen ui-t dien mooicn roman naar voren- te brengen en te doen leven voor zijn hoor ders, zoodat dezen als geboeid aan zijn lip pen hingen. Na dc pauze declameerde spre ker verscheidene luimige stukjes van Lau- rillard, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. TER AAR. Voor de militie, lichting 1915, zijn in deze gemeento 31 jongelingen ingeschre ven, \an wie 9 redenen tot vrijstelling heb ben opgegeven, n.l. 8 broederdienst en 1 adspirant-zendelmg-léeraar. Ds. B. zou in de Ger. kerk alhier voorgaan. Doordien hij evenwel nabij de woning van den landbouwer R., bij wien hij logeerde., te water geraakte, begon de dienst een uur later. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de aanwijzing van den heer J. Hogenboom als tusschehpersooi inzake de invaliditeitswet ingetrokken en alleen die van don ambtenaar ter secre tarie A. S. J. J. Dinckgreve bestendigd. Hoewel voor enkele jaren nog de Hervormde kerk te dezer plaatse is ver groot, bestaat er thans alweer behoefte aan zitplaatsen, hoofdzakelijk voor man nen. Met het oog hierop, hebben de kerk voogden besloten over do geheele breedte een bank te cloen bijplaatsen. VALKENBURG. Het vischrécht in de Groote of Yal- kenburgsehe Watering is voor 5 jaren ver pacht aan H. Koele wijn te Katwijk voor f 125. VOORSCHOTEN. Gisterenavond trad voor de Christe lijke Jongelingsvereeniging alhier op dr. O. Lindenboom van Gorkum met het onder werp: „Do kinderen van Koraoh".. Na het goed recht der Chr. Jongeliugsvereen. te hebben verdedigd, kwam de geachte spre ker tot zijn eigenlijk onderwerp. Hij schet ste in keurige bewoordingen den opeta-nd van Korach, Dathon en Abiram. De beide laatsten waren ontevreden op Mozes, de eerste was afgunstig op zijn neef Aaron, die tot veel grooter heerlijkheid was geroe pen dan hij; Korach en zijn bondgenooten werden door de heoren op vreeselijke wijze gestraft. Ook hun vrouwen en kinderen, die mede rebelleerden ondergingen hetzelfde lot. Korach's kinderen evenwel verlieten hun god'deioozen vader en kozen voor clen Heere. Dit wed hun tot groote ecre en ze gen. Vijf eeuwen later zijn zij niet meer de eenvoudige dorpelwachters, noen zij hebben de zorg voor zang en muziek. Onder hen vindén we verheven dichters. Van de 150 psalmen zijn er 12 van de kinderen van Ko rach, waaronder de geliefde psalmen 64 en 42. Spreker eindigde zijn met stille aan dacht gevolgde rede met de bede de keuze van Korach's kinderen tot de onze te ma ken, te kiezen voor den Heere en tegen de zonde, ook reeds in de dagen dor jongeling- ZWAMMERDAM. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School no. 1, in de plaats van mej. M. M. Grootegoed,die ontslag uit deze functie had genomen, is benoemd mej. H. E. Sohmit, onderwijzeres te Leiden. In de laatst gehouden Nutslezing trad voor een helaas 1 te klein gehoor opde heer Joh. H. Been te Brielle met het onder werp: „De laatste triuinfen van den Fran- schen adelaar". In een boeiende en bevat telijke rede schetste hij de laatste honderd dagen van Napoleon, een altijd interessant- onderwerp. De spreker oogstte luiden bijval. Het plaatselijk comité voor Zwammer- djamBodegraven van „Plaatselijke Keuze" vergaderde met- eukele uitgenoodigden nogal een betrekkelijk groot aantal in het Gemeentelokaal alhier. De Voorzitter, ds. R. Bennink Bolt, leidde deze samenkómst. De beteekenis van „local option" werd uiteengezet. Er werden enkelo vragen gesteld en een plan van actie besproken. De ingezetenen zullen het dezer dagen kunnen bewerken. ZOETERWOUDE. Door de gemeentepolitie alhiei, zijn bij vier winkeliers, bij hot nazien v. d. ijk, maten en gewichten in beslag genomen, welke niet waren voorzien der vereischte goedkeuringemerken. Proces-verbaal is op gemaakt. Praatjes uit Sassenbeim. Men zou 't haast niet gelooven, dat die onnoozelc nummcrplaatjes zooveel beroe ring in een gemeente kunnen brengen. En toch is 't zoo. 't Geheele dorp is ex vol van, en buitenstaanders vragen: „Zeg,-wat is dat daar bij jullie toch?" En dan wordt natuurlijk die heele onverkwikkelijke ge schiedenis voor de zcoveelste maal nog eens opgcdischt. Dc namen „burgemeester" en „Kruyff" zïtii schering cn inslag, want de heele zaak draait immers om die twee personen, is 't niet waar Laat ons 't geval een beetje nader be-, kijken. Toen tot overnummeren was besloten, werd de uitvoering aan B. en Ws. opge dragen. De Raad bad er dus verder niets mee te maken. De burgemeester, ijverig als hij i=, bedis; selde evenwel dat zaakje vrijwel alleen^ Hij bepaalde grootte van plaatje en nuiru mers en liet beginnen met aanspijkeren. 't Ging best. Er werd wel eens een schampere opmerking gemaakt over het formaat der plaatjes, doch daarbij bleef het, tot enkele bewoners beslist weigerden ze aan hun huizen te hebben. Artikel 2 der Algemeene Politieverordening gaf bon daartoe het recht. Toevallig was het kort daarop vergader ring der vroede vaderen. Daar brak do bom los. Wat kreeg de burgervader! Och; kom! Er werd wel wat gemopperd, maar ten slotte veranderden de heeren, die toch ook zóó tegen de nunimerplaatjcs waren; heel kalm de politieverordening en het be-j staan der plaatjes was.gewaarborgd. Hierbij had het kunnen bljjven, als... de burgemeester' wat minder ijverig was geweest. Het was m. i. niet z ij n werk,- om bü de woning van den heer Kruijff te gaan kijken, of er wel een nummer op de post van de deur stond. We hebben drie politiemannen en een gemeente-opzichter.; Bovendien was het wel wat tergend, om; toen Z,E.A. zich van het jiummer had overtuigd, het geheele. gebouw om te lc?» pen. Waarvoor diende zulks l Dat had lïij niet moeten- doen. Dat de heer Krmjff het nummerplaatje weigerde," was zijn réc^c. Hij vond, dat het ding zijn huis ontsicrue.; Nu mag de burgemeester zoo iets niet opvatten als een demonstratie tegen zijn persoon. En de heer Kruijff had de zaak meer komisch moeten opvatten. Als hij zich naar buiten had begeven en gevraagd: ,,Zco,< burgemeester, komt u eens kijken, hoe ik hier woon!", dan had hij genoeg bereikt en was schrijven in de courant onnobdig geweest. Het ingezonden stuk van „Het achtste. Raadslid," v/aar het persoonlijke duimen dik opligt, was dan ook achterwege gei bleven. We zouden den heer Kruyff willen ra* den: och, stoor u toch niet aan die klein j zielige dingen, er vait in 'de wereld wel iets anders, iets beters te doen. En ook nog een welgemeende raad aan den burgemeester: Verricht toch niet allerlei politiediensten. Wees vooral ven gevensgezind. P- SASSENHEIM. Dat enkelo particuliere straten er wel eons wat raar bijliggen, zien we in andere plaatsen, maar ook in onze. eigen gemeente, Een dier straten is de Bijdorpstraat, waar van de eigenaars overtuigd zijn, dat er ver andering dient, te komen. Nu hebben Vrijdagavond genoemde eige naars met B. en We. over de zaak geconfe reerd en zijn tot heel aardig resultaat ge komen. Do eigenaars n.l. willen de straat aan de gemeente overdoen en hebben zich ook bereid verklaard een deel der kosten te dragen. Uit goede bron vernemen we, dat den kelijk over een paar weken B. en V' s. bij den Raad zullen komen met plannen voor watervoorziening. Vanwaar water betrokken zal worden, konden we niet te weten komen. Katwijk-aan-Zse. Te IJmuiden kwamen binnen: K. W. 161 „Noordzee IV" rnet f155; K.W. 33 „Machiel" met f353; K.W. 29 „Arbeid Adelt" met f282; K.W. 153 „Jannetje Mar* garetha" met f198; K W. 36 „Francina II" met f546; K.W. 146 „Jacoba" met f 135K.W. 46 „Mercurius" met f 231 K.W. 162 „Holland IV" met f252; K.W. 64 „Holland V" met f 357K.W. 149 „Voorwaarts" met f198; K.W. 127 „Arie Ouwehand" met f127; K.W. 167 „Neder-; land IV" .net f337; K.W. 52 „Herman" niet f167; K.W. 42 „Johannes" met f145; K.W. 140 „Wilhelmina VII" met f24S; K.W. 114 „Noordzee I" met f208; K.W. 54 „Noordzee" met f154; K.W 164 „Ne-i derland I" met f220; K.W. 124 „Maria" met f403; K.W 69 „de Vrouw Jannetje" met f140; K.W 101 „Wilhelmina VI'1 met ^373; K.W 17 .Prinses Juliana" met f261; K.W 55 „Nicolaas" met f307; K.W; 155 ^Holland II" met f 244a

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1