"Vi'ijcla.o- 0 Fébi'iiaii. A0. 1914. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Onder onze Vroede Vaderen. 't Zal zoo'n vaart niet loop en gelooven We. Er is al zoo dikwijls over 't Leidsche boomensnoeien gepraat en steeds blijft men het gevoelen toegedaan, dat de tegenwoordi ge methode, in het. belang der boomen zelf, de voorkeur verdient, zij het dan ook met matiging toegepast. Uit de Omstreken N«. 16550. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /"L05. Ieüere regel meer f 0.17k. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn B 1.30. Franco per postB 1.05. Het scheepten der gemeente-politiek glijdt o, zoo kalm daarheen. Gisteren had den wij eerst de tweede vergadering in dit jaar en op do agenda stonden slechts tien punten, waarvan maar "één, waarover men met goed fatsoen wat kon ,,boomen". Wat aan de agenda voorafging en wat er op volgde, gaf nog een beetje belangrijk heid aan de vergaderinganders ware zij do moeite van hot bijwonen niet eens waard geweest. Want: de burgemeester mag zoo af en toe do Leidsche burgerij en wie daar buiten met onze gemeente meeleven een kleine schrobbeering geven over hun onvermoeid adresseeren en peti- tionneeren, de Kamer van Koophandel haar machtige stem tegen de verzoekschrif ten verheffen, de stroom gaat toch onaf gebroken voort. Gisteren was er ook weer heel wat voor te lezen. Allereerst van sociaal-democrati- BcheD kant. Deze partij moge dan al geen vertegenwoordigers in den Raad hebben, zij zorgt er toch wel voor, dat haar stem er wordt gehoord. Zoo was er van den L. B. ingekomen een beklag tegen het optreden van de politie ter gelegenheid van een „wa-nde- j ling die men op een avond had gemaakt naar de woningen van enkele bakkerspa troons, die ter gelegenheid van de bakkers- Bfcaking in Den Haag hun collega's bij stonden of zooals heb in de taal der klassen bewust© arbeiders heet, ondorkruipers- 'diensten bewezen. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen geen dier heeren scheen roeping to gevoelen, het voot de wandelaars" die doodonschuldig klappen schijnen te hebben opgeloopen, op te nemen, zoodat de burgemeester de'politie niet behoefde £e verdedigen. Dit zal hem niet tegenge vallen zijn. Een ander adres, houdende het verzoek om voortaan o^k so ei aal-democratische ar beiders in de Plaatselijke Schoolcommissie te benoemen, dat was' ingezonden door de aid. Leiden der S.-D. A.-P., onderging Eefpelfde lot Wii gevoelen er ook voor, dat enkele arbeiders in deze Commissie zitting heb ben, waar verreweg het grootste deel van 'de leerlingen der lagere scholen tot de arbeidersklasse behoort. En waarom zou 'daarbij ook Diet een sociaal-democraat fciogen zijn? De herhaaldelijk' weder opduikende be swaren tegen de in deze gemeente gevolgde methode van boomen snoeien kreeg men gis teren ook weer in een adres belichaamd. Het was echter aan het verkeerde adres be zorgd. Het boomensnoeien behoort tot de competentie van B. en Ws. -De Voorzitter wilde de kwestie dan ook ter afdoening overgelaten zien aan dit college, doch de stukken want er waren heel wat bijlagen aan het adres toegevoegd een paar weken ter lezing voor de Raadsleden in de Lees kamer neerleggen. Zij konden ze c\aar op kun gemak bestudeeren en. zoo nooctig, ais gevolg daarvan met voorstellen of moties ar n komen. ,,En als B. en Ws, dan reeds een beschik king hebben genomen", zuchtte de heer Kok ker, die ditmaal van de voortvarendheid van dit college blijkbaar een goeden dunk had. - De Alg. Ned. Wielrijderabónd is ook weer tons met een adres gekomen. De Bond ver zocht den Lagen Rijndijk tot aan de Span- Öaardsbpuig over de geheel© breedte met klinkers te bestraten. Enkel een rijwielpad acht liij niet voldoende. De ervaring leert dah ook dagelijks, dat zoo'n rijwielpad dood- Wffrvoudig door voetgangers en bestuurders VfjÈjS voertuigen in beslag wordt genomen. 'De Bond wil de gemeente in de koeten met 300 te gemoet komen en heeft tevens dien gemeentebesturen van Leiderdorp enKoude- kerk verzocht aan Leiden een subsidie to verleen,en. Dit laatste zonden we niet onbil lijk achten, daar do ingezetenen uit deze aangrenzende gemeenten er nog wel zoo veel van zullen profit© oren als de Leiden aars, Klaar voor een bijdrage van f 300 van den Bond zelf moet de gemeente zich, dunkt, ons te groot achten. Bedriegen we ons niet, dan heeft ter gelegenheid der Bondsvergadering ^rieden zomer de burgemeester in zijn wel komstwoord aan het beetuur en de afge vaardigden de straatverbetering van den -&£cn Rijndijk ook reeds toegezegd Ve>r- mo ede lijk deze hóognoodige verbetering dus niet zoo lang meer op zich laten wach ten. De afgsprongen onderhandelingen met den heer Voorsluis over grondaankoop ten zuiden van de gemeente hebben andere grondbezitters wakker gemaakt en zoo is een aanbieding ingekomen van den heer De Ridder, uit Den Haag voor 14 H.A. in den Cronesteinschen polder. De prijs is in den Raad niet genoemd, maar we weten wel, dat het bedrag vrij wat lager is dan dat, hetwelk door den heer V. werd ge vraagd. Deze grond ligt echter in de ge meente Zoeterwoude, De verschillende punten der agenda gin gen er vlug door. Vermelding verdient het verhoogen der subsidie aan de Prak tische Ambachtsschool met weer 1200. Zoo langzamerhand wordt het jnarlijksch of fer, dat de gemeente aan deze instelling ten koste legt, oen vrij groot bedrag, éven als ook aan Mathesis. Wij kunnen er ech ter dadelijk bijvoegen, dat liet daar gege ven ambachtsondcrwijs ook van zeer groot belang is. En als de gemeente deze inrich tingen zelf exploiteerde, zou het haar ze ker nog vrij wat duurder komen Over het voorstel om de vee- en vleesch- keuring met een stelselmatig onderzoek op trichinen van varkens en varkensvleesch uit te breiden is alleen uitvoerig gespro ken. 't Was te voorzien. Hot college van B. en Ws. was al reeds verdeeld hoe zou de Raad het dan niet ge weest zijn 1 De heer Bots vormde de minderheid, die tegen het voorstel was, hoewel hij gisteren in zooverre water in den wijn wilde doen, dat hij met het nemen van een besluit wilde wachten totdat men een behoorlijk overzicht had van de in Amsterdam en Haarlem verkregen resultaten. Trichinoso komt, volgens hem, slechts zeer sporadisch voor en waar dit het ge val is, achtte hij een bedrag van 1000 tot ƒ1500 per jaar daarvoor een te groot of fer. De heer Botermans, die zijn licht had opgestoken bij eeö varkensslager, die op zijn beurt weder inlichtingen had ingewon nen bij Amsterdamsche collega's, vond do uitgave ook te groot. De heeren Pera, Bosch en mr. Fokker spraken in denzelfden geest. De lieer Bosch achtte het uit Ame rika- ingevoerde, bereide varkensvleesch, hetwelk niet onder de keuring zal vallen, vrij wat gevaarlijker. Uit een geheel an der vaatje tapte de heer Van Gruting. Men kreeg van hem don indruk, dat bij niet-invoering van den maatregel over eenig© jaren half Leiden met een lint worm zou loopen, als gevolg van ingeslik te trichinen. Zijn deskundigheid werd niet weinig uitgebuit door mr. Van der Lip, die het standpunt van de meerderheid van B. en Ws. uiteenzette. Natuurlijk had hij als Voorzitter der Slachthuiscommissie zich in het onderwerp goed ingewerkt. Hij legde vooral er den nadruk op, dat in de nabij heid van Leiden Katwijk en Haarlem mermeer trichineuze varkens zijn aange troffen. Heb gevaar is dus allerminst denk- becclig, waar een enkel geval vele. gezin nen aan een infectie kan blootstellen. Een geheel afwijkend standpunt nam de heer Van der Pot in. Hij wildo den maat regel wel, doch wilde d. kosten door de slagers laten betalen, clie ze zouden kun nen verhalen op de verbruikers. Dit standpunt werd allereerst aangevoch ten door den heer Reimeringer, die er zich blijkbaar in verheugde, in dit opzicht de mocratischer te zijn dan de democrati sche heer Van der Pot, door er op to wijzen, dat de minder gegoeden het meest varkensvleesch gebruiken. Bovendien zijn onze keurloonen reeds tamelijk hoog, vol gens den lieer Van der Lip, zoodat daar door nog minder aanleiding was om deze voor de varkens te verhoogen. Het zou trouwens, per varken omgeslagen, ook zulk een klein bedrag zijn, dat liet niot aanging, (lit per pond in een cijfer uit te drukken. Nadat door het lang dobat, het onder werp geheel uitgeput was, ging men stem men en met 15 tegen 12 stemmen kwam het voorstel er door. Na 15 Maart kan nu de Leiclsche varkensvleesch-eter rnhig sein. Wat er verder volgde, ging er met twee hamerslageu door en toen zeide de voor zitter, met een blik op het houten raam aan den wand, dat hij de heeren nog een korte poos achter de gesloten deuren wil de houden. Vooraf gaf hij echter gelegenheid tot de rondvraag en daarvan werd een kwistig gebruik gemaakt.. Mr. Van der Eist, die getroffen was over het in Amsterdam ingesteld onderzoek naar het bioscoopgevaar voor kinderen, wilde ook hier een 'onderzoek instellen en zoo noodig, maatregelen nemen. De Voorzitter vond onze bioscopen nog al ongevaarlijk, maar wilde wel bevorde ren, dat do commissie voor de strafveror deningen, de kwestie onder de oogen zag. Als de heer Van der Eist opmerkte, dat, behalve hèt zedelijk gevaar, de trillende beelden ook een schadelijken invloed op do oogen der jeugdige kijkers hebben, re pliceerde de Voorzitter ondeugend, dat dit dan ook voor de ouderen in gelijke mate gold. En dan, als men zich eenige censuur op een komedie veroorlooft, is men een barbaar, alsof het gevaar alleen in de bioscoopvertooningen steekt. Een verordening op het bioscoop-bezoek zien we, na dit dobat, nog riïot spoedig komen. De heer P. J. Mulder trachtte nog eens de belasting op de publieke vermakelijk heden te introduceeren. De Voorzitter is er een voorstander van, maar hij herinner de er aan, hoe betrekkelijk kort geleden een zoodanige verordening 'kant en klaar tot vaststelling, door B. en Ws. deu Raad aangeboden, werd afgestemd. Dit deed hem huiveren voor een herhaling, welke dan reeds een tweede herhaling, zou zijn. Do Ivëer Mulder geloofdq, dat een zoo danige verordening er nu wel door zou gaan. De Raad was ook verandord. We zouden er bijvoegen: ook de omstandighe den zijn. veranderd. Het geldgebrek nijp£ nu nog meer dan voor eenige jaren. Mr. AaJberse, bracht een hem ter oor©, ge komen feit te berde, clat een politieagent be- deeling had ontvangen va-n Armenzorg" en meende, dat zoo iets toch niet moest behoe ven. Het zijn vooral de oudste agenten 2de klasse en de jongste agenten 1ste klasoe, die er het moeilijkst voorzitten, omdat cleze ge woonlijk de grootste gezinnon te hunnen laste hebben. En nu de burgemeester een .salarisregeling in uitzicht heeft gosbeldi, gaf hij in overweging daarbij toe te pasoen het systeem van loon naar behoefte in dien zin dat eea minimum bezoldiging voor de jongste agenten wordt vastgesteld en ver der verhoogingen worden toegekend naar het aantal kinderen. De Voorzitter deelde mede, dat de agen ten, die mr. AaJberse .op het oog had, een salaris hebben van f 725, behalve f 85 voor vrije bovenkleeding, "en nog eenige emolu menten. Als deze mensehen' onder normale omstandigheden bedeeld moeten worden, weet hij niet hoe vele arbeiders in de vrije maatschappij er komen. En wat de door hem aangeprezen eaia- rieering betreft, moest mr. A. bedenken, dat dit minder goed gaat voor eén gemeente dan voor het Rijk. Do heer Sijtsma wilde blijkbaar tegen het betoog van- den heer AaJberse ingaan, clooh de Voorzitter meende, dat» dit bij de rond vraag niet kon. De Raad is geen debating club. Het komt ons voor, dat, wanneer men op het systeem van den heer A. inging, al die ge meente-beambten en werklieden over eeivzel f- den kam moesten geschoren worden. Behal ve anclere bezwaren tegen 't stelsel lijkt on9 dit ééne reedi overwegend, dat mensohen met groote gezinnen niet bij voorkeur zou den worden benoemd. En wat de kwestie van de becïeeling be treft, bet kan moeilijk bedeeling worden genoemd, wat. de vereeniging Armen zorg" voor haar gezinnen doet. Zijn we wél ingelicht dan is het hoofddoel dezer Vereeniging de vrouwen van de gezinnen, waarover zij haar zorg uitstrekt, naai- of breiwerk to verschaffen, -ora op deze wijze do verdiensten van het gezin te vermeerde ren. Dealdus vervaardigde' kleedingstuk- ken worden zooveel mogelijk verkocht, om daarvoor weer te laten werken. Daar steekt in het geheel geen schande in, ook niet voor do gemeente, die clen echtgenoot van zulk een huisvrouw in dienst heeft. Ten slotte heeft de heer Fischer naar aanleiding van een vraag va-n den heer Fokker, in een vorige vergadering ge daan, geantwoord, dat de aangevraagde consessie voor den aanleg van een clectri- sclie tram Leiden—Den Haag is afgestemd op financieel© bezwaren. Hierna gingen de deuren dicht. Wat de do heeren toen hebben besproken of be sloten kunnen wo dus niet zeggen Leiden, 6 Februari. Bij Kon. besluit is tot 16 October 1914 benoemd tot. lid van het college van cura toren van het Koninklijk Ncderlandsch Me teorologisch Instituut dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar alhier. Zoolang prof. dr. B. D. Eerdmans ten gevolge van zijn Kamerlidmaatschap non- actief zal zijn, zullen zijn college's worden waargenomen door prof. dr. A. J. Wen- sinck, hoogleeraar in de semietische taal en letterkunde alhier. Alleen het college over den godsdienst van Israël zal prof Eerdmans, zoo hem dit mogolijk blijkt, zelf blijven geven. (,,Nederl.") Door de recherche alhier is aangehou den B. H„ die sedert ©enigen tijd werd gezocht en gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad wegens verduistering van een som golds ton nadeele van een winkelier tc dezer stodo. Hij is na opgemaakt proces verbaal op last van den commissaris van politie ter beschikking gesteld van den of ficier van justitie in Den Haag. Hedenmorgen ia op het Steenschuur voor de Lodewijkskerk een kruin van een grooton beerput ingestort, waardoor een groot gat in de straat kwam, zeer gevaar lijk voor de passage. Maatregelen zijn dan ook door de politie genomen. ALPHEN. In het Nutsgëbouw gaf gisteravond de Zangvereeniging ,,Zanglust" baar 7de openbare uitvoering. De geheele zaal was overbezet met be langstellenden, menigeen moest met een staanplaatsje tevreden zijn. Precies te 8 uur heette de voorzitter der vereeniging, de heer J. Tolk, allen welkom. Hij deelde nog- mede, dat de vereeniging tot haar spijt er niet in geslaagd was, ter afwisse ling, iets extra's te doen genieten, doch nu waren een paar logé's van den voor zitter zoo bereidwillig de aanwezigen eenige malen op een paar duo's te vergasten. Het programma werd nu vlug afgewerkt. iF-risch OD opgewekt klinkt „Morgen zang", gevoelvol „Wiegenlied", echt leuk „Tante Klappei". Het koor zong mooi, gevoelvol en vleiend, vooral het wegsterven der klanken, verhoogde niet weinig den indruk welken elke vers maakte. „Lenteliedje" was een kwartet door een 4-tal mannelijke leden, mooi vertolkt. Forsch en levendig klonk „Recht door Zee". Thans brachten cle dames, tot groot genoegen der aanwezigen een paar duo's ten gehoore, ook later op den avond ver gastten zij de hoorders op eenige mooi weergegeven verzen welke op de piano, be speeld door mej. Tolk, werden begeleid. Na. do pauze, hief de vereeniging nog o.m. aan „Bede voor het Vaderland", het bekend en toch altijd frisch en opgewekte lied „Op het ontzet van Bergen-op-Zoom". „'k Heb mijn wagen volgeladen" was een pakkend vers, niet alleen door de voor dracht, doch ook allergrappigst door de woorden. Het applaus na dit lied was dan ook zoo krachtig en aanhoudend, dat bet nog eens herhaald werd. Het slot van het programma vormde het stuk „de Marte laars in het Colysethn". Do heer J. Tolk dankte nu den directeur, den heer J. Vink, Oud-Onderkapelmeester der stafmuziek 4e Reg.-Iilf.te Leiden, voor zijn ijver en toewijding, ■waarmede hij aan de vereeniging arbeidt, de dames voor haar welwillende en zeer gewaardeerde medewerking en de aanwezigen voor hun belangstelling, terwijl hij „Zanglust" in aller sympathie aanbeval. Hierop volgde een luid applaus en voor zeker komt ook do vereeniging een woord van lof toe, voor haar schoon gezangzij mag ook nu weder op een goed geslaagden avond terugzien, volgaarne roepen wij haar dan een „tot weerziens" toc- ALKEMADE. Dit jaar hebben zich 50 jongelieden ter inschrijving voor de Militie aangege- H A ARLEMMERMEER De lib kiesvereniging „De Grond wet" alhier, hield haar jaarvergadering in het' hotel „De Landbouw" to Hoofd dorp. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek de jaarrekening te .sluiten met een vrij belangrijk tekort, dat reeds voor een groot- deel door vrij willige bijdragen werd gedekt- en dat men op deze wijze geheel hoopte to dekken. De aftredende bestuursleden de heeren W. Plaisier, D. Treur en L. van Reewijk werden herkozen. Door do vergadering werd als voorzit ter aapg'ewezen de heer L. v. Reewijk, in de plaats van den heer C. v. cl. Laan, die had bedankt. Na een zeer uitvoerige discussie werd besloten de vereeniging te splitsen in drie doelen, met een duidelijk omschreven on derlinge verhouding. Aan hot bestuur werd opgedragen hiervoor een concept te ont werpen. De vereeniging „Vooruit" heeft in een ledenvergadering besloten aan de gymnastiekvereniging tc Hoofddorp op haar verzoek in gebruik to geven tijdens do turnwodstrijden die den 2don Pinkster dag gehouden zullen worden, de tribunes der vereeniging „Vooruit", staande op hot concourstorrein. Voor dit gebruik wordt een zeer matige vergoeding ge vraagd. HILLEGOM. De Chr. Jong. Vereeniging herdacht gisteren haar 39-jarig bestaan. In „Eben Haëzer" werd eerst een openbare verga dering gehouden, als spreker trad op de heer M. E. de Koningk, en claarna een bij oenkomst van leden en begunstigers on der leiding van cis. Haspers in hot ver gaderlokaal der Ned.-Herv. Gem. De gymnastiek- en gchermvcreeniging „Kracht door Oefening" heeft gisteravond onder leiding van haar directeur, den heer H. B. Dreijcr, in „Flora" alhier een uit voering gegeven. De meisjes-, jongens- en mannenafdeelingen werkten best-do voor drachten waren louk en de groepen aan het slot hadden veel cuccea. De zaal was geheel vol. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond gaf de. Chr. Zangvereeni ging „Halleluja" alhier onder leiding van haar directeur, den heer Th. Ertderlé, te Leiden, een uitvoering in de zaal voor Chr. Protostantscho belangen. De zaal was flink bezet, circa zeshonderd toehoorders, waar- onder velen uit naburige plaatsen war.n opgekomen. Nadat door ds. A. J. v. Wijngaarden de samenkomst met openingswoord en gebed was geopend werd begonnen aan de afwer king van 't program, dat twee nummers tolde namelijk „Ostominorgeii" en Psalm 42 van Felix Mendelssohn-Barthol dy. 't Laatste nummer werd ge/.ongen doo" onze zangvereeniging Halleluja" en die tt Alphen aan den Rijn, daartoe door de Kat- wijksche zangvereeniging uitgenood igd. Frisch en prachtig klonken nu de koren. Van zakken of tegen den toon aanzingon geen sprake De grootste fuga in nr. 1 kwam als schitterend eindo daarvan en hoe prachtig klonk hot móóie bosgeluid va-d den heer P van der Hoeven, het heldere tenorgeluid van den lieer G. van Wijk en de prachtige sopraan van mej. 8. Parle- vliet, die o i. gerust met de soliste der Woguummers kan wedijveren. Ook het terzet der drie jonge dames was zeer mooi van klank. Een daverend applaus ging uit de menigte op, toen na cle pauze het koor uit Alphon aan den Rijn het podium be trad. De leden dezer vereeniging liadden er gaarne dc moeilijke, kostbare reis voor over en zoo werd dan Ps. 42 van Mendels- sohn-Bart.holdy gezongen door ongeveer honderd zangers en zangeressen, Hoo voor naam rustig klonk het eerste koor en hoe prachtig het vrouwenkoor met sopraan solo. Het moeilijke solo-kwartet met so praan-solo werd uitnemend vertolkt. ©u toen kwa-m het. slotkoor met d. moeilijke ingewikkelde fuga van Mendelssohn, dat voortdurend hoog ligt cn daarom veel van de 6temmen eischt. Alles liep echter flink van stapel. Binnenkort wordt clit werk to Alphen gezongen (met Katwijk als con tra-beleefd heid) en zal dan in de Groots Kerk het ef fect niet missen. Vermelden we ten slotte nog, dat cle heer Kres met groote zekerheid de piano-partij bezorgde, en zich als uitste kend aceompagnateur deed kennen, ter wijl dc heer Van Helvert met groote zeker heid de orgelpartij speelde. Aan het einde der uitvoering dankte d voorzitter der Alphensche zangvereeniging haar zusterv er eeniging alhier voor de ver- eerende uitnoodiging cn hartelijke ont vangst; terwijl ds. A J. v. Wijngaarden hierna nog een enkel woord sprak. Na het zingen van Gezang 96, gebed en uitspreken der zegenbede ging men uiteen. NOORDWIJK. In de groote zaai van café „Het Fortuin" ,die flink bezet waa met belang stellenden, trad gisteravond op de heer mr. P. J. Brict, van Leiden. De spreekavond was op touw gezet dooi de Noordwijkscke af deeling van „Patrimo- ilium" en wel voornamelijk naar aanlei ding van hetgeen de laatste maanden op het gebied der visschersorganisaties is voor gevallen. Mr. Briët had dan ook tot ond<Af- werp„Waarom Christelijk georgani seerd?" Na vooraf te hebben betoogd, clat rle arbeiders zich moeten organiseëren, tracht te hij in het tweede deel van zijn rede aan te tooncn, dat de Christelijke arbei ders vereenigd moeten zijn in Christelijke organisaties, als „Patrimonium" bijv. D. arbeider is een denkend wezen mot een levens- en wereldbeschouwing, die vaak bij arbeiders even chep of dieper is da a bij anderen. Zoo'n levensbeschouwing heelt invloed op het denken en handelen des arbeiders. Een Christen kan niet leven zonder zijn Christelijk geloof. We moeten leven bij het licht, van Gods Woord, 't Gaat in de vakvoréenigingen niet uitsluitend om st A- felijke belangen. Doch ook met de stoffelijke belangen komt de Christelijke wereldbe schouwing nauw in contact. Spr .stelt tal van ernstige vragen, waarop het antwoord geheel verschillend luidt, naar gelang het door een Christen of doar een niet- Ohristen wordt gegeven. Eu alle deze vragen over het ver bond tusschen geluk en geldbezit; over hal gezag; over do gewetensvrijheid: over heb onderwijs; over het bevolkingsvraagstuk; over cle solidariteit, enz. alle deze vra gen zijn van zóó groot belang teu opzichte va-n de organisatie, dat het voor een Chris ten niet moeilijk kan zijn, tot het besluit te komen, dat hij 111 de Christelijke ver eeniging behoort. Daarna zette spr. doel en streven van „Patrimonium" nader uiteen aan de hand der statuten en van het sociaal program- ma. Spr. wijst er op, hoe mede door het werken van „Patrimonium" verschillende punten van het sociaal programma reeds belichaamd z.ijn in sociale wetten. Daarme de wonschfce spr. aan to toonen, dat ook Christelijke organisaties veel goeds tot stand kunnen brongen, en reeds gebracht

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1