N°. 16548. "^l'oeusdag -4L IPebruarf. A0. 1914. <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Oit de Omstreken. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents,-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van L, JANSON om vergunning tot oprichting van een zuivelinrichting in het perceel Langebrug No. 33, Sectie G. No. 1116, te drijven door een electromotor von 1% pk. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan heb publiek, dat geaoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd ia; alsmede dat op Woensdag, den 18 Fe bruari e.k. des nammidags te halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in b© brengen, terwijl rij er de aandacht op YCfitigeu, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstg art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten ein de bun bezwaren mondeling toe te liohten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. V/VN 6TR1JEN. Secretaris. Leiilen, 4 Februari 1914. HINDKBWBT. (Burgemeester en Wethouders .van Leiden Gezien het verzoek van 'de firma GEBRS PEL om vergun ning tot uitbreiding dor fabriek van suiker werken in het perceel Morschweg No. 50, Sectio L No. 866, door bijplaatsing van 2 eloctromotoren, waarvan 1 van 1 en 1 van 1$ pk. en door vervanging van 2 oleotro- motoren, waarvan 1 van 1 en l van 1$ pk door 2 olectromtoron, elk van 2 pk. Gelot op de artt. 6 on 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan heb publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op da Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Woensdag, den 18 Fe bruari o.k. des nammidags te halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd silo zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of sen zijner leden zijn verschenen, ten ein de hun bezwaren mondeling toe te liohten. Burgemeester en Wethovide^s voornoemd. N. O. DE GI.TSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretary Leiden, 4 Februari 1911 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 dor Drankwet Brengen ter algemeeno kenni3, dat door JACOBUS ABRAHAM VAN HAARLEM wonende te Leiden een verzoekschrift Ls ingediend, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in hot voorlokaal van bet- perceel Hoogewoerd No. 129. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN 8TRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1914. Leiden, 4 Februari. Gisteravond Meld dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, hervormd predikant to Helmond voor de studentonvereeriiging voor Ethische en Godsdienstige Vraagstuk ken in het klein-Auditorium der Acade mie alhier een voordracht over Religie en Historie", waarin hij trachtte aan te ico nen, clat de Jozus der Evangelie en de So- orates naar de beschrijving van Plato niet als historische persoonlijkheden, maar als uitbeeldingen van den geestelijken mensch zijn bedoeld, zooals ook de Stoa het idicele van den Wijze herhaaldelijk heeft trachten te teekenen. Volgens Paulus en het vierde Evangelie is vergeestelijken van het feitelijke geen onchristelijk bedrijf. Een talrijk en zeer aandachtig gehoor volgde den begaafden spr. met aandacht. Bij don grootcn nationalen wedstrijd in komische voordrachten te Mierlo-Hout behaalde do heer J. P. de Haas, lid dor re derijkerskamer „Vondel",, alhier, den der den prijs (zilveren medaille) mot ,,Hein Knobbel zoekt een meisie." De dirig. officier van goz. 3de kl. J. Oavpentier, chef van de ziekeninrichting alhier, wordt 1 Mei bevorderd tob dirig. officier van gez. der 2do klasse (luit.-ko lonel). De lste-luit. J L. van Dam, van het 2de rcg. veld-art. wordt 31 Mei ontheven ^an zijn detacheering bij don opleidingscur sus t,6 Bergen-op-Zooni en ingedeeld bij de bda afd. van hot korps alhier. Op 19 Februari a.s. zal het echtpaar U. J. Osinga en II. Voordewind zijn gou den huwelijksfeest herdenken. De nu reeds 87-jarige Osinga is zeker in Leiden geen onbekende. Vroeger brandstoffen!?andelaar leeft hij sedert eenige jaren stil, doch tot voor korten tijd kon men den vriendelij ken ouden heer dagelijks zijn wandoling zien maken, waarbij hij gaarne met ieder, die dit wilde, een praatje hield. Zijn echtgenoote is 16 jaar jonger en den een weinig hulpbehoevenden huisva der nu nog een steun. Zeker zal het dit echtpaar, dab in Lei don vele vrienden heeft, in de bruidsda gen niet aan belangstelling ontbreken. Andermaal is dezelfde winkelier aan de Haarlemmerstraat, van wiens bekeuring op Maandagavond in ons vorig nummer melding werd gemaakt, voor een dergelijk feit als toen, gisteravond bekeurd. Geslaagd zijn voor het examen voor leerling-klerk bij do H. IJ.-S.-M. te Am sterdam, de heeren G. Musegaas en Joh. Snoeker, beiden leerlingen van de school tweede klasse, alhier, hoofd de heer Hib- HAZERSWOUDE. Door Gedeputeerde .Staten van do provincie Zuid-Holland is aan den heer A Fortgen9, hoofd der openbare school te Hazerswoudc, vergunning verleend om novens zijn genoemde betrekking te mo gen waarnemeD die van organist bij de Ned.-IIerv. Gem. aldaar. HOOFDDORP. De opbrengst van den Weldadigheide avond, die onlangs hier werd gehouden ten behoeve van het bekende gezin van Telt met de blinde kinderen, heeft ruim f400 bedragon Tnderdaad ia het een prachtig resultaat. H AARLEMMERM EER. Bij den landbouwer V. hebben gister nacht woer Josloopende honden een 9-tal schapen doodgebeten en andere gehavend. De oigonaars van de honden zijn niet bekend Voor V. ©en groot© scha do- post Op 31 Jan. 1.1. is het inschrijvings register der Nat- Militie, lichting 1915, voorloopig gesloteD. Het aantal ingeschre venen bedraagt 192 HILLEGOM. De vooruitstrevend© Kiesvereoniging „Hillegom" heeft gisteravond in een leden vergadering behandeld het gewijzigde reglement der centrale liberale kiesveree- niging in het kiesdistrict Haarlemmermeer en hot voorstel tot vereeniging van den Bond van Actie met. deze centrale, Reido punten werden aangenomen. De heer P. H. van Waveren werd be noemd tot afgevaardigde naar d« algemee- n© vergadering der Centrale. LISSE Evenals het vorige jaar zal op Dins dag 10 Februari a.a., door mej. Mien Driessen, te Leiden, en eenige andere da mes en heeren, weer een liefdadigheids- coDcert worden gegeven in het hotel ,,De Witte Zwaan", De baten komon ten goed© aan bet Vincentiushuis, alhier. In verband met het goede werk hopen, wij, dat ook dit ooncert weer zal mogen slagen. Gisteravond werd onder leiding van den heer H. Noordermeer, bouwkundig© alhier, aanbesteed het bouwen van een bur- gerwoonhuis, voor rekening van mej. de wed. B Huijg, alhier. Voor metael-, steenhouwers- en stuka doorswerk word ingeschreven door de hee- rem A. L. Beugelsdijk voor f 3390, J. Witr zenburg voor f 3095, J. Suijkerland .voor f 3090 en S. F. Barnhoora voor f 3010. Voor Timmer-, smids-, schilders- en lood- gieterswerk werd ingeschreven door de heeren J. Z. Barnhoorn voor 3904, J. Suij kerland voor f3934 en A. L. Beugelsdijk voor f 3883. Do inschrijvers wonen te Lisae. De raming was f6900, en de laagste in schrijvers te zamen f 6923. NOORDWIJK. Gisteravond waren de beick ineenioo- pende zalen van „Hof van Holland" ge vuld met een bol angst ellen d pubLiek, dat kwam gonieten van de operette: „Do schoo- ne Slaapster", opgevoerd door de leerlin gen der zangschool van clen heer O. B. Duyster van Leiden. Vroeger deed do heer Duyster zijn leerlingen vaak zangen bij ge legenheid eener uitvoering van „Noord- wijks Zangkoor", doch verleden jaar is 'hij or mee begonnen, hen een operette te doen opvooeren. We hebben gisteravond genoten van het lieve eenvoudige spel dor kleinen. 't Was aanzienlijk beter dan verleden jaar. Ze kenden allen vlot. hun rolletje*. Ze zongen zuiver en vrijmoedig, en sommigen van die aardige Zbakvisohjes acteerden al, dab het een lust was. En dan die kleine hum mels m hun snoesig costuumpje, ze waren om te stelen. Over de costumes gesproken, die waren prachtig. De heer Mulder, de bekende Utrechtse he costumier, had den heer Duyster goed bediend, beter dan de costumier, die het de vorige week noodzake lijk maakte, dat de opvoering uitgesteld moest worden. De Koning en de Koningin, de feeën, de prinsen en de schoon© slaap ster, de hofjonkers enz., ze waren aile in een prachtig oosfcuum gestoken, af tot in d© puntjes. D© mandoline-olub ,,1'Estuddantina"clie te Noordwijk al eens een uitvoering gaf, had belangeloos de ondankbare taak op zieh genomen, te spelen tusschen de t-afe- reelen. Daarvoor komt die club een woord van dunk toe, want we kregen leuk mando- linespel to genieten. De tooneelschikking was telkens mooi. Vooral het boeoh was heel natuurlijk. Lieve, bijzonder gracieuae ver- eohijniugen waren o. a. de Koningin en. de schóone Slaapster, terwijl de prins zijn (haar. rol heel natuulijk speelde. Enfin, allen de den het leuk, en de heer Duyster zal wel voldaan geweest zijn, want de aanwezigen waren het ook. Tot een volgend jaar dan maar weer 1 NOORD WIJK-AAN-ZEE. De Vereeniging voor Christelijk On derwijs hield gisteravond haar jaarverga dering in haar schoolgebouw en werd geleid door haar voorzitter, ds. N. H. Ivoers, die de vergadering rnet gebed en een welkomst woord opende, waarbij de 25-jarige loop baan als onderwijzer van den heer H. de Boer werd herdacht. Do rekening en verantwoording' van den penningmeester, in orvt-y angst met een be drag van f 5511.70^ en gitgaaf me»t een be drag van f 6525.78 sluitend alzoo met een tekort op de rekening 1913 van .f l4.07i werd ter controle gesteld in handen van de heeren W. Plaatser en C' Lindhoub. Naar aanleiding van dit verslag stelde de heer H. W. Doornévcld verschillende vragen op financieel gebied, die door den penningmeester met cijfers werden beant woord. De heor II. de Boer broent als hoofd der school verslag uit, waaruit wij noteer den, dat 15 Januari 1914 187 kinderen ter school gingen, 4 meer dan een jaar tevoren. D© bestuursverkiezing had tot uitslag dat de beide aftredende leden, de heeren D. J. van Rijn on K. P. Hazenoob met groot© meerderheid werden herkozen. Bij d© rondvraag stelde de heer G. Els- geest voor ook dit jaar weer inplaate met. Paschen, met Pinksteren vacantie te ge ven. Aangezien deze feestdagen dit jaar laat vallen, zal er volgens het bestuur wel niet veel van komen. De heer H. W. Doorneveld bracht de vrije Zaterdagmorgens ter sprake, en vroeg het bestuur of er geen mogelijkheid was deze af te eehaffen. Met alle waardeering voor de vergade ringen der onderwijzers, meende spreker toch, dat de Zaterdagnamiddagen daarvoor lang genoog waron. - Het bleek, dat het bestuur reeds in dezen geest wae werkzaam geweest, doch nog niet had kunnen 3lagen. De heer De Boer had op do vergaderingen daarover reeds den degen gekruist, doeh resultaat was nog niet bereikt. De heer Doorneveld stelde daarop een motie voor. waarin het bestuur werd op gedragen "^riet andere schoolbesturen een gemeenschappelijke actie op touw te zet ten om aan deze vrije Zaterdagmorgens een einde te maken. Na eenige besprekingen werd deze motie met algemeen© stemmen aangenomen. De heer II. de Boer sloot daarna de ver gadering mot. dankzegging. RIJNSBURG. Vergadering van de afdeeJing „Pujna- burg" der „Algenn Vereen v\ Bloembollen cultuur" bij den heer J. Yerbree. De opkomst was tamelijk groot. De voorz, de heer A. de Moov Jr. opende do vergade ring met een kort woord van welkom en den gehruiikelijken Nieuwjaarewenscli, al was die dan ook wat laat. De secretaris de heer S. Sohooneveid, bracht het jaarverslag uit. Dit hield eenige beschouwingen en besprekingen in rver het leven iu de vakvereeniging. Er zijn in 1913 slechts 3 vergaderingen gehouden; in heb bestuur kwam goen veranderinghet leden tal vermeerderde met. 3 en is nu 75het aan tal lid-leerlingen liep terug van 3 op 2. De secretaris verwierf een woord van dank. De penningmeester, de heer D. v. Eg- mond Nzn. d&ed rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat het nadeelig saldo van 1912 omgezet is in een voordeeling saldo. Ontvangsten f253.52; uitgaven f 242.04; batig saldo f 11.48. Ook de pennngmeeeter verwierf een wel- diend woord van danlc. Ingekomen was een verzoek van de af deeling Noordwijk om haar voorstel bij d« k edgem. vergadering in zake contributie te steunen. Bij het Bestuur en ook bij de leden vindt dit voorstel veel bijval. Echter is bekend dat ook in de afd. Oegstgeest een voorstel in dien geest is aangenomen. Men zal dus nog even wachten met een besluit te nemen; dit staat echter wel vaist of Noordwijk, of Oegstgeest zal ge steund worden. Daarna kwam aan de orde de bestuurs verkiezing aan de beurt' vau aftreden wa ren de heeren A. de Mooy Jr.D. v. Egmond Nz., en H. Hogewoning Cz. Laatstgenoem de wenschte voor een herkiezing niet in aanmerking te komen. Bij eerste stemming werden de heeren A. de Mooy Jr., en D. v. Egmond Nz., her kozen. In plaats van den heer Hoge woning werd gekozen de heer P. Heemskerk Johz. Bij de rondvraag betoogde de heer Grimbergen de wenschelijkheid om voortaan meer to ver gaderen. Do heer Zandbergen wenschte aan Rijn land te verzoeken het water bij de losplaats op grooter diepte te brengen. Aan dit ver zoek zal door het Bestuur gevolg worden gegeven. Ten slotte verloting. ROELOF AREND.SVEEN. Gisteravond gaf de alhier gevestigde Wielrijdersvereenïging „Het Stalen Ros", een welgeslaagde uitvoering in cafe „Wa genaar". De zaal was matig bezet. Heb programma, waarop heel aardige stukjes stonden, werd vlot afgewerkt. Vermeld dienen te worden: „Barbier-brugwachter' en „Het Jubilé". Voor „Het Stalen Ros' was het een suc cesvolle avond. SASSENHEIM. Voor de nationale militie hebben zich alhier 29 jongelieden laten inschrijven. NIEUW-VENNEP. Do antirev. kiesvereoniging alhier hield haar jaarvergadering. Uit heb verslag van den secretaris bleek het clat de toe stand der vorec-niging over het algemeen goed is. Het aantal leden bedraagt 74. Het financieel verslag sloot, ondanks zeer groote uitgaven, roet. een batig 6aldo. De aftredende bestuursleden J. Yerkuyl Mzn. en F. Dol werden herkozen. De af tredende van het bondsbestuur, de heeren R. r. Offringa en O. de Kok, werden eveneens herkozen. Door een der bestuursleden werd daarna nog een lezing gehouden over „De ordi nantiën Gods.'- W ASSEN AAR. De landbouwer K. aan de Maaldrift had gisteren een cloode koe. Bij onderzoek is gebleken, dat 't dier lijdend was aan miltvuur. Het vleesoh is voor de consump tie onschadelijk gemaakt. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingokomen, houdende bepalingen tot wering van de aardappelziekte. Naar aanleiding van heb feit, dat cis. A. S. Talma, oud-minister, voorkomt op het zestal bij clo Ned.-Herv, Gem. te Bennebroek, verneemt de „N. R. Ot." dat het niet in zijn bedoeling zou liggeu weder dienstdoend predikant te worden, Naar aanleiding van een bericht in „Het Volk", clat de burgemeester van Am sterdam zou solliciteer en naar het burge- meoatersehap van Utrecht, vrijgekomen door het aftreden van mr. A. F. baron van Lynden, meldt heb „Hbl.", clat dit bericht „uit de lucht is gegrepen". Door dr. Poeh word onlangs in een vergadering van den It.-K. Worklied.cn- boncl medegedeeld, dat pogingen in het werk zullen worden ge-steld, om eou her stellingsoord voor mijn werkers in het le ven te roepen. Dr. Pools had het oog op het z.g. Doenrader-huiske Gem. Oirsbeek, behoorendt. aan cle bekende stichting De Limp ens. „De Tijcl" verneemt-, clat door het be stuur der stichting goedgunstig is beschikt, zoodat het gebouw, dab vele veranderin gen zal moeten ondergaan, mede zal inge richt worcleu voor herstellingsoord voor mijnwerkers. De „Leidsche Dicsvereeniging", te Amsterdam, heeft het voornemen den 7den Februari onder voorzitterschap van zijn praeses, mr. J. Kappeyne van de Coppcl- lo, oudejaarsavond te vieren mot- een na- miclda-gdiscb in den Huize „Zomerdijk Bus- sink". Het comité van actie voor den vrijen Zaterdagmiddag heeft aan de besturen van een aantal Chr. werklieden- en vakveroeni- gingen een circulairo en een vragenlijst go- zonden, met verzoek, nioclewerlang te ver- leenen bij het instellen van een onderzoek naar hetgeen ter bevordering van clen vrijen Zaterdagmiddag en verkorting van den arbeidsduur werd gedaan en wat in deze werd verkregen. De Haagsche correspondent van „De Tel." deelt mede, clat het verzoek aan de spoorwegmaatschappijen om vrij reizen voor Kamerleden, door meer dan 70 leden der Tweede Kamer is geteekend. Voorts hebben de heeren Duymaer van. Twist, (die evenals do vorigo maal de actie is begonnen), Hugenholtz en De Jong (die hem bij het verzamelen van handteekenin- geu steunden), van verscheidene leden de verzekering ontvangen, dat zij om uiteen- loopende redenen het verzoek niet konden teekenen, maar volgaarne bereid warend een vrijkaart op de spoorweglijnen te aan vaarden. Hr. Ms. gezant te Buenos-Ayres deelt mede, dat bij wet cler Argentijnsche Repu bliek van 27 Dec. 1913 griesmeel, tarwe, mais en aardappelen vrij van invoerrechten zijn verklaard. Tot dusver konden laatst genoemde drie artikelen slechts vrij wor den ingevoerd, wanneer zij bestemd waren als zaaigoed te worden gebruikt. Voor Ne derland zal alleen de tarief verlaging voor aardappelen van beteekenis zijn tot he den bedroeg het recht daarop 25 pCb. der waarde, waarbij nog kwam een toeslag op het recht van 2 pCt. In het- comité ter viering van heb 75-jarig bestaan van de H. IJ.-S.-M. heb ben o.a-. zitting cle heeren T. Engels en II. J. Wemerman, te Leidschendam; L. de Liefde, te Lisse; H. Mast en T. P. H. van Os, te Leiden. Op 20 Febr. a.s. zal te Gorkum de onafhankelijkheid gevierd worden. Op 18 en. 19 Februari zullen cle feestelijkheden o.a. bestaan uit een kerkconcert, cantate, volksspelen, enz., terwijl de 20 stc, de groote dag, hoofdzakelijk ingenomen zal f worden door een historischen optocht, die zeer fraai belooft te worden. Men meldt thans, dab cle door het Neder! Zeewezen vermelde plannen van den Minister van Marine nog niet- vast staan („N. R. 0,"). Het wetsontwerp betreffende cle Ou derdomsrente zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Naar „Heb Vaderland" meldt, hebben zich in Den Haag ongeveer gelijktijdig een 12-tal gevallen van onderbuiktyphus voor gedaan. Bij liet onderzoek is gebleken, dab do oorzaak hoogstwaarschijnlijk te zoeken is in het gebruik van oesters. Het hoofdbestuur cler vereeniging Zon dagsrust stelt met heb oog op het in Sep tember a.s. te houden derde national© oon- gres voor Zondagsrust aan de afcleelingen en correspondenten voor, dit jaar geen al gemeen© vergadering te houden. Binnenkort kan een voorstel van B. en Ws. van Amsterdam worden tegemoet go- zien tot gedeeltelijke demping van het Ro- kin. De bedoeling is, heb Rokin te dempen van den Dam tot cle Lange brugsteeg. De door de belanghebbende Rokinbewoners te storten bijdrage in cle kosten van deze voor- j genomen demping, 40,000, is bijeengc- bracht. Ten stadhuizc te Amsterdam worden, I naar het „Hclbl." meldt, plannen voorbe reid, om aan de grens cler gemeente, tus- schen Amstelveénschen weg en Aimteldijk. naast cle uitbreiding-Zuid een villa-park te stichten. De bomvgrond, indertijd van den heer Ter Kuile gekocht, zal clan niet opge hoogd worden, doch op vooracelige voor- Avaarden uitgegeven. De gewone, audiëntie van den Mini1» ter van Binnenlandsclie Zaken zal op Zn. terdag 7 Februari e.k. niet plaats hebben. Naar het „Hclbl." meldt, zullen wel dra marechaussees belast worden met de bewaking van het complex gebouwen van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Ter huisvesting dezer maréchaussees zal in Zaandam een kazerne worden gebouwd. H. M. cle Koningin maakte gisteren te voet een wandeling naar het Haagseho Bosch. De nestor der Tweede Kamer, de heer F. Liefbinck, herdenkt den lSden clezer zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap. Te Haarlem Avordt- een feestelijke viering van dit merk-. avaardig jubileum voorbereid. Het plan bestaat Nederland bij de opening van het Panamakanaal in 1914-15 te doen vertegenwoordigen, vermoedelijk door een marineschip. Wegens zijn vertrek naar Zaandam heeft de heer K. ter Laan het secretariaat van de soc.dem. Kamerfractie nedergelcgd. Tot zijn opvolger is door cle fractie be noemd het Kamerlid J. W. Albavda. Naar men verneemt, heeft de eerste vrouw naar het rechtersambt gesolliciteerd: een dame, die ka-ntonrechter-plaatsvervang ster in het Zuiden des landü wilde worden. Zij is echter niet benooiud. Is men wèl inge- lichtj, dan moet. tegen benoeming van at ou wen in do magistratuur geen principieel be zwaar bestaan, doch worclt het. zeer twijfel aohtig geacht-, of de wet dit thans toelaat

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1