13346. Maandag 2 Februari, A0. 1914. §eze ''Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Efciste blad. Uit de Omstreken. Uit de Rechtzaal. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES: Van I8 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Groot-ore letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 0ent3. Voor het incaaseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maagden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn f 1.30. Franco per post 1.85, Leiuen, 2 rebruar*!. Dames Gymuastiekvereeniging üruulmde". Sedert haar oprichting op 2 Februari lölO is het „Brunhildo" tot op heden wèl gegaan, 't Is een krachtige, bloeiende ver- eeuiging, welke, staande onder uitnemende leiding, veel presteertwelker leden bo~ zield zijn met het ernstige streven te doen zien, dat de zaak, waarvoor zij werken, waarvoor zij propaganda maken, een goede, een schoone, een nuttige zaak is, beoefening ook in wijden vrouwelijken kring alleszins waard. Zaterdagavond j.l. waren de vele werken de-, adspirant- en 6ub-adspirant-leden in de groote Stadszaal weer in de gelegenheid velon te toonen wat volhardende oefening onder goede leiding vermag tot stand te brengen. Alvorens dit te doen zien sprak een der leidsters, mevr. Dieben—Konings, staande op de turnruimte, het midden der zaal, tegenover haar talrijk damesleger, een en kel woord, zóó, dat elkeen het gemakkelijk volgen kon. Hartelijk welkom heette zij alleninzon derheid echter den heer A. Dirks, voorzit ter van het gewest Zuid-Holland, en ver tegenwoordigers van de Leidsche Sport organisatie, van den Leidschen Turnbond, van de zustervereenigingen .Hercules" en „Donar", en van de Pers. Toen kon zij verklaren, dat het afge- loopen jaar er een van vooruitgang voor „j-»runhilde" was geweest; herinneren aan behaalde lauweren in Den Briel en in Zaan dam, aan medewerking op 3 October en bij de viering van het Onafhankelijkheids- feest; danken voor genoten hulp en Bteun. Voorts vestigde de presidente de bijzon dere aandacht op de uitvoering van heden-, Maandagavond, van den L. Turnbond, waarbij ,,Brunhilde" ook meewerken zal, wekte zij op om daarheen te komen en ook tot versterking nog der geledoren van ,,L>runhilde", waar ook voor dames de be oefening der gymnastiek onontbeerlijk is. Het vijfjarig bestaans-feest van onze Vereeniging, zoo merkte mevr. DiebenKo nings vorder op, is op komst. Er zijn al plannen voor een waardige feestviering: in November een gemaskerd bal, in Fe bruari een dames-eerewedstrijd. Met een woord van dank aan werkende-, adspirant- en sub-adspirant-leden en een weasch voor het slagen van den avond eindigde spr. haar openingswoord, dat ge volgd werd door luide betuigingen van bijval. Toen wij haddon al een flinken op- marsch gezien begonnen de oefeningen: stokoofeningen op de plaats en van de plaats, brug, spel, knotsoefeningen (op het tooneel), algemeen© vrije oefeningen, alge meen springnummer (hoog en ver sprin gen). Alles naar den eisch, correct, lenig, krachtig. Bijzonder mooi was weer de prachtig belichte Lenterei op het tooneel, waarmede „Brunhilde" reeds eenmaal veel succes had en thans andermaal veel eer inoogst- te. Dit nummer werd op de piano bege leid door mevr. DiobenKonings. De mu ziek gedurende de andere nummers en ver der in den loop van den avond leverden vier musici, die af en toe er zeer mee moesten rekenen, dat zij gymnastiseerende en marcheerende dames hadden te bege leiden. De meergenoemde leidster on ook de andere worden namens de Brunhildetjes vazen met bloemen aangeboden met een toespraak, getuigende van waardeering, toegenegenheid en erkentelijkheid. Een bal, onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen Jr., vormde het zeer aan gename slotnummer. Do flinke gymnasten van .Brunhilde" hebben haar vlag rein gehouden. Hedenmorgen geraakte een graan handelaar in de Rijnstraat, die met een met een paard bespanneD wagen daar door reed, door uit te wijken in een ruit te- rocht .Het paard bekwam een beenwond. Ds. J. W. Brass, prod, bij do Ev.-Luth. Gem. alhier, die een beroep ontving naar Deventer, heeft, voor dat beroep bedankt. In de morgengodsdienstoefening van giste ren maakte zijneerw. dit besluit bekend. D© schare zong hem toe Gezang 170 vers 1. Ds. G. van Reenon, vroeger pred. bij de Geref. Gem. (Nieuwe Rijn) alhier, thans te Opheusden, die weer naar hier en ook "baar Kampen werd beroepen, heeft voor beide beroepen bedankt. De levering van straatkeien voor deze gemeente is wederom opgedragen aan do «rzn'a Pelt en Hooykaas, te Rotterdam. Propaganda-! eestavond van de afdeeling Leiden van den Alg, Ned. Typ.-Bond. Zaterdagavond vierde de afdeeling Leiden van den Nederlandsohen Typograf en-Bond in de geheel gevulde zaal van ,,De Graaai- beurs" haar 8ste jaarfeest, door het houden van een propaganda^feeetavond, met mede werking van de tooneelvereeniging ,,D. O. S.", de mandolineclub „l'Estudiantina", en den lieer Van der B., lid der af deeling. Te halfnegen opende de voorzitter, de heer J. J. van Stralen, de feestvergadering met een kort woord, waarin hij wees op het dub bele doel van deze bijeenkomst, namelijk rechtmatige ontspanning en propaganda. Spr. wees verder op het succes dat veikre- gen ia door het invoeren, ook in Leiden, van de landelijke loonregelmg. Verder wees hij nog op den geregeld en vooruitgang van de afdeeling, die nu reeds 170 leden telt. Ten slotte wenschte hij allen een genoeglijken avond, beval de collecte voor het tuberculose-fonds der typografen dringend aan, en gaf het woord aan den spreker van den avond, den heer F. van der Wal, redacteur-propagandist van den Bond, die optrad met het onderwerp„De Actie voor de landelijke regeling." Deze begon met te zeggen, dat hij zoowat een vast nummer op het programma begon te worden. Immers reecfa enkele jaren ach tereen trad hij voor de afcfleeling op haar feestavonden op en mocht dan gewagen van den groei en bloei der afdeeling. In het af- geloopen jaar is door den Bond zeer veel verkregen. Uit de zoo prachtig gestreden Ameterdamache staking kwam voort, dat een landelijke loonregeling zou worden tot stand gebracht, afgesloten tussahen de patroons- en werkliedenorganisaties. En deze regeling is dan oo-k werkelijk afgesloten. Wel is waar leven de typografen nu nog niet in een heilstaat, doch spr. zag in de afgesloten re geling een belofte voor do toekomst. In geen enkel vak immers bestaat een dergelijke overeenkomst nog, en' het deed hem genoe gen, dat ook de typografen in dit opzicht weer aan de spits staan. Door onvermoeid werken der organisaties is dit contract, dat indien allen goed hun plicht hadden gekend, nog vneel beter zou geweest zijn, tot stand ge komen. De bedoeling van de Patroons-organisatie is, om gezamenlijk een tarief in te voe ren, ten einde de ellendige concurrentie, waarvan de gezellen meestal de dnipe wor den, tegen te gaan. Er ia nu echter voor ons, typografen, aldus ging spr. voort, geen tijdperk van stilstand, neen, er wacht ons nog zeer veel strijd, die veel opoffering en volharding van ons zal vragen, omdat niet alle patroons het con tract invoerden. Ook in Leiden is nog de loonregeling niet algemeen ingevoerd, ook hier wacht ons duB nog strijd. Na sprekers rede voerde de tooneelver eeniging ,,D. O. S." een dramatische Ge- vangenissdhets op en gaf do mandolineclub „rEstudiantina" op zeer correcte wijze eenige muziekstukken ten gehoore, terwijl de heer Van der B. zeer ten genoege van alle aanwezigen eenige voordrachten ten beste gaf. De collecte voor het tuberculose-fonds bracht, op f 9.77£. Na de pauze werden nog eenige muziek stukken door dó mandolineclub gegeven, een tooneelstukje opgevoerd getiteld Kie keboe", terwijl de heer Van der B., nog eenige voordrachten gaf. De f eestvergadering, die een zeer ordelijk verloop had, werd besloten met een bal on der leiding van den heer N. Opcfiairu In verband met de actie voor het landelijk looncontract i3 hedenmorgen bij de boekdrukkersfirma Van Nifterik, alhier, een werkstaking uitgebroken, welke echter reeds hedennamiddag werd opgeheven. Een der bewoners van de Jan-van- Goyenkade, do heer v. d. N., heeft een radio-telegraaftoestel op zijn huis staan, waarmee hij berichten kan opvangen. Fabrikant van deze inrichting is de zoon van den heer v. d. N., die voor de aardig heid dit toestel geplaatst heeft. Seinen kan de eigenaar niet, maar hii nam don uit Parijs geseinden tijd op. De heer v, d. N. is hier in strijd met do telegraaf-en telefoonwet en dit is de politie even gaan vertellen. De radio-tele graminrichting in Leiden is dus weer ver dwenen. Gister-, Zondagavond, heeft de politie de winkeliers H. A. V., aan de Morsch- Btraat en G. de L., aan de Diefsteeg, be keurd, wijl zij na negen uur waren hadden verkocht om buiten den winkel te nutti gen. Zoo we reeds gemeld hebben, beweren enkele winkeliers dat de verordening op de winkelsluiting op Zondag niet van toe passing kan zijn, omdat de verkoop in win kels bij do Zondagswet geregeld is. Met belangstelling zien wo een rechterlij ke beslissing tegemoet. JDe Simt-Petmskei'k voltooid. Na een arbeid van twee jaren is dit kerkgebouw thans geheel gereed gekomen. Toen met den bouw in Februari 1912 be gonnen werd, kwam men tegen het einde van dit jaar met do rechterbeuk gereed en werd deze op 1 December in gebruik genomen. En nu werd gisteren 1 Februari, de lin kerzijde voor het eerst gebruikt en nog beter dan bij de eerste helft blijkt thans, welk een verbetering deze bouw met zich brengt: door meerdere ruimte, grooter ge rief en fraaier aankleeding. Flinke looppaden geven betere gelegen- *^efd de zitplaatsen te hereiken en betere gelegenheid is gemaakt om het gebouw te verlaten door het aanbrengen van meer uitgangen.. Een grooter getal ramen doet overdag het licht ruim binnenstrooraen en bij den avonddienst wordt do duisternis verdreven door de prachtigo electrische installatie. Den ontwerper, den heer Slin ger, komt hiervoor zeker alle eer toe. Daarenboven zijn ook de nieuw© gedeel ten der kerk mot oenige nieuwe kunstwer ken verrijkt. Twee altaren zijn in de nieuwe gedeelten geplaatst geworden, ge leverd door den Haa-rlemschen beeldhou wer Maas, gewijd aan de H. H. Barbara e-n Elizabeth, aan welke altaren kunst zinnige reliefs zijn bewerkt het voorstellin gen uit 't leven dier Heiligen. Verder is het aantal gebrandschilderde ramen vermeer derd met vier, voorstellende: 1 Petrus en Paulus in do Mamertijnsche gevangenis, 2 Het afscheid van de beide apostelen vóór hun marteling; do aibeeldingen van de H. H. Lode wijk eD Gertrndes sieren do sluit stukken van deze ramen, welko beide aan- eengevoed zijn, 3. e.n 4 geven voorstellin gen uit het leven van de H. H Barbara en Elizabeth. In de voormiddag-godsdienstoefeningen gistermorgen bracht de pastoor der pa rochie, de zeereerw. heer J. A. M. Haf- kenscheid, zijn dank aan al diegenen, die zoowel moreel als financieel hebben bijge dragen tot het vergrooten van dezen tem pel. Gisteren herdacht de heer J. P. Jong, oommdes ter secretarie van Rijnland, den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij het Hoog heemraadschap in dienst trad. Dat die dag niet onopgemerkt voorbij ging, sprak vanzelf. Tegen twaalf uren be gaven de waarnemende dijkgraaf, mr. Viru- ly, en de secretaris vau Rijnland, mr. Van der Pot, ziah naar de woning van den heer Jong, om dezen namens het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden te complimen- teeren. De heer Viruly sprak daarbij den jubilaris in zeer waardcerondo woorden toe vooral den nacDruk leggend op zijn ijver en toewijding voor zijn werk en de hoop uitende, dat Rijn land nog vele jaren van zijn uitstekende diensten zou mogen profiteeren. Een stoffe lijk blijik van waardeering werd hierop over handigd, terwijl nog andere in den loop van den dag ontvangen geschenken van den dijkgraaf, de hoofdambtenaren, enz. den ju- biaris overtuigd zullen hebben van do gevoe lens, die te zijnen opzichte worden gekoes terd. Hoewel de heer Jong te voren geen rucht baarheid aan zijn feestdag had willen geven, kwamen toch velen hem persoonlijk geluk- wensöhen, Yvaaronder de dijkgraaf mr. Eg- bert de Vries met zijn echtgenoote, de inge nieur, de heer Hoogenbooan, de rentmeester mr Sijpkens, de vroegere seeretaris mr. G. J. Bisschop ddo op het oogenblik met verlof hier te lande vertoeft, enz Hedenmorgen wachtte hem nog een nieu we verrassing. Op de feestelijk versierde secretarie hadden de ambtenaren van het bureau en den technisch en dienst zich ver- eenigd, toen de heer Jong daar binnen kwam. Ook hier werden eenige hartelijke woorden gesproken, die met het aanbieden van een herinneringsgeschenk gepaard gin gen. Zaterdagavond heeft op de Steen straat een vechtpartij plaats gehad tus- schen eenige stoelen matters. Een van hen, zekere v. G. is daarbij met een mes in den rug gestoken. Daarna ontstond een geschil tusschen de gebroeders B., die bij de stoeleiimatters- twist betrokken waren. Vermoedelijk heeft in het Fokkostraatje de eene broeder den ander een zwaar voor werp op het hoofd gegooid, waardoor een ernstige wonde ontstond. De verwonde heeft zich onmiddellijk onder behandeling in het Academisch Ziekenhuis moeten stel len. Gisteravond is door de electrische tram op de Breestraat alhier, een Schotsche herdershond doodgereden. Het cadaver is naar de Stadstimmerwerf gebracht. In verband met het bericht omtrent do kleermakersactie ïn ons vorig nummer zij medegedeeld, dat niet juist is, dat Vrij dagavond de conferentie zal worden hervat. De lieeren Mich. Söheffer en W. Dünc- ker, onderwijzers aan de Kath, Jongens school te Hillegom ,zijn als zoodanig be noemd alhier. Heyerman'8 „Op Hoop vaii Zegen" had gisteravond, hoewel het hier reeds her haaldelijk is opgevoerd, weer een bijna uit verkocht huis. Behalve de loge waren alle rangen bezet. Het gezelsohap had als 3beedb weer veel sucoes met dit stuk. Mevr. De BoerVan Rijk werd een mooie bloemenmand aangeboden. Gistermorgen wore] do Zondagochtend- kalmte in de omgeving van de Beesten markt verstoord door oen brand in een motorschuit, toebehoorende aan zekeren Bakker, van Texel. Voorbijgangers zagen eensklaps rook uit de achterkajuit te voor schijn komen en direct daarop sloegen de vlammen naar buiten. Een brandend ge vaarte, een bed, werd met een sierlijken zwaai uit de kajuit verwijderd en in het water geworpen, gevolgd door nog eenige andere voorwerpen, die vlam hadden ge vat., Met emmers water begonnen de twee aan boord zijnde mannen het blusschings- werk. En met succes, want spoedig was het vuur gebluscht. Naar men zegt, moet broeiing door bovenmatige warmte oorzaak zijn van den brand. BODEGRAVEN. Tot tijdelijk secretaris der gemeente is benoemd de heer H. Ie Ooultre en tot tij delijk gemeente-ontvanger de heer O. van Rijn. HOOFDDORP'. De afd. van Patrimonium heeft een ledenvergadering gehouden, waarin tot be stuurslid der District-organisatie werd ge kozen C. van Ouwerkerk. Door den heer S. van Wijk werd een lezing gehouden over het onderwerp: „Patrimonium en Coöperatie". Hierop vólgde een ruime gedachtenwis- seling. Het gevolg was dat het bestuur der afd. werd opgedragen in de volgende ver gadering met afgeronde plannen te ko men. In beginsel was men algemeen voor het stichten eener coöperatie. HAARLEMMERMEER. Het bezoek van de justitie ten huizo van K. aan den Venneperweg bij den Hil- legommerdijk, alwaar vermoedens waren gerezeD van brandstichting, heeft geen di recte gevolgen gehad, althans na het ver hoor dat er werd gehouden, was er geen aanleiding om iemand in voorloopige be waring te stellen. Een zoontje van V. werd des avonds aan den Ringdijk aangereden door een wielrijder, die zonder licht reed. Het knaapje viel kermend van de pijn neer en werd door voorbijgangers naar zijn wo ning overgebracht. Het bleek dat hij zijn rechterbeen gebroken en zijn arm gekneusd had. De wielrijder is onbekend gebleven. HILLEGOM. Er bestond hier den laatsten tijd alle reden tot klagen over het geringe aantal treinen der H. IJ.-S.-M., dat alhier stopt. Het afdeelingsbestuur van de Alg. Veree niging voor Bloembollencultuur ijverde al lang voor verbetering, maar heeft nu groo te kans op slagen gekregen. Aan den af- deelingsvoorzitter is n.m.l. toegezegd, dat in het ontwerp voor den a.s. zomerdienst in beide richtingen een treiu méér zal stop pen, te weten een om 3.01 uur n.m. oaar Haarlem en een om 11.30 uur v.m. naar Leiden. Ala de Regeering dat ontwerp goedkeurt, zal Hillegom door de H. IJ.- S.-M. wat beter bedacht worden. NOORDWIJKERHOUT. Dr. H. van Wessel, predikant alhier, heeft 't eere-voorzitterschap aanvaard van het Protestantsch Ziekenfonds, terwijl tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Wittenaar en H. Bouwmeester. In het najaar van 1913 zijn over het algemeen minder bollen geplant dan ande re jaren. De hooge arbe-idsloonen, welke in den rooitijd betaald moeten worden, de den velen besluiten de goedkoop© soorteu op te ruimen. SASSENHÈIM. In de vergadering der afd. Sassen- Heim van den Bond van Staatspensionnee- ring was het eerst aan do orde bestuurs verkiezing. Aftredend waren de hoeren J. B. Röhrey, L. Guldemond en Th. van Tol. Hier voor in de plaats werden gekozen de heeren J. Koolman, voorzitterJ. du Croix, penning meester; A. van Dijk, commissaris, en (J. v. d. Poel, commissaris. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de kas een batig saldo had van f 14.07. Vier nieuwe leden werdea aangenomen zoodat het ledental nu 33 bedraagt. Indien mogelijk, zal de afdeeling nog do- ze maand een spreker ld openbare vergade ring laten optreden. De bijeenkomst was goed bezocht. WARMOND. Thans heeft alhier het opricht-en eener Schietvereeniging vasten vorm aangenomen en zal Woensdag a.s., de eerste wedstrijd in het vogelschieten plaats hebben, aan het Warmonderhek. GEMENGD NIEUWS, Men schrijft ons uit n i l- legom Het is in deze gemeente verboden bij algemeene politie-verordening honden los laugs de straat te laten loopen. Die ver ordening is in Holland een unicum en heeft Hillegom een bijzondere reputatie bezorgd. Menigeen heeft er al boeten voor moeten betalen. Thans zijn echter eenige bekeurden vrij gesproken, omdat voor het Kantongerecht niet bewezen kon worden, dat men de honden los „liet" loopen. Wanneer dus een hond ontsnapt zonder dat zijn baai het wil of weet, zal er geen veroordeeling meer tot betaling van boete volgen. Het is te begrijpen, dat de meeste honden- eigenaars daar verheugd over zijn. Toen de heer Z w., van Rijnsburg, Zaterdagmorgen al vroeg op de Haagsche markt aankwam, vloog vanaf de as van zijn wagen, die beladen was met diverse groenten, doodbedaard een kip, en oog-wel een kip van hemzelven, die hij rustig op stok waande in 't liok bij zijn woning te Rijnsburg. Het beestje bod zich op deze ongewone plaats ter ruste gezet en verder met onverstoorbare kalmte da geheele reis hortend en stootend meege maakt. 't Vergat echter zijn baas als mor gengroet een versoh eitje te presenteeren., misschien was het onderweg verloren ge raakt. Kantongerecht te Leiden, Heden waren aan do orde 85 zaken ter openbare behandeling en 15 kinderzaken. N. V oud 50 jaar te Koudekerk kwarj; in verzet tegen een vonnis, waarbij hij w® gons dronkenschap, bij herhaling gepleegd, veroordeeld was tot 7 dagen hechtenis ei. 1 jaar plaatsing in de Rijkswerkinrichting te Hoorn. Hij was reeds herhaalde malen veroordeeld ook tot hechtenis, maar tv walde hij zich beteren hij had er veel spijt van on nu al in twee maanden geen droppel meer gedronken. Het O. M. wilde nog eens do proef met hem nemen on vroeg bevestiging van de straf, wat betreft do hechtenis maar ver nietiging van het vonnis wat de opzending naar Hoovn aangaat. Do verdediger mr. Fokker sloot zich bij do clemente eisch aan en wijst op de on gunstige huiselijke omstandigheden van den man na zijn tweede huwelijk. R. had plaats genomen in een coupé 2de klasse van de H. IJ. S. M. terwijl hij voor zien was van een kaartje 3de klasse. Eisch f 4 boete of 1 dag. M. L., warmoerier te Leiden, stond te recht wegens het niet voldoende schoon houden van een hem toebehoorende sloot te Leiderdorp. Er lag een boom in, die echter toebehoorde aan den medeeigeiiaar van de sloot, den heer Hoos. Hij durfde hem dus niet te verwijderen. De heer Koets, opzichter van Rijnland zegt bij den schouw gezien te hebben dat de boom voor een gedeelte in bckl.'s helft lag. W. Kramer, knecht van bekl als getuige tl décharge optredend, verklaart de sloot goed schoongemaakt te hebben, maar de boom durfde hij niet verwijderen ook al uit ontzag voor den heer Hoos. De Ambtenaar eisehte 4 of 2 dagen. W van T oud 22 jaar landbouwer te Rijnsburg stond terecht wegens heb zich in jagende houding bevinden mot een geladen jachtgeweer op een jachtveld van mr. Brict te Leidon. Hij was gekomen om kraaien te schieten zei bekl. en hij liep niet in jagende hou ding bovendien was het geweer niet ge laden. Getuigen G. van Vliet en P. van Klave ren, jachtopzieners, hadden gezien dab bekl. achter een heining of singel gehurkt had gezeten, het geweer klaar om te schie ten terwijl zijn broer in een cirkel het land afliop als om wild op te jagen. Getuige ontkende nogmaals. Heb O. M. vindt beklaagdes daad zeer onbeschaamd, waar mr. Briët aan dieo* vader veel geld voor het jachtrecht be taalt. Hij vroeg claarom twee geldboeten van ƒ6 en verbeurtverklaring van het ge weer of anders betaling van, 10. Bekl. zou dan het geweer maar inleveren.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1