Zaterdag; 31 Januari. A". 1914. (Boze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. üit de Omstreken. LEID PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels /T.05. Iedere regel moer f 0.17}. G-rootere letters naar plaatsruimte. Kleine udvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het incasseeron wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 9 1.30. Franco per postB 1,65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van J. PARMEN- TIER, om vergunning tot uitbreiding der fabriek van wollen garens in het perceel Sohelpenkade- No. 6, Seotie M. no. 2260, door het bijplaatsen van een electromotor van 5 pk. Gelet cp de artikelen 6 eo 7 der Hinder wet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de 8e- oretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, 14 Februari e.k. des namiddags te halftwee, op 't Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun oezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1914. DBANKWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemecne kennis, dat door JAN BOON, wonende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop, van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik tei; plaatse van ver koop, in de zaal op de eerste verdieping van het perceel Haar!emmerstraat No. 172a. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1914. Leiden, 31 Januari. Bioscope-Theater. Wij vestigen er do bijzondere aandacht op, dat thans in het Theater aan den Sta tionsweg wordt vertoond een grooto film, een onbrandbare welke door allen, ook door kinderen met-genoegen zal worden gevolgd. Het is de uitstekende vertolking van Hector Ma lot's All een op de wereld" Er komen zeer prachtige cn zeer roeren de tooneelen in voor. Gisteravond was de belangstelling reed3 vrij groot. Het zal ons niet verwonderen als telkens gedurende de voorstelling dezer film, die bijna den ganschen avond vult, het ruime theater flink bezet zal wezen. Kleermakergactic. Gisteravond hebben de besturen van de kleermakers-organisaties met een aantal patroons in hun bedrijf verschillende be sprekingen gehouden, welke echter nog tot geen positief resultaat hebben geleid. De besturen zullen de bezwaren, tegen Ide voorgeslagen eischen door de patroons aangevoerd, in hun respectieve organisaties brengen en daar bespreken. Niet alle uitgenoodigde patroons waren tyerschenen. Vrijdagavond a.s. zal de conferentie, die leen vriendschappelijk karakter droeg, wor- (den hervat.- Heden had op do begraaiplaats „Rhijri- hof" de tor-aarde-bestelling plaats van dr. A. G. de Baas, in leven privaat-docent alhier. Het woord werd hierbij gevoerd door ds. Cler, predikant bij do Waalscho Gem., en door ds. Punselie, die hem her dacht als mede-bestuurder van het wijk- gebouw Levend-aal en hem 6chetsto als een man, dio wel nooit veel sprak, doch gemist Eal worden. De baar was geheel gedekt mot bloo men. De hoer Filippo dankto voor de laatste den overledene bewezen. Mr W. Roosegaarde Bisschop, Hol- landsch-Engelsoh advocaat te Londen, heeft gisteravond alhier voor de juri dische faculteit een voordracht gehouden over de beteekenis van do studie van het Fngelsc-h Recht voor den Nederlandschen Jurist. ,Spr. sprak den wensch uit, dat zijn rede ®Jn toehoorders mocht opgewekt hebben tot do bestudeering van het Engelsche recht- on tot het uitnoodigen van Engelsche ju risten om hun wetenschap uiteen to komen totton. LEIDSCHK SCHOUWJRUltG. Percy Grainger. Alweer een beroemd pianist van dezen tijd, deze- a.s. solist op het concert van ,,8empre Crescendo" op 9 Maart. Vlak na Friodberg optredend, hebben beide pianis ten elkaar niet in do wielen gereden. Want Grainger kwam met een geheel ander pro gramma, bestaande uit werken, van andere componisten, gespeeld op een anderen Blüthner vleugel in een andere zaal. Een vergelijking tusschen beide pianisten willen wij niet maken. Grainger, beschikt eveneens over een volmaakt ontwikkelde techniek, terwijl zijn voordracht natuurlijk is, zonder overdrijving; zoodat deze pianist met "den onfeilbaar zekeren aanslag alweer te bewonderen is. Wat wij altijd blijven missen is de gevoe- lig-zangerige toon; bijv. in het middendeel van Schumann's eerste novelette klonk de melodie to droog, vooral in tegenstelling met het forsche, markante begin. Zeer mooi was de vertolking van Praeludium en Fuga van Bach-Liszt. Natuurlijk klinkt dit nog mooier voor orgel, waarvoor dit werk geschreven is, echter wist Grainger den Blüthner-vleugeltot het geven van orgelklanken te bewegen; in de fuga wer den de groote lijnen buitengemeen knap volgehouden. Ook in do weinig gespeelde, donkergetinte composities van Brahms was het wel de onvervalschto Brahms, dien wij hoorden. De Rhapsodie opus 119 no. 4 is al heel boeiend; en toc-h zooveel minder bekend dan de twee altijd gespeelde opus 79. Hierna zou de pauze aanbreken, maar de aanbieding van een bebloemde harp met lichtblauwe linten deed Grainger op nieuw in do snaren grijpen, om ons een zeer pittig en licht gespeelde Valse van Chopin to laten hooren, voor welke extra wij hoogst dankbaar waren. Na de pauze de lang uitgesponnen varia ties ,op een noorsche volkswijze in den vorm van een Ballade van Grieg, waarna de pia nist Grainger zich deed kennen als com ponist. in Colonial öong in eiken muziek handel verkrijgbaar. Als slot Liszt's Un- garische Rhapsodie no. 2. Heb genot, dat deze laatste nummers ons stellig verschaft zouden hebben, moes ten wij er aan geven om wat to kunnen hooren van do Wognxamiuors, die in de Stadszaal een talrijk, opgetogen puuiiek verzameld hadden. Jacob Kwast", de gemengde Zangver- eeniging, onder directie van Willem Saai, blijft een magneet, die groote scharen lief hebbers uit de stad en uit omliggende gemeenten naar zich toe trekt. Dit koer heeft charme door het eenvoudig optre den en door het zingen van eenvoudige liederen van hetzelfde genre, die niet boven de krachten van de zangers gaan. Het allerzachtst uitvloeien van de tonen is een der bewonderenswaardigste eigen schappen van dit koor. Tot achter in de groote zaal kon men iederen toon en ieder woord hooren. Doordat zij herhaaldelijk hier ter stede optreden, bevat het program ma wel eens bekendo nummers, die men toch gaarne weer hoort. Vóór de pauze waren liederen van Hauptman, van Dvorak, van Franck, van Schubert gezongen. Ook een lied „Avond" van Neszier met sopraan-solo. Deze so praan, ons welbekend van vorige uitvoerin gen, met haar sympathiek, ofschoon wat dun geluid, zong opnieuw solo in een oud- Nederlandsch Kerstliedje uit het jaar 1671. Zeer bescheiden weet het geheele koor heb geluid in te binden, zoodat het kan strek ken tot begeleiding der zangeres. Dit klonk bijv. heel mooi in Abt's „De trouwe vader houdt de wacht", dat als muziek veel hooger staat dan „De Wacht" van Schnijder. De eenvoudige „Herder- tjens", een oud-Nederlandscho melodie, be werkt door J. Francken, klonk fraai. „Dit is prachtig", hoorden wij het publiek ach ter ons opmerken. Zeer licht was de klank van het koor in Benoit's frissche en aardige liederen „Twee kerelen" en „Het steile pad". Voor al dit laatste, waar een gedeelte van het koor beurtelings als begeleiding optrad, werd opgewekt gezongen. Heb publiek kon do betuiging van zijn ingenomenheid dan ook niet tot- aan het slot inhouden, maar klapte reeds vóórdat het laatste couplot uit was. Toen het echt uit 'was, nam dit applaus den vorm aan van een ovatie gebracht aan de Wognum- mers met hun directeur Willem Saai. Hedenmorgen zijn door de politie twee personen aangehouden, dio beiden eenigo dagen hechtenis moeten ondergaan. Zij zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring in Den Haag. Heb bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag ovër Februari vastgesteld op 100 voor alle vakkon. Stedenscliooss. Voor de vereeniging „Oud Leiden" hield dr. Jan Kalf uit Den Haag, gisteravond in het Nutsgebouw een voordracht over de be teekenis der monumenten 'voor het stads aspect. De spreker werd met eemhartolijk woord door den voorzitter, prof. clr. L. Knappert, bij 'b weinig talrijk gehoor ingeleid, waarbij hij or aan herinnerde dat er dezen avond heel wat te doen was, waaraan hij de minder groote opkomst toeschreef. De spreker deed alleeorst uitkomen waar om men nog altijd groot belang stelt in oude gebouwen. In de eerste plaats hebben, zij practische waarde. Zij leenen zich voor velerlei gebruik, voornamelijk voor kerkelijke en staatkundi ge doeleinden. Zij leer en ons iet oude hand. werk kennen, waardeeren en navolgen. Eindelijk hebben zij beteekenis voor de Btu- die der historie uit de tijden van hun ont staan, Zeden en gebruiken uit vroeger eeuwen worden ons duidelijker door de ken nis van oude bouwwerken. Ook zijn zo te waardeeren op zichzelf, omdat zij oud zijn, hoewel, zooals spr. nader verduidelijkte, de zo oudheidswaarde niet geheel zonder gevaar is. De voornaamste reden, .waarom wij ech ter de oude gebouwen moeten waardeeren en voor hun behoud opkomen, is, dat zij de schoonheid van de geheële stad verhoogen. In do tweede helft der 19de eeuw hebben de meeste steden groote uitbreiding onder gaan en dit is dikwijls geweest ten.koste van oude bouwwerken. Toch is nog veel bewaard gebleven, wat spr. verder aan de hand van een reeks mooie lichtbeelden, voornamelijk van gezichten van Hollandsche dorpen en steden, nader aantoonde. Ook werden door hem verschil lende oude gebouwen uit Leiden op het doek gebracht Het was een leerzame en genotvolle avond en de voorzitter sprak zeker uit aller naam, toen hij den heer Kalf voor zijn voordracht warmen dank bracht. In. den -afgeloopen nacht om halftwee was er vreugde in een pakhuis van de wed. W.,aan do Oude Heerengracht. Maar die vreugde werd verstoord. Men had met vlaggendoek en. groen het pakhuis in een feestzaal veranderd en om halftwee zou men bij magnesiumlicht een kiekje ne men van wat men had tot stand gebracht en hoe men bij elkaar was. Helaas, het doek vatte vlam en daar ging de versiering er aan. Gauw was gelukkig een agent ter plaatse, die, geholpen door de gasten, het vuurtje bluschtc. Het bestuur "van de afd. Leiden van de Neder'!. Christen-Studcntenvereeniging is thans samengesteld als volgtJ. H. Huy- gens, praesesR. Riphagen, ab-actisL. J. van der Mandele, quaestor G. W. Ober man, mej. E. J. de Yink on D. Snoeck Hen- kemans, assessoren. ALPHEN. Met ingang- van 28 Jan. wordt Van; Roozendaal naar hier verplaatst de heer J. Delhez, comm. 2de kl. bij de dir. bel.,- enz.: HAARLEMMERMEER. In verband met de actie die door Patrimonium gevoerd wordt, om in deze gemeente verbetering te verkrijgen in de arbeidsvoorwaarden van de vaste arbeiders in bet landbouwbedrijf, zal thans samen gewerkt worden met de R.-K. Vereeniging van landarbeiders in 'deze gemeente. Op deze" wijze hoopt men fot een goed resul taat te kunnen komen. In deze gemeente is aangehouden ze kere P. J. Turken, die verdacht wordt van verschillende rijwieldiefstallen in deze ge meente. De vorige week heeft hij niet min der dafi 2 rijwielen enkel in deze gemeente gestolen. Hij heeft reeds bekend cn is heden naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Een der rijwielen,- die door hem de vorige week zijn gestolen,- is ,reeds weer terecht.: HAZERSWOUDE. Een tentwagentje, dat van 'AlpKen door onze gemeente naar Zegwaard reed, viel aan de „Zijde," waar een sterke helling menigmaal voor ongelukken doet vreczen, geheel om, zoodat de stukken glas de in zittende,dames aan de handen en 't gezicht verwondden. De reis kon met het voertuig niet worden voortgezet. Gelukkig" stelde do heer D. v. Leedc het gezelschap in staat, zijn tocht met een anderen wagen, te y er vol gen. HILLEGOM. Voo-r le-den en introducés van het Nuts- departemeiit alhier hééft de heer H. W. J. Parrée van Amsterdam gisteravond een causerie gehouden over Canada's rijkdom en natuurschoon. Een groot aantal licht beelden werd vertoond, waarbij de spreker een en ander vertelde over den Landbouw, de veeteelt, het spoorwegwezen, het leven in de steden, maar vooral over dat op het land, de prairie. In hoofdzaak werd het wes telijk deel van Canada behandeld. De ge projecteerde natuurtafereelen waren zeer typisch De zaal was zeer goed bozet, De.Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heèft aan dien heer Th. A. Adriaan- se alhier op .diens verzoek met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als lid van de Gezondheidscommissie te Katwijk. HOOFDDORP. Het arbeidersgezin van J. Klootwijk, wonende aan den Sloterweg alhier, werd gisteren vermeerderd door de geboorte van drie zonen. Moeder en cle kleinen zijn allen goed welvarend, KATWIJK. De heer P.: v. Bommel, hoofd der openb. school te Noordwijk-a.-Zee is eervol ontslag verleend, ingaande 1 April a. s. als leeraar in opvoedkunde en zang aan de K.-K. les sen te Katwijk,- dar. de heer A. Collee te Rijnsburg. In de vacature, ontstaan door het a.s. vertrek van den ambtenaar ter Secretarie den heer O. J. van Griethuvaen, is voorzien door de bevordering van den heer J. Huis man, thans 3de ambtenaar. KATWIJK-AAX-ZEE. Op uitnoodiging van 't Bestuur der Ohr. school voor M. U, L. O. alhier, hield Vrijdagavond in de Gerneontezaal do heer K. Brants, schoolopziener in het district Goes een lezing over: U.' L. O., M. U. L. O., L. O. Na een inleiding, waarin spr. memo- roerde, dat hij voor circa vijf jaren in Katwijk-aan-Zee eveneens een rede had uit gesproken bij gelegenheid van de opening der M. u. 1. o.-school, gaf hij een verkla ring der klanken: Ulo Mulo Lo, die wel eenigszins gelijken op den strijdkreet der Atjehers, maar die- inderdaad afkortingen zijn van woorden met een zeer vreedzame beteekenis,. n.l. Uitgebreid lager onder wijs, Meer uitgebreid lager onderwijs en Lager onderwijs. Spr. handelde in 't kort over andere soorten van onderwijs, voor bereidend, buitengewoon lager, voortge zet lager, middelbaar,voorbereidend hoo ger en hooger onderwijs. In korte helde re trekken toonde de heer Brants het karakteristieke aan in de drie hoofdgroe pen van onderwijs, lager, middelbaar en hooger onderwijs, aldus. Bij het bouwen van een huis zijn noodig arbeiders, opzich ters en architect (de kunstenaar). Nu vormt het lager onderwijs do arbeidslie den, de middelbare school op de opzichters, de Hooge school dc kunstenaars. Negentig percent van de be voicing van ons land geniet lager onderwijs. Spr. deel de vervolgens een en ander mee uit- de ge schiedenis van 't onderwijs in ons land. In de middeleeuwen waren de scholen dépen dances van de kloosters, Karei de Grooto zorgde, dat ze voor een breedere volks groep toegankelijk werden. In de nieuwe geschiedenis nam 't onderwijs do burger klasse, de handelsstand tot zichtoen heeft zioh het. hooger on dei-wijs van 't gewone onderwijs afgescheiden, voor de vorming eerst van predikanten, daarna van juristen, leeraren in oude talen en tem slotte van geneesheren. Na de Franselie overheersching beston den nog de z. g." Fransche scholen, voor dien tijd model-inrichtingen voor voortge zet lager onderwijs. Minister Thorjoecke ontwierp een heel nieuwe onclerwijsregeling, waarbij in 't le ven geroepen werden H. B.-S. met- 3- en met 5-j cursus, gymnasia en burger dag- en avondscholen. De meeste dezer inrichtin gen beantwoordden echter niet aan het doel. Voor de breedere groepen van 1.1., die aan 't gewoon lager onderwijs niet ge noeg hadden en voor wie de middelbare scholen niét geschikt waren, was nu geen uitweg. Op sommige lagere scholen vorm de zich ee.i zevende, een achtste leerjaar, zoo vormde zich langzamerhand een nieu we tak van onderwijs, die zich zonder een wettelijk harnas heeft ontwikkeld en ge organiseer:! het meer uitgebreid lager on derwijs (Mulo). Voor dit Mulo geldt oen bijzondere subsidie-regeling, 't heeft- een eigen examen, "dat door 't rijk gesubsi dieerd wordt en waarvan 't diploma ver schillende voorrechten biedt. Spr. eindigde zijn we-ldoorwrochte rede, die door het publiek niet de meeste aan dacht was aangehoord met eeü opwekking tot cle aanwezigen om te trachten, dab M. U L. O. bij alle verschil van inzicht zoo hoog mogelijk op tc voeren. Gisteravond trad op uitnoodiging der Chi\ Jongelings-Vcr. „Amos 5:6a" in de „kleine zaal van Ohr. Prot. Belangen" alhier, op de heer W. v. d. Akker, die een lezing hield oyer het onderwerp „I da- Co sta". Het gemeen té bestuur neemt met kracht de verbreeding ter hand van. eeiuge nauwe «straten, che voor heb verkeer gevaar ople veren. Na de verbreeding van Dwarsstraat en Sluisweg zijn nu Bad straat, Louwestraab en Liersteeg aan dc beurt. Reeds nu de staking cler stoomtrawlers te IJrouiden een paar weken is opgeheven gevoelt men er nog de naweeën van. Tijdens de staking toch konden de visch- handelaars te IJmuiden hun afnemers, o. a. iri Belgic en Frankrijk niet bedienen. Dezen zochten toen naar andere leveranciers en vonden die in Duitschiand o. a, te Elsfleth. Ën nu in IJmuiden de- staking is opgeheven hebben de vischhan-clelaars aldaar hun klanten maar niet weer zoo dadelijk terug. Een gevolg hiervan is dat de vischprijzen worden ge-drukt. De stopm- en zeil trawlers maken ddn ook niet zulke hooge besommin gen als anders. LISSE. De Minister van Landbouw, enz. heeft in ,de aanwijzing van personen, die ouden varn dagen bij het aanvragen eener rente,- als bpdoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn* de navolgende wijziging gebracht: binnen het gebied der rcntccommissie to Leiden, buitengemeenten, in de gemeente Lisse, op verzoek, in te trekken de aanwjji zing van Th. van Hemert, ambtenaar ter; secretarie. NOORD WIJK. De architect, de heer H. Liefferïnkj alhier, heeft voor zijn principaal, het Bei stuur van „Golf-Links" aanbesteed: Perceel I: liet bouwen van een clubge; bouw (van hout) en het maken van een; kelder voor pompinstallatie Perceel II: het bouwen yan een opzie; nerswoning. De inschrijving was als volgt Perceel IVan Duijn, Noordwijk-aan; Zee, f 12242; K. de Bes, Noordwijk, f7000; J. Imthorn, Noordwijk, f 5930. Perceel II: Van Duyn f8127, K. de Bes f 4750, J. Imthorn f 4350. In .massaVan Duyn f 20,369, K. d« Be3 f 11.725, J. Imthorn, f 10.089, De Best van Katwijk: f12,600. De gunning werd -aangehouden. We ver; namen later, dat de laagste inschrijver de werken moet maken. Gisteravond hield liet comité voor „Plaatselijke keuze," alhier, een vergade; ring in de consistoriekamer van de Ned.; Herv. Kerk. Als spreker trad op ds. Kool; haas, van Zuidland. RIJNSBURG. Gisteravond werd in „Concordia", al; hier een ouderavond gehouden, waarbij de lieer H. Bij le vel cl van 's-Gravenhage optrad met het onderwerp: „Gezag in het huisgezin." De Voorzitter van hét bestuur der School m. d. Bijbel (Smidsteeg), de heer N. v. Egmond Jz., opende de bij; eenkomst met een kort woord, waarna' hij het woord verleende aan den heer Bij; leveld. Diens rede werd met volle aandacht gevolgd. Enkele toehoorders stelden bij het einde eenige vragen. Na een slotwoord van. ds. Broekstra, eindigde de lieer BijLevcld, met dankgebed. SASSENHEIM. In de vergadering der Bloemist-Werk-, lieden-Vereeniging „Een zij ons doel", ga; ven zich twee nieuwe leden op, waarvan de een voor het dubbele bedrag voor de ziekenkas. Als bestuursleden werden herkozen D. Meijer en W. v. Bladel; inplaats van J. v. d. Wiel werd gekozen J. P. Noorder; meer. Uit het verslag van den eersten penning-: meester bleek, dat de ontvangsten van het afgeloopen jaar bedroegen f 233.747? ^n de uitgaven f 182,27, zoodat er een-batig saldo was van f51.4772- Voor de ziekenkas bedroegen de inkomsten f 946.307-2 cn de uitgaven f 500.717-'- Hier was dus een batig saldo van f 445.59, wat nog nooit zoo hoog is geweest. De slechte geruchten dieiiaan; gaande behoeven niemand te verontrusten.; Het jaarverslag vaii don len secretaris* werd. goedgekeurd. Een jongeman, die later bleek in Hoofddorp thuis te be hooren., kreeg bij den ouden Post alhier een toeval. Nadat hij bij bakker Kroon was binnengedragen, werd geneeskundige hulp gehaald. Langen tijd duurde het, eer de zieke weer. bij kennis was. Hij is', na eenige uren in observatie tc zijn gehouden, Vrijdagnamiddag naar zijn, moeder in Hoofddorp vertrokken, VALKENBURG. De Commissie tot Wering van School; verzuim alhier, vergaderde in 't afgeloo; pen jaar slechts eenmaal wegens een geval van betrekkelijk schoolverzuim. Te vferwbm deren is dit niet, als men weet, dat door ongeveer 100 leerlingen in 't geheel niet! meer dan 55 onwettige verzuimen in dat jaar gemaakt 'werdén. Gisteravond kwam cle Commissie voor 'r eerst in dit jaarbij; een, stelde 't uit tc brengen jaarverslag op en benoemde voor 't loopende dieilstjaat* wederom respectievelijk lot voorzitter en, secretaris de heer en C. Jansen en F. Kool* 'die -deze benoeming aannamen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1