Hit de Omstreken. 1 ?t alleenheerscher over een slaafsche massa. De geheele wereld moet beschreven wor den, decreteert de keizer, en het recht der burgers valt daarbij in het niet. Er wordt niet gevraagd of die timmerman Jozef zijn loon moest derven, evenmin als het in onze dagen geschiedt. Er zullen ook nu wel zijn, die in de Kerstdagen hun loon moeten derven en toch ook feestvie ren. Met de vrouw van Jozef werd geen Uitzondering gemaakt; ook in onze dagen gebeurt zoo iets nog wek Steeds dezelfde tegenstelling: <le macht van den Staat, het Onrecht, den persoon aangedaan. Maar in deze duisternis wordt toch een lichtstraal geworpen. Maria heeft het moe derschap aanvaardt als een zegen, niet gis een last. De geboorte van het kind in den stal, gaf spr. aanleiding tot een uitweiding paar onzen tijd, waarin vele kinderen uit het yolk ook door slechte huisvesting en on dervoeding lijden. In de blijdschap van het moederschap van Maria, ook onder deze omstandigheden, hebben we de vrouw, de moeder te eeren. Komende tot het kind in de kribbe, meende spr,, dat wij hier in Jezus hebben te zien den menscTi, aan ieder onzer gelijk, het kind uit het volk. Zooals dit kind de belofte inhield voor de toekomst, zoo is ook nog het kind van onze dagen de hoop der toekomst, ook het kind van den bezit- looze. Maar ieder ouder moet zijn kind opvoeden in eigen lijn en daarom moet hij zorgen voor goed onderwijs, niet alleen .verstandelijk, maar ook zedelijk en gods- idienstig. Het Christuskind staat hier niet als uitzondering, het is er een uit een geheel volk, uit de maatschappij. Zoo zijn onze kinderen ook deelen van een maat schappij. Helaas, zij staan bij ons zooveel en zoo dikwijls tegenover elkaar 1 En als wij dan zien hoe allen, niet alleen zijn ouders, maar ook de herders en de wijzen uit het Oosten, zich om dit Chris tuskind groepeerert, dan is het voor ons het teekenenjde daad van Gods genade aan deze menschenwereld. Als daar geen er barmen is bij de menschen van geheel de stad, dan is er erbarmen bij God. Naast de zelfzucht der menschen staat de liefde Gods, in Christus geopenbaard, die zich voor de wereld heeft gegeven. Dat is de groote beteekenis van het Kerstevangelie. Het is hier de Zoon van God, mensch geworden, neet», meer nog gering gewor den om ons. Al konden wij niets anders getuigen, dat Christus in de wereld was gekomen om met de ellendigen de ellende te deelen, dan nog was Zijn komst een wereldge beurtenis. Hij behoorde geheel tot de be- zitloozen en daardoor peilt zijn liefde alleen de peillooze diepte der ellende en zonde. Maar hij is ook gekomen om vrede, gerech tigheid en liefde te brengen en daardoor is hij het, die den weg wijst naar de red ding uit de ellende. Van uit Bethlehem is begonnen de ont ferming over de arme, zondige menschen wereld. Alles wat er nu nog gedaan wordt voor de ontredderde maatschappij, dat is aan de geschiedenis in Bethlehem's stal te danken. Uit zijn naam moeten wij de wereld in gaan, om de wonde plekken te zoeken, ten toon te stellen en te genezen. Van uit het standpunt van mededoogen moet onze hand aan het werk, zooals Christus het zelf heeft gedaan. Dat is de taak van de Christelijke Iverk, de Christelijke maatschappij en van den enkelen Christen. Wij staan ook nu nog tegenover een wereld van onrecht en van ellende en wij moeten daartegenover stellen onze Christelijke daden. En als de Christelijke Kerk deze taak verzaakt, dan is dat niet de schuld van Christus, maar yan die Kerk zelf. En als wij ons dan stellen tegenover fle kribbe van het Christuskind, dan moe ien wij ons schamen. Christus is niet alleen de Heiland op liet gebied van den godsdienst, er is geen enkel gebied in deze wereld, of het komt hem toe. Het E range lie! ied is van deze Waarheid de vertolking. God is in Christus onze oorsprong en keel het streven, werken en bidden der Menschenkinderen moet tot dien oor sprong terugkeeren, aldus besloot spr. zijn toegejuichte toespraak. De muziek liet zich nog eens hooren. Waarna eenige tijd werd gepauzeerd. Na de korte pauze kwam de vrije socia list Akkerman jn het debat, die zeide, dat hij dingen had gehoord, die voor onzen tijd niets om het lijf hebben. Hij protes teerde tegen den Engelenzang, die als een eerbespotting is tegenover de werkelijk heid van onzen tijd. Hij bestreed eiken staatsvorm et het militairisme, waar de Christen-socialisten ook niet buiten kunnen en willen. En bij staatsmacht" en militairisme is er .van het Kerstevangelie geen sprake. Op godsdienstig terrein komende, vroeg deba ter bewjjs, dat God bestaat en dat Jezus Gods zoon is. De kinderen in het Gods geloof op te voeden acht debater zeer ver keerd. Hij wil het kind natuurlijk opvoe den, d.w. z. niets leeren of het moet wer kelijk zijn. Hij wil het kind enkel liefde iroor moeder inprenten,- geen liefde voor jlen onbekende touw, al heet zij konin gin. Eerst als staatsmacht, militairisme en fodsdienst verdwenen zijn en het kapita- sme er njc: mieer is; dan zal er jtredel iop aarde komen. De spreker beantwoordde de debater op 1de .verschillende punten. Wanneer deba ter den klassenstrijd predikt, 'dan is er bij hem ook van vrede geen sprake. Wat het Godsbewijs betreft, keerde spr. den bewijslast om en, vroeg debater bewijs, Idat God njet zon bestaan. De fout in de baters redeneering b, dat lij in den mensch' Ween intellect veronderstelde,- terwijl spr, ien de zijnen ook het geloof als iets wer kelijks erkennen. Na een danklied werd 'deze' welgeslaag- jde vergadering met dankzegging gesloten. Door leden der afdeeling werd druk ge colporteerd met: ;,De beteekenis van het geloof in Jezus Christus voor onzen tijd",- .ran dr. A. van der Flier, en miet ,,W-e- jfönschapi Godsdienst en Geloef,- van <lr.. A. H. den Hartog, welke laatste brochure aan den heer Akkerman, die, zooals hij zeide, nog even bewees, dat God niet be stond, ter kennismaking cadeau werd ge daan. AALSMEER. Overleden is de heer J. G. Heydanue, 26 jaren burgemeester alhier. dering werden reeds doelmatige terreinen genoemd en kreeg het bestuur machti ging inlichtingen dienaangaande in te win nen en opdracht om spoedig met voor-. -stellen te komen. Een subsidie werd verleend aan de „Ned. Tuinbouwraad" .voor de tentoonstelling te St.-Petersburg. Het laatste punt van het convocaat: Is aanvulling van het huishoudelijk reglement gewenscht?, werd in toestemmenden zin beantwoord. Voor heden achtte de verga dering afdoening echter wegens het inge wikkelde van het punt en het late uur niet wenschelijk. Voorstellen tot wijziging met memorie van toelichting werden bij het bestuur ingediend en zullen dan in de eerstvolgende vergadering overwogen en in behandeling genomen worden. NOORDWIJK-A AN.ZEE. De nieuw opgerichte Chr. Visschers- Vereen., alhier, hield gisteravond baareer ste vergadering in „Ons Huis." De lei ding was in handen van den heer H. de Boer, die de vergadering opende met ge bed en een kort openingswoord sprak. Spreker stelde aan de orde de behan deling en vaststelling der statuten, zoo als deze door het voorloopig bestuur wer den aangeboden. Na een langdurige bespreking werden deze, met slechts een enkele wijziging, zooals ze door het voorloopig bestuur wa ren aangeboden, aangenomen. Het meest vermeldenswaardige uit de statuten is op het oogenblik de naam: de Noordwijksche Visschers-Vereeniging „Bid en Werk." De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat gekozen werden de hee- ren Jan Plug Jz., P. Hazenoot en Jac. v. d. Niet Jz., allen schippers. C. v. d. Niet, C. v. d. Wiel, D. Spaanderman, L. van Roon, Jan Plug Jz., D. vanDuyn Bz., A. v. d. Zwan, Jac. v. Duyn Jz. en P. v. d. Niet, allen matrozen. Op voorstel van den heer A. v. d. Zwan werd de contributie vastgesteld op fl. per jaar. Men hoopt dat de geringe contri butie voor velen een spoorslag zal zijn om zich bij de vereeniging aan te sluiten. Aan het einde der vergadering werd door het nieuwe bestuur beslofen, ten spoedigste aan het werk te gaan en ten spoedigste weer een vergadering bijeen te roepen om een krachtige actie te voeren. De heeren H. de Boer en H. W. Door- neveld ontvangen den dank der verga dering voor bun vele belangelooze dien sten, bij de oprichting aan de yereem-» ging bewezen. OEGSTGEEST. Gisteren had de houtverkooping plaats op j,Oud-Poelgeest." Er waren veel koo- pers, bij wie weinig kooplust was. Goed rijshout was duur. Er Werden 67 partijen verkocht. Zware boomen, waren er niet bij. In het Prins Hendrik-park zijn reeds 3 perceelen bouwterrein verkocht, waarvan op 2 reeds de fundeering gelegd wordt. -— In de vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente al hier werd besloten tot het bouwen van een lokaal met ongeveer 200 zitplaatsen over te gaan. TER-AAR. Alhier werd de jaarvergadering ge houden van dc tuinbouwvereenigingen „Nieuw Leven" en „Eendracht". Do voorzitter, de hoer Van Eijk, opende de vergadering, waarna de notulen werden gelezen cn onder dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd. Door de commissie van controle werd rapport uitgebracht om trent de boekhouding en den staat der fi nanciën. Do kassier, de heer Meijer, was wegens ongesteldheid niet ter vergadering aanwezig. Het bleek, dat de staat der fi nanciën gunstig was, hoewel nog een groote post te innen valt. Tot het nemen van de noodig geoordeelde maatregelen daartoe, werd het bestuur gemachtigd, terwijl op spoedige handelend optreden werd aange drongen. Met het oog op de betere prijzen die men meent op de Kotterdamsche veiling te kun nen maken in afwachting van aansluiting van deze gemeente aan het spoorwegnet, werd een commissie van 6 leden benoemd, om na onderzoek, te dier zake, advies uit te brengen. De burgemeester en de heer Hooft, wet houder, toonden hup belangstelling in den plaatselijken tuinbouw door hun tegen woordigheid. Na bespreking van eenige punten van huishoudclijken aard, werd na dank aan allen, inzonderheid aan den heer burge meester en den heer Hooft, voor hun te genwoordigheid, devergadering door den voorzitter gesloten. WOUBRUGGE. De Raad dezer gemeente vergadert Maandag 29 December des morgens te 11 'uur. De heer J. M. van der Yoora heeft zijn ambt als wethouder der gemeente te gen 1 Januari a.s. neergelegd, do vele werkzaamheden en zijn leeftijd noopten hem daartoe. Dinsdagmiddag viel het dochtertje van den heer H van een hoogen schommel en werd bewusteloos opgenomen. Men vreest voor hersenschudding. VOORSCHOTEN. De buitenplaats van wijlen notaris Schoor met reusachtigen tuin is te koop aangeslagen. Wij waren in de gelegenheid ter plaatse kennis te nemen van het stratenplan al daar geprojecteerd. Door het midden, evenwijdig met de Voorstraat, kan een straat aangelegd wor den van 10 M. breedte, die tot aan de Win gerdenlaan doorloopt en die aan de andere zijde een uitgang heeft in het gedeelte, dat nu door een houten hek is afgesloten. Ook langs de voorstraat kunnen eenige huizen komen. Wat zou dat een schoon© gelegenheid rijn voor .een bouwvereeniging om ons dorp met eon aantal nieuwe huizen te verfraaien. Het terrein is zoowel in zijn geheel, als bij ge- deelten te koop. Voor rente.-uitkéering volgens Art. 360 van de Invaliditeitswet hebben aan hek Postkantoor 105 personen zich aangemeld, waarvan uit Voorschoten 45, uit Leidschen- d&m 44 en uit Stompwijk 16. Op uitnoodiging va nde Commissie-voor oude goederen konden we vanmiddag do tentoonstelling van die goederen bezichti gen. We waren vol bewondering over het geen door een 12-tal dames vernieuwd wu en nieuw was bijgemaakt. Het is een aan beveling voor een huisvrouw, als ze van „oud", „nieuw" kan maken, maar wat deze dames in 3 maanden vernieuwd hebben, dwingt bewondering af. Een 60-tal gezinnen zullen met de Kerst dagen een pak goed, onder- en bovenklee- deren, thuis krijgen, wat bij allen zeker zeer welkom zal rijn. Hulde aan comité en helpsters 1 - Weder is ons dorp verrijkt. Een elk, die vroeger het Kerkplein langs kwam, er gerde zich over de leelijke, zwartgeteerde muren, vlak tegenover de kerk. Nu heeft de heer A. J. Turion een goed werk ver richt, door op de plaats van die oude ge bouwtjes een drietal net gebouwde huizen te doen verrijzen, die met hun aangenaam groen en rood een prettigen indruk maken. Nu de tweede helft nog Bij den landbouwer C. v. H., is eeTn koe aan miltvuur gestorven. Het cadaver is verbrand. VOCRHCUT. „De IJsclub" vergaderde hier gister avond in café „Boerhave", onder voorzit terschap van den heer Th. Mens. De heer L. Verster Sr. gaf als secretaris het jaaroverzicht van de vereeniging en wegens ongesteldheid van den penning meester, den heer J. van Steijn, de reke ning en verantwoording. Het batig saldo ten vorige jare bedroeg f 183.17. Inkomsten waren dit jaar niet te boe ken geweest, daar in de vorige jaarvergade ring besloten was, indien geen berijdbaar ijs kwam, geen contributie te innen. Do voorzitter gaf een kort verslag van de jaarvergadering van de Zuid-Holl. IJs- vereeniging. Tot bestuursleden werden hierop herko zen de heeren Th. Mens, Jac. Westerbo- ven en L. P. Zonneveld. Bij de rondvraag brengt o.m. de heer Roozen de contributie-inning, die ook dit jaar achterwege zal blijven, zoo wederom g/sen ijs komt, ter sprake. Een voorstel om halve contributie te innen, kon geen stem vinden. Ook werd het bestuur gemachtigd, de hangbrug onder de verbreede Nagelbrug zoo noodig langer te laten maken. Na het sluiten der vergadering werd nog eenige tijd over de plaatsing van dreggen gesproken. Als plaatsen werden genoemd „~>onte Koe" (bij de Nagelbrug), einde „Kniplaan", en ..Noordwijkerhoek". Na al dit zakelijke begon men aan hei- smakelijke, wat bestond uit een verlotiig van krentenbrood en sigaren. In 'i café „Elora" vergaderde de on deraf deeling „Ziekenfonds" der bloemist-, land- en tuinbouw-werkliedenvereeniging „Plicht en Recht". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat 1 Maart 1913 in kas was een batig saldo van f 117.77. Aan contributie werd ontvangen vanaf 1 Maart tot 1 November f 162.80. Uitgaven aan zieken en verdere onkosten f 22.67. Alzoo een batig saldo van f 257.90. Tot verificateurs werden benoemd P. v. Dijk en J. Vrolijk. Bij de Tondvraag vroeg één der leden op welken datum het vereenigingsjaar be gint en of in een ongunstig geval het dan mogelijk was 22 weken ziekengeld te trek ken. De voorzitter antwoordde hierop. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. En in het ongunstigste geval kan 22 weken ziekengeld uitgekeerd worden daar elk lid recht heeft op 11 we ken per jaar uitkeering bij riekte. Niets meer aan de orde zijnde sloot voorzitter de vergadering. WASSENAAR Gisteravond ontdekte men gelukkig nog bijtijds dat in de burgemeesterskamer van 't Raadhuis een begin van brand was ontstaan. De vloer had reeds vlam gevat en ook een bint onder den vloer. Het go- lukte nog den brand spoedig te blusschen. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de Raad bjjoen- Voor zitter was de bur ge races ter, jhr. Van Paji- huys. Alle Raadsleden waren aanwezig. Eenige officieelo stukken van God. Staten; vrerden voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig zijn daartoe strekkend ver zoek, werd aan den heor A- Adama, onder wijzer aan de openb. lag. school te Noord- wijk-Binnen, met ingang van 15 Februari 1914 eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming té Leiden. Conform het voorstel van B. en Ws., werd' in verband met dit ontslag besloten, den. heer G. Prins, thans werkzaam aan de open bare school J© Noordwijk-aan-Zee over til plaatsen naar de school te Noord wijk-Binnen» Aan den heer P. v. Bommel, hoofd der; openbare lagere school te Noardwijk-aan-Zee, werd op diens verzoek eerval ontslag ver leend, met ingang van 1 Mei 1914, onder dankbetuiging voor de getrouwe plichtsbe trachting en de zooveel jaren betoonde groots toewijding- Wat betreft het adres van de „Maatschap-" pij Zeebad Noord wijk," om do reiniging van straten, pleinen en wegen to Noord wijk-aan- Zee krachtiger ter hand te nemen, stelden; B. en Ws. voor/ aan adressanten te berichten, dat besproeiing en reiniging, in 1913 ter' hand genomen, ook in 1914 zullen worden voortgezet, aangevuld zoo noodig mot het verwijderen van papieren enz., die hitóf. en daar mochten zwerven- Met ïlev. Pfanstiehl door Amerika. Gisteravond trad voor het departement Leiden van do „Maatschappij van Nijver heid" op, Rev. A. A. Pfanstiehl, met het onderwerp: „Industrieel Amerika". Nadat de vergadering door den voor zitter, den heer J. Hartevelt Azn., ge opend is, verkrijgt de heer Pfanstiehl het woord, die in het Engelsch begint te ver tellen, dat hij het liefst zijn voordracht in zijn moedertaal begint, want al heeft hij Hollandsch geleerd, 't is voor een En gelsch© tong toch een heel ding om b.v. „acht en tachentig kacheltjes" te zeggen. Als de tong nu een beetje los is gaat spr. in het Hollandsch verder met op een gemoedelijk-geestige wijze van zijn ervarin gen in Friesland te verhalen, voor hij over gaat tot zijn eigenlijk onderwerp „Indus trieel Amerika". Spr. is zelf geen technicus, maar domi nee, geen diepgaande technische verkla ringen zijn van hem dus te wachten. Amerika is een groot land en een jong land, al wat tot stand werd gebracht, is het werk van de laatste geslachten. Overal zal men u met trots daarop wijzen, maar ook zal men niet nalaten de aandacht er op te vestigen dat dit slechts de grondslag is voor iets beters en volmaakters. De Amerikaan is trots op zijn land, hij voelt dat hij in staat is om groote dingen te doen en hoe kan dat ook anders in een land, waar de bodem zulke rijke hulp bronnen heeft. De productie van katoen en graan overtreft die van de oude wereld, geen land in Europa kan op zulk een staalin dustrie bogen. Bij de lichtbeelden die nu worden ver toond, vertelt spr. ons van de verschil lende industrieën. Menige kwinkslag van den heer Pfanstiehl, die een waardig landgenoot van Mark Twain is, brengt wat afwisseling in de statistische gegevens en cijfers die wij hooren. Met hem als gids is het aangenaam rei zen door de steenkool- en staalindustriëen van Pennsylvanië. Wij zien de primitieve reisgolegenheden uit vroeger tijden en ook de 250 ton wegens de locomotieven van de nieuwe „twentieth century" lijn. Do petrol eumdistricten, van waar de olie in groote buisleidingen Moor geheel Amerika wordt gestuwd, de fabrieken van melkproducten, die van de Borden's maat schappij werken met een kapitaal van 75 millioen gulden, waarvoor de meeste melk geleverd wordt door koeien van Friesch- Holsteinsch ras, worden bezocht en dan komen wij aan de overweldigende schoone Niagara-falls, waarvan de kracht door elec- trische centralen opgenomen wordt en ge bruikt door tal van fabrieken. Noemen wij van de verschillende fabrie ken die wij zagen, de shredded-wheat bis cuitfabriek en die waar de kantoorcassa's ge maakt worden, te Ohio. Overal valt dan hier op, hoe voor den werkman zorg wordt gedragen en wat gedaan wordt voor rijn amusement en ontwikkeling. In Holland-Michigan waren wij, in 1846 door dr. van Raalte uit Haarlem gesticht, thans een groote stad met beroemde uni versiteit geworden. Ook in het Westen, het district van de groote landbouw, waar een motor een ploeg met 55 kouters in 7 minuten door een bunder land drijft. In Chicago, waai deze landbouwmachi nes vervaardigd worden door de Intern. Harvesting Cy., zagen wij ook de slachte rijen, in 5 minuten is een varken levend en geheel afgehakt. In Colorado, in de goudmijnen, in Cali- fornië, te midden van de fruitkweekerijen, wandelden wij met onzen vroolijken, gees- tigen &ids, en lang vertoefden wij in de zuidelijke staten, te midden van de neger- bevolking; wij zagen de pchool van den grooten neger B. Washington en hoorden vertellen, hoe Minnie den zang van die 2C00 zwarten leidde. De 600 millioen bun ders land, die daar braak liggen, wachten op ontginning; daar is nog plaats voor emigranten, maar helaas rijn er veel stre ken waar alleen de neger kan leven. Aan het slot van zijn voordracht geko men, deed spr. nog eens uitkomen, dat het een sprookje is, dat de Amerikanen don dollar aanbidden, zij vereeren slechts de energie, de wilskracht van hem. die den dollar wist te verwerven. De voorzitter van „Nijverheid" dankte den spreker voor zijn voordracht en sloot de vergadering. - Gisteravond om halfnegen verliet de 76-jarige vrouw C., wonende in de Zandstraat alhier, haar woning om een kennis aan d« Langegracbt te bezoeken. Z(J is daar echter niet gekomen en kwam ook niet meer thuis. Vanmorgen werd haar Hik opgevischt uit de Langegracbt. Vermoedelijk is zij in 't watar geloopen, daar atf zeer slecht van gezicht was. Het ongeluk werd helaès door niemand op gemerkt. 404(1 e STAATSLOTERIJ, Trekking wan Woensdag 24 Dec. 8de Klasse 3de Lijst. No. 6726 f 25,000. No. 9868 ƒ1000 No. 4476 flOO. 246 3988 1090 4092 137a 4248 1388 4414 IS2I 4997 1753 5233 1945 5338 2263 5416 24<-4 5429 3704 5455 2766 5584 3867 5598 35*9 Prijzen 5653 8402 5945 8405 5978 8678 7073 9021 7108 9135 7290 9296 7165 9316 7844 9582 7890 9748 8038 9983 8093 10187 8316 10847 van 45. 11669 14140 11670 14228 11836 14788 11923 14844 12255 15053 12302 15067 12506 15463 12724 15844 13070 16005 13136 16371 13759 ,67'3 13807 16761 1ÓS16 1S785 16S93 18913 1703b 18961 17040 19050 I73,4 19130 17487 19313 17506 199? c 17718 19960 1825c 20030 18469 2029S 18542 20Ó31 1S545 20842 HAZERSWOÜDE. Kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. al hier, hebben, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1914, aan den heer A. H. Goldberg op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit zijn betrekking als orga- nist en in diens plaats benoemd de heer A. Fortgens, evenals de vorige titularis in deze gemeente woonachtig. HILLEGOM. De Meisjes vereeniging „Dorcaa" heeft gisteravond ongeveer *100 stuks kleeding- stukken aan 56 behoeftige gezinnen uitge reikt. '1 Middags waren de goederen in het lokaal der „Ned.-Herv. Gemeente" uitge stald en werd gelegenheid gegeven deze te bezichtigen. De belangstelling daarvoor was nogal groot. KATWIJK. De heer A. J. Wessels is te Groningen geslaagd voor het examen Fransch M O. akte B. KATWIJK-AAN-ZEE. De zangschool „Katwijk" directeur de heer N. vau Beelen gaf Dinsdagavond in de „Zaal" een uitvoering, de. eerste zang uitvoering, die in dit gebouw werd gege ven. Een groot aantal hoorders was opgeko men om deze uitvoering bij to wonen. Na dat ds. A. J. v. Wijngaarden de samenkomst met een kort welkomstwoord en gebéd had geopend nam het gezang der kinderen een aanvang. De eerste vier nummers waren koornum mers, waarvan bijzonder in den smaak vie len „In den Regen", dat op verzoek ge bisseerd werd en „Klein Ventjen" beide versjes met heel lieven tekst en aardige melodie. Uit de wijze, waarop deze vier liederen werden gezongen, bleek reeds, dat do zangschool onder goede deskundige lei ding staat. Of men de kleinere dan wel de grootere leerlingen hoorde, 't gezang klonk steeds zuiver en schoon. Wat ons ook op viel was de zuivere uitspraak der woorden. No. 5 „Mijn allerliefste zusje" was een solo nummer, dat door een der scholieren, de jongejuffrouw Van Duyvenboden allerliefst werd gezongen. Het daverend applaus was welverdiend. Nu aan applaus ontbrak het den geheelen avond niet. En nu moge het voor directeur en zangschool vleiend wezen veel lof in te oogsten ih den vorm van ap plaus, het publiek diende wel eenige reke ning te houden met 't geen gezongen wordt. Toen toch door mej. B. v. d. Star zoo roe rend schoon gezongen was van „Het nieuw geboren Kind" een Kerstlied was liet o. i. beter geweest, indien het handgeklap, waardoor de indruk van het gezongene ver loren ging, achterwege ware gebleven. Een der schoonste nummers van het program was zeker. De bloeiende jaargetijden een soort allegorische voorstelling der vier jaar getijden, waarmee de zangeresjes dan ook veel lof inoogstten. De solistjee in dit num mer, de jongejuffrouwen Koba van Duy- venboden, Corrie Parlevliet, Krijntje den Duik en Louise de Jong, kweten zich uit muntend van haar taak. Evenmin mogen we niet vergeten te noemen Bertha van Duy- venboden. die als soliste ons in meer dan een lied van haar schoone stem deed genieten. De heer Van Beelen weet zijn scholieden te vormen. Even voor tien uur, wel wat laat voor de jongere leerlingen der zangschool, was 't programma aigewerkt, en naar ge noegen. Ds. v. Wijngaarden sprak een woord van dank tot den directeur en de scholieren, bracht in herinnering, dat een deel van 't succes van den avond te danken was aan de geschikter localiteity waarin gezongen was, en sprak daarna nog een ernstig z?oord tot alle aanwezigen. Nadat nog was gezon gen Ps. 72 11 ging men na dankgebed en het uitspreken der Apostolische zegenbede uiteen. De bakkers alhier zullen den eersten 1 Kerstdag niet, doch den tweeden wel bak ken. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw vereeniging Katwijk en Omstreken, vergaderde gisteravond in „De Roskam." De opkomst der leden was groot. De voorzitter, de heer A. Heemskerk, herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat de vereeniging on getwijfeld met moeilijkheden heeft te kam pen gehad, doch dat deze boven verwach ting zijn overwonnen. De secretaris, de heer Jac. Wassenaar, stipte in zijn jaar verslag aan dat het aantal leden thans 54 bedraagt, dat dc omzet in 1913 bedroeg f58719.26Vi, tegen f31317 in 1912. Tot afgevaardigden voor de vergadering der „Nederl. Tu nbouwvereeniging" op 23 De cember, e.k., te Utrecht te houden, wer den benoemd de heeren A. Heemskerk en Jac. Wassenaar en tot plaatsvervangers N. Bos en Jac. Mcyer Joh.z. Op deze sa menkomst zal getracht worden om te ko men tot groep-veilings-vereenigingen, ten einde op die wijze het veilingswezen te bevorderen. Verschillende besprekingen van huishou delijk en aard hadden vervolgens plaats. Be langrijk was ongetwijfeld de vraag, die onder de oogen werd gezien: Kan de ver eeniging niét in het bezit komen van eigen terrein? Vele leden gaven over deze aan gelegenheid hun meening te kennen, bijna allen waren van oordeel, dat het dezen, weg op moest. Plet tegenwoordige terrein is voor de tegenwoordige exportverzen ding ten eenenmale niet geschikt, de pas sage voor rij- en voertuigen onmiddellijk gestremd, terwijl het terrein tijdens de vei lingen zoowel voor leden als met-leden ge heel open staat. Heeft de Tramweg-Maat schappij het gevraagde noodspoor aange legd, dan kon het niet anders of de ver eeniging komt dadelijk in botsing inet ge meentebestuur en politie. Wat in andere plaatsen mogelijk was, kan ook te Katwijk plaats hebben, de tuinders hebben hun conservatisme verlaten! Staande de verga-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2