Uit sis Omstreken. FEUILLETON. ©ouden ¥is3oenen. Op voorstel van den heer Boozen zullen B. en Ws. er bij den heer E. J. Speelman op aandringen de stoep voor diens huis te veranderen. Het is daar een zeer gevaar lijk gedeelte. De muziektent werd hierna door de ge meente overgenomen en zal worden ver plaatst. Met den gemeenteopzichter zal worden besproken er een paar schutten in te plaatsen voor den wind. In overleg met den heer Kruijff zal wor den bepaald, waar de tent zal komen te staan. Hierna geheime zitting. iWARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter, burgemeester A. J. Schöl- vinck. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de mededeeling inge komen, dat door den burgemeester kennis is gegeven, dat deze op Woensdagen en Za terdagen voormiddags voor de gemeentena ren zal te spreken zijn, ten raadhuize. Van hetzelfde collego is teruggekomen de ge meenterekening en begrooting, waarbij eenige op en aanmerkingen. Goedgekeurd wordt dat do verauderingen, waarop gewe zen, aangebracht worden. Op het verzoek ingekomen van ,,de spijs- kokerij" om de barak daarvoor weder te mogen gebruiken werd goedgekeurd, onder conditie, zoo zulks noodig mocht blijken, die inrichting direct zal ontruimd worden. Het besluit omtrent de pensioenregeling van ge meenteambtenaren, is teruggekomen, waar bij eenige wijzingen worden voorgesteldcu de vraag ter beantwoording gesteld of do inkoopsom ineens, da wel in 40 amuci- teiten zal worden voldaan. Tot den inkoop in ééns wordt besloten. Door het hoofd der openb. lag. school den heer Dijke, is een verzoek ingediend, om verhooging van jaarwedde. Het maximum bedraagt ƒ1200, adressant geniet, met 30 dienstjaren nu ƒ1100. In het adres worden voorbeelden aangehaald, dat in naburige gemeenten liooger bezoldiging wordt gegeven, en ook de bisschoppelijke regeling bij het bijzonder onderwijs in het bisdom Haarlem ook over het algemeen veel hoogcr bezoldiging geeft. De heer Van Stijn is voor verhooging, doch als het in de bedoeling lag, de bis schoppelijke regeling van het bijzonder on derwijs er bij te halen, om ingang te doen vinden bij de katholieke raadsmccrderheid, vindt hij dit niet goed. De voorzitter meent, dat niet zoo spits vondig geredeneerd moet worden, én ziet die bedoeling daarin niet, daarvoor is de lieer Dijke te goed bekend aan den voorzit ter. De heer Van Stijn is daardoor bevredigd, en wanneer het hier de verhoogde leven standaard geldt dan ook de wctli. Heems kerk, die voorstelt het maximum met 100 te verkoogen De voorzitter vraagt hierop of men ge noegen kan nemen met de volgende wijzi gingen, zoodat van 20 tot 25 dienstjaren ƒ1200; van 25 tot 30 dienstjaren ƒ1275 en boven 3Q dienstjaren f 1350 zal genoten wor den, en alzoo het tegenwoordig salaris met 150 verhoogd. Met alg. stemmen goedgekeurd. Over de ontslagaanvrage wegens verge vorderden leeftijd, van den gemeente-op zichter, den heer B. Rotteveel, werd in ge heime vergadering besloten, dat dit op eer volle wijze zal geschieden, en hem een gra tificatie geschonken worden, Avaardoor liet door hem tc genieten rijkspensioen plus de gratificatie een bedrag van 100 te samen zal uitmaken. Nog werd goedgekeurd dat door B. en Ws. een oproep zal worden geplaatst om een gemeente-opzichter op een jaarwedde van 300 (zonder emolumenten) en met voorloopige aanstelling van één jaar. Bij het aangaan vv.n een geldleening, ■\jTaarvoor de Raad B. en Ws! machtiging verleenen, ten behoeve van de rioleering, tot een bedrag als noodig zal blijken, wijst de heer Van Stijn op het sluiten eener geld leening bij een Levensverzekering-Maat schappij de heer Heijl vraagt hoe het er eigenlijk mee is. De voorzitter zegt-, dat naar liet goed koopste geld gezucht zal worden, en wat het werk aangaat, de toestemming tot.on dershandsche aanbesteding van Ged ïSö* is nog niet ingekomen. Het adres subsidie „Proeftuin Lissc" komt andermaal in behandeling. Er wordt gevraagd 50. De voorzitter is er- voor liet te verleenen. Wetli. Heemskerk is tegen alle subsidie. Do heer Heyl zou f25 toegekend wil.'vn zien. De heer De Yroomen vindt de zaak van niet zoo groot belang voor deze gemeente. 't Betreft in hoofdzaak vervroegen van hyacinten. Do zaak hoort riecv bij „Bloembollencultuur,, llij s. De ront'ïbu- tie wordt daar pas weer vertwee-, drie.luu- beld. De Voorzitter dacht dat de zaak juist verdediging en aanbeveling zou vinden hij de bloemisten, en meende, dat de zaak wel van zeer groot belang was. De heer Van Stijn zegt ,dat hij er eerst voor was, maar nu de- bloemisten mindc-r gunstig voor de zaak gestemd zijn, denkt hij anders. Ten slotte, omdat er nog meer dere belanghebbende gemeenten de zaak aanhielden, zal men ze ook hier afwachten en in een volgende vergadering behande len. Do Voorzitter deelt hierop mede. dat vanmorgen is ingekomen een adres van den gemeente-veldwachter J. Been, om sar larisverliooging. Do lieer Van Stijn is bekend met derge lijke huishoudingen cn vindt verhooging zeer gewensclit. De heer De Yroomen vindt het geval nogal van belang en zou het in geheinio vergadering af willen doen. Hiertoe wordt besloten, en na herope ning wordt bekend gemaakt, dat de eerste periodieke verhooging van f75, die na drie jaar zou intreden, reeds met 1 Jan. 1914 zal ingaan cn detweedo over zes jaren. Do jaarwedde is nu geworden alzoo: f575 jaarwedde, f 125 vergoeding huishuur, f 75 kleeding en f 20 voor rijwiel. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat hij, om geen illuties te scheppen, het punt waterleiding niet op de agenda ge plaatst. heeft, maar ^daarover toch mede- deelingen te doen heeft. De hoofdzaak hiervan is, dat door den ingénieur Hederik, te Rotterdam, een rap port zal worden uitgebracht, waarvan do kosten, f100 bedragen, die de Raad toe stond, wat of do kosten zullen zijn, zoo deze gemeente bij de waterleiding te Bos koop aansloot, waartoe gelegenheid be staat. Op een vraag, gesteld aan de Rijks- watervoorzieningscommissie, of binnen af zienbaar tijdperk, b.v. 5 jaar, de waterlei ding tot stand zal kunnen komen, was geen definitief antwoord rte geven, doch de mogelijkheid en verwachting was van eerder. Bij eerstgenoemde regeling is ook de gemeonte Sassenlieim betrokken. Bij de rondvraag vraagt de heer Hei.il een lantaarn te plaatsen bij „Meerrust". Vroeger is die er op verzoek geplaatst en later weer stiekum weggenomen. De heer Papot vraagt naar de lantaarn bij den overhaal. Deze wordt er weer ge plaatst, zegt do Voorzitter. Do vergadering wordt hierop gesloten. Itolterdam, 22 Dee. Up de vee narkt win en aangovoGid:paarden,magere ruiJtleren, 137 vette runderen, votto kalveren, 131 vette en groskalveièn, 0 nuchtere kalveren, 608 varkens, 0 bokken of geiten, 813 scknpeu of lammeren, 0 biggen. Men noteert: Vette koeien prima lste qoil. a luah 81 a 66, 2de <?ual. 80 a 73, 3de qual. 7-1 a cents. Ossen lste qual. 82 a SI, 2de qual. 76 a 3de qual. 72 a cents. stieren lste qual. a 2de qual. 3de qunl. cents. Ka'vereu lste mal. 123 a 125. idequal. 115 a 3de qual. .05 a cents. Schapen 1ste qual. 62 .1 61 2de qual. 63 a 3de qunl. 56 a cents. Lammeren 70 a f 06. Varkens lsto qual. 52 a 33 3Je qual. 50 a - ede qual Ai a cents. Licht soort ƒ50 a 64. Kierenmarkt. Overntaaasche f 7.50 a ƒ8.—, Zeeuwschu /t;.7~> a f 7.25. Vlasina»kt. blauw 11632 sfeen 18—43 stuiver. Wit 31)45 stem 26—31 stuiv.-r Uioniugsth 2400 steen onverkocht. Ho!l. eest 200 steen onverkocht. Aardapcelm rkt. Weinig aanvot, tfeitiig vraag. Z»eu\vsche blauwen 2.3j —2.35. footers 1 1.70. Kigoulieuneis 2..(1—2.30. I.rielsciie krauu 3.50. Bt avo?s 2. '0 -2.t0 Friesclre fig 2. 10—-.20. Zaadinarkt. Kat weizaad 14L Lijnzaad Voer zaad 114—124. Zaaizaad 13-5 14). RIJNSBURG. Gemeenteraad. Afwezig de hear K. v. Delft Dz. Voor zitter: de burgemeester, de heer R. v. Ham- Ingekomen zijn: lo. Goedkeuring van Ged. Staten, lcgrooting 1914 en regeling der pen sioensbijdragen voor de ge ineen t c-aimbbanfi- rsn2o. een verzook van P- Ravensbergen om hem vrij le stellen van de jaarlijksohe bijdrage van f 100 in de verplegingsfcosten van zijn zoontje. Was hem die bijdrage vroe ger moeilijk, hu is li:j er niet moer toe 111 staat- B. en Ws. willen wel voorstellen op dit verzoek goedgunstig te beschikken, echter onder voorwaarde, dat door R. de bijdrage over 1913 nog wordt betaald. Aangenomen R. vrij to stellen tot betaling van een bij drage van #100 met 1 Januari 1914. 3o. Een request van II. de Mooy, telepho nist, waarin deze verzoekt zijn salaris zoo veel te verhocgen als zijn pensioenbijdrage zal moeten bedragen- De heer C. v. Delft vindt het salaris niet hoog, vooral in verband met zijn vela en langdurige werkzaamheden. l)c heer A. do Mooy wijst op de aanslui tingen van gemeen tenoren, die den telepho nist veel werk bezorgen; hij vindt het bil lijk, dat hem de gevraagde verhooging wordt gegeven. Dc Voorzitter wenscht op te merken, dat men dan in moeilijkheden komt met de anders gemeente-ambtenaren, die ook gaarne zul len hebben da.t voor hen do pensioenbijdrage wordt betaald. Hij noemt o.a. de ambtenaar ter Secretarie en de vroedvrouw. Dr. Jonker wenscht onder de aandacht to brengen, dat aan den veldwachter en ge meentewerklieden ook epn verhooging van Balans i? yerléend met het oog op de pen sioenbijdrage, daarom wil hij do teleplio- jiist ook hierin ter wille zijn. Hij stelt daar om voor het salaris van Dc Mooy met f25 tc verhoogen, onder voorwaarde dat hij zich' in 't pensioen fonds laat opnemen. D:t voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. De heer A*", do Mooij, als broeder van dc reqestrant mocht niet aan de stemming deelnemen. De Voorzitter deelt mee, da.t door B. en Ws. verpachting is .gehouden van do haven gelden. Er heeft zich slechts één inschrijver opgedaan voor f 170. B. en Ws. stellen voor de verpachting voor deze" som aan den cenigon inschrijver te gunnen. Goedgekeurd. Nog was jugokomen een schrijven uit Lissc met een beroep op medewerking tob hot dek ken der exploitatiekosten van den proeftuin in den vorm van een jaarlijksclio bijdrage van f 25. Do heer A. de Mooij ziet geen nut voor deze plaats ju dien proeftuin, die z. i. op tc royalen voet is goschoeil. Ook dc heer S. f^dioneveld wil niet aan dringen op inwilliging van liet verzoek; er is trouwens bij geen enkel lid neiging tot gocdgeefschheid in deze; dus van de hand gewezen. Daarna werd liet Supplet. Kohier dér hon denbelasting vastgesteld. Rondvraag. In 't eerst geen animo, doch weldra kwamen Je tongen los: onderwerp, bootuen snoeien. Allerlei wenken en raad werden gegeven. Verder vroeg do hoetr Sckonevéld Waarom] het besluit inzake demping van 0 M. Oude Vliet, pm vuilnis, enz. kwijt te raken, niet is uitgevoerd. We'ih. Itcrson geeft hi ervan de redenovte- 1 igens acht hij de kosten te hoog in r- band met de to bereiken resultaten. Dr. Jonker stelt daarom voor, het besluit van C October in te trekken en de zaak over te laten aan het beleid van B. en Ws. Aangenomen. Vertier heeft Dr. Jonker uit do jiotulon gehoord van wijziging' der politieverccrdet. ning in verband met het maken van afschei dingen, tussehen particuliere eigendommen en publieke wegen. Hij zou deze verandering gaarne zoo spoedig mogelijk aan dö ordö gesteld zien. Do Voorzitter wijst spr. er op, dat in de notulen alleen wordt gesproken van do vcD schel ij klioid. Hij zegt overigens overwe ging* toe. De heer Do Mooij heeft het over den slechten toestand van do Waar dl aan- Nog verzoèko .men B. en Ws. vooral sterk aan te dringen 16) Monsieur Bonaventure boog zich met half gesloten oogen naar Job toe, hield glim- kichcnd den cenen voorvinger tegen zijn neus, en wenkte met het hoofd als om te kennen te geven, dat hij iets zou zeggen, dat bijzoudere aandacht vereischte. „Ik ben op het oogenblik niet rijk, mon sieur John Smith, en ik zou vanochtend vijftig guinjes maar voor het aannemen ge had hebben. Ik had niets anders noodig om mij den draad te geven dan dit", zijn voorvinger van zijn neus nemende, en er mede naar den hond wijzende„dat is zoo goed alsof gij u openlijk bekend maakt." „Vijftig guinjes?" zeide Job bedaard. „Waarom hebt gij die niet verdiend?" „Dat zal ik u zeggen", antwoordde de ander, zijn reusachtige gestalte fiér ophef fende en zijn handen een oogenblik uit strekkende, alvorens hij ze zwaar langs zijn zijden liet zakken. „Ik ben Hercule Bona venture." Job leunde met beide ellebogen op de ta fel, en staarde op den gewitten muur, ter wijl zijn borstelige kin op zijn handen rustte. Twee of drie harde kruimels, het overblijfsel van het- avondeten van den vori- fen dag, lagen onder het laken en prikten em door zijn ellebogen, die door de mou wen staken. Hij lichtte het laken op, veeg de dc kruimels van de tafel af, hervatte zijn peinzende houding, en bleef nog eenige oogenblikken op de» muur staren. Het eenige, wat hem duidelijk voor den geest bij de N. Z. H. T. Blij. op een wachtlokaal aan Je' splisting; ook aan de halte Brou wers teeg Avas een wachtlokaal niet overbodig; maar vooral de waehtgelegenheid aan „de Wissel," want meer is er niet, zou min stens moeten worden dichtgemaakt. De heer W. V. d- Gugten verzoekt om' nog voor Kerstmis de vuilnishoop nan de Oude Vliet een. beetje op te knappen. Ver der nog wordt gesproken over de Gemeen te eth uit enz., waarna men overging tot ge heime vergadering ter behandeling van het Supplet. Kohier van den H. O. 6ASSENHEIM. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. AanAvezig alle leden. Van de ingekomen stukken noemen we een dankbetuiging van den heer Breejaart Aroor zijn benoeming tot ambtenaar van den burgelijken stand. Hierna was aan de ordeWijziging kan tooruren secretarie. B. en "Ws. wenschten, met het oog op de schoonmaaksterswerkzaamheden den Engelschen Zaterdag in te voeren, zooals reeds op meer plaatsen is geschied, en de secretarie om 2 uur namiddags te sluiten op Zaterdag. Zonder discussie goedge keurd. Gasvoorziening. In art. 8 der bedrijfsverordening staat, dat de administrateur zekerheid moet stel len. B. en Ws. achten het Jt beste geld te stortenborgstorting is beter dan borg stelling. Ze wenschen in beginsel te zien aangenomen, dat borgstorting wordt be paald. De heer Speelman Avcnschte dat in ge heime zitting te behandelen. De voorzitter is er voor zoo weinig mogelijk geheim te vergaderen. Kan 't nu niet De heer Speelman vond dit goed en zei- de, dat een der borgen niet bereid was geld te storten. Posthumus wil elk jaar ƒ100 op'do spaarbank brengen, tot het vereischte bedrag van ƒ1200 er is. 't Is voor Posthumus zoo moeilijk borgstorting te krijgen, wel borgstelling. De voorzitter't Slaat niet alleen op Posthumus, maar op eiken functionnaris. 't Gaat niet om personen, B. en Ws. wil len alleen maar in principe uitgemaakt hebben, of er borgstorting zal zijn. Als er een tekort is, moeten we niet vragen, hoe het geld er komt; het geld moet er zijn. B. en Ws. zijn bereid de rente te vergoe den. De heer Speelman is bang, dat er dan zoo weinig bereid zullen worden gevon den het ambt waar te nemen. De heer Warn aarElke borgtocht moet geschieden in borgstorting. 't Is beneden de waardigheid van B. en Ws. te marchan- deeren mot de borgen. De heer Roozen. Als Posthumus bijv. binnen korten tijd do gemeente zou ver laten, kan do opvolger dan weer zoo gauw borgen vinden? Hij is \Toor borgstorting. De heer WarnaarWanneer effecten in pand worden gegeven, dan stel ik voor de rente aan den borgsteller te vergoeden do gemeente behoeft er niet aan te verdie nen. De voorzitterZou het niet beter zijn de rents vast te stellen met het oog op den hoogen rentestandaard van dit jaar? De heer Speelman vond het zoo moei lijk voor dei betrokken persoon om geld te krijgen. Do voorzitter: We maken een verorde ning voor de gemeente, niet voor den bö- trokken persoon. De heer Marbus: In de laatste faren hadden we altijd zakelijke borgstelling. Hierna 6telden B. en Ws. voor de borg storting te bepalen op 1200, wat later werd teruggebracht op ƒ1000, na de op merking A'an den heer Roest, dat men la ter altijd kan verhoogen. Goedgekeurd. Art. 10 der \Terordening behelst, dat het geld van het gasbedrijf in de gemeentekas moet worden gestort. Dit artikel had ver leden jaar al gewijzigd moeten worden, toen Ave in rekening-courant kwamen met de Haarl.bank. B. en Ws. stelden daarom voor, het geld boven ƒ1000 in kas, bij de Bank te deponeeren. Het geld kan alleen gehaald worden op kwitantie, geteekend door den burgemeester of diens plaatsver vanger. stond, was, dat hij beloofd had den hond getrouw te zijn, en hoe gevaarlijk dat ge zelschap ook was, hij mocht zijn woord niet breken. In dat besluit was echter nog meer dan het hechten aan zijn AVoord. Vroeger had hij nooit vermoed welk een norsche hardnekkigheid er in zijn aard lag, en nu al de machten van wet en gezag het er op toegelegd schenen te hebben, om hém van het eenige leArend wezen, dat aan hem ver knocht was en hem in zijn vernedering volgde, te scheiden, Avas het alsof elke ze- nuAv in hem gespannen was om zich daar tegen te verzetten. Zooals hij daar op den gewitten muur staarde, zag hij in zijn verbeelding de hoofd straat van Cartle Barfield en hoorde hij de stem van zijn vader achter hem vloeken en tieren. Hij zag weder vensters, die open geschoven, deuren, die geopend werden, nieuwsgierige buren, die naar hem keken, en den trouwen Pincher, die hem in de straat naliepAlle kracht van gevoel, die in hem was, al zijn wrok tegen de wereld, al zijn onverzettelijkheid van karakter, ver- eenigde zich nu tot slechts één besluit. Zijn tegenwoordige schuilplaats Avas hachelijk genoeg, en hij kon er niet zeker van zijn of- zijn gastheer hem niet zou verraden of reeds verraden had. Hij was zonder geld en zonder middelen tot zelfverdediging, of om te vluchten. Ter wijl hij peinsde, stak zijn borstelige onder kaak al meer en meer vooruit en trokken zijn wenkbrauwen rich al dichter en dich ter samen. „Die jonkman kan gevaarlijk worden voor ieder, die de hand aan hem slaat", dacht monsieur Bonaventure; en na nog een paar malen de kamer op en neder ge- De heer WarnaarZou het niet \roor- zichtiger zijn het geld in kas op hoogstens ƒ600 te bepalen? Wanneer de borgstel ling 1000 is, is de kans voor een tekort grooter. De heer Bader was het hier niet mee eens, omdat het noodeloos brengen en ha len is. Hij wilde B. en Ws. niet te veel aan banden leggen en hun het bedrag la ten bepalen. De heer Marbus: Er is nooit zoooveel in kas Geregeld gaat alles op een paar hon derd gulden na naar de Bank. De heer Roozen: In principe is 't Juist, wat de heer Warnaar zegt. Wanneer er fraude gepleegd wordt, is 't niet prettig voor de borgen. De heer Bader: Dan kan hij er dien- zelfden dag wel van doorgaan, als er ATeel in kas is. De heer WarnaarDan worden we toch gedekt door de horgen. Ten slotte werd bepaald, dat er hoog stens ƒ600 in kas mag zijn. Elke ƒ100 er boAren moet naar de Bank. Art. 13 werd zoo gewijzigd, dat de voor raad in het magazijn moet worden opge maakt door den magazijnmeester en ge meente-opzichter. Aan den heer Breejaart werd eervol ontslag verleend als administrateur der gasvoorziening, in gaande 8 December j.l. B. en Ws. stelden voor den chef-veld wachter Posthumus op proef aan te stellen als gas-administrateur. De Avet eischt ech ter een voordracht van 2 personen, waar om de heer Breejaart als nummer twee er naast Averd geplaatst. Benoemd werd de chef-veldwachter Posthumus op een salaris van ƒ150 per jaar. Hierna stelden B. en Ws. voor de 4000 onderpand van de Haarl. Bank zelf in be waring te nemen, nu op de secretarie zoo'n goede brandkast is. Goedgekeurd. In de begrooting 1914 werden op voor stel A7an Ged. Staten enkele cijfers an ders gerangschikt. Het geheele bedrag der winst van de gasvoorzieniijg mag n.l. niet in de gemeentekas gestort worden. Er moet 10 pCt. af A'oor afschrijving. Ook hadden Ged. Staten een aanmerking op een in het A'orig jaar genomen besluit, om een leening van 1800 aan te gaan A'oor schoeiingwerken. Ged. Staten vroegen, of de leening niet is ingegaan. Het besluit moet dan worden ingetrokken. De voorzitter lichtte toe, dat toen juist Provinciale Staten de rechtskosten War- monderdamschen Aveg hadden betaald en dus de leening niet noodig was. 't Besluit werd dan nu ook maar ingetrokken. Vervolgens werd op voorstel van B. en Ws. de verordening op de keuring van eet- en drinkAvaren nogmaals vastgesteld, thans gehoord het advies van de gezondheids commissie. Aan do orde was daarna: Verruiming straatweg bij den Ouden Post. B. en Ws. stelden voor, 4 hoornen daar te rooien en het urinoir en de zandbak te A-erplaatsen, omdat de weg te smal is en niet ongevaarlijk. Wij zullen eArenwel geen bijl in de boomen zetten, zonder toestem ming Aran den Raad. De bedoeling is dan op deze plaats een bek te plaatsen en daarachter een voet pad aan te leggen, ook op de brug. De heer Rijnsburger: Aan wie behooren die boomen? VoorzitterBij de boerderij Postwijk. De heer RijnsbiirgerZoudi U denken, dat door het rooien van de boomen het gevaar vermindert? De heer Roest:Het voorstel van B. en Ws. is, een pad te maken in velband met het wandelpad. Do beer Bader was ook Aroor 't rooien van de boomende Aveg is daar te smal. De liecren Roozen cn Speelman wilden wachten tot de verkooping der boerderij heeft plaats gehad, zoolang kan dc zaak best wachten. De heer Warnaar wilde ook nog éA^en wachten, omdat de tegenwoordige Min. van Waterstaat aan de commissie inzake weg- verbreeding en electrische tractie grooten spoed in deze zaak heeft toegezegd. Hij zou daar lieArer een verhoogd voetpad heb ben. Na nog eenige discussie Averd het voor stel van B. en Ws. aangenomen, alzooboo men, urinoir en zandbak gaan weg. stapt en nu en dan een blik op dat gelaat geworpen te hebben, zeide hij: „Luister naar mij. Ik heb u gisteravond gezegd, dat ik de diensten noodig beb van een man, die moed en ijver heeft voor de taak, welke ik hem zal opdragen. Ik zou een dwaas zijn, als ik een onwillige aan het werk zette, dat ik tè doen heb. Ik heb vele belasteraars gehad, en men heeft mij vele scheldnamen gegeven, maar niemand heeft mij ooit voor een chvaaa gehouden dan alleen gisteravond", liet hij er lachend op volgen. „In honderd krin gen is het een srpeekwoord geworden: „Zoo slim ais Bonaventure". Zijn toehoorder maakte een ongeduldige beweging. „Welnu, ik zal duidelijk met u spreken. Ik moet een man hebben, die tot wanhoop is gedreven, een man, die zelf moed en kracht bezit, en die, als de tijd daartoe gekomen is, onvoorAvaardelijk gehoorzaamt. Z'jt gij zulk een man?" „Ik ben genoeg tct wanhoop gedreven", dacht Job. „Wat zou hij van mij willen ?'1 „Wie aarzelt verliest mijn vertrouwen", riop Bonaventure, op zijn hoogmoedigsten toon. „Zijt gij zuik een man, als ik noodig heb „Zeg mij ronduit", antwoordde Job, „wat voor soort A'an werk gij van mij ver langt, en dan zal ik er dadelijk „ja" of „neen" op zeggen. Maar vooraf zeg ik u, dat ge mij een raad hebt gegeven, waar voor ik u geen dank weet, en dien ik ook niet zal opvolgen. Van mijn hond scheiden doe ik niet. Dat moet gij wel weten". „Eh bien", hernam Monsieur,-terwijl hij zijn schouders ophaalde. „Den hond kunt gij behouden, maar ik zeg u niet ronduit wat ik van 11 verlang voordat de tijd ge komen is, of voordat ik u beter ken. Gij zijt wel wat te kieschkeurig, jonkman, voor iemand, die zoo bijzonder weinig keus heeft. Als gij deze deur uitgaat, duurt liet geen vijf minuten, of gij valt den soldaten in handen, cn als u het vleesch van den rug gegeeseld is, zult ge aycI pleizicr heb ben van uw getrouwheid aan uw hond". Op di#t oogenblik sprak hij zoo verach telijk, dat. al de puntige afgemetenheid uit zijn toon geweken was en toen hij uitgespro ken had, haalde hij zijn schouders tot aan zijn ooren op, en ook heb optrekken Aan zijn neus getuigde van onuitsprekelijke ver achting. „Ik heb niet veel keus, dat is waar", zeide Job. „Maar ik wil mij niet blindelings ATerkoopen, en niet van mijn hond scheid den". „Gij kent den man niet, met wien gij te doen hebt", riep Monsieur, zich trotsch op de borst kloppende. „Ik ben Hercule Bonaventure". „Ja", zeide de onverstoorbare jongeling, „dat hebt ge mij reeds gezegd. Dat is misschien in honderd kringen een naam, die een tooverraacht heeft, maar ik heb hem nooit gehoord vóór gisteraA'ond. Maar zeg mij dan toch wat gij wilt! Gn Avilt een man hebben, die tot wanhoop gedreven is? Welnu, die man ben ik. Gij wilt een man hebben, die sterk en niet al te bang is? Welnu, de man ben ik ook. Ik stel u maar twee voorwaarden: A7an mijn hond wil ik niet scheiden, en ik wil mij ook niet blindelings verkoopen. Zeg mij zoo weinig .als gij wilt, maar zeg mij, ten min ste, iets van het werk, dat gij van mij Verlangt. Ik kan wel reeds vermoeden, dat heb* geen werk voor een dame of voor een geestelijke is". Monsieur Bonaventure stond zijn gast glim lachend, maar op een boosaardige wijze, aan te zien, „Ik zal u zeggen, waarvoor ik u uoodig heb, wanneer ik u noodig heb, en niet eer. Két werk, dat ik te doen héb, motet dui zenden mijlen ver van Engeland gedaan worden, en zonder hulp Aan de gendar merie, ais ik er toe komen om het to doen. Do mannen, die mij helpen, zullen rijkelijk beloond worden en groot ge-raar uitstaan. Als ik hulp heb, moet het zijn van mannen, die wanhopig, sterk en moedig zijn. Die drie dingen Azeet ik van u, al ken ik u nog maar één dag". „Wilt ge mij niets meer zeggen?" vroeg J ob. „Niets meer", was het antAA'oord. „Zoover ik er \-an begrijp; kunt gij wel diefstal en moord bedoelen". De Franschman glimlachte nog, en do uitdrukking van zijn gelaat beviel Job niet. „Bij Georgeriep de jongeling uit, hem aanziende, „ik geloof, dat gij aiets minder bedoelt". „Ik bied een man. die. tot wanhoop ge- dreven is, werk aan", zeide monsieur Bona- Venture, zonder zijn gezicht te vertrekken. „Ik bied hem werk aan, dab hem voordeel oplevert en hem voor zijn leven rijk z.al maken". „En ik sla het af", antwoordde Job. ,,Ik ben nog geen moordenaar of roover". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6