165T2. Za<erdag SO Ueccmber. XSerste 151a<1. A0. 1913. Offieioele Kennisgeving. Finaneieele Causerie. üit de Omstoken. Uit de Rechtzaal. Vee?srta?*k'ï te Leiden, Burgemeester en Wethouders van Leiden brenger ter kennis van belanghebbenden lo. dat. vanaf den lstcn Januari 1914, op de veemarkt en de markt voor vette varkens geen afzonderlijk hokkengcld meer verschuldigd zal zijn 2o. dat, vanaf denzelfden datum, aan marktgeld zal verschuldigd zijn a. voor een paard, hit, rund, schot, vaars, pink of graskalf 0.25 b. voor een beer, zeug, vet of gemest varken 0.25 c. voor een vet kalf, veulen, muilezel of ezel ƒ0.15 d. voor een nuchter kalf, jong varken, schram of schaap ƒ0.10 e. voor een lam, bok, geit of bigge ƒ0.05 f. voor een lam tusschen 1 Augustus en 31 December ter markt aangevoerd, en voor een bigge zwaarder dan 25 K.G., ƒ0.10 3o. dat, eveneens met ingang van Januari 1914, de thans gangbare veemarktpennin gen van 3, 6 en 60 cent, zullen worden in getrokken cn dat deze penningen, voor- zoover zij op dien datum nog in omloop zijn, gedurende het geheele jaar 1914 ter inwisseling kunnen worden aangeboden a. aan het kantoor van den Gemeente ontvanger, des Maandags, Dinsdags, Woensdag en Donderdags, van des mor gens 9 tot des namiddags 2 uur b. aan de drie marktkantoren tijdens de veemarkten op Vrijdag, uiterlijk tot des morgéns 10^ uur 4o. dat, met ingang van denzelfden da tum, behalve penningen van 5 en 10 cents, ook penningen van een galden zullen wor den ingevoerd, welke laatste gebruikt kun nen worden voor lammeren, bokken, gei ten of biggen, die bij 20 stuks, en voor nuchtere kalveren, jonge varkens, schram men of schapen, die bij 10 stuks tegelijk worden aangevoerd 5o. dat, een exemplaar van deze publi catie en van het Reglement voor de Vee- markten^- vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Leiden op den 13den November 1911 (Gem. Blad No 36), voor degenen, die daarvan nog niet mochten zijn voorzien, gratis verkrijgbaar is tijdens de veemarkten op Vrijdag, aan de drie marktkan toren en 'brengen voorts, voorzoover noodig, in herinnering: lo. dat het ingevolge art. 44 der Veror dening op de Markten verboden is, ter plaatsing van vee op de maric*., een andere of meer ruimte in te nemen, dan daartoe door den Algemeenen Marktmeester of door diens adjunct is aangewezen 2o. dat ingevolge art. 45bis, eerste lid, derzelfde verordening beheerders en gelei ders van nuchtere kalveren verplicht zijn zorg te dragen, dat deze, zoodra zij op de voor hen bestemde plaatsen op de markt zijn gekomen, van de touwen, waarmede hun pooten zijn vastgebonden, worden ont daan en niet eerder weder worden gebon den, dan ten Hoogste uur, vóórdat zij van het marktterrein worden weggevoerd 3o. dat ingevolge art. 46 dier verordening stieren boven den leeftijd van li jaar, be halve behoorlijk geknieband, van een ring in den neus moeten zijn voorzien 4o. dat het ingevolge art. 49bis dier ver ordening verboden is, melkgevende koeien met gevulde uiers van het marktterrein weg te voeren, tenzij met vergunning van den Keuringsveearts van het Openbaar Slachthuis 5o. dat ingevolge art. 15, eerste lid, van het Reglement voor do Veemarkten ieder, die vóór zijn vee dc noodige ruimte op de markt wenscht te doen reserveeren, ver plicht is zijn daartoe strekkend verzoek schriftelijk aan den Algemeenen Markt meester kenbaar te maken, des daags vóór den marktdag vóór 7 uur des avonds, en met juiste opgave van aantal en soort van het ter markt aan "te voeren vee, ter wijl ingevolge hetzelfde artikel deze ge reserveerde plaatsen binnen een uur na den aanvangstijd der markt door de recht hebbenden geheel of althans ten deele met hun vee moeten bezet zijn, en intusschen door of vanwege hen bewaakt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 December 1913. Ondanks de naderende ja ars wisseling ia onze geldmarkt wat gemakkelijker, met prolongatierenten dichter bij 4 dan 5 pCt Ook de positie der Nederlandsche Bank toont eenige verbetering. Toch ware 't zeer voorbarig daaruit de conclusie te trekken, dat wij reeds bergaf gaan met den geld koers cn dat we op weg zijn naar een per manent lager niveau, 't Is waar, dat han del en industrie over de geheele wereld aanmerkelijk lagere eisohen beginnen te •tellen. Wellicht zoeken de daaruit vrij gekomen kapitalen tijdelijk belegging in fondsen, waardoor dan tevens de ietwat be tere stemming voor beleggingswaarden zou te verklaren zijn. Aan den anderen kant moeten wo rekening houden met een groo- te credictvraag van do zijde van Staten, steden enz. die nog lang niet bevredigd is. Zoo zal Frankrijk eerlang zijn slottende schuld tijdelijk consolideeren door de uit gifte van schatkistwissels, terwijl de Bal- karjstalcn feitelijk nog moeten beginnen mot 't lancee^en hunner leeningen. China zit leelijk in de knoei, verder is er sprake van Duitsche en Pruisische lee ningen. Voorloopig is er dus geen gebrek uan nieuwe leeningen. Een prachtige gelegenheid bezitten de bonders van de 44 pCt. obligatiën Rusland 1905 om hun stukken op pari kwijt te ra ken. Volg'lis dc voorwaarden dezer lee ring mogen de houders nun 6tukken vóór 1 Januari 1914 ter afstempeling aanbieden bij de bankiers, die met den dienst der lee ring zijn belast, en kunnen zij daarna af lossing eischcn op 1 Juli 1914. De in Neder land uitgegeven stukken zijn betaalbaar met 589 gld. per stuk van Rm, 1000, dat is dus met 98 pCt In Duitscliland ontvangt men natuurlijk Rm. 1000, doch dan moeten de stukken voorzien zijn van Duit-schzegel dat anders 1 pCt. bedraagt. De beurskoers dezer stukken is een frac tie boven 98 pCt. vandaar dat de meeste houders ze thans verkoopen, want de koers is door deze bijzondere omstandigheid na tuurlijk abnormaal hoog. Zoo noteeren de 44 pCt. nieuwste Wladi- kawkas, welke onvoorwaardelijk zijn ge garandeerd door do Russische Regeering 954 pCt zoodat bij volmaakt identieke zekerheid, ecu voordeelig koersverschil te maken is van 24 pCt. Waarschijnlijk zullen echter de meeste houders wel profiteeren van de lage koersen van tal van fondsen, om hun 44 pCt. Russen te ruilen tegen deze. Inderdaad een unieke gelegenheid, die ieder belegger gaarne zou aangrijpen, ware 't niet, dat de fondsen welke hij be zit nagenoeg zonder uitzondering sterk in koers zijn gedaald. Aan 't einde des jaavs zal menige balans er uiterst slecht uitzien en zullen door Verzekeringsmaatschap pij in dergelijke groote afschrijvingen moe ten gemaakt worden. Het eenige departement, dat den laatsten tijd zich had onderscheiden door een aan gename stemming, dat der Petroleumwaav- den, betaalt than3 ook den tol aan de algemeene malaise. Binnen 14 dagen tijd zijn Koninkl. gedaald van 635 pCt. tot 583 pCt., dus 52 pCt. De bal werd aan 't rol len gebracht door Parijs, dat zich bezon digd had aan overspeculatie in deze waar den en waar men schoon schip begon te maken. Zoo daalden de ook hier bekende aandeelen Russian General Oil van 58 tot 46 francs, de North Caucasians van 46 tot 40 fres. per stuk. Veel grooter echter wa ren de verliezen in Mantacheffs Columbias en dergelijke hooggeprijsde aandeelen, die met honderden francs tegelijk in koers te rugliepen. Over 't algemeen wordt er aan de Parijsche beurs trouwens veer verlo ren eerstens aan Zuid-Afrikaansche mij nen, dan aan Mexicaansqhe waarde zoo als 2de Preferente National of Mexico en diverse Mexicaansche Bankaandeelen. Ver der aan Koperwaarden zooals Rio Tinto en Cobars, om niet te spreken van de op topprijzen geïntroduceerde Amerikaansche- waarden, zooals Atchison, American, Tele graph, Telephone, St.-Louis, San Francisco obligatiën en dergelijke. Met Mexico wil 't ook nog maar niet vlot ten. De waaiden der National Railroad zijn, wat de aandeelen betreft op bijna 't laagste en wat de obligatiën aangaat, op 't allerlaagst bekende niveau aangeland. Hoe 't ten slotte met die onderneming zal afloopen, schijnt niemand te weten of te kunnen voorspellen. In ieder geval zullen er jaren mee heengaan alvorens de spoor weg er weer boven op is, daargelaten of 't noodig zal blijken een reorganisatie door to voeren. Slechte de Amerikaansclio markt geeft bewijzen van weerstandsvermogenzon deren we enkele fondsen, zooals Cana dians en de hooggeprijsde aandeelen uit, dan houden de koersen zich vrijwel op prijs. Nochtans willen velen, dat dit slechte 'fc gevolg is van beurs-technisohe omstan digheden, 't bestaan van een geweldig groote Contramine, wier dekkingskoopen een daling voorkomen. De Canadians lie pen sterk terug in prijs op de aanbieding der 6 pCt. Notes tegen 80 pCt. Weliswaar beteekent dit een extra uitkeering voor dc aandeelhouders van circa 4 pCt. uit het uitteoefenen voorkeursrecht bij de in schrijving, doch men had een heel andere bonus verwacht uit de winsten der landver- koopen. De Yankees zün nooit verlegen om iets nieuws uit te vinden op 't gebied van financiën en zoo vonden zij dit plannetje uit, waarbij aan den eenen kant een extra winst wordt uitgekeerd en aan den anderen kant nieuw kapitaal wordt gevonden. Ber lijn, dat blijkbaar sterk la hausse was geengageerd, liquideerde nu to Londen en t© New-York, zoodat de koers der aandeelen vele percenten per dag moest prijsgeven. Pennsylvania's, een der goudgerande Ame- nkaansche Spoorwegaandeelen, zijn tot 106 pCt. gedaald, nadat ze in 1902 nog 170 pCt. golden, toen 't dividend evenals thans 6 pCt. por jaar bedroeg. Geen wonder, dat de leden der Yereeni- ging voor den Effectenhandel met slechts 17 stemmen tegen 195 besloten om Zater dag 27 dezer, geen beurs te houden, zoo dat deze van 24 December 's avonds tot 29 d. a. v. 's middags gesloten zal blijven. Den 22sten wordt de nieuwe beurs ge opend en op 2 Januari wordt ze definitief in gebruik genomen. Als nu de zaken maar beter gaan, is veler wenschl Aan het gebouw zal 't niet liggen, want men heeft geen kosten gespaard om een naar de laatste eischeo des tijds ingericht, geriefelijk en prachtig gebouw te stichten. Als aanvnngsmaatregel voor verschillende hervormingen, die hoofdzakelijk bedoeld zijn om het publiek te bevoordeelen, is een nieuwe regeling voor provisieberekening tu hen de besturen der Alnstèrdamsche, Rotterdamsche en Provinciale Vereenigin- gen thans aangenomen. Het klinkt wel vreemd dat verhoogde provision ten slotte het publiek zullen moeten bevoordeelen en toch is 't zoo, want alleen bij hoogere pro- visiën zal de deur geopend worden tot her vormingen, die inderdaad .ten voordeele van 't publiek zullen dienen, zooals af schaffing- van den beruchten middenkoers, dus eerlijke noteeringen. Tot nu toe im mers betaalt het publiek een commissie, die 't ziet, en vaak een veel hoogere com missie bovendien in een valschen koers, die het niet ziet. Ook zijn er plannen om langere beurs- uren te houden, een maatregel, die met afschaffing van den middenkoers, trouwens nauw verhand houdt. Daardoor zal dan te vens de voeling met de buitenlandsche beurzen beter worden, die, naar men hoopt, leiden zal tot aantrekking, van orders, die thans worden uitgevoerd aan de beurzen van Londen, Parijs en New-York. Eindelijk bestaan er ook plannen om in sommige internationaal bekende speculatieve waar den, wier hoofdmarkt to Amsterdam is, zooals Koninklijke, een termijnmarkt te maken, zooals thans alleen bestaat voor aandeelen Nederlandsche Handels-Maat schappij. Daarbij komt echter heel wat kij ken, daar slechts die firma's tot dezen termijnhandel zullen kunnen worden toe gelaten ,die óf tastbare, óf voldoende door bewijzen gestaafde, middelen kunnen ver schaffen, om dozen handel een solicde basis te geven Het rescontro systeem zal ten slotto op de een of andere wijze moe ten worden aanvaard, gezien, dat de hoofd beurzen, Londen en Parijs, hun interna tionaal karakter vooral aan 't bestaan de zer instelling te danken hebben. Wil dus Amsterdam ook buitenlandsche orders tot zich trekken, dan moet 't ook dieu weg opgaan. W. RIJNZATERWOUDE. ..^raad. Voorzitter: burgemeester Ninaber. Aanwezig alle ieuen. Ged. fc>t&óen nconen bericht, dat de rijks- uitkeering ingerOxg© ue wet op het lag. on derwijs van 1911 bepaald is op f 1508.33, dat de gemeente een voorschot heeft geno ten f 1550, zoodat ze 41.67 te veel heeft ont vangen, dat op den volgenden dienst verre kend zal worden. Do goedkeuring der bcgrooting is aange houden tot ontvangst der pensioenregeling. Do Voorzitter doet mededeeling van een ontvangen schrijven van het hoofd der openb. lag. school, waarin deze aandringt op wijziging van art. 3 der schoolverorde ning, om n.l. den leeftijd van toe te laten kinderen te bepalen op 6 jaar. Hierna ontspint zich een discussie tus schen den Voorzitter en de heer en Dompe ling, De Bruyn en Hoogenboom. Ton slotte wordt met algemeene stem men aangenomen de leeftijdsgrens te be palen op 6 jaar. Goedgekeurd wordt een af- en overschrij ving van 23.90 van do onvoorziene uitga ven op den post meubilair gemeentehuis. In behandeling komt hierop het voor- stel-Hoogenboom om op de gemeente-am te- naren voor hun pensioen alles te verhalen wat de wet toeslaat. De Voorzitter komt op tegen een derge lijke handelwijze, waardoor de kleine inko mens nog verlaagd zullen worden. Spr. zegt, dat dit tegen de bedoeling van den wetgever is. Na nog eenige discussie wordt het voor stel-Hoogenboom aangenomen met 4 tegon 3 stemmen, die der heeren Rijkelijkhuizen, De Bruyn en Dompeling. De vergadering wordt hierop gesloten. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Voorzitter opent de vergadering. Do heer Kwak heeft bericht verhinderd te zijn. Verder zijn afwezig de heeren J. C. de Graaf en G. Schmal. De voorzitter stelt de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer C. Over- kleeft, in handen van de commissie, be staande uit de heeren Van Santen, O. H. Koot cn C. Eggink. Na onderzoek deelt de heer Van Santen mede, dat de commissie do geloofsbrieven in orde heeft bevonden, zoodat er geen bezwaren bestaan tegen de toelating van den heer C. Overkleeft. Ingekomen 6tukken. Van Gedep. Staten is de goedkeuring ont vangen voorlo. Rekening 1912 2o. Aan koop van een stuk grond voor verbreeding gang vschool Rijndijk3o. Suppletoir kohier hondenbelasting; 4o. Beslissing over pen sioenbijdrage 1913. De Nat. Clir. Geheelonthoudersvereeni- ging verzoekt de vergunning van 'fc café Haagsche Schouw niet te doen overschrij ven op een ander, daar het aantal vergun ningen in onze gemeente toch reeds het maximum overschrijdt. De voorzitter stelt voor dit verzoek door B. en Ws. te laten behandelen omdat dit niet in den Raad thuis behoort, aldus aan genomen. Wegens vertrek uit de gemeente verzoekt do heer A. Blok om afschrijving van zijn hoofd, omslag 1913, wat goedgevonden wordt. Op het verzoek tot ontheffing voor het plaatsen van waterclosets in do openb. school is goedgunstig beschikt, althans tot 1 April 1914 is ontheffing verkregen. Het komt den districtsschoolopziener en den rijksbouwkundige evenwel noodzakelijk voor een 2de privaat aan te brengen. Door Gedep. Staten is aanmerking ge maakt op de gasbegrooting. Dit college vindt n.l. dat bij de afschrijving niet vol doende is rekening gehouden met de groote uitbreiding, die in 1913 heeft plaats gehad. Do voorzitter stelt voor alsnog tot een groo- tere afschrijving over te gaan, zoodat bet eindbedrag van do begrooting een kleine wijziging ondergaat. De Raad heeft hierte gen geen bezwaar In verband met de toepassing van art. 59 pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 is liet noodzakelijk enkele dier ambte naren, die nog geen schriftelijke aanstelling hebben ontvangen, alsnog hiervan te voor zien, wat goedgevonden wordt. Inzake, het adres van C. van Meurs stelt de voorzitter voor den adressant te berich ten, dat do niet toekenning van oen sala- risverhooging niet haar oorzaak vindt in de- wijze, waarop v. M. zijn betrekking ver vult. De heer C. Egging vindt, dat er in 't antwoord wel op gewezen mocht worden, dat enkele volzinnen aan 't einde van 't adres niet op hun plaats zijn tegenover den Raad. Do toon is niet gepast! De Raad heeft het besluit genomen en daarmee uit. De voorzitter is hei. hiermede niet eens. Elk ambtenaar heeft het recht van petitie, al tijd in behoorlijke termen en 't adres laat daaromtrent niets te wenschen over. De heer C. Eggink vindt het- toch wel wat aan matigend tegenover den Raad. De voorzit ter vihdt het heel begrijpelijk, dat v. Meurs geadresseerd heeft- De pers noemde geen reden voor de weigering zoodat deze door buitenstaanders verkeerd uitgelegd kan wor den en door do voorgestelde beantwoording wordt dit voorkomen. De heer Yan Kem pen is het volkomen met den voorzitter eens en ten slotte wordt het voorstel aan genomen. ,,De Proefti:n to Lisse behaalde een ge deeltelijk succes door zich voorloopig voor één jaar een bijdrage van 25 te zien toe gewezen. De voorzitter gelooft wel, dat het een nuttige zaak is en zag zich hierin ge steund door den heer G. Eggink, die o. m. meedeelde, dat jaarlijks 40 k 50 duizend gul den arbeidsloon voor bloembollencultuur in Voorschoten wordt uitbetaald. Het is daarom in 't belang van do gemeente deze zaak te steunen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Mens den voorzitter of er ook iets aan te doen is het lange wachten voor dc sluitboomen aan 't station door het ranchceren van goede rentreinen tc voorkomen, menigeen werd hierdoor gedupeerd. De voorzitter heeft reeds voor 14 dagen hierover geschreven aan den stationschef, doch mocht tot heden nog geen antwoord ontvangen, 't Beste is aan den Raad van administratie der Holl. Spoor te schrijven cn mocht ook dit niet baten, do minister van waterstaat er voor ge spannen. De heer C. Eggink verzoekt de straten, waar deze voor gas-, of waterleiding zijn op gebroken geweest, afdoende te doen her stellen Reeds zijn maatregelen hiervoor ge troffen. Op de nieuwe verordening op heffing van schoolgelden is nog geen koninklijke goed keuring ontvangen zoodat het tijdstip van in werking treden nog niet bepaald kan worden. Alsn a gaat de Raad in geheime zitting tot vaststelling van 't suppletoir kohier hoofd, omslag. Haagscli Gerechtshof. Het Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in do zaak van J. v. O., veekoopman ie Roeu- w ijk, door do rechtbank to Rotterdam veroor deeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van C'. M. Gordijn, welke ver- oordeoling door hot Hof reeds bij verstok werd bevestigd. Het Hof hooft thans, naar aanleiding van hot door bclri. gedaan ver zot tegen liet venstekvonnis, do gevangenis straf veranderd in f25 boete of 15 dagen hechtenis. Het conflict tussohen Delft en R ij s w ij k. Do president van de Ilaagscho rechtbank, in kort geding beslissende in het bekende ge schil tusschen Delft cn Rijswijk, heeft de gemeente Rijswijk veroordeeld om binnen twee dagen na do betrekening van het von nis don kabel uit den weg te verwijderen en don wog in den vorigen toostand to hor stellen. Maar do gemeente Delft moet bin nen zes weken de zaak bij den gewonen rech ter aanhangig maken. De kantonrechter te 's-Gravonhago heelt don heer Van Locnon Martinet, directeur van do Electriciteitsfabrick to Vclp, dio ka- bols had doen loggen in den DslfUcherweg, ontslagen van rechtsvervolging, ter zake van het handelen zonder vergunniag van B on ,Ws. van Rijswijk, en vrijgesproken van het niet hebben van een vergunning van hot pol- d-arbestuur. Baad voor do Scheepvaart. Dc Raad voor de Scheepvaart te Ara! sterdam heeft een onderzoek ingesteld naai het vastloopen op 4 K.M. ten zuiden van Zandvoort van het bomschip .Willem Beun kclszoon" K.W. 113, schipper II. Messen maker, reeders J. Parlevliet en R. Ouwe- hand, te Kat w ij k. Het onderzoek liep ook over de vraag, of het ongeval te wijten is aan een daad of nalatigheid van dep schipper. Deze verklaarde: Toen de bom 52° N.B. 23 O.L. was, dus bij Lowestoft, op 72 mijl af stands van IJmuiden, werd naar deze haven koers ge^ct. 's Morgens. 10 uren ging men onder zeil, de koers werd gesteld Z.-O. ten O. half O. Er was geen log aan boord. Er werd doorgepeild tot den volgen den avond. Dc schipper zat in de kajuit, toen des avonds kwart voor achten de matroos van de wacht waarschuwde, dat hij tegen de lucht de flikkering van het licht van IJmuiden zag. Behalve de matroos, die wacht had, be vond zich nog een matroos op dek. De schipper kwam aan dek, doch kon zelfs niets van een flikkering zien. De schipper is een uurtje later weder met den stuurman naar beneden gegaan, na order om hen te roepen, als het dik mocht worden, en den koers te stellen op O.Z. O. Om elf uren werd hij geroepen door den wachtman, die zeide het licht van Scheveningen tegen de lucht te zien. De schipper dacht, dat het een gewone klaarte van de lucht was. Een vuur werd door niemand gezien, hoewel liet helder licht was. In denzelfden koers werd doorgestuurd; de schipper is toen weer naar kooi gegaan; den afstand van Scheveningen schatte hij op tien mijl. Van 12 tot halfdrié heeft de stuurman -wacht gehad, daarna wederom twee matrozen, die den schipepr te 3.45 uur weder geroepen hebben. Zn vroegen of het niet noodig was eens te looden. Dit hadden zij te voren nog niet gedaan. Toen hij aan dek kwam, zag de schipper kleine vuurtjes van het land; op hetzelfde oogenblik voelde hij dat het schip over ccn bank schuurde. Hij trachtte toen het met» den kop naar zee to draaien. Dit gelukte, doch hot schip dreef op de bank terug. Den volgenden morgen bleek, dat het op 4 mij len ten Zuiden van Zandvoort zat. Het is bij hoog water weer vrijgekomen. Het schip is nog.niet nagezien, doch van schade is niet3 boraerkt Er waren drie gekeurde monschu»i aan boord. Het blijkt, dat de klaarte in de lucktr niet Scheveningen is geweestdat heeft ook do schipper onmiddellijk betwij feld. Eenigo leden van don Raad maakten do opmerkiug, dat de schipper, toen hij cfo lichtflikkeringen niet meer zag, had moeten begrijpen, dat clit kwam doordat het dikkoi was geworden voorts dat hij oven had moe ten looden, wat, naar de inspecteur op merkte, do vittekors bijna nooit doen. D< schipper erkende, dat dit niet te verdedigen is. De stuurman Knoester verklaarde geen weerschijn van het licht to IJmuiden gezien to hebben wol heeft hij op 2000 M. afstand tusschen de kust en het schip een grooten stoomer zien passeer en. Getuige heeft gehoord, dat eenige matro zen, terwijl hij weer omlaag ging, met el kander besproken hebben, dat het toch wel zaak was eens te looden. Zij zijn er teen zeer lang mee bezig geweest, om het dieplood klaar to maken het is er echter niet van gekomen. Ook de matroos Dc Lucht heeft, toen hij de wacht had, tusschen dc kust en de bom een stoomer zien voorbijvaren. Getuige weet niet waar het lood geborgen was, waarop de schipper zegt, dit niet te begrijpen, daar het altijd in de boot. lag. De inspecteur merkte op, dat het hebbe' van ccn log aan boord \oor zeilvisschcra- vaartuigen niet voorgeschreven is, omdat hiermede bij de geringe vaart dier schepen toch niets uit te richten is. Een andere matroos verklaart bezig te zijn geweest met het klaarmaken der lood lijn, toen liet schip stootte. Als hij gevaar ib den toestand gezien had, had hij den schip per geroepen, ook al had deze daartoe geen orders, gegeven. De raad zal in deze zaak later uitspraak doen. Daarna werd behandeld de klacht der scheepvaartinspectie tegen denzelfden schipper ter zake dat hij uitkijk heeft laten houdeu door ongekeurde zeelieden. Do schipper antwoordde op desbetref fende vragen, dat er drie gekeurde en twee ongekeurde zeelieden aan boord waren. Bij het aanmonsteren had hij weinig keus ge had. De ongchuwden hadden zich wegens do kosten 1.50) niet laten keuren. De inspecteur maakte den schipper er een verwijt van, dat hij, hoewel hij zich schriftelijk verbonden heeft geen ongekeur- den op wacht tc zetten, dit toch gedaan heeft. Ernstiger wordt dit nog, daar de schipper, wetende, dat ongekeurden uit kijk hielden, naar kooi is gegaan De inspecteur gaf als zijn meening tc ken nen, dat de schipper wegens het onder on gunstige omstandigheden niet gebruiken van het lood, dicht onder de kust, en we gens nalatigheid in het geven van orders om hem in critieke omstandigheden to roe pen, gestraft moest worden, en voorts een berisping verdiende wegens het toevertrou wen van de wacht aan ongekeurden.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1