No, 16511. Vrijdag 19 December. Tweede Blad. A0. 1913. Buitenlandseh Overzicht. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Leiden. LEIDSCH DAGBLAD Do liberale deputatie heeft het onder houd met minister Asquith, waar over we hebben geschreven, gehad. Asquith is eens gevraagd, hoe het toch staat met de millioenen, die Churchill voor de vloot wil uitgeven. Officieel zijn geen mededeelingen gedaan, maar er is altijd wel de een of andere jour nalist, die verneemt wat er gebeurd is. Zoo weet een nieuws-agentschap te vertellen, dat de heer Asquith aan de deputatie heeft uiteengezet, dat ongetwijfeld de marine-uit gaven zouden stijgen, maar dat deze stijging slechts een automatische was, een gevolg van de uitvoering van reeds door het par lement bekrachtigde maatregelen. Er was geen sprake van, dat van het vastgestelde programma zou worden afgeweken. Dat wil dus zeggen, dat geen nieuwe krachtiger vlootpolrtiek zou zijn bedoeld. Hoe do tegen verhoogde marine-uitgaven gekante liberale parlementsleden nu over deze automati sche" stijging der marinebegrooting denken, is nog niet bekend geworden. In den laatsten tijd duiken, naar aanlei ding van Churchill's vlootplannen herhaal delijk weer geruchten op, dat de marine minister zich weer bij de unionisten zal aansluiten. Van hier uit is Churchill unio nist en men zegt, dat hij alleen liberaal werd in de hoop ei^meer invloed te zullen krijgen dan in z'n eigen partij. Daarin heeft hij verkeerd gerekend. Want- liberale bla den hebben zich niet altijd met zijn beleid vereenigd, critiseerden hem ook en dat vond Churchill hoogst onaangenaam. Zoo is ook Churchill'8 opinie om Ulster van home rule uit te sluiten allesbehalve gunstig be oordeeld. Churchill's overgang naar de liberalen werd voor dezen steeds een groote aanwinst geacht. Begrijpelijk dat de unionisten zich verkneukelen van de pret, nu do terug komst in de oude geleden verwacht wordt. Misschien rekenen de unionisten er wel wat te veel op. Rusland is niet het eenige land, waar de Joden het zwaar te verduren heb ben. Ook in Roemenië kunnen ze niet roe men op een prettigen omgang met hun an dersdenkende medeburgers. Gisteren nog wezen wc er op, hoe in de Hongaarsche de legatie gewezen werd op de noodzakelijk heid, dat de mogendheden voor de Roe- meensche Joden een volledig burgerrecht verlangen. Dezer dagen- is gebleken, hoe sterk het anti-semictisme in Roemenie nog is. Jassy is op één na de grootste stad in Roemenië, alleen de hoofdstad Boekarest overtreft Jassy. Hier was een vergadering belegd, waar gesp roken zou worden over onteigening, algemeen kiesrecht en Joden kwestie". Toen do vergadering in vollen gang was, kwamen nationalistische studen ten de rust verstoren. Onder den roep ,,Weg met de Joden" stormden ze de zaal binnen. Spoedig was het tot gevecht geko men busschen de arbeiders, die deze verga dering in hoofdzaak bezochten en de stu denten, en zoo hevig was heb gevecht, dat er in het geheel moer dan veertig gewon den warensommigen hadden zelfs ernsti ge kwetsuren opgeloopen. In de zaal werd alles kort en klein gesla gen. Nadat de politie tusschenbeide was gekomen en de menigte verspreid had, trok ken de demonstranten, onder het uiten van anti-scmiet-ische kreten, door do voornaam ste straten der stad, welke door gendarmen bewaakt werden, 's Avonds hielden de ar beiders een protestmeeting en beklaagden y.iDóich per telegram bij den ministerpre sident over de gebeurtenissen van dien dag enrover het partijdige optreden der politie. Jn cle stad is de opwinding zeer groot. Een telegram zei gisteren, dat de Ver- e enig de Staten een nota hadden ge richt aan H u e r t a. Ook werd vermeld waarop de inhoud in 't kort neerkwam. Dit gerucht wordt officieel tegengesproken. De vegecring te Washington heeft zich niet met Huerta bemoeid. Het wordt er in Mexico niet beter op. De banken in de hoofdstad geraken in moeilijk heden. Men kan er zich slecht-s over ver wonderen, dat dit niet eerder gebeurd is. Bankiers hebben, na een conferentie aan liet departement van financiën, zich ge noodzaakt gezien, de deuren van hun instel lingen te sluiten. Andere banken houden het nog vol en zullen ook nog eenigen tijd kunnen blijven voortgaan, betalingen te doen en banknoten in te wisselen tegen specie. Gevochten, geplunderd en gemoord wordt er ,$ag in dag uit. Aanhangers van Zapata hebben bet nabij Mexico gelegen 6tation Los Beye geplunderd en van de inwoners van- dit plaatsje er 26 gedood. X£at het herstel van de orde in Mexico betreft, had de. regeering te Washington al haar hoop op de troepen der constitutiona- listen gevestigd, doch zij schijnt hierin zeer bedrogen te zullen uitkomon. Verschillende berichten meldden reeds, op welke wijze generaal Villa te Chihuahua optreedt, en het is te verwachten, dat generaal Venus- tiana Carranza niet aan Bryan's eisch om den rebellen-aanvoerder tot rede te bren gen, zal kunnen voldoen. Van verschillen de zijden is er president Wilson reeds op gewezen, dat Carranza- zijn generaals niet onder contróle heeft. Zij handelen geheel op hun eigen houtje en gebruiken den naam van Carranza slechte als een dekmantel voor hun eigen plannen en bedoelingen. Generaal Carranza heeft een Duitscher, Felix Summerfeldt, een vriend van wijlen president Madero, naar Villa gezonden, ten einde hem te verzoeken de vreemdelingen ongemoeid te laten en de in beslag geno men goederen en eigendommen terug te geven. Men gelooft echter niet, dat Sum merfeldt in zijn zending Blagen zalhet is zelfs zeer wel mogelijk, dat generaal Villa, een weinig overmoedig door het behaalde succes, zich candidaat voor het president schap stellen zal. Admiraal Fletscher meldt uit Tampico, dat de revolutionnairen een nieuwen aan val op die stad voorbereiden. Zij beschikken thans over zwaar geschut, dat zij binnen eenige dagen in stolling zullen brengen. Admiraal Fletscher neemt uitgebreide maatregelen, ten einde te verhinderen, dat de eigendommen der vreemdelingen van den nieuwen strijd te lijden hebben. We gelooven niet dat zonder vreemde in menging de rust zal weerkeeren. Of hierop niet gehoopt isl KORTE BERICHTEN. Een St-raatsburgsche firma in gramo- foonplaten heeft van het gebeurde te Za- bern een plaat laten maken, weinig vlei end voor de officieren die er een rol in hebben gespeeld. Op aangifte van den garnizoenscommandant is de plaat in be slag genomen en is tegen de firma een vervolging wegens beleediging ingesteld. De staking der tandheelkundige stu denten in Duitschland zal aan allo univer siteiten eindigen, nu de geneeskundige faculteiten het promoveeren voor tandart sen gunstig gezind zijn. Den officieren van de Duitsche sche pen, die aan do redding bij de „Volturno"- ramp deelnamen, zijn door keizer Wilhelm onderscheidingen toegekend. In Berlijn is het Russische vleesch reeds zoo hoog in prijs geworden, dat de invoer zal worden gestaakt. De Fransche Kamer heeft een motie- Groussier aangenomen, waarbij de regee ring verzocht wordt bij den Senaat aan te dringen op spoedige behandeling der kiesrechthervorming, gegrond op het begin sel van evenredige vertegenwoordiging. Te Goole is een staking uitgebroken aan boord van al de schepen van de Lan cashire- en Yorkshire-Spoor. De stuurlie den vroegen een opslag, die geweigerd werd. Daarop zeiden zij hun dienst op. De maatschappij, legde toen dadelijk al haar schepen op en dankte de heel© be manning af. Reeds waren gisteren een 3000 man werkeloos. In de haven te Havre is er geen ver andering gekomen in de staking. Het aan tal stakers moet 2077 zijn, dat der niet- stakers 4067. Clemenceau deelt in zijn blad mee, dat in de Russische keizerlijke familie een blijde gebeurtenis tegemoet wordt gezien. Men hoopt op een nieuwen troonopvolger, wijl men Re gedachte den tegenwoordi- gen tsarewitsch, die nog steeds ongesteld is, op den troon te zullen zien, voorgoed heeft opgegeven. De zuidgrens van Albanië is gereed. De commissie heeft haar arbeid gisteren beëindigd. Turkije is niet van plan zijn aanspra ken op Chios en Mytilene op_ te geven. De Temps" heeft te Konstantinopel ver nomen, dat men desnoods met de wapens de rechten zal verdedigen. In Koerdistan is een oproer uitgebro ken. De Perzische regeering maakt zich zeer ongerust en 'n nieuwe gouverneur, die benoemd is, geeft er de voorkeur aan kalm te Teheran te blijven eu niet naar zijn nieuwen post te gaan. Do suffragettes in Engeland. Jlevr. JPankhnrst. Mevrouw Pankhurst, die na haar terug komst uit Parijs opgeborgen was in de Holloway gevangenis, i§ weer ontslagen. Vergezeld van een verpleegster is ze per auto naar Lincoln's Inn House gebracht. Mevrouw Pankhurst moet, naar een mede strijdster beweerde, in half bowusteloozen toestand verkeeren. Ze heeft niet alleen ge weigerd te eten, maar ook gepoogd niet ïft slapen. Volgens de „Central News" za-1 mz$.- Pankhurst slechts eenige dagen in Londen blijven en dan naar Zwitserland vertrek ken. Zij zal kort voor de opening van de nieuwe parlementszitting naar Londen te rugkeer en. Dan kan zo weer worden opgeborgen voor een paar dagen. „De Propaganda*'. De .propaganda der Engelsche suffraget tes is verregaand misdadig. Zoo ia er nu een poging gedaan, naar men denkt door kiesrechtvrouwen, om de Holloway-gevan- genis te Londen, in de lucht te laten vlie gen. Twee bommen, die tegen den muur van dat deel der gevangenis, waar gewoon lijk kiesrechtvrouwen worden opgesloten, waren gelegd, zijn ontploft. De slag was hevig, maar de aangerichte schade is van weinig beteekenis. Vier Ohineezen vermoordden een Chineescih Sergeant in de vreemdelingen- wijk to Shanghai. Hot doodvonnis werd over hen uitgesproken, en men heeft hén gefusil- leejrdy De troon van Abessynië. Keizer Tien el ik, van wien voor de zooveslste maal verteld wordt, dat hy. overleden Is. liidj Jeassa, een neef van keizer Menelik en tegen woordig regent van Abessynië CJit Weenen meldt men aan het „Hbld.", dat de aangehouden zoon der familie op den Koninginneweg Dinsdag gehoord is in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie Harrebo- mée. Hij bleef volhouden, dat hij eerst den lOen November den dag van do eerst© vergiftigingsverschijnselen Wee nen verlaten had. Volgens opgave van zijn hospita echter heeft hij Zondag den 9den November zijn woning in do Spitalgasse verlaten. De aangehoudene is zeer kalm. Hij schijnt boven zijn financieel© krachten ge leefd te hebben. Zijn vaderlijk erfdeel moet reeds lang op geweest zijn; zijn moeder moest hem af en toe bijspringen. Nieuwe perronkaar ten. Men meldt ons ons uit Amsterdam: De H. IJ.-S.M.-. zal een nieuw soort perron- kaarten invoeren, waar op de vóórzijdo staat aangegeven: „Geldig voor het één maal betreden van het perron te prijs f 0.05", en vakjes, waarin» de uren van 6 uren 's morgens tot 11 uren 's avonds voor komen. Vóór het betreden van het per ron fcal do kaart door den contrólebe- ambte worden geknipt op het streepje, tusschen het uur van aanbieding en het daarop volgende, zijnde de beide uren, ge durende welke de perronkaart geldig is. Aan de achterzijde is vermeld: „Deze perronkaart is slechts geldig gedurende de twee uren, waarin het knipteeken van den dag voorkomt, en moet bij het verla ten van het station worden afgegeven. Ongeknipte perronkaarten ongeldig". Aan 18 gezinnen in de Oranje straat te Alblasserdam is mededeeling gedaan, dat zij hun woning moeten ont ruimen, omdat de hoofden dier gezinnen niet bij bepaalde firma's in dienst zijn. („D. Crt.") Bij het vergaan van d e „Narvik", ter hoogte van B'orkum, hebben vijf Rotterdammers het leven verloren, n.I. de bootsman Drehmann, d© timmerman Thiel, de kok Kohlweg en de matrozen Wiezareck en Bönnisch. De heer Brentano te New-York moest eenige kostbare boekwerken ontvangen van een Londensch boekverkooper. Zij zijn echter aangehouden door de douanen, omdat in een 'der boeken een haarlok lag van Char les Dickens, die vroeger aan Georgina Ho- warth, Dickens' schoonzuster, toebehoorde. De douanen wilden nu f 160 invoer rechten van deze haarlok heffen, zijnde 35 pCt. van de geschatte waarde. Als de antiquiteit meer dan honderd jaar oud was geweest, was hij vrij geweest. Brentano weigert te betalen. Hij* zegt, dat deze Diekensreliquiö buiten zijn medewet-en in een der boeken gelegd was. Wil hij toch zijn boeken hebben, dan zal hij toch eerst moeten betalen. Hij kan dan Een redding. Aan het zeilhuis te Usquert werden door den voogd van Rottum, den hoer Toxopeus, met zijn motorboot binnengebracht vier van de op varenden van de gestrande Noorsche bark „Amazone", varende van Sundswall op Melbourne. Aan het- verhaal van den voogd en de bemanning ontleent het „Nieuwsölad v. h. Noorden" het volgende: Reeds ongeveer vier weken had het schip met wind en zee te kampen, zoodat het weinig vorderde. Yoor een paar dagen geraakte heb binnen do eilanden, waar het ten slotte achter Pieterburen vastraakte. Dinsdagmorgen ontdekte de heer Toxopeus het schip en begaf er zich met twee knech ten in zijn boot naar toe. Zij konden het wrak evenwel niet naderen en moesten onverrickterzake terugkeeren. Gistermorgen werd er opnieuw een poging gewaagd, maar ook nu was do branding zoo hevig, dat zonder levensgevaar het schip niet te bereiken was. Weer besloot men terug te keeren, maar op het wanhopig ge schreeuw van de schipbreukelingen waag den de drie mannen nogmaals een poging, die met succes bekroond werd. Aan boord bevonden zich nog do l9to stuurman, de 2de stuurman, twee matrozen en een hond. Do menschen werden in de boot opge nomen de hond bleef achter. Toen do boot zich verwijderde, begon het dier zoo te janken, dat een van de opvarenden, met een touw om zijn lichaam gebonden, weer naar het wrak zwom, om hem te halen. Tegen den avond werd het zeilhuis bereikt. Drie van de mannen allen wa ren natuurlijk druipnat waren zoo ver moeid en uitgeput, dat zo na een poosje op den grond neerzegen en in slaap vie len. De hond vlijde zich tusschen hen neer. De eerste stuurman echter was biji tijden half waanzinnig. Aan armen en bee- nen moest men hem dan vasthouden. De ontboden geneesheer, dr. Nicolai, te Us quert, schreef dit toe aan overspanning. Omstreeks acht uren werden de ongc- lukkigen op een wagen naar Warffum ge voerd, waar zij overnachtten in het hotel Dijkema, Donderdag zijn ze over Delfzijl en Emdeu naar hun vaderland terugge keerd. De 1ste stuurman, een man i 39 jaren, getrouwd en vader van 4 kinde ren, had reeds driemaal schipbreuk gele den. Len der matrozen moest later ervaren, dat zijn zuurverdiende ponningen, 400 Mark, op het wrak achtergebleven waren. Vijf van de opvarenden hadden reeds eer het schip verlaten en waren opgepikt door een Duitsche reddingboot, verteldo de voogd. Als dit waar is, zijn dus alle 18 personen gered. Vantweedurekatton. Mijn- heer en mevrouw waren naar Europa ge weest en hadden daar twee mooie blauwe Perzische katten gekocht. Zij kwamen to Singapore en wilden de kostelijke dieren mee nemen aan boord van de „Rumpliius". Maar de agent van de Kon. Paketvaart-Mij. te Singapore had hier bezwaren tegen, zóó ernstige bezwaren, dat de welsprekendheid van mijnheer en mevrouw samen ze niet kon wegnemen, schreef het „Soer. Hbl." Do „Rumphius" koos het wijde sop en mevrouw en meneer, benevens do miauwers, bleven te Singapore. Zes dagen hadden zij op eon andere boot te wachten. Het werd een dure geschiedenis, maar de poesjes wa ren zoo lief. Eindelijk, gewapend met een certificaat van een veearts, geteekend door den Ncder- landschen consul-generaal te Singapore, stapten zij aan boord van do „Van Over- straten", die de reis naar Java zou maken. Zij werden toegelaten en waren verheugd. Twee dagen later arriveerde de „Van Overstraton" te Tandjong—Priok, waar de boot een paar dagen zou blijven liggen. Mijn heer en mevrouw wildon met do poesjes aan wal gaan... Maar weer plaatste zich het sa nitaire noodlot tegenover hen, Er zat niets anders op dan een veearts uit Batavia te ontbieden en dezen een certificaat te doen afgeven. Alzoo geschiedde. En mijnheer en mevrouw en de dierbare poesjes togen naar Weltevreden, om daar het vertrek deiN „Van Overstraton" naar Soerabaja af te wachten. Verdere beproevingen werden het echt paar en het kattenpaar bespaard. Zij kwa men goed en wel te Soerabaja aan. De poes jes maken het zoor goed en mijnheer en mevrouw rouwen niet over do paar honderd gulden extra-onkosten en de wee-k vertra ging in aankomst, die ze gehad hebben. Op verzoek van de politie te Gouda is te Rotterdam zekere D. aange houden als verdacht van diefstal van rij wielen. Dc aangehoudene heeft reeds bekend. Te Rietveld, Boskoop en Utrecht heeft hij zich aan rijwieldiefstallen schuldig gemaakt. Heb Anxbr y m-eil a.n cl, oen van de Nieuwe Hebrieden, is verschrikkelijk rloor 'n aardbeving' geteisterd- De Minniebefrg is inge stort, terwijl zes nieuwe kraters ontston den, verscheidene dorpen zijn verwoest, de zendelingen, die op het eiland werkten, en vele inlanders vluchtten in booten de zee op. Er moeten veel inlanders omgekomen zijn, van de blanke bevolking wordt niemand ver mist. Het Fransche stoomschip „Pacifique kwam to Noumea, aan met vijfhonderd men schen, meest kinderen en grijsaards, die door hun yignvanten ig, djöa steek zijq gelgtea.. Na een geheime zitting van meer dan twee uren worden de deuren weder geopend. Benoemd wordt tot leeraar in de Neder- landsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens B. M. Noach, to Voorschoten met 17 stemmen. P. Koster verkrijgt 4 stemmen2 blancotot lid van de Plaat selijke Schoolcommissie mevr. wed. C. A. Siegenbeek van HeukelomLamme, mevr. A. CosynSanders, G. Mizée en H. J. J. M. Damen, tot onderwijzer aan de Jongens school 2de klasse J. Waarts te Leiden met algemeene stemmentot onderwijzer mot verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 3 A. van Wamelen te Leiden met algemeene stemmentot onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 7 A. Adama to Noordwijk Binnen niet 22 stemmen, blanco één briefje tot onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 1 W. F. de Bree Steenwijksmoer (gem. Coevorden) met al gemeene stemmen tot onderwijzeres in de h vnihverken aan de school der 3de klasse Nj. 6 mej. A. G. Sarabcr te Leiden met 22 stemmen mej. A. van der Laakën verkrijgt 1 stem tot lid der Commissie voor de Be waarscholen H. G. van der Hcijde met 22 stemmentot leden van den Gemeente raad, respectievelijk tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het be stuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs dr. li. J. Zwiers en A. Mulder tot leden van het bestuur der Gemeentelijke Arbeids beurs, werkgeversA. J. den Hollander, P. F. C. Marks en A. Ruigrok, werknemers G. H. Kouw, A. Koppier en H. J. Kerkhof, tot plaatsvervangende leden werkgevers N. de Zwart, A. Th. Cahen en M. 0. Schou ten, idem werknemersP. J. Lut, B. Resink en J. E. v. d. Ouweelentot boekhouder bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst D. A. Landeel te Utrecht tweede der voor dracht met algemeene stemmen tot op zichter bij den Gemeentelijken Reinigings dienst J. Neuteboom met 18 stemmen. H. J. van Mil verkrijgt 4 stemmen, 1 blanco. Bij de benoeming tot boekhouder van den reinigingsdienst wordt voorlezing gedaan van een schrijven van J. C. Bolderdijk te Leiden nummer één der voordracht dat hij de betrekking niet kan aanvaarden, wanneer voor hem niet de gelegenheid be staat om een avondkantoor, dat hij thans vervult, te blijven waarnemen. Het verzoek van H. Diepenheim om oev- vol ontslag als adjunct-keurmeester bij den Keuringsdienst van eete en drinkwaren werd ingewilligd. Avondzitting. Gisteravond acht uren kwam de Raad wederom bijeen. Voorzitter: de burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijsela-ar. Aanwezig 24 ledenafwezig do heeren Van Hamel, De Bóer, Fokker, Roem, Briët, Garpentier Alting, Van der Eist on Van G'-uting. Goedgekeurd werden de staten van af- en overschrijving op dc begrooting, dienst 1912, de rekeningen dienst 1912 oiï de be grootingen voor 1914 van het College van Vrouwen-Kraammoeders, van het R.-Kath. Armbestuur en van het R.-Kath. Wees- en Oudeliedenhuis en tevens de suppletoir© staat van begrooting, dienst 1912. van laatst genoemde instelling. Bij de rekening 1912 van het Collego van Vrouwen-Kraammoeders maken do heeren Vergouwen en Heeres kleine opmer kingen, waarop de heer Reimeringer en Van der Pot antwoorden. De heer Heeres komt nogmaals op zijn opinie terug, de heer Bosch verdedigt weer de houding der commissie van finan ciën, evenzoo de heer Reimeringer, waarna de Voorzitter meedeelt, dat B. en Ws. het advies der commissie voor finan ciën deelen. Bij het voorstel tot het doen rooien en verkoopen van boomen vraagt dc heer Reimeringer of ook de boomen op de Vischmarkt weg moeten. De Voorzitter vindt die boomen niet mooi en ze zijn heel belemmerend. Ze moe ien weg. De heer Boter mans oordeelt, dat die boomen toch niet in den weg staan voor do kaasmarkt, want nu zijn er bouwmaterialen opgeslagen. De Voorzitter zegt, dat dit zeer tij delijk is. De heer Van der Pot betreurt de rooiing der vier boomen in dc Kaiserstraat. Dat het voor het laboratorium noodig is, gelooft spr. niet, wat hij nader motiveert. De heer Zwiers verdedigt de rooiing dezer boomen. De heer Sytsma pleit ook voor het bo- houd dezer laatste boomen en wil een na der onderzoek. Dc heer Fischer zegt, dat de rooi'ng op zeer dringend verzoek der curatoren ge schiedt. De Voorzitter verdedigt ook de rooiing. Eén rij boomen in de Kaiserstraat zou voldoende zijn. De heer Botermans vraagt inlichtin gen over de boomen aan de Voldersgracht, waarop de heer Fischer antwoordt. De heer Van der Pot komt nog op voor het aesthetisch schoon van de Kaiser straat. Van academische zijde kan men ook Wel ecn^te veel vragen. Dc Voorzitter pleit nogmaals voor de rooiing. De heer Van derPot vraagt stemming over deze boomen. Met 18 tegen 5 stemmen wordt tot rooiing ook van deze boomen besloton en het voor stel aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5