N\ 16511. Vrijdag 19 December. A0. 1813. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1regels ,'1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere lettere naai plaatsruimte. - Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordtƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COlIRANTi Voor Leiden per week 9 Oents» per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn p 1.30. Franco per post 1-65. Vee- cat Kaasmarkten. Eurg en Weth. van Leiden brengen ter keunis van belanghebbenden, dat de "Vee- en Kaasmarkten van Vrijdag 2-6 December a.s., met het oog op den 2en Kerstdag, dit jaar zullen worden gehouden op Woensdag 24 De cember tevoren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidèn, 19 December 1913. HnilKRWIiT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver- leend aan A. LAMBREGTS cn rechtver krijgende tot het uitbreiden van do hout bewerkinginrichting in het perceel Hee renstraat No. 57, Sectie M. no 3002. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 December 1913. Het was aan de agenda te zien, dat B. en Ws., voor zoover het althans het klein goed betrof (de regeling der veelbesproken rechtspositie van de ambtenaren bleef in 1913 nog uit) met een schoone lei het nieuwe jaar wilden ingaan. Er" stonden niet minder dan 41 punten op de lijst, waaronder een aantal benoe mingen, welke uit ter aard veel tijd vorderen, en enkele voorstellen die ieder op zichzelf vanwege hun belangrijkheid wel een mid dag kooiden vullen. En als men dan hoort fluisteren, dat er in den loop van den dag een zitting met gesloten deuren zal plaats hebben, is het lichtelijk verklaarbaar, dat zelfs buiten staanders begrijpen, dat er een avondver gadering mee gemoeid zou gaan. liet is ook zoo geloop en. De geheime vergadering, waarvan het houten latwerk aan den wand al een voor teeken was, kwam vroeger dan vermoed werd. De .ingekomen stukken" waren pas de revue gepasseerd, waarbij we o.a. ver inamen, dat B. en Ws. tegen belangrijk lagere tarieven de assurantie der gemeente- gebouwen bij de heeren Marinkelle en Co. hadden bestendigd (zijn we al die jaren .vooraf beetgenomen?) en wij de heeren Sijtsma-en Botermans nog een wanhopige poging hoorden doen, om meerdere werk lieden. van de firma Blok bij de gemeente- reiniging te doen aannemen gingen de de deuren dicht en zij bicven gesloten tot.... circa vijf uren. Toen wilden de heeren verademing zoe ken. De Voorzitter hield lien echter nog een poosje vast en zoo gingen de benoemingen, waarbij groote spoed werd gemaakt, er nog In de middagzitting door. Opmerkelijk, dat als boekhouder bij den gemeentelijken reinigingsdienst No. 2 der .voordracht, met algemeene stemmen werd benoemd en de door B. en Ws. in de eerste plaats voorgedragene geen enkele stem op zich vereenigde. De man had, tneer eerlijk dan handig, bij voorbaat ge vraagd, indien straks werd bepaald, dat de gemeen te-ambtenaren geen bijwerk mochten doen (is zoodanige regeling in de maak?) daarvan ontheffing te mogen heb ben, omdat hij nog een avondkantoor waar nam! Indien dit niet kon geschieden, dan zou hij zich moeten terugtrekken. Dan maar nummer twee benoemen, heb ben de raadsleden vermoedelijk gedacht, te meejr, omdat deze reeds werkzaam was bij don Utrechtschen reinigingsdienst en |dus liet- klappen dezer zweep kende. In dë avondzitting, waar het, zooals ge woonlijk, gezellig toeging de heeren rookten-hun sigaartje, dronken een glas wijn of-een kopje thee moest dus nog zoowat de geheele agenda worden afgehan deld. Maar het ging vlug. Nu en dan ech ter hokte hpt even, zooals bij de goedkeu ring der rekening van het College van iVrouwenkraammoeders, welke goedkeurin- geii anders en bagatelle plegen behandeld te worden en geen andere variatie opleve ren dan dat een der leden, die toevallig lid van zoodanig College is, even achter een der deuren moet verdwijnen, omdat de Gemeentewet verbiedt, dat zij aan de be raadslagingen deelnemen. Ditmaal had de Commissie van Finan ciën op genoemde rekening een kleine cap- tie gemaakt. Een bedrag van f 176,- voort spruitende uit de rente van een legaat, was niet voldoende verantwoord, volgens de Commissie. Het College van Kraammoeders was over deze opmerking niet bijzonder ge sticht. Uit den aard van het legaat meen den zij daarover de vrije beschikking te hebben, zoodat de rechterhand niet behoef de te weten wat de linker er mee deed,- laat staan de Commissie van Financiën. Natuurlijk had de Commissie allerminst gedacht aan kwade trouw, doch het zui ver formeel behandeld. De heer Vergouwen, als oud-lid der Commissie, kwam niet zijn critiek. Prof. Heeres maakte zich tot tolk der ontstemde vrouwen kraammoeders en de drie heeren ven Financiën keken vreemd op, dat men hun ijver zoo misprees. Zij meenden, dat de Armenwet ook in deze rekenplechtig- heid voorschreef/ De Voorzitter, om zijn oordeel gevraagd, zeide, dat B. en Ws. eerst nog moesten oftderzockcn hoe het met dit legaat stond. Ons dunkt, dat er weinig reden voor de dames was tot ontstemming, waar bij de Commissie de goede trouw volkomen vast staat. Maar zij moet zich natuurlijk houden aan wat zij meent wettig te zijn. Het voorstel van B. en Ws. tot het doen rooien en verkoopen van boomen, waarover gemeenlijk nogal boomen worden opgezet, en sinds eenmaal uiemand min der dan prof. Van der Vlugt dit deed, behoeven mindere goden er zicli niet over te schamen, lokte nu ook weer eenige op merkingen en zelfs een amendement uit. De heer Reinieringer nam de kastanje- boomen bij de Vischmarkt, de heer Van der Pot vier iepen aan het eind der Kaiser- straat in bescherming. De eerste hindert, volgens B. en Ws., de kaasmarkt, en er is bovendien nog een peukje" bij, volgens den Voorzitter, de mooie gave iepen aan do Kaiserstraat onderscheppen te veel het licht voor het ZoÖtonisch Laboratorium. Was het wonder, dat het schoone moest wijken voor het nuttige? Daarvoor leven wij nu eenmaal in de bij uitstek practische twintigste eeuw. De huur van Het weiland bij de Deci- mastraat, zooals men weet bestemd voor een volkspark, werd weder verlengd. Men is nog niet gereed met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van dit park, zooals B. en Ws. zeggen. Dit zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. De zonder slag of stoot aangenomen ver lenging yan de overeenkomsten met Voor schoten, Warmond en Valkenburg, inzake uitbreiding van den Leidschen Keurings dienst en liet aangaan van een zoodanige overeenkomst met Sassenheim, bewijst wel, dat pok in de buitengemeenten deze voor de gezondheid en voor de beurs der inge zetenen belangrijke dienst wordt gewaar deerd. M«t betrekking tot de vaststelling van «en tarief voor iden vuilophaaldienst, lieerschte er bij den heer Pera een misver stand, dat blijkens een ons toegezonden schrijven van een abonné bij meerderen bestaatl Hij meende blijkbaar, maar ten onrechte, dat vroeger het fabrieksafval, puin, takken, enz. gratis door de pach ters der gemeentereiniging werd wegge haald "en dat nu voor het eerst daarvoor zou moeten worden betaald. Maar dit is niet het geval. Het tarief is zelfs in sommige gevallen -een weinig verlaagd. Alleen zijn er nu bij gekomen het Academisch Ziekenhuis, Mu seums en Laboratoriums, Rijksinstellingen, dus die niet uitsluitend zoogenaamd „huis vuil" pi oduceeren. Deze moeten nu 50 ets. per M3. betalen. Philanthropische inrichtingen, zooals wijk- verplegingen, komen goedkooper vrij, nl. slechts 10 ets. per af haling. Ook dit be droeg vroeger allicht meer. Bij de toe lichting deed de Voorzitter uitkomen, dat -er natuurlijk geen aanmerking op gemaakt zal worden, wanneer men in den vuilnis emmer wat tuinafval of iets anders dat niet bepaald tot huisvuil wordt gerekend, doet. Het mogen echter geen groote hoe veelheden zijn. Vermoedelijk zal hiermede ■evenals de beer Pera, ook onze inzender, wiens stukje wij nu niet plaatsen, wel vrede kunnen hebben met de regeling. Over het voorstel tot loonsverhooging der stadswerklieden hebben alleen de hee ren Van Tol en Sijïsma algemeene be schouwingen gevoerd. Beiden vonden dc voorgestelde regeling niet schitterend. De laatste deed vooral uitkomen, dat dc ge meentewerkman krachtens zijn in-dienst-zijn van de gemeente intellectueel en moreel lioogere verplichtingen heeft dan dc werk man in particulieren dienst, waarom ook zijn finantieele positie beter dient te zijn. Het stelsel van overuren noemde hij een noodzakelijk kwaad, dat zooveel mogelijk moest worden beperkt en waar het niet kan worden gemist, meer regelmatig wor den verdeeld over alle werklieden, wat lang niet het geval is. De heer Van Tol erkende, dat de stads werkman veel voor had op den werkman in particulieren dienst, maar schetste den maatschappelijken toestand van den laat ste dan ook als allesbehalve: begeerens- waardig. De heer Fischer en de Voorzitter ver dedigden natuurlijk de vooorstellen. Het stelsel van overuren kan. niet worden ge mist en er wordt zooveel mogelijk naar evenredige verdeeling gestreefd. In het eene vak komt echter, meer overwerk voor dan in het andere en men kan ook niet iedereen voor verschillend werk gebruiken. Het krachtigst stonden de bestrijders in den datum van de in-werking-treding der nieuwe regeling, waarin zij werden bijge staan door de heeren Vergouwen en Van der Pot. Plet amendement-Van Tol c. s., dat de invoering op 1 Jan. a. s. beoogde, werd ten slotte met vrij groote meerder heid aangenomen. Dooreen genomen zullen de werklieden door deze verhooging een kleine gulden per week meer loon ontvangen; in ieder geval een zeer welkome verbetering dus. De voorgestelde exploitatie van het Raamland, waarop nu door de gemeente straten zullen worden aangelegd en bouw terrein beschikbaar gesteld, ging er zon der discussie en stemming door. Men mag echter gerust aannemen, dat daarover reeds in een zitting met gesloten deuren vooraf yan gedachten is gewisseld. Wij juichen dit besluitl hartelijk toe. Wanneer de straten er eenmaal zijn, zal het bouwen wel volgen. Dat er voor het bouwen aan dezen kant der stad geen animo, zou bestaan, wordt door de betrekkelijk snelle bebouwing van de Was- en Thorbecke-straat weersproken. Wanneer het Raamland particulier ter rein was geweest, zou het vermoedelijk ook al lang bebouwd geweest zijn. Eindelijk heeft de nieuwe verordening op den aanleg van straten en wegen en de daarmede in verband staande wijziging der verordening op het bouwen en sloopen dc heeren nog een tijdje bijzonder huishou delijk bezig gehouden. De heer Botermans, meer practicus op het gebied van woning bouw dan redenaar, heeft in gesprekvorm met den Voorzitter en den wethouder van Fabricage heel wat opmerkingen gemaakt, vragen gedaan en wenken gegeven. Waar hij, zelf bouwondernemer, het zeer toe juichte, dat alleen van gemeentewege voort aan straten zullen worden gemaakt, mag men zeker wel aannemen, dat deze maat regel in het belang der gemeente en voor voor een goede bebouwing noodig is, waardoor kwade praktijken, waarvan de ge meente het slachtoffer wordt en de bewof- ners een tijdlang grooten last en hinder ondervinden, alleen kunnen worden voorko men. Solidcn bouwondernemers zal deze maatregel niet hinderen en onsoliede doen ook in hun eigen belang beter niet aan het huizenbouwen te beginnen. Zijn bezwaren gingen alleen tegen maat regelen, voorgeschreven voor herbouw en vernieuwing aan bestaande straten. Toen hem echter door de Commissie voor de Strafverordening werd verzekerd, dat elk geval op zichzelf zal worden beschouwd en steeds door den Raad worden beslist, ter wijl is uitgegaan van den regel, dat de wet er alleen is voor de kwaden, kon ook de heer Botermans zich volkomen neerleggen bij de voorgestelde regelingen. Gevallen als vroeger met straten achter den Mare singel en n'u laatstelijk met, do 3-October-straat, zullen voortaan niet meer kunnen plaats hebben. Bij de rondvraag bracht de heer Sijtsma nog ter sprake de door inschrijvers gevolg de methode bij de aanbesteding van leer middelen ten behoeve van het openbaar onderwijs, waaraan steeds dezelfde boek handelaar aannemer is, als uitvoerder van een coyibiiiatie van boekhandelaren hier ter stede, die van den aannemer daarvoor met een bedrag van f60 h f70 schadeloos worden gesteld, terwijl andere collega's, die niet in de combinatie worden toege laten, zijn buiten gesloten. Concurrentie is er niet en kan er niet zijn, omdat volgens het reglement der Ver- eeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, de boekhandelaars niet meer dan 10 pCt. korting mogen geven. Hij wilde de zaak nu zoo geregeld zien, dat de levering niet meer alleen aan den- zeliden leverancier werd opgedragen. Daar hij den Wethouder van Onderwijs vooraf in kennis met zijn vragen had ge steld, konden B. en Ws. daarop gemak kelijk onmiddellijk antwoorden, en zij stel den interpellant volkomen tevreden met de mededeëling, dat de levering voortaan on der de verschillende solide mededingers, die met boven het tarief inschrijven, zal worden verdeeld. Daarna ging de Raad uiteen, nadat de Voorzitter allen een gelukkig uiteinde van het oude jaar had tcegewenscht. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvraag van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 1 opzichter, 22 timmer lieden, 10 stukadoors, 15 opperlieden, 10 met- seLara, 20 schilders, 1 goudsmid, 1 machine bankwerker, 1 grof bankwerker, 1 gasfitter, 1 aank. electricien, 1 noodhulp-broodbakker, 1 schipper, 1 koetsier, 4 grondwerkers, 10 loopknechten, 25 losse werklieden, 1 werk* ster, 1 waschvrouw. Leiden, 19 December. Onze stadgenoot D. van As, Buitenlaan 20, is op de Haagschc pluiinveetentoonstcl- ling bekroond met een eersten en een tweeden prijs en een zeer eer.volle vermel ding voor zijn patrijs-leghorns. Sedert eenigen tijd werd door dc Am- sterdamsche justitie cn recherche gezocht naar een berucht flesschentrekker, zekeren A. Eichhorn. In de hoofdstad was men er achter gekomen, dat E. zich te Leiden op hield. Maar waar precies Gistermorgen kwamen twee Ainsterdam- sche rechercheurs de hulp van hun Leidsche collega's inroepen cn het gelukte dezen de verblijfplaats van E. op te sporen. Nadat dp bewuste woning was omsingeld (E. was al eens over de daken ontvlucht), stapte de recherche binnen en wist E. te arresteeren. Juist bijtijds, want hij was voornemens den volgenden morgen te vertrekken. Reeds eenigen tijd had hij hier onder een valscken naam vertoefd. Omtrent dezen flesschentrekker verne men wij nog uit Amsterdam Men zal zich den naam van A. Eichhorn, een bekend lid van het flesschentrekkers- gilde, nog wel herinneren. Jarenlang heeft luj er zijn beroep van gemaakt bij firma's hier te lande en in het buitenland, tot zelfs in Amerika, waren te bestellen, zonder dat ooit betaling volgde. Eenige maanden geleden was de politic hem weer op 't spoor gekomen en deed' zij een inval in zijn woning aan do Prinsen gracht bij de Rozengracht. De bewoner was echter afwezig en sedert dien ook niet te vinden. Wel liepen er geruchten, dat. hij zich in België bevond, dan weer was hij in Zutpfen en Arnhem gezien. Nasporingen, daar gedaan, leverden echter geen resul taat op. Tot hij te Leiden gesnapt werd. Bij den heer S. de Boer Az., penning meester van „Scboolkindcrvoeding" is in gekomen van G. J. f 150. Bij het 4de rcg. infanterie is dc eorste- luitenant J. van Voorthuizen benoemd tot bala lj ons-ad j udant Gisteravond trad cfé- S. Lulofs, van Den Haag, in het Volkshuis voor een kléin, maar aandachtig gehoor op met het onder werp: Drankellende en haar bestrijding. Spr. begon met to zeggvn, dat do drank bestrijding een houderd jaar geleden als iots zeer wonderlijks beschouwd werd, maar nu overal gelukkig tor sprake komt, en zelden gering geaoht wordt, want door het hetero inzicht in den omvang van het alcoholisme is do belangstelling grooter geworden. Wanneer spr. met een enkel woord over de ellende spreekt, welke het alcoholgebruik met zich brengt, noemt liij als eersto na deel het geldelijk verlies. En men weet, dat alcoholgebruik een hulp middel is om vatbaar te worden voor allerlei ziekten. Ook is de alcohol een helper van den dood. Alcohol en misdaad gaan hand in hand en door alcoholisme vervalt menigeen tot. armoede. Prof. Van Wnlsunr, van ,,Meerenbcrg", Ver telt, dat in dit krankzinnigengesticht 42 pCt. daar gebraoht zijn door den alcohol- duivel. In de Engelsche le vens ver ze keri ng- maatschappijen blijkt, dat alcohol invloed heeft op levensduur. Door voorheelden liet spr. vcrvolgous zien, dat kinderen uit drinkersgezinnen meest ach terlijk zijn of vroeg sterven. Na een inleiding over de geschiedenis van do drankbestrijding kwam spreker tob de alcoholbestrijding, en beschouwdo dc tweo standpunten, die hierbij tegenwoordig do heersokende zijn- Het eerste, dat spr. be schouwt, is het standpunt van den Volksbond. Het tweedo standpunt dat der geheelont houding. Ten slotte wees spreker op d© actie, om een verzoekschrift aan H. M. de Koningin aan te bieden, hetwelk vraagt om oen wet, waarbij aan mannen en vrouwen boven 23 jaar ge legenheid worde gegeven zich uit te spreken over vermindering of opheffing van vergun ningen of verloven ter plaatse. Do Boddaerfc-tehuizeu voor schoolgaande kinderen. Do afd. Leiden van den „Ncd. Bond voor Vrouwenkiesrecht" hield gisteravond ©en openbare vergadering met bioscoopvoorstel ling in het gebouw van de bioscoop „Royal" (R K. Volksbond) aan het Rapenburg, alhier. De president© der afdeeling, mevr. Van Reedt Dortland, opent de vergadering on geeft het woord aan freule Boddaert, di© een en ander zal medede-elen over do te huizen door haar t© Amsterdam g?siicht. Het is een oude, bekend© waarheid, roods Mozes zei het in heb Bijbolwoord, dab de zonden der ouders aan de kinderen zullen worden bezoolit tob in het derde en viardo geslacht, maar nieuw is de idee, dat men. het kind niet verantwoordelijk mag stellen voor dio zonden, door de ouders belroven. Als het kind dus aan zijn ingeboren mis dadig© neigingen toegeeft, moet nu-n het niet straffen, maar trachten te verbo'ererf. Dit wordt reeds door de gemeenschap go- daan, tuchtsoholen, rijkswei lanriohtingen ca observatie inrichtingen zijn er het gevolg van- Deze gestichten gaan allen uit van den stelregel, dat heb noodzakelijk is om hot misdadig© kind te onttrekken aan zijn om geving en daar te plaatsen .waar liet niet meer zondigen kan. Het bezwaar hiervan is, dat men allen waarborg mist, dat, wan neer het kind in de maatschappij terug geplaatst is, waar het zonder, steun en vreemd terugkomt, niet weer in zijn oude zonden vervallen zal. Freule Boddaert wil anders, zij laat heb kind gedeeltelijk in zijn oude omgeving, slechts tuscc' cn en na da schooltijden, van 12-2 uur en van 4 tot 77* uiu* komt het in liet tehuis, waar men tracht het boter© en het hoogerc gestadig in hem to ontwikkelen, cn hem te sterkeu in den strijd tegen het kwaad. Natuurlijk dat de kinderen uit de Bod- daert-tehuizen, die nagenoeg allen een uiis- dadigden aanleg hebben, meermalen strui kelen, op den Avcg naar het ouderlijk huis on dikwijls ook daar wordt hen zoo vaak en zoo verleidelijk dei kans geboden, maar do ervaring heeft geleerd, dat op den langen duur het kind toch zijn slechte neigingen leert overwinnen. Dat de kinderen, die onder toezicht van freule Bo.ldaert staan, bijna allen behooreu tot do misdadig aangclegden, psychopathen, is oorzaak van liet groote verscldl dat er bestaat tusschcn haar inrichtingen en and.*r© tehuizen voor schoolgaand© kinderen, wier ouders overdag uit werken zijn- Hier in Leiden kennen wij ook een inrichting van laatstgenoemden aard- In de twee tehuizen, elk met 24 kinderen, en bestuurd door een directrice en haar as sistente, komen dc kinderen om 12 uur na afloop der schooltijden, om halfeen ontvangen zij een warmen maaltijd en daarna moeten zij kleine huiselijke bezigheden verrichten, zooals vaten wassehen, messen slijpen, enz. Om 2 uur weer naar school, om vier uur weer terug, dan wordt thee gedronken cn gewerkt. Slöjd, timmeren, kartonneer en eu ook d© gewone vrouwelijke bezigheden, zoc- als haaien," breien, enz., staan op liet pro gramma. Frculo Boddaert lioclit er voel aan. dat ook jongens met zulke vrouwelijke bazig-, heden op d© hoogte zijn; dit leert lien later minder hulpeloos staan cn geeft- hen eerbied voor het werk aan hun kleeding besteed. Dc kinderen komen bij baar op aanvrage van do ouders, of worden haar toegewezen door „Pro Juvcntutc," of door den Voogdijraad, maar steeds worden behalve de kinderen, die do hulp van het tehuis noodig hebben, oolc do broertjes en zusjes, voor zoover die school gaan, opgenomen. Ook nadat zij de inrich ting verlaten hebben, worden do jongens eu meisjes nagegaan, tot hun meerderjarigheid toe. Aan het slot van haar causerie gekomen, had spr. tal van vragen door do aanwezigen tob haar gericht, beantwoord cn vóór nu de bioscoop ons aardige tooneeltjcs zou geven uit de Boddaert-Tehuizeu, zegde irocj. dr. Sev er urier ons eerst nog een gevoelvol gedicht over liet verlaten, zwakzinnige kind. Ë3I1RL BH LLEBUOECK. Beu avond va» humor en vrooüjklieid. Met die vroolijkhcid is de avond geëin digd met het medezingen door het ge heel© publiek van de „Dahlia" en van ver schillende refreinen. De avond is ernstig begonnen met ccn zeer oppervlakkige „cau serie" van Emiel Hullebroeck, den Gent- sclien componist en zanger, over liet leven cn dc meest bekende volksliederen in Vlaanderen over de verschillende manier- ren van feestvieren, waarbij dadelijk op tochten met muziek en gezang plaats heb ben. Onder de liederen, die iedereen zingt-, neemt de bekende „Vlaamsche Leeuw" een eerste plaats in. Dit lied werd ons door Emiel Hullebroeck voorgezongen met niet klankvol, doch duidelijk stemgeluid. Verder vertelde II van liet studentenle ven, van dc uitbundige vrcugdegevoylens, dio zich altijd weer in gezang uiten, ook door het zingen van den reeds genoemden Leeuw, maar ook door vele andere, die met opzet voor de studenten geschreven zijn. In Huilebroeck's Liederenboek zijn eenige te vinden, die ons voorgezongen werden: „dc Gilde viert" met het aardig refrein, dat zóó inslaat, dat de stemming begint te komen en wij allen meezingen over „het beste biertje" Dit Vlaamsche bier schenkt ons geestdrift, evenals do Vlaamsche studentenmaar als deze nog geestdriftiger worden, dan zingen zij „heb Testament van een student", waarvan do rhythmus aanleiding geeft tot een bege leiding, bestaande in liet slaan van stok ken op tafels Zijn de studenten geslaagd voor een examen, dan wordt het Heel „Champagne" gezongen. Do Vlaamsche buitcnmcnschen hebben een ander soort w.i liederen, waarvan Hullebroeck ons eenige zeer mooie uit zijn Liederenboek laat lioorcn. Velen onder liet volk trekken maanden lang naar Frankrijk, om daar te werken en uiten hun gevoelens in een blief op mu-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1