Tweede Kamer. FEUILLETON. Gomden ¥isioesi@n. DE JONG'S Hagelslag- Chocolade. Uit de Rechtzaal. Faillissementen. Vergadering van gisteren. Staatsbegrooting. Nadat Hoofdstuk 2 zonder stemming wordt goedgekeurd, komt in behandeling Hoofd stuk -1 (Justitie). Het algemeen debat wordt geopend door den heer M e n d e 1 s, die het werkprogram van den Minister van Justitie te overladen acht. Isa aanvankelijk toch in de Troonre de slechts te hebben aangekondigd herzie ning van het Wetboek van Strafvordering, blijkt nu uit het antwoord des Ministers op het afdeelings-verslag, dat hij ook de psychopatenquastie, de regeling der naam- looze vennootschappen en de administratie- vo rechtspraak wil ter hand nemen, terwijl er toch, naar spr. in verband hiermede be toogt-, zaken zijn, die urgenter zijn, zooals particuliere wijziging van eenige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, o. a. op het stuk van ec-htscheidingsvonnissen, procedure van het arbeidscontractde wet op het no tarisambt, zulks in verband met het gebeur de met notaris Van Dalsum, die in zijn blad „De Volkswil" een klacht heeft geuit no pens Ged. van Zeeland, en daarvoor disci plinair is gestraft, waartegen echter geen hooger beroep openstaat, wat spr. afkeurt. 'In elk geval hoopthij, dat, al kan de Minis ter op 't oogenblik op wettel, grond niets aan doen. zijn afkeuring zal uitspreken over het optreden van de Kamer van Toe zicht op het Notaris-ambt te Middelburg. Ten slotte behandelt spr. de schending van brievengeheim door scheepscommandan- ten aan boord van onze oorlogsschepen. De commandanten nemen de brieven van 'den facteur in ontvangst en openen ze, alvorens ze aan de geadresseerden worden overhan digd. Het gaat niet aan, zegt spreker, dat op dergelijke wijze in Nederland met het briefgeheim wordt omgesprongen. De fac teur mot-t dus ambtenaar worden. Ge schiedt dit niet, dan dienen de geadresseer den 't recht te hebben zelf hun brieven in ontvangst te nemen. Spr. vraagt de mee- ning des Ministers of de Post het recht heeft om togen den uitdrukkelijken wil van de geadresseerden de brieven of pakketten aan den facteur af te geven. De heer Van Hamel dringt aan op beperking van de preventieve hechtenis, en bij twijfel aan schuld de schaal te la ten overslaan naar in-vrijheids-stelling. Verder dringt spreker aan op een bepa ling in de kinderwetten, waarbij de uit de ouderlijke macht ontzette ouders worden verplicht bij te dragen in het onderhoud der kinderen. Verder dringt hij aan op straffere bepa lingen tegen op dit punt nalatige ouders, bijv. door het voorwaardelijk in een Rijks werkinrichting te plaatsen. Spreker behandelde ook de kwestie van het crematorium te Westerveld. De heer Schim van der Loeff be handelt het vraagstuk der oneerlijke con currentie en acht niet in de eerste plaats strafrechtelijke bepalingen noodig, zullen de deze niet afdoende kunnen zijn op het breede gebied, dat het euvel bestrijdt. Spreker acht daarentegen een wijziging van de Merkenwet veel beter en vraagt of de Minister van Justitie bij den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel wil aandringen op spoedige indiening van een ontwerp in dien zin. Het tweeRe middel om verbetering te brengen acht spreker wijziging van de ar tikelen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van het begrip onrechtmatige daad. Hij hoopt, dat het bij de Kamer reeds aanhangig gemaakte ontwerp spoedig zal behandeld worden. Als derde middel geeft spreker aan, het aanbrengen van een handelsregister, dat een einde zal kunnen maken aan het euvel, dat zaken een schoonklinkenden naam aannemen als vlag om een onwaardige la ding te dekken. Heden te elf uren voortzetting. Avondvergadering van Maandag. Voorzitter: mr. P. J. Troelstra. "Waterstaatsbegrooting. Bij de voortgezette behandeling van de derde afdeeling Spoorwegen van de Waterstaatsbegrooting bepleitte de heer Van Wichen, R.-K., aansluiting van 9 Op een paar honderd passen af- stands waren uitgestrekte grasvelden, en in de straat, die er heen leidde, was niemand om hem den weg te versperren. Eer de grijze sergeant-majoor eenige soldaten had geroepen om hem te vervolgen, was Job reeds over de tweede heg gesprongen. Een twaalftal anderen nam vrijwillig aan de jacht deel; maar de deserteur liep als een hert, en de tweehon derd passen, die hij zijn vervolgers vooruiu was, werden drie- en vierhonderd. Zij za gen hem een hooge heg overspringen en in de lager gelegen landstreek aan de an dere zijde uit hun gezicht verdwijnen, en toen keerden zij naar hun kwartier van den vorigen nacht terug, en hadden ge legenheid om al de vloekende welspre kendheid van den sergeant-majoor aan te hooren. Job hoorde het laatste gedruiscb van de jacht achter hem, en onder de hooge heg nederhurkende, zag hij zijn vervolgers terugkeeren. „Ga mee. Pincher", zeide hij, hijgend. „Je bent mij getrouw geweest, en ik zal jou getrouw zijn. We zijn nu allebei schur ken en vagebonden". HOOFDSTUK III. Destijds kwamen drie exemplaren van de „Times" een dag na de uitgave in Castle Barfield, en alle drie werden ge- Ter-Aar aan het spoorwegnet n het belang der Boskoopsche kweekerijen. De heer Helsdingen wenschte meer treinen naar Franeker. De heer F r u y t i e r verlangde een nieuw station te RillandBath en een halte of los- en laadplaats te Kruiningen. De heer Van Vliet drong aan op spoedige regeling der rechtspositie van bet tramwegpersoneel en op verbetering in de positie van het spoorwegpersoneel. De heer Schaper sloot zich hier bij aan en drong aan op bevordering der spoedige tot-stand-koming van de tram plannen in de provincie Groningen. De heer Ruys de Beerenbrouck wenschte meer spoed met den aanleg der Limburgsche spoorweglijnen. De beer Limburg vroeg behoud van de restauratiewagens op de lijn naar Gro ningen, ook als er een D-trein naar bet noorden komt, en afschaffing van den toe slag in D-treinen. De heer Bogaardt wilde verbetering van het station te Breda. De heer H e e r e s vroeg verbetering van het stationsemplacement te Leiden. De heer Schim van der Loeff wilde verbetering van het station te Dordrecht. De heer Spiekman drong aan op ver betering der spoorwegtoestanden te Rot terdam en gaf in overweging daarvoor een speciale commissie te benoemen. De heer A1 b a r d a vroeg openstelling voor bet goederenvervoer van de halte Glanerbrug en betere derde klasse rijtui gen op de lijn OldenzaalDoetinchem. De heer De Monté Verloren sloot zich aan bij den heer Van Wichen. De Minister van Waterstaat, de heer L e 1 y, concludeerde uit de kleinheid der door de sprekers geopperde bezwaren, dat het oordeel over de exploitatie onzer spoorwegen gunstig moet luiden. Aan de ontevredenheid van het personeel moet een einde gemaakt worden. Wat de exploita tie aangaat, deze zal de Minister na af loop van dit debat-punt voor punt over wegen. Er kan geen sprake van zijn internatio nale treinen te Bergen-op-Zoom te doen stoppen. Stationsuitbreiding te Assen is niet noodzakelijk. Verbetering van de sta tions te Breda en te Dordrecht zou groote kosten meebrengen. Voor Rilland-Bath is een stationsplan ingekomen. Met de Drentsch-Friesche lijnen wordt zooveel mo gelijk spoed betracht. Voor de lijnen in Zuid-Limburg blijft de Minister diligent. Wat Rotterdam betreft, bet plan is er, maar men moet ook het geld hebben. De betrokken streek had geen recht tot-stand- koming der Groninger tramplannen van het comité-Scholten te verwachten. De Mi nister zal de tot-stand-koming van tramlij nen in de betrokken Groningsche streek bevorderen. Do Minister lichtte voorts nog nader toe de door zijn ambtsvoorganger ontworpen regeling van de dienst- en rusttijden voor het locomotiefpersoneel, welke nog was aangevuld met de bepaling, dat dit perso neel elke vierde week een dag rust zou krijgen. De enquêtte van den Bond van locomotiefpersoneel gaf hier een te gun stig, daar een te ongunstig beeld, jolijkt de nieuwe maatregel niet doeltreffend, dan zal spr. die wijzigen. Omtrent de nieuwe loonregeling zal ook het advies van de vak- vereenigingen worden gevraagd. De Minis ter zal zijn invloed doen gelden voor bet toekennen van verlof met behoud van trak tement. Aanstelling van in 1903 ontslagenen zal hij zoo mogelijk bevorderen. De secre taris van het scheidsgerecht behoort te worden gekozen uit de ambtenaren van den Raad van Toezicht. Do voorzitter zou bijv. dooi- den rechter kunnen worden aan gewezen. Yoor het tramwegpersoneel kon de Minister alleen iets doen krachtens de wet, wanneer het geldt de veiligheid van het verkeer. Bij nieuwe concessies kan op het belang van het personeel gelet worden. Bij bestaande zal de weg van onderhande lingen moeten worden ingeslagen, wat veel tijd vordert. De zaak van de stoomtram naar Delft en de verlichting der spoorweg- rijtuigen zal de Minister nog nader onder de oogen zien. Bij de afdeeling Poster ij en dankte de heer Helsdingen voor het tot- leverd door William Armstrong, drukker, boekverkooper en winkelier in kantoor- en schrijfbehoeften. Het exemplaar van den predikant werd geregeld op hetzelfde uur door den knecht van den predikant afge haald; het exemplaar van den voornaam- sten klant werd door den loopjongen be zorgd j en de leden der Castle Bariieldsche ereeniging tot Bevordering van Christe lijke Kennis" moesten doorgaans wachten totdat de boekverkooper op zijn gemak de kolommen van de „Timea" doorloopen had. De verdwijning van Job bedroefde Arm strong. Het was zijn schuld niet, dat de jongeling zijn geboorteplaats den rug had gekeerdmaar verstandiger woorden en wat meer vriendelijkheid hadden hem mis schien kunnen terughouden. De winkelier gevoelde zich to moede alsof een van zijn eigen zoons was weggeloopen. Op zekeren avond, veertien dagen na Job's vertrek, rinkelde de gescheurd© sohel aan de winkeldeur, en kwamen de knecht van den predikant en de loopjongen van Armstrong te gelijk binnen. De loop jongen wachtte de postkar dagelijks aan 't postkantoor op, en de knecht van den predikant ontmoette hem altijd. Armstrong ontwaakte uit zijn gepeins, maakte het pakket open, gaf hot eenc blad aan den loopjongen, het andere aan den knecht, en sloeg zolf het derde open. Toevallig viel zijn oog op iets in deadvertentie kolommen, toen schraler gevuld dan tegenwoordig terwijl hij ze vluchtig doorliep, zijn lust bedwingende om de aangekondigde nieuwe uitgaven te lezen, die hij voor een soort van dessert bewaar de. Wat daar eensklaps zijn aandacht stand-gebrachte lotsverbetering en zeido ton aanzien van de klerken, enz., de 8uppletoire begrooting te zullen afwachten alvorens opmerkingen to zullen maken. Spr. vroeg waarom de salarisregeling voor het kantoorpersoneel was gebaseerd op de voor andere categorieën afgeschafte indee ling der kantoren naar klasse» en drong er op aan, te voorkomen, dat een opgelegde straf zwaarder werkt dan bedoeld is. Spr. drong nog aan op afschaffing van het fooienstelsel. De heer Bogaard vroeg invoering van het gewone briefport voor de briefwisse ling van Nederland naar de koloniën, drong aan op een onderzoek inzake een radio- telegrafische verbinding tusschen Nederland en de koloniën. Hij zou handhaving van de ingetrokken circulaire betreffende het letten op de kerkelijke gezindheid boter hebben gevonden. Spr. vroeg ten slotte 's Ministers aandacht voor lotsverbetering ook van het hoogere personeel. Te 12 uur 5 min. werd de vergadering gesloten. itECIiAMUS, ft 40 Cent per regel. Een nieuwe C'oco'ade voor de Boterham In bussen van 1 Kilo 1.80 H Kilo 1 H Kilo 0.55 1 Ons 0.24 7V38 IS Kantongerecht te JLeiden* Yoor het Kantongerecht werden heden 49 zaken behandeld. Het eerst werd behandeld een in de vorige zitting uitgestelde zaak tegen G'ath. Alida D., huisvrouw van H., in de Koningstraat, te Leiden, die verbaliseerd was wegens het kloppen van een mat. BekL zeide toen, dat zij alleen een matje had uitgeslagen. De verbaliseerende agent Lemmers ver klaarde nu, dat beklaagde inderdaad het kleedje met een mattenklopper had uit geklopt. Eisch f 0.50 of 1 d. Hendrikus R., pachter van de gemeente lijke vuilnisophaling, moest terecht staan wegens de oprichting van een aanleg van „vuil en asch onder de gemeente Leiden. Bekl. was niet verschenen, doch als ge tuige werd gehoord de scheepsbouwer Maas, van wien beklaagde het terrein heeft gehuurd. Deze verklaarde dat inder daad op dit terrein een aanlegplaats van vuil is gemaakt. De Ambt. eischte f 15 of 5 dagen. IJsbrand van D., fabrikant en koopman te Rijnsburg, die een inrichting tot het maken van zuurkool aan de Langegracht, te Leiden, heeft, stond terecht wegens het te laat laten werken van meisjes in zijn zaak. Bekl. zeide, dat hij zich daarover niet aansprakelijk kon stellen. Hij heeft de leiding opgedragen aan den meesterknecht Jan Oudshoorn. Deze ter terechtzitting aanwezig, werd nu gehoord en verklaarde, dat hij inder daad de zaak daar leidde. Als getuige werd nu gehoord Geertruide de Graaf, een der 18 vrouwen en meisjes, die verklaarde dat zij „natuurlijk" langer dan vier uur werkten Dat „natuurlijk" vond de Kantonrechter absoluut niet na tuurlijk. Evenals later Johanna Sloos ver klaarde zij, dat inderdaad Oudshoorn de lakens uitdeelde, niet evenwel om, zooals de Kantonrechtr vroeg, er de zuurkool in te wikkelen. De Ambtenaar z-ette uiteen dat een be roep op art. 15 der Arbeidswet den patroon niet hielp, omdat dat artikel niet slaat op de bepaling, die is overtreden en eischt 19 boeide, was een advertentie, waar met kapitale letters boven stond: „Vijftig guin- jes belooning", en daaronder was te lezen, dat „John Smith, zes voet één duim lang, borst een en veertig duim breed, leeftijd twee en twintig jaar, baar blond, oogen grijs en groot, den vijftienden laatstleden in de stad Birmingham dienst had geno men, en op den twee en twintigsten in de stad Gloucester gedeserteerd was, na bru tale aanranding gepleegd te hebben op den persoon van kapitein Coninghame. Was fatsoenlijk gekleed in burgerkleeding en vergezeld van een bulhond, luisterende naar den naam „Pincher". Degene, die aanwijzingen kon geven tot inhechtenisne ming van gezegden John Smith, zou bo venstaande belooning ontvangen ten kan tore van de heeren Begg en Bag, zaak waarnemers van voornoemden kapitein Coninghame, Chancery Lane, te Londen". „De jongen is glad bedorven", zeide Armstrong, met een zucht, „nu hij een vluchteling voor het gerecht is". De bulhond, luisterende naar den naam „Pincher", zou allen twijfel verdreven heb ben, indien er nog eenige reden tot twijfel had kunnen bestaan. Een John Smith, die de lengte en den leeftijd van Job Round, dezelfde kleur van haar had, en uit de zelfde oogen keek, en die bovendien op den dag van Job's vertrek dienst had ge nomen, droeg in de oogen van Armstrong een zeer doorzichtig masker. „Een droevig hart", zeide Armstrong, half overluid, „is dikwijls een bitter hart, en de jongen is diep gegriefd heengegaan. In allen gevalle is het niet noodig, dat dit slechte nieuws de heele gemeente rondgaat, als ik het verhelpen kan. 't Is geldboeten van f2, subs, voor elkön gulden een dag. De beklaagde was nog niet overtuigd, dat hij schuldig was. Petrus Jacob van R., landbouwer te Warmond, had een verdronken paard naar öassenheim vervoerd, zonder het dier, dat voor de slachtbank was bestemd, te laten keuren. beklaagde wist niet dat hij daaraan mis deed. Het was op een Zondag en het dier kon niet blijven liggen. De keurmeester van vee en vleesch te Warmond, Joh. Heemskerk, zeide, dat hij het dier niet gekeurd heeft Beklaagde zeide, dat de politie er bij gestaan heeft en er niets van heeft gezegd. Eisch f5 of 2 dagen. M. E. G., timmerman te Leiden, had een jongen te lang laten werken. Beklaagde bekende, doch hij had er niet aangedacht. Eisch f6 of 2 dagen. Yrouw S., te Leiden, strijkster, moest voor dezelfde overtreding terechtstaan. Haar man was voor haar gekomen en zeide dat het nog maar kwart over negen was, toen de verbalisant Verkuylen binnen kwam, terwijl eerst het schaftuur te half- tien viel. De zaak werd uitgesteld om den verba lisant te hooren. Jan N., schipper te Rijswijk, had met een motorboot gevaren in de vaarsloot te Ba-ssenheim, boezemwater van Rijnland. Er werd f3 of 2 d. gevraagd. Uitspraken van het Kantongerecht te Leiden. Die Kantonrechter veroordeelde Wegens straatschenderijJ. B. tot f 3 of 3 d.C. S. tot f 3 of 2 d., beiden te Leiden. Wegens loop-en op verbod-en grond: M. v. D. Gzn. tot f3 of 2 d.D. v. d. P. Jzn- tot f 2 of 2 d., allen te Katwjjk-aan-Zee; G. S. Lzn. te Noordwijk tot f 3 of 2 d. Wegens loop-en op verboden grond te saanen on in voreeniging: N. D. en J. D., bei den to Noordwijkerhout, ieder tot f3 of 2 d.; L. L., J. W. T., heiden te 's-Hage, ieder tot f3 of 2 d. Wegens in de maand October loopen op verboden grond: J. V. te Noordwijk tot f2 of 2 d. Wegens burengerucht en valse hen naam opgevenM. S. tot f 3 of 2 d. en f 10 of 5 dagen. Wegens dronkenschapJ. D. tot f2 of 2 d.; T. P. tot f3 of 3 d.; D. A. R. tot f 1 of 1 d.A. v. d. H- tot f2 of 2 d. J. v. d. S. tiot f2 of 2 d.A. B. tot f2 of 2 d.; W. H. tot f2 of 2 d.; H. G. tot f2 of 2 d.H. S. de M. tot f2 of 2 d.; N. L tot f3 of 3 d.; P. v. d. L. tot f2 of 2 d.R. Phuisvrouw J. R tot f2 of 2 d.; J. B. tot f2 of 2 d.; J. K. tot f2 of 2 d.J. H. tot f 1 of 1 d. H. Z. tot f3 of 2 d.; H. v. d. R. tot f2 of 2 d.; W. P. J. H. C. v. d. L. tot fl of 1 d.; F. J. M. V. tot f2 of 2 d.; J G. J. V. tot f3 of 3 d.; P. L. tot f2 of 2 d.; P. L. tot f2 of 2 d.; W. F. v. d. S. tot f2 of 2 d.H. K. tot f2 of 2 d-; J. S. tot f2 of 2 d.; J. B. tot fl of ld.; allen te Leiden. C. N. W. tot f 5 of 3 d.; J. J. T. tot f5 of 3 d., beid-en te VoorschotenE. C. de G. tot f 1 of 1 d. S. A. O. tot f2 of 2 d.f beiden be 's-Hage; G. S. tot fl of 1 d., te Katwijk aan den RijnJ- P- v. M« te Veur tot f2 of 2 d. K. T. tot f3 of 2 d.Ch. B. tot f 1 of 1 d.; G. C- W. tot f2 of 2 d.; S.'de J. tot f2 of 2 d., A. v. N. tot f2 of 2 d. Wegens dronkenschap bij herhaling; N V. tot 7 dagen hechtenis en opzending naar een R.-W. voor één jaar, allen zonden: do micilie. Wegens schoolverzuimN. W. tot f 2 of 2 d.I. L. tot f2 of 2 d.G. Ie F. tot f 2 of 2 d., allen te LeidenC. H. tot f3 of 3 d.; J. S. tot f2 of 1 d.; W. J. de H. tot f3 of 2 d., allen te Noordwijk; J. v. d. V. tot f3 of 2 d.; Th. D. tot f3 of 3 d.L. v. d. L. tot f 3 of 2 d. W. C. tot f2 of 2 d., allen te Noordwij- kerliout; J. V. Pzn. te Noordwijk-aan-Zee tot f2 of 2 d. Wegens rijden zonder licht: J. V. tot f3 of 3 d.; C. v. M. tot f3 of 3 d-, bedden to Leiden; J- v. d. K. te Katwijk- aan-Zee tot f3 of 3 d.P. v. d. G. te een schrale voorzorg, maar ik zal ze toch nemen". Hij vouwde het blad zoo om, dat de advertentie op den kant kwam. Toen veeg de hij er met een natten vinger overheen, totdat John Smith en de hond, die naar den naam „Pincher" luisterde, in dat exemplaar onleesbaar waren geworden. Het had er allen schijn van alsof het blad op de post beschadigd was. „Nu zal er, ten minste, in de leeskamer geen gebabbel over wezen", zeide hij, ter wijl hij zijn werk beschouwde. Het werd donker, en hij begon de winkellampen aan te steken. Toen hij daarmede klaar was en een hand op het blad legde, werd de straatdeur geopend en kwam er een kloeke vrouw binnen, met een raar gedaantetje achter zich. „Doe de deur dicht, Clem", zeide de vrouw. „Hoe vaart ge, mijnheer Arm strong, en hoe vaart de juffrouw?" „Yrij wel", antwoordde hij. „En hoe vaart juffrouw Bache? Is dat Clement? De jongen groeit goed". „Geef mijnheer Armstrong een hand, Clem". Het rare gedaantetje kwam in het licht, en stak een klauwachtig wit handje over de toonbank, Armstrong boog voorover, vatte het vriendelijk, en zag neder op een kind van zeven of acht jaar, met een ouwelijk gezichtje en een zoo verdraaide en misvormde gestalte, dat er evenveel verbazing als medelijden door gewekt wercL „Wel, Clement, hoe gaat het?" „Ik ben sedert een paar dagen vrij wel geweest, dank u, mijnheer**,, antwoordde Clement, glimlachend. Voorhout tot f3 of 3 d.; A H. B. tq Valkenburg tot f3 of 3 d. Wegens rijden zonder licht met voertuig'? G. P. v. P. tot fl of 1 d. Wegens rijden zonder licht: Ch. J. dtj V. tot fl of 1 d.; D. K. tot fl of 1 d. Wegens als bestuurder van een vierwielig1 motorrijtuig daarmede rijden zonder num mer en letter verlicht te hebbenJ. P* N. B. tot fl of 1 d., allen t<e Leiden; J.: B. S. te Apeldoorn tot f3 of 2 d.H. Th, N. te Soheveningen tot f 3 of 2 d. Wegens arbeid doen verrichten in strijd met het in de Arbeidswet 1911 bepaaldoj J. v. P. tot f 3 of 2 d.; E. J. 't H., huisr vrouw J. J. v. K., tot f3 of 2 d. Wegens overtreding ArbeidswetA. BL, tot f2 of 2 d. Wegens vissollen zonder akte en zond-er» vergunning: Th. D. tot 3 dagen hechttet nis, allen te Leiden. Wegens door middel van kunstlicht scha. delijk gedierte opsporen: C. v. S. Ezn. tot fö of 3 d. Wegens met kunstlicht iemand bijstaan bij het opsporen van schadelijk gedierte: J. D. Pzn. tot f 5 of 3 d., beiden te Noord- wijkerhout. Wegens overtreding Drankwet J. S., hui» vrouw v. M. V. te Leiden, tot f5 of 3 d. Wegens te snel varen: C. B. te Ter-Aair tot tweemaal f 2 of tweemaal 2 d. Wegens te snel varen: Oli. B. te Gouda* tot f3 of 2 d.P. W. te Oudewetering', tot f 3 of 2 d. Wegens overtreding politieverordening: Ch. v. A. tot f 0 50 of 1 d.A. B. tot f 0.50 of 1 d.; A. S. tot f'0.50 of 1 d.f allen to Ledden. Wegens als bestuurder van een wagen rij den in verboden richting: I. S. te Valken burg tot fl of 1 d.J. L. tot fl of 1 d. Wegens te Leiden als bestuurder van een rijwiel rijden op een trottoir: G. U. C. tot fl of 1 d. Wegens te Leideü rijden op een door een hond voortbewogen voertuig: D. M. V. tot fl of 1 d. Wegens te Leiden als bestuurder van eeo* rijwiel rijden in vei'boden richting: S. J, J. A. B. tot fl of 1 d. Wegens le Leiden als verkoop-er van vleesch, vleesch voorhanden hebben dat niet gekeurd is: G. R. tot f2 of 2 d. Wegens overtreding politie-verotrdeningv tweemaal gepleegd: J. J. de C. tot twee maal f2, of tweemaal 1 d.J. J. R. tot f3 of 2 d., allen te Leiden. Wegens te Leiden invoeren van aan oemigl toeval gestorven vee, zonder toestemming van, den directeur van het Openb. Slachthuis: C. J. W. te Hazerswoude, tot f2 of 2 d.' Wegens te Voorschoten te laat be-zookena aanwezig hebben: A. N v. L. te Voor schoten, tot f3 of 2 d. Wegens zonder schriftelijke vergunningj van B. en Ws. een gebouw oprichten: F« C. A. N- M. te Warmond tot f 10 of 2 ch ESaa^sclie Ue^btbank. N aar denkrententuin. Een gemeente-veldwachter te Voor burg maakte tegen den 40-jarigen behan ger, geboren te Leiden en thans zonder vas te woonplaats, zekeren N. v. It., proces verbaal op wegens bedelarij. De man zei, dat hij het deed om onder dak te komen en hij graag 2 jaar en 4 maan den naar den krententuin wilde. Nu, voor do rechtbank, erkende hij een en ander. De officier meende niet beter te kunnen doen dan aan 's mans verzoek te voldoen en vroeg zijn veroordeeling tot 12 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 2 jaar en 4 maanden. Bekl. vroeg nu er inmiddels weer eenige tijd verloopen was, hem liever 2 jaar en 3 maanden op te leggen, dan kwam hij in 't voorjaar vrij Dat zou hem zeer aangenaam zijn. De rechtbank beloofde het verzoek in ern stige overweging te zullen nemen. De nalatenschap van dr. J. P. J. van Gorkom, in leven arts, gewoond hebbende te Ursum. J. P. Hofstede, smid, te Koegras, gemeen te Helder. E. P de Haan, boekhandelaar, te Joure. 8. Cohen, manufacturier, te 's-Heeren- berg. „Dat is kostelijk, ventje, dat is koste lijk", zeide de boekverkooper. „Je wilt zeker weer nieuwe boeken hebben? Heo je de „Bezielde Schepping" uit, bè?" „Nog niet, mijnbeer", antwoordde het kind„ik zou het nog wel wat willen houden, als ik mag". „Ja, jongen, houd het maar zoo lang je wilt. Kom binnen, jufirouw Bache. Het zal mijn vrouw pleizier doen u te zien". Een deur achter in den winkel kwam in een' kaal vertrek uit, dat er niet uitzag alsof het dagelijks bewoond werd. De stoe len waren met wasdoek overtrokken en er was een kille lucht in de kamer. Achter dit doodsche vertrek was de keuken, waar alles licht en warmte was. Daar zaten de jonge mannelijke Armstrongs aan een groote tafel, elk met zijn handen in het haar en een boek onder zijn neus. De jonge vrouwelijke Armstrongs zaten bij den haard, waar een klein, maar helder vuur vlamde. In het Kolendistrict wordt het geheele jaar door gestookt. Allen stonden op, om de nieuwaangekomenen te begroe ten, en op het geluid van stemmen kwam juffrouw Armstrong te voorschijn uit een provisiekamertje, dat in een hoek van de keuken gebouwd was, en gaf haar bezoekers hartelijk de hand. In het helderder licht vertoonde het ge laat van het kind, hoe ouwelijk ook, een eigenaardige schoonheid. Zijn groote brui ne oogen hadden een schrandere, zacht moedige uitdrukking; een vriendelijke trek speelde om zijn mond, en zijn dik bruin haar krulde langs een breed en hoog voorhoofd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6