Burgerl. Stand van Leiden. Uit de ReehtzaaL -iGemienieuws. De Christen-Socialisten te Katwijk-aan-Zee. Dinsdagavond trad in de Gemeéntezaal te Katwijk-aan-Zee voor den Bond van Christen- Socialisten, af deeling Leiden, in een openk bare vergadering als spreker op ds. A. R. de Jong, NecL-Herv. Pred. te Vechel, met het onderwerp: „Het tekort dor Christen* heid." De spreker werd ingeleid door den voor zitter der afdeeling Leiden. Ds. De Jong begon met de mededeeling, dat hij, zooals 't onderwerp ook aangaf, zou 6prekcn tot degenen, die christelijk voelen. De Bond van Christen-Socialisten toch richt zich tot hen, m-et wie hij liet Christelijk! standpunt gemeen hoeft. Spr. hoopt, dati zijn gehoor een zuiveren kijk zal krijgen op de maatschappelijke wereld, waarmede wij in contact staan. Hij beantwoordt daarna de volgende vraag: Wat is 't Christendom cn wat is een Christen? 't Christendom is de godsdienst der bezieling, de godsdienst, die den mensch wil maken tot een geestelijk wezen. Christenen zijn bezielde wezens. Daar om kan 't Christendom a„ h. w. het geweten der menschheid zijn. Jezus was het absolute goweten der menschheid. Wat Christus is. willen do Christenen zijn. Nu heeft hot Christendom een roeping tegenover do maatschappij. Spr. doet hierbij een beroep qp do profeten onder Israël (do Christenen van het Oude Testament) wier getuigenis een donder, een bliksem was tegen do sociale toestanden. Wie do profeten leest, kan niet volhouden, dat de godsdienst niets met do sociale toestanden zou te maken heb ben. Velen werpen den Christen socialist-en) voor do voeten„Geef den keizer wat des keizer is en Godc, wat Gods is", alsof dit toircn hun streven zou getuigen, doch in tegendeel 't wil zeggen, als do keizer (del maatschappij) iets eischt wat strijdt met wat God cischt, is er voor een Cluristen geen keizer meer, want Gods eisch is do absolute eisch. Do Kerkvaders hebben dingen gezegd ovér sociale toestanden, waarvoor een predikant thans geboycot zou w or don. Spr. komt nu tot de pra-ctijk van het heden. Do Eransch© revolutie, dia groote botsing tusschen de onderdrukte bui-gerij en do heer- se here, ie- geworden do loer van hot beginsel der vrijheid, alle banden worden gebroken iéder moest zich maar uitleven. Daarna kwam do uitvinding der stoommachine, die eoif onderlinge concurrentie tusschen de arbei ders in 't leven riep; do machines werden verbeterd, do afzetgebieden uitgebreid en daardoor ontstond concurrentie tusschen dö bezitters om arbeidskrachten te koopon. Do concurrentie noemt spr. de vloclk der maat schappij. 't Spreekwoord „dos oenen dood des anderen brood" is een aanklacht tegen de maatschappij, die geheel op winst maken be- rust. Wat doen de Christenen daartegenover? zoo vroeg spr. Ze willen den ongelukkige! helpen, maar ze Vergeten daarbij' dat dio mensch niet alleen bestaat, maar oen gemeen schapswezen is, dio voortdurend onder aller lei invloeden staat. Den mensch toch hoeft irceht op eon mensch waardig bestaan, d. -i. oen Godc waardig bestaan, zoodat hij kan leven, zooals God het vol. Do Chris tenen voririssen zich als 't gaat over do menschheid. 't Evangelie toch eischt van de menschheid als drijvend beginsel de naastenliefde, doch Je maatschappij' wil cr niet van hooren. En wij zijn allen verant woordelijk voor wat. bui bon ons gebeurt. D e grootste fout der Christenen is, dat zo hun gTooten kijk op het wereldgebeuren hebben verloren; zooals de profeten onder Israël, hadden zij niet alles op te eischen voor Christus, dus ook do maatschappij. Zij zien niet, dat 't volle gebroken is, dat er gaat oon groot© kloof met aan de eeno zijde dé machthebbers aan de andere zijde de jiiets- bezitiers, een kloof dio al scherper wordt. Do Christenen zien niet in dat er komt een in ter nationaliteit van het kapitaal en van do arbeiders Dc fout dezer maatschappij is gelegen in de bezilsvoorwaarde. Als dan ook de socialisten, zeggen: „De grond en dc productiemiddelen moeten 't bezit worden der gemeenschap," willen ze daarmee iets, dat naai' den geest van Christus is, al zijn ze ook nog zoo onge- loorig De Christen-Socialisten willen 't ge meenschappelijk bezit onmogelijk maken dat do mcnsch zich geheel kan uitleven naar den eisch Gods. Het Socialisme is de practische toepassing op sociaal gebied van wat God van ons cischt. „Laten we ons," aldus spr. „door Jezus laten opwekken, om de maat schappij door ons getuigen, het zondigen te bemoeilijken, zorgen dat als er dag aan dag in de maatschappij gezondigd wordt 't protest der Christenen daartegen weerklinkt. Als we durven volhouden don ciscli der liefde, zal 't Evangelie 't winnen. „Daarom zult gij goed doen u hoe eer hoe liever bij ons aan te 6luiten," aldus besloot de spieker. Van de gelegenheid tot 't. stellen van vra gen werd alleen gebruik gemaakt door den heer J. Varkevisser, die o. m. vroeg wie spr. met de Christenen bedoelde als hij zei de: „De Christenen vergissen zich," „zien dit niet" en derg,, waarop spr. antwoordde hier mee bodocld te hebben de officdeele christen heid, de vertegenwoordigers er van. Hierna ontspon zich nog een korte gedachtewisseling tusschen ds. De J. en den lieer Varkevisser, waarna eerstgenoemde de vergadering, die een zeer kalm verloop had, met dankgebed «loot. HILLEGOM. Gemeenteraad. Voorzitterburgemeester Wentholt. Afwezig de heer R. A. v. d. Schoot. Do heer Vooren wordt in deze zitting geïnstalleerd en door den Voorzitter ge complimenteerd. De heer Vooren dankt voor de hem toe gesproken woorden. Verder roept hij de welwillendheid in van het Dag. Bestuur en den Raad. Hierop kwam de waterleiding aan de orde Lang en breed werd over het rapport Kuipers gesproken, waarbij de eene helft van den Baad den heer Kuipers graag als uitvoerder zon zien en de andere helft trouw bleef aan het oude plan-Hederik. De waterleidingcominissie trachtte dui delijk te maken, dat het plan-Kuipers het beste was en het goedkoopste en de heer Guldemond c.s beweerde, dat het plan-He derik het beste was. Geen van beide partijen gaf den strijd op, tot ten slotte de Voorzitter in stem ming bracht het voorstel der commissie om den heer Kuipers op te dragen een water leiding te stichten. Het werd verworpen met 5 tegen 7 stem men, die der heeren Balvers, Heemskerk, Guldemond, Van Til, H. A. van Waveren, Topper en Vooren. De heer Guldemond, die een voorstel had gedaan aan den heer Hederik die opdracht te geven, nam zijn voorstel terug. De heer Heemskerk deed daarop het voorstel om den heer Hederik op tc dragen een plan te maken als dat van Kuipers met dezelfde lengte buizennet en denzelfden in houd reservoir. Aldus besloten met 7 tegen 5 stemmen, die der heeren H. V. van Zanten, Jonkheer, Nieberding, R. V. van Zanten en Lommer- se. De bedoeling is dan een derde te laten oordeelen over beide plannen. De waterleidingcommissie, bestaande uit de heeren H. V. van Zanten, Nieberding en Jonkheer, nam hierop haar ontslag. De heer Vooren stelde een motie voor, waarin hulde aan de commissie werd ge bracht en haar gevraagd werd aan te blij ven. Voor dit voorstel werd geen voldoende meerderheid verkregen, doch na bespre- kring kwamen de leden der commissie voorloopig op hun besluit terug. De vergadering werd hierop gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Dat de Protes- tantsche bevolking "hier zeer vooruitgaande is, blijkt uit de thans verschenen lijst van stemgerechtigden der Ned.-Herv. Gemeen te. Bedoelde lijst steeg in 2 jaren tijds van 63 tot 79 leden. Dinsdagavond hield de dames-naai- vereeniging „Eureka" een uitdeeling van gemaakte kleedingstukken, onder leiding van jonkvrouwe C. Gevers. Verschillende gezinnen en ouden van dagen werden met een nuttig geschenk verblijd. VOORHOUT. Gisteravond vergaderde de afdceling van Bloembollencultuur alhier, in het café „Boerhaave", waarbij de voorzitter, do hoor C. Colijn, bij zijn inleidend woord, zei de, gaarne nog wat. moer leden begroet te hebben, of althans dat men wat beter op tijd kwam. Na voorlezing der notulen zou worden overgegaan tot het kiezen van afgevaar digden naar de Algem. Vergadering te Haar lem te houden op 22 Dv?c. a.s. De voorzitter was van jncening, dat één afgevaardigde voldoende was, wat andere leden weerspra ken, vooral voor de vergadering met het oog op het belangrijke, daarin te behandelen Onder voorwaarde, dat indien minder be langrijke punten behandeld worden, do af- deeling ook één afgevaardigde kan zenden, worden thans tot afgevaardigden benoemd de heeren Th. Mens en A. Colijn, en tot plaatsvervangende afgevaardigden L. Zonne veld en P. v. d. La.ns. Voor candidaten yoor liet hoofdbestuur werden voorgesteld de heeren S. A. v. Ko nijnenburg te Noordwijk en Th. Jonkheer te Hillegom. Eenige leden brachten nog" iets ten voordeel© van een öandidaat in heö zuidelijke gedeelte van de Bloembollenstreek ter sprake, wat -echter niet tot resultaat had, dat een zoodanige gecandideord werd. Aan do orde kwam nu de behandeling van den beschrijvingsbrief. Het niet in uitzioht stellen van een groote vijf jaarlij ksche tentoonstelling in 1915, kon de vergadering niet goedkeuren. De heer A.. Colijn vooral oojsteclde, dat ar steeds en ge regeld reclame gemaakt moet worden, en het houden van tentoonstellingen zich daar voor bij uitstek leent. In stemming gebracht, was het mee ron deel voor het houden coner tentoonstelling. De bloemententoonstellingen te Haarlem, zoowel als te Sassenheim en Hillegom heb ben 6ucees gehad en voordcelen voor het vak en den handel afgeworpen, en daarom voelde men voor voortdurende reclame. Over de reglementswijziging, betreffende do contributie-veahooging, werd lang gedis cussieerd en ten slotte een motie in stem ming gebracht van don hoer A. Colijn, ten doel li ebbende nog een klasse van f 7.50 tu«- schen te voegen. Deze motie word verwoTpon, on een bijna gelijkluidende on hetzelfde bedoelende motie van den hoer Mens met 1 stem meerderheid aangenomen. Do heer Does zegt-, dat hij niet begrijpt, waarom men zoo knibbelt op de contribu tie. Vroeger was de contributie ook f 5 en toen waren aan het lidmaatschap lang niet die voordooien verbonden van nu. En do menschen zitten nu nog beter in de oenten ook, en vertikken het toch aan een noodige verhooging bij te helpen dragen. Over het voorstel-Heemstede, om maat regelen te nemen tegen bollendiefst-al, was men geneigd den afgevaardigden wij man daat mede te geven, doch er zou tevens aan de opmerking van den heer N. Ruiter aan dacht geschonken worden, om door liet geven van publiciteit, dat de afdeeling een be- looïiing uitkeert, indien bij een lid diefstal heeft plaats gehad van bloembollen, aan diegene, op wiens aanwijzing de dader ge vat wordt, althans wanneer deze gestraft wordt. De met het opsporen van overtredin gen belaste versonen, zullen zoo op hun qui vive zijn en diefstal kan voorkomen worden. Elk voorkomend geval zal afzonderlijk bet- handeld worden. Ingekomen waa-en een schrijven van den hear Van Dobbelen te 's-Gravenhage, mel dende, dat liij door vertrek, voor het lidmaat schap der af deeling bedankte. De voorzitter herdaoht wat de hoer v. Dobbelen als secretaris voor de afdeelingj geweest is, en verheugde zich zeer over de onderscheiding, Iicko de vorige week te beulrt gevallen. Hij ging gaarne in qp liet voor stel, om den heer Van Dobbelen als dona teur voor de afdeeling trachten te ben houden. Het schijven van den heer Volkartz tie Lisso, (Rij us-Tuinboiiw.Wintersch ooi) om weder een winteroursus te houden werd wel besproken en verdedigd, voo(ral door den heer Ruiter, doch tot een besluit daarover kwam het niet, al Werd erkend dat nood gedrongen men de wederoprichting nagelaten had. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en onder de aanwezigen nog een verloting gehouden. VOORHOUT. Naar aanleiding van het staken der stemmen in de vorige raads vergadering, over het garandeeren van f 3500 voor verbruik a an stroom van de Electriciteitsfabriek te Leiden, is door 30 verbruikers een adres aan den Raad ge zonden, waarin zij aanbieden, zoo de ge meente de^ garantie niet aandurft., deze garantie voor £.un rekening te nemen, en bij eventueel tekort het ontbrekende aan te vullen, zöodat de gemeente geen risico te dragen heeft, en de verbruikers van de overeengekomen reductie zullen kunnen ge nieten. WOUBRUGGEDe electrische bedrijfs leider, de heer J., wien het door een deel der bevolking herhaaldelijk lastig werd gemaakt en die blijkbaar bij dat deel niet in den smaak valt, heeft bij het gemeente bestuur eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd. De heer J., die aan de Eleetriciteitsfa briek te Leiden als een uitstekend mon teur bekend stond, komt daar weder als zoodanig terug. Prinses Juliana deed gisteren, in den vooravond, vergezeld van eenige leden der hofhouding, een rondgang door het geïllu mineerde Scheve-ningen. Het feestconcert, gisteravond in de Kur- zaal ter viering van het eeuwfeest gegeven, werd door ongeveer 3000 personen bijge-* woond. De groote zaal was gedecoreerd en de galarverlichting was er ontstoken. Yoor den Prins, zijn gevolg en de eerewacht uit den optocht, zoomede voor de leden van het Uitvoerend Comité, waren de loges op de bovengalerij gereserveerd. Het po dium was aanmerkelijk vergroot voor do uitvoerders van het vocaal- en instrumen taal concert. De uitvoering slaagde in alle opzichten en er heerschte een opgewekte stemming. Ook in „Seinpost," waar voor een dicht bezette zaal „Vrijheid" werd opgevoerd door de Kon. Letterlievende Vereeniging „Nieuwland", heerschte een geestdriftige feestvreugde. Yoor het nieuwe Zendtyigshuis van het Nederl. Zendelingsgenootschap te Oegstgeest, ds, zoo meldt „De Ned.", een gift ontvangen van f 2000, van de dames W. v. C., te 13. H. M. de Koningin-Moeder gebruikte» gisteravond den maaltijd bij H. M. de Ko ningin, ten paleize Noordeinde, Den Haag. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteren van Den Ha-ag naar Het Loo vertrokken, van waar hij Zaterdagavond aldaar terugkomt. Op 27 dezer zal te Utrecht do jaar- lijksche vergadering gehouden worden van de Unie van Christ, onderwijzers en on derwijzeressen. De afdeeling Leiden heeft een motie in gediend, luidende„De Unie, enz. ver klaart zich voor een salaris-stelsel zonder huwelijkstoelagen of kindertoeslagen, doch met gelijke verhoogingen voor allen, 1ste voor dienstjaren, 2d© voor het bezit van de hoofdakte en van A'ereischte bijakten, 3de voor het bekleeden van het hoofdschap". Boroepen is bij de Geref. Kerk te Am sterdam dr. J. C. de Moor, te 's-Graven- hage. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen dertig adressen, houdende verzoek om verbetering van do salarissen der onder wijzers van de besturen van afdeelingen van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap. Tot controleur van de gemeentebelas tingen te Leeuwarden jaarwedde f1800 tot f 2100 is benoemd de heer J. Nijholt, thans in gelijke betrekking werkzaam te Middelburg. Do hoar A. J. M. ter Laag. in Den Haag, heeft onder zeer talrijke blijken van belangstelling den dag herdacht waarop hij vóór 25 jaren tot arts werd bevorderd. Als een groote bijzonderheid wordt ge meld, dat de nieuwe Amerikaansche gezant bij het Ned. Hof, mrJ. Van Dijke, Zondagmor gen d© predikbeurt In de Presbyteriaansche kerk aan do Van-den-Bosch-straat te 's-Gra- venhage heeft vervuld. Hij is een bekend goed spreker, zoodat zijn bijzondere preek uit het Nieuwe Testament mét groote aan dacht door het talrijke auditorium werd aan gehoord. kir. Yan Dijke is ook doctor in de theologie en als zoodanig droeg liij de zwartzijden toga met. de kleuren zijner vroe gere Universiteit, „Tood en oranje" afgezet. De commissie, die de zorg voor de tentoonstelling ter gelegenheid van lie1 eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenoot schap op zich genomen heeft, is samen gesteld uit de heeren: dr. Joh. C. Breen, adjunct-archivaris, van Amsterdam; dr. C. P. Burger, bibliothecaris der universiteits- biliotheek; mr. Ch. Enschedé, lid van de firma Joh. Enschedé cn Zoon, 'te Haar lem; prof. dr. W. J. Kübler, hoogleeraar, te Amsterdam; prof. dr. S. G. de Vries, hoogleeraar, te Leiden, en werkt ouder voorzitterschap van prof. dr. H. J. El- horst. Deze tentoonstelling, waarvoor men en kele zalen van het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft aangevraagd, belooft een zeer belangwekkend onderdeel van de feestviering te worden. Men hoopt voor dit doel, behalve de vrij uitgebreide verzame ling van het genootschap, ook nog vele mrkwaardige exemplaren van elders te ontvangen. Nog ie de gasfabriekkwe-stio te Hil versum niet geheel opgelost, of wederom wekt een andere zaak, twee gemeente-amb tenaren betreffende, de aandacht. Zaterdagavond ging als een loop end vuur het bericht door de gemeente, dat de directeur en de hoofdopzichter der ge meente-reiniging, respectievelijk comman dant der brandweer en brandmeester, door B. en Ws. geschorst waren. In een extra „Gemeenteblad" doen 13. en Ws. aan den Raad thans mededeeliug van do motieven, welke hen hebben geleid over te gaan tot de schorsing van genoem de ambtenaren. Het blijkt, dat de hoofd opzichter den directeur beschuldigt een be drag in geld van hem te hebben aange nomen, in ruil waarvoor de directeur zijn ambtenaar een gevraagd verlof zou hebben verleend De directeur erkent, van zijn, ondergeschikte geld te hebben ontvangen, doch ontkent beslist, dat dit met een eventueel verlof van den hoofdopzichter verband hield. B. en Ws. onderzoeken thans hoe de rörk in den steel zit en heb ben inmiddels beide ambtenaren ge schorst. Keening dreadnoughts Ned. Indië. Naar wij vernémen, moet bij do Regee ring het voornemen bestaan, te zijner tijd een voorstel in te dienen tot het sluiten van een aanzienlijk hoogo lecning, waar uit bestreden zullen worden de kosten van aanbouw van een aantal dreadnoughts voor de Indische defensie. („TeL"). J. F. der Kinderen, f De correspondent te Bataria van de „N. R. Ct." seinde d.d. gisteren De heer J. F. der Kinderen, hoofd agent van da Nederlandsch-Indische Han delsbank, i9 overleden. De Staking te IJmniden. Men meldt ons uit IJmuiden Het is d© reederij van den stoomtrawler „Zaan stroom IV" gelukt een bemanning bij elkaar te krijgen, zoodat het vaartuig hedenmorgen kon vertrekken. De pest op Java. Gedurende het tijdvak van 19 Nov. tot en met 2 Dec., j. 1. kwamen de volgende pestgevallen op Java voor: Afdeeling Malang: 401 nieuwe pestge- vrllen en 376 dooden. Kediri60 nieuwe gevallen, 54 dooden. In de vorige periodo nog 8 gevallen en 10 dooden. Madioen35 nieuwe gevallen, 34 doo den. In de vorige periode nog 11 gevallen en 10 dooden. Paree: 75 nieuwe gevallen, 41 dooden. In de vorige periode nog 6 gevallen en 5 dooden. Toeloegagoeng 7 en Magataun 3 doo- delijke gevallen. Soerabaja 18 nieuwe gevallen, waaron der 1 Europeaan, 19 dooden. Berbek: 12 nieuwe gevallen, 35 dooden. Bangil12 nieuwe gevallen, 13 dooden. Ngawi 1 doodelijk geval, en in de vo rige periode 3 doodelijke gevallen. Lamongan In de vorige periode 3 doo delijke gevallen. GEBOREN: Geeitruida Fredenka Wilhelmina, D v»n K. H. Mugge en A M.Louwersheimer. Johanna Jacoba, l). van D.Stam en C. ElkerbouL Johannes NicoJais. Z. van J N. Overdevest en E. M. van Berge tlenegonwen. Willem. van A. van Scboondorwoerd den Bezemet f-n G, Hoog kamer. Pieter liendnk, Z. v«n H. Smitlenaar en F. Verstraaten Elisabeth D. van J. 1). van Bemrael en J. Petiet. Johannes, Z. van J. Klein en C. J. de Graaf. Henrietta Maria en Lambeitus Bernardus, D. eu Z. van J. M LI Horikx en H F. van Dijk. Pieter Cornelis, Z van J. Prins en N M. Poppen. Johann i J, coba D. van A. Lepelaar eu J. J. Vermeer. Abraham Z. van A. du Prieen A. Gordijn. Johanna Gerardina, D. van P. L van den Broek en P. Zwaan. Johan Philip, Z. van J. Louwrier en J. Cra-na. aria Wilhelmina, D- van W. G. F. van der Lelie en M. van Wedren. Hendriks en Johanna, dochters van II. W. Versteeg en J. J. Gieleu. Corneli", Z van C.Th. Hoppen- brouwer en S. Voorza-it. Karei, Z. van J. Kwestro en A. C. van der Le^. Mar a Heudrma, D. van P. Smit en N. Lmgezaal. Judith, D. van J. Blansiaar en C de Wolf. Jacobns, Z. van J. Hockx en W. Ni. de Ü«a9. Hendrik, van H. Ciere en J. van Houten. Carolina Hendiica, D. van J. Pranger en U. H. Schram. Jacobn, D. van A. Pascal en E. Palingdood. Maria Allegonda, D vanJ. U. Roe- landse en C. H. Heruer. Jo.innea Antonius Maiie, Z. van A. J de Graaf en M J Oveidijk. Maaike, D. van J Schop en E Alderlies en. AJida Maria, D. van C. Hoogeibe'de en C. F. Goeman. Adriaiiiis, Z. van C. Voogt en S. W. Starren borg. Jacoba Antonia Elizabeth, D. van W. F. Vmke-tein en J M. de Groot. Gorne ia. D. van C J. Verbiest en J. M. Schouten. Wilhelmina Catharm-» Sophia, D. van II. Flippo en A. W. F. Pikot. Jan, Z van A. van der Wal en G. Meel. Caihnrina Maria, D. van C. A. van Berkel en C. A Uphoff. Marius Manrits Z. van D Samson en A. Dubbeldam. Cornells Nicolaas Jacobus, Z. vau N. J. Lemmers en F D.Negrijn. GEHUWD: J. Bodry tn. en C. Galinard jd. J. Renee jm. en S. M. A Foelie joe jd. J. Nieuwen- burgjra. en J. P. de Haas ld. O VERLEDEN: D. Bergman M. 54 j. S. van den Berg Z. 3 j. L. B Lionkx Z. 13 urea. H. F T. van der Staay Z. 20 m. 11. van der Reyden Z. 5 m. M. (on Ham M.34 i. P. Kluivers Z. 10 m D. Sloos 4 j. K. van Leeuwen D. 5 w. J. A. W. de Gonst L). 17 in. D. van Hoorn gesch M. 63 j. E. van Bemmel U. 2 d. C Jo-emans geb. Van der Valk 51 i. H. Neuteboom Z. 4 i. J M. Bon D. 10 m. E Duif geb. Blok 63 j H. Tesel aar Z. 2 j. EL Modderman, wed. van J. Spinhoven. 82 i. D. L. van Amerongen M. 42 j. H. M. Ho ikx D. 6 d. Telegrafisch weerbericht, Hoogste barometerstand 773.7 te Coru- na. Laagste 736.6 te Bodo. Yerwachting tot den avond van 11 Dec. Matige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind. Zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Wellicht regenbuien. De zelfde temperatuur. Met weer in het buitenland. Over nagenoeg het geheele gebied waaien krachtige tot stormachtige Weste lijke tot Noord-Westelijke winden, bij zwaar bewolkte of bet-rokken luchten. ♦Slechts 2 der stations melden regen n.l. op IJsland, waar 'n nieuwe depressie nadert, en te Nemel waar de vorige gelegen is. De vorst in Scandinavië nam iets af. De tem peratuur is over het geheele gebied meer gelijkmatig verdeeld, en betrekkelijk hoog. Tengevolge van do aanhoudende krachti ge winden over de Noordzee is de zeegang in het Kanaal hoog. Uie in de Golf van Biscaje is matig. Bfinagsch Gerechtshof. Het Gerechtshof t.e 'sGravenhage gelast te een nadere instructie in de zaak van W. J. M., werkman te Sluis, beklaagd van moord op zijn landgenoot Harmen van do Pol, te Sayville, in Noord-Amerika ge lastte zijn gevangenhouding en overbren ging naar het Huis van Bewaring te Mid delburg. Het Hof bevestigde het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij C. J. B dienstbode uit N oordwijkerhout, werd veroordeeld tot 3 waker gevangenisstraf wegens diefstal te Wassenaar. Unnrlemsclie Rechtbank. Veroordeeld A. K., boomkweeker, te Haarlem mermeer, wegens wederspannïgheid, tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. W. de H., huisvrouw van J. P. A., ton der beroep te Hillegom, wegens eenv. beleodiging, tot f 5 boete of 5 dagen hech tenis. M. G., warmoezier te Haarlemmer- moor, wegens mishandeling tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis C. van M., werkman te Haarlem mermeer, wegens mishandeling, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Rottei'danische Rechtbank. Deze rechtbank heeft veroordeeld J. W. P., wegens mishandeling te Wad- dinxveen, tot f 20 boete subs. 10 da-gen hech tenis. C. v. D., 63 jaar, arbeider te Waddinx- veen, wegens eenvoudige beleediging, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Raad voor de Scheepvaart. De Raad deed uitspraak betreffende het bij herhaling stooten op oen bank nabij Lowe stoft op 17 October 1913 van het zeilvis- schersvaartuig „Nico" K.W. 174. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak yan de scheepsramp, aan de „Nico" over komen, gelicel te wïjtep is aan de onbekwaam heid en de roekeloosheid van den schipper Arie van Duyn. Door licm zjjn alle maatregelen nagelaten, welke voor een veilige navigatie noodig zijn. Onbekend met het vaarwater, heeft hij, toen de kust in het cezjëht kwam, bij nevelig weer nagelaten te looden en zijn koers te bepalen. Niet wetende, waar hij zich bevond, slechte gissende, zonder eenigen deugdelïjken grond, dat de ton, welke gezien werd, wel dié van bet Lowestofberzand zou zijn, had hij voor anker moeten gaan en den dag afwach ten, om de plaats, waar hij zich bevond, tl kunnen bepalen, en het vaarwater te ver kennen. In plaats daarvan is hij willekeurig door gevaren en op de bank geraakt.. In Yarmouth is het s-chip niet nagezien, te Lowestoft zei te niet, nadat het daarheen is moeten terug- keeren, toen op zee ernstige lekkage was geconstateerd Had de bemanning niet gé- weigerd, met het schip in dien staat naar zee te vertrekken, dan zou de schippér waar schijnlijk met cl i l lekke, oude vaartuig de reis hebben ondernomen. Dat de reis met het vaartuig nog betrekkelijk goed is afge- loopen, is waarlijk niet te danken aan den; schipper, die nagenoeg alles heeft nagelaten uit onkunde en zorgeloosheid wat zijn plicht als verantwoordelijk lei Ier der navigatie hem. voorschreef. Op dien grond straft de Raad den schippeï! Arie van Duyn, wonende te Katwijk-aan-Zee, met het ontnemen van de bevoegdheid om als schipper en als stuurman nan boord van visL schersvaartuigen te var w den tijd van twee jare Amsterdam. De Senaat der Univer siteit heeft benoemd tot doctoren honoris causa in de scheikunde den heer H. O. Prinsen Geer lings, directeur der Filiale Nederland van het Proefstation der Java- Suikerindustrie, wegens zijn verdiensten voor die industrie en in de geneeskunde den heer W. Schüffner, geneesheer van de Senembah-Maatsehappij, die zich zeer ver dienstelijk maakte ter zake van rle verbe tering van den gezondheidstoestand der koelies. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer H. \V. B. M. Brans, geb. te 's-Herto- genbosch. Leiden: Bevorderd is tot doctor in do Nedcrlandscne letteren, op proefschift: „Cliristofforo Suriano, Resident van de se- renissime Republiek van Venetië in Den Haag, 1616—1623", P. C. A. Geyl, geb. te Dordrecht. Geslaagd zijn voor het eindexamen voor den Ne4.-Indischen Adm.dienst de heeren M. J. Ruychaver en H. A. van Loghem; voor het candidaatsexamen in de rechten de heeren C. M. Pool en H. C. Hintzen. '•iioiiEischepeii. S to o m v a a r t - M ij Nederland „Kambar.gan" (uitreis) vertrok 8 Deo. van Djeddah. „Koningin der Nederlan den" (thuisreis) vertrok 8 Dec. van Al giers. „Rembrandt" (uitreis) arriveerde 9 Dec. te Port-Saïd. „Koningin Emma" (uitreis) vertrok 9 Dec. van Southampton. „Ra-dia" (uitreis) vertok 0 Dec. van Suez. Rotterdamscbe Lloyd. „Goentoer" (thuisreis) vertrok 8 Deo. van Port-Saïd. Kon. W estrlnd. Maildienst. „Prins Willem I" arriveerde 8 Dec. vaif West-Indië te New-York. Hol land-Ameri ka -1 ij d „Gorredijk" vertrok 9 Dec. van Rotter dam naar New-Orleans. „Noordam" arri veerde 9 Dec. van Rotterdam te New-York. „Soestdijk" van Montreal naar Rotteï* dam, arriveerde 7 Dec. te Ouxkaven. „Nieuw Amsterdam" vertrok 9 Dec. vatf New-York naar Rotterdam. Kon. Holl. Lloyd- „Gelri&" (thuisreis) arriveerde 0 Dec. W Santos.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2