fi». 16488. Zaterdag £53 November. fr». 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Vierde Blad. Offieieeie Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ïon 1u regels ,'1.05. Iedere regel meer 017.1Grootara lottere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiëu ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het inoasseeren wordt/0.05berekend. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per week 9 Oentst per 3 maanden 1 f x.iOl Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.65. I. AN I» W14 EK. De verlofgangers der landweer JOHANNES VAN DER ERAAN en JACOBUS KLUIVERS, respectievelijk van de landweerlichting 1009 en 1912, worden bü dezo verzocht zich ten spoedigste te vervoegen op of onverwijld hun tegenwoordige verblijfplaats op te goven aan het Bureau Militaire Zaken (Kamer No. 9) ten Raadhuizo alhier. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELA AR. Leiden, 22 November 1913 Leiden, 22 Moweraber. Leidsche Clir. Oranje Vereeniging. De> tweed© feestviering ter gelegenheid van het eeuwfeest, van Neerlands onafhan kelijkheid, gisteravond in de Stadszaal, werd niet zoo clruk bezocht als de eerste, maar had toch ook weer een enthusiast ver loop. Hetzelfde programma werd ander maal gegeven. Alleen tracl een andere feest redenaar op, n.l. ds. J .J. van Noort, van Amsterdam, die, zöoals te verwachten was, de aanwezigen in geestdrift deed ontbran den! Spr. la^-ok voor de Proclamatie van H. M. de lvoningin, welke allea staande aanhoorden Ook nu geen gebrek aan hul debetuigingen aan de Koningin en aan het zingen van vaderlandsche liederen. Dg souvereine optocht-Vorst en zijn ge volg, verwelkomd met het Wilhelmus, woon.-, den. een deel van den avond bij, echter in kostuum 1813. Hedenavond heeft er op veler verzoek een. volkssamenkomst plaats, waarin na-:.-, tuurlijk ook het prachtige historische lichte" spel het hoofdnummer der feestviering zal wezen. Waar de Oranje-Vereeniging voor een en ander zich groote financieele offers getroost, de uniforme toegangsprijs voor vanavond is zeer laag gesteld is het te hopen, dat deze derde feestelijke avondsa menkomst zal plaats hebben in een geheel volle zaal. Dan is het des te gezelliger ook. Hoe meer zieltjeshoe meer vreugd. De beteekeuis van de nieuwere wij&begeerte voer het reiigiense leven. Gisteravond hield dr. A. H. de Hartog, van Haarlem, voor de Stuaontenvereeni- ging voor Ethische en Godsdienstige vraagstukken een voordracht over boven staand onderwerp. De nieuwere wijsbegeerte, aldus ving spr. aan, zet in met Kant's ontdekking van.de spontaneïteit des geestes. Van uit dezen Kant's inzet ontwikkelen zich in de nieuwere wijsbegeerte- twee lijnen:.de lijn Ficlite jonge Schelling Hegel, die het spontane, actieve moment des geestes bovenal in het „denken" accentueert, en de lijn Schopenhauer latere Schelling Hartmanu, die het spontane, actieve moment des geestes boven al in het wil len" accentueert. Beide lijnen van wijsgeerige bezinning komen weer samen in haar uitgangs-punt de overtuiging, dat de theoretische" èn de „practiscbe" rede, het denken en het willen, beide moeten worden gericht vrij willig op zelf-negatie, opoffering aan het individueel begeeren aan het universeel gebeuren. Vergelijken wij dit resultaat van liet wijsgeerig deuken der nieuwste periode voor -het èthisch-religieus leven met de empirisch gegeven werkelijkheid, met het wereld-geheel, zoo staan wij verbaasd over de practisclie beduidenis, die deze theore tische overweging inhoudt. Zoo stemt, volgens spr. de roep der naïve menschheid en hel Antwoord-, dat do christelijke waarheid daarop- gaf, over een met het ethisch-religiebs resultaat der' klaarste bezinning der nieuwere wijs begeerte, wier strekking, wier leer aangaan de 'de negativiteit van Jen geest ter vrij willige offering var den natuurlijken roensch wordt saamgrvat in Hegel's le venswoord: Het brand -ffer van den vuur- godsdienst des geestes is wereldwet. Kon hulde voor Prol. Mamerliiiji Onuen. Stockholms-Dagblad ruimt in een zijner laatste nummers een groot gedeelte zijner kolommen in aan een beschouwing over prof. Kamerliugh Onnes, waarin op zeer waardeerende wijze de groote beteekenis van diens werg wordt geschetst Uitvoerig wordt stilgestaan bij hot klein begin en de moeilijke omstandigheden, waarmede prof. harnerlingh Onnes te worstelen had, en die de resultaten te roemvoller maken. Do heer W. Alt, bierhandelaar en fa brikant van koolzuurhoudende dranken en limonades aan de Hoogewoerd, heeft zich voor zijn zaak een paar nieuwe machines aangeschaft, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen, omdat er uit "blijkt hoe ook dezo ondernemer met zijn tijd meegaat. De eerste dient voor het bottelen van bier en moet een nouveauté op dit gebied zijn. Wat wij er van zagen versterkt ons in de overtuiging, dat zij niet alleen vlug, maar ook zindelijk en hygiënisch werkt. Hetzelfde kunnen we zeggen van het pas nieuw aangeschafte zeer gecompliceerde toestel voor de bereiding van koolzuurhou dend water en het vullen der flesschen en siphons. Het is Duitsch fabrikaatde vreemde naam is impragneer-apparaat. Ook deze machine, die wij in volle werking za gen, is, vergeleken bij de vroegere berei ding, een enorme verbetering. Mogen deze vrij kostbare machines voor den fabrikant de rente opbrengen! In de heden op het Rijnlandshuis ge houden vereenigde vergadering van Dijk graaf, Hoogheemraden, Hoofdingelanden en Ingelanden werd do begrooting 1914 vastgesteld in ontvangst op f 345.318.76^, in uitgaaf op f343.853.15; aldus met een batig saldo van f 1465.61^. Voor eenige jaren werd hier opge richt een afdeeling van den Bond van Staatspensionneering. Deze afdeeling heeft nooit iets van zich laten hooron en is door overlijden en vertrek van bestuurs leden uit elkaar gevallen. De Rotterdamsch© afdeeling zal met medewerking van eenige hier woonachtige leden van den Bond weder een poging aanwenden tot het doen herleven van de afdeeling en als spreker daart-oe doen op treden het hoofdbestuurslid den heer Perio. HAARLEMMERMEER. Te Amsterdam is geslaagd voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek mej. F. H. Adelaar, al hier. .- HAZERSWOUDE. De Gemeeneweg, dat is de verbindingsweg tusschen Dorp en ■Rijndijk, een eenzame weg van een uur- gaans, tusschen het polderland gelegen, die nooit eenige verlichting deelachtig is geweest dan van maan en sterren, wordt thans voor 't eerst verlicht door een rij gaslantaarns, die op doelmatige wijze in dien langgevoelden lichtnood voorzien. Men behoeft thans niet meer te schromen 's avonds naar den trein te gaan of naar huis terug te keeren, daar men flink op alle punten kan zien, waar men gaat. Met deze aanvulling is onze geheele gas verlichting de kroon opgezet. Een eere- saluut komt onzen wakkeren burgemeester en den Raad toe voor deze kolossale ver betering. Vrijdagmiddag brak er brand uit door het drogen van een matras bij de kachel. Gelukkig waren er spoedig behulpzame handen om het kwaad tegen te gaan en door twee bewoners van Leiden, die juist het percéel passeerden, werd nog een klein kind van den dood door verstikking behoed. Allen, die hielpen om grooter on heil te voorkomen, verdienen daarvoor den dank der bewoners en de ouders van de kinderen. LIS SE. Door eenige leden -fcin de Zangvereeniging „Gemengd Koor", werd gisteravond in het Hotel „De Witte Zwaan" een uitvoering gegeven waarvan de baten zullen - worden aangewend om eenige kinderen, die daaraan behoefte heb ben, naar een vacantie-kolonie te kunnen zenden. Opgevoerd werd": „Mijnheer de Senator" blijspel in 3 bedrijven. N OOR D WIJ K E RHOUTDe proeven op „Langevcld" genomen met het verharden van wegen door middel van zaagsel, vol deden best in den beginne. Thans blijkt echter, dat de goede resultaten niet. van blijvenden aard zijn. Voorloopig gaat men ér niet mee door. De eerw. beer father G. Vermin, die plan had als missionnaris naar Amerika te vertrekken," zal wegens gezondheidsre denen van dit voornemen moeten afzien. Z.eerw. denkt weer naar Voor-Indië te rug te keeren, waar hij reeds elf jaar ver blijf hield en waar hij o.a. een geheel nieuwe kerk stichtte, van bijeengezameld geld der R.-K. Noordwijkerhouters. Behalve het hier bestaande „Retrai- tcn huis" wordt in Z.-Holland een tweede dergelijk gebouw gesticht. En wel in be gin 1911 te Rotterdam. Dit laatste huis zal echter alleen voor vrouwen bestemd zijn. NOORD WIJK.AAN-ZEE. Gistermiddag is de. reddingsboot beproefd. Primitief was besloten, dat liet Woensdag j.l. zou plaats gehad hebben, maar 't was uitgesteld. Velen, afgaande op de veronderstelling, dat de zee wel ruw kon zijn, togen vol belangstelling naar het strand. En zij zullen er geeii spijt van gehad hebben. Met volle bemanning, onder bevel van den bootsman Dirk Admi raal, en met een gast aan boord, n.l. de heer De Booy, secretaris van hel Hoofdbe stuur van. de Noord-Zuidhollandsche Red- dingsmaatschappij, werd de boot te watetr gelaten. J)at ging vlot. Maar toen begon de strijd, tegen de branding. Toen moesten do witgekopte golven, die vrij hoog aanstorm den, getrotseerd worden.' klaar, de roeiers zijn getraind, en <fe leidinig van Dirk Admi raal is goed. Dat hebben de toeschouwers, onder wie jhr. W. C. van'Panhuys, de voor zitter van de Plaatselijke Commissie, nu.' kunnen zien. Hoe lekker schoot de boot dooft* de bran ding heen. Nu eens als een steigerend paard met den kop omhoog, opgelicht door een aanróilenden golf, dan weer met den ach tersteven omhoog, afdalend als in een af grond. Schijnbaar was de ranke, maar stérkte- boot'een speelbal der golven, maar in wer kelijkheid was zij de golven de baas, spotte zij ermee, doelbewust als zij voortschoot naar volle zee. Daar werd oenigen tijd heen en weer geroeid, waarna mem-weer landde. Even als bij het uitvaren, was het ook nu vech ten in de branding. Een paar maLen ging oen i,zeo" over de boot heen. Juist bij zulk een zee kan men de zeewaardigheid van d» boot, de geoefendheid van de rooiers en de vaste leiding van den bootsman beoordeelen. En 't oordeel kan gunstig zijn. Dat was ook de meening van den heer Do Booy, die zooals we boven al zeiden den tocht meemaakte, en die gedurende den tooht ten ook later op het strand zijn volle tevreden heid. betuigde. Dat is voor den bootsman: en de roeiers en ook voor de Commissie van Toezioht een felicitatie! waard. Wat bij de ruwe zee vooral aan het lioht kwam, waren de goede diensten, die de stop- zak ook nu weer bewees. Degenen, die nog niet liet volle vertrouwen in dit materiaal mochten hebben, zullen nu gezien hebben, hoe liet vooral de stopzak is, die dc boot óók hij ruwe, hooggaande zee immer liaar koei's doet behouden. En dat geeft Vertrouwen aan bootsman en roeiers. Dat maakt o$k, dat de roeiers hun slag niet kunnen verliezen. Later vernamen we nog, dat dero-eiex P. L. v. d. Deyl, die( 20 jaren als zoo danig dienst deed, zijn onislag kroeg onder betuiging van dank voor bewezen diensten- We hoorden ook, dat de betrokkene en diens vader, die lid is van de Plaatselijke Com missie van Toezicht, min of moer ontstemd zijn over dit ontslag, omdat er geen pensioen aan verbonden is, en omdat het zoo „rauw, op het dak" is komen vallen. Wij voor ons, die daarover niet kunnen oordeelen, hebben den betrokkene trachten te troosten door te zeggen, hoe liet onze hei lige overtuiging is, dat de N.-Z.-H.-Red dingsmaatschappij 't niet onder zich zal laten, iemand te beloonen, die 20 jaren trouw zijn dienst deed, en die bij meer dan één redding op zijn post was in de boot. 't Ia nu bijv. 20 jaar geleden, dat ook P. L. v. d. Deyl één der redders was bij de schipbreuk van een schip met asfalt en pek. De oude vader van P. L. v. d. Deyl nu een 75-jarige is van zijn negentiende jaar af verbonden geweest aan de reddings boot, eerst als matroos, later als bootsman, en nn nog als lid der Plaatselijke Commis sie van Toezicht. Zoo'n oude zeerot te hoo- ren vertellen van schipbreuken en reddin gen, het is een lust om het te liooren: men bewondert in stilte den moed dier eenvou dige zeelieden, die hun loven zoo dikwijls waagden, om dat van anderen te redden. OEGSTGEEST. Het Prins-Hendrik-park nadert zijn voltooiing. Het is verbazend, zooveel werk er gedaan moet worden om bouwgrond te herscheppen in een plantsoen. Eerst, heeft men den grond opgehoogd met duinzand, op sommige plaatsen ongeveer 45 c.M., daarna moest alles bestraat wor den, hierover heen grove puin klei en kalk- pitten, ten slotte een laag grind, terwijl met een zware wais alles gelijk gemaakt wordt. Velen zullen zichzelf een-dienst be wijzen, door er eens een kijkje te gaan ne men. Dan zien ze metoen het nieuwe land huis, hetwelk reeds zóóver klaar is, dat men volmondig kan toestemmen, dat het een sieraad voor het nieuwe park en ook voor Oegstgeest zal worden. Uit Villa „Cecilia" alhier zijn heden twee rijwielen gestolen. OUDEWETERING Gisteravond verga derde de commissie voor de hier gevierde Onafhankelijkheidsfeestcn. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek, dat er was ingekomen een be drag. van ruim 700 en dat de rekening sloot met een batig saldo van f 4.57L Den penningmeester, den heer P. Roeloffs, werd dank gezegd voor zijn uitmuntende admi nistratie. De secretaris van de commissie ds. N. Blokken, deed het voorstel, om van deze commissie, in overleg met de „Wilhel- minaverecniging", een oproep te doen uit gaan tot de bevolking, om' een vereeniging op te richten, bestaande uit alle richtingen der bevolking, teneinde op nader vast te stellen tijden, volksfeesten te organiseeren. Dit voorstel wed met algemeene steramen aangenomen. RIJNSBURG. In vervolg op 't bericht uit Rijnsburg in 't nummer van gisteren, be treffende het tramongeluk waarbij het zoontje van den heer N. v. d. E werd dood gereden, meldt men ons, dat hier den be stuurder totaal geen schuld treft. Hét knaapje achter een wagen loopende, liet dezen los en 6choot plotseling voor do tram met het nooldottig gevolg, dat hij bijna ter stond werd gedood. Slechts met groote moeite gelukte het hern van onder den wa gen weg te halen. STOMPWIJK. Do ijsclub „Nut en Ver maak" hield Woensdagavond haar gewone jaarlijksche vergadering in café „Het bles- se Paard" van den heer W. J. van Esvelt," ondor voorzitterschap van den heer P. Huisman. Door het weinigen ijsvermaak der laatste winters is zij ook als vele harer zustervereenigingenniet vooruitgaande en de rekening sluit jaarlijks met kleine sal do, het bedroeg dit jaar ƒ97.18 De rekening werd door de heeren H. J. de Bruyn en W. de Bruyn nagezien en in de besten orde be vonden. Er werd door dezen heeren een woord van lof gebracht aan den heer J. Starreburg, penningmeestér der vereeni ging, voor zijn nauwkeurig beheer. De af tredende bestuursleden de heeren P. Huis man en L. Oostelaan werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens werd overgegaan tot prijs- jassen, door het bestuur ingelascht tot een vermaak voor de opkomende leden. Hier aan werd door 32 personen deelgenomen en werden de prijzen behaald door de heeren J. Starreburg en L. H. de Brüyn ieder ƒ3 A. van der Zijde en L. Luiten ƒ2; en de troostprijzen door A. Waaier en C. Koele- man ƒ2; H. Granneman en Jac. v. Santen 1.50, welke prijzen door den Voorzitter met een toepasselijk woord aan de winners werden ter hand gesteld. Hierna werd de vergadering omstreeks halfelf door deu Voorzitter gesloten. WOUBRUGGE. Tot notabelen bij do Ned.-Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren H. van der Boon, C. Molenaar Dfc. en P. Vromans. ,De heer T. P. Kleijn, burgemeester dezer gemeente, heeft 1.1. Donderdag voor het eerst na zijn herstel onze gemeente we der bezocht.. ZOETERWOUDE. Herhaaldelijk werd door de landbouwers in de Wcipoort alhier geklaagd, dat in den nacht een motorvaar tuig kwam doorvaren in den daartoe ge heel ongeschikten Vliet, waar het dan ook verboden is met stoom- en motorvaartuigen te varen. Veel schade aan bruggen en hoof den had het vaartuig reeds toegebracht. Hedennacht is het de politie gelukt den schipper te betrappen en is tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt. KATWIJK-AAN-ZEE. Da godsdienst oefeningen vanwege de Ned.-Herv. Gem. zullen dezen winter in de zaal niet alleen des Zondagssmorgens, doch ook des avonds worden gehouden. Gemeenteraad van Voorselioten. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig: dc heer Schmal. Er is één vacature. Ingekomen stukken: Missive van Ged. Staten, inhoudende goed keuring van de begrooting dienst 1913. Adres van bewoners en huiseigenaren in de Kattelaan, om deze laan te verbeteren. Wordt gesteld in handen van B. en Ws. om praeadvies. Adres van den Proeftuin te Lisse orn ccn bijdrage in de exploitatiekosten voor een ge bouw voor onderzoekingen op het gebied van bloembollencultuur ten bedrage van f 50. In handen gesteld van B. en Ws. Verzoek van bewoners der Achterweg om maatregelen te nemen, dat meerdere onge lukken door 't verlengen van 't dubbel spoor der tram worden voorkomen cn alzoo hun eigendommen geen sohade kunnen bcloopen. In handen gesteld van. B. cn Ws. Adres van den veldwachter B. J. v. Meurs om zijn leedwezen to betuigen voor 't ont houden eener verhooging, voorgesteld dom' zijn chef, met verzoek ora opgave der rede nen voor deze niet.toekenning. In handen van B. en Ws. Verzoek van de afd. Voorschoten van de „Nat. Clir. Gteheel-onthoudersvereeniging" om gebruik van 't gymnastieklokaal van de school in 't dorp en van de school aan den Rijndijk cm aldaar oen kerst feestviering te houden met kinderen. B. cn Ws. stellen voor hiea-op gunstig te beschikken. Verzoek van E. Groenendijk om vermin dering van zijn aanslag "in den H. O. Zal bij punt 9 worden behandeld. Verslag van den Keuringsdienst voor Ect- ën Drinkwaren. De Voorz, zal dit verslag niet in zijn geheel voorlezen, maar wil alleen meedeelen, dat blijkt dat de-ze keuringsdienst uitstekend werkt, daar 't procent van het aantal ondeugdelijke monsters gedaald is van 31,2 pGt. tot 6.6 pCt. Do Voorzitter brengt ter kennis van dc leden een Kon. Besluit, waaruit blijkt dat voer 't plaatsen van closets in de scholen ontheffing kan verleend worden door den school opziener. B. en Ws. zullen nu over deze ontheffing voor de school in 't dorp correspondeeren met den schoolopziener. In een der vorige vergaderingen was ge sproken om de St.-Nicolaasbrug te vervan gen door een dam mot duiker of deze brug te verlagen. Bij 't bestuur van Rijnland be staan tegen béide plannen groote bezwaren^ zoodat daarvan niets kan komen B. en Ws* verzoeken nu den Raad toestemming te ver. leenen tot het laten maken van oen bestold om de -brug in goeden toestand te brengen. Deze wordt verleend. Do post onvoorziene uitgaven zal raceten worden verhoogd met een som van f 221.77, Hét suppletoir kelner der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 19. Voor dea.s. Gemeenteraadsverkiezing wor den voor het stembureau benoemd tot loden do heeren J. M. v. Kempen Sr. en A. Wi Kwak en tot plaatsvervangende leden de| boeren J. C. de Graaf en C. 11. Koot- Daar het contract met do gemeente Lei don: voor den „keuringsdienst op eet. en drink- waren" met 31 Deo. 1913 afloopt, willen B. en Ws. van Leidén dit contract op do- zelfde voorwaarden weer met.écn jaar ver lengen. B. en Ws. zijn er zéér voor om deze overeenkomst weder aan te gaan; vooral gezien de goede resultaten en in aanmer king genomen dat het drinkwater eiken maand chemisch cn elke week bacteoro- logisch wordt onderzocht. Do heer Mens heeft vroeger tegenge stemd. Nu blijkt echter dat hij toon wel wat pessimistisch gostemd was. Alleen meent hij gehoord te hebben dat Wassenaar lat bij Den Haag hienoor is aangesloten 8 ct. per inwoner betaalt en Voorschoten 12 ct, De Voorz. meent to weten dat Was senaar 10 ct. per inwoner betaalt, maar dan moet het daarboven ook een eigen keurmeester bekostigen en de kosten be talen der genomen monsters. De heer Mens verzoekt den Burgemees ter deze zaak nog eens grondig te onder zoeken. Do Voorzitter deelt nog mede, dat hij indertijd gesproken heeft met iemand, die een combinatie van Gemeenten voor dezen dienst wilde maken, maar het voor 12 cb. per inwoner niet kon doen. Het voorstel van B. en Ws. wordt daar na goedgekeurd. Aan de orde is thans het voorstel: straatverlichting. Do Voorz. morkt op, dat bij de bespreking in da vorige vergadering deze zaak niet voldoen de bekeken is De gasmecster heeft thans een staat op gemaakt ora een overzicht te krijgen vau de meerdere kosten bij verschillende ver lichtingen. Hieruit blijkt 'dat volgens het besluit der vorige vergadering do kosten f 50 meer zullen bedragen. Wil ipon ech ter komen tot een algeheele verlichting, waarbij eiken avond alle lantaarns bran den en bij lichte maan een gedeelte om 11 uur en een deel om halftien wordt ge- bluscht, uitgenomen de 7 nachtlantaarns, dan zal dat meer kosten f 400. Do Voorz., die zeer was voor dezen laatsten maatregel merkte nog op datdooc verlaging van den gasprijs een voordeel be haald wordt van f 300. Do heer Mens wil die f350 liever in da Gemeentekas behouden. De heer C. Eggink wil de verlichting volgens 't genomen besluit, maar dan een uitzondering maken voor wegen als Wur- gerderlaan enz. De. Voorz. verzoekt de regeling over te laten aan B. en Ws., die dan rekenirr zullen houden met lange cn korte avon den, de tijdeu waarop de boomen in blad staan enz. Alzoo besloten. Thans is aan de orde een voorstel va»> B. en Ws. om do gang in de school aan den Rijndijk te veranderen. Do toestand is daar zeer ongelukkig door een uitbouw in die gang. Thans wil dc eigenaar daar van deze afstaan voor f 75, waardoor een rechte gang verkregen kan worden. 't Hoofd der school heeft er meermalen over geklaagd, maar vroeger kon mea tot geen verandering overgaa-n, daar de toenmalige eigenaar voor dezen uitbouw te veel vroeg. Het voorstel wordt zonder stemmiDg aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter do vergadering. üarj&rilftiLs* MÜ. Herdenking van X?èr!nnds onafhan kelijkheid in het buitenland. In dc kerk der Ned.-Hervormde gemeen te te Londen zal op Zondag 30 November een feestelijke godsdienstoefening naar aanleiding van het eeuwfeest van onze on afhankelijkheid worden gehouden. Vereeniging van otfederl. Gemeenten* Bij het bestuur der Vereeniging van Necl. Gemeenten is een plan in bewer king, om een centraal-bureau van verifica tie op te richten ten behoeve van dio go- meenten, welke nog geen dergelijk bureau bezitten. Het voornemen bestaat aan het hoofd van dat bureau te plaatsen een deskundig persoon, ervaren tevens in gemeente-ad* ministratie. Uit bereids bij het bestuur ingokometl adhaesiebetuigingen mag afgeleid worden* dat genoemd bureau tot stand zal komen*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13