Proclamatie van de Koningin. Aan Mijn Volk! WILH EL MINA. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. Buitenlandsch Overzieht. N°. 16487. "Vrijclagg si ISTovenBber. Tweede Blad. fro JQJ3. De proclamatie, welke lvsdetL-^UNovember, in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt en ^'.^iT-buitengewoon nummer der „Staats courant" zal verschijnen, "luidCal^"vólgt: Eet is Mij eene behoefte Mij op dezen gedenkwaardige)! dag le wenden tot hel Nederlandsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik geboren, waarop de Ver- eenigde Nederlanden hun nationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden, waarmede Van der Buyn van Maasdam en Gijsbert Karei van Hogendorp den 21 November 1813 het bewind hebben aanvaard: Wij voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje, en in Zijnen Naam, dezen dag, ons stelden aan h"t hoofd der Regeering; wij namen die taak op ons, met ver trouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zichtbaar bestuurtmaar wijdeden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal teherwinnen dat Vaderland, dat op de elementen, op Philips en Al ba ver- veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk, getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd." Bat vertrouwen is niel beschaamd. Hei Vaderland is herwonnen. Be gewesten van Nederland zijn saamgegroeid lol onverbreekbare nationale eenheid- Moederland en Koloniën zijn nauw verbonden. Be vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands weltvaarl, begunstigd door een opgewekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toegenomen. En krachtig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heeft zich baan gebroken. Tn weienschap en kunst dingt Nederland mei andere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch, dat onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. Be eendracht van alle Nederlanders „zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de hechte grondslag dor nationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Hi samen te werken lol geluk van hei Vaderland. HET LOO, 21 November 1913. Bij Kon. besluit is tot 1 Juli 1918 be noemd tot lid vaji het college voor de vis- soherijen mr. A. J. Cnoop Köopmans, voor zitter van den Raad voor do Scheepvaart, to Amsterdam; aan C. W. L. Arbeifcer, op verzoek, met ingang van 1 Jan. 1914, eervol ontslag ver leend als oomniioa bij liet Dep. van Finan ciën; met ingang van 1 Jan. 1914 bij het Dep. van Financien werkzaam gesteld F. A. de Klerck, ontvanger der directe belastingen, cn accijnzen te Oud-Beierland.' Bij- Kon. besluit is benoemd tot rechter in de rechtbank te Zieriksee mr. H. E. Oost Budde, advocaat, procureur en kan tonrechterplaatsvervanger to Deventer, on der toekenning van gelijktijdig eervol ont slag uit laatstgémelde betrekking tot grif fier der rechtbank te Maastricht mr. E. M. Driebeek, thans griffier bij het kantonge recht te Gouda t-ot notaris te Groede A. H. J. Beuningh, candidaat-notaris te Heusden. J. van Broek, te Leiden. Naamlooze vennootschap Melkfabriek Con sus", gevestigd te Schoonhoven. S. Rosohar, timmerman en aannemer, te Wijk-aan-Zee-en-Duin. R. van Grieken,- timmerman en aanne mer, te Wijk-aan-Zee-en-Duin. M. Neter, winkelier in verlichtingsarti kelen, te Amsterdam. Min.-presi.dcnt Bartliou heeft te Parijs op 't feestmaal fan 't republikednsch comité voor handel en industrie een rede gohoudon, waarin hij, na het lee- ningsontwerp to hebben verdedigd, ver klaarde, dat de regeer in g vastbesloten is het wetsontwerp op do inkomstenbelasting te doen aannemen. Do driejarige diensttijd, zoo zeide hij verder, is weder ingevoerd mot hot oog op do maatregelen, in anders landen ge nomen en de verdediging dos vadbrlands, „Er isl geen enkel land," zoo vervolgde hij, „dat don vrede meer. noodig heeft en in niger wonscht dan Frankrijk. Al hetgeen wij tijdens de jongste crisis hebben gedaan werd ingegeven door den wensch om den vrede in de wereld te handhaven. Ieder een moot begrijpen, dat do rust en do vei ligheid van Europa afhangon van de een dracht en goede verstandhouding onder do Europeesche staten. Wij hebben moeilijke en ongunstige tijden achter den rug cn zullen voortgaan met onverzwakt goed vertrouwen mode to werken tot de handhaving van den vrede in de wereld." Wat handhaving van den vréde beteelcent in den mond van regecringsmannen, heeft de praktijk 'geleerd. Dat kost altijd meer .gield. Frankrijk zelf geeft nu weer een voorbeeld. De begrooting voor liet leger zal ér weer be langrijk stijgen. Er komt "een nieuw leger korps bij en gelden zijn toegestaan voor een a.fdeeling luchtvaart aan het ministe rie van oorlog. De Portugeesche rogeering heeft een succesvolle week achter zich. Sterker dan te voren staat het kabinet na de aanvuliingsverkiezingen voor de Tweede Kamer op Zondag j .1.waarvan thans de resultaten definitief bekend zijn. Vóór do verkiezingen waren er van het kabinet-Costa echts 53 volgelingen in een Kamer van 165 leden. Bovendien waren er nog veertien zoogenaamd onafhankelijken, die do .regee ring steunden, wijl hun aa-nvoerdei in het ministerie zitting had. Wanneer er dus een principieels beslissing moest worden geno men, dan kan het kabinet rekenen op 67 mannetjes. Die 67 zijn thans vermeerderd tot 100. 33 zetels van do 37 die vacant wa ren vielen in handen van volgelingen vaal het kabinet-Gosta. Andere partijen kregen de vier restoerende zetels. De regeering zal clus nu kunnen toonen op welke wijze zij de staatszaken wenseht te behartigen, wat haar tob nu toe onmogelijk was. De „Voss. Ztg" komt vertellen, dat ér ruzie is aan het Beiers cho Hof. 't Begint dus al vlug. Een geldzaakjo er do oorzaak van. De nieuwe koning hoeft mceningsversch'il mot zijn broer, den veld maarschalk prins Leopold. Hertog Clemens van Beieren hoeft in 1769 velo goederen nagelaten. Hij maakte do be paling, dat do inkomsten toekwamen aan den tweeden zoon van cl ken keurvorst, die over Beieren zou regoe-ren. Napoleon maakte van Beieren een koninkrijk en daaTom werd bepaald, dat liet geld voor den tweedon] zoon van don koning zou zijn. De thans krankzinnige koning Otto he'eft het genot nog mogen smaken die aanzien lijke toelage te ontvangen. Hij was zoo'n tweede zoon. Maar in 1889 volgde hij zijn broeder op on dus verviel de erfenis. Sedert is hot geld niet uitgekeerd en het kapitaal dus aanzienlijk vermeerderd. Koning Lodowijk maakt nu aanspraak op het' inkomen voor zijn tweeden zoon, op gTond, dat aan dezen, volgens de bepalin gen van hot testament, liet geld toekomt. Prins Leopold echter beweert, dat het geld bestemd is om den tweeden zoon des voreten, die niet aan de regeering komt, schadeloos to stollen. En daar zijn broeder koning is geworden, meent hij dus recht te hebben op de erfenis. Iloe 'tin Mexico toegaat, durven we niet met zekerheid to zeggen. Het ocno tele gram spreekt van heengaan van Huerta, het andere zegt, dat daarvan geen sprake is. De „Köln. Ztg." verneemt, dat Huerta. zal aftreden, nadat liet congres zijn beleid zal hebben goedgekeurd. Dat is natuurlijk al loan maar een vorm. Het aftreden zou gevolg- zijn van de pressie der buitenlandsclio regoo ringen. Maar er zijn ook mededeelingen, die doen vermoeden, dat liet nog zoo spoedig niet komen zal tot aftreden. Dat mag men con- cludeeren uit de kalmte, waarmee Huerta de zaak aanziet. Er komt gocn interventie-, zegt hij doodleuk. De besluiteloosheid der Amerikaanscbo ro geering is hem haast een bron van vreugde. Wel is men in Mexico bang voor hot blok- keeien dor havens. Want op die wijze zou ook verhinderd worden de invoer van 15,000 geweren, die besteld zijn. Die heeft men hard noodig, want er zijn meer manschap pen dan geweren en dat is altijd lastig. De rebelion zitten ook niet stil. Het eene gedeelte van het land na het andere valt'jn hun handen. Dezer dagen hebben zij Victoria genomen, waardoor de geheeld pro vincie Tamaulipas, met uitzondering van Tampico, thans in hun bezit is. De s-trijd om de stad Victoria was, volgens generaal Gon zales, don aanvoerder der constitutioneelen, de bloedigste uit dezo geheel e revolutie. De straten waron als bezaaid met de lijken de® verdedigers, gevallen in den strijd en de aangerichte xaaterieele schade bedraagt dui zenden. Gebouwen, die niet plat geschoten waren, werden door de overwinnaars na de inneming in brand gestoken. De rebellen worden zich, na hun succes sen, moer en meer bewust wolk oen ma-clit ze vormen en dat kan nog meer last ver oorzaken. De Indische koelies in Zuid- Af r i k a zijn gaan staken. Die staking is er een van grooteri omvang geworden cn de verbittering onder de Indiërs na het meer dan treurig optreden der mijndirec- ties is reeds aanleiding geworden tot rel- letj es. Ondanks de officieele ontkenning zijn te Londen telegrammen binnengekomen uit Durban, welke zeggen, dat de geruchten over het voltrekken van ge welddadigheden door de Indiërs, die in do mijnen werken, van verschillende plaat sen bevestigd worden. De koopman Angthill te Johannesburg hoeft een telegram ont vangen, hetwelk do gemelde gruwelen be vestigt en waarin tevens de verzekering wordt gegeven van herhalingen van het ge beurde. Te Johannesburg hielden de zich daar bevindende Indiërs Woensdag 'n groo- te vergadering, waarin een resolutie werd aangenomen, waarin verlangd werd de vrij lating der leiders der Indicrs. Slechts dan zou men over het weder opnemen van den arbeid in onderhandeling willen treden. Verder drukte de vergadering haar onrust er over uit, dat in de door Britten bestuur de koloniën de onderdanen van de Kroon, die in de mijnen werken, op zulk een vree- selijke wijze worden uitgeperst en ten slot te verklaarden de Indiërs dat er geen vre de kan üSjn zoolang de hoofdelijke belasting van 5 pond niet wordt afgeschaft. In Indië zelf is de verbittering tegen de regeering steeds stijgende. KOUTE BERICHTHX. Van de aangekondigde uitsluiting in De nemarken zal niet3 komen. Tusschen werk gevers en arbeiders is een vergelijk getrof fen. In den Duitechen Rijksdag zullen de sociaal-democraten interpelleeren over de schrikbarende werkloosheid. Zij zullen den Rijkskanselier vragen wat hij in deze crisis denkt te doen en of hij genegen is een rijks- werkloosheideverzefcering in het leven te roepen. De Duitsohe Bondsraad heeft do oor- logöbegrooting voor 1914 goedgekeurd. Er is ook vastgesteld voor welk bedrag Prui sen zal hebben te zorgen. Deze grootste staat in het keizerrijk zal 761 millioen mark moeten betalen togen 680 millioen in het vorig jaar. Dat is voor gewone uitgaven. Voor buitengewone komt er dit jaar 301 millioen bij, van welk bedrag 114 millioen voor kazernebouw bestemd is. Nog oen tegenspraak van bet dansver- bod van don Duitoohen keiaer. Wolff's bu reau verzekert dat nooit over ontslag ge sproken isde keizer heeft alleen verklaard, da-t hij wensahte, dat officieren in uniform niet moe deden aan die dansen. Te Jena hadden de sociaal-democraten grooten invloed in den gemeenteraad. Daar mee is 't. nu uit. De soci's hebben 'n grooten nederlaag geleden. Zeven zetels gingen aan de tegenstanders over. De koningin van Spanje, die met haar echtgenoot inoognito te Parijs vertoeFt, ia plotseling ongesteld geworden. Een voorge nomen schouwburgbezoek kon niet doorgaan.' Een geroepen geneesheer constateerde zwa re influenza. Uit Sofia wordt het gerucht tegenge sproken, dat een militair verdrag ie gesloten tusöchen Bulgarije en Oostenrijk. In Praag bestond e n vereoniging voor de Vrije Gedachte. Bestond, want de pre fect van politie heeft deze vereeniglng als onwettig opgeheven en huiszoeking gedaan in haar bureaux. De St.-Petersburgsehc ,,Retch" ver neemt uit Kief, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de moordenaars van den knaap Jutschinsky. We meldden reeds, dat de officier van justitie op de mo gelijkheid van een nieuwe vervolging had gezinspeeld. Te St.-Petersburg is thans het werk op allo fabrieken we»er hervat. In dea Amerikaanschen Senaat is een! streven merkbaar om president Wilson te verzoeken de mogendheden op te wekken een jaar vacantie te houden in den bouw van oorlogsschepen, zooals indertijd de En- gelsche minister Churchill wilde: De opstandelingen in Mexico maken' korte wetten mot hun tegenstanders. Ze hebben dezer dagen de stad Juerez ingeno men. Twee magistraatspersonen werden in gerekend, ze werden gedwongen op het kerkhof hun eigen graf t-o graven en zijn toen doodgeschoten. De leiders der opstan delingen hebben beloofd dezo tactiek met de aanvoerders hunner tegenstanders, die hun in handen vallen, te zullen voortzet ten. !>e „Vossisclie Zeitnng" verkocht* In de Berlijnschc dagbladwereld heeft dezen? dagen een belangrijke verandering plaataj gevonden. Evenals dit in Amerika en Enge land hot geval is, schijnt het dagbladbedrijf in Duitschland moor en meer in slechts een' paar handen te komen. Do bekende uitgevers firma Ullstein cn Co. heeft pas de „Voesnschiel Zoitung", welk blad in 1704 werd opgericht, aangekocht voor do som van 7,420,000 Mark van een Engelsch.Duitsch consortium. Dit consortium kocht „tante Voss", zooals het oude liberale dagblad algemeen génoemd; wordt, vier jaren geleden. De Ullstein.firnam heeft thans vier dagbladen en eon zeer po pulair geïllustreerd weekblad in haar 'bezit. FEUILLETON.- Beau Jtli'ocacle. DE VE&ftÜETELE. 621 Met een kreet van vreugde greoen zij Jock Miggs bij beencn en schouders en met veel gelach en ruwe scherts brachten zij hem naar den ondiepen eendenvijver aan het uiteinde der markt. Het dorps volk' volgde treurig, met veel angstig hoofdschudden, de kleine processie met den sergeant en bode luch aan het hoofd. Op het oogenblik, dat de ongelukkige schaapherder in 'cle lucht werd geheven, om hem in het water te gooien, trok een der soldaten -lachend den mantel weg, die om Miggs hoofd en schouders gebonden was en hem bijna had verstikt. „Wij be hoeven hem niet te verdrinken'.', zeide hij, juist toen zijn kameraden dent armen man midden in den vijver gooiden. Onmiddel lijk daarop hoorde men luide uitroepen van den bode en de toeschouwers: „Maar dat is Beau Brocade niet!" En dén voegde er met half verstikte stem bij: „Het is Jock Miggs, de schaap herder". De bode kreeg bijna een beroerte van boosheid. Die roover stond zeker in ver band met satan zelf. De soldaten waren stom van verbazing en staarden met open roond naar den druipenden Jock Miggs, die bedaard uit het water kroop. »,Dit zijn wondere tijden", hakkelde hij op zijn eigenaardige manier, toen hij bij wijze van een herdershond in den zonne schijn zich het water afschudde. „Hol hol hal ha! hal" hoorde men in koor uit den hoop dorpsvoik, „kijk eens naar Jock Miggs, den roover!" De soldaten waren absoluut sprakeloos en bode Inch was woedend. Er was inderdaad niets meer te zeggen: de bijgeloovigen onder hen waren over tuigd dat de duivel zelf zijn hand gehad had in deze wonderbare persoonsverwisseling. Niemand twijfelde er op dit oogenblik aan, "dat Beau Brocade zelf gevangen genomen was. De roover was naar hun meening op geheimzinnige wijze weggetooverd door zijn vriend, den Satan, die Jock Miggs, den schaapherder, in zijü plaats had ge steld. John Stich met Betty naast hem had het voorgevallene gezien van het andere eind der plaats, vast besloten Miggs te hulp te komen, en zijn identiteit aan te toonen, als het spel met hem al te ruw werd. Nu drong hij door den troep sol daten heen en goedaardig den arm grij pend van deu verbijsterden schaapherder, bracht hij hem in het portaal vaD den „Koning George". „Je zult na dit alles je keel we! eens willen bevochtigen, hè Jock?" zeide hij, terwijl hij een kan warme ale voor den druipenden man bestelde. De soldaten, een weinig beschaamd, waren de gelagkamer binnen gedrongen zeker, eenigen zouden er slecht af komen ten gevolge van hetgeen er dien morgen gebeurd was, maar voor het oogenblik waren de lummels bezig met gekscheren. Jock wa-s de groote attractie, zooals hij daar op een bank zat en groote hoeveel heden warme ale dronk. „Laat ons allen een glas ale drinkeD op.de gezondheid van Jock Miggs, den roover!" riep een der heidebewoners vroo lijk uit. „Hoera voor Jock Miggs, den roover!" klonk het vroolijk in koor. „Ziet hij er niet schrikwekkend uit!" riep een der dorpelingen uit, wijzend op de nietige fi guur op de bank. „Ik mag verdwijnen!" riep een ander spottend uit, „als ik niet doodelijk bang voor hem ben". Ook juffrouw Betty had zich onder het volk gedrongen en keek Jock aan met een lach op haar guitig gezichtje. „Och", zei ze vroolijk, ,,'t is dat hoopje schaapswol 1" „En wat zie je er ellendig uit! Heb je in den vijver gelegen?" ,;Hoe verzonnen ze het!" vroeg Miggs hakkelend. „Ja, zij wierpon me in 't wa ter, dat deden zijen zij verstikten mij bijna't is een groot schandaal Hij had bekers vol warme ale gedron ken totdat hij door en door warm was geworden en dampte nu als een brood, dat zoo uit den oven komt. „Dompelden zij je in den vijver?" lachte juffrouw Betty. „Je waart vroeger geen schoonheid, Jock Miggsmaar nu... O, Jemine!... Wel, wat had je gedaan?" „Ik had nietii gedaan!" wierp de ver bijsterde schaapherder tegen. „Een fijn heer kreeg zin in mijn ouden kiel; dien kreeg hijHij richtte een pistool op mijn hoofdtoen gaf hij mij zijn eigen mooie jas om te maken, dat ik er fatsoenlijk uitzagen ik had dien juist aangedaan, toen de soldaten mij overvielenen mij bijna verstikten en mij wegdroegen'en in het hok sloten, dat deden zij „Je hebt een kwaden tijd gehad, vriend Miggs", zei John Sfcich vriendelijk. „Ja, dat is zool" zei Jock; „het zijn wondere tijden". „Zij zagen je in jc mooie kleeren aan voor Beau Brocade", verklaarde een der dorpelingen. ,,'t Mag zoo zijn 1" hakkelde Miggs. „Ik weet het niet". Maar juffrouw Bctty stak liaar rooskleu- rigen vinger op tegen den ongelukkigen schaapherder en sprak op ernstigen toon: „Maar, Jock Miggs, je bent toch Beau Brocade niet, is het wel?" „Ik weet het niet", herhaalde Jock Miggs, op dezelfde manier. „Ik weet zelf niet recht wie ik ben. Ik denk, dat de soldaten zich vergisten, maar ik weet het niet". Hij was ontwijfelbaar de held van dat uur en hij bracht het verdere deel van dieD morgen door in vroolijke feestvreug de met al zijn dorpsvrienden, tot hij om streeks den middag wanhopig in de war was, wie hij werkelijk was. Te één uur was hij beslist overtuigd, dat hij Beau Brocade, de roover, was of ten minste een zeer gevaarlijk persoon, en dat hij de galg ontkomen was alleen door zijn reputatie van bovennatuurlijke macht en dapperheid. De sergeant en de soldaten dronken hun teleurstelling en schaamte weg in de -gelagkamer van den „Koning George". Zij hadden geen geluk, want op hetzelfde oogenblik, dat zij, aangehitst door den sergeant, plannen maakten voor een nieu we jacht op de heide, kwam er in Braa- sington een koerier van den hertog van Cumberland, met het bericht, dat zijn Ko ninklijke Hoogheid met zijn legerkorps Brassington zou passeeren op zijn weg naar het noorden. Dc sergeant moest nu voor Zijn Hoogheid kwartier maken in den „Koning George"de soldaten zouden geen verlof krijgen, om een roover te ver volgen, nu hun officieren hen misschien voor andere doeleinden noodig hadden. Alle gedachten aan een nieuwe jachfc op hun begeerde prooi moesten worden opgegeven tot het leger Brassington ge passeerd was en sergeant en soldaten kon den slechts de hoop koesteren dan hier achtergelaten te worden om een krachti ger poging aan te wenden tot het verdie nen der honderd guinjes, voor de gevan genneming van Beau Brocade uitgeloofd. Het ontwaken. John Stich kon van blijdschap zich moei lijk inhouden. Inderdaad had het lot zich aan de zijdei van zijn kapitein gesteld. Dat Beau Brocade als overwinnaar uit) zijn netelige positie was gekomen, echeca den goeden smid niets minder toe dan een wonder. Daarom gevoelde de vriendelijke imid zich voor het oogenblik gelukkig om zijns vriends wil. De komst van den hertog van Cumberland met zijn legerkorps in dit' deel van het graafschap zou de aandacht) van sergeant en soldaten, ten minste voew een paar dagen, van de heide aftrekken* (Wordt -rwvolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5