Brieven van een Leidenaar. Buitenlandseh Overzicht. Leidsene Schouwburg. ingezonden. N<\ 16483. Zatei'dni»- 15 November. "Vierde Blacl. A<>. 1913. CCCCLVIII. Wanneer op een roeiweclstrijd „Njord" pet een mooien prijs thuiskomt, als een Leidsehe voetbalclub ergens een zege be haalt, dan raken de sportmenscben in ex tase en zelfs de anderen juichen ten slotte pee om de overwinning, die door stadge noten werd verkregen. Er straalt iets vaD den roem der overwinnaars op de me deburgers af. Daarvoor leven wij dan ook een eeuw van sport.'Doch zelfs als wij dit, bedenken, dan doet het nog wel een eetje wonderlik aan, dat men zoowat niets hoort van de groote ouderscheiding, elke deze weck een Leidsch professor te beurt is gevallen. Men weet, wat ik bedoel. In de Zweedsche hoofdstad Stockholm is eon Academie van Wetenschappen, die door een vermogend vereerder der weten schap in staat is gesteld, elk jaar aan één -ot meer geleerden der wereld een groote geldsom, ditmaal 197.000 fres. toe te kannen voor hun onderzoekingen, ontdekkingen, uitvindingen of scheppin gen op eenigerlei gebied van wetenschap of kunst. Deze onderscheiding, die uit den aard-maar aan enkele zeer, zeer hoog staande mannen of vrouwen kan worden toegekend, heet naar den naam van den man, die daartoe de Academie van We tenschappen te Stockholm in staat stelde, Nobel-prijs. Die Nobelprijs nu, het Leidsch Dag blad" deelde het als een heuglijk bericht Dinsdagmorgen onmiddellijk per bulletin mee, is toegekend aan onzen stadgenoot prof. Kamerlingh Oimes. Het stond, zoo hoorde ik reeds vroeger, vrijwel vast, dat prof. Kamerlingh Onnes, wiens naam aan het z.g. heliurn is verbonden en die door zijn ondcVzoekingen op het- gebied der la gere temperaturen een wereldnaam als ge leerde heeft verkregen, te eeniger tijd oor deze onderscheiding in aanmerking zou komenmaar dit neemt niet weg, dat wij ons innig 'mogen verheugen, dat deze eer liem'nu reeds ten deel viel. Het dóet ons goed, als wij liooren of lezen, dat van onze Universiteit oudtijds een roep van geleerdheid uitging en zij eeri Európeesche vermaardheid had. Wan neer er 'namen van beroemde hoogleera ren, die" t-ot verhooging van dien roem hebben bijgedragen, worden genoemd, dan «ren wij graag hun nagedachtenis. En jouden wij er ons dan niet in verheugen, dat een tijd- en stadgenoot, die onder ons leeft en werkt, op deze wijze wordt uit geroepen tot een der eersten onder de annen der wetenschap van ons geslacht? Ook van den roem, op hem neergedaald, straalt iets af op ons en wij mogen er trotsch op zijn, dat hij in ons midden woont. In wetenschappelijke kringen, waar men de beteekenis van prof. K. O.-onderzoe kingen en ontdekkingen kent en waar deert, zal er wel over deze onderscheiding geschreven en gesproken worden, doch mij dunkt dat ook aan onze gewone bur gers deze gebeurtenis" niet zoo goed als onopgemerkt mag voorbij gaan. Het is een goed volk, dat zijn groote mannen en vrouwen eert en wij behoeven daarmede liict te wacliteu totdat zij niet meer in ons midden zijn. Daarom meende ik over deze onder scheiding niet te mogen zwijgen in mijn wekelijkschen orief en ik wensch den hoog leeraar zelf en mijn Leidschen medebur gers er hartelijk geluk mee. Wanneet ik, van dit onderwerp afstap pend, overga nog iets te zeggen van de onafhankelijkhcidsviering op a.s. Woens dag, dan zal men bij eenig nadenken, mij niet kunnen verwijten dat ik van den hak op den tak 6pring. Het verheugt mij, dat, zooale uit het feestprogramma, dat nu zeker wel in veler handen zal-zijn, blijkt, aan het verlangen van een deel der Lei denaars is voldaan en er van feestviering ook iets naar buiten zal spre ken. Groepen uit de burgerij, waartoe ik zeker ook een groot deel onzer arbeidersbe volking mag rekenen en niet enkel het deel, dat in de Stadszaal Donderdagavond door een spreker met den naam bourgeoisie" werd aangeduid, begeerden een optocht, en hebben de feestcommissie haar medewer king aangeboden, welke niets liever wilde dan zoowelen mogelijk van het feest te doen profiteeren, natuurlijk gaarne is aanvaard. Ik zal hier niet naplei ten tegeft Jietgeen teen der voormannen van d e A.-P. over deze feestviering heeft gezegd^ ^In é&i opzicht sluit ik mij graag bij hem aan, ala hij n. 1. waarschuwt om niet i^iérend en «waaiend langs de straat allerlei flauwe^ einlooze deunen uit te galmen en Öranje- of welk© andere bitter te drinken. Voor zoo iets houde men zioh te hoog. Maar overigens geloof ik, dat ook al voelt men met dien re denaar niet veel voor de beteekenis van het Wt, dat wordt herdacht, een dag van alge- tneene ontspanning, van iets meer en iets anders d&n het loop en in den eentonigen tredmolen van ons dagelij ksoh bestaan, toch' 'Oog niet zoo voetstoots moet worden ver oordeeld. Trouwens, wij leven nog wel voor zoover in een vrij land, dat ieder, die niet Oleedoen wjl, thuis kan blijven, de stacl uit gaan, of, wat men anders wil. Maar laat Olen dan ook zooveel eerbied voor de vrij heid hebben van een ander om zonder leede oogen mensohen, die wel reden tot feestvie ren meen en te hebben, dat genot te gunnen. Verder zou ik hun, die met kennelijk genoe gen hebben geluisterd naar de geschiedbe- schrijving van 1813 en vervolgens door den heer Kleerekooper, toch aanraden onpartij- digheidshalve ook eens te luisteren naar hetgeen Woensdagmiddag prof. Blok en prof. Knappert daarvan vertellen. Ook ik denk dat te doen. Voor het overige hoop ik, dat het weer den feestvierenden gunstig mag wezen en wensch ik allen, die in alle oprechtheid opge wekt willen feestvieren, van harte veel ge noegen, dat geeai bitteren nasmaak zal heb ben, en daartoe lean ieder zelf het best mee- merken. Onze telegrammen vertelden gisteren van een te verwachten, echtscheiding in het Zweedsohe Vorsten h.u is. Reeds sedert drie jaar moet de verhouding van prins Wilhelm en prinses Maria Pa-w- lowski te wensch hebben gelaten. De prin ses, -van Russisohe afkomst, zou bijzondere genegenheid gevoelen voor den Russischen attaché. Een paar maanden reeds leven de prins en de prinses gescheiden. De laatste vertoeft met haar vader, grootvorst Alexan- drowitsoh te Parijs. De „Daily Mail" geeft nadere bijzonder heden. De spionnage-affaire die een poosje geleden in Zweden ontdekt weid, zou er ook mee in verband staan. De Russische militaire attaché Affano- witsch moet zich zeer gecompromitteerd ge voelen door het gebeurde. Voor hem is 't ook onaangenaam daar volgens de bewerin gen de Zweedsche regeering te St.-Peters burg zijn terugroeping heeft geëischt. Hier van wil de Russisohe regeering niets weten, omdat geen feiten zijn genoemd, die de sohuld van den attaché bewijzen. In Stockholm Sseft men er toen het zwij gen maar toe gedaan. Tegen zoo'n machti gen buur doet men niet veel en er was nog een a.ndere oorzaak ook. n. 1. dat in de spion- nagezaak darnee uit de hoogste klingen be trokken zijn. Het Griekschc parlement heeft zijn zit tingen hervat. En zooals gebruikelijk is, heoft de koning in de ecste zitting een troonrede gehouden. In deze troonrede wordt dank gebracht aan de natie, die een roem r ij ke bladzijde heeft toege voegd aan de geschiedenis van Grieken la.ud, „De oorlog der be vrijding van de Balkanvolkcn kon", zoo zeide de koning, „helaas niet ein digen met een vredelievende scheidsrechte- lijke uitspraak, daar een der bondgenooten zich het leeuwenaandeel van de vruchten der gemeenschappelijke overwinning wilde toeëigenen. Mijn regeering deed al wat zij kon om een conflict tusschen de bondgenoo ten over de verdeeling van den buit te ver hoeden, maar verzuimde tevens t iets, dat strekken kon om het land in diplomatiek en militair opzicht in staat te stellen aan een nieuwen oorlog het hoofd te kunnen bieden. Onze nauwe samenwerking met Ser vië en Montenegro en de medewerking van Roemenië hadden ten gevolge, dat het ver drag van Boekarest kon worden gesloten, een vordrag, dat een feitelijk evenwicht in het leven riep in hét Balkan-schiereiland en daarvan den grondslag vormt. Het ver zekert de vreedzame ontwikkeling van de volken door een krachtige samenwerking van de staten, die bijdroegen tot de tot standkoming. De nieuwe grenzen zijn nog niet definitief vastgesteld. De conferentie van Londen liet aan de groote mogendheden de taak over om de zuidelijke grens van Albanië vast te stellen en te beslissen over de toekomst van de eilanden in de Egeïsche zee, behalve Kreta. Ik hoop, dat deze kwestie zoo spoedig mo gelijk geregeld zullen zijn, daar dit er toe zal bijdragen om den vrede in het Oosten nog meer te bevestigen. Het volk mag trotsch zijn op hetgeen tot stand is gebracht on het heeft het recht, de toekomst tege moet te zien met gerechtvaardigd vertrou wen in zijn eigen kracht. Gij zult nu de uit gestrekte, vruohtbare gebieden moeten or- ganiseeren en tot ontwikkeling brengen, die bij het koninkrijk gevoegd zijn. Gij zult moeten voortgaan met de binnenlandschê hervormingen, die door den oorlog in den Balkan plotseling onderbroken zijn. De regeering zal u voor dit doel een reeks voor etellen doen, en bovendien andere voorstel len tot regeling van de kosten van den oorlog, ten bate van de invaliden en van de^. gezinnen, die beroofd werden van hun a kostwinner, omtrent de organisatie van r"d% nieuwe provincies en uitbreiding van de legermacht in verhouding tot zijn nieuwe hulpbronnen en zijn veranderde behoef ten." Men zal wel belangstellend zijn eens iets te vernemen over den toestand in Portugal na de laatste royalisti sche relletjes. Eenige dagen is er niet de minste tijding geweest en door de samen zweringen, die elkaar steeds met korte tusschenpoozen opvolgen is er belangstel ling genoeg voor deze jongste Europee- eche republiek. De Lissabonsche correspondent van de „Frankf. Zt.g." heeft den minister-presi dent Costa eens geïnterviewd. De pre mier was nogal goed over den gang van zaken te spreken. De periode van geweld dadige monarchistische aanslagen achtte hij voorbij, wül de aanloggers nu voldoen de weten dat*fce niets hebben in te bren gen. Nu de zaken zoo geloopen zijn, heeft de regeering geen bezwaar tegén amnestie- verleening aan vele gearresteerde rebel len. Met de republiek gaat het best, oordeelt Costa. De aanstaande verkiezingen .zullen dab z. i. bewijzen. Er is niet zooveel strijd tusschen de republikeinen, als men in bet buitenland meent. Buiten Portugal let men bij het bespreken der toestanden niet op zeden en gewoonten in het land, die maken dat krachtig optreden wel eens noodzakelijk is. In het leger stelt de regeering volko men vertrouwen, en dat dit gewettigd is, blijkt, zegt Costa, uit het feit dat de offi cieren, die zich bij den laatsten aanslag gecompromiteerd hebben, lieden zijn zon- der^ eenig moreel gezag over hun men- schen. Ten slotte wees de minister-president op de wijze waarop de regeering de syn dicalistische beweging wist meester te blijven. President Wilson heeft eens precies ver teld, hoe de Vereenigde Staten te genover Mexico denken te handelen. Tot nu toe wist niemand daar iets van. Natuurlijk verlangt men allereerst, dat Huerta met zijn geheelen aanhang van het tooneel zal verdwijnen. Om dat te bereiken zal Amerika veel op het spel zetten. Zelfs is het geneigd Mexico.binnen te rukken. Een der fhaatregelen om het verlangde resultaat te bereiken zal ook zijn dit is reeds gemeld in financieel opzicht invloed uitoefenen op de 'Méxicaansche regeering. Krijgt Huerta geen geld, dan gaat z'n re geering bankroet. Daarvoor zullen de vreemde geldschieters worden bewerkt. En zijn-die geldmannen niet geneigd de Yereenigde Staten hulp te bieden, dan zal eenvoudig tot een blokkade der havens wor den overgegaan. Dan verdwijnen de doua nerechten en wapens zullen or op den koop toe niet kunnen worden ingevoerd Wanneer men er in geslaagd is, de regee ring van Huerta ton val te brengen, zal 'men pogen te bewerken, dat een voor de twee partijen aanneembare persoonlijkheid het vóorloopig presidentschap onder pro tectoraat der Yereenigde Staten op zich neemt. President Wilson verlangt, dat een alge- meene verkiezing zal plaats vinden en dat een nieuw parlement tegelijk met den pre sident wordt gekozen. Allo buitenlandsche mogendheden zul len in geval van een interventie er van onderricht worden, dat niets d3 regeering der Yereenigde Staten er toe zal brengen, haar grondgebied uit te breiden. Yan haast wil Wilson niet weten. Kalm aan en dan gaa«* 't ook. De correspondent van de New-York Herald" te Mexico City geeft zijn meening over de blokkade te kennen. Die kan wel 'eeris kwesties met het buitenland geven, gelooft hij, want de buitenlanders hebben hun kapitaal in alle voorname farms en fabrieken gestoken. De mijnindustrie zou ook veel schade ondervinden, want er zou geen dynamiet in het land kunnen komen en het Fransch, Engelsch en ook Amerï- kaansch kapitaal zou er ernstig verlies door lijden. KORTE BERICHTEN. Inzake het plan van een kanaal van Óen Rijn naar Zee, op Duitsch grondgio bied, ion de verbinding van de Wescr met den Eemsmond, zijn op aanvraag der regie ring door vele bestuurscolleges, o. a. oqk! de spoorwegdirocties, rapporten uitgebracht. De kwesties zullen nu van technische, eco nomische en financieel© zijde nader worden onderzocht. Men ziet het, van de baan is de zaak nog niet. Op de beurs te Parijs liepen geruchten, dat het tusschen Frankrijk en Duitschland niet geheel in orde is. Er zouden moeilijk heden gerezen zijn over Marokko en den Congo. Gelukkig blijkt dit bericht'absoluut onjuist en is 't niet anders dan een beurs- manoeuvre. o Men weet, dat de socialistische Rijks dagafgevaardigde dr. Liebknecht door de regeering niet geaccepteerd werd als lid der commissie tot onderzoek der legcrlever- anties. De sociaal-democratische fractie heeft besloten in deze commissie geen zit ting te nemen Noske heeft re^ds bedankt maar over de kwestie in den Rijksdag te interpelleeren. De sociaal-democraten zullen in den Duitschen Rijksdag interpelleeren over het gebeurdo te Zabern. Ook de Centrumleden zullen inlichtingen vragen over do verwij dering tusschen de Fransche en Duitsehe bevolking in Elzas-Lotharingen. In Duitschland wordt een heftige agita tie gievoerd tegen de Staatskerk. He£ aan tal van li-en dio zich afscheiden, neemt liand over hand toe. Vergaderingen zijn aan da orde van den dag en in Berlijn alleen zijn 28 bureaux om de menschcn behulpzaam te zijn bij de formaliteiten aan het uittreden verbonden. De Russaochc troonopvolger zal een kuur doormaken te Ilelouan, öp den rech teroever van den Nijl, veertien mijlen ten zuiden van Cairo. In alle stilte zijn er de toebereidselen gemaakt voor het aanstaand verblijf van den tsarewitseh. In Griekenland is de demobilisatie van negen lichtingen gelast. Onder de Servische troepen te Prisj- tina, Uskub en Dibra heerscht ontstem ming. Men wenscht eindelijk eens naar huis te kunnen gaan. Er zijn ongeregeldheden voorgekomen en daarom zijn dertig per cent der reservisten naar huis gezonden en zullen de troepen bij gedeelten, drie maan den verlof krijgen. De Grieken moeten^ naar herhaalde lijk door de Bulgaren beweerd wordt, zeer ruw tegen hun gevangenen zijn opgetreden. Ze zouden n. 1. tachtig geboeide Bulgaar- sohe soldaten, die met het stoomschip „Pe- lops" naar Saloniki werden vervoerd, over boord hebben geworpen. Elf gevangenen zijn bovendien voor de oogen der passagiei'3 doodgemarteld. De verkiezingscampagne voor het bur gemeesterschap van Groot-New-York heeft voor de Tammany mannen, die indertijd gouverneur Sulzer deden vervolgen, onaan gename gevolgen. Er zijn bij die gelegenheid onthullingen gedaan over hun eigen prak tijken en de advocaat-generaal zal een ver volging doen instellen. In Texas hebben 2500 machinisten, stokers en conducteurs van de „Southern Pacific Railroad" den arbeid gestaakt. Yijf stakingsleiders zijn te Wellington gevangen genomen, onder wie de voorzit ter van het Werkliedenverbond. Tc Auck land werd ook een stakingsleider gearres teerd, doch die is tegen borgtocht vrijge laten. Te Cholet heeft het vergiftig- de bruilofsmaal nog meer slachtoffers ge- eischt. Er zijn nu reeds tien personen ge storven. De oorzaak der vergiftiging zit in het nuttigen van bitterkoekjes met room. Het gerucht gaat, dat men hier te doen heeft met een wraakneming cn dat opzet telijk de room vergiftigd is. Heb geneeskun dig onderzoek heeft uitgemaakt, dat alle personen onder typhus-verschijnselen zijn overleden. In de nabijheid van het op kor ten afstand van Rijssel gelegen Lozennes, heeft men op een mesthoop liet lijk gevon den van een twintigjarigen taxi-chauffeur, Delabarre genaamd. De ongelukkige was met vijf revolverschoten afgemaakt. Zijn wageh werd 's middags te Roubais terugge vonden. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat 's nachts om vier uren een onbekend individu plaats geno men heeft in Delabarre's taxi. Het vermoe den is gerezen, dat men hier te doen heeft met een wraakneming. Zooals men weet wordt er op de F#ransch-Belgische grens den laatsten tijd veel gesmokkeld, waarbij ge bruik wordt gemaakt van auto'sde doua nebeambten hebben reeds ijzeren kettingen,, voorzien van prikkels, aangeschaft om deze over den weg te leggen, zoodat de punten de banden beschadigen en de smokkelende automobilisten gedwongen werden te stop pen. Delabarre heeft dezer dagen aan de justitie gegevens verstrekt, welke geleid hebben tot de arrestatie van een tabak- smokkelaar. Waarschijnlijk heeft de onge lukkige deze daad met den dood moeten be- koopen. O phetmarktpleinteDittfurt in Beieren, heeft 'n hevige vechtpartij plaats geha/d tusechen een dertigtal jonge boeren. De heetgebakerde jongelui maakten onmid dellijk gebruik van hun messen en een voor bijganger, die absoluut niets met den twist ha<d uit te staan, werd door een messteek in heb hart gedood. Ofbchoon de vechtersba zen hun vergissing wel bemerkten, zette zij hun strijd met zulk een hevigheid voort, dat nog vier personen doodelijk gewond werden, bovendien liepen een twaalftal anderen ge vaarlijke kwetsuren op. Na afloop van den strijd geleek het marktplein wel een slag veld; overal lagen wapens, messen, hoed-en, enz. terwijl de grond met groote bloedplas sen bedekt was. Tal van arrestaties hadden plaats. Een familiedrama, dat zich in het kleine plaatsje St.-Georges bij Luik afgespeeld heeft, verwekt wegen-, de per soonlijkheid van dsn dader groot opzien. Een aldaar wonend notaris heeft zijn vrouw en schoonmoeder uit woede dat zij hem we gens zijn slechten levenswandel met de kin deren verla,ton had en naar haar moeder ge vlucht was, levensgevaarlijk gewond. Later wordt gemeld, d t de notaris éven voor zijn arrestatie getracht heeft zich met sublimaat te vergiftigen, wat hem echter niet gelukt was. De toestand van de gewon de vrouw' is ernstig, zij moet binnenkort een operatie aan het hoofd ondergaan. De toe stand van haar moeder is bevredigend. Bij Clauton, inden staat Alabama, is een trein van de Central Georgia-spoor vol passagiers door een via duct-brug gevallen. De reizigers gingen naai' de kermis te Eufaula. Er zijn twin tig personen gedood" en 250 gekwetst. Geheel New-York lioudt zich op het oogenblik bezig met het bericht, dat Yinccnt Astor verloofd is. De jonge dame, die het hart van den jeugdigen rnillionair gestolen heeft, is zekere miss Helen Dins- more Huntington. Het huwelijk zal in de lente van het volgende jaar te Staatsburg gesloten worden. Te Londen heerscht in erge mate de roodvonk. Er zijn er naar schatting op het oogonblik niet minder dan 3600 ge vallen, een getal dat na 1906 nooit bereikt is. Ook dyphterie en typhus komen veel voor. Aan deze ziekten samen zij'n er niet minder dan twee duizend lijders. „Op Hoop van Zegen." Hoc dikwijls is dit meesterwerk' van Heyermans hier reeds gegeven En toch weet 't nog altijd good bezette zalen te trokken. Gisteravond was het bovenin vol. Parterre- twee was cvonoens uitverkocht en ware or geen Toonkimst.eonoert geweest, onwaar schijnlijk zou het niet zijn, dat 'tgêheel© par terre vol zou zijn en. de baignoire goed be zet. Nu was 't met deze beide rangen matig. Loge oudergewoonte leeg. Toch zou Heyermans goed doen voorlcopig in Leiden niet meer te komen met dit spel- van-dozee. Niet ieder ziet met genoegen een tweede en derde opvoering' van oen tooneelspel, ook a.l behoort het tot liet best© uit onzo tooneelliteratuur. In Maart j.l. is ,,Op Hoop van Zogen" ook gegeven. De rollen waren toen ©enigs zins anders bezet dan ditmaal. Do voorstel ling van gisteravond stond hooger dan do vorige. Zelfs in de kleine rolleu hadden wo ditmaal beproefde krachten Esther d© BoerVan Rijk natuurlijk als Kniertje Dat is niet andere meer denkbaar En met och zelfde succes als de vorige keer speeldo Julia Cuypcrs de vissohersdeern Jo, Betsy de VriesVan Berkel de readers vrouw, W^l. lem van der Veer den visscher Geert, J-.n -Buderman don leader Bos en Adolf Bouw meester het diakenhuismannetje Ivobus. Beter voldeed Henriëlte van ICuyk als Cle mentine Bos. Haar spel was in het derde bedrijf, in de woning van Knier, de vorige maal de zwakke plek, meer natuurlijk in toon daardoor aan la'acht. Hesje van Rijk speelde hier voor de eerste maal als Hesje Rijken Van Rijk. De jolige visschersvrouw was mo gelijk nog joliger geworden. Barend Vermecx werd gespoeld door Frits Bouwmeester. Was Maurils de Vries voldoen de, Frits Bouwmeester overtreft hom verre. Het oogenblik dat hij de hut insluipt, eu zijn imooder smeekt hem te- verbergen en dat hij Jiorb daarop door de veldwachters wordt gehaald was een staaltje van groot talent. Het krachtig applaus was welverdiend. Bouwmeester (heeft Barend op treffende wijze uitgebeeld. Do «scheepstimmerman was in goede handen hij Brandenburg als geknipt voor deze rol Johan Schmidt gaf treffend het dia kenhuismannetje Daantje, al had hij er tocli niet locn type van gemaakt zooals Speoht deed. Ook Jaap van der Poli is als de boek houder miet wat Hissink was. Groot waren deze verschillen evenwel niet. Van Staal- duynen rwas niets veranderd; nog in geen enkel opzicht een zeerob geworden, maar een (heel goedo ruil was ook al weer dat A larie jFaassen Afariet je speelde en Truus Post vissck-ersvtouwtje Truus. Wat heeft hierdoor het derde bedrijf gewonnen. Do smet jes waren zoo klein, dat men wel mag zeg gen (ditmaal oen superieure voorstelling van „Op Hoop van Zogen" to hebben gohad. 't Was /een wondermooie avond. Geachte Heer Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk van„een abonné, die graag eens naar don schouwburg gaat, enz." verzoek ik U be leefd, in Uw geacht blad, opname van het o. s. Voor de voorstelling van „Mijlpalen" op 17 Nov. a.s., door de N.V „Het Too neel", Directeur Willem Royaards, in den schouwburg k costi te geven, werden de prijzen, evenals bij andere belangrijke ver tooningen, gesteldals door Uw abonné genoemd, verhoogd met 5 pCt. auteursrech ten. (Dat nu de schouwburgdirectie deze prijzen nog eens verhoogd met ƒ0.20 be- spreekgold en ƒ0.10 vestiaire geld, valt niet te verwijten aan de Directie van de N.V. „Het Tooneel" Deze gelden komen, even als programmaverkoop, geheel ten bate van den schouwburg en vloeien dus niet in do kas van ons ondernemen.) Wanneer Uw abonné eens een kijkje gaat nemen in Buitenlandsche Schouwburgen, zal hij moeten erkennen, dat onze toegangs prijzen verre staan beneden de daar gel dende/ terwijl toch de vertooningen, door ons gezelschap gegeven, niet behoeven on der te doen voor die in het Buitehland, ja daar zelfs somtijds boven staan. Wanneer Uw abonné bekend was met de enorme kosten verbonden aan het bezorgen van voorstellingen -als „Aïijlpalen", zou hij zeer zeker het. wettigen, wanneer nog zelfs hooger prijzen werden genomen te Leiden. De parterreplaatscn te Amsterdam kosten óók ƒ1.50, daar echter begint parterre eerst na negen rijen stalles a ƒ3, en drie rijen parket k f 2, zoodat men hier voor een pl'aats zaal' op de dertiende rij ƒ1.50 plus 5 pCt. gem. bel. plus 5 pCt. auteursrechten plus 10 et. bespreekgeld, dus 1 75 betaald. Te Leiden warden de opvoeringen gegeven geheel gelijk aan hier, terwijl het spelen ten uwent voir ons door reis.verblijf én vervoer van bagage cn décors, met grootere kosten gepaard gaat. Mocht het geschrijf van Uw abonné het onverwachte gevolg hebben, dat de voor stellingen van de N.V. „Heb Tooneel" min der goed worden bezocht, dan zou de Heer Royaards, zeer tot zijn spijt, cr verder van moeten afzien, Leiden met zijn gezelschap te bezoeken. Het vertrouwen van den Heer Royaards in het Lcidsche schouwburgbezoe kend publiek, hetwelk de vertooningen van ons ondernemen op prijs stelt, is echter zóó groot, dat hij overtuigd is tot dien maatre gel niet te hoeven over te gaan. Alet beleefde dankzegging voor de plaat* sing van het bovenstaande, Hoogachtend, N.V# „Het Tooneel", dir. ROYAARD9L

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13