N». 16480. Woensdag 13 November. A°. 1913. <§eze fëcurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD PEIJS DER ADTERTENTIEN: ïan 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere lettere nau fleatsrnimW. Kleine edrertentiën iu SO woerden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoaeeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn Franco per poet 1.10. 1.30. 1.65. Het morgen verschijnend nummer bevat o. a.Gem-Majoor A. L. Klerk de Reus, 1 Jfovember 1913 benoemd tot Gouverneur der Residentie. Gezicht op Cap ri, eiland in lde Golf van Napels. De „Ineulinde", het grootste schip, ooit op een Nederlanösche urerf gebouwd. Het motortankschip „Ares," in aanbouw voor de Nod.-Ind. Tank- Bfcoomboot-Mijin Den Haag. Nieuwe Po- rijsche créaties. Een plaveisel-schilderes te Londen. Nieuwste portret van dr. Abraham Kuyper. Intocht van Hertog Ernst August v. Cumberland en zijn echtge- ooote Victoria Louise, in Brunswijk. Spoorwegramp bij Melun in Frankrijk. De Bruiloft van Kloris en Roosje, door de Ver. Vriendschap, Vermaak en Kunst", in Den Haag. Een typisch straatgezicht te Parijs. Leiden, 12 November. Prof. Kamerlingh Onnes ontving den Nobelprijs. Aan onzen stadgenoot prof. dr. H. Ka- pïerlingh Onnes werd, zooals men ons he denmorgen van bevriende zijde berichtte, 'den Nobelprijs voor Natuurkunde toege kend. Een nader informatie bevestigde dit, voor den Leidschen hoogleeraar en voor de Universiteit, waaraan de geleerde zijn we tenschappelijke krachten wijdt, verblijdend bericht. Het stond bij de wetenschappelijke Vrereld vrijwel vast, dat deze hoogleeraar, iiie door zijn onderzoekingen op het gebied der laagste temperaturen en door de daar mede verkregen resultaten, reeds een meer dan Europeesche vermaardheid heeft gekre gen, nü of later voor deze hooge opder- feheiding in aanmerking zou komen. Dat het nu reeds is geschied bewijst hoe zijn wetenschappelijke onderzoekingen over al worden gewaardeerd en op hoogen prijs gesteld. Men zal zich herinneren, dat voor eenige jaren ook prof. Lorentz met prof. Zeeman te Amsterdam de eer van deze onderschei ding deelden wel een bewijs, dat onze Uni versiteit kan meedoen in de rij der Hooge- fccholen in het binnen- en buitenland, in het bijzonder op het gebied der natuurkundige wetenschappen. Men zal niet alleen in de kringen der wetenschap, maar ook daar buiten zich zeer verheugen in deze schitte rende onderscheiding van onzen stadgenoot die om zijn eenvoud en beminnelijkheid al ler achting en aanzien geniet. Prof. dr. Heike Kamerlingh Onnes werd geb. te Groningen 21 Sept. 1853 en genoot $jn eerste opleiding in zijn geboorteplaats. iVan de H. B.-S. ging hij in 1870 over naar de Universiteit aldaar, waar hij den lOen 'Juli 1879 tot phil. nat. doctor promoveerde ïtó verdediging van een proefschrift: Nieuwe bewijzen voor de aswen- ieling der aorde. Van 1871 tot 1873 studeerde hij te Hei delberg en in 1878 werd hij assistent bij de Natuurkunde aan de Polytechnische school Ja Delft. In 1882 werd hij benoemd tot hoogleeraar fh de Proefondervindelijke Natuurkunde >an de Leidsche Universiteit, waar hij zich biet alleen een zeer geliefd en gewaardeerd leermeester toont, maar, zooals nu zoo over tuigend blijkt, zich als een groot geleerde heeft doen kennen, wiens verdiensten op ïeer bijzondere en schitterende wijze wer den beloond en die de roem onzer hooge- fcchool mee helpt verbreeden over de ge- heele beschaafde wereld. Zijn wetenschappelijke onderzoekingen hebben zich voornamelijk bewogen op het gebied der laagste temperaturen. In zijn éryogeen-inrichting heeft hij nagenoeg het absolute nulpunt bereikt en nadat hij bijna alle edelgassen had weten te verdichten tot een vloeistof, is het hem voor eenige ij aren gelukt ook het laatste dier gassen, dat nog weerstand bood, het Helium, in vloeibaren vorm te brengen. De roep, die in de wetenschappelijke we reld over dezen eminenten geleerde uit gaat, heeft gemaakt dat in 1912 mevr, Durie eenigen tijd alhier vertoefd heeft pm in zijn inrichting het gedrag van het Radium bij lage temperaturen te bestu- deeren. Wij wenBchen onzen stadgenoot, de Leidsche Universiteit en de Vaderlandsche 'Wetenschap van harte geluk met deze fichitterende onderscheiding. Reuter seint ons nog uit Stockholm' dat bedrag van den Nobelprijs dit jaar onge veer 197.000 francs zal bedragen. De neutraliteit van den Bond van Ned. Gem. werklieden. Vanwege de afd. Leiden van den Bond van Ned. Gem..Werklieden werd gisteravond in het café „Bambergen" aan do Lammer markt een openbare vergadering gehouden, toegankelijk voor alle werklieden, in dienst der gemeente Leiden, waar de bondsvoorzitter N. van Hinte, sprak over de neutraliteit van dien Bond. Do vrij druk bezochte vergadering wierd geleid door den afdeeKngsvoorzitter, den heer Annokee, die, na een kort welkom, het woord gaf aan den heer Van Hinle, die begon met als het doel der vakorganisatie te noemenstrijden vóór verbetering en tegen ëventueele verslechtering der arbeids- en| levensvoorwaarden der betrokken werklieden. Het denkbeeld strijden, vechten tegen de werkgevers als deel der bezittende klasse, 6luit reeds volstrekte neutraliteit uit. Hoo machtig het kapitalisme mede verte genwoordigd door de werkgevers is, blijkt uit de volstrekte afhankelijkheid der arbei dersklasse, omdat de werkgevers lo. beschik ken over grond- en arbeidsmiddelen; 2o. in hun hand hebben de levensmiddelen duurder te maken; 3o. macht ontwikkelen in hun patroons-organisaties4o. de politieke macht bezitten. Ook de gemeente-werklieden hebben met dit 'eerste te rekenen. Spr. illustreert dit met de mededoeling, dat een der gasfabrieken! te Rotterdam voor dezelfde gasproductie 300 werklieden minder noodig heeft, dan een andere, omdat daarvoor nieuwe machines zijn ingevoerd. Dat kan hier ook gebeuren. ,,Ovar twee jaar" wordt 'er geroepen. Voorts doordat de gemeente Rotterdam het aantal gemeen te. werklieden lieeft terugge bracht van 2000 tot 1300, omdat zij succes sievelijk'het uitvoeren van werken in eigen beheer afschaft. Over het twéede punt was: spreker kort Met enkele voorbeelden toonde hij echter aan, dat de duurte lang niet altijd het gevolg is van slechte oogsben, veeleer van kapita listische combinaties. Dat de patroons-organisaties, waarin ge- loovigen en ongeloovigen zeer broederlijk! bijeen zitten, een macht vormen, waartegen gestreden moet worden, werd gedemonstreerd door de' jongste sigarenmakers-actie. Ten, slotte stond spr. uitvoerig stil bij de politiek» actie. Als alle andere machtsmid delen, te kort schieten, dan komt de poli tieke macht, waarbij ook weer liberaal en okricaal en vrijzinnig-democraat samenwer ken om de arbeiders er onder ba krijgen. Dat werd duidelijk gemaakt door de maat regelen, genomen tegen de spoorwegstaking in 1903, die men juist vandaag den heer Oudegeest nog heeft betaald, waarvoor ook weer blauw en zwart hebben samengewerkt. Zoo kwam spr. tot de conclusie, dat de vakorganisatie zich op het standpunt van den klassenstrijd moest plaatsen en. v dan natuurlijk in de politiek de partij moest kiezen van de S..D. A.-P. Niettemin wekte spr. werklieden, zoowel van „Recht en Plioht" als het kleine groepje van zeven of acht van „St.-Antonius van Padua" op, om in da gelederen van dan Bond plaats te Riemen. Wel kan hij verzekeren, dat hun geloof absoluut niet in het gedrang zal komen. Dat gaat buiten elke actie om. Het bleek, dat de voorzitter van „Recht On Plioht", de heer Botermans, tot deze ver gadering was uitgienoodigd, doch daarvoor had bedankt. Dit 6 peet spr. Hij doet de zaak, waarvoor hij heat te strijden, niet goed met „vereenigkjo" te spelen of zielf aan; het hoofd van een „koninkrijkje" te staan. Geroep„Dan raakt u hem op den kop Met een krachtige opwekking tot aanslui ting, besloot spr. zijn toegejuichte rede. Er werd daarna op debat aangedrongen, omdat men verzekerd was, dat er tegen standers in de vergadering waren. Eindelijk ./stond iemand op, die wel niet tot den Bond behoorde, de heer Kooien, die zei de, dat velen het afkeurden, dat men,1 wel met de banier op den Rooden Dinsdag had gdoopen, doch dat het- bestuur hadj geweigerd mee te doen aan den 3-October- optocht. Dit had kwaad bloed gezet en vond hij niet goed. Hij zou ook aan de onafhan kelijkheidsfeesten willen meedoen. Een der bestuursleden deelde nu mede, dat daarover inderdaad óntstemming was ont staan en dat wegens deze weigering van! het bestuur enkele leden hadden bedankt. De spr. trachtte nog uitvoerig aan te toonen, dat bet niet op den weg lag van 6en strijdende vereeniging, om aan optochten en feesten, aid die van 3 October en van 19 November miee te doen. Die feesten zijn juist geschikt om de arbeiders ai te leiden Van den strijd voor betere levenjsvoorwaarden. De Kjetrkeraad der Ned.-Herv. Gem. al hier, kennis genomen hebbende van hetgeenl blijkens leen verslag in het „Leddsch Dagblad" van 21 Oct. 1.1., door den Voorzitter deflj Commissie voor bert Onafhankel ijkhedd sfeest) omtrent leien godsdienstige herdenking is mee), gedeeld, en daarbij lettende op bet weigerend ant woord dier Oom-missie dato 10 October op zijn verzoek, om in bet programma voor den herdenkingsdag een plaats!in te ruimen voor oen. korte godsdienstoefening, waarbij hij zich bereid had verklaard het uur daar- voor zooveel mogelijk naar den wensch der Commissie te bepalen, spreekt zijn bevreemding uit over den vorm dier modedeeling en voorts niet minder zijn ernstig leedwezen over de weigering om aan zijn verzoek te voldoen, en besluit hiervan afschrift te zenden aan do genoemde Feestcommissie. Bij de Federatie der Bakkersgezellen heeft zich aangesloten de afd. Leiden van den R.-K. Bakkersgezellenbond, zoodat de samenstelling nu is: afd. Leiden Alg. Ned- Bond, afd. Leiden Chr. Bond, afd. Leiden R.-K. Bakkersgezellenbond. Aan het Dep. van Kol. in Den Haag is heden o. a. aanbesteed de levering van 2100 M. divers vlaggendoek, waarvoor de laagste insehrijfster bleek de firma J. en A. Ie Poo le, alhier, voor f 756; en 1000 M. grein, laag ste insehrijfster dezelfde voor f 1050. AALSMEER. Bij gehouden verkiezing van twee notabelen bij de Ned.-Herv. Gem. werden de heeren H. van Leeuwen Dzn. met 54 en N. Moleman met 50 stemmen ge kozen. Tegen de verkiezing van den heer Van Leeuwen is protest aangeteekend op grond van het feit dat diens zwager ook reeds tob het college van notabelen behoort. BODEGRAVEN. Verplaatst is de com mies-titulair dei P. en T. de heer J. E. Be sier, van Baarn naar hier, onder intrek king zijner verplaatsing naar Sittard. KATWIJK AAN ZEE. Door notaris mr. D. v. Riessen had gisteravond de veiling plaats van een woon- en winkelhuis staande W. Taatstraat hoek Paul Krugerstraat. Het werd door dien eigenaar C. Pronk voor f 1500 opgehouden. Twee Katwijksohe loggers hebben dit jaar geen deel genomen aan de haringvis- soberij, maar hebben de trawl-visscherij uit geoefend. Ze hebbejx nu voor dit jaar de vaart beëindigd. De uitkomsben die deze vaartuigen met de kantvaa-rt hebben gehad, waren niet bevredigend. Blijkbaar is de zo mertijd voor zeilschepen niet de gewenschte tijd om te gaan trawlen, wijl er dooreen genomen dan niet genoeg wind ''s. Voor stoomtrawlers geldt dit bezwaar natuurlijk niet. Eeuige werkwillige werklieden uit LIramden, die tijdens cle staking werken wilden aan de viscbhal aldaar, ctoch daarbij door stakers werden bemoeilijkt, zijn nu werkzaam op het erf van reeders te dezer plaatse. LISSE. Ten overstaan van de notarissen J. Tuymelaar alhier en mr. D. J. van Stockum te Amsterdam, werd gisteren in het Hotel ,,de Witte Zwaan" publiek ver kocht de boerenhofstede „Cats Zorgvliet", groot 40, 24,00 H.A., gelegen in de Haar lemmermeer aan de Hoofdvaart en den Lis- 8erweg. Kooper was de heer L. Kranenburg, te Haarlemmermeer, voor ƒ76,300. LEIMUIDEN. De automatische aanste kers van onze gaslantaarns zijn. er afge nomen. Gelukkig maarHet was dan ook voldoende gebleken dat ze totaal niet aan de verwachtingen voldeden en de lantaarns dikwijls op heel verkeerde tijden aangin gen. Voortaan zullen ze nu weer geregeld aangestoken en gebluscht moeten worden. NOORDWIJK-BINNEN. Het plan be staat, om 18 November op het graf van Leopold Graaf van Limburg Stirum, lid van het Driemansohap, die alhier begraven ligt, een krans neer te leggen. De beide» Oranje-voreenigingen zullen haar medewer king verleenen. SASSENHEIM. Gisteravond vergaderde de afdeeling Sassenheim van Patrimoni um". In den loop der verg. werd besloten, tot oprichting eener onderafd. vakver. van bloemistenarbeiders, bijna alle aanwezigen gaven zich als lid op, waaruit dus blijkt dat te groote behoefte, hieraan bestaat. Een voorloopig bestuur werd gekozen. Deze vereeniging zal niet onder, doch met en naast „Patrimonium" werken ZEGWAARD. In de Ger. Kerk had de bet vestiging plaats van ds. Sybrandy, overge komen van Lopik. De bevestiger, de. O. J. van Binsbergen,van Loosduinen, had) tot tekst Jes. 41 27b. Des avonds aanvaardde de. Sybrandy zijn dierustwerk met eea pre dikatie over 2 Kron. 1 10a. De gemeente zong haar nieuwen leeraar Psalm 134 3 toe. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Tot direc teur van de gymnastiekvereniging „Pro Patria" is benoemd de heer J. P. Boot, te Gouda. De voorturner P. A. van der Meer, al hier, is, na gehouden examen te Rotterdam bevorderd van het 3de naar het 2de gelid op de voorturnlessen, gegeven door het ge west Zuid-Holland van het Nederl. Gymna- stiekverbond. Het nieuwe turnlokaal schiet reeds aardig opdeze week komt 't onder de kap. Het gebouw is lang 24 M. en breed 8 M. Van de lengte gaat ongeveer Meter af voor bergplaats, kleedkamer, enz. zoodat een werkruimte overblijft van 19 bij 8 Meter. Jubileum Tan ds. Rnyg te Oegstgeest. Het. was een goede gedachte van de Chris telijke zang-vereeniging „Dobora", bet feest van haar eero.voorzitter op waardige wijze te openen. Te ongeveer 9 uren verzamelden zangeressen, en zangers zich in het catecni- satielokaal, .waarna zij uiit.ing gaven aan hun blijdschap en dankbaarheid, door uit volle borst, krachtig en opgewekt uit to jubelen: „Looft, looft verheugd, den Heer der Heeren!" De directeur-voorzitter, de heer C. Fontein, van Voorschoten wensch te nu namens de vereeniging den jubilaris hartelijk geluk met zijn zilveren feest. Vreugde en voorspoed, Gods onmisbare zegen op al zijn arbeid, vooral als oere-voorzitter der zang- vereeniging, werden hem toegewenscht. „Dank voor alles, wat gij geweest zijt voor ons, dank bovenal aan Hem, dio u zoovele jaren tot steun is gowoost." Een loflied en een zegenbede, ze kwamen voort uit de harten vzan do zangers pn zangeressen. Geroerd dankte ds. Ruys voor dc hartelijke gel uk wen- echen, gezongen in een lied uit gesproken door tden voorzitter. Nadat allen hun hand- teekening in de receptielijst hadden geplaatst en er met ververscliingen rondgegaan was, ging de zangvereeniging hoen om straks/ plaats to maken voor een commissie, die tegen 11 uur de woning betrad. Deze commissie, bestaande uit afgevaardigden dor tegenwoor dige, kerkelijke college's aangevlijd door 4 oud-leden, die voor 25 jaar bij do boroop'ings- keuze hadden meegewerkt, kwam den herder en leeraar eveneons complinientecron. De bur gemeester, jals voorzitter en woordvoerder, achtte het zich een eer en geluk, ds. Ruys met deze gewichtige gebeurtenis, uit naam der kerkelijke gemeente hartelijk geluk to mo gen wenscben. In korte trekken schetste sx»ro ker den werkkring van den jubilaris, In de eerste plaats verheugde de gemeente zich in het voorrecht haren predikant zoolang, zoo vele jaren gesterkt te zien in het vervullen, van zijn ambt. Hartelijk dank werd ds. Ruys gebracht, voor wat hij in deze gemeente geweest is cn gedaan heeft. Met dankbaarheid constabecïdo het hoofd der Gemeente geen vermindering, doch vermeerdeling va.n het kerkbezoek, zoo- dat er plaatsen te kort komen en de kerkvoó£-I dij vergrooting van bet kerkgebouw over-1 weegt. Een feit dus, dat dc jubilaris den 1 mensoh niet alleen, maar vooral de j trekt. Met geestdrift werd gewezen op dé onvermoeidheid van onzen predikant, waar het geldt de geestelijke belangen der gemeen te. Oatechisatie's voor 4, 3, 2, ja soms voor 1 persoon zijn geen zeldzaamheden geweest. De dominéé leefde en leeft mee in de ge meente, deelt mee in lief en leed, en vreugde en smart. Daarom, al mogen de jaren klim men, uw hart blijft jong, uw geest blijft frischl Zoo moge het blijven! Do gemeente wilde iechter ook een bjjjvendo herin nering schenken aan dit zilveren feest. De keus! hiervan was de commissie gemakkelijk ge maakt. Het kerkbestuur had gezorgd voor gasleiding, de .commissie meende, naar zijl hoopte, terecht, dat daarbij hehooren lampen. Een keurige sadon-, huiskamer- en ganglamp gingen vergezeld van de beste wenscben', terwijl een prachtig boekwerk: „Broclchaus- Conversation's Lexicon" een lang gekoesterde wenscli van den jubilaris vervulde. Eindelijk nog een album met de handteokeningen der deelnemers, geschreven en geteekend door den, beer P. Fontein. Met den wensch, dat hij alles als een dankbaar aandenken mooht aan vaarden, eindigde de burgemeester zijn ge voelvolle rede. Getroffen door zooveel bewij zen van belangstelling' en moeleveu, dankte ds. Ruys degenen, die hem dezen dag tot leen onvergetelijken hadden gemaakt. Spreker hoopte van God de kracht te mogon ontvangen om nog vele jaren in deze gemeente in 's Heeren wijngaard te mogen arbeiden. Hierna traden binnen dames en heeren, ver tegenwoordigende cathecihisanten en oud-ea- tbechisanten, die bij monde van mej. Ouds hoorn en den heer M. v. d. Voet hun leeraar -met dezen gewichtigen en heerlijken dag har- "telijk geluk wensch ten. De dames boden een prachtige tboga met toebehooren, de hoeren leen lamp aan. Terwijl beiden voor heb geld, dat over was, een zeldzaam schoone vruch- tenmand en een bouilloir.standaard hadden gekocht. Voor deze geschenken was de jubilaris hen allen zeer dankbaar, hij zag daarin dank baarheid en liefde tot hem, hij hoopte ook te zien vruchten op zijn arbeid, ook Iri deZen kling, zooals hij die al reeds gezien had. Van de gelegenheid om to komen gelukwen- schen, werd door velen gebruik gemaakt, leen stroom van kaartjes en telegrammen wa ren zoovele blijken van hartelijke belang stelling en wie twijfelen dan ook niet, of deze dag, zal in het leven van ds. Ruys en van de Gemeente met gulden letters geschreven staan. De snelwerkende Staatsmachine. Men schrijft ons uit Noordwijk Den lOden Juli 1910 Noordwijk leefde toen in de beroeringen der „Strandkwestie" werd een door 255 gemeentenaren onder teekend adres gezonden aan H. M. de Ko- ningin.Het adres verzocht vernietiging, sub sidiair schorsing, van het besluit van den Noordwijkschen Raad van 11 Mei 1910, om het recht tot het plaatsen van badkoetsen en verder badmat riaal, alsmede van het plaatsen van stoelen, enz. in het openbaar te verpachten, en daarvoor aigemecne re gelen vast te stellen. Gisteren nu, dat is dus 3 jaar en 3 maan den na de indiening, is er bericht ontvan gen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de ambtsvoorganger van Zijne Excellentie geen termen had gevonden, om op dit verzoek gunstig te advisee ren. Wat gaat het snel H. M. de Koningin-Moeder zal do vaandeluitreiking a.s. Maandag te 's-Gra- venhage niet bijwonen, maar met prinses Juliaüa op Het Loo blijven. Men meldt ons uit Amsterdam: Door den Alg. Bond, van P. T. en T. personeel is in verband met de vraag, gericht tot de assistenten der Posterijen en Telegrafie inzake al of niet afschaffing der uniform, aan den Directeur-Generaal een adres ge richt, waarin er op wordt gewezen aat de niet uniform 'dragende assistenten, niet aan het referendum behooren deel te ne men, dat een bedrag ad f40 per jaar voor kleedinggeld te laag wordt geacht en deze vergoeding zeker f 60 zou moeten bedra gen. Gisterochtend werd het stoffelijk over schot van den Heer A. May, in leven lid der firma Lippmann Rosenthal Co., te Amsterdam, naar Hamburg vervoerd, teu einde op het kerkhof aldaar in het familie graf te worden bijgezet. Een indrukwekkend oogenblik was het, toen de onder bloemen bedolven lijkwagen komend, van het sterfhuis, voorbij de kan toren j der firma I<ippipaa*nn, Rosenthal Co. reed, \7aar in de vestibule het geheele personeel verzameld stond, om den be minden chef een laatsten> innig bewogen groet,te brengen. Zóó groot was het aan tal kransen, bloemstukken en palmtakken, dat niet minder dan vier volgri]tuigen noodig waren, om den schat van bloemen te vervoeren. Lang vóór de' stoet het Centraalstation naderde, h'addén zich in do voor dit doe! gereserveerd^ èerste-klasse-wachtkamer tal van beketfdc stadgënooten verzameld. In de wachtkamer werd allereerst het woord gevoerd doof dr. S. J. Philips, on der-voorzitter van het Nederlandsch-Js- raëlietisch Armbestuur. Mr. B. E. Assctk%, voorzitter van den Nederlandsch-ïsraëlietischen kerkeraad. voelde zich eveneens gedrongen te spre ken, alsook mr. dr. C. P. Burger Jr. De Duitsche trein was intusschen voor gekomen. In een met rouwfloers behangen goederenwagen, waarop een krans van witte leliën en immortellen was vastge hecht, had men de onder bloemen bedol ven lijkkist geplaatst. De familieleden en tal van vrienden en belangstellenden na men in do voor hen gereserveerde coupé's plaats, en daarna vertrok de trein De Arnhemsche Raad heeft met op twee na algemeene stemmen een belasting wegens gebouwde eigendommen en hun aanhoorigheden aangenomen, een z.g. be lasting ingevolge art. 240j der Gemeente wet. Deze belasting zal éénmaal geheven worden van een groot particulier terrein, grenzende aan het villapark in de Zijp, dat ten gevolge van de vele door de ge meente uitgevoerde werken, als straat- aanleg, rioleering, verlichting, poortver- breeding, enz., aanvankelijk in waarde is gestegen en thans als bouwterrein geëx ploiteerd zal worden. De belasting be draagt f0.56 per vierk. M. De Raad heeft mede in principe beslo ten tot de invoering van een belasting op tooneelvereenigingen en andere openbare vermakelijkheden. Art. 1 der verordening, die een belasting oplegt van niet minder dan 10 pCt., werd met tegen 15 stem men aangenomen. In de discussie over de andere artikelen bleef de Raad steken. Onder voorzitterschap van den heer A. J. van Laren vergaderde te Amster dam de keuringscommissie van Tuinbouw. Aan de orde was o.a. een punt, waarbij een fusie der vaste keuringscommissie met de commissie voor Plaatselijk tuinbouw- onderzoek wordt voorgesteld. Op de jongste algemeene vergadering der Maat schappij- voor Tuinbouw en Plantkunde was reeds tot een fusie besloten. Hier moest uitgemaakt worden de wijze, waarop liet geschieden zal. De fusie werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. De regeling tot het toekennen van me dailles werd nader onderzocht en er zal een commissie worden benoemd om die zaak te regelen. Het voorstel betreffende de ponds-pondsgewijze uitkeering van de ïfrijzen voor groepen werd aangenomen.- Tot heden ging dat wat onregelmatig en werden tie inzendingen niet altijd juist gewaardeerd. Gaarne werd gezien dat er een maatstaf zou worden gegeven. De Leidsche heeren zullen dien maatstaf ont werpen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1