fjo. 16476 Vrijdag 7 November. A0. 1913. <§sze 'Gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1o regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naa» plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant reik tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franco per post 1.65. I1ÏNOISRWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien het verzoek van L. G. J. PETER- SE, om vergunning tot uitbreiding van de koek-en banketbakkerij in bet perceel Noordeinde no. 31, Sectie E no. 932, door het plaatsen van een electromotor van 1 pk., tot het in beweging brengen van een amandelmacbine en een eiwitmachine; Overwegende, dat h%t onderzoek ter zake nog niet is gecindigd; Gelet op artikel 3 der Kinderwet; Hebben besloten: de beslissing op hot verzoek te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretary. Leiden, 6 November 1913. sïixüi:rwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien het Verzoek van P. GEERTSMA, om vergunning tot uitbreiding van de smederij in het perceel Oude Varkenmarkt no. 4, Sectic F. no. 750, door het' plaatsen van een electromotor van 1 pk. tot het in beweging brengen van een boormachine en een slijpsteen Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet is' geëindigd Gelet op artikel 3 der Hinderwet; Hebben besloten: de beslissing op het verzoek te- verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, NV C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 November 1913. Als wij zoo naar het einde van het jaar loopen, worden de R&adsbijeenkomsten tal rijker. Het schijnt ook tot den beer Zwiers te zijn doorgedrongen, dat er veel werk aan den winkel ten R&adhuize is. Met ieen beeldspraak, aan zijn sterrenkundig ambt ont leend, zeide hij, dat de vergaderingen niet van de lucht zijn. De Voorzitter, die van een grapje houdt en dr. Zwiérs over druk hebben hoorde spreken, interrompCerde, dat ier, naar hij dacht, weinig sterren te kijken vielen. De vergadering van gisteren overigens vermoedelijk een gevolg geweest Van de om standigheid, dat er haast was hij de vast stelling der verordening tot heffing van een plaatselijke directe belasting. Deze ver ordening moet vóór 1 Januari 1914 afgekon digd zijn wil zij in 1914 toegepast worden, "en behoeft zij 'vóór dien tijd de Kon. goed keuring. Er was dus haast hij. En er vielen voorts nog wel eenige punten te behandelen, al was de agenda ditmaal veel kleiner dan gewoonlijk. Het aantal ingekomen stukken was na één week uiteraard ook niet groot. Behalve het verzoek van de Bouwvereeniging „Die Een dracht" om een voorschot van de gemeente van f125,000 ingevolge art. 7 der Woning wet., welk adres onze legers reeds kennen, was er nog een verzoekschrift ingekomen van de Vereen. „Proeftuin", te Lisse. om een sub sidie van f 100 voor het aanleggen van een proeftrein ten behoeve der bollenteelt. Beide 'aidressen werden om praeadvies in handen van B. en Ws. gesteld. "Wanneer de Bouwvereeniging op goede basis trast, zijn er voor den Gemeenteraad wel termen om tot het verleenen van een voorschot over te gaan, daar de gemieente het gjeld weer van het Rijk moet vragen. Zij moet echter voor een geregelde aflossing zorgen. De Bouwver eeniging behoort dus zoo solide te zijn, dat ier voor de gemeente geen bankroet is te duchten. Of zij dit iq of niet, zal het prae- advies wel uitmaken'. En wa.t het vragen omi subsidie van de vereeniging „Proeftuin"- betreft, wij herin neren ons niet, dat destad ooit voor een soortgelijk doel subsidie aan vereenigingen huiten de gemeente verleende. Gingen wij dien weg op, er zouden al spoedig ook uit ander© naburige gemeenten dergelijke ver- zooken tot den Raad komen en waar was dan het einde? In de gemeente lieiden zijn vermoedelijk niet veel menschen, die van oen proeftuin, als hier bedoeld, onmiddellijk profijt kunnen trekken. De agenda ring aan met een benoeming yan een hoofd voor de nieuw in het voorin'. Gsaeiliatgasthuis te stichben school voor zwakzinnigen. Hierbij maakte de heer Sijtsma «onige opmerkingen naar aanleiding van liet opmaken der voordracht. De dis trie ts-scliool- had de drie namen opgegeven fn 3 A'1 Jriische volgorde en B. en Ws. hadden diezelfde volgorde gekozen, niet alfabetisch', zonder z. i. dit voldoende te motiveoren. Tegelijk klaagde hij er over, dat in een vertrouwelijk rapport van een school.opziener enkele sollicitanten uit. hoofde hunner over tuiging voor minder geschikt werden ver klaard. De heer Vergouwen achtte zulke vertrou welijke adviezen juist goed, daarin kan. een autoriteit zich dan uitspreken en de Raad kan er uitnemen wat hij wil. Do Voorzitter had blijkbaar, van dit ver trouwelijk rapport, dat niet oen der benosoiJ- den betrof, geen kennis genomen, doch ver baasde zich er over, dat men do voordracht niet voldoende gemotiveerd achtte. B. cn Ws. hebben allo stukken overgelegd. Wat wil men meer De lieer Boscli wilde nog even vastleggen, dat het vertrouwelijk advies geen der drie hoeren,-die op de voordracht ston den, betrof, opdat deze er niet door bena deeld zouden worden. Aan prof. Fockema Andreae werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als curator van het gymnasium, wolk ambt liij bijna twintig jaren vervulde. Er blijkt ui^ dat hij zich meer en meer uit het openbare leven van Lêiden terug trekt. Een verlies voor de stad en 'de lichamen, waaraan hij zijn tijd en kracht wijdde. Persoonlijkheden als prof. Fockema Andreae kunnen noodo worden gemist. Maar juist zulke persoon lijkheden beseffen do loet eek enis van het woord, dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is, het best. De nu volgende punten slipten vlug onder den hamer door, totdat men kwam aan de wijziging der belasting-verordening. Over oen dier punten willen wij toch even iets zeggen, omdat de burgerij in haar geheelen omvang er mee zal hebben te rekenen. Men zal, aks deze wijziging in werking treedt" en dat zal zijn met 1 Januari 1914, niet meer vuilnisbakken, emmers of dergelijke voorwerpen op de openbare straat mogen plaatsen, tenzij behoorlijk overdekt; oen maat regel, dio uit het oogpunt van zindelijkheid, goeden smaak en hygiëne zekerlijk toe te juichen is. Ieder make zich er dus voor klaar. Herinneren wij er aan, dat de gemeente op zeer"schappelijke voorwaarden overdekte vuil emmers beschikbaar stelt, die geheel passen bij de ophaalwagens. Over de wijziging der verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting, zooals die door B. en Ws. was voorgesteld, is nog heel wat gesproken, doch er is, be houdens een kleine wijziging', door de Com missie van Financiën aangegeven, die het beginsel raakt, geen verandering in ge bracht. Wij willen dan ook niet het ge- heele debat weer ophalen. Men zie daar voor ons verslag. Eigenaardig, dat de, hoe wel zwakke, oppositie kwam van de zijde der Commissie voor de behandeling der recla>- mes,waarvan een lid, de heer Pera, thans op non-activiteit is, doch nu de heer Bosch staande deze vergadering weer heeft bedankt, hoogst waarschijnlijk wol in zijn functie zal worden hersteld. Do heer Zwiers wilde toch vernauwing van .de grenzen der klassen bij de lagere inkomens, die door B. en Ws. wel was be proefd, doch nagelaten, omdat dit college vond, idat de daardoor opnieuw ontstane onbillijkheden nog grooter zonden zijn dan de bestaande. Ons dunkt, dat de Voorzitter, gesteund door den heer Bots, er in geslaagd is dit duidelijk te maken, al was de heer Pera ook zoo weinig oveïtuigd, dat hij tegen de geheele verordening wilde stemmen. Intusschen, B. en Ws. willen blijven zoe ken naar een-billijker aanslag voor do klei nere inkomens, als naar den steen der wijzen. De heer Zwiers was ook al aan het zoe ken geweest, doch toen hij bij een der amb tenaren (den secretaris was komen aan kloppen ,om een staat, was deze niet ge neigd dien af te' staan. Volkomen berecht, meende de Voorzitter. Daarover moest het College van B. en Ws. worden geraadpleegd of in dit geval de Voorzitter zelf, omdat het bedoelde stuk zijn privé eigendom was en toevallig ter Secretarie lag geborgen. B. en Ws., en in dit specials geval de Voorzitter zelf, wa ren echter gaarne bereid stukken in het belang .der gemeente aan Raadsleden af te staan. Meer kunnen dë Raadsleden niet begeeren én den ambtenaar treft o. i. dan ook aller minst een verwijt, wat trouwens de hoer, Zwiers ook niet bedoelde Over te weinig welwillendheid dér Secre tarie en andere ambtenaren heeft het publiek' ten hebben de Raadsleden, naar onze ervaring, ook allerminst te klagen. De heeren Zwiers en Pera wilden ook het geheele bedrag van de dienstklceding, spe ciaal van die der politic-agenten, niet tot het belastbaar inkomen rekenen. De Voorzitter erkende, dat... deze voor hem geen f85 waarde had; maar in de bur germaatschappij komt zoo iets ook wel voor en dan zou men onbillijk worden tegen deze categorie van mensohen. En wat de deur toe deed, ook do officieren verkeeven in het zelfde geval. Wilde do heer Zwiers ook daarmede rekening houden? Wij hebben het antwoord van den heer Zwiers hierop niet vernomen Practisch zou eenige' reductie niet veel uitrichten, zeide wethouder Bots. Men moet ook niet vergeten, dat fteze beambten jaar lijks nog al wat overhouden, dat in het z.g. kleedingfonds wordt gestort en hun eigen dom blijft. Dit geteld bij het bedrag, dat de vrije bovenkloeding werkelijk voor hen vertegenwoordigt., zal toch niet zoo heel veel met het uitgetrokken bedrag verschillen, zoo dat, ook naar ons voorkomt, het practisch resultaat niet overeenstemmen zou met de moeite, daaraan verbonden. Laten wij daar over heenstappen, zeide de Voorzitter, en, liever, ,als het noodig is, dezen beambten, evenals den gemeente-werklieden, iets meer &alaris geven. Inderdaad stelde hij een voorstel in dien geest in uitzicht. Hij verbond er echter de mededeeling aan, dat er ook een voorstel op handen is tot invoering van een nieuwe belasting, welke mtede- deeling eenige bewoging veroorzaakte onder de vroede vaderen. Wat zal het wezen? De heer Sijtsma vond de gelegenheid te mooi, om te zwijgen over wat er in 1908, dus vijf jaar geleden, is gebeurd, toen de heer Fokker, door hem alleen gesteund, ongeveer dezelfde wijziging in de belasting- vérordening voorstelde. Het voorstel werd toen door B. en Ws. gëqualifiseerd'als „boe renbedrog" en de onrechtvaardigheid „grijnsde er toen B. en Ws. zoowel als de Commissie van Financiën uit tegen". In den Raad vond het geen steun. Het werd alleen afgemaakt door den heer Pera. Een bewijs, meende hij, dat de ideeën vooruit gaan, of..;dat de omstandigheden zijn veranderd, meendé' de heer Vergou wen. De Voorzitter behoefde zich deze ver andering van opinie in het geheel niet aan te trekken, omdat hij in 1908 nog geen deel uitmaakte van hot College van B. en Ws. Het voorstel ging er zonder stemming door. De heer Pera gaf geen gevolg aan zijn voorneming om tegen te stemmen. De belastingbetalers mogen dus voor het volgend jaar niet meer de porsoneele-, de bedrijfs- en de vermogensbelasting van haar zuiver inkomen aftrekken, om tot het be lastbaar inkomen te geraken. Zij behoëven echter daarvoor de gemeente niet te ver? laten, want in de meeste andere gemeenten mogen zij het evenmin doen. En dit was dan ook een krachtig argument voor het voorstel. Het percentage, waarnaar bij de beoordeeling van den belastingdruk wordt gekeken, werd daardoor bij ons altijd on gunstiger dan het in vergelijking met an dere gemeenten inderdaad is. Dat is dan nu uit. Het volgend voorstel betreffende een verzoek van den Alg. Ned. Ambtenaars- bond, om een zeer radicale wijziging te brengen in de arbeidsverhoudingen en de dienstvoorwaarden van het verplegend per soneel der gestichten „Endegeest", „Voor geest" en „Rhijngeest", waarop B. en Ws. in overeenstemming met het advies der Commissie van Beheer afwijzend wilden be schikken, is gisteren niet in behandeling gekomen, waardoor den Raad misschien heel wat discussie is bespaard. De heeren Fokker, Van der Pot en Sijte- sma meenden, dat men door afwijzing zou vooruitloopen op mogelijke beslissingen, to nemen bij de behandeling van de over eenigen tijd te wachten regeling van de rechtspositie der gemeente-ambtenaren en wilden daarom nu het verzoek eenvoudig voor kennisgeving aannemen. Hoewel de Voorzitter daartegen zich aanvankelijk met eenigen klem verzette, evenals de heer Van der Eist, werd daartoe eindelijk toch be sloten. De agenda was hiermede afgeloopen. De wethouder Van Hamel verzocht nog den heer Vergouwen, die bij de begrooting had aangedrongen op afschaffing der standen scholen in de gemeente, daarover een me morie bij B. en Ws. in te dienen. Als de schoolcommissie de gronden wist, waarop het verlangen van den heer V. steunt, zal het haar gemakkelijker vallen daarover een rapport uit te brengen. De heer Vergouwen antwoordde niet zonder eenige ironie, dat hij verwachtte, dat er onder de leden der Schoolcommissie wel zouden zijn, die op de hoogte van dit vraagstuk waren en dat hij nog zou overwegen of hij een zoodanige me morie wel noodig achtte. Vermoedelijk zocht hij achter het verzoek van den heer Van Hamel iets, althans zijn antwoord leek ons niet zoo bijzonder vrien delijk. De vergadering ging vervolgens over in oen zitting met gesloten, deuren. Na heropening werd besloten tot den aankoop van een perceel aan den Hoo- gen Rijndijk, tegenover liet Raamland, on geveer ter hoogte, waar de nieuwe H. B.-S. zal komen, met de daar achter liggende Catharinastraat, resp. voor ƒ3300 en ƒ200. Het doel zal wel zijn, dit perceel te amoveeren en de straat door te trekken. Men heeft dan een mooïen toegang van den Rijn naar het Raamland voor den aanvoer van materialen en zand voor o^iooging van het terrein en men kan daardoor ook het riool leggen tot loozing van het menagewa ter van de te verrijzen perceclen op het Raamland, zoodat men het recht daartoe niet behoeft te koopen, zooals oorspronke lijk in de bedoeling lag. Dit is daarom in alle opzichten een ver standig besluit en de betrekkelijk geringe kosten van aankoop der perceelen zullen dubbel en dwars rente opleveren. jLeétfen, V rêovereiber. Voor het leeraarsexamen in boekhou den, handelsrekencn en handelsrecht, afge nomen door het Genootschap van Practisch Handelsonderwijs te 's-Gravenhage, slaagde de heer W*. A. de Jong, alhier. Door het bestuur van het „Vrijzinnig Zangkoor", alhier, werd aan den penning meester van het Typografen-Tuberculose- fonds, den heer Tj. Gaastra, afgedragen f 81.301- als batig saldo van de uitvoering op 29 Oct. j.l. in de Stadszaal. De opbrengst van den verkoop der bloempjes, die tijdens de pauze werden aangeboden, was f 3.70. Voor de aid. Leiden der Ned. Reisver- eeniging trad gisteravond in „De Graaiï- beurs" op de heer G. W Kriesz, die een voordracht hield over zijn voetreis om de we reld. Bij afwezigheid van den Voorzitter stelde de heer N. do Bink in zijn openingswoord den heer Kriesz voor. Spreker, gekleed in globe-trotters-kostuum zette eerst de aanleiding tot zijn voetreis uiteen. Hij was, met drie metgezellen, zijn reis begonnen op uitnoodiging van de „Den ver Post", een in Colorado verschijnende courant, die een in scherts gesproken woord als zou hij (iXrie&z) wel in staat zijn de we reld rond te wandelen, als ernst opvatte. Onder bepaalde voorwaarden werd hij uitge- noodigd tot het doen dier reis, welk voor stel aanvaard werd. Op 5 Jan. 1909 toog men op weg. Met vele en velerlei moeilijkheden haddeu zij te kam- pen, en wel voornamelijk, omdat zij geeü gold hadden Zij moeten n.l. leven van cle opbrengst van prentbriefkaarten. Van niet. gering belang was evenwel voor hen, dat. zij allen eenige jaren als cows-boy geleefd had don. van welk leven spr. een en ander ver haalde. 'Voor de zeereizen kropen zij meermalen weg in een schio, om eenmaal in volle zee, te voorschijn te korven. Na Amerika kwam Japa.n en China aan do beurt. Spr. vertelde o. a. van zijn verblijf in Siam waar de bevolking zoo vijandig waS] dat een gevecht moest worden geleverd, waarbij een hunner liet leven verloor en spr, zelf door een klewanghouw werd getroffen Aangezien de klok elf wees. bepaalde spr. zioli vorder tot het noemen der reisroute, vertelde hij van zijn vrhlijf in Indië, waar hij zijn vrouw vond. Nog een gedeelte var. Europa moet hij doorwandelen (dit doet- hij vlians met zijn vrouw en zijn broer, aange zien zijn laatste metgezel, een Deen, in ïndic aa.n een zonnesteek stierf) hij moet voor 5 Januari 1915 in Denver terug zijn. De heer De Bink dankte spr. voor zijn aangename voordracht en wenschte hem een goede reis. In de vacature, ontstaan bij de Ned.- - Herv. Gem. te Baambrugge door de benoe ming .van dr. Thierry tot hoogleeraar te Leiden, is beroepen ds. Joh. Oosterhuis, te Suawoudè. Bij het 4de reg. veldart. is de 1ste luit. G. Dekker overgeplaatst van de 1ste afd. te 's-Hertogenbosch bij het Depot alhier. Bij de reorganisatie der landweer is, met betrekking tot de genietroepen be paald, dat er vijf compagnieën zullen zijn, waarbij de landwëerplichtigen zullen wor den ingedeeld, o a. bij de 2de compagnie, die uit het district Leiden. De examens, ingesteld vanwege de Ne- derlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie, hebben een aanvang geno men met de candidaten van het Wilhelmi- nahuis (vooropleidingsschool, Prinsengracht te Amsterdam), St.-Joris binnen Delft en St.-Joris buiten Delft, Endegeest, Rhyn- geest en Voorgeest en Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is voor Eerste gedeelte. Wilhelminakuis, 4 can didaten, geslaagd de zusters D. J. Bette, E. H. de Groot-, A. de Rooij en J. A. Suu- ring, St.-Joris binnen Delft, 2 candidaten, afgewezen 1, geslaagd zuster W. Beijers- bergon, Endegeest, Rhyngeest en Voor geest, 13 candidaten, afgewezen 2, geslaagd de zusters C. van Duijvenbode, G. God- help, W. J. de Graaf, K. van der Meulen, V. van der Veen, S. Velthuis, J. M. do Vries, M. J. van Wageningen en M. Weijer- mans en de broeders N. G. Fraaij en J. D. Lindeman. Tweede gedeelte. St.-Joris binnen Delft. Een candidaat die geslaagd is, n.l. zuster P. G. van Ginkol. St.-Joris buiten Delft, 4 candidaten, afgewezen 2, geslaagd de zusters J. Kolkman en O. J. Soesdorp, En degeest, 2 candidaten, geslaagd de zusters 51. M. Bloezee en A. Bijlstra. Derde gedeelte. St.-Joris buiten Delft. Een candidaat die afgewezen is. Endegeest en Rhyngeest, 8 candidaten, afgewezen 3, geslaagd de zusters C. J. Balder, M. Bon- zet, M. B. ten Oort en R. P. Schraage en broeder G. Bekker. Heemstede. Eén can didaat die afgewezen is. Deze examens worden elders voortge zet. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Z.-Holland zijn toegelaten tot de Evahge- liebediening in de Nederl. Herv. Kerk de hoeren Romeijn en Westcrberg, candidaten der universiteit te Utrecht; door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Utrecht de hee ren J. den Hartog en J. Borger, candida ten der Utrechtsche universiteit, en den heer H. A. Boescr, candidaat aan de uni versiteit to Leiden. Herkozen werd als president van het Prorinc. Kerkbestuur en als lid van het College van Toezicht op het beheer defl Kerkelijke goederen in Zuid-Holland, ds.- H. van Druten, te Rijnsburg. Onder voorzitterschap van den wethou der den heer J. C. Jansen, lid van de Twee de Kamér, heeft het Comité voor de luister rijke viering van 't Eeuwfeest van Nee-rlanda Onafhankelijkheid in Den Haag gisterna-^ middag een aigemeene vergadering gekour den, ter behandeling van voorstellen voor de feestviering op 17 Nov. a. s. Do Voorzitter deelde mede, dat de geld middelen toelaten een bedrag van f 2000 te bestemmen voor een vuurwerk in de Malie baan in den avond van don feestdag. Voorts had hij vernomen, dat dien dag waarschijnlijk godsdienstoefeningen in ver schillende kerken zullen worden gehouden en dat van 8 tot 9 uren de klokken zullen luiden en het carillon zal worden bespeeld. Op een vraag van en der leden naar den afcajid der geldmiddelen deelde de Voorzit ter nog mede. dat de ontvangsten hebben bedragen f71.588,021 (met inbegrip van de suibsidie der gemeente ad f 12,000 voor de kinderfeesten en ad f 15.000 voor de verdere feestelijkheden)dat de uitgaven hebben be dragen f 3000 voor de historische tentoon stelling; f 39,487.39 voor den historisohen op tocht (van de desbetreffende commissies is de definitieve rekening en verantwoording nog niet ingekomen, maar wel is vanwege do commissie medeged e-ld, dat het crediet van f 45,000, aan die commissie verleend, in geen geval zal worden overschreden, maar het zich veeleer laat aanzien, dat cl* nog een overschot zal zijn); voor de kinderfeesten, f 12,398.49 en f2436 voor diverse uitgaven- Gereserveerd moet worden f.5512 voor den hietorischen optocht ?n f 250 tot dekking van een tekort op do historische tentoonstelling. De collecte bracht op f 3000; het Comité voor de Volksfeesten schonk een bijdrage van f800, zoodat er, met de gekweekte rente ad pl.m. f 600, nog oi g-^veer beschikbaar ia f 13,000. Besloten werd daarop f 2000 voor het vuur werk beschikbaar te stellen.. Voor de uit- deeling aan de armen blijft dan circa f 10,000 over. Ock deze uitdeeling zal op 17 Novem ber plaats vinden (te Sohev-emngen op 9 De cember, wanneer aldaar de feestviering plaats vindt). Bij besch. van den Min. v. Marine ia de kapt. ter zee N. J. van den Worm, aftr. comm. van Hr. Ms. instructieschip „Van Galen", met 15 dezer gesteld ter beschik king. In een aigemeene vergadering van do Ned'. Vereeniging van Óudstrijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Va derland Getrouw", is besloten, de herden king van het herstel van Nederlands on afhankelijkheid in 1813 te vieren, door op 16 dezer aan de weduwen van overleden leden een extra-uitkeering te doen toeko men, alsmede aan eenige behoeftige en in valide oud-Indische militairen, onder wio ook de-102-jarige oud-strijder van 1830, H. O. Hagers, te Brielle, een geschenk onder couvert aan te bieden. Tot directeur aan de Zeevaartschool iri het Zeemanshuis te Amsterdam is benoemd de heer P. Tiebbes, directeur der Zeevaart school tc Tessel. „De Tel." deelt mede, dat in een verga* doring van bakkerspatroons te Groningen met alg. stemmen in beginsel is besloten den nachtarbeid in dis bakkerijen af te schaffen. Een commissie werd benoemd, om met do broodfabrieken en coöperatie-besturen daar over te correspondeeren, om daarna met vol ledige voorstellen te komen. Het wetsontwerp tot regeling van bet levensverzekeringsbednjf en het wetsont werp houdende regeling inzake electrici- teitsvoorziening, zijn deze week in de af- deelingen der Tweede Kamer zeer ongun stig ontvangen. CjTel. Door don directeur-generaal der poste rijen en telegrafie is opdracht gegeven aan de directeuren de vraag tot de assistenten te richten of zij al dan niet voor behoud van; uniform zijn. 51ocht de meerderheid er te gen wezen, dan zal tot den Minister van Waterstaat een daartoe strekkend voorste! worden gedaan, met dien verstande, dat 40 gulden per jaair kleedinggdd in de plaat* daarvoor zal worden gegeven. Als een eigenaardigheid deelt ,,Dei Ned." mede, dat de predikanten der drifli protestantsche gemeenten te Buiksloot al-* len gelijk een beroep hebben ontvangen^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1