N». 16474 Woensdag 5 November. A«. 1913. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad, Leidsene Schouwburg. Uit de „Staatscourant", Kunst, letteren, enz. IDSCH PRIJS DER A.DVERTENTIEN Van 1o regels 1.05. Iedero regel meer ƒ0.17}* Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ?an 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Gents j per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eyn t 1.30. Franco per post 1-65. Eet morgen verschijnend nummer bevat o.a.Onze MinistersGcp. Generaal der Artillerie N. Bosboom, Minister van Oor log. Een hevige storm in Zuid-Wales waarbij vele mensohen zijn gedood en ge wond. Aankomst van Sultan Moulay Joussef te Casablanca, aan het hoofd de vaandeldragers. Kolonel -I. W. H. de Veer en Majoor L. W J. K. Thomson, die zijn aangewezen om de Albaneesche gen darmerie te organiseeren. Het grootste waterwerk der wereld. Het eerste Ob- sevvatiehuis in Nederland têf Groningen van de Vereeniging ,,Pro Juventute". G. A. Buhlmann, Commandant van het- Veldleger. Militaire Gymnastiekschool te Utrecht. Rijkslandbouw-winterschool geopend te Goes. De Haagsche Volks padvinders in actie. 's-Grav. Vereeni ging tot bev. van Terrein rijden. Leidien, 5 ^ovemhei*. Het prov. kerkbestuur van N.-Hol- land heeft den heer J. H. 11. D. Theesing, cand. aan de Rijksuniversiteit alhier en wonende te Rotterdam, tot de Evangelie bediening in de Ned.-Herv. Kerk toegela ten. Hedenmorgen te 11 uur werd ,,In den vergulden Turk" door den heer W. C. Mul der, architect aanbesteed, het bouwen van een wasch- en strijkinrichting aan den Haar- lemmerwegj hoek Bakkcr-Korffstraat, al hier. Ingeschreven waren door de heerenD. yan Lith "voor 22,950, H. Korswagen voor f 22,222, A. Smittenaar voor ƒ21,800, W. Splinter voor ƒ21,531, F. G. Barton en W. Oudshoorn voor ƒ21,390, Jac. van Riet voor ƒ20,631, W. van der Hoogt voor ƒ20,145, M. Koert voor 20,125, J. Zitman voor ƒ19,900, A. Hartevelt en A. de Vrind voor ƒ19,900, allen alhier en A. G. van Osna- brugge te Leiderdorp voor 19,600. Het werk zal hoogstwaarschijnlijk aan 'den laagsten inschrijver gegund worden. De berichten van de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging vermelden o. m. twee gif ten, elk van f 500, beide uit Leiden. Bij de door het Ministerie van Kolo niën in Den Haag gehouden aanbesteding hadden het laagst ingeschreven voor de le vering van den metalen bovenbouw met toebehooren voor vier bruggen voor ge woon verkeerde firma Van Egmond en Co., te Zoeterwoude, voor 12,232.20. Ds. R. Sybrandy nam, wegens ver trek naar de Geref. Kerk van Zegwaard, afscheid van zijn gemeente te Lopik, met een predikatie over Matth. 28 20. Na de predikatie werd ds. Sybrandy toegesproken door een der ouderlingen, en werd hem door de gemeente toegezongen Psalm 121 4 Aan den achtergevel van ,,Pulchri Studio" aan de Hooge Nieuwstraat in Den Haag is de driekleur ontplooid ter gelegen heid van den 20sten bazaar ten bate van de Nederlandsche Zendingsvereeniging, Waarmede samenvalt het 50-jarig bestaan der afd. ;s-Gravenhage. Na de opening, gisteren, deed de presi dente van hot comité, mevrouw Hiemstra, voorlezing van een namens de Koningin ontvangen schrijven, waarin H. M. een gift van f 200 voor het doel van den ba zaar toezegde. Ter gelegenheid van het gouden afdee- lingsfeest zal een fraai geïllustreerd gq-. denkboek worden uitgegeven. Indien ,,De Tel." juist is ingelicht, zal binnenkort bij do Tweede Kamer een wetsontwerp inkorn^ïi van den Minister van Koloniën, waarin de Djambi-concessies worden Votgegeven aan de Kon. Ned. 'Fe- toolOrCtm-Maatschappij. De Marine heeft te Amsterdam aan besteed: a. het leveren van versch rund- vleesch voor de zeemacht te Amsterdam, Willemsoord, Helle voet sluis en voor de kweekschool te Leiden van 1 Jan. 1914 tot en met Juni 1914. Ingekomen 6 biljetten. Laagste inschrij ver Yleeschhouwerij-Maatschappij J. B. Zeehandelaar f 71.90 per 100 K.G.b. het weghalen der spoeling. Ingekomen 5 bil jetten. Hoogste inschrijver J. W. Koster, N.-Amstel, f665. Gisteravond te kwart voor elven wa ren velen in de wachtkamer van het Hol- landsch© Spoorweg-station in Den Haag aanwezig tot het brengen van een afscheids groet aan onzen gezant te Londen en me- 2*. j ^rees van Swinderen, die defini tt&f daarheen vertrokken. De burgemeester van Den Haag ver laat aan het einde dezer week ongeveer met een maand verlof de Residentie. Uit -Londen schrijft de correspondent van de ,,N. R. Ct." dat Sir Horace Rum- bold, die van 1888 tot 1896 gezant van En geland te 's-Gravenhage was, is overleden. Sir Horace Rumbold is 84 jaar oud gewor den. Na zijn vertrek uit Den Haag is hij tot 1900 gezant te Weenen geweest. Het voorstel van B. en Ws. van Gouda tot het schenken van het benoodigde ter rein en een bijdrage van ƒ75,000 in de kos ten van een nieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool werd door den Raad aangenomen. De Raad van Hilversum heeft beslo ten tot verpliohte winkelsluiting. Vopr het examen vrije- en orde-oefe ningen is te Amsterdam geslaagd P. van Daalen, van hier, en te Breda de heer Jac. Smit, van Leiderdorp. De afd. Haarlem van den R.-K. Volks bond zal bij haar 25-jarig bestaan in de Paaschweek van het volgend jaar een na tionale reclametentoonstelling en een huis- vlijttentoonstelling houdenin den herfst een nationalen tooneelwedstrijd. II. M. de Koningin heeft aan een daarvoor bestaande commissie f50 doen toekomen ten behoeve van de weduwe van den vermoorden onbezoldigd rijksveld wachter Boers, te Diever. In de Geref. kerk te Maassluis (B.) is Zondag bij dè collecte een gift van dui zend gulden gevonden. Dit bedrag moet aldus verdeeld worden: f400 voor de dia conie, f 400 voor de school en f 200 voor de kerk. Uit Arnhem meldt men aan de ,,N. R. Ct.," dat het oud-Kamerlid de heer B. H. Heldt ernstig ziek is. Hij lijdt aan blinden-darm-ontsteking en is opgenomen in het Arnhemsche Diakonessenhuis. Naar „De Standaard" verneemt, zal door vrienden en corporaties op het graf van wijlen profr dr. Van Rhijn, op het Noorderkerkhof te Groningen, een monu ment opgericht worden. De Vereeniging ter Bevordering der Gezondheid in de grafische vakken in Ne derland zal, evenals in 1912 en 1913, weder om in verschillende plaatsen van ons land, een Bloemendag organiseeren ten bate van een te stichten Herstellingsoord voor alle mannelijke en vrouwelijk© personen, werk zaam in genoemde vakken. BOSKOOP. De Commissai-is der Konin gin in Zuid-Holland heeft aan dr. H. Di van Eijk, arts alhier, op diens verzoek met ingang van 15 November a.s. eervol ont slag verleend als lid van de Gezondheids commissie te Bodegraven. BENTHUIZEN. De in deze gemeente ge houden inteekening voor bijdragen voor een gasverlichting in de Ned. Herv. Kerk, heeft ruim f 250 gulden opgebracht. HAARLEMMERMEER. De dieven van het gestolen paard van den landbouwer Rou- bosch zijn opgespoord. Het zijn e>en ziekere Spreeuw van N.-Vennep en Olieslagers van Iji9serbroek. Zooals reeds gemeld is, hadden ze het paard uit de schuur gehaald, het hoofdstel aangedaan en waren zoo op stap gegaan in de richting Haarlem. Bij de Cruquis hebben zij gepoogd het beest te verkoopen voor f 150 aan een boar, die het beest voorspande en er meel naar Haarlem reed, naar een stalhouder. Deze bood voor het dier dadelijk f 200, wat geen wonder is, daar het zeker f 500 waarde had. De verkoopers hebben echter niet lang ple zier van hun geld gehad, want do eigenaar kwam alras opdagen en constateerde, dat het verkochte paard het zijne was. De politio legde de hand op de dieven en sloot ze op ia -Liet arrestantenlokaal te Nieuw.Vennep. KATWIJK AAN DEN RIJN. 't Was gis teren voor de Vereeniging van Tuinhouw- belangen alhier een dag, waarop het Bestuur de aandacht meende te moeten vestigen. Bij het begin der veiling kon da voorzitter, de heer A. Heemskerk mededeelen, dat tot heden gedurende 1913 reeds voor ruim f 50.000) was geveild, voegt mén hierbij het bedrag der veiling van dien dag zelf, dan komt men tot ongeveer f 5200, en bereikte daarmede een cijfer van f20.000 meer als het geheele vorige jaar, toen vooir ongeveer f32000 werd geveild. In eenige welgekozen woorden bracht de Voorzitter deze cijfers in herinnering, hij noemde dit een heugelijk feit-, want bij de op richting dor vereeniging waren m- velen, die meenden, dat 't met een dergelijke ver eeniging te Katwijk toch niets zou worden. Hij hoopte, dat deze gunstige resultaten tot gevolg zouden hebben, dat al de tuinders Zich bij de vereeniging aansloten, en niet alleen die van Katwijk, maar ook uit de om liggende gemeenten, zoodat de tijd niet verre méér zou zijn, dat niet meer behoefde te wor den gevraagd, wat is de prijs der producten! in Noord-Holland, maar hoe is de prijs te Katwijk. Het behoeft geen betoog, dat deze woor den van den Voorzitter, met algemeone in stemming werden begroet. Koopers, zoowel als verkoopers werd daar na een sigaar aangeboden, die op het verder gunstig verloop der veilingen werd opge rookt 1 LISSE. Ook hier ter plaatse is gistor- avond opgericht een comité voor volks- petionnement of plaatselijke keuze inzake drankgelegenheden. Voorzitter is dr. M. De Graaff; secretaris, de heer J. Walra ven en penningmeester do heer Joh. van Dijk. OEGSTGEEST. Op 11 November a. hoopt ds. A. J. Ruys zijn zilveren jubileum te gedenken als predikant alhier. VALKENBURG. Deze week vergader den de commissarissen der volks-leesbiblio- theek en namen onder meer 't besluit, haar voortaan geregeld den eersten Vrij dag in November te openen. SASSENHEIM. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool is benoemd de heer Liesker, te Hónselaarsdijk. Enkele dames en heeren zijn van plan nog deze maand een muziekavondje te or ganiseeren. We krijgen enkele nummers voor orgel, piano, viool en zang en een paar voordracht err. Do eventueel© baten zullen vloeien in de afdeelingskas van „Het Groeno Kruis". WARMOND. In deze gemeente komen 42 personen in aanmerking voor ouder- doms-rente. -WASSENAAR. Do heer J. Dieben, on derwijzer aan de R.-K. Jongensschool, al hier, is met ingang van 1 Jan. 1914 be noemd tot onderwijzer aan de R.-K. school te Sassenheim. ZOETERMEER. Het bestuur van den Driomanspolder, onder Zoetermeer en Stompwijk, heeft tot poldermeester be noemd de heer Joh. C. van Dorp Wz., alhier. ZOETERWOUDE. In den afgeloopen nacht werd de politie aan den Haagweg alhier, gewaarschuwd dat een jongo man van goeden huizen den boel in en buitens huis heftig op stelten zette, en zij werd verzocht handelend op te treden* doch' helaas 't bleek al spoedig dat deze jongen een aanval van krankzinnigheid' had in welken toestand hij iedereen bedreigde en zoo mogelijk mishandelde. Derhalve werd door de politie dr. Kooyman daar in de buurt wonende gorequireerd, welke dan ook tot onmiddellijke overbrenging naar een krankzinnigengesticht adviseerdo welke raad terstond werd opgevolgd. Een en ander verwekte in 'fc nachtelijk uur zeer veel ontsteltenis. ZWAMMERDAM. Het herhaliugsonder wijs aan de Op. school no. l is aangevangen met 8 leerlingen. Meisjes hebben zich ouder gewoonte niet aangegeven. Op een desbetreffend verzoek om de beide onderwijzeressen aan de openb. sehool no. 1 tot verhooging harer jaarwedde voor het geven van ondlerwijs) in de hand werken, welk onderwijs buiten de gewone sohooiuren wordt verstrekt is dit salaris gebracht van f25 op f 37J. „Het Teeken des Kruises." Allemaal vreemde gezichten. De schouw burg bood gisteravond zoo'n geheel anderen 'aanblik dan gewoonlijk. In de baignoire niet 'de kalm genietende kunstminnaars maar lachen de, pretmakende boerendeerns; geen parterre met hier en daar een licht, kleurig toiletje, alles in stemmig donker; de studentenban- ken geheel bezet, zonder dat er echter een enkele student zat. De omliggende dorpen hadden een niet onaanzienlijk deol geleverd van het publiek. De opkomst was inderdaad zeer goed. Bovenin waren de drie rangen uitverkocht, mJet het parterre was het even zoo gesteld en de baignoire wa9 flink bezet. Alleen in de loge bemerkten we slechts énkele bezoekers. Spree kan dus tevreden zijn. En over het bezoek, èn over het succes. Er is stevig geapplaudisseerd. De aanwezigen genoten en hert laat zich aanzien, dat het suoces blijvend Zal zijn, ook hier in Leiden. „Het Teeken des Kruises" Oen Engedsch! "maaksel, moet op velen indruk maken en tnien kan gerust aannemen, dat de ruim twee-, honderd voorstellingen door Spree's ensemble nog door velo gevolgd zullen worden. Na al die voorstellingen heeft de l aanklee ding van dit stuk nog niets geleden. Do tooneel-aankleeding deed voor het oog nog 'als nieuw, de kostumes waren nog frisch èn kleurig. Wel deden de vertrekken niet aan de zalen in een Romeinsch paleis denken, was do troonzaal zeer sober, het gxootsche geheel op de illustraties afgebeeld, misten we tot ons leedwezen, ïnaar do grootte van do Bühne zal hiervan! wel Idle oorzaak' zijn. Was dat soms ook do rcdlen, dat het atrium! van Nero's paleis in hot vierde bedrijf als straat in Rome Ödenst moest doen? Dat hadden we graag vermèden gezien. Het atrium zelf was trou wens ook wel wat te eenvoudig, alleen een achterdoek. De muziek bij dit drama kwam ons al zeer ongemotiveerd voor. 't Is ons niet recht duidelijk geworden, dat het binnenkomen van den een van orgelmuziek moest ver gezeld gaan. De eerste Christenen zullen bij het zingen hunner liederen het ook wel zonder begeleiding hebben gedaan. Meerdere wijding gaf de muziek ook nieb aan het geheel. Ware dit zoo, dan zou er meer stilte in de zaal hebben gchcersclit. Sommige spelers gaven heel goed spel te zien. Spreo was als Marcus Superbus-. Spree. Dat zegt genoog, Hijrweet altijd zijn toehoorders te treffen. Zijn echtgenoobe, Sofie Spree-Te Mytelaar, gaf een treffende jonge Christin, vooral indrukmakend door groote soberheid in actie. Spree's dochtertje speelde verdienstelijk een travesti, de Christen jongen Stephanus. Arbous mag als Nero niet ongenoemd blijven. Hedenavond gaat „Het Teeken des Krui ses" vóór de tweede maal. Tentoonstelling NI. W. van der Valk. Kunsthandel Sala. Deze expositie heeft een niet onbedui dende metamorphose ondergaan. Wanneer men dit werk, tot kort geleden te Utrecht tentoongesteld, gadeslaat, verwondert men zich niet over de enthusiast© besprekingen, waarmede het aldaar werd ontvangen. Het is van gansch wat beter komaf, dan hetgeen hier te voren werd vertoond, althans wat het schilderwerk betreft. Dat hij aldus aan vankelijk een indruk moest maken, die min der aan de werkelijkheid beantwoordde, zal wel vanzelf sprekend mogen he eten. Deze nieuwe collectie geeft ook onze Btadgenccoben eens inzicht in wat deze schil der in olieverf vermag te bereiken. Aanmer kelijk meer kracht en gloed, weidsoher praal van kleuren en breeder opzet der ge gevens weet Yan der Yalk hierin tot uiting te brengen. De stillevens met 'Jteb nauwkeurig be werkte Chineesoh porcelein, de fijn getee- kende schelpen, met de kleurige sinaasap pels en groene gemberpotten, met hot zorg zaam geaquarelleerde kristal en glaswerk bewijzen zooveel meer meesterschap en vol komenheid van techniek. Ook de landschappén en waterpartijen in olieverf dragen bekoorlijker qualiteiten aan atmosfeer en stemming/getuigen van liefde voor het plein-air van het zonlicht en grij zen neveldag. Hier vergeet ge den teeke naar van strakke lijnen en wordt gedron gen tot bijval en verwondering voor den dichterlijken impressionist. Er ijn hier studies die voor een Voerman niet onder doen, die U een voortleven in Van Goyen's geest doen vermoeden. Het zou wen-kelijk te betreuren z'vn ge weekt, indien deze veelzijdige kunstenaar zijne, mijns inziens, moest verdienstelijke zijde, ons nog Langer had schuil gehouden. Het zoude een onjuisten indruk omtrent diens persoonlijkheid hebben gewekt. En ware dus Yan der Valk te kort gedaan, in dien den belangstellende, die zijn indruk zoo volledig mogelijk wenscht té zien, er thans niet op werd attent gemaakt, dat dezo nieuwe, diens gaven boter repreaenteerende, collectie, voor zoover het schilderwerk be-' treft, met de voorgaande bijna niet in ver gelijking kan treden. Tot het einde van deze week blijft deze keurige verzameling nog bijeen. Vorsten uit 0(i«l-BnI>yloi»ië. Hedennamiddag aanvaardde de nieuwbe noemde hoogleeraar iu de Assyriologie aan do Rijks-Universiteit alhier, prof. dr. G; J. Thierry, zijn nieuw ambt met een rede. uitgesproken i,n de Stadszaal, over„Vor sten uit Oud-Babylonië tijdens de eerste bloeiperiode va.n de stad Lagas". Spr. ving aan zijn talrijke hoorders uit te noodigen zich met liem eenige oogenblikken in den geest te verplaatsen naar het Oosten, naar het land der oude on geheimzinnige wijsheid, „aan de rivieren van Babel". En dat niet in den tijd, waarop de Joden „daar zaten en weenden", nadat zij door Nebucad- nezar derwaarts waren gevoerd in de 6de eeuw v. Chr., thans juist 2500 jaar ge leden. Van dat tijdstip ging hij nog 25 eeuwen terug naar de overgangsperiode van het 4de tot het 3do millemnium. Over /lie grijze oudheid omstreeks 3000 jaar voor Chr. begint thans de dagerand der geschiedenis te gloren. j In het schemerduister zien we nu "de verte, bij liet zwakke licht on^r tegen woordige kennis, talrijke 'onrlijnde ge daanten aan ons v.oorbj^ Zweven Tegen den grauwen achtergrond dier individualiteits-' looze, vlakk£ inenschenmassa teekenen zich van tijd tot lijd enkele vorstelijke personen af, Wij roepen dan den naam uit van zoo'n koning uit do dagen vanouds. En van uit hét nevelig donker treedt naar voren en nadert eenig'szins tot ons een dier zwijgende, „wankendo Gestalten". Zij komt een oogen- blik in helderder licht, om weldra in het duister terug te keören. Bij de verschijning van den eenen koning wordt een onheilspel lend wapengekletter en krijgsrumoer verno men, hij een ander vorst weerklinken lof zangen, aangeheven bij een tempelwijding. Dan weer hooren wij een oogenblik do weeklachten van onderdtukte weduwon en weezen. Zoo wisselen de beelden elkander in bonte grilligheid af. Na deze inleiding, zeido spr. een en ander te willen mededeclen over een viertal vor sten uit Oud-Babylomc tijdens de eerste bloei periode van de stad Lagas. Na een viertal vorst m de revue to hebben laten passeeren, waarbij hij zoovec-l mogelijk de brontien .zelf liet spreken, eindigde spr. met de gewone toespraken tot curatoren, hoogleeraren en studenten, zich in 't bijzonder richtende tot de hooglceraren Snouck Hur- gronjo, Eerdmans, Wenrinok en Chantepio de la Saussaye, terwijl hij zijn leedwezen er ever uitsprak, dat zijn collega Kristensen, door een buitonlandsche reis verhinderd is tegenwoordig to zijn. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Nov. aan J, G. de Jongh op verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H.-B. te Utrecht; is met ingang van 1 Jan. aan L. Koning op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de li. H.-B.-S. te Zwolle; is J. M. II. Dobbclman benoemd tot burgemeester van Nederweert; is benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting te Hoorn A. A. de Jongh, burgemeester van Hoorn is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. van Noordennc, voorzit ter van de Utrechtsche Handelsvereeniging te Utrecht; is voor het tijdvak van 81 Oct. 1913 tot 16 Juni 1914 aan J. Elema, te Assen, het onderwijs in ontginning en grondverbete ring aan de Rijks hoogero land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen opgedra gen; is prof. dr. J. D. van der Waals, lid van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut to Amster dam, aangewezen als voorzitter van het college, en is aan dr. P. Zeeman, hoog leeraar aan do gom. Universiteit te Am sterdam, op verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van voormeld college, onder dankbetuiging. De Maatschappij der Nederlandsche letteukunde houdt haar gewone Maande- lijfcsche vergadering op Vrijdag, den 7den November 1913, des avonds acht uren in hot Gebouw v. d. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Leiden. De heer mr. dr. J. G. Overvoorde houdt een voordracht met lichtbeelden over: „OudU Holla-ndsohe monumenten in Zudd-Afrika". De Kloosterkerk i n Den Haag. Het dakgeraamte op de ontredderde mu ren van liet gebouw moet, naar het „Vad." meldt, weer verdwijnen, daar d° rijksarchi- tect den bouw heeft afgekeurd. Het rijk verleende subsidie, omdat de Kloosterkerk wordt beschouwd ris een mo nument. Voor de restauratie van monumen ten wordt geldelijke steun gegeven, nadat de restauratie-plannen eerst zij i goedge keurd. Het rijk helpt bij restauratie, niet bij niéuw-bouw, en het dak moest dus ge restaureerd en veel mogelijk in zijn ouden staat hersteld worden. Men leverde dan ook een restauraty'o plan in, dat wierd goedgekeurd. Aangezien de kosten echter zeer hoog zouden loopen, verzocht de architect den rijksarchitect, voor een gedeelte van de bekapping vuur- hout in plaats van eikenhout te mogen ge bruiken. De rijksarchitect stond dit toe voor de gedeelten, welke aan het oog ont trokken zouden blijven. Nu was echter ook een nieuw constructie- plan gemaakt, dat niet aan nadere goed keuring werdonderworpen. Dit is nu £,f« gekeurd. Een hel angr bVcTé schenking. De „Staatscq^r&.nt" deelt mede, dat door mr. H. van Hogendorp te 's.Graven- hsj^e, ook namens de. verdere kloinzooi Van Gijsberl Karei van Hogendorp, tri plaatsing in hét Algemeen Rijksarchief zija aangeboden de papieren afkomstig van den vermaarden staatsman, die, nu juist honderd jaren geleden bij het herstel deïj onafhankelijkheid van Nederland, zulk ccnj op don voorgrond tredende rol gespoeld heeft. De verzameling, die meer dan 130j portefeuilles vult, bevat niet alleen hetj' handschrift der (gedrukte) gedonkschrif ten van Gijsbcrt Karei, maar ook een uit* voCrigi© correspondentie van hem zoo métj zijn familie als met anderen uit de jaren; 1772—1834, voorts vele adviezen en opstob len van den staatsman, en oorrespondent

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1