kunstwerken (olieverf) I d VALK SPUISTRAAT, tegenover de Passage DEN KAAG. SORITTERENDE ETALAGES. tot 8 November geopend. Kunsthandel O. SULH ZONEN. No. 164l72. LEIDSGH DAGBLAD) Maandag* 3 Novsmbsr. ïwssie Blad. Anno 1913 Buitenlandseh Overzicht. Telegrammen. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. De Engehche kroonprins is tegenwoordig op rois. Reeds is bepaald, dat hij met Paschen aan het Hof van den tsaar een bezoek zal brengen. En nu is direct het gerucht ontstaan, dat hij zich verloven zai met tsaren zestien-jarige doch ter Tatiana. In Engelsche Hofkringen wordt dit ge rucht tegengesproken en verklaard dat er, voor de prins 21 jaar oud wordt (in 't jaar 1915) aan zijn huwelijk niet te denken valt. Onder alle omstandigheden moet zijn gemalin protestant zijn. Voorloopig moet de prins zooveel mogelijk van Europa, door eigen aanschouwing, leeren kennen, en daartoe behoort ook het zuiver parti culiere bezoek, hetwelk hij met a.s. Pa schen te Petersburg gaat brengen. In deu zomer van 't komende jaar zal de prins zijn studiën te Oxford beëindigen, in den herfst zal hij bij het 10de regiment huzaren te Alder shot dienst gaan doen en later gaat hij als luitenant ter zee met de vloot kruisen en de dominions bezoeken. Deze reis om de wereld zal wel niet voor de herfst van 1915 een aanvang nemen en zal een jaar duren. In Engelsche hofkringen schijnt het vast. te staau, dat vóór dien tijd aan een ver loving niet gedacht wordt. Na alles wat er gebeurd is in de Bruns- wijksehe troonskwestie laten de W elfen toch niet af om de zelfstandigheid van het oude koninkrijk Hannover te eischen. De Welfische vereenigingen zijn verzocht geen manifestaties in Brunswijk te houden, wan neer Ernst August zijn intrede er zal doen en dit verlangen zal ook worden nageko men, maar de oude strijders voor vrijheid willen de Welfische kwestie met de troons bestijging in Brunswijk niet als geëindigd beschouwen. In oen vergadering van de Democratische Vereenigh r te Hannover verklaarde n.1. die vroegere Welfische afgevaardigde Land- wost, dat de Welfen thans weliswaar allee zullen vermijden wat den nieuwen hertog on aangenaamheden zou kunnen berokkenen, maar dat zij de eischen van hun program blij ven handhaven. Alleen zal er eenige wijzi ging komen in hun taktiek. Met Brunswijk, zeide deze spreker, heeft Hannover niote te maken. De oude hertog van Cumberland leeft nog en voor hem en bet recht van het volk blijft de partij strij den Haar'doel is en blijft: herstel van het koningkrijk Hannover. Tn ons vorig overzicht hebben we een ge schiedenis- verhaald van het weigeren van ridderorden door een paar hee- ren, die voor hun moeiten en zorgen voor 't Volkrrenslagg-edenkteeken zich die gunst hadden waardig gemaakt. De burgemeester ran Leipzig had geweigerd, omdat hij Hntje« van hooge.r orde bezat dan de hem nu aan- gebocle n K r oon o r d'e- twe e de -klasse. Burgemeester is echter op zijn besluit te ruggekomen. Er is een klein beetje gemar chandeerd. De keizer heeft het gebeurde be paald hoogst onaangenaam gevonden en burgemeester Dit.trich de ster van de Kroon orde beloofd. Binnenkort zou hij die krijgen, maar dan moest dit lintje eer et geaccep teerd. Voor de ster heeft de Leipzig?r bur gervader zeker veel gevoeld, want bij heeft toegehapt en Kleimens Thieme de eenige weigerachtige gelaten. In Herefordshire gaan de hoofdonderwij zers staken. Het uitvoerend comité van do Nationale Onderwijzers-ereeniging heeft een honderdtal brieven aan schooldirecties verzonden, waarin wordt aangekondigd, dat den 31 den Ja.nuari a. s. de hoofd-onderwij- zer of -onderwijzeres ontslag zal nemen als protest tegen bet lage salaris, da/t aan hoof den van scholen wordt uitbetaald. In een onlangs gepubliceerde verklaring werd ge zegd, dat het gemiddeld salaris van hoofdon- derwij/ers in Herefordshire ongeveer 134 p. St. bedraagt, terwijl dat, over geheel En geland berekend, 176 p. St. bedroeg. Minister Church ill Weeft een poosie g'è- leden gesproken over staking gedurende één jaar van het bouwen van groote oorlogsschepen. Engeland en Duitsch- land zouden dan het volgend jaar voor dat doel geen millioen mogen he-ded-en. Doch Duitschland gevoelde niets voor liet plan. Nu heeft dit voorstel echter weerklank gevonden in het Amenkaanschc Huis van Afgevaardigden, waar Hensley voorstelde, president Wilson te verzoeken het voorsbei met alle kracht te steunen. Clark, do presi dent, beval de motie warm bij het Huis aan. „Als Engeland, Duitschland en de Ver. Sta ten voorgaan, zal aldus Clark wel licht de zotte wedloop in bewapening gestaakt kunnen worden." Tot stemming is het nogniet gekomen, daar het vereischte aantal afgevaardigden niet aanwezig waa. Ook de i,Matin" deelt thans mee, dat Huerta met groote meerderheid tot presi dent van Mexico gekozen is. Het con gres moet zich nog over de geldigheid der verkiezing uitsjmeken. Dit is evenwel niet meer dan een vorm, want, gelijk men weet, heeft Huerta indertijd zijn tegenstanders er reeds uit verwijderd. Carranza, de meest invloedrijke tegenstan der van Huerta, heeft aan de New-Yorksche „World" een verklaring gezonden, waarin hij verzekert, dat meer dan 80,000 man zich onder zijn vaandel hebben geschaard, en dat hij in alle staten van Mexico, behalve in Yucatan, Chiapas en Oaxona de macht in handen heeft. Hij herinnert zijn beweging tegen den „overweldiger" als gouverneur van den staat Coahuila begonnen te zijn en zegt, dat de geheele natie de rechtvaardigheid van zijn zaak inziet. Van rust zal dus voorloopig geen sprake zijn. Naar uit Kaapstad aan de „Daily Tel." gemeld wordt, wint meer en meer de meening veld, dat generaal Botha binnenkort als mi nister-president zal aftreden, ten behoeve van een politious, die in staat zal zijn de eenheid in de Zuid-Afrikaansche partij te herstellen. Het is op het huidig oogenblik onmogelijk te zeggen, of het geruoht gegrond is. De aanhangers van Hertzog hechten er geloof aan, te meer daar zich onder de voorstan ders van Botha een vrij sterke strooming open baart, die ben koste van alios de harmo nie in de partij wil herstellen. Het ritueele moord- proces te Kief. KIEF, 2 Nov. (R. O.). Hedenavond werd aangevangen met het verhoor der theolo gische deskundige. Pranaites verklaarde, dat de Talmud indirecte aanwijzingen en voorschriften bevatte over het gebruiken van christcnbloed. Het geval Justschinsky geleek in alles op een ritueelen moord, vooral de dertien wonden aan de slapen en de kwetsuren aan den hals wezen daar op. Getuige verklaarde, dat de geschiede nis tweehonderd door de joden bedreven ritueele moorden kende. Het d ationale mijnwerkers- congres. BRUSSEL, 2 Nov. (R. O.). Op het na tionale mijnwerkerscongres yrerd de toe stand der mijnwerkers besproken, bene vens de door verscheidene maatschappijen aangekondigde loonsverlaging van 10 15 pCt. Er werd een motie aangenomen waar in besloten werd tot voortzetting van de campagne ter verkrijging van een mini mum-loon. Engelsche generaals naar T u r k ij e. KONSTANTINOPEL, l Nov. (R. O.). Aan Hakki-bey te .bonden zijn instructies gezonden, om aan Engeland te verzoeken, inspecteurs en specialiteiten te zenden met het oog op de voorgenomen hervormingen. "Volgens de „Tibane" heeft Sir Edward Grey baloofd, inspecteurs-generaal te zul len zenden. Bulgarije en Servië. SOFIA, 2 Nov. (R. O). Te Sofia zijn 1 door de Russische regeering nieuwe stap pen gedaan teneinde de diplomatieke be trekkingen tusschen Bulgarije en Servië te herstellen. Een tegenspraak. SOFIA, 2 Nov. (R. O.). Het orgaan van Gusschoff ontkent, dat Bulgarije, in sa menwerking met Turkije, bij Roemenië en Oostenrijk stappen zou gedaan hebben, om te geraken tot het sluiten van een verbond, met het oog op de veröeeling van Ser visch grondgebied. D e verkiezingen 11 a 1 i ROME, 2 Nov. (R. O.). Om 11 uur 's avonds zijn van de 101 uitslagen er 20 bekend. Er zijn gekozen 13 ministerieelen, 4 socialisten, 1 radicaal, 1 republikein en 1 dissidente socialist. ttleïsjesgezetflen. Het heeft de kloeke leidster van de Meisjes gezellen of Padvinsters, mevrouw Hammes, moeite gekost deze Verecnigïng vasten voet in onze stad te doen krijgen. Dat onze jon gens padvinders worden, zich aan strenge, discipline gewennen, zich ontberingen ge troosten, nu ja, dat gaat nog, maar dat ook do meisjes, en nog wel meisjes uit den deftigen stand, daaraan zullen meedoen, neen, dat is velen moeders te erg. En toch is. het. voor de lichamelijke en geestelijke vorming van uw dochter zoo goed, repliceert al bij voorbaat mevrouw Hammes, en zij gaat al het goede opsommen. Sommige moeders cnvaders gaven zich gewonnen. Met drie meisjes begon onze leid ster. Menig, ander zou gedacht hebben: Laat mij daarmede maar niet beginnen. Willen de ouders het goede niet voor hun dochters, dan mooten zij het zelf maar weten, ik kan mijn vrijen tijd wel aan iets anders besteden. Alleen zij, die gelooft in het werk, dat zij onderneemt, volhardt. En men moet mevrouw H. over de beteekenis der Meis jesgezellen hoeren om te weten, dat zij ge looft, dat deze beweging een toekomst heeft. En zoo is zij blijven volhouden en lang zaam, dooh gestadig is haar clubje aange groeid. Andere vrouwen heeft zij warm weten te malcen voor het schoone werk, de eerste gezellen zijn zoo Ver, dat zij ook al reeds de jongere zusters kunnen voorgaan; de ge. meente stond de Verecniging eenige lokalen af in het oude huis van prof. Van Leeuwen en Zondag waren belangstellenden in de ge legenheid iets van het werk en streven deï Vereenigdng te aanschouwen. Er werden in het feestelijk aangekleeds clubhuis een aantal reoruben geïnstalleerd cn deze plechtigheid werd door de ouders der meisjes en verdere belangstellenden, waai*, onder de jafdeelingen Den Haag en Rotter dam en Leidsche padvinders, bijgewoond. Mevrouw Hammes (heette de aanwezigen hartelijk welkom en terwijl de meisj'es in go- lid stonden geschaard, sprak zij dezen toe, waarna de novitiae de aanvoudigo belofte aflegden, waarin pij betoogden haar best te zullen doen in huis, op school en daar buiten; niet omdat het haar wordt geboden, maar omdat zij hetzelf noodig achten, om daarna in (de Voreeniging te worden opge nomen. De leidster wees do meisjes nog eens op haar verplichtingen, waarna zij een gemeen schappelijk lied zongen, waarna de leider der Leidsche Padvinders-Vereen de heeï Steyns, mevrouw Hammes hulde bracht voor haar volhardend streven en haar geluk wenschte met het eindelijk verkregen sucoes. Daarop werd. de bazar geopend, waar ver schil lende door de meisjes zei ven vervaar digde voorwerpen en de groenten der dooir de gezellen bewerkte volkstuintjes waren uit gestald, een kijkje genomen in den ambu lancedienst, waarin dr. Boonacker op wel willende wijze den meisjes onderricht geeft; en om te laten zien, dat zij van dezen cursus hebben geprofiteerd, werd een ong*eval ge simuleerd jen do eerste hulp bij ongelhlk geboden. Daarop volgde eien uitvoering van muziek' cn zang. Men kwam in de door de meisjes zelf gerneubi Leerde theekai i^v b y en om een kop thee of een glas limonade to gebruiken, en zoo werd de middag, iecht gezellig door gebracht. Wij wedden, dat vele mc-Njes, die dit lezen, lust. zullen krijgen om zich aan te sluiten en dat menige, moeder daartoe gaarne toe- J s temm i ng z al ge vo n Vereeiiiging tot Bevordering «Ier Bonwkniist te Leiden. Honderd-enmcht-en.twintigste vergadering, j gehouden in het Nutsgebouw. Zeer zeker had de voorzitter, de heer J. A. Verhoog gelijk, toe.n hij in zijn opwekkend openingswoord memoreerde dat deze eerste vergadering van „Bouwkunst" in dit winter seizoen, plaats heeft onder gunstige omstan digheden. Immers, wanneer wij de lijst in zien van do hoogbegaafde personen, die zich bereid hebben verklaard in dezen cursus een spreekbeurt te vervullen, blijkt hieruit ten duidelijkste, dat de leden van „Bouwkunst" door het Bestuur in de gelogenhedd worden gesteld, hun kennis te verrijken en dat wel op veelzijdig gebied. Waar dr. v. Giffen de rij van sprekers opent, krijgen we nog in de toekomstige vergaderingenprof. Pij per, dr. Holwerda, L. A. Verhoog en Jan de Quack. Het is nu maar aan de leden om door oon trouwe opkomst het bestuur in deze erkentelijk te zijn voor zijn bemoei ingen, in deze. Nadat de notulen waren goed gekeurd, was het woord dan voor thans aan den hoer dr. A. E. v. Giffen, conser vator aan hot Museum van Oudheden, alhier. Spreker had. tot onderwerp gekozen„Over oudere en jongere terpen in Nederland, en Duitschland", en begon met er op te wijzen, dat hij eerst wel eenigszins geaarzeld had. oen spreekbeurt te vervullen, daar de bouw kunst der terpbewoners al heel weinig met de bouwkunst in den engeren zin van het woord te maken had. Geheel vrijgelaten in de keuze van onderwerp, heeft spreker echter met graagte aan de uitnoodiging gevolg ge geven, daarbij bedenkende, dat een terp als geheel, wel een van de meest gecompliceerde prae-historische oonstructies is. Daarom wil spreker thans iets niededeelen over die greot- sehe cultuuroverblijfselen en wel over de oudere in Nederland, spcoiaal Friesland en Grqningende jongere en zelfs reoente uit- loopcrs in Duitsohland. Het was de bedoe ling het onderwerp meer in 't algemeen te behandelen; d/it verkieslijker achtend boven het treden in de beschouwingen van een moer speciaal onderdeel uit de terpgeschiedcnis. Onder terpen dan zijn te verstaan alle heu vels of verhevenheden in de Nederlandsche en Noord-Duitsehe kleistreken, die deels door menschenliand gevormd, deels door afval producten van meusoh en dier ontstaan zijn. Zij hebben of haddon ton doel do bewoners der open zeekusten en rivieroevers bij hoogen waterstand te beschutten. Wij kunnen die terpen nu naar vorm en grootte verdoelen in grootero woonhcuvels en kleinere vlucht heuvels of vliedbergen. In verband met haar bestemming is iedere reeks afzonderlijk nog weer op te 1 oasen in twee siib.gToopen van pas sieve of rustende terpen eenerzijds, van actieve, thans nog f unct ion neerend<j ander zijds. De passieve dan zijn ouder en meestal grooter en staan thans niet meer aan hoo- gore vloeden bloot, daar dijken than3 haar ligplaatsen tegen hoogwater beschutten. De actieve daarentegen zijn jongere en gewoon lijk kleiner, en dienen tot op heden, ter be veiliging bij abnormale waterstanden, dewijl zij gelegen zijn aan opon, niet door dijk-an beschermde kusten. Begeeft men zich m| Noord-Nederland of N oordwes t-Dui tschland zeewaarts, zoo kan men waarnemen, hoe de hoogere en meer heuvelachtige zand- of geestgronden met hun heidebosschen en. hoogo venen, vervangen worden door osn uitermate vlak landschap, de z.g. kleistreek. Soms bevindt zich tusschen zand. en klei nog Con laaggelegen overgangszone van over- gangs- of laagveen; soms ook ontbreekt deze. In de oudere, gewoonlijk meer binnen waarts gelegen kleistreken nu, vindt men' overal meer of min uitgebreide heuvels, ter wijl dijken, soms in meerdere ketens bijna het geheele gebied tegen het aangrenzende zeewater beschutten. Soms dragen die heu vels .geen woonsteden en vormen slechts een afgeronden koepel, beeld van onverzettelijk heid en brute kracht, dan weer dragen zij op hun breede ruggen een enkele boerderij of klein gehucht, doch ook torsen zij groote dorpen en zelfs steden als Leeuwarden, Dok- kum, Einden, enz. Zijn de terpen, die de dorpen met hun aardige Romaanseh-Gotliische kerkjes, tot steunvlak dienen, nog ongeschon- den, dan breken zij dikwerf de eentonig heid van het vlakke landschap op schil derachtige wijze. Dan is zoo'n terpdorp, dat zich door zijn conoentrischen bouw op ty pische wijze van de z.g. dijkdorpen met hun langgerekte bouworde or. derscheidt, een sie raad van het landschap. Meestal echter zijn de terpen geschonden en gedeeltelijk voor landbouwdoeleinden afgegravendan leveren zij er een treurigen aanblik en gelijken ruïnes. Het verbreidingsgebied dier heuvels beslaat de geheele Oostelijke Noordzee-kust tusschen België in 't Zuiden en Denemarken in 't Noorden. Aan de hand van tal van foto's en eon fraaie collectie lichtbeelden, werden nu door spreker al die terpgroepen en afzon derlijke terpen nader verklaard, zoo wat be treft opbouw of samenstelling, als hun lig ging ten opzichte van elkaar en de hun thans nog bedreigende of bedreigd hebbende storm vloeden enz. Uit die fraai gestyleerde beschou wingen van den heer v. Giffen vernamen wij tal van geologische on archeologische bij zonderheden, dateeren de van of ver voor onze -jaartelling. Wat de hecren daar met zekerheid van weten berust vanzelf lo. bij datgene wat de Friosche kronieken daarvan vermelden, verder bij hot. doorsnede-profiel der gedeeltelijk afgegraven terpen on vanzelf ook Bij do vondsten. Juist van deze opgegraven voorwerpen werd een keurige serie op het scherm geprojecteerd, vondsten vanuit dom Frankischen en Saksisohen tijd, die bewijzeni hoo oeroud deze vluchtheuvels roeds zijn. 't Zou mij te ver voeren hier alle jaar tallen en bijzonderheden te memoreeren, die de geachte spreker als 't ware maar uit demouw schudde, doch ik moet toch nog even vermelden, dat ook tal van. opgegraven voorwerpen uit dien oertijd aanwezig waren. Na de pauze, die nu v0lgde, vergezelden wij den lieer Van Giffen op een reisje door hem over zee gemaakt naar de Sloeswijkscho kusten, daar in die omgeving van „de Hei ligen"-, de bekende waddeneilanden. We aanschouwden het schilderachtige „Hillgen- lei", bekend uit het werk van Frenssen, en wij ^agen de barrevoets gaands terpbe woners, die n.b. bij mistig weer te midden van het omringende water in liun eigen Heimath den weg niet kunnen vinden. Al hoewel dit laatste, d. w z. deze laatste korte reisbeschrijving, meer als een toegift mag beschouwd worden, vormde het inderdaad oen waardig slot van jles hecren v. Gdffen's interessante voordracht. Waar onze Voor zitter wegens huiselijke zaken met de pauze de vergadering moest verlaten, was aan den vioe-voorzitter de eer om spreker te bedan ken voor zijn belangrijke mededeelingen en beval de Voreeniging ook voor den ver volge in zijn welwillendheid aan. Een har telijk applaus aan 't adres van den heef v. Giffen was zeer op zijn plaats. De vergadering werd te circa elf uren ge sloten, nadat eon drietal personen zich voo£ hot lidmaatschap haddon aangemeld. FRED. A WEMPE. Bij Kon. besluit is P'. Ilulshoff, hoofd der openbare lagere rchool te Ferwerd, gem. Ferwerderadeel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is toegekend de aan de <de van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille in brons aan mej. M. Egberts, dienstbode bij mej. B. Reerink, te Lochem. L. Wesselius, schilder, te Haarlem. P. van Wermeskerken, boekhandelaar ën schilder, te Zeist. W. Poetter, winkelier, te Heerlen. F. Stinkona, rijwielhandelaar, te Eys— Wittem. G. H. van Pol, aannemer, te Montfoorb. 5014 30 ISjér «iëêfcar WARENHUIS -HK0U1S1913. •■t-isSi*

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5