Ingezonden. Uit de Rechtzaal. geT1' Telegrammen. Marktberichten. Gemengd Nieuws. De optocht op 19 Notëmbsr. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor den optocht op 19 November heeft ongeveer een bedrag van ƒ850 opgebracht. Daar de duisternis de jonge collectanten kwam ven'asen, zijn dit tevens ter aanvulling van een desbetreffende Vraag- en-Antwoord in ons Tweede Blad enkele wijken nog niét bezocht kunnen worden. Deze zullen echter nog een beurt krijgen en wie toch nog mocht overgeslagen wor den, kan zijn bijdrage ter hand stellen aan den heer Steyns, Pieterskerkgraoht, of aan den heer Van Romburgh, Haarlemmer straat. I>e staking: te IJmniden. Het aantal stilliggende stoomtrawlers groeit onrustbarend aan -en is thans reeds tot over de honderd gestegen. De haven ligt blolcvol. De vischprijzen zijn zeer hoog. De stakingstoestand nog on veranderd. Mijnheer de Redacteur! De schrijver van ,,Onze Vroede Vaderen" schrijft naar aanleiding van een discussie in den Raad over de Gemeentelijke Armen zorg het volgende „Wie zal dat betalen zuchtte ook nu weer de burgemeester, die echter tevens even aan het adres van mr. Briêt verze kerde, dat de gemeentelijke verzorging in ieder geval doeltreffender en minder ver nederend was dan de kerkelijke bedeeling in den vorm van soep en brood." Alleen, omdat een verkeerde indruk zou kunnen worden gevestigd over de wijze van Armenzorg van de Diaconie der Ned.-Herv. Gemeente, waarvan ik de eer heb voorzit ter te zijn meen ik even op deze door den schrijver geheel ten onrechte aan den burgemeester in den mond gegeven woorden te moeten ingaan. Betrof het mij persoonlijk, dan zouden de beweringen van dezen schrijver mij koud la ten. „D e kerkelijke bedeeling van soep en broo d". Deze 'woorden werpen den valschen schijn alsof de kerkelijke onderstand alleen bestaan zou in onderstand in natura, en de niet-kerkelijke ondersteu ning zoo oneindig veel beter is. Ter inlichting van den schrijver diene, dat de Diaconie der Herv. Gemeente in 1912 besteedde aan onderstand in geld 15,638.54. in natuTa, d. w. z. soep, brood, brandstoffen, dekens 10,540.11^, een ver houding dus van 3 2, terwijl bovendien de Diaconie met 12,000 h.et Gereformeerd Minnehuis en ƒ7000 het gesticht „Voor dorp" subsidieert, en goedkoope woningen tér beschikking stelt. Stel hiernaast de Leidsohe Maatschappij van Weldadigheid, een nietkerkelijke vereeniging, die volgens haar laatste Ver slag op eon uitgaaf van 7069 voor pl.m. 700' aan ondersteuning in geld en 6300 in natura uitgeeft, dus een verhouding vari 1 9 en eveneens woningen goedkoop ver huurt. Dc vereeniging „Uit Liefde" (een niet kerkelijke vereeniging) ge,eft uitsluitend onderstand in natura. Jk geloof, dat deze cijfers een ander licht op de zaak werpen, en den valschen schijn wegnemen, dien de schrijver op de kerke lijke onderstand geworpen heeft, dcor de uiting van den burgemeester, die zich al leen verklaarde tegen onderstand in na tura, verkeerd uit te leggen. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dn. P. E. BRIËT. Leiden, 1 Nov. 1913. Gaarne maak ik gebruik van de mij ge boden gelegenheid, enkele kantteekeningen te maken op bovenstaand schrijven, dat ik liefst beschouw als een pogen over den aan val op mij heen eens aan het Leidsche pu bliek te vertellen welk een hoogst belangrijk werk de Diaconie der Ned.-Herv. Gemeen te in Leiden doet. Uit dat oogpunt be schouwd, is het stukje zeker te verdedigen en heeft het verdienste. Niet als aanval op rnij die natuurlijk van de vergadering, welke ongeveer tien uur duurde, slechts de voornaamste punten kon aanroeren en indrukken weergeven. En zeer stellig ben ik overtuigd des Voor zitters betoog, voor zoover het ging tegen den heer Briët, aan wiens kwaliteit als voorzitter van de Ned.-Hervormde Diaconie hij daarbij ongetwijfeld heeft gedacht, juist te hebben weergegeven. „Gij, mr. Briët, kunt nu wel aanmerkingen maken op onze wijze van ondersteuning, maar zij is toch nog altijd beter dan de uitdeeling in na tura, waar allen hetzelfde krijgen, of zij het noodjg hebben of nietzóó moet 's Voor zitters gedachtengang zijn geweest, en stel lig heeft hij de mannen en vrouwen daarbij m zijn geest naar dc bedeeling zien komen en er vandaan zien gaan. Had de heer B. toen reeds gerepliceerd: „Maar wij, d. i. de Diaconie in dit geval doen ook nog meer", en reeds genoemd wat hij nu op somt, zijn aanval had nu achterwege kun nen blijven. Dat de Voorzitter ook zal hebben gedacht aan de ondersteuning van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, toen hij op zeker soort bedeeling critiek oefende, geloof ik niet. Want hoo de bedeeling in den vorm van soep en brood ook te veroor- deelen schijnt, niet alle onderstand in na tura is dit. Wie weet op welke kieschc wijze de M. v. W welke ten doël heeft verval tot armoede te' voorkomen, de brandstoffen en voedings middelen aan de begunstigden verstrekt, zal moeilijk kunnen zeggen of denken, dat de gemeente het beter doet. De critiek moet zijn gericht geweest op de bedeeling van soep en brood, zooals deze ook bij de Ned.-Herv. Diaconie pleegt te geschieden. Dat mijn schrijven den heer B. koud laat, kan ik niet helpen Mijnerzijds verklaar ik gaarne, dat ik minder hooghartig en onge voelig tegenover hem sta» Ik zal steeds met belangstelling kennis nemen, van wat hij zegt of schrijft, zooals ik dit doe van ieders eerlijk geuite meening. Ik vind, dat bet iemand niet siert zichzolf te verheffen of wat in dit geval hetzelfde is, als een ander te vernederen. Doch daarover mag ieder denken zooals hij wil. De schrijver van „Onder onze Vroedevaderen". CORRESPONDENTIE. - Een paar ingezonden stukken moesten tot een vol gend nummer blijven Liggen. Kantongerecht te Leiden. In een buitengewone zitting van dit Kan tongerecht werd Zaterdag dc nieuwe grif fier mr. J. J. Neuman de Loos, thans in gelijke betrekking aan het Kantongerecht te Breda, als griffier geïnstalleerd. In de openbare zitting van het Kanton gerecht hedenmorgen trad'nog als wa&rne- nemend griffier op de heer S. Geertsema, rijksklerk aan het parket van het kanton gerecht. Er stonden vanmorgen maar enkele zaken op de rol, waaronder ook die tegen den concierge van de afdeèling Leiden van den R.-K. Volksbond-, als vervanger van het be stuur der afdeeling, wien ten laste was ge legd overtreding van de verordening op de tapperijen en tegen wien de Ambtenaar een boete van 3 subs. 1 dag hechtenis eisehte, terwijl de verdediger mr. Hermans, alhier ontslag van rechtsvervolging of vrij spraak vroeg en zoo de kantonrecht-er zich daarmede niet kon vereenigen de meest lichte straf omdat hier niet met opzet was gehandeld. Do kantonrechter sprak echter nog geen vonnis uit, doch gelastte een nieuw onderzoek wat geschiedde waarna heden deze zaak voor de derde maal in openbare zitting aan de orde kwam. Als beklaagde werd weder opgeroepen de concierge J. B. B., terwijl al de be stuursleden der afdeeling als getuigen wa ren opgeroepen. Beklaagde ondervraagd, verklaarde, dat het bestuur het verlof had verkregen van B. en Ws. en dat hij het buffet had gepacht voor 50 per jaar en daarvoor bad hij de risico te dragen. Het eerst werd als getuige gehoord de voorzitter La Riviere die dit bevestigde. Er bestond een oontract maar hij ha-d dit niet onderteekend voor zoover hij wist. Beklaagde zeide dat waar het contract opgemaakt werd deze heeren nog niet in het bestuur zaten. Toen was voorzitter G. J. Bik, en secretaris Van Kerckhoff. Of be klaagde. nog een contra-ct heeft weet hij niet. Hij zou dan moeten zoeken. Qetuige Langezaal, secretaris, bevestigde deze verklaringen. Ook hij verklaarde dat B. pachter is voor 50"in het jaar. De zaal wordt verhuurd aan anderen en die heb ben dan het recht mee te nemen wie ze wil len. Tijdens de bioscoopvoorstellingen mocht ieder binnenkomen. Over bet verhuren had de concierge de commissie voor het „Eigen Gebouw" te raadplegen. De penningmeester W. M. van der Ven had nooit de pachtsom ontvangen. Daar voor zorgde de financieel© commissie „Eigen gebouw De tweede penningmees ter H. Lambert had 50 ontvangen, maar weet niet of dit voor bet verlof was. Hij schreef op de quitantie alleen „voor pacht' De kantonrechter vroeg wie dit contract onder zich hpeft. Getuige Van der Ven had het niet. Het berustte, bij den secretaris dacht hij. De secretaris Langezaal had het echter ook niet onder zijn berusting. „Het is een mondeling contract", riep getuige Van der Ven. „Maar de concierge heeft het contract toch onder zich", hernam de voorzitter. „Ja", zei beklaagde, „maar ik moet het nog zoeken." L. J. Hensing, vice-voorzitter, wist van dit contract ook al niet veel. Omtrent het verhuren der zaal was hij het eens met de andere getuigen. Bij partijen wordt de zaal door het bestuur verhuurd, het buffet be heert den concierge. Tijdens de bioscoop voorstelling is dc zaal voor het publiek ge opend, overigens is het bestemd voor de le den doch die kunnen andere personen mee nemen. W. J. Lut, 1ste commissaris, wist niet of de concierge 50 betaalde daar bemoeide bij zich niet mee. De kantonrechter vroeg alle getuigen, wie bet contract onder zich had. Niemand wist het. De 2do penningmees ter zou het moeten hebben, want bij be waarde het archief. Vast stond echter, dat er een contract was, hetzij mondeling of schriftelijk meende de kantonrechter, en dat was hem genoeg. Men zou het vroegere bestuur de heeren Bik en Van Kerckhof daarover kunnen hoo- ren. De Ambtenaar zeide, dat het bij de vo rige behandeling werd voorgesteld alsof be klaagde vervanger was van het bestuur, dit nu is gebleken niet zoo te rijn. Het is nu uit het gekregen verhoor overtuigend gebleken, dat het bestuur de houder van dat bedrijf is, zoodat de Ambtenaar vrij spraak vroeg. Mr. Hermans die als verdediger optrad voegde daaraan niets toe. Het kon nu nog een dubbele vervolging worden. Het be stuur kon worden vervolgd omdat het geen ontheffing van de Verbodsbepaling om na middernacht bezoekers in de inrichting te hebben gehad. De concierge zou kunnen worden ver volgd wegens bet zonder verlof tappen. Haagsclie Rechtbank. Uitspraken. De rechtbank veroordeelde heden A. P. L. en W. G. T., beiden te 's-Graven- hage, wegens diefstal te Voorburg, den eerste bekl. tot 2 maanden, den tweeden tot 4 maanden gevangenisstraf, (de eisch was 14 dagen en 6 maanden). C. J. B., dienstbode te Voorhout, we gens diefstal te Wassenaar, tot 6 weken gevangenisstraf (de eisch was 3 weken). O. v. D., P. J. B. en E. L. O., teNoord- w ij k, wegens mishandeling te Leiden, de eerste tot 15 boete of 15 dagen de beide andere tot ƒ10 boete of 10 clageu (dc eisch was resp. 14 dagen, 8 en 8 dagen gevange nisstraf)- H. G. Z., te Wassenaar, wegens open bare schennis der eerbaarheid tot 1 maand gevangenisstraf. W. v. L., minderjarige, te Leiden, we gens diefstal van geld. Werd ter beschik king van dc regeering gesteld. D. v. d. M. en G. A. B. minderjarigen te Leiden, wegens diefstal van voetbal schoenen, werden zonder toepassing van eenige straf aan hun ouders teruggegeven. Een oude kennis. Sedert den vorigen zomer zat Simon niet in het bankje der beklaagdentoen was bij uit visschen geweestvissohen is zijn lust en zijn leven, met visschen komt hij aan den kost en visschende neemt hij alles mede wat er onder zijn bereik komt 't Makke lijkst vischt hij in anderemans fuik. De die naars van de openbare macht, die dat niet mogen toestaan, letten bijzonder op Simon en daardoor wordt hem het leven moeilijk gemaakt, zóó zelfs, dat hij op 30 September niet te eten had. Hij wandelde de veste Leiden, waar het hem te benauwd werd, uit naar K a t- w ij k-a an-d en Rij n, waar hij aan de deu ren ging bedelen om zijn hongerige maag te vreden te kunnen stellenhij wist wel, dat ook dit niet geoorloofd is, maar als rij hem snapten, was hij tevens onder dak. De veldwachter Wachter had hem opgemerkt en pakte hem op wegens bedelarij. Daarvoor bad Simon St. zich nu op zijn 64sten jaar te verantwoorden; de 15de maal, dat hij voor de rechtbank stond. „Ik kan ruimschoots met visschen den kost verdienen", zei Simon, „maar de dien ders willen 't niet hebben, ze hebben me nu al vier maal al mijn vischtuig afgeno men." Men had hem aangeraden rich tot de „Zedelijke Verbetering" te wenden, maar er werd toen juist geen ritting gehouden. Daar hij honger kreeg, besloot hij te gaan bedelen. „Ik kan toch niet bij een boom gaan liggen, om van den honger dood te gaan", meende hij. De officier van justitie, mr. Brantjes, meende in den geest van Simon te hande len, wanneer hij zorgde, dat Simon dezen winter van de straat was en vorderde zijn veroordeeling tot 12 dagen hechtenis en op zending -naar den „krententuin" voor den tijd van een half jaar. Simon gaf te kennen, daar niet erg inge nomen mede te zijndie 12 dagen vond hij niet erg, maar dat half jaar opzending stond hem niet erg aan. Gevaarlijk werk. In het kantoor van de Zoutkeet aan den Ouden Singel te Leiden, miste de mees terknecht herhaaldelijk geld uit den pot van de knechts, welke daar in rijn lessenaar geborgen was. Op 18 Med werd een bank biljet van 60 en later nog weer eenige guldens en rijksdaalders vermist. Toen er nu op zekeren dag sporen van braak te zien waren, werd er politie bij gehaald, die met ernst aan het werk toog, om den dader uit te vinden. De verdenking viel al spoedig op een der jongere knechts van de Zoutkeet, zekeren J. Oh., oud 18 jaren. Het bleek, dat, dat jonge mensoh met vrienden naar Den Haag was geweest en daar den gebraden baan had uitgehan- Er werd braaf gedronken en bezoek ge bracht aan allerlei etablissementen van ver maak en natuurlijk ook een auto-tocht ge maakt. Alles werd betaald met een lapje van zestig gulden. Dit in verband bren gende met bet verdwijnen van eenzelfde lapje uit het genoemde kantoortje, was het raadsel spoedig opgelost en had men den dief te pakken. De jongen bekende hij verdiende f8 per week, maar was voor de verleiding bezweken. N<a verhoor van den meesterknecht, den heer Verpoorten, en een van de vrienden, die verklaarde dat bekl. gezegd had, dat hij een erfenis had gehad, vorderde de officier schuldig verklaring aan diefstal en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf, een ge strenge straf; maar de officier vond bet noodig, om den deugniet zoo mogehjk voor goed te genezen van zijn zucht om zul ke slechte dingen te doen. Beleediging. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan beleediging van den rijks-veld- wachter uit Boskoop, was opgeroepen zich te verantwoorden G. T., van Aar- landerveen. De man was niet vers be nen. Bij verstek luidde de eisch 8 dagen gevangenisstraf. Een buitenkansje. Omdat de betrokken beambte der be klaagde de dagvaarding niet naar behoo- ren beteekend bad, werd de zaak tegeD d. H., te Boskoop, beschuldigd van beleediging van een ambtenaar, beden niet behandeld en ingetrokken. Kermispret. Bij gelegenheid van de kermis te Noordwijkerh out was de milicien huzaar,. P. v. d. B. met een gezelschap in het café van B. Ook was daar aanwezig een gezelschap jongelui uit L i s s e. Naar plattelandsgewoonte verdroegen de Noord- wijkers zich slecht met de Lissers, wat er niet beter op werd, toon er Noordwijk- sche maagden in 't spel kwamen. De hartstochten werden opgewekt, de hoofden warm en weldra was een botsing tusscben beide partijen onvermijdelijk. Men drong elkaar de straat op en daar werd slas geleverd. Bii die gelegenheid zou zekere J. C. 11., bloemkweeker.sknocht, uit Lisse, den milicien-huzaar met een mes in de hand gestoken hebben. Beklaagde ontkende; nu een paar dagen geleden was hem ter oore gekomen, dat zekere L. M het zou gedaan hebben Hij zelf was in "het caf_' wel door ëen tiental jongens mishandeld. De huzaar en zijn ge zeischap waren dronken Na het getuigenverhoor, dat zeer be zwaarlijk voor beklaagde was, beslistte de rechtbank, dat de zaak geschorst zal wor den tot over drie weken, ten einde L: Al en andere personen te kunnen hooren. i hermoineiGM'aml liistoravori'l om 8 uren ]2C C. rrr 53 6° F. hedenmorgen om 8 uren 1J° C. 51.3° F. 's middags om 12 uren 1O. 63.0° F '8 middags om 4 uren 12.6° 5 45° F. Onderhandelingen met Grieken land. KONSTANTINOPEL, 3 Nov. (R. O.). Er ontstonden moeilijkheden bij de onderhan delingen tusschen Turkije en Griekenland over nog twee andere kwesties, behalve die der Wakoefs. De eerste geldt de nationali teit der nieuwe Grieksche onderdanen, de tweede de kwestie der bewoners die zich niet aan de Grieksche wetten willen onder werpen. Turk ij e en Rusla nd. KON STANTIN OPEL, 3 Nov. (R. O.) De Turksche gezant in Teheran is teruggeroe- per ten gevolge van de zending van on juiste berichten over het optreden van de Russen in Perzië. De troon van 'Albanië. WEENEN, 3 Nov. (R. O.) De „Morgen- post" meldt uit Rome dat de prins Von Wied officieel de candidatuur voor de kroon van Albanië heeft aangenomen. Pégoud te Gent. GENT, 3 Nov. (R. O.). De vliegenier Pégoud is hier vanochtend zes uur uit Hannover aangekomen, om halfelf waren er duizenden personen verzameld op de vlakte van St. Denis, waaronder de bur gemeester ,om kwart over elf vloog Pégoud loodrecht tot 1000 Meter hoogte, waarna hij verscheidene seconden met bet hoofd naar beneden vloog. Acht maal deed bij de „looping the loop", het publiek juichte hem toe, en de Fransche gezant feliciteer de hem. Mijnwerkersstaking. BERGEN, 3 Nov. (R. O.). Daar heden in de mijnen van de Borinage een loons verlaging in werking trad, hebben ongeveer 2000 kolenwerkers geweigerd in de mijn af te dalen; men vreest dat de staking zich zal uitbreiden. De „propaganda". LONDEN, 3 Nov. R.O.). Hedennaoht is een poging gedaan om bet station Streat- hamhill, in een voorstad van Londen, te verbranden. Watten, verzadigd met benzi ne en litteratuur van de kiesrechtvrouwen werden op het terrein van den brand ge vonden. Ontploffing. BOEKAREST, 8 Nov. <R. O.). Men mfeldt uit Maréni dat gisteravond de petroleuïn- bron ontplofte, waardoor een brand ontstond die zich tot de andere putten uitstrekte. Op dit ooganblik staan 15 putten in brand, de gansche vallei en de heuvels staan in vlammen. Het zal moeilijk zijn den brand te beteugelen, daar de petroleumbronnen voort durend blijven vloeien. Rotterdam, 8 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd: paarden,magere ruoderen, 118 vette runderen, vette kalveren, 94 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 805 varkens, 2 bokken of geiten, '2761 schapen of lammeren, 0 biggen. Men noteert: Vette koeien prima 1ste qual. a 1ste qual. 80 a 82, 2de qual. 78 a 3de qual. 74 a cents. Ös9en Iste qual. 80 a 81, 2de qual. 76 a 3de qual. 72 a cents. Stieren lste quaL a 2de qual. 3de qual. cents. Kalveren late qual. 120 a 115,*2de qual. 110 a 3de qual. 105 a cents. Schapen lste qual. 60 a 58. 2de qual. 54 a 3de qual. a cents. Lammeren 70 a f 68. Varkens late qual- 56 a 57. 2de qual, 54 a 3de qual. 52 a cents. Licnt soort 51 a f 53. Viasmarkt. Blauw 1459 steen 8745 aluiveT. GToningsch 1900 steen onverkocht. Wit 5U0 steen onverkocht. Holl. geel 2020 steen ouveikocht. Aardappelmarkt. Zeeuwsche blauwen 2 60— 2.90. Zeeuwsohe eigenheimers 1.75185. Fnesche eigen heimers 1.70—1-80 Brielsche kralen 3.10—3.50. Geidersche kralen 2.80—3. Westl ndscbe zand 2.10-3-50. Handel en aanvoer tamelijk. Zaadmarkt. Karweizaad oud 15.25, niouw 14.50 1475. Koolzaad 10. Ljjozaad voerzaad 11.25—12.25. Lijoza -d zaaizaad 18.50—14.50- Kierenraarkt. Ovennaassohe f 6.75 a f 7.— Zeeuwsche /6.25 a ^7. Botermpn de Friesche Boterbond, aanvoer 1450 kilo. Hoogst* prjjs 1.45, Middelprijs 11-40, Laagste prijs /1.20. Delft, 1 Nov. Aan stads waag gewogen 7 stapels kaa?, wegende te zamen 1410 kilogram. Prijs ƒ0.85 a 0.64 per kg- Ainsterdam. S Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 200 vette koeieD, van welke de rijzen varen: lste quaL 81 a 87 c., 2de qual. 5 a 79 c., 3de qual. 71 a 75 c., 50 melk en kalfkoeien ƒ280 a fS50 per stuk; vette Kalverenlste qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. a per KG., graskalveren t— a - 76 nuchtere kalveren ƒ12 a IS, 10 schapen 24 a 84. Lamme'en f a per stuk: 488 vetts Varkens HolL lste qual. 53 a 55, idem 2de en 3de qual- 51 a 53 cents. Twee slachtoffers van een brand. Hedennacht ruim twaalf uren is brand uitgebroken in den winkel van ongeregel de goederen van den beer A. Roseboom, Folkingcstraat te Groningen. Toen de brand door den bewoner zelf, die ziek te bed lag, ontdekt werd, woedde het vuur reeds zoo hevig, dat het den bewoners moeilijk viel uit het brandende perceel te komen. Ee dienstbode sprong van de boven verdieping in een zijgang en moest in be denkelijker) toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. De beide zoons van 12 en 15 jaar wisten over de dakgoot een an der perceel te bereiken. De heer Roseboom klom met een ladder uit de bovenverdie ping. De vrouw en het 10-jarig dochtertje Rika hebben niet kunnen ontkomen en wer den later verminkt teruggevonden. Het perceel brandde geheel uit. Oorzaak onbekend. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in den winkel bij hét uitdoen der lichten. De familie sliep een en twee verdiepingen hoogcr. De „N. Gr. Ct." meldt: Het. vuur greep met grootc snelheid om zich heen en toen voorbijgangers den brand gewaar werden, sloegen de vlammen niet alleen in den winkel (dekens, klecren en. dergelijke goederen) maar ook boven reeds wild op. De brandweer werd terstond ge waarschuwd, maar het was reeds te laat oin het onheil te beperken. Ondertusschen hadden zich wanhopige tooneelen afgespeeld. De slapende familie, opgesohrikt, trachtte zich te redden. Men sliep boven, de heer en mej. Ros?boom, twee jongens een dochtertje en een dienst bode. Tevergeefs ti chtte men langs den gewonen weg naar beneden te komen vlam men en een verstikkende rook maakten het onmogelijk. De dienstbode, radeloos van angst, sprong in de steeg tusschen het brandende perceel en het Huis de Beurs, boven uit een venster. Zij kwetste zich ern stig aan de beenen en inwendig. Zij werd in ernstigen toestand nr or 1 et Academisch Zie kenhuis vervoerd. Toen wij hedennacht informeerden was haar toestand zeer zorg wekkend; zij had vooral pijn in den rug. De heer Roseboom deed een poging om uit de ramen boven den winkel te sprin gen. Hij werd met een ladder geholpen, viel echter toch op een hek en kreeg vooral aan de voeten enkele lichte kwets uren. De man wilde weer naar boven om zijn familie te redden, doch men belette hem dit, daar het gevaar te groot was. In zeer overspannen toestand werd hij in het Huis de Beurs binnengebracht. De beide jongens, die zich den weg naar beneden afgesloten zagen, vluchtten door een venster op het dak van het huis. Zij kwamen behouden in een der naburige pexceelen aan. Tijd om zich aan te kleeden hadden noch de jongens noch hun vader gehad. Vader en kinderen zagen elkander weer in het Huis „De Beurs". De heer Roseboom was nog steeds in doodsangst over het lot van zijn vrouw en dochtertje. Aanvankelijk wist men nog niet wat van deze twee geworden was. Maar daar zich niemand meer voor de ven sters vertoonde, vreesde men liet ergst. Toen de brandweer boven kwam, vond zij de vrouw verbrand in één der vertrekken, terwijl het meisje een verdieping hooger ook dood en in diep treurigen toestand werd gevonden. Misschien heeft de moeder nog een poging) gedaan om de kinderen te waarschuwen. Nader blijkt nog het volgende: De heër Roseboom was de laatste dagen niet geheel goed. Hij was gisteravond ook al vroeg naar bed gegaan en wist dus niet hoe het tnet de sluiting en het uitdoen van het licht was gegaan. Om twaalf uur werd hij wak ker door een benauwden rook. Hij stond op, toaar zag toen dat er geen uitweg was. Er bleef hem' niets over dan aan den voor kant uit het raam te springen. Zijn vrouw wilde hem eerst volgen, zij werd ook in nachtgewaad aan het voorraam] gezien, maar is toen blijkbaar teruggegaan. Met het hoofd naar de deur werd zij ge vonden. In onze Vestibule zijn te be zichtigen afbeeldingen, welke betrekking hebben op de wereld-voetreis van den beer G. W. Kriesz, globetrotter, die hier voor de Ned. Reisvereeniging een voor dracht zal houden. Gisteren werd door een gezel* schap dames en heeren, leden der Ned. Reis-Vereeniging, een bezoek gebracht aan het Mineralogisch- en Geologisch Museum, alhier. De heer Blommendaal, amanuensis aan genoemd Museum, was wederom zoo be reidwillig het gezelschap op aangename en leerzame wijze ongeveer uur bezig te houden, terwijl de verschillende vragen, door de bezoekers gesteld, met de meeste welwillendheid werden beantwoord. Na een woord van hartelijken dank aan den beer Blommendaal verliet het gezelschap te ruim vier uren zeer voldaan het Mu seum. Zaterdagavond gaf de dames- gymnastiekvereeniging „Brunhilde", alhier, in „Zomerzorg" een soirée dansante. Er werd zeer genoeglijk gedanst. Vooral de cotillon, in drie afdeelingen, en een Spaan- sche dans, waaraan prijzen verbonden wa ren, mogen genoemd worden. Het dansprogramma werd afgewisseld door voordrachten, zangstukjes, enz. De heer Hellmann, geëngageerd, om den avond aan te vallen, had rijn voordrachten zeer goed gekozen. In één er van bezong hij het alhier te houden onafhankelijkheids- feest en bracht hij hulde aan do Vereeni ging, welker leden rich bereid hadden ver klaard de collecte voor genoemd feest te houden. Het was een zeer aangename avond. Er scheen hier gisteren te gen twaalven, toen de kerken waren uitge gaan en velen p straat liepen, iets zeer bij zonders te geschieden in of vóór een huis aan het Steenschuur, schuin tegenover het Park. Rijen mensehen rekten voor dat per ceel de halzen, keken de oogen uit. En aldóó» maar kwamen zij aangedraafd, slippende nu en dan over de natte bl&ren, de nieuwsgie rigen, klein en groot, van Breeetraat, van overkant, van andere zijde. Zóó werd het een dikke halve ring van aanschouwere, die zich de beste plaats betwistten. Want: het was do moeite waard wat daar te zien viel; bet waë interessant hetgeen daar gebeurde Immers: er liep een muisje tegen 't gor dijn op 1 Het pulpschip „Eben Haëzer1-' door de „Volharding IV" onder Zoeteiv woude in den grond gevaren, is Zaterdag, I na door firma Gebrs. Boot, te Leiderdorp. i te zijn gelicht, per sleepboot naar diens J werf gesleept ter reparatie.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 3