Ho. 16471. LEÏDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 November. Tweede Blad. Anno 1913. Buitenlandseh Overzieht. Brieven van een Leidenaar. Gemeentezaken. Uit de Rechtzaal. Het Kr up p-pro ces wordt nog steeds te Berlijn gevoerd, 't Is evenwel een ver bazend taaie en droge geschiedenis. Yeel is reeds bekend uit het eerste proces of uit de bespreking naar aanleiding van de in terpellatie van dr. Liebknecht in den Rijks dag. Von Metzen heeft ook nu weer ten Btelligste ontkend, dat hij, door middel van den groot-industrieël Thyssen dr. Lieb knecht aan de mededcelingen heeft gehol pen. Yoorspeld wordt, dat het proces nog vele dagen zal duren. Mocht er nog iets zeer be langrijks voor den dag komen, dan zullen wc daarvan nog melding maken, maar voor 't overige zullen we er het zwijgen aan toedoen en wachten tot de uitspraak komt. De onthulling van het „Volkerenslagge- denldeeken" heeft begrijpelijkerwijs in Duitschland aanleiding gegeven tot een lintjesregen. De Keizer heeft er niet veel pleizier van beleefd. Keizer noch Saksische koning waren zeer ingenomen met de redevoering van den ge heim-hofraad Klemens Thieme, de man. die ook- de dubbeltjes bij elkaar heeft getrom meld. De man moet daar de Duitsche vor sten een beetje hebben verwaarloosd. Men zegt, dat Thieme een buitengewoon harden kop heeft en dat hij prat gaat op de hooge en allerhoogste rechten van de Duitsche burgerij. Hij is allesbehalve een ^zoollikker en schijnt dit verscheidene malen bewezen te hebben. Uit goede bron verneemt men te Berlijn, dat Klemens Thieme de hem door keizer Wilhelm verleende Roten Adlerorden vier- ter Klasse, zonder omhaal geretour neerd heeft. Hij bedankte bc&eefd VoS* dit bewijs van hoogachting. SpreMfid Voor verdere onaangename gebeurtenissen tij dens de luisterrijke feesten, is het tweede f feit; dat de Ober-Bürgermeister dr. Dit£ tric-h, van Leipzig, de „Kroneord'èn zweiter I Klassen" evenmin op z'n jas wil spelden. Hij stuurde het blikje terug met de opmer king, dat hij al andere ordeteekenen bezat die grootere waarde bezaten dan de be wuste kroonorde. In Beieren is thans inzake de kwestie van het koningschap een besluit geno men, zooals dat reeds geruimen tijd werd verlangd de tegenwoordige prins-regent zal weldra tot koning worden gekroond. Met eenige verklaringen in den Landdag heeft de zaak haar beslag gekregen. Onmiddellijk na de opening nam de mi nister -president Freiherr von Hertling het woord, om het ontwerp nader toe te lich ten. Hij deed opmerken, dat de regeering zich de verre strekking van het ontwerp en de verantwoordelijkheid, die zij op zioh laadde, wel bewust was. Aan den liuidigen toestand, die reeds to lang geduurd had, moest echter een einde gemaakt gorden en daartoe had de regeering den weg van. I grondwetsherziening ingeslagen. Thans was f Aet Kan den Landdag, om het door de re geering aangevangen werk tot een goed einde te brengen. Als vertegenwoordiger van het Centrum verklaarde de afgevaar digde Lerno hierop; dat zijn partij de goed keuring aan het regeeringsvoorstel hechtte, daar een bestendiging van den huidigen toestand niet in het belang van het rijk is. Dr. Casselmann deed vervolgens mede- deeling, dat ook de libérale partij vóór het ontwerp stemmen zal, hoewel zij met do re geering en de meerderheid in een hevigen politicken strijd gewikkeld was. Ten slotte betuigden ook de conservatie ven bij monde van den afgevaardigde Beek, hun instemming met het regeerings-voor- Btel, waarna Adolf Müller namens de so ciaal-democraten verklaarde, dat deze het ontwerp niet konden steunen. In een lange redevoering zette hij de motieven daarvoor uiteen er tevens op wijzend, dat de beslis sing der sociaal-democratie niet beïnfluen- ceerd werd door een persoonlijke antipathie tegen den prins-regent. Zoo zal Beieren dus weer een koning krij gen na de lange jaren dat de ongelukkige koning Otto een regent naast zich had. Behalve de troon van Beieren vraagt 'ook dis van B r u n b w ij k nog de aandacht. Reeds is hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, die tijdelijk geduren de zes-en-een-half jaar de troon heeft bezet, heengegaan en heel spoedig zal Ernst August van Cumberland de hem toe komende plaats innemen. Het wetsontwerp over de civiele lijst van den hertog van Brunswijk is bij den Land dag ingediend. Het ontwerp heeft twee artikelen. In het eerste artikel wordt het bedrag, dat den hertog en het hertogelijk huis wordt uitbetaald .vastgesteld op een jaarlijksche som van 1.125.3222/3 mark en tevens bepaald, dat vanaf 1 November dit bedrag in maandelijksche termijnen uit de f hertogelijke Kamerkas in de hertogelijke hofstaatskas zal worden gestort. Artikel 2 bepaalt, dat het financieele verdrag van 12 October 1832 geen verandering onder- gaat. Te Dublin zijn er symptonen waar genomen,' die wijzen op v erloop en der, staking. In de haven hebben eenige honderden arbeiders het werk her nat, geholpen door een vijftigtal arbeiders- leden van de Onafhankelijke Yereeniging ■Van Arbeiders te Manchester. Er is een neiging om weer aan het werk te gaan en het Engelsche Yerbond van Yakvereenigingen is op informatie uitge gaan bij de werkgevers op welke voor gaarden de arbeid kan worden hervat. De leiders der staking zijn hierover niet goed te spreken, wijl volgens hen het Iersche herbond de onderhandelingen heeft te voe- maar waar de Ieren bij mislukking bngelschen steun niet kunnen ontberen, tta^r getroosten ze zich die inmenging. Het blijkt, dat de staking een ommekeer *al brengen in het sleepersbedrijf. De groo ts brouwerij van Guinness heeft een aantal giotorvrachtwagens besteld. Eenige wor- en al gebruikt om graan van de haven r de brouwerij te brengen en dezer da gen zouden er acht bij komen. Al de groot© kooplieden in de stad, zegt de „Times", hebben ook dergelijke autokarren besteld. Men berekent, dat een zoo'n groote vracht wagen het werk doet van tien man en tion paarden. Als de staking afgeloopen is, zal er dus voor heel wat minder karrevoerders en karrepaarden werk zijn. Griekenland gaat groote b e s t e 1- lingen doen aan oorlogsmate riaal. Oostenrijk-Hongarije en Frank rijk hebben de clandisie gekregen. In eerst genoemd land aijn 300.000 Mannlicher ge weren besteld met 200 machine-geweren en Vijftig millioen patronen. Frankrijk zal 50 batterijen Creusot^geschut leveren. De zaak jes moeten spoedig in Griekenland arrivee- ren. Of dit nog extra^beteekenis heeft? De mogendheden zijn anders over dit landje slecht te spreken door de wijtze, waarop het ten opzichte van Albanië optreedt. Italië heeft zelfs de waarschuwende stem reeds laten hooren. Het heeft Griekenland herinnerd aan de conferentie te Londen en doen gevoelen dat het tijd wordt om den mogendheden niet langer dwars te zitten bij het afbakenen der Albaneesche grenzen. Duitsche bladen vertellen dat Huerta tot president en Blanquet tot vice-pre sident van Mexico zijn gekozen. Dat bericht is in strijd met de tot dusver ontvangen mededeelingen, welke zeiden, dat het resultaat der verkiezingen voorloopig nog niet bekend zou worden en dat Huerta dus voorloopig nog als tijdelijk president zou blijven fungeeren. Huerta sctrjnt alles behalve gezien te zijn. Volgens een telegram uit Mexico is de politie in de hoofdstad druk in de weer om bewijzen in handen te krijgen voor het bestaan van een samenzwering tegen JHuerta. Twee vrouwen hebben n.l. ver- k'aard, dat haar door eenig9 personen 500 doll, was beloofd, wanneer zij Huerta in liaar huis lokken en zoodoende aan de sa menzweerders gelegenheid zouden geven om den president te vermoorden. De vrou wen hadden echter, zoo zeiden zij, op het voorstel niet willen ingaan. Felix Diaz bevindt zich op het oogenblik aan boord van het Amerikaansche oorlogs schip „Louisana", het is hem echter verbo den zich in verbinding te stellen met den wal, behalve wanneer admiraal Fletcher hem daartoe verlof geeft. De admiraal wenscht n.l. te vermijden, dat op een Ame- rikaansch schip maatregelen worden be raamd voor een revolutie in Mexico. Nog een ander president geniet geen on verdeelde sympathie n.l. die van de jong ste republiek, van China. Te Peking is weder een samenzwe ring tegen Jpea n-S j i-K a i ontdekt. In het vreemdelingenkwartier is n.l. een revolutiónnair vermoord, op wien papieren gevonden zijn, waaruit gebleken is, dat een nieuwe opstand tegen de huidige Chinee- schè regeering op touw gezet werd. Huang- r»Hsin, zou uit Japan terugkeeren en tot ge neralissimus benoemd worden. Wie de moord op den revolutionnair gepleegd heeft, is niet bekend. CCCCLXI. Ik heb aan mijn belofte, de vorige week aan het einde van mijn Brief gedaan, dat ik den aangekondigden zangavond in het Leidsche Volkshuis zou bijwonen, gevolg ge geven en ik kan dadelijk zeggm, dat heb mij daar wel bevallen is. Het verheugde mij, dat er zooveel mcnschen waren; menschen van allerlei slag, jong en oud, vrouwen en. mannen en arm en rijk. De jongelui, die bij volksfeesten en straa top tochten den boven toon voeren, waren er wel niet het talrijkst vertegenwoordigdmaar zij waren er tooh ook wel. De directrice van het Volkshuis mag dus in dat opzicht tevreden zijn. Als het zoo blijft en de bezoekers, die verleden Maandag er geweest zijn, er terugkeeren, en daaraan twijfel ik niet, dan hebben de volgende avonden reeds recht van bestaan en zullen zij hun nuttig effect niet missen. Er heerschte een opgewekte stemming, on gedwongen werden de liederen aangeheven en groot en klein stond naast elkaar zoo als men bij een volksfeest ook naast en door elkaar staat. Het gemeenschappelijk lied scheen een geest van gemeenschap onder deze onderling zeer verschillende menschen te brengen. Voor een groot deel zal dit te danken geweest zijn aan den leider van deze zang-v avonden. Do heer Oost veen is oen enthusiast beoefenaar van den zang en hij voelt warm voor het volk. Hij weet voor zichzelf wat een heerlijk en hoog genot het zingen van een mooi lied geven kan en hij wil zoo- velen mogelijk daarvan 1-eeren genieten. Zoo wordt hij nooit moede de aardige verzen van de oude minneliedjes op gedragen toon voor te zeggen, zoodat het mooie ervan wordt gevoeld, en men al lust krijgt het ook zoo te doen, dan vertelt hij waarop hij het zingen vooral de nadruk moet vallen, wat met volle borst mag worden gezongen, wat zacht en teer moet klinken, wat moet wor den uitgejubeld en wat ingehouden. Hij leert in één woord het lied begrijpen én de menschen gcvoele^r wat de dichter en de componist hebben gevoéld, toen zij het lied maakten. Dan rijzen de aanwezigen, die den tekst voor zich hebben, van hun zitplaatsen op en onder zijn bezielende leiding wordt er gezongen. Er worden fouten gemaakt, het klinkt niet dadelijk zooals het behoort, maar de leider heeft geduld, eï wordt herhaald en nog weer herhaald, en na eenige oefenin gen daveren de liederen door de zaal, zóó mooi en zóó opgewekt, dat het ©en genot is ter naar te hooren en nog een groobör genot mee te zingen. Af en 'toe zingt onze stadgenoot <de heer Govett van Wijk de liederen voor, wat op zichzelf al een genot is, doch meer nog een aansporing om het zoo goed en zoo zuiver mbgelijk na te deen. Een andere stadgenoote, mëj. Boekwijt, bege leidt den zang, zoodat, wat de leiding .be treft, de spreuk„liet beste is voot ond volk piet te goed", in toepassing is gebracht. En dat geldt ook van de gezongen liedjes. Natuurlijk is de keuze niet zoo gemakkelijk. Men [moet rekening houden met de melo dieën en met de woorden tevens. Niet elk lied, niet iedere melodie, hoe mooi ook, slaat er hij de menschen van de straat in. Er moeten voorts gevoeligheden worden ontzien. Het lied mag niemand aan stoot geven. Bij de vele partijen en richtin- gen, waarin wij, helaas, zijn verdeeld, is de keuze der liederen, wat hun streldcing aan gaat, nog wel haast het moeilijkst. Het minneliedje speelde verleden Maan dag de hoofdrol en daar waren heel aardige bij, die, als ik mij piet bedrieg, er wel in zullen gaan. Zoo bijv. het lied, van den smid met het refrein Hij zong zoo blij van toklce, tokke, tok, Hij zong zoo vrij van kloppe, kloppe, klop, Het klonk zoo lustig dan, Het liedje van den zwarten man. „Marleentje" van Emiel Hullebroeok, hoe mooi ook, .zal, geloof ik, bij de massa niet zoo gauw populair worden. Maar ik kan mij bedriegen. Als ikzelf uitzoeken moest, zou ik misschien wel spoe dig met de handen in het haar zitten. De heer Oostveen, die in Amsterdam reeds een paar van zulke volkszangavonden organi seert, heeft op dat gebied meer ervaring. Maar ik zou hem toch wel in overweging willen geven eens een keuze te doen uit het bekende bundeltje liederen, dat gebruikt wordt bij de koraal-muziek op 3-October- morgen. Ik geloof, dat die in Leiden er wel zouden ingaan. Menigeen bedwingt zich reeds moeilijk op dien feestdag om nieti mee te zingen en zal het aangenaam vin den, dat hij ze nu eens mee ophalen kan. Het krachtige en opgewekte „Kinderen van de Zee" lijkt mij ook een lied toe, dat wel populair kan worden. Maar ik schrijf hier geen recensie over (een zanguitvoering; ik ga alleen de volks zangavonden aanbevelen als een machtig mid del voor volksopvoeding en volksveredeling. Het deed mij genoegen, dat tegelijk met mijn vorigen Brief ook van andere zijde en meer bepaald voor onze R.-Katholieke stadgenooten op de groote beteekenis van den volkszang is gewezen. Het bewijst, dat in meerdere kringen de leemte wordt ge voeld, dat ^>ns volk óf niet zingt óf liederen zingt, die eer een verlagenden dan een ver heffen den invloed uitoefenen. Arbeiders, jong en oud, begrijpt dit wel en blijft hier niet van vérre staan. Leert zelf beter zingen on helpt mee tot verhef fing van den volkszang in het algemeen, door trouw de volkszangavonden, die op zoo vriendelijke wijze worden -aangeboden, hij te wonen. Ai- en overschrijving op de begrootiiBg. Verschillende posten op de begrooting, dienst 1913, der gemeente moesten ver hoogd of verlaagd worden tot een bedrag van f 33441. Tot dekking van dit bedrag kunnen ook weer nieuwe posten onder de ontvangsten worden aangebracht en uitgaven verlaagd, waardoor eenzelfde bedrag wordt verkre gen. B. en Ws. geven nu den Raad in over weging tot de noodige wijzigingen over te gaan. Voordracht voor hoofd eener bijzon der lagere school voor zwak zinnigen. Als zoodanig worden voorgedragen: lo. F. Boet, onderwijzer aan een buiten gewone school voor lager onderwijs, te 'Utrecht; 2o. G. C. Broekhuijsen, onderwijzer aan een buitengewone school voor lager onder wijs, te 's-Gravenhage 3o. I. van Rij, onderwijzer aan een bui tengewone school voor lager onderwijs, te 's-Gravenhage. Advies van de Commissie van beheer der gestichten „fiodegecst" enz. op een adres inzake het personeel. Het bestuur van den Algemeenen Ned. Ambtenaarsbond, gevestigd te Amsterdam, had zich met een adres tot den gemeente raad gericht, inzake de bestaande regelin gen in de gemeentelijke stichtingen „En degeest", „Rhijngeest" en „Voorgeest", waarin zij o.a. zeggen, dat de regeling der arbeidsverhoudingen en dienstvoorwaar- den van leden van hun bond, die als ver plegende beambten in dienst zijn van do gemeente, in elk opzicht zooveel te wèn- schen overlaat, dat zij als te eenenmale onvoldoende mag worden aangemerkt; dat deze regeling tot dusver niet geschiedde door do gemeente, die de werkgeefster dezer beambten is, zoodat de waarborg ont breekt, dat in die regelingen voldoende met de belangen der lagere beambten reke ning wordt gehoudendat de thans vigee- rende regelingen zelfs niet voldoen aan hetgeen, in de wet op het arbeidscontract is vastgelegd; dat zij vertrouwen, dat, in die door den Raad de dienstvoorwaarden worden vastgesteld, deze meer in overeen stemming zullen zijn met de wenschen wel ke dienaangaande bij de verpleg. beamb ten bestaan. Zij verzoeken daarom den Raad een verordening in het leven te wil len roepen, waarbij wordt bepaald: aanstelling en ontslag der beambten door B. en Ws., instelling van een scheidsge recht, bezoldiging steunende op het begin sel eener geleidelijke opklimming, een tien- urigen arbeidsdag en een jaarlijksche va- cantie van drie weken met behoud van loon en emolumenten, terwijl' zij eindelijk verzoeken dat stelselmatig zal worden ge streefd naar inkrimping en geleidelijke af schaffing van het internaat. Door de Comm. worden de Verschillende aan gevoerde puften zeer ftRyo## h^pjqkegi en de bezwaren, tegen de bestaande regeling aan gevoerd, weerlegd. Wij kunnen hier niet meer dan een samenvatting van het aange voerde geven, wat hierop neerkomt-, dat de bezwaren niet bestaan of zeer overdreven zijn voorgesteld. Zij waarschuwt er tegen, dat de waarde van hetgeen door adressanten in hun toe lichting als voorbeeld en tot meerder© klem van hun betoog wordt bijgebracht, niet moet worden overschat, en dat bij al hetgeen adres santen mieenen te mogen beweren, niet moet worden voorbijgezien, dat, onmiddellijk na het indiensttreden van ©enig lid van het ver plegend personeel, hem of haar het regle ment wordt tor hand gesteld met het ver zoek zich binnen acht dagen to willen uit- spreken, of men er zich al dan niet aan wil onderwerpen. Mochten er onder dit personeel dus zijn, die, evenals de bestuurderen van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond, bij het doorbladeren van dit Reglement in genoemde acht da,gen de overtuiging krijgen „dat de regeling hun ner arbeidsverhoudingen en dienstvoorwaar den in elk opzicht zooveel te wenschen over laat, dat zij als ten eenenmale onvoldoende mag worden aangemerkt", dan mag het als voor de hand liggend worden beschouwd, dat de pas-aangekomene zich in dat geval ijlings aan den dienst bij zulk een inrichting ont trekt. Inmiddels is ©en vertrek na korten tijd, om een dergelijke reden, nog nimmer gecon stateerd. De Commissie geeft B. en Ws. in over weging in liet praeadvies aan den Gemeen teraad voor te stéllen afwijzend op de ver zoeken, vervat in het in den aanvang ge noemd adres te beschikken. Het College van B. en Ws. sluit zich volkomen aan bij het advies der Commis sie en adviseert in den geest als hiervoor aangegeven is. Gebruik Tan lokalen der K. B.-S. Door de afdeeling Leiden van de Vereni ging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland is ver zocht, haar gedurende een tweetal avonden per week een lokaal in het gebouw der Hoo- gere Burgerschool voor Jongens ten gebruike af t© staan ten behoeve van een door de afdeeling opgerichten ours us voor de middel bar o teekenakte Mh (electrotechniek). Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat noch bij de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, noch bij B. en Ws. bezwaar. Zooals uit de toelichting bij het adres blijkt, moet de cursus beschouwd wor- den als een vervolgcursus van de leasen, door het genootschap „Mathesis" gegeven ©n lioeft hij ten doel aan de electro technici, oud- leerlingen van „Mathesis",* een breedere ont wikkeling te geven en hun een ruimere toe komst te openen. Met het oog hierop zijn cr h. i. wel termen aanwezig om voor het gebruik van het lokaal geen huur in rekening te brengen, doch enkel de kosten van vuur, licht, schoonhouden ■en bediening. Het door adressante gevraagde lokaal is in gebruik gegeven aan de afdeeling Lei den van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, ten behoeve van den door haar te geven rijkstuinbouwwinter- cursus gedurende de wintermaanden op vijf avonden per week, doeh wordt tegenwoor dig slechts op vier avonden door die af deeling gebruikt, zoodat het lokaal op de gevraagde avonden beschikbaar is. Mocht laatstgenoemde afdeeling echter ook des Maandagsavonds wederom de beschikking wenschen te hebben over het lokaal, dan zal adressante daarvan op dien avond het gebruik moeten missen. Op grond van ©en en ander geven B. on Ws. in overweging, aan de afdeeling Leiden van de Vereeniging tot bevordering van do vakopleiding voor handwerkslieden in Neder land tot wederopzeggens vergunning te ver- leenon op door hun College to bepalen dagen en \iren gebruik te maken van oen lokaal van de Hoogere Burgerschool voor Jongens, tegen betaling van een nader op te geven bedrag voor verlichting en verwarming van het lokaal en van ©en door B. en Ws. te bepalen vergoeding aan den conciergo van het gebouw voor schoonhouden en bediening en onder voorwaarde, dat de kosten van her. stel van aan hot gebouw of meubilair even tueel toegebrachte schade door do afdeeling worden vergoed en dat allo ter zake van het gebruik te geven voorschriften zullen wor den nagekomen. Ovorbrnjjgiiig der Wischpoort. Door den architect L. vaji dor Laan is namens de firma Vroom en Dreesmann ver gunning gevraagd tot het maken van een ijzeren overbrugging over de Visohpoort van het peroeel Aalmarkt 27 naar het per ceel Aalmarkt 26, ter hoogte van een twee de verdieping. Door deze overbrugging wil de firma den dienst in beide perceelen voor het personeel vergemakkelijken, terwijl do verbinding te vens kan dienen als nooduitgang bij brand in een der perceolen. Van boven wordt zij niet afgedekt cn ook aan de zijkanten is zij alleen met vleohtdraad afgesloten, soodat het licht niet wordt onderschept. Aaugezien de overloop verder komt te liggen achter en boven de verbindings- brug, waartoe de firma bij raadsbesluit van 9 Juni 1910 vergunning verkreeg, zal men vanaf die Aalmarkt gezien weinig of niets daarvan kunnen bemerken. Noch bij de Commissie van Fabricage, nooh bij B. en W's. bestaat tegen inwilli ging van het verzoek bezwaar en zij geven daarom in overweging, aan de firma Vroom ©n Dreesmann vergunning te verleenen o. a. onder voorwaardedat voor het hebben der overbrugging een jaarlijksche recognitie verschuldigd isf van f3. Ontslag als curator gymnasium. Onder overlegging van een verzoek van prof. mr. S. J. Fookcma Andreae, om-ont slag als ourator. v&n het gymnasium, en met verwijzing naar het daaromtrent door het College van Curatoren uitgebracht advies geyen B. en Ws. in overweging aan prof. mr.. S. J. Fockerr»a Andreae, op zijn ver zoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleeneü als curator van het gymnasium, ondt-r dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem als zoodanig aan de gemeente bewezen. ii aagsclie Rechtbank. Mishandeling. Wegens mishandeling door het sohieten met een revolver in een woning in het Su- matrahofje in de Sumatrastraat te 's-Gra- venhage, op Zondagavond 31 jl. stond terecht de 37-jarige grondwerker J. v. d. V., destijds in genoemd hofje wonende. Substituut-officier van justitie, mr. Hane- graaff, ei~ "te dri© maanden gevangenis straf. Mr. Moerel trad a!6 verdediger op. Hnarleinsche Rechtbank. Een komplot op zee. Op 13 April is op de Noordzee het IJmuidensche stoomvisscherij-schip „Ho pe" gezonken. Eerst werd voorgegeven dat dit een on geluk was, maar later bleek opzet in het spel te zijn. Het schip was eigendom der Maatschap pij „Labor", die toen in liquidatie was. Er was een komplot gemaakt om de „Hope" naar den kelder te jagen. Het eerst stond voor de rechtbank te recht de schipper Arie v. d. S., te IJmui- den. Hem was ten laste gelegd lo. dat hij den machinist en den stoker in staat gesteld heeft, om het schip te laten zinken2o. dat hij een valsche scheepsverklaring onder eede heeft afge legd. Beklaagde erkende het ten laste geleg de. Op een Zondag, toen de „Hope" op de Noordzee voer, heeft hij aan de be manning gezegd, dat het schip water maakte. De toestand werd gevaarlijk ge acht, waarom de schipper en de beman ning de „Hope" verlieten. De machinist en de stoker bleven achter, omdat zij zou den trachten het schip nog te redden. De machinist en de stoker hebbon toen het schip geheel tot zinken gebracht. Zij wer den afgehaald dcor een Engelsche boot, die in de nabijheid voer. Daarna zoifk de „Hope". Te IJmuiden is door de bemanning een valsche scheepsverklaring afgelegd. Daarin werd voorgesteld, dat het schip door een ongeluk gezonken is en dat alles is ge daan, om hét schip nog te behouden. De schipper v. d. S. verzekerde, dat hij èn zijn mede-leden in het komplot zijn overgehaald door den heer M., directeur van de „Labor". Het schip was voor f 30.000 verzekerd. Als alles goed ging, zou v. a. S. een flinke bolooning krijgen. Het O. M. achtte het feit, waaraan v. d. S. zich heeft schuldig gemaakt, zeer ernstig. Bij zijn eisch wilde mr. Hoy er evenwel in aanmerking nemen, dat be klaagde niet de hoofdschuldige is. maar door beloven van geld is overgehaald. Be klaagde verdiende, niet heel veel, waardoor, hij nog gauwer moest bezwijken voor de aanbiedingen. De eisch tegon v. d. S. luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. de Graaff, drong op clementie aan, er op wijzend, dat be klaagde overigens goed bekend staat en hij voor de verleiding bezweken is. Daarna diende de zaak tegen den machi nist G. A. Th. M. en den stoker J. de B. Zij stonden terecht wegens: lo. het tot zinken brengen van het schip; 2o. het afleggen van een valsche scheepsverklaring. Ook zij bekenden. Het schip was tot zinken gebracht door het openzetten van eenige kranen en het doorzagen van de circulatiepijp. M. verzekerde, dat de directeur hem een goede geldelijke belooning had toegezegd en een plaats als machinist op een groo tere boot. Tot heden hebben zij evenwel nog niets ontvangen. M. verzekerde nog, dat de besprekingen gevoerd waren door de hecren M., direc teur, en Z.de laatste assuradeur en liqui dator van de „Labor". Z., die ook gedetineerd is, werd als ge tuige gehoord. Hij ontkende, dat hij aan beklaagde het recht had gegeven om do „Hope" te laten zinken. Het O. M. wees er op, dat beklaagde M. de man is, die de koe bij de hoorns gepakt heeft. De eisch tegen M. luidde 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf en tegen De B. 1 jaar, beiden onder aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Feits, sprak een ver ontschuldigend woord voor den beklaagde De B., die de jongste cn zijns inziens de minst schuldige is. Een nieuwsgierige brie venbesteller. De ontslagen brievenbesteller, W. V., die te Haarlem, zonder daartoe gerechtigd te zijn, een vijftal brieven uit Amerika mee naar huis nam, deze opende en las, om ze den volgenden dag weer bij de nog te bestellen brieven te doen, werd door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. De eisch was 4 maanden. In de brieven zaten geen geldswaarden. Lastige werklui. De landbouwer Pruisen, in de Haar lemmermeer, had drie arbeiders aan genomen om suikerbieten te lossen. Zonder reden bleven zij des morgens

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9