Kerkelijke Berichten. Slechts weinig menschen weten Agenda van de week: Kunst, letteren, enz. Uit d© „Staatscourant", Burgerlijke Stand. P. V., warmoezier alhier, een net gekleed jongmensch, voorwendende, dat hij, agent eener Haagsche Assurantiemaatschappij, door haar man gestuurd om de verschul digde premie, groot ƒ13, te onrvangen. Te goeder trouw werd het geld gegeven, maar P. Y. thuiskomende en de zaak hoorende, begreep dadelijk, de dupe van een sluwen oplichter te zijn geworden. Men zij op zijn hoede ZOETERMEER. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van ,,De Tijdgeest", N. Y. tot het aannemen en uitvoeren van bouwwerken, alhier. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 2 October 1913. DoelAannemen en uitvoe ren van werken betreffende het bouwvak koopen en verkoopen van diverse bouwma terialen enz. Duur: tot 30 Juni 1942. Kapi taal 12,000. Directeuren de heeren G. J. van Kampen en L. Lengkeek. Commissaris sen de heeren J. Tanis, A. J. Noordam en P. Baxmeier. ZOETERWOUDE. Yoor de lichting 1914 zijn voor deze gemeente van de 14 lotelin- gen 13 voor den militairen dienst aangewe zen. ZWAMMERDAM. De passage over den Rijn werd Vrijdagochtend geruimen tijd gestremd, doordat de ketting, waarmede ze neergelaten wordt, ergens brak of al thans haperde waardoor de brug in schui nen stand bleef staan. Door middel van een schuit moest tijdelijk de passage geschieden. Een vrachtrijder uit Alphen had het ongeluk, dat op de lage zijde alhier zijn jong paard schrok en in een diepe ploot te recht kwam. Vracht en wagen zoomede doozen met taart geraakten natuur lijk te water. Gelukkig kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Vrouw2nkiesrechi. De afd. Dedden der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht opende gisteravond het wintecr- werk-seizoen, met een openbare vergadering, in hot Nutsgebouw, alhier. Aangekondigd was, dat de heer N. J. O. Schermerhom Hen drik Ibsen's „Brand" in voordracht zou be handelen. Mej.' C. Lulofs, die de vergadering opende, deed uitkomen, dat dit een vaeantie-avond was, waarmede zij bedoelde, dat nu eens niet het vrouwenkiesrecht zou worden be handeld, ook niet de vrouwenbeweging, maar dat de samenkomst gewijd zou zijn aan een geestelijk genot. Zij voor zich was over tuigd daarmede niet te veel te zeggen. Toch inoest zij, waar de geschiedenis van „Brand" is een geschiedenis van strijd, nog even her inneren aan den strijd, dit jaar gestreden) voor hoog© idealen, waaraan ook door de vrouwen van Nederland deel werd genomen. Nog nooit werd door haar met zooveel span ning gewacht op de Doezastraat op den uitslag der stemmingen voor de Tweede Ka mer. Zij achtte dezen geruststellend, maar niet voldoende. Het propagandawerk moet thans, ernstiger dan ooit, ter hand worden genomen, niet opdringerig, maar met zach- ton drang, van vrouw tot vrouw, van mensch tot mensch. Menigeen zal dezen winter on. getwijfeld ingeschreven kunnen worden al9 lid. Eerstdaags zal den leden een feestavondj© gegeven worden ter eer© van hun thans be reikt driehonderdtal. Moge in het voorjaar dat voor het vijfhonderd tal volgen I Maar nu geen propaganda, dezen avond is het va- can tie I D© tragedie van „Brand" kwam tot ons uit- Noorwegen; het land, waar de vrouwen het stemrecht reeds hebben. Met deze op merking gaf spreekster het woord aan den heer chermerhomvoor de meesten der aan wezigen geen onbekende. Spreker riep de clementie van zijn ge hoor bij voorbaat in. Keelpijn en hevige verkoudheid zouden hem waarschijnlijk be letten zijn onderwerp te behandelen op die wijze, als hem 't liefst was, beter ware het mogelijk geweest zich terug te trekken, doch hij wilde de Vereeniging niet teleur stellen en was daarom toch gekomen om zijn gegeven woord gestand to doen. Wij zullen niet trachten voor hen, die haar ,niet kennen, de geschiedenis van, „Brand" in enkele korte trekken weer to geven; wie er het goede en schoon© van wil smaken, kan Ibsen's boek lezen. Al dateert dit reeds van 1866, het blijft nieuw en ver jongt zich, want. het geeft ons den strijd dergenen, die er van doordrongen zijn, dat hun levensroeping is den wille Gods te doen, ongeacht de offers, daaraan verbonden. Het geeft ons voorbeelden van hetgeen wij daaronder .hebben te verstaan en der moei lijkheden, die zich daarbij onafgebroken voor doen. Het toekent ons het lijdon en strijden der idealisten, maar ook hoe schoon de kroon, en de kleine kuddemenschen in hun dor en armelijk zieleleven. Diep wist de spreker zijn gehoor te door dringen van hetgeen de dichter beoogde met zijn boek „Brand" te bereiken, het hoedend van 't- begin tot het einde. Hoe forsch en teer wist hij de heldenfiguur van Brand, den sterke, en de heldinnenfiguur van Agues, nog grootcr, omdat zij zich zwak waande, te doen uitkomen, tegenover den lafhartigen en eigengerechtigden Eynar en 't zelfgenoeg zame ambtenaarstype Voogd. Het kan niet anders: deze avond moet vruchtdragend zijn voor hen, die den heer Scbermerhorn hoorden. Elk dezer nam zeker iets blijvends van waarde mee naar huis, onder spijtig gevoel, dat die en die ctr ook niet was. Het woord van dank, dat de presidente, mej. Lulofs, den spreker na afloop zijner voordracht bracht, voor liet genot- van dezen avond, werd door een luid applaus, onder streept. Hoe vaak hooren wij niet sprekers, niet verkouden en zonder keelpijn, waarvan men denkt, dat zij aan die kwalen lijden. Deze, die ons voorbereidde op zijn ongun stige conditie, stelde in geen enkel opzioht hoogen eischen teleur. Moge de inspanning, die dat eischte, geen schadelijke gevolgen voor hem hebban en hij nog eens overkomen om wat mede t e deel en van zijn innerlijben rijkdom. üassenheim. Ned.-Hcrv. Gem. Dins dagavond te halfzeven, ds. Veldhoeü, van Alphen. Qe toestand an aan Le c*- sche ^aioen?naa£sc^appij. Gisteravond werd in „De Graanheurs" een groot© openbare vergadering gehouden, uit gaande van de drie textielarbeidersorgani saties in ons land, „De Eendracht," (neutraal), „Unitas," (Prot-Clïr.) en „St-Ba- vo," (R.-K.), en waarin een loonactie aan de Leidsche Kato?nmaatsohappij zou worden be sproken. Als sprekers waren aangekondigd de hee ren Bevers, uit Enkhuizen, van de organisatie „De Eendracht.," Verveld van „Unitas," en Kamp, uit Hengelo, van „St-Ba-vo". De zeer druk bezochte vergadering werd geopend door den heer Verveld, die mede deelde, dat dc drie "organisaties, hoven door ons genoemd, de vergadering hadden belegd, om aan de Leddsohe burgerij de toestanden van de Leidsohe textielarbeiders bloot te leggen. Hij meende, dat dit wei noodig was. De toestanden zijn hier niet gunstig. Er moet verandering komen ©n vóór men vroeg of laat tot staking overgaat, moet de bur gerij worden ingelicht. Hij verheugde zich van harte, dat de opkomst zoo talrijk was, en riep allen een hartelijk welkom toe- Hij hoopte, dat de sprekers de aanwezigen zouden kunnen overtuigen van de recht vaardigheid der loonactie, en mocht dit zoo niet zijn, dan verwacht hij, dat men na de vergadering tegen het door de sprekers aangevoerde zal opponoeren. Vanavond zou den als spr. optreden Kamp en Bevers. Hij zou .de vergadering ledden. Hij gaf daarop het woord aan den heer Kamp, die begon met er op te wijzen, dat de textiel arbeiders bij de burgerij in den regel niet in den besten reuk staan, voor achterlijk en voor revolutionnair worden ge scholden. Hij wijst op de oor zakten daarvan. De toestand dezer groote rubriek van loonar beiders is ongunstiger dan schier elke andere groep. De textiel-arbeider is in de fabriek niets meer dan een nummer, 's Morgens opent zich de fahriekspoort voor hem en hij is gedoemd als nummer zijn geestdoodend werk te doen. Spr. schetst den toestand meer in bijzonder, heden, om te doen uitkomen de risico van dezen arbeid. Hij neemt als voorbeeld den wever, die met slechte gTondstoffen most! werken, en dat gebeurt nog al eens. Direct gaat hij aan den arbeid, daar breekt de draad of de spoel. Zijn arbeid gaat niet door en zijn loon ondervindt er de gevol gen van. Maar afgescheiden van deze wisselvallig heden, de loonen zijn in het algemeen veel te laag; voornaimtolijk in Leiden is dit zoo. Dat i£ er zóó slecht, dat er werklieden' zijn, di{0 week aan yreek niet meer dan f5, ƒ6 of f7 ontvangen- En wat deze lagd loonen nog lm teen schriller licht plaatst, deelt spr. miede, dat het gebeurt dat de eene arbeider f 5 ontvangt en de andere f 7, ter- wijl zij beiden hetzelfde werk doen. Waar blijft die twee gulden van den ander? Spr. heteft in een der plaatselijke bladen gelezen, dat in de Leddsche Katooumaatschap- pij dezer dagen een werkman zijn 60-jarig jubileum als arbeider mocht herdenken. D© man is met f 6 begonnen en verdient thans f 7. Hij zou nu na 60-jarigen moeilijken dienst gaarne rusten, maar hoe zal hij dat, die nooit meer dan 700 centen per week thuis kon "brengen. Spr. roept onder applaus der vergadering nit of men zulk© toestan den mag goedkeuren. Men zij dan mede arbeider of burger. Of dat men daartegen moet. protesteeren Is het dan vreemd, dat het onder de textiel arbeiders is begonnen te gisten en mien is begonnen te klagen en de organisaties te hulp heeft geroepen Wij zijn hier niet ge komen om deze mannen in opstand te bren gen, maar wij zullen trachten dat de toe stand, waarin het nog als regel geldt, dat de plaatarbeider met 500 a 600 centen weke- lijks thuiskomt, veranderd te krijgen. Laat hij, arbeider of burger, die meent, dat de loonactie niet gerechtvaardigd is, hier komen en het zeggen. M^-ar spr. weet wel, dat niemand dit zal doen. Spr. en de hoofdbestuurders van de andere organisaties hebben getracht langs organi- satorischen weg met de directie der Lcid- 6cho Katoenmaatsohappij te onderhandelen, maar deze was daartoe niet genegen. Wel organiseert het patronaat zich zoo krachtig mogelijk, maar het wil de vakorganisaties niet erkennen. Doch wij organiseeren ons ook zoo sterk mogelijk, riep spr. uit, om macht tegen macht te stellen. Mot een krachtige opwekking tot de tex- tiel-arbeiders besloot spr. Doet nw plichtl riep hij uit; weest goede arbeiders, vloekt en mort niet, drinkt niet, maar sluit u bij uw organisatie aan en komt gezamenlijk en vcréenigd voor uw rechten op I Nogmaals drong hij er op aan zich aan te sluiten- bij de geheelonthouding. Koning Alcohol is ook da groote vijand der arbei ders, die hun belet met helderen blik hun toestand in te zien. Weest niet zoo besloot spr drin kende maar weest denkende arbeiders, da© weten wat hun in den grooten strijd voor het bestaan staat te doen. D^ tweedo spr., de heer Bevers, begon met te wijzen op den geweldigen vooruitgang van d e textiel-industrie. Het oude weefge touw is vervangen door dc meest ingewik kelde machine; de huisindustrie heeft plaats gemaakt voor de groot-industrie. Maar wat er ook veranderd is, in den toestand der arbeiders in deze bedrijven is weinig ver betering gekomen. Vooral in Leiden, wat spr. zal aantooueu. Een week of vier geleden ontving spr. een brief uit Ledden, waarin de hulp der hoofdbesturen werd ingeroepen. In dien brief stond, dat de loonen bedroegen f 5, f 6 of f 7. Spr. dacht dat het overdreven was en de besturen gingen naar Leiden, om een onder zoek in te stellen. In een vergadering met de werklieden werden deze één Voor één ernstig afgevraagd, hoeveel loon ze verdien den. En toen hoorden men, dat ongehuwde mannen van 30 a 40 jaar f 5.75, gehuwden, die £0, 30, 40 en meer jaren dienst achter zich hebben, waaronder er zijn met 10 kin deren, die hoogstens f 7 verdienden. Er waren van de af deeling achterwerkecre slechts twee werklieden, die f9 verdiendéiiL Dat warén de uitzonderingen. En zulke toe standen mogen niet bestaan blijven en daar om werd er orn ecnige verbetering gevraagd. Geen 100 pCt, verhooging werd gevraagd; neen, men eischte slechts weinig. Mien wenscli- te, dat de loonen van f 5.75 zouden worden gebracht op f7 ©ii de loonen, thans f 7 bedragend, tot f 8 werden opgevoerd. Tevens vroegen zij, dat voortaan het over werk zou worden b?taald, wat tot dusverre niet geschiedde. Men mag daarvoor thans zoo af en toe een dag vrij nemen, als er weinig te doen is. Er werd een brief ge schreven aan de firma. Geen antwoord. Nogmaals een brief. Nog geen antwoord. Ten derden male een schrijven en toen schijnt de firma eindelijk gedacht te heb ben. dat er iets moest worden gedaan. Toen werd de fabriekscommissde ontboden en de firma wilde de loonen der arbeiders' met 50 ets. verhoogen. Maar men vreesdct dat er een adder onder het gras zou schuilen. De firma toc-h wilde eerst de lijst nazien en nazien wie deze verhooging toekomt, wie haar inderdaad verdiende. Op deze wijze vreesde men, dat ot ver deeldheid zou komen t-usschen de arbeiders onderling en de eendracht zou worden ver broken. Deze troef nit te spelen wilde men de firma beletten en daarom werd daarop niet ingegaan. Eindelijk heeft dan ook de firma in zoo verre toegegeven, dat allen volwassen werk lieden van de afdeeling achterwerkers van 23 jaar en ouder f0 50 meer zal worden be taald. De hoofdbesturen hebben toen nogmaals een conferentie met de arbeiders gehad en in deze bijeenkomst is besloten, voorloopig zich neer te leggen hij de toegezegde verhooging. Spr. drukt op dit voorloopig; immers, de toestand is nog lang niet zooals hij wezen moet. Maar men besloot tevens om ©en open bare vergadering te houden, waar men de burgerij van Leiden eens goed op de hoogte zou brengen hoe de toestanden in werkelijk heid op deze groote industrieele onderneming zijn. Spr. is er van overtuigd, dat men het er allen mtee eens zal zijn, dat het zoo niet blijven kan. Daarom Vragen de organisaties den mo- reelen steun der burgerij nu reedsmisschien moeten ze straks ook om een financieel offer vragen. Met een opwekking tot de arbeiders ook in andere fabrieken, waar de toestanden wel niet zoo erg zijn, maar toch ook wel verbe tering eisohen, besloot hij zijn zeer warmj toegejuichte rede. En toen vroeg de voorzitter of er ook iemand was, die iets had te spreken of aan te vullen of te vragen. Van veler gezicht was een wensch een vraag te lezen, maar het spreken in ver gaderingen hebben deze menschen niert ge leerd. Voor hen deed het mr. P. Gerbrandy, al hier, die op de onhoudbare toestanden wees, zooals zij hier aan de hand der feiten zijn geschetst. Zeer terecht heeft men den mo- reelen steun van de Leidsohe burgerij ge vraagd. En welk Leidsch burger zou het goedkeuren, dat in de stad zijner inwoning zulke loonen worden betaald? Spr. heeft; zich een lijst laten verstrekken van wat in onzen tijd een zuinig beheerde werk- manshuishouding van man vrouw en vijf kinderen kost, en die lijst wees f 14.50 pel week aan. Daar is, volgens hem, niete op dat geschrapt of verminderd zou kunnen wor den, of het zou moeteD zijn, dat de huishuur van f 2.25 iets zou kunnen worden vermin derd. En als men dan daarbij vergelijkt loonen van f 5 tot f 7, dan noemt hij d!at een schande en dat zullen honderden burgers doen als deze cijfers tot hun doordringen. Zij mogen den patroons het woord van Jezus Christus herinnerenT,,Zoo gij wilt, dat de menschen u doen, doet hun alzoo", en hun vragysn dat aan deze toestanden een einde wordt gemaakt. De arbeiders wekt hij op in een organisatie te treden en zijnerzijds zou hij wensohen, dat zij lid werden van de Chr. Prot. organisatie. (Luid Applaus). Daar niemand meer het woord vroeg, sloot de Voorzitter Verveld met een krach tig slotwoord. Hij was zeer verblijd over de stem, die uit de burgerij was gehoord, en dankte den heer Gerbrandy daarvoor, en hij deelde mede dat de organisaties reeds onmiddellijk den moreelen steun zoude vragen in den vorm eener motie, waarin geconstateerd werd, dat de loonen der textielarbeiders bij de firma Driessen en in het bijzonder die der achterwerkers, dringend verbetering eischen, en waarin de burgerij verklaart te sympathiseeren met do pogingen der organisaties, om te trachten met alle geoorloofde middelen daarin verbetering te brengen en hoopt, dat de patroons met de organisaties zul len willen onderhandelen, om zoodoende langs geleidelijken en vredelievenden weg tot verbetering der toestanden der loon arbeiders te geraken. De Voorzitter verzoekt, na eerst deze motie ^in bespreking te hebben gebracht, haar met hand-opsteken aan te nemen. Honderden handen werden omhoog ge stoken en toen als tegenproef den tegen standers werd verzocht van hun gevoelen „blijk te geven, werd geen enkele opge stoken hand gezien. De Voorzitter sloot daarna met een op wekking tot de arbeiders en vooral tot de vrouwen der textiel-arbeiders om haar mannen niet tegen te houden zich te orga niseeren. Spr. weet het wel, dat zij moei lijk de contributie missen kunnen, maar zij mogen bedenken, dat zij ze nu toch be talen aan den patroon. De 50 ets., die zij nu meer ontvangen, hadden zij reeds veel eerder gekregen, wanneer zij zich vóór jaren reeds ernstig hadden georganiseerd. Hierna ging de overtalrijke vergadering rustig en kalm uiteen. ^toosiischcpen. Stoomvaart-Mij. Nederland. „Grotius", uitreis, arriv. 80 Oct. te Sin gapore; „Krakatau", uitrede, vertrok 30 Oct-, v. Genua; „Rembrandt", thuisreis, arriv. 81 Oct. te Liasabom. Rotterdamsche Lloyd „Besoeki", arriveerde 31 Oct v. Java te Hamburg; „Modan", uitreis, arriv. 30 Oct. te Sabang; „Tambora", uitreis, vertrok 30 Oct. v. Marseille. Kon Hol 1. Lloyd „Frisia", uitreis, vertrok 30 Oct. v. Boulagne; „Maasland" arriv. 30 Oct. v. Amsterdam te Buenos-Ayres; „Delfland", thuisreis, vertrok 31 Oct. v. Mader_. RECLAMES, 4943 25 k 40 conts per regel. hoe hoogst gewichtig een goede en rijke lijke spijsvertering voor het gestel is en daarom letten zij niet voldoende op de wer king van maag en darmen. Toen tientallen van jaren geleden, met het bitterwater der Of ener Franz Josef Bronnen de eerste proe ven werden genomen en zijn veelzijdige bruikbaarheid wetenschappelijk werd ge constateerd, schreef reeds de Londensohe Hospital Gazette daaromtrent „Het natuurlijke Eranz Josef-bitterwater is rijker aan afwerende zouten dan alle an dere Hongaarsche minerale wateren. Zijn werking is in alle gevallen zeer bevredi gend, en het is veel aangenamer in te ne men dan bij geneesmiddelen in het alge meen het geval is." Men vrage bij zijn apotheek, drogist of handelaar in minerale wateren uitdrukke lijk „echt Franz Josef-bitterwater"waar hpt niet verkrijgbaar mocht zijn, richtte men zich direct aan de verzendings-directie te Budapest. Telegratiseti weerbericht;, Daar waarnemingen in den morgen van 31 Oct. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond vaD 2 Nov.: Hoogste barometerstand 767.5 te Nioe. Laagste 742.6 te Thorshaven. Zwakke tot matige windeD uit zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Dezelfde temperatuur. Het weer in het buitenland. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bildt Bijna overal is de lucht somber. In Duitschland meer nevelig, in Scandinavië meer betrokken of zwaar bewolkt; alleen op de Britsche eilanden komt at en toe een periode van helderen zonneschijn voor. De temperatuur is in Ierland beneden nor maal geworden. In Duitschland en Scan dinavië nog belangrijk daarboven gebleven. De kans op regeD is het grootste in onze omgeving, in Noorwegen en Ierland. Frankrijk heeft meest zuidelijke tot wes telijke winden met betrokken lucht en vrij veel regen; lie d'Aix had hedenmorgen reeds 26 m.M. W1NTRR Heerenhoeden, nieuwe modellen Willi LH" en kleuren. N. Rfln 46, H. A. TIMMERMAN, Hofleverancier. /aterilag: Zomerzorg. Soirée Dansante D.G. V. „Brunhilde". Halfnegen. Zondag. Bezichtiging Invalidenhuis, Hooge Rrjndjjk. 14 uur. Leidsche Schouwburg. „Kwartjesvinders". 8 uur. 't Posthof. Albert Bol. 8 u u r. Dinsdag;: Leidsche Sohouwburg. ,11 et Teeken desKruises", Drama. 8 u u r. Woensdag;: Leidsche Schouwburg. „Het Teeken desKruises", Drama. 8 n u r. Foyer Stadszaal. Voordracht Ernst Zahn 8 u n r. Donderdag;. Oosterkerk. ZendiDg^bid^ond. Spreker- WelEerw. heer T. Doevendans (Am-terdam). Half acht. Zoeterwoude. Chr Deckers (Dorp) Vergadering Onafhankelijkheidsfeest. 8 uur. Vrijdag;. Leidsche Sohouwburg. Optreden Hongaarschen Violist Telmanyi. 8 uur. Dagelijks BiosooDe Théatre „Imperial" Stationsweg. 8 uur. (Woensdags en Zaterdags ook 2 uur.) jttENU. "Varkensfricandeau, Saroye kool, RlJst met pruimen. „Daniël de Lange". De Chr. Zangvereeniging „Daniël de Lange", alhier, benoemde tot directeur den heer Semijü van 's-Gravenhage. Werd tot nu toe, steeds door deze vereeniging Duit- eche tekst gezongen, van nu aan is besloten, uitsluitend Hollandsche oratoria uit te voe ren. Oudheden. Men meldt uit Voorhout: Nu men, nadat eenige jaren geleden de pastorie der Nederl. Herv. Kerk het z.g. Boerhaavehuis gerestaureerd werd, ook de restauratie der kerk heeft ter hand geno men, blijkt meer en meer de merkwaardig heid van dit oude gebouwtje, niet het minst door de vondsten, die oudheidkundige waar de bezitten. Van een en ander is aan den directeur van het Museum van Oudheden te Leiden kennis gegeven, die reeds een onderzoek deed instellen. Bij het blootleggen van den kerkvloer is n.l. een grafkelder ontdekt met fraaie ge- beeldhouwden steen, waarop de naam voorkomt van jhr. Van Bouckhorst, wat het vermoeden doet ontstaan, dat het een graf moet geweest zijn, toebehoorende aan een familie, die hier bezittingen heeft gehad en wier naam nog voortleeft in de benaming van den Boekhorstpolder. In den grafkelder zijn gevonden de over, blijfselen van zes lijkkisten met bijna ver gane lijken. Voorts is op ongeveer zevea meter van den ingang der kerk een lijk kist gevonden van tufsteen, waarin ook hef geraamte van een lijk. Men denkt, dat deze kist van omstreeks het jaar 1000 dateert en uit oude teekeningen blijkt, dat het graf in het koor der kerk heeft gelegen. Nog werden verschillende andere zaken, vermoedelijk eveneens van oudheidkundige beteekenis, gevonden, die zorgvuldig wor den bewaard. Het werk is in handen van de architecten' Freem en Bremen te Arnhem, die ook het Boerhaavehuis hebben gerestaureerd. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, jhr. mr. Th. Serraris, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch; is benoemd tot lid van bet college van regenten over de gevangenissen te 's-Gra- verbage, J. C. Gijsberti Hodenpijl van Ho- den pijl, -gepensionneerd majoor der genie, wonende te 's-Gravenhage. O n <1 er li o ms ren te. Naar aanleiding van de beschouwingen, dezer dagen in de pers verspreid over de te wachten gevolgen van art. 369 Invalidi teitswet (ouderdomsrente) is het volgende uit een kort onderhoud met minister Treub van belang. Deze verklaarde, dt het cijfer van 90.000 aanvragen, hetwelk genoemd is, niet ver bezijden de waarheid kan worden geacht. Voorloopig raamt de Minister het getal rentekrijgenden op circa 70.000. A.s. Dins dag zal in de Tweede Kamer in behandeling komen een nota van wijziging tot verhoo ging der begrooting-Landbouw, Nijverheid en Handel voor 1913, waarbij de vorhoo- ging der begrooting, die oorspronkelijk was gesteld op f210.000 (nl. voor de vier weken van December 1913) wordt gebracht op f 580.000 f 590.000. Met het oog hierop wenschte de Minis ter zich over deze aangelegenheid, die al licht a.s. Dinsdag in de Twee^p Kamer debat zal uitlokken, voor het oogenblik niet verder uit té laten. O peen ten-voorstel "Wij hebben, zegt de Haagsche oorr. van „De Tel.", meegedeeld, dat de indiening van opcenten-voorstel wederom zeer waar schijnlijk is, in verband met de hpogere uit gaven van art. 369 der Invaliditeitswet. „Het Vaderland" schrijft: „Uit goede bron kunnen wij meedeelen, dat het boven staande heel wat minder zeker is dan het bericht wil doen voorkomen. In bevoegde kringen acht men het nog steeds niet on mogelijk, dat de Rijksinkomstenbelasting met 1 Mei in werking zal treden, in welk geval èn Bedrijfs- èn Vermogensbelasting cn natuurlijk ook de opcenten zullen ver dwijnen. Eerst als een op tijd gereedkomen van de Inkomstenbelasting onmogelijk blijkt, zal een voorstel tot opcentenhefring overwogen worden". Een merkwaardige „tegenspraak". De „goede bron" van het blad is de Mil- lioerien-nota, de minister Bertling in Sep tember heeft overgelegd. Daarin staat pre cies hetzelfde te lezen als hetgeen „Het Vaderland" nu den volke bericht. Alleen staat er nog bij, dat de meerdere opbrengst der Inkomstenbelasting gebruikt zal wor den voor de dekking van het toen geraamd© tekort. Men verzekerde ons, dat de opcenten" zullen worden voorgesteld onafhankelijk van de Inkomstenbelasting, eenvoudig als correctief tegenover de uitgaven krachtens art. 369 Invaliditeitswet, die veel hooger zullen zijn dan verwacht werd. Dèt hebben wij bericht. De toekomst zal toonen, of wij gelijk hadden. Wat „Het Vaderland" schrijft, gaat buiten onze mededeeling om en stond reeds in de Millioenen-nota te le zen. SASSENHEIM. Geboren: Hendnkje. D. van M Bakker en G. Zwiers Antonius, Z. van J. v. d. Ploeg en M. Vink. TER-AAR. Gehuwd: A. Molenaar 24 i. mefc A. E. Hofstee 22 j. WOUBRUGGE. Gehuwd: C. J. Kroon jm. 26 j. en E. A. Guldemond jd. 27 j. ZEGWAARD. Geboren: Gerard, Z. van J. v. Püflélen cn J. de Bruin. Getrouwd: J. N. Eic-berg, 33 j., te Nootdorp, en A. Uijferliride 28 j. /.OETKRMEER. Geboren: Johanna Helena, D. van N. Atiegeest en J. Th. van Velzen Overleden: Cath Maria Molenwijk 5 m. ZWAMMERDAM. Bevallen: N. Oudshooin geb. Eikeieoboora Z. C. J. Huisman geb. Van Geraert Z. Overleden: G. van Rooijen, 72 j„ eebtg. van A. Weerdenburg. Dc staking te fJmniden. Tusschen een gedeelte der stakende zee lieden en de havenarbeiders dreigde nog een conflict te ontstaan, doordat eenigen der stakers, aangelokt door de hooge uur loonen, welke betaald worden bij de wei king der door de Engelsche drifters aan gevoerde haring, havenwerk wilden gaan doen. Door tusschenkomst van den Bond van Havenarbeiders is hieraan echter geen gevolg gegeven. Van de te IJmuiden thuisbehoorende vloot zijn nog ongeveer tachtig trawlers op zoe. Indien nog een dertigtal binnenkomt, zullen, de later binnenkomende door de slui zen naar het Noordzeekanaal worden door- geschut om aldaar ligplaats te nemen. Met den besten wil zullen er in de vis- schershaven geen schepen meer toegelaten kunnen worden, d. w. z. schepen dio door de staking getroffen worden omdat men ook moet rekenen op verkeer van andere (buitenlandsche) trawlers en de bovenge noemde groote massa Britsche stoomdri'*- ters, die te IJmuiden geregeld met vcrscha haring komen markten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2