Wat men ia één uur doen kan. Wit Staatshoofden voor één minuut ontvangen. aangelegd om dat ree lit van. bestaan dui delijk aan te toonen, op een wijze, die mis schien zelfs de goedkeuring' wegdraagt van verstokte tegenstanders der tegenwoordige draaiorgel-exploitatie. In Esohweiler dan heeft kort geleden eten liefdadig ingezetene een som' gelds bestemd om daarvoor een draaiorgel aan te schaffen, dat door twee fatsoenlijke invaliden moet bediend worden. Het is er al en het staat daar ter plaatse bekend als het „stada- argeL" I>e twee door het bestuur aangewezen in va- den trekken mtet het orgel de stad door en onthalen de ingezetenen op hun muziek uitvoering. Be een heeft een goed gesloten bus, om de gifben in ontvangst te nemen, te Avonds na den rondgang brengen zij orgel en bus aan een gemeente-ambtenaar, die daar voor is aangewezen. Deze betaalt aan elk der twee straatmuziekmannen een vastgesteld loon uit en wat er meer in de bus is, wordt bewaard en aan een fonds toegevoegd, waaruit andere oudjes ondersteund worden. Het gevolg van deze instelling moet ver rassend zijn; niet alleen, dat jong en oud zich verheugen, als deze „stedelijke muziek directeuren" zooals ze genoemd worden hun wijk mtet een bezoek vereeren, men gteeft ook gaarne wat voor het goede doel ten laat zich somS tegen een extra-bijdrage nog een stukje op den koop toe voorspelen. Men weet ten minste, dat het geld in goede handen komt en tot een goed doel wordt besteed en niet verbrast wordt Be groote gebeurtenissen op het gebied van de sport laten zich niet beter illus- .treeren dan door het opgeven van uUr-records. Een Pransch tijdschrift toont aan wat menschel ijke kracht en oefening in 60 minuten volbrengen Jcan. Het record in het loopen staat tegenwoor dig op naam van Leon Bo vin, die te Stock holm bij een wedstrijd in één uur een af stand van 1921 KM. aflegde. De ha'rd- looper, wiens tempo bij zijn vertrek zeer langzaam was-, bereikte dit resultaat zonder het geringste teeken van vermoeidheid te ver toonen- Aan het eind van zijn reds ver hoogde hij zijn snelheid dermate, dat hij de laatste 400 M. in een tijd van. 1.7 minuut aflegde. Vóór de snelle Pranschman dit sterk stukje volbracht, was de Engelschman Wat- kins houder van het record. Hij legde op 16 September 1899 in een uur 17,778 K.M. iaf en vele jaren hadden verscbeidenen tever geefs getracht het record te verbeteren. Bij het miarcheeren legde een zekere Samer 13, 375 KM. per uur af. Bazen record- ynft-u naderde iemand, die slechts 1 K.M. per uur minder aflegde. Mijn bedenke, dat een normale voetganger niet meer dan 5 K.M. per uur aflegt. Onder de zwemmers verdient de Bngelsch- man Jarvis het record. Hij legde in 60 min. «en afstand van 41/« K.M. af. Be snelheden, die bereikt worden bij het zwemmen met den stroom mee, zijn natuur lijk veel grooter. Men kon dan een snelheid van 8 KM. bereiken. Langen tijd beschouwde mJen 120 KM. per uur in de automobiel de grootste snelheid. De Pransche automobilist Coux heeft even- vel onlangs in 6Va uur 800 K.M. afgelegd. Het record per stoomfiets bedraagt onge veer 105 K.M. Deze afstand werd in een nuT op een wielerbaan afgelegd met een toachine, die slechts 52 K.G. woog- De laatste vervoermiddelen hebben den spoortrein reeds in snelheid overtroffen. Voor een tiental jaren zou mJen een profeet, die voorspeld had, dat eens een wielrijder (een trein in snelheid zou overtreffen, voor een dwaas gehouden hebben. Be vlieger Paul Guignard heeft het op een rijjviel echter zoo ver gebracht. Sedert t enigen tijd houdt hij het record van meer dan 101 kilo meter. Natuurlijk bereikte de wielrijder deze snel heid niet zonder gangmaker. Be 90 K.M., die de Amerikaan Hamilton zonder gangmaker aflegde, kunnen niet meer als record gelden. De Zwitsörsche wielrijder Hgg heeft on langs per rijwiel 42 K.M. per uur afgelegd. Wat do snelheid van de bestuurbare lucht schepen aangaat, alles hangt daarbij van de al of niet gunstige windrichting af. Ten laatste nog de vliegmachine. Hier is Brïndejonc houder van het record. Bij zijn bewonderenswaardige rondvlucht door Europa heeft hij de reis van Wanne naar Berlijn, die 450 K.M. bedraagt, in twee uur en 5 minuten afgelegd, /oo iat hij per uur een snelheid van £15 K.M. be reikte Be Pransche aviateur sloeg daarmee het grootste snelheidsrecord. werkt zelden langer dan aoht uur per dag. Naar verhouding wordt zijn arbeid dus be ter betaald dan die van zijn vader. Koning Alfons van Spanje is, zooals bij zelf eene verklaard heeft, geen buitengewoon werker. Hij werkt zeer gemakkelijk maar weinig, en slaat zich binnen '11 kort tijdsvérloop door z'n zaken heen. Be minuut ldvert hem ruim f 25 op. Dan komt de koning van Zweden met f 18 eai de koning van Noorwegen mtet f 17. Nu dalen de cijfers aanmerkelijk. Konin gin Wilhelm/in a van Nederland baalt slechts f9.50 per minuut. Koning Albert van België, moet zich zelfs met f 9 tevreden stellen. Be Koning van Benemarken arbeidt zich in een minuut ongeveer f71 'j elkaar. Nog slechter is 't met den president der Pransche repu bliek gesteld. Hij moet met f 600,000 jaarlijks toekomen, hetgeen per minuut ongevper f4 uitmaakt Hij kan zich echter troosten met de gedachten, dat er koningen zijn. die er nog slechter aan toe zijn, en dat zijn de koningen op den Balkan. De civiele lijsten van de ko ningen van Roemenië, Bulgarije en Grieken land zijn zóó laag, dat deze vorsten niet meer dan f 3 per minuut verdienen, de ko ning van Servië moet zelfs met f 2.50 g noe men nemen. Eèn ander record eischt- de presi dent der Yereenigde Staten voor zich op. Deze. die toch inderdaad meer dan acht uur per dag te werken heeft, kriigfc voor één mi nuut slechts 75 cents, waaruit ten duidelijk ste blijkt, dat de werkloonen in Amerika niet altijd hooger zijn da-n in Europa. 1 rouwringen uit Kaas. l>e eerste vuurtoren voor luclit- schippers te Johannisthai. Op bet oogenblik is men in Johannisthai bezig een drietal vuurtorens voor vliegeniers op te richten, die als lichtsignalen voor avia- teurs en luchtschepen zullen moeten dienen. Een aantal firma's zullen daar met haar systemen van luohtvuursignalen om den voorrang strijden. Alle bekende systemen zijn vertegenwoor digd; een zoeklicht, dat een straal recht naa-r boven kan werpen, bliksemlicht en draaiende lichten. In die „Journal" heeft een geestig statis tiek ca- getracht uit te rekenen wat een mi nuut „arbeid" van Staatshoofden vorsten of presidenten eener republiek opbrengt. Staatshoofden, die slechts voor hun genoe gen leven, zijn er niet veel, zij hebben hun dagelijksche plichten en zelfs die Zondags rust is dikwijls niet voor hen weggelegd, daar onthullingen van standbeelden, bezich tiging van £entoonstelling^a, gebouwen, enz. wel gevoeglijk c«nder het hoofdstuk „plioliten" en niet onder dat van „ontspan ningen" kunnen gerangschikt worden. Neemt men den aohturigen werkdag als ba sis, dan komt men tot het volgende resul taat: Het record heeft de tsaar van Rusland op zijn naam, die f28,658,500 jaarlijks ont vangt, hetgeen voor zestig seconden het aardige sommetje van ruim f 150 uitmaakt. Hierop- volgt de koning van Italië, die ruim f42 per minuut „verdient". Keizer Wilhelm volgt met f 33 per minuut, terwijl de koning van Engeland in denzelfden tijd „slechts" f 28 maakt, wat een bagatal is als men bedenkt, dat koning Edward VII dik wijls 10 tot 11 uur per dag arbeidde. De tè- genwoo«rdige konink George V daarentegen De kleine Rutheensclie volksstam de Hu- zulen is voor de ethnologen een dankbaar onderwerp voor studie. Eigenaardig zijn bijv. de nog heerschen- de huwelijksgebruiken bij dit volkje. Grap pig is het, dat bij het huwelijk niet alleen de bruid, maar ook de bruidegom een kraiBt draagt, dien men met groote plechigheid op de muts bevestigt. De krans zelf is ook eigenaardig. Hij wordt gemaakt van maag- depalm en met geldstukken en verguldsel versierd. Voor alles moet in den krans zijn knoflook, daar dit een voorbehoedmid del tegen kwaad is. In' dien Huzuulschen bruidskrans moet ook de naald blijven zit ten, waarmede hij genaaid is. Maar behal ve met -den krans, tooit het bruidspaar zich ook nog elk met een grooten ring, die uit harde, gedroogde kaas bestaat en aaD den linker-arm gedragen wordt. Is het hu welijk voltrokken, dan rijdt de bruid in galop naar haar ouderlijk huis terug, ter wijl de jonggehuwde man met zijn begelei ders opzettelijk achter blijft. Eerst wan neer de jonge vrouw eenige bij het feest behoorende ceremoniën verricht heeft, ver schijnt voor haar huis haar echtgenoot. Als teeken van zijn aankomst zendt liij zijn jonge vrouw zijn kaasring. Zij zendt hem dan iD ruil den hare en de feestelijkheden nemen haar gewoon verloop. Naar men zegt, worden die trouwringen van kaas dikwijls jaren lang als herinne- ring aan den trouwdag bewaard, TüFFtLEM. Bit is wel een van de dolste Brabant-0 sche dropsgebruiken. In den omtrek van Helmond en Asten wordt het nog in eere gehouden. Als een voorgenomen huwelijk afspringt, nadat' het paartje in ondertrouw is opgenomen, komt het jongvolk op een Zaterdagavond bij elkaar, om dit bijzondere feit toch voor al niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Van alle erven in de buurt worden voer manskarren, kruiwagens en mestkarren weggehaald en iu een rij langs den weg geplaatst bij de woningen van ex-bruid en bruidegom. Den geheelen avond door is het een luidruchtig sjouwen met alle mo gelijke vervoermiddelen. Tot slot volgt een loeiende serenade op lampeglazen. Het gescheiden paar durft zich niet ver toon en en ook den volgenden morgen waagt het zich niet in de dorpskerk, maar verdwijnt in alle vToegte om in een nabu rig dorp de Mis te gaan hooren. Na de Hoogmis beijvert de jeugd zich om te mid den van de kerkgangers alle voertuigen weer op hun plaats terug te brengen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 20