No. 16465. XiEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag- 25 October. Derde Blad. Anno 1913 Buitenlandseh Overzieht. Uit de „Staatscourant". We zouden kunnen beginnen met nog maals te vertellen, dat in Dublin geen verandering is gekomen in den stand van de staking. Maar toch is er voor de verandering iets mee te deelen. Daar de armoede ten gevolge van den langen duur der staking steeds nijpender werd kwamen eenige philantropisch gezin de mannen en vrouwen op de gedachte alvast den kinderen een goed onderkomen te verschaffen. Dit denkbeeld is vrijwel od een mislukking uitgeloopen. De roomsch-katbolieke aartsbisschop heeft den katholieken ouders aangeraden hun kinderen niet ter verpleging tc geven aan niet-katholieken. Nu had de rijke mevrouw Montifiore te Londen voor 300 kinderen willen zorgen. Larkin beval het plan aan en heeft daar door bij zijn volgelingen groot misnoegen gewekt. Ken van de dames, die voor me vrouw Montefiore de kinderen zou halen, is een mevrouw Rand uit Londen, dochter van den Amerikaanschen senator Gage, voormalig gezant te Lissabon. Gisteren nu is zij. te Dublin voor den politierechter gebracht, onder beschuldiging twee jongens buiten medeweten van hun ouders weg te hebben willen voeren. Ze was al met hen op de boot. Zij zelf zegt, dat de ouders wel hebben toegestemd, maar een vader bezwoer van niet. Mevrouw Montefiore heeft de verklaring afgelegd, dat er geen sprake van eenige proselietenmakerij was. Yap hoe grooten omvang het plan is ge- worden, wordt thans niet gemeld. Misschien dat .alles nog in orde komt, want een roomsch-katholieke gravin Plunkett, heeft aangeboden alle behoeftige katholieken bij Dublin onder te brengen. Lloyd George houdt de laatste dagen le zingen over de landpolitiek, die d e liberale regeering zich voorstelt te gaan voeren. Dat wil niet zeggen dat men daartoe reeds dadelijk zal overgaan. Daarvoor is de zaak te ingewikkeld, maar het plan zal voor de verkiezingen, die in 1915 zullen plaats hebben, inzet van den strijd vormen. Daarna zal men direct aan pakken, maar alvast kan men de verlan gens.der regeering nagaan. De landpolitiek der Èngelsche liberalen richt zich tegen de groot-grondbezitters. Doel is hun macht in te krimpen en om te werken aan meerdere en betere opbrengst van den bodem. De re geering acht 't ongerijmd dat er groote uit gestrektheden braak liggen, waarboschbouw loonend zou zijn. Thans moet al het hout worden aangevoerd en Engeland zou zelf aan de productie kunnen meewerken. De regeering wenscht in de eerBte plaats een afzonderlijk ministerie om deze zaak te behartigen. Er bestaat nu wel een soort landbouwraad, maar die kan gevoeglijk verdwijnen, want dat lichaam richt toch niets uit. In de voornaamste plaats wil deze regee ring, dat de Staat volkomen controle zal krijgen over het land en met het landmono- polic, zooals het hier tot dusverre bestaat, moet gebroken worden, en zulks om de lan delijke bevolking op het land te houden om emigratie tegen te gaanom zooveel mogelijk menschen uit de steden en aller eerst natuurlijk uit de overbevolkte gedeel ten der steden, naar het land terug te brengen. Om dit alles te kunnen bereiken zal de Staat maatregelen hebben te nemen dat de landbouwer, de pachter, belang krijgt bij den grond, dien hij beoouwt. Zooals de toestand nu is, kan de landheer hem na afloop van elk pacht jaar, om elke gezochte reden, zijn pacht ontnemen, wat vanzelf medebrengt, dat de pachter geen ingrijpende verbeteringen op zijn grond durft aanbrengen, wat den geheelen land bouw tot schade is. Ingrijpende veranderingen zullen ook worden aangebracht in de nu bestaande be palingen op het wild. Zooals het thans is kan de pachter nagenoeg niets doen om zijn oogsten te beschermen tegen hazen, konij nen e, d., omdat de landheer dat wild we nsohtte hou den voor zijn s p o r t, en ook om doze reden dikwerf waar devolle stukken land onbebouwd laat; aan die toestanden zal het nieuwe ministerie een einde hebben te maken, en maatrege len zullen genomen worden om goed land, dat jaren en jaren onbebouwd bleef, in cul- tivatie te brengen. Aangezien het voor de landarbeiders niet mogelijk zal zijn^ in den eersten tijd een krachtige valcvereeniging te vormen, die beter loonen dan die van het oogenblik zal kunnen afdwingen, is het de bedoeling van het Kabinet, dus deelde de minister Lloyd George mede, dat de^ rijks ambtenaren zullen vaststellen een minimum loon voor land arbeiders, waarvoor het be ginsel natuurlijk door het Parlement zal moeten worden goedgekeurd, en dat die ambtenaren zullen beslissen of een paahter minder pacht zal hebben op te brengen, als blijkt dat hij die hoogere loonen niet kan bo- talen. Nagegaan zal worden in welke districten de woningnood voor platteland-arbeiders het hoogst is, en daar zal de Staat zelf overgaan tot het bouwen van geschikte arbeiderswoningen, waarvoor hij de gelden u?t het verzekerings fonds kan aanwendendie woningen zullen laag worden verhuurd, en geborgd moet wor den dat elke landarbeider er een behoorlijk stukje grond bij heeft om voor zi oh en zijn gezin de noodige producten te verbouwen. ï)e minister legde er nadruk op dat die goed- koope woningen niet alleen moeten worden opgericht voor de landarbeiders, doch even goed voor werklieden, die nu in de steden huizen. Gezored' dient, te worden dat de verkeersmiddelen uit de steden na-ar buiten zéé goedkoop worden, dat vele werklieden uit dp ?.t?d voordeel-'g-'-r buiten zullen kun nen wonen, want daardoor zal h°t aantal sloppen en slechte woningen in de steden ku nnen verminderen. Tot voor uorten tijd zaten cr in de Tweede Kamer van Wurto m- b u r g 46 leden van centrum en agrari sche partij en evenveel van de linkerzijde. Een tusschentijdsche verkiezing in Rotweil gaf een linksche meerderheid, want de li beralen verdrongen een rechterzijde-man en 't werd dus 47 links en 45 rechts. Gerabronn gaf een tweede tusschentijdsche verkiezing. Met een paar stemmen meer was de vrijzinnige er de vorige maal bij her stemming gekozen en rechts had allen moed de Kamer weer op t' doode punt te brengen. Er is echter niets van gekomen. Bij eerste stemming kreeg links een ferme meerderheid. Na de teleurstelling in Baden hebben de Duitsche liberalen door dit re sultaat weer moed gekregen. De 'Brunswijksche Landdag is tegen 27 dezer in buitengewone zitting bijeengeroepen. Men verwacht, dat de regeering alsdan de noodige maatregelen voor de troons beklimming van Ernst Au gust zal voorstellen. Koning Alfons is een beetje on gesteld geweest. Hij heeft 't met zijn neus te kwaad gehad. Nu is alles weer in ord,e. Hij is een week te Bordeaux geweest, waar dr. Moure hem geopereerd heeft en thans weer te Madrid teruggekeerd. Italië heeft op 't oogenblik haar algemeene verkiezing. Dat is daar geen kleinigheidje. De regeering had dan trouwens bij voorbaat aangemaand om rus tig te blijven, maar er is niets van geko men. Yooral in Zuid-Italië en in Sicilië is 't een pan. Hier en daar zijn de candi- daten hun leven niet eens zeker. Te Peru gia bijv. heeft het schuim der bevolking reeds tweemalen een aanslag gepleegd op den conservatieven candidaat. Deze is zelfs in zijn eigen woning niet meer veilig. Te Casoria (provincie Napels) wilde de 84-jarige pastoor bij een twist tusschen de kiezers tusschenbeide treden; hij moest eenter dit optreden met den dood bekoo- pen. In s.ommige districten van Sicilië heeft de beruchte Maffia de leiding bij de ver kiezing en het gevolg daarvan is, dat hui zen in brand gestoken, boomgaarden ver nield worden en vee wordt gestolen, na tuurlijk zonder dat de daders te ontdekken zijn. Te Palermo zijn met medewerking van de gemeentelijke autoriteiten duizenden stemkaarten vernietigd. Toen de menigte dat vernam, bestormde zij het stadhuis. Ook uit andere plaatsen komen berich ten van gelijksoortigen aard; fel staan de partijen tegenover elkander en naar Ita- liaansche gewoonte gaat men, als er woor den genoeg gewisseld zijn, aan weerszijden tot handtastelijkheden over. Voor den zetel der voorloopige regeering van Albanië is een groote vergadering ge houden, waaraan vertegenwoordigers der bevolking hebben deelgenomen. De voar- loopige president sprak over het eigen machtige optreden van Essad pasja zijn leedwezen uit en bestreed verschillende be schuldigingen, tegen de voorloop;ge regee- ring geuit. Ten slotte nam de vergadering oen tegen de voorloopige regeering gerichte motie aan. SPORT. Do wedstrijden van Zondag. Het iö den vorigen Zondag wel een for tuinlijke dag voor de vereeniging ,,Ajax" geweest. Niet alleen behaalden alle elf tallen, welke in het veld waren sucoes, ook ,,Ajax I" trof het bovendien nog van een andere zijdte. Heb ongeslagen Ajax werd verleden week in de ranglijst gevolgd door „D. V. S." en „Unitas" en nu was wel het merkwaardigste van het geval, dat bedde vereenigingon thuis klop kregen, zoodat me de door de overwinning op „Xerxes", de positie onzer stadgenooten danig versterkt werd. Nu bevinden „Dordrecht" en „Con cordia" zich respectievelijk op de tweede en derde plaats en zullen morgen thuis .den strijd moeten aanbinden tegen respec tievelijk „D. Y. V." en „D. V. S." zeker niet gering te schatten tegenstanders en een puntenverlies van No. 2 en 3 zou dan oek niet al te veel verwondering baren. En met een thuisoverwinning van „Ajax" in het zicht, kan een tweeden geluksdag op han den zijn. „TJnitas", van Gorkum, die mor gen hier op bezoek komt, heeft nog nimmer te Leiden verloren. Het is zelfs nog erger. In de vier tegen „Unita-s" gespeelde wed strijden behaalde „Ajax" sleohts 1 punt met een doelgemiddelde van 312. Men begrijpt dus, dat de veelal gemakkelijk genoemden wedstrijd tegen „Unitas", veel belangrijker is, dan men wel meent en waar traditie, vooral bij het voetbalspel, veelal gehand haafd wordt, hebben we onder het noodige voorbehoud van „'n overwinning in 't zicht" gesproken. Twee jaar geleden kwam „Ajax" met een elftal eerste klasse spelers in het veld en moest, evenals de Èngelsche eerste klasse club Chelsea", dat maar al vaak ondervonden heeft, met 15 tegen „Unitas" hier ter stede in de minderheid blijven. Het fanatiek spelende „Unitas", dat verleden jaar „Concordia" in den allerlaatsten wed strijd van de competitie te Delft, bijna het afdeelingskampioenscha-p ontnam (er werd slechts één doelpunt door „Concordia" ge maakt, dat nauwelijks door den scheids rechter te constateeren was, zoo weinig had de bal de doellijn gepasseerd) moet morgen met alle zorg bestreden worden, opdat een misstap op de competitieladder vermeden worde. En waair we uit zeer vertrouwbare bron vernamen, dat Achilles" (Rotterdam) zich hoogst waarsohijnlijk binnenkort uit de competitie zaj terugtrekken, waarmede de prachtige 7O van „Ajax" geannuleerd wordt, dan is het dringend noodig, dat mor gen een victorie meer zal zijn behaald. En we gelooven wel, dat „Ajax" eens met de minder prettige traditie zal breken. „Fluks" ontvangt morgen op het Sportter rein het tweede twaalftal van het Haagsche „Yitesse". In de tweede klasse Zuid, waar in „Fluks" van het jaar voor het eerst uit komt, is de ex-eerst© klasser „Amicatia" uit Boskoop, de eenige, welke nog het com- peti tie programma moet aanvangen. Deze even uitgesloten, hebben onze blauwgelen, als no. 1 een duchtig concurrent in het bij keuze gepromoveerde „H. S. Y. II", dat thans de tweede plaats inneemt. Tusschen beiden en misschien nog „Yitesse II" uit Den Haag zal vermoedelijk- den strijd om het kampioenschap wel gaan en waar „Fluks" morgen thuis speelt, kunnen we „Vite-sse II" wel voorloopig uitschakelen, daar we dan niets anders dan een Leidsche overwinning kunnen vervrachten. Aan „Fluks" om oDze voorspelling waar te ma ken „Yitesse" gaat morgen reeds haar naam genoot in Den Haag bezoeken. We kunnen wel zien, dat het Korf balprogramma in an dere handen is, anders zou men zeker niet zoo vlug thuis-en uitwedstrijd op elkaar la ten volgen. (Op 28 September werd hier ter stede gespeeld). Maar het samenstellen van een programma is niet ieders werk en bo vendien zijn daar zulke moeilijkheden aan verbonden, dat we vooreerst niet al te nauw keurig moeten toezien. O. i. is do eenige weg, die aan te bevelen is, zcowel voor spe lers, als belangstellenden, dat eerst de een© helft van het programma' wordt afge werkt, aJsvocrens aan de andere helft wordt begonnen, d. w. z., dat eerst alle tegenstanders worden ontmoet, voor met tegenontmoetingen wordt aangevangen, de gevolgen van afkeuring der terreinen na tuurlijk worden buitengesloten. Om nu tot den wedstrijd van „Yitesse" terug te keeren, diene allereerst gememo reerd te worden, dat de blauwwitten naar onze meening nog drie moeilijke wedstrijden voor den boeg hebben, allereerst de beide ontmoetingen tegen het nog ongeslagen „O. S. C. R." en dan den wedstrijd van morgen, wel toonde het Leidsche „Yitesse" zich eenige weken geleden voldoende de meerdere om ook in Oen Haag te winnen, maar een speleigenaardigheid van de Ha-, genaars heeft altijd bezwaren voor Slors c. s. gehad. Toch gelooven we in een Lcidscli kampioenschap en dan is een overwinning waarschijnlijk en wenschelijk. De beide voetballende derdo klasse gaan morgen op reis. ,,Oe Sportman" naar Bloe- mendaal en „L. V. Y." naar de „Residentie V. C." „De Sportman" is druk bezig het goede voorbeeld door „Ajax" gegeven op te volgen en staat thans niet het prachtige doelgemiddelde van 102 op de tweede plaats. De groenwitten speelden tot heden toe alleen thuis, waar de tegenpartijen van niet al te groote kracht bicken, maar liet goede begin he'eft ook in het groenwitte kamp het noodige enthusiasme opgewekt. „A. D. O." en „U. N. I.", de beide nieuwe Haagsche derde klassers behooren met „De Sportman" tot de ongeslagen vereenigingen van deze competitie, welke bovendien geen puntenverlies behoefden te noteeren. Nu komen morgen „A. D. O." en „U. N. I." tegenover elkaar, wat voor „De Sportman" indien zij morgen weet te winnen, in alle geval van voordeel is, wat betreft den stand op de ranglijst. Mocht in de sportwereld de rekenkunst opgaan, dan voorspelt de Zondag weinig goeds voor de groenwitten, immers „De Sportman" won thuis van ,,R. Y. C." met 41 en „Bloemendaal" thuis met 5—0 van dezelfde vereeniging. Gelukkig voor onze 6tadgenooten, dat zulks niets zegt, maar als we bedenken, dat „A. D. O." in Den Haag van „Bloemendaal slechts met 10 wist te winnen en te Leiden van „L. V. V." met 8—1, dan is oppassen voor „De Sportman" de boodschap. Wij gelooven in een overwinning van „Bloemendaal", al zal die clan ook niet groot zijn. We hopen intusschen Maandag een andere overwinning bekend te kunnen maken. „L. V. Y." verkeert in een bedenkelijken toestand en staat nu nog op de voorlaatste plaats, dank zij een meer gemaakt doel punt dan „R. V. C.". Het gaat dus morgen vrijwel om de laatste plaats en het spijt ons, die nu aan ,,L. V. Y." te moeten toe- bedeelen. „Ajax II" is „Ajax II" niet meer. Zon dag werd Amsterdam bezocht, al was het maar met tien spelers en die onvoltallige combinatie wist het zoowaar tot een ge lijk spel, in dat geval tot een moreele over winning te brengen. De omstandigheden voor morgen zijn intusschen een weinig an ders, want thans speelt „Ajax I" thuis en dat heeft al vele spelers van de lagere elftallen op het „Ajax"-terrein gehouden. Doch wanneer de jeugdige Ajaciden nu'tot betere inzichten gekomen zullen zijn („Ajax IY" gaf er twee weken geleden nog niet de bewijzen van) en zullen beseffen, dat elk speler alles in het werk moet 6tellen voor een kampioenschap van zijn elftal en de eer van zijn club, dan zal morgen in Am sterdam van „Volharding II", dat veel zwakker dan „R. A. P. II" moet zijn, ge wonnen worden. Nog een ander elftal, dat den boer op gaat, moeten we vermelden. Het tweede elf tal van „Yitesse" gaat n.l. naar Gouda, waar het „Swift" zal ontmoeten, dat „Fluks II B" er zoo ongenadig van langs gaf. Dat hooge cijfer, tegen de blauwgele Leidenaars gehaald, doet ons voor de „Vi- tesse"-reserves wel eenigszins vreezen. Bo vendien een lastige reis en „Yitesse I" ook in het veld, altemet factoren, die weinig goeds voorspellen. Maar 't zou een mooie prestatie zijn, indien het daar tot een over winning kon komen. De „L. Y. B." heeft een uitermate klein programma voor morgen vastgesteld. „Lug- dunum" zal morgen in Voorschoten de eer ste plaats van de eerste klasse trachten te verdedigen, waarop, gezien het gelijke spel tusschen „Beresteyn" en „Leiden", wel eenige kans is. „De Sportman II"„L. V. Y. II" belooft spannend te worden en al geloven we, dat „L. V. V." een weinig in het voordeel is, is in verband met het op reis zijn van de eerste elftallen, eigenlijk niets van den uitslag te zeggen. „Norvicus" komt morgen voor het eerst in het veld op het „L. F. C."-terrein tegen „L. F. C. H". Van den uitslag is al xoo niets te voorspel len. De beide bij keuze gepromoveerde tweede klassers, die op het oogenblik zelfs No. 1 en 2 staan komen 's morgens op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel tegenover elkaar. \Ve gelooven hier in een succes van „Lugdunum II", de kampioenen van de derde klasse in het seizoen 1912—1913. .Voetbal, YVij kunnen mededeelen, dat de club naam „Norvicus" van de voetbal vereeni ging te Noordwijk door den „N. V. B." is geregistreerd, terwijl de naam van de vereeniging „Hillcgom", die voor den ;,L. V. B." bedankte en tot den ^Haar- lemschen V. B." niet werd toegelaten, weer van de lijst der geregistreerde club namen is afgevoerd. Luchtvaart. Leo van Steyn heeft gisteren te „Duin- digt" het officieele hoogt e record met pas sagier weer aanzienlijk verbeterd, hoewel hij er niet in geslaagd is om hooger te ko men dan luitenant Van Heyst deed. Diens hoogtevlucht werd echter niet officieel er kend. Te 12 uren 10 steeg Van Stejm met luitenant Hofstee als passagier op en ging direct snel de hoogte in. De 1000 M. had hij reeds na eenige minuten bereikt. Op een hoogte van ongeveer 1400 M. moesten de koene vliegeniers door een wolk, die hen vijf kwartier lang onzichtbaar gemaakt hoeft voor de toeschouwers. Toen het vlieg tuig weer waar te nemen viel, was het ai- weer op weg naar beneden en om kwart voor tweeën daalde Van Steyn na een mooie spiraalvluclit. Hij had 2650 M. hoogte be reikt en dus zijn eigen record van 1950 M. aanzienlijk verbeterd. Sportcommissaris was de heer F. barpn van Voorst tot Voorst. Ook was mr. Van Eek, de penningmeester'van de „Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart" op het ter rein. Verschaeve te Antwerpen. De hier tijdens de Europeesche rond vlucht geen onbekende aviateur, de Belg Verschaeve, deed gisteren te Antwerpen gedurende een half uur een vlucht met 4 passagiers, waarbij hij 1000 M. hoogte bereikte, 't Was een poging om een hoog te- en duurrecord te verbeteren, maar dit gelukte niet. Verschaeve is wel eenigen tijd houder van het hoogte record met 4 passagiers geweest. Do tentoonstelling te Gent en dc Vlaauisclie beweging. De Vlaamsche Studenten zijn niet best te spreken over de tc-moons tel ling. Ziellier hoe een hunner, de heer M. Minnaert, in het Studenten-Weekblad Minerva" er zich over uitlaat en hoe de Vlaamschc Studenten er hun gezindheid hebben ge toond. Hij schrijft o.a. ï.Nee, nee, nee, spreekt er ons niet meer van, om Godswil! De tentoonstellingvan Gent is voor de Vlamingen ccn parodie gei veest, ja meneer, een parodie. Gansch de onderneming in handen van VLaamsch- haters, de 9/10 der werken uitgevoerd door vreemdelingen en Walen, geen ziertje Vlaamsche geest, de krachtdadigste cn meest ondubbeLzinnige propaganda ten voordeele van Frankrijk en den Franschen invloed, een hevige tegenwerking tegen de Vlaamsche kunst, en dan eenige twee talige opschriften pm de menschen tc paaien „Spreekt er ons niet meer van, 't is genoeg. Het slot van 't spekstakel is na tuurlijkeenige miljoentjes tekort. „Maar liever wil ik herinneren wat de Vlaamschgezindcn ondertusschen hebben uitgericht; ge zult met mij moeten beken nen dat de overwinning aan onzen kant is gebleven I Want de Leeuw waakt. Elkeen herinnert zich nog hoe trouwe loos het Komiteit der Tentoonstelling zich' heeft gedragen tegenover de Vlamingen en hun Verbond, gesticht met het doeL onze taalrechten te doen erkennen op de expositie. Om den hoon nog vlijmender te maken, meldde het Komiteit dat er, ter ge legenheid van het bezoek des Konings aan onze Tentoonstelling, een gala-kon- cert zou plaats grijpen: een koncert van Fransche kunst, met kunstenaars uit Pa rijs, en ingericht door Franschen; een toe lage van 5000 fr. was voo|r dit concert toegekend. De Vlaamschc kunst was stelselmatig geweerd worden uit de Ten toonstelling/ en nu, op eene nationale, plechtigheid, uitpakken met hun fransch boeltje, en dat te Gent, in het hartje van Vlaanderen ;,Dat was te erg, Ï(T wee honde r dvij f ti g Vlaamschgezindcn trokken op den bewusten avond het con certgebouw binnen; heel kalm waren ze; ze zeiden niets; ze deden niets. -„Maar na het derde aria, op het oogen blik dat liet tooneel ledig was, te midden van die zaal vol hooggeplaatste officieele franskiljons en franschen, steeg plotseling ©en galm op van twechonderdvijftig stem men i,Ze zullen hem niet temmen, Den fieren Vlaamschcn Leeuw". Makkers,- makkers, dat hadt ge moeten zien! 't Publiek sprong recht, Vlaamschc gezinden, toevallig in de zaal aanwezig, zwaaiden den hoed en zongen mee; do andere menschen floten en joelden, de wachters der tentoonstelling schoten toe en dreven op dc Vlamingen hunne onge muilbande politiehonden pf, schande! ;,'t Koncert was, (zooals men in Vlaan deren zegt) om zeepl Natuurlijk. De fran- selaartjes hebben een angst uitgestaan dien ze niet vlug meer vergeten zullen. Het was een prachtige les; grift dat in marmer, heeren fransozen! ï(En wat zegt gij daarvan, makkers uit Holland? Erg onbeleefd zijn we geweest,- nietwaar? Erg ongepast; onfatsoenlijk,on-; bedacht,- onverantwoordelijk Komt, laat na toch gejris uw: pantser van onverschil ligheid vallen, en bekent Ket: het is schoon geweest! Een fiere daad van een fier volk; een daad van kracht en recht. ï(lk hoop dat ér nog zulke stemmen zub Ién opgaan, als men 't weer durft wagen de Vlamingen te sarren. En ik hoop dat dan al de Vlaamsche studenten op post zullen zijn om aan 't hoofd van hun volk te strijden." Bij Kon. besluit is aan den luitenant-ter zee 2de kl. J. W. baron van Haersolte van Haerst op verzoek met 1 Nov. eervol ont slag uit den zeedienst verleend is aan A. A. Bekaar c.i., te 's-Graven- hage, oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, op verzoek eervol ontslag verleend ah lid en voorzitter der Staats commissie, welke opdracht heeft een onder zoek in te stellen- omtrent het vraagstuk der droogmaking van de plassen, ten oos ten van de Vecht, onder dankbetuiging, en zijn bevorderd a. tot voorzitter C. A. Jolles c. i., hoofdingenieur-directeur^ van den Rijkswaterstaat in dc 6de directie te Arn hem, lid der Staatscommissie, b. tot lid W. F. Druyvcsteyn, c. i„ ingenieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem is met ingang van 1 Nov. benoemd bij het wapen der infanterie bij zijn tegenwoordig korps, tot militie-eerste-luitenant de mili tie-tweede-luitenant H. T. M. de Groof van het 2de regiment is voor het tijdvak van 17 Nov. 1913 tot cn met 31 Aug. 1914 benoemd tot leeraar aan de R. H.-B.-S. tc Hecrenveen G. H. ten Bruggencate, tc 's-Gravenhage zijn met ingang van 17 Oct. voor den tijd van 5 jaren benoemd tdt buitengewone le den van den octrooiraad prof C. L. van der Bilt c. i., prof. S. Franco w. i., prof. dr. M. de Haas, prof. O. P. Holst, allen hooglecraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, J. P. Huchshorn, leeraar aan de Ned. School voor Nijverheid en Handel te Enschede, prof. P. Meyer, dr. J. G. Slees- wijk, proh S. J. Vermaas, allen hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en dr. K. H. M va der Zande, inspecteur van het landbouwonderwijs bij de directie van den landbouw te 's-Gravenhage. AruieMiloktei' ISaailslbl. In xAnloo, gelegen tusschen de Drentsche hoofdstad en de Groninger gemeente Wil- dervank, is de verhouding tusschen de be woners van allerlei gcmccntcdeelen niet te best. Het veengedeelte en het zundgedeelte hebben verschillende belangen, die zich niet te best met elkaar verdragen. Daarbij komt nog, dat in de hoofdplaats van de gemeen te, te Annen, zeer dikwijls ongenoegen be staat tusschen den burgemeester Römelingh en den arts Borema. Beiden zijn ze nog slechts weinige jaren in Anncn, doch de dokter is cr reeds in geslaagd zich popu lair te maken. De gemeente bouwt hem nu een woning. Wegens het overlijden van een Raadslid was er onlangs, een tusschentijdsche verkie zing. En liet noodlot bracht als candidaten den burgemeester en den dokter. In het zui delijke gemeentedeel Eist heeft men warm voor de candidatuur-Römelingh gestreden. Doch de andere dorpen waren machtiger en... de dokter won het pleit. Op den stem mingsdag kwamen eenige ingezetenen van het veengedeelte vernemen hoe de totaal uitslag was; maar de burgemeester joeg hen, onder wie een Raadslid was, van het gemeentehuis, waarin de burgemeester woont. In de Raadsvergadering, die volg de, interpelleerde het raadslid Hiddingh over deze beleediging, doch de burgemees ter weigerde zich te verantwoorden en vor- wees hem naar de justitie. De dokter moest nu zitting nemen. Maar hij was gemeente-geneesheer en had een instructie, die hem aan den Raad onderge schikt deed zijn. Dr. Borema vroeg den Raad al datgene te doen wat noodig was om hem in staat te stellen zitting te ne men. Dc burgemeester waarschuwde, niefc alles op losse schroeven te zetten. Do ge meente betaalt ƒ800 salaris. Maar een der Raadslede i kwam op het idee dr. B. on gevraagd eervol ontslag to geven en de armen-practijk voor f 100 minder aan hem „op te dragen". Doodschouw en vaccinatie kan dan voor dat bedrag aan dr. Frcie, van Zuid-Laren, worden opgedragen. En aldus besloot de Raad. In de Donderdag gehouden Raadsverga dering werden de geloofsbrieven onder zocht. Een Raadscommissie onderzocht ze cn had geen bedenkingen, al verbloemde ze niet, .dat ze zich niet deskundig achtte. De burgemeester zeide, dat hij, indien de Raad tot toelating mocht besluiten, daartegen, toch bezwaren bij het college van Ged. Sta ten zou indienen. Met op één na algemeeno stemmen ging de Raad met de conclusie der commissie, accoord, waarna de burgemeester zijn voornemen herhaalde. De dorpsbewoners wachten nu met span ning af wie het pleit zal winnen hun dok ter of hun burgemeester. („Hbld.") Haringvangst. Wij kunnen thans een overzicht geven over dc haringvisscherij in 1912. De 50 bomschuiten brachten f297.835 op en door 100 loggers werd voor f 1.307.765 aan haring aangebracht. De bommen brachten aan 313.000 stuks steurharing en 20.010 ton pekelharing of 16.012.800 stuks. Met de loggers werden aangebracht 52.201.800 stuks pekelharing en 1.491.000 stuks steurharing. De prijzen der Bteurharing varieerden van f 24.50 tot f 12. De gemiddelde prijs was f 16. Volle pekel haring van f27.25 tot f14.50, gemiddelde prijs f 16.50. Wat betreft do trawlvisscherij, daaraan namen in 1912 54 loggervaartuigen deel. Gezamenlijk maakten zij 940 reizen en brachten voor f 153.519.36 aan versche visch aan. De hoogste besomming, die ge maakt werd, bedroeg f '42.99 en de la-agate f 2000 ruim. Wc kunnen nu reeds er aan toe voegen, dat het jaar 1913 al beduidend hooger eiï voordeeliger zal rijn dan in 1912.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13