Ingezonden. DE JONG'S Hagelslag- Chocolade. Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. Mgemeen Sectieverslag met het ant woord van B. en Ws. IV (Slot.) Aan het slot van het sectieverslag is een nota gevoegd van den heer Fokker over de kosten voor de gemeentereiniging, inclu sief vuilverbranding, waaruit wij ten slotte een en ander mededeelen. Ook in de secties zelf werden door an dere leden opmerkingen gemaakt over de hooge kosten, die deze nieuwste tak van gemeentelijken dienst met zich zal sleepen. De heer Fokker merkt op, dat de kosten, in de begrooting geraamd, die zooals zij in het rapport der deskundigen, De Groot en Monye, waren geschat, overtreffen met een som, dicht naderend aan het bedrag, ■waarmede de Hoofdelijke Omslag moet worden verhoogd. Hij meent, dat men tegenover de belas tingbetalende burgerij er niet mee af kan eenvoudig het bedrag te voteeren, dat thans door B. en Ws. wordt gevraagdmaar dat ook moet worden vastgesteld op wie de ver antwoordelijkheid voor de calamiteit voor de gemeentelijke schatkist rust- Achtereenvolgens gaat hij dan de begroo ting na. De post stal- en terreindienst is f 3084.50 hooger uitgetrokken dan in het rapport. Op den ophaal dienst en straatreiniging worden uitgetrokken 5 handkar ophaalders, die niet in het rapport of de daarbij inge diende begrooting voorkomen. Dat zal aan loon een verschil van f 5083 meer opleve ren. Het rapport raamde voor reiniging van kolken en riolen f 3575volgens de begroo ting zal hiervoor f 5500 meer noodig zijn. Voor het baggerwerk werd in het rap port een uitgave geraamd f 8394, terwijl een inkomst werd geraamd van f 8500, zoo dat deze dienst niets zou kosten. Voor de markten werd f 1000 geraamd in uitgaaf en f 2000 in ontvangst. De er varing heeft echter reeds geleerd, dat deze beide onderdeelen "van den dienst bij ver pachting f 7800 kosten, waartegenover geen inkomsten staan. Dienstkleeding eischt voorts f 200 meer dan waarop volgens het rapport mocht worden gerekend. Water voor sproeien en markten in het rapport op f 1500 uitgetrokken, vindt men in de begrooting onder volgnummer 138 f 296 hooger geraamd dan in het rapport. Onderhoud van gebouwen en terreinen blijkt in het rapport f 200 te laag geraamd, waartegenover B. en Ws. voor vernieu wing en onderhoud van materieel f 600 minder denken noodig te hebben dan in het rapport werd begroot. Eindelijk bedraagt der kosten van den ontsmettingsdienst (in het rapport op f 1500 geraamd) volgens de begrooting f 2400 alzoo f 700 meer dan door de des kundigen was begroot. Onder volgnummer 125 vindt men nog f 245 voor 7 telefoonaansluitingen, waarop in het rapport evenmin was gerekend als op f 238, verschillende uitgaven in de be grooting uitgetrokken. Voor vervoer van diverse stoffen wordt f 1100 geraamd meer noodig te zijn dan het rapport begroot. De uitgaven zijn dus jaarlijks in de be grooting op f 23,000 meer geraamd dan in het rapport, terwijl op verschillende uit gaven tot een totaal van f 3300 niet is ge rekend zonder dat mag worden aangeno men, dat deze niet zullen behoeven gedaan te worden. Totaal zal vermoedelijk de gemeentelijke reinigingsdienst aan de gemeente f 37,500 meer kosten dan de Raad mocht aanne men Op gezag van het rapport der deskun digen. immers, wat de ontvangsten aangaat, de ze worden op 10,175 lager geraamd dan in het rapport is geschied. Deze berekening is echter niet zuiver, indien mijn daarbij ook niet in het oog houdt de rente en af lossing,! te betalen van het kapitaal, dat de gemeente in dezen dienst op 1 Januari 1914 zal gestoken heb ben. Dit kapitaal zal ook aanmerkelijk hooger zijn dan door de rapporteurs is begroot, terwijl ook de 5} pCt. voor rente en aflos sing bij nauwkeurige berekening zullen blij ken te laag te zijn. Dat de verplaatsing van de gemeente lijke boomkweekerij, de bouw van een post huis en van de dienstgebouwen op de te genwoordig© boomkweekerij aanmerkelijk meer hebben gekost dan de deskundigen, zich baseerend op de cijfers, verstrekt door den directeur van gemeentewerken, hebben geraamd, ligt ons versch in het geheugen. Dezo cijfers bedragen onderscheidenlijk f 1500, f 2000 en f 27,000, terwijl ook voor modciemmers reeds een uitgave van f 1000 is gevoteerd, waarvan het rapport ook geen gewag maakte. Hebben rapporteurs, aldus vraagt de heer Fokker, de zaak niet voldoende on derzocht, zijn zij onvoldoende door den di recteur van gemeentewerken voorgelicht of zijn hoogcre eischen aan den dienst gesteld, dan waarmede zij opdracht hadden in hun rapport rekening te houden? Deze vragen eischen, volgens hem, drin gend beantwoording. En indien dit laatste het geval is, wie heeft B. en Ws. geadviseerd bij het opstel len der vragenlijst en bijbehoorende toe lichting, die punt van uitgang waren voor de adviseurs Nog zou mogelijk zijn, dat de adviseurs wenken, hun door den directeur van ge meentewerken omtrent plaatselijke toe- Btanden gegeven, in den wind geslagen heb ben. Ten slotte geeft de heer Fokker in over weging om vuilverbranding en gemeente reiniging als één gemeentebedrijf commer cieel te behandelen, zoodat uit de begroo ting onmiddellijk blijkt wat dat bedrijf aan de gemeente kost. Zeer uitvoerig hebben B. en Ws. deze no ta beantwoord. Zij erkennen, dat voor hen, die, zooals de steller der nota blijkbaar deed, do conclusion van het rapport der deskundigen hebben aanvaard als een onfeilbare aanwijzing van de toekomstige organisatie en exploitatie van de gemeente-reiniging en vuilverbran ding, de begrooting dezer takken van dienst, z ootils die thans is ontworpen, inder daad een groote teleurstelling moest opleve ren. Zoodanige beteekenis mag echter aan het rapport niet worden geheoht. Ie het in het algemeen reeds ondoenlijk ja- ren te voren in bijzonderheden vast te stel len, op welke wijze een of andere omvang rijke tak van dienst zal worden ingericht, en de daaraan verbonden uitgaven ts Tarnen, die moeilijkheid wordt nog grooter, wanneer het, zooals hier, geldt een nieuwen diensttak te beschrijven en te begrooten, waarvan het gewichtigste onderdeel, i. c. de vuilverbran ding, in het buitenland slechts op enkele plaatsen, en hier te lande nog nimmer, van toepassing heeft gevonden, terwijl de orgEL- nlsatie van het andere onderdeel, d. i. van de eigenlijke reiniging, niet van reinigings diensten elde-ns kan worden gekopieerd, dooh zich in de eerste plaats moet aanpassen aan en verband houden met de bijzondere eischen van de vuilverbranding. Het is duidelijk, dat de deskundigen, die niet één, doch drie verschillende reinigings systemen in studie moesten nemen en onder ling vergelijken, die zich uit den aard der zaak moesten bepalen tot algemeene factoren en derhalve niet te beschikken had den over tal van bijzondere gegevens, over opnemingen en terreinmetingen, over uitge werkte ontwerpen, over definitieve aanbie dingen van leveranciers en aannemers, enz., het is duidelijk, dat zij niet anders hebbeD kunnen geven dan een algemeen schema, een global en opzet, een ruwe raming van or ganisatie en exploitatie der toekomstige Teiniging. In dit opzicht wijkt de tot-stand-koming van dezen nieuwen gemeentelijken tak van d/ienst niet af van dien van elke andere be langrijke onderneming, van elk ander om vangrijk bouwwerk. Een openbaar werk is nu eenmaal geen ar tikel van dagelijksch gebruik, dat tegen voor uit vastgestelden prijs in een winkel ver krijgbaar is. Naarmate het voorloopige plan tijdens de uitvoering meer in bijzonderheden wordt uitgewerkt, ontstaat een juister beeld van de inrichting, een nauwkeuriger overzicht van de uitgaven- Tijdens de verwekelijking der plannen stuit men telkens op vraagstukken en moei lijkheden, die de ontwerper van het aanvan kelijke plan niet kon voorzien, en wrier op- lof^nS herhaaldelijk noopt tot het doen van wijzigingen èn verbeteringen, die van groo- ten invloed ziin op de kosten. Op de vraag, hoeveel een bouwwerk zal kosten, kan dan ook eerst een antwoord Worden gegeven bij zijn voltooiing. Nog nooit is een belangrijk werk tot stand gekomen, dat in zijn voltooiden vorm overeenstemt met deD eersten op zet. D© gevallen, dat de uitgaven voor het voltooide bouwwerk de oorspronkelijke ra ming niet overschrijden, behooren tot de hooge uitzonderingen, en zullen zich slechte dan voordoen, wanneer in ruime mate is gerekend op een post voor „on voorzien", een maatregel van voorzichtig heid die door de deskundigen wellicht te weinig is in het oog gehouden. Na deze algemeene opmerkingen, be spreken B. en Ws. de verschillende pun ten, door den heer Fokker in het bijzon der genoemd. Het verschil tusschen beide ramingen, dat bijv. stal- en terreindienst betreft, wordt veroorzaakt door het in-dienst-ne- men van een stalbaas, tevens magazijn meester, van een nacht- en van een Zon- dagswacht waarop door de deskundigen niet was gerekendvoorts door het on derhoud van 13 in plaats van li paarden en door het in-rekening-brengen van de alhier gangbare loonen. De berekening van den heer Fokker, dat de gemeentelijke reinigingsdienst f 37.500 meer zal kosten dan de deskundi gen hebben geraamd, is onjuist, zeggen B'. en Ws. Volgens de begrooting bedragen alle uitgaven f 85.959. De inkomsten zijn f 10.876, zoodat de werkelijke kosten zouden zijn f75.074. De cijfers der deskundigen zijn daaren tegen resp. f67.709 en f 20.580, sluitend met een nadeelig saldo van f47,129, dat f27.945 lager is dan dat der begrooting. Brengt men ook rente en aflossing in rekening, dan wordt die uitkomst -gunsti ger en niet, zooals de steller der nota be weert, ongunstiger. Immers, daar de gemeente ten gevolge van het verpachten van het baggeren niet genoopt wordt tot het aanleggen van een baggerstaal, waarvoor do deskundigen f 4-5.000 hebben uitgetrokken, is het kapi taal, dat de gemeente voor de stichting van het bedrijf moet opnemen, lager en niet „aanmerkelijk hooger" dan dat, waarop de deskundigen hebben gerekend, zoodat ook voor rente en aflossing minder verschuldigd is. De oorzaak, dat de begrooting der des kundigen zoo aanmerkelijk afwijkt van de thans aangebodene, achten B. en Ws. in het boven aangevoerde reeds uiteengezet. Er is hier geen sprake van onvoldoend onderzoek, van het verstrekken van on volledige inlichtingen, of het stellen van hoogere eischen aan den dienst. Wat ten slotte het verzoek van den stel ler der nota betreft, om de reiniging en de vuilverbranding evenals elk. ander ge meentebedrijf commercieel te behandelen, zoodat een duidelijk overzicht wordt gege ven wat dit bedrijf aan de gemeente kost, gaarne zijn B. en Ws. bereid in den ver volge als bijlage van de Memorie van Toe lichting een overzicht te geven van de ont vangsten en uitgaven van dezen tak van dienst, evenals thans reeds geschiedt ten opzichte van het Openbaar Slachthuis. Londen, 20 Oct. Metalen. (2de b.) Straits-Tin cont. 184.10/, op 3/m. 185.Koper coot. 74.7/6, op 3/m. 71.2/6, Zink 20.10/, Lood (Spaansch) 20.10/ a IJzer. (2e beurs). Cleveland Middlesbro No. 8 51/1 contant, 51/lè op 1 m. koopera. AZOLLA. (Een boersche klaagzang). In de stille Vinkesloot ligt het kroos bij groote hoopen saamgel oopen, mijlenwijd en duimendik, visschendood en zwajienschrik I 't Ligt er dik en 't brengt den dood in de stille Vinkesloot. Tot met schepnet, riek en rijf, werkend met vereende krachten, onverpoosd, uit alle machten, wij het onkruid gaan te lijf. Soms, met buulrmans lange schuit, gaan wij het, de sloot langs, zoeken, schuren 't op uit alle hoeken, drijven 't dikjes voor ons uit. Loom, tot klonters saamgepakt, komt de massa aangedreven, woerdt dan uit de sloot geheven en op hoopten peergesmakt. 't Werk is zwaar en eindeloos: kroos opdrijven, kroos opbeuren, krooe optassen uit den treuren, kroos, en kroos, en nogmaals kroes! Hebben we alles opgehaald, wrijven we ons te vree de handen, straks, van overzijdscke .stranden komt het kroos weer aangedwaald, breidt zich over 't water uit, schuift te hoop in dikke lagen, ons en heel de huurt te plagen.) mooi, maar lastig water kruid I s Schoon, Ajzolla, is uw naam; schoon, en niet te evenaren is het plooisel van uw blaren, vloeit uw grijs-gtroen-rood te zaam. Soms, als droom uit sprookjesland, ligt ge, fonkeldauw-bepereld, Irijke pronk der waterwereld, tusschen welig weideland. Schoon van stoffe en van tint is de wa, door u geweven; toch vergalt ge veler leven, o bekoorlijk duivelskind I Schippertjes op sloot en vliet, boeren, die met schuitjes roeien naar hun qngeduld'ge koeien, zijt ge .een bron van groot verdriet. 't Visschenvolkje, dat naar lucht 6nakt en opspringt, doet gij smoren; 't water, meer dan ooit te voren, ippreidt een pestwalm door de lucht. Eend ten zwaan zijn radeloos: hoe zij ploetren, hoe zij duiken, nergens zien ze, of proeven, ruiken, 't lekker „ouderwetsche" kroos. Nergens vindt ge een advocaat, die uw voortbestaan durft pleiten, 't Heele land door hoort gij krijten: „Wie verlost ,ons van dat kwaad f „Wie verlost ons van da:t [kwaad? 1" Och, gij heeren, die de wetten netjes in elkaar moogt zetten, pleegt te zamen tóch eens'raad! j [j Peinst, en vindt een middel uit I om de stille waterbeken onzer laaggelegen streken te verlossen Van een kruid, dat in greppel, vliet en sloot ligt in .altoos grooter hoopen saamgel oppen, mijlenwijd en duimendik, aller ergernis en schrik. 't Ligt er dik in vliet en sloot, 't maakt ze .doodcr nog dan dood. NELLIE. Voorschoten, Oct. 1913. Tentoonstelling; van etsen, krijt- studies en aqaarèllen van M. W. van der Valk. Kunsthandel Sala. Ten vorigen jare, toen deze Arnsterdam- sche kortelings hier gevestigde schilder in een méér uitgebreide verzameling in de knustvereeniging ten onzent werd geïntro duceerd, gaven wij een korte inleidende be schrijving van ^ijh veelzijdige persoonlijk heid en zijn omvangrijken arbeid. Thans kunnen wij, nu een aanzienlijk deel van zijn werk zich. op een expositie te Utrecht bevindt, met een korte bespreking van het hier aanwezige volstaan. Wat zijn krijtstudies en aquarellen betreft, dunkt mij ook thans nog niet gansch be zijden de waarheid, wat de zoo gezagheb bende pn hooggestemde kunstcriticus Jan Veth, wiens waardeerende beschrijving van Van der Valk's persoon en werk van een 15-tal jaren geleden mij ook nu bij herle zing wederom trof, over hem schreef, de passage namelijk, waarin hij dezen schil der toentijds kenschetste als iemand, diet van nature zoo kennelijk begenadigd, in hot somtijds moeizaam werk zijner nimmer trage handen, zich toch zoo onvolledig vermocht uit te spreken. Inderdaad het moet verwondering wekken, wanneer mleri ziet die zorgvuldigheid en be kwaamheid aan de uitbeelding der details zoo rijkelijk tentoongespreid, dat de totaal indruk ditwerf een zoo veel minder bevre digende uitkomst geeft. Of het aan de oom positie alleen ligt? Of het ook aan al tel gtroote gestrengheid en nauwkeurigheid, aan al te uitvoerig zich rekenschap gevefn zou .te wijten zijn? Men zou het vermoeden aan menig stilleven, dat den indruk maakt van wel wat nuchter beschrijvend alleen, zooals aan de stukken, waarin hij zijn atelier of schil dersgerei inventariseert. De reden, dunkt mij, overigens moeilijk te bepalen. Zeker is, dat ge hier en daar wat meer tint en gloed tot uiting zoudt willen zien komen, kwaliteiten die aan zijn olieverfstil levens van vroegeren datum alsook aan de etsen uit den ïYansohen tijd ganschelijk niet vreemd zijn. Ik herinner mij van het Stedelijk Museum en van menige tentoonstel ling in Amsterdam, meer dan een olieverf stuk, dat onder de bekoring deed komen door de warmte van kleur en stemming, dat indruk maakte door de ongekunstelde com positie en levendige groepeering. Vooral zou ik echter hier gaarne de atten tie willen vestigen op de, voor velen gewis nog onbekende collectie van zijn oudere ets kunst. Ook deze, die als altijd zijn volledige overgave en zooals genoemde kriticus van Van der Valk's werk elders het zegt, zijn grooten eenvoud van natuuraonschouwing be wijst, mist somwijlen de zoo onontbeerlijke tinteling van het leven, al ontneemt ze u nimmer de sympathie voor de uitvoerige detailleering. Zijn landschappen, de vele ge zichten van polders en weiland, van wegen, vaarten en bruggen, kortom van al wat het Hollandsche waterland in zijn eindelooze va riaties aan schoonheid biedt, dragen éven eens vaak den schijn aan zich van al te zakelijke opsomming van het rijke afwisse lende gegeven. Toch spreekt overal uit de liefde tot het geval, aandachtige waarneming in toewij dingsvolle observatie, in spoedige verruk king raakt ge echter niet door dien al te verstandelijken trek. 't Is of de lust tot accentuatie der contouren, tot bezinning om trent den loop der lijnen hem voor elk ander gezichtspunt blind maakt. Ook de aandui ding der massa, ook de lokale toon wil een aandeel ip het geheel bezitten. Het ecbematische en lineale, de verstrakking des ge veels, eigenschappen, die men heden me nigeen in meerdere mate zou willen toe>- wenschen, zijn hier te sterk doorgevoerd. De portefeuilles van zijn werk uit den Franschen tijd bevatten evenwel menige krachtig- en breed-gehouden impressie, menige rake levendige schets, sprekende van spontaan geuite emotie, van impulsieven drang tot zelfopenbaring. Die Fransche landscbapstu- dies, die krabbels van straten, van schepen, van hooischelven, van karrepaarden, hebben de charme van het impressionistische in zich, getuigen vaak van durf en broeden opzet, verre van te schematische behandeling1 of te gToote verstrakking. Bovendien heeft de teekening van Vracht schuiten en zwaarbeladen rivierschepen, in ge demp ten stemmi ngs vollen toon gezet, iets hijzonder eigens. De groepeering en opzet dier lange platte roeischuitjes, in scherp contrastecrend zwart en wit, is van origineel begrip. Die schuiten en bootjes drijven op het water in een sfeer van vreemde onwer kelijkheid, in een betoovcrend contrast van glanzend én dof lichtèn-donker. In deze ©tukken ontdekt ge eefn meesterlijke hand, een krachtige toonzetting, een breede omvat ting der dingen. Hier wijkt alle gedachte aan onvolkomen uitspreken, hieir ziet ge Van der Valk op zijn treffendst. Deze waarde volle studies doen mij gaarne een. bezoek aan de tentoonstelling zeer aanbevelen. I. v. W. RECLAMES, 4446 18 40 cents per regel Een nieuwe Choco'ade voor de Boterham In bussen van 1 Kilo 1.80 H Kilo 1.— 'A Kilo 0.55 1 Ons 0.24 De ontvluchte leeuwen te Leipzig. Over de leeuwenjacht in de straten van Leipzig worden de volgende bijzonderheden gemeld Door een botsing tusschen de tram en een menageriewagen van den circus van Barnum stonden om even voor twaalven 's avonds plotseling acht leeuwen en een tij ger op straat. Een oogenblik stonden de dieren beduusd, maar toen gingen ze in do Blücherstraat op avontuur uit. Alleen een leeuw en een tijger konden onmiddellijk weder in hun kooi getrokken worden. De dieren waren radeloos van angst door de jacht, die de oppassers, de politie en brandweerlieden, geholpen door moedige voorbijgangers, spoedig op touw zetten. Zij brulden om het hardst met het angstig gegil van het publiek. Intusschen opende de politie een snelvuur op de vluchtelingen waaraan reeds spoedig vier leeuwen ten offer vielen. Een der gedoode leeuwen moet door niet minder dan 150 schoten getrof fen zijn. De overgebleven dieren sprongen door een groote ruit van een hotel en veroorzaakten daar een paniek onder gas ten en kellners. Terwijl de politie alle uit gangen bezet hield, gelukte het een der ra- delooze dieren weder op straat te komen. Het dier viel op de bespanning van een meubelwagen aan, die echter spoedig door de jagers ontzet werd. Intusschen was men stelselmatig het ho tel binnengedrongen. Do twee overgebleven leeuwen moesten de wijk nemen naar den zolder, waar men er zelfs^ in slaagde, er een op te sluiten in een closet. Daar werd hij 's ochtends om zeven uur door oppassers uit de diergaarde met netten gevangen. Uit de verhalen van toeschouwers blijkt, dat er een waanzinnige verwarring ge- heerscht heeft. De kalmsten hadden van uit een geslo ten tramrijtuig, dat ruim een halfuur opgehouden werd, de gebeurtenissen aange zien, maar velen waren uit de wagens ge vlucht en hadden op straat de verwarring en het spektakel nog vermeerderd. Er hing. een dikke mist. De politie-macht deed nietf anders dan schieten en daar tusschen brul» den de leeuwen en gilden de menschen. Dé dieren sprongeD overal rond, waar zij een schuilplaats meenden te kunnen vinden. Koetsiers schreeuwden en sloegen waanzin» nig op hen los om te van hun paarden al te houden. Tusschen dat alles door liep d6 dierentemster in vertwijfeling rond ea smeekte de politie haar dieren niet dood te schieten. Men moest haar later met ge weld van de vijf doode leeuwen vandaar? halen, die de politie ten slotte verzameld had. Het schijnt wonderbaarlijk, dat ondanki de verwarring en het geschiet in den dikkeü mist alles aonder ongelukken voor men schen afgeloopen is. Vooral in het hotel moet de ontsteltenis groot geweest zij<Dj omdat eenige gasten, gewekt door het go- raas, nog slaapdronken do deur van hun kamer openden en plotseling de leeuwen tegenover zich zagen. De schade van dezen bewogen naoht wordt tusschen de 80.000 en 90.000 mark geschat. ALKEMADE. Bevallen: Chr. Vook geb. Van der Ve den D. 11. Pouw geb. Warmerdam Z. E. Bosman geb. Burm D. Over] eden: Maria C. Deters 2 m. Leven), kind van het vrouw, ge.-l. van P. J. Akerboom en A. l'Ami. Teuntie de Vos, echtg. van Jac. Mars, 55 i. Ondertrouwd: Jac. Semp jm. 24j. enM.H» Spruijt id. 25 j. J. Hemmerswaal jm. 25 j. enA» van Moorsel id.28 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: G. Kinkel geb. Olthof D. J. Wa raven geb. Groenondjjk Z.— M. van Leeuwen geb. Kroon D. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. A. Aalbersberg en A. J. W. Kos ora. L. Bokhorst en E. Goudriaan. W. Vlaar en M. E. Nieuwen»» huizen. P. Hermans en K. E de Wilde. Getrouwd: D. van de Hengst enJ.A. Eiok- hof. J. van der Stelt en C. Oardol- G. Witte en N Bezemer. W. Turk en M. Spruit. C. N. Spaargaren en N. Knaap. Overleden: H. E. Vreugdenhil 6 m. J. Koole geb. Do Smit 73 j. KAT WIJ K. Geboren: Klaas, Z. van K. Gebuys en C. de Vreugd. Gjjsbertus, Z. van M. vau Klaveren en N. Noppen. Teunis, Z. van H. van der Plas en K. Hellenberg. Anna. D. van A. L. van Zwet en J. van Duijn. Cornelia, D. van P. Ravensbergen en L. Buis. Gijsbert. Z. van G. Haasnoot en A. Hoek. Gehuwd: G. Verdoes im. en M. van Duijn jd. Vraag: Wat lis er noodig voor bed} te lezen krijgen van een book? Hoe lan'gf mag men dit bij zich houden Zijn hieiraaaqj kosten verbonden Zou het. niet practaschj wezen indien een catalogus (waarin oen rcglé»' Prent) op do leestafels lag? Indien do aan» schaffing van oen catalogus echter geèisoht} wordt,wat zijn de kcöten hiervan.? Kamj toten, buiten Leiden woonachtig zijnde, dooft middel der post, ook gebruik van de b& bliotiieok maken? Antwoord: Aangezien u in Leidetoj woont, zouden we u raden al uw vragen) mjaar eens te doen aan de directrice dor Let**» zaal, dan heeft u dadelijk dc antwoorden bij «elkaar en misschien nog wel een poa# andere er hij en u kunt dan uw raadgeving gen rechtstreeks aan de directrice geven. Wij| kunnen hier alleen zeggen, dat de boeken} op zeer gemakkelijke wijze verkrijgbaar zijq en dat men elke week moet ruilen of de^ giewensclit hot oude boek weer mee k'ajj nemen. Vraag: Ik ben 14 jaar len wil eled-- fcrioien worden, mu wil ik daarvoor op d'é ambachtsschool leeren. Nu was mijn vraagj of ik daar 's avonds kan komien, daar ikj verder dfèn heelen dag moet werken Oh er nog kosten aan verbonden zijn, en pij zoo iets ook kosteloos kan gebeuren? Antwoord: Deze cursussen zijn kosten loos. Zij zijn echter voor volwassenen, zoodatj wij Vreezen, dat u niet zult worden toegl& laten. Wij zouden u raden u toch mno# aan te melden. Vraag: Zoudt u zco vriendelijk willeb zijn op te geven hce hoog iemands inkoantehj is geschat, die in de bedrijfsbelasting ,odl f22 is aangeslagen? Antwoord: Indien u niet in de Vcïji ïnogensbelasting zijt aangeslagen is uw komen geschat op f2000. Is u wel in de vermogensbelasting aang'd» slagen en niet hooger dan f14,000 dan opj- f1450. Boven f14,000 op f1500. Vraag: Den lsten Juli kocht ik z'esf lootjes van de tentoonstelling to Sittard, teil herinnering aan Neerland© onafhankelijkheid,' die 1 Augustus zou trekken. Tot nu toé, heb ik nog niets gezien of gelezen van. dé trekking. Wanneer is deze? Antwoord: Wij hadden liever de Lcidn sche feestcommissie maar een flinke don!* oeur gegeven, dan lootjes van Sit-tard te(. koopen Want u begrijpt, als daar niet aam dig wat op overschoot, dan zouden de Sittard.^ 6che hoeren er geen loterij op na houden. Om| te weten of u gelukkig is geweest, moet[ u eens informieeren, daar waar u de loten} hebt gekocht. Daar zal men wel ©on treQri kingelijst hebben. Vraag: Waar zou ik het best kunnéql informecren naar eon obligatie van d-o Vem eeniging Rotterd. Schouwburg van 1882, ©ij deze is uitgeloot? Antwoord: Bij alle effectenhandeloretg kunt u dit doen. Vraag: Heeft een patroon, wiens soneel vast weekloon verdient, het roohti hun to dwingen, met het as. onafhaiikë*. lijkheidsfoest niet te werken én ©en dag looifljl af te houden, ©n wat kan men daaraan doen Antwoord: Blijkbaar heeft deze patrooiS niet voldoende werk voor zijn werkliede®j en is hij verheugd een dag te kunnen stoite pen. Een andere reden zouden wij niet kujfc nen veronderstellen, zoodat wij ook twijfeleDé aan de waarheid opgesloten in deze vraag.-- Vraag: Zit de beruchte Frans Rosiéxi in de ©tr af gevangenis te Leeuwarden, of z£6 hij in een krankzinnigengesticht »i Antwoord: In het krankzinnigengié* sticht te Medemblik.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6