XiEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag: 21 October. Tweede Blad. No. 16461. Buitenlandseh Oyerzieht. Aimo 1913. „Pak me Mee" 31 |a Cent. FEUILLETON. Beau 3Bx*oca<le. In Dublin werd, men weet dat reeds, een tweede poging gedaan om den vrede te ïerstellen tusschen werkgevers cn werkne- ners. Ditmaal had een commissie uit de 1 mrgerij zich er mee belast. Maar het resul- iaat is al even onbevredigend. Ook ditmaal ïebben de werkgevers de bemidde ling afgeslagen. Intussclien doet het conflict zijn noodlottigen invloed meer en meer .gevoelen. Het scheepsverkeer met Londen staat vrijwel stil de haven van Dublin ligt vol schepen, die op lossing of jading wachten. De ellende onder de ar mere klassen der stad neemt schrikbarend toe. Te Londen is overleden Arthur Chamberlain. Hij is indertijd nog mi nister geweest en heeft in hoofdzaak in die kwaliteit van zich doen spreken. Toch ge noot hij niet de groote bekendheid van zijn broeder Joseph, in ons land nogal be rucht door de rol, die hij speelde ten op zichte van den Transvaal. Op 't punt van bewapening spreken staatslieden zelden verstandige woorden. :t Is dan ook wel de moeite waard even de aandacht te vestigen op een rede van minister Churchill te Manchester ge houden. Wat hieruit vooral blijkt is de betere verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland. Churchill wil namelijk een •beetje vacantie in den bouw van oorlogs schepen. Engeland zou dan dit jaar de vier te bouwen schepen niet op stapel zetten, maar Duitschland moest dan ook den bouw nalaten van de twee schepen tot welker aanschaffing besloten is. De verhouding der krachten zou dezelfde blijven en Enge land zou 144 millioen besparen, Duitsch land 72 millioen. Aan die vacantie zouden andere mogendheden spoedig meedoen, oordeelt Churchill. Als men dit nu zoo goed weet, avaarom dan niet doorgezet. De Duitsche kroonprins heeft zijn leedwezen betuigd, dat zijn brief aan den rijkskanselier bekend is geworden. [Een vreemde verklaring, wanneer men in aanmerking neemt, in welk blad het schrij ven gepubliceerd werd. De veronderstelling ligt dan ook voor de hand, dat de keizer zijn zoon bevolen heeft den kanselier in dien geest te schrijven. Erg gelukkig is de kroonprins niet in zijn politieke loop baan. Een gevolg van zijn verkeerde raads lieden. Hij verklaart nu ook volkomen eens te izün met de gevolgde politiek in de Bruns- .wijksche kwestie. Het tegenovergestelde geval zou alleen voor hemzelf onaangenaam kunnen zijn. De vreeselijke ramp van de ,,L. II" 'omtrent de eigenlijke oorzaken is men het nog niet eens zal Duitschland toch blijkbaar niet beletten op den ingeslagen Weg voort te gaan. In het voorjaar -^an 19.14 zullen twee nieuwe in^r i n e- luchtschepen worden gebouwd. De^ „L. III" zal door de Zeppelinwerken wor den vervaardigd, de ,,L. IV". doPU' Schüttc- {Lanz volgens een nieuw type. Behalve wat de telegrammen in ons vo rig nummer over de Albaneesche en Bal kan-kwesties vertelden, is hieromtrent geen nieuws tot ons gekomen. We zullen dus hierover maar zwijgen. Vervelen doen die Balkan-ruzies toch reeds geruimen tijd. De Duitsche professor dr. G. Kampff- imeyer, die herhaaldelijk studiereizen in Marokko maakte en daar ook thans weder yertoef't, begint in het „Bcrl. Tagebl." een Irceksartikelen over de wijze, waarop de F t n s c h e n Marokko tot ontwik keling c n beschaving brengen, nu [zij door het sluiten van liet Frans ch-Duit- feclie verdrag van 1912 de vrije hand heb- 1 ben gekregen. In zijn thans verschenen eerste artikel, brengt deze Duitscher warme hulde aan de Fran'sche methoden. Het is ongelooflijk, schrijft hij, wat daar in liet laatste jaar tot stand is gebracht: de Frnnschen Jieb- ben hun taak met groote kennis van zaken bn bekwaamheid ter hand genomen, zoodat reeds' thans een groot succes bereikt is. Met klem komt prof. Kampffmèyeï tegen 'de gestadig in Duitsche bladen törugkee- rendo bewering op, dat Marokko voor Frankrijk een „wespennest" zou zijn. Ook prijst hij" de wijze waarop militaire en poli tieke actie hand in hand gaan. Deze getuigenis van onverdachte zijde zal niet nalaten invloed uit te oefenen op de meen in gen in Duitschland. In zooverre even wel is Marokko wel een wespennest voor Frankrijk, waar de herhaalde aanvallen van Marokkanen den kolonisten het leven ver onaangenamen. Te Kaïro is op het oogenblik een bewe ging gaande tot emancipatie van de Mohammedaansche vrouw en tot af- schaffing van den sluier, waarachter deze steeds haar gelaat verbergt. De leiders der beweging zijn jonge mannen, die in Eu'ropa gestudeerd hebben en daar moderner denk beelden hebben opgedaan. Ze zullen echter, voor zij ecnig succes bereiken, den tegen stand moeten overwinnen van de conserva tieve Moslims, die van geen wijziging of af schaffing van de oude .gebruiken willen' weten en, naar het schijnt, nog de meerder heid der bevolking vormen. Het verlangen naar gelijkheid voor vrouw en man wint, zooals men ziet, allerwege veld. S u 1 z e r, de afgezette gouverneur van den staat New-York, is blijkbaar nog volstrekt niet gedaald in de achting van een groot deel zijner medebur gers. Tweeduizend bewoners van Albany hebben hem n.l. een grooten zilveren beker ten geschenke gegeven, waarin gegraveerd is: „Geschenk van de burgers van Albany als een hulde aan den Hon. William Sulzer wegens uitstekende plichtsvervulling. Een martelaar voor de zaak van eerlijk bestuur." Sulzer aanvaardde het geschenk met een Snede die opnieuw een uitdaging was van Tammany Hall. „Tammeny Hall", zoo zeidc hij, „is er bij middel van den leider boss Murphy in geslaagd mij 'te ontnemen wat het volk mij weeft gegeven met de grootste meerderheid van. stemmen, ooit door eenig candidaat vóór mijbehaald. Mijn ontslag zal, wel verre van een waar schuwing te zijn voor de ambtenaren, die de vermetelheid mochteu hebben zich te plaatsen tusschen een bende hebzuchtige misdadigers en do belastingbetalers, in tegendeel blijken een zegen te zijn en aanleiding geven tot belangrijke hervormin gen, betere toestanden en een eerlijke re geering, onder welke de belastingbetaler voor eiken uitgegeven dollar de waarde van een dollar terugkrijgt. Wanneer mijn ontslag die gevolgen heeft, ben ik ruimschoots voldaan en zal mijn stre ven om eerlijk en rechtvaardig te zijn, niet vergeefs zijn geweest. Het onafliankelijkhsidsfeest en de plaatselijke vereenigingsa. Gisteravond had op de bovenzaal van ',,ln den Vergulden Turk", alhier, een ver gadering nlaats van bestuursleden van plaatselijke vereenigingen, daartoe opge roepen door de Feestcommissie voor do viering van den feestdag op 19 November ter herdenking onzer 100-jarige onafhan kelijkheid, om, zooals in den oproep tot deze samenkomst werd gezegd, met de commissie van gedachten te wisselen over het organiseeren van een optocht op dezen feesdag. De vergadering was bijzonder druk be zocht. Niet alleen waren al de aanwezige en later binnen gebrachte stoelen weldra bezet, men stond eindelijk op elkander gedrongen en buiten de deuren der zaai. Als men bedenkt, dat slechts één of twee bestuursleden van elke vereeniging waren uitgenoodigd, dan blijkt daaruit, dat er heel wat vereenigingen waren vertegen woordigd. Onder de aanwezigen was één dame. E enige vertegenwoordigers der vereeni gingen hadden hun naam op de presentie lijst geplaatst, andere echter niet, zoodat wij niet in staat zijn mede te deelen, hoe veel en welke er zich lieten vertegen woordigen. Wij merkten er echter op om een paar te noemen vertegenwoordigers van de afd. Leiden van de Holl. Mij. van Land bouw en de jonge Anfei-winkelsluitings-ver- moeten zich derhalve zeiven oog financieel© offe>r£ getroosten. De Commissie wil vanavond geen beslis sing nemen. Men kan vanavond met voor etellen komen, daarover van gedachten wis- .selen en dan zou de Commissie uiterlijk Dondlerdag vernemen, welke vereenigingen zouden meedoen en welken steun zij zouden willen verleen en. HieroveT opende de Voor zitter nu de discussie. Een afgevaardigde van „Eendracht zij ons Doel" zeide, dat dit onmogelijk is. De bestu ren kunnen zoo spoedig geen ruggespraak met de leden houden. De Commissie zelf is veel te laat. Daaraan ligt de schuld. Binnen veertien dagen kunnen die vereenigingen niet antwoorden. De heer Spend el stelt voor den datum vast te stellen op Dinsdag 23 October. Men heeft dan den Zondag nog voor den boeg. De heer Planjer zegt, dat er toch altijd nog f 2500 van de gemeente is te wachten. Er kan slechts f 2000 aan 'n eventueelen optocht worden besteed. Is er dan nu al f 500 te kort De heer Weyl acht de critiek op de plannen van. de Commissie overdreven en wil daarover in nadere beschouwingen tre den, maar wordt onderbroken door den heer Spendel, die meent, dat het niet aangaat, dat particulieren hier spreken. De heer Van Romburgh wil een lichtstoet houden. Deze kon 6poedig klaar komen en maakt indruk. De heer Syfcsma weerlegt de meening van den voorzitter, dat de critiek tegen de plan nen van de Commissie kunstmatig zou zijn opgewekt. Het was een spontane uiting van een groot deel der burgerij, waarvan de uitingen in de pers slechts een zwa-kke weer klank waren. Wat hij in breede kringen daarover hoorde, bevestigt dit Hij heeft de critiek in de pers gevolgd, doch daaruit- niet vernomen, dat men bepaald een optocht wenscht. Men wilde iets anders, iets meer, dat in overeenstemming is met het her dachte feit. Deze volle zaal getuigt daar van. Men zal eohteT niet klaar komen, omdat de Commissie veel te laat is gekomen. De Voorzitter merkt op, dat men uit het oog verliest, dat de welgeslaagde Sep temberfeesten zijn gehouden Do héér Spendel zou over de vraag willen beslissen: Zal ér een optocht worden ge houden, ja of néén De héér Fokker heeft van do Coïnimisfsie den ind'ruk gekbegon als van oen schip zonder roer. Men vTaagt van het gemeente bestuur f 3500, er werd f 2500 toegezegd en denkt ér f2000 niet van te gebruiken, om dat men met een mager programma wil Volstaan, terwijl de burgerij een feest ver langt. Hij ondeörsteunt het denkbeeld van dep. lieör Va.n Romburgh om een lichtstoet te formce- ren. Men moet nu gehaast werken en door den avond wordt veel, wat niet precies in cben haak is, bedekt. De Voorzitter voelt voor een lichtstoet niet veel met zijn druipende flambouwen. De-heer Steyns daarentegen wel. Men kan tegenwoordig ook wel gebruik maken van blectriciteiit bü optochten. De hoer Brouwer (Haarlemmerstraat) zou ben middagoptcelit en lichtstoet willen com- bineelren. De Voorzitter verwerpt dit denkbeeld al dadelijk, wegens de hooge kosten. De heer Kouw wil een collecte houden door 'de Bl tad. De héér Den Hollander verwacht daarvan niet véél; immers, men had al lang gevraagd gelden voor dit doel bij hem te doen bezor gen. Alleen dr. Schokking gaf aan dien op- toep gehoor. Er werd nog lang en soms vrij verward gediscussieerd. Allerlei meeningen kruisten blkaar, zoodat wij hun* den draacl niet ge regeld kunnen volgen. Mérken wij slechts op, dat de heer Houw nog protesteerde tegen een ingezonden stuk van gisteravond in het „Leidsch Dagblad", waarin het wordt voorgesteld, dat het volk slechts kan feestvieren onder den invloed van Gr an jebitter, en dat eindelijk de heer Spaa, naméns de Leidsohe Chr. Oranje-Ver eerd ging, eein groot deel der mislukking toe- öch'reef aan de miskenning, waaraan, een deel dér burgerij, dat zijn Vertegenwoordigers vindt in de Oranje-Vereeniging, blootstaat. [Waarom' heeft men ook niet iemand van die richting in de Commissie genomen Het gods dienstig element wordt nu weer buitenge sloten. Hij is het eens met den heer Sijtsma, dat het publiek niet naar een optocht hooft gevraagd. Men wil op breeder basis feest vieren. Spr. gaf dit nader aan. Do historie heeft wel geleerd, dat Neder land niet het minst zjjn onafhankelijkheid en grootheid te danken heeft aan hot door hem bedoelde volksdeel. De heer Kouw meende hierop nog te moe ten antwoorden, dat wij feestvieren als Ne derlanders, zonder naar godsdienst of poli tiek te vragen, waarop de heer Spaa repli ceerde, dat dan ook het deel, waarvoor hij opkwam, niet moest zijn buitengesloten. De Voorzitter merkte op, dat de Commis sie zichzelf niet gekozen had. Zij was een gevolg van do groote commissie, die ten Stad- huizo is geïnstalleerd.Bovendien, er wordt wel rekening gehouden met wat spr. wonscht. De Commissie heeft ook voeling gehouden met kerkelijke lichamen, voor een godsdien stige herdenking. Ivoraalmuzick is aange boden en de Comtaissie overweegt hoe van dit aanbod het beet gebruik kan worden gemaakt. Ten slotte werd overeengekomen, dat de besturen voeling zullen houden met hun leden en dat uiterlijk voor Dinsdag 2S Oc tober 's middags 12 uren schrifte lijk b e richt zal worden gezonden of men mee wil doen en tot wel ken daadwerkelij ken e.n finan ciën len si teun men bereid is. Men, moet dan meteen mededeelen of men een o p- tocht wenscht dan wel een liohtstoet. Van de ingekomen brieven zal het afhan gen of Leiden op 19 November nog iets an ders zal hebben, dan wat de Commissie! voorstelde en of het. zal wezen middag-op tocht of avond-lichtstoet. Een der aanwezigen stelde voor al dade- lijk een collecte aan de deuren te houden, maar de voorzitter kon dit denkbeeld niet aanbevelen. Eerst moesten de groote mid delen zijn uitgeput, vóór men met de kleine bogen. Hierna werd de drukke, beweeglijke verga dering, die echter trots alle verschil van meening, een vriendschappelijk karakter droeg, te halfelf gesloten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de eerste helft der maand October. B rie ven: M. de Vries, Zwagerman, Th. v. Everdinge, Schmidt, C. v. d. Velzen, Am sterdam; R. Smit, Bussum; Wegeriff, Cro- nenstein; M. Smit, E. de Waard, Wed. S. v. d. Veen, de Jong, E. Kropff, Willy de Jong, Inspecteur, Den Haag; C. v. d Bosch, Haarlem; W. Wenings, J. Neumann, Vost, Leiden; R. Smit, Enschedé; v. Dien, Bakker, Leiden; Zeger de Boer, Texel; H. van Hall, Rijswijk; Buitenhuis, ten Boo- gaart, Rotterdam; Broekman, Utrecht; Gilst, Vlaardingcn; D. Barnhoorn, Voor schoten; Benes, Voorburg; Mantz, Frank furt Oder; Lans Visser, Freudenstadt; E. Meijer (2 stuks), LocarnoIJssel de Schep per, Londen; Bijlevcld, Port-Said; E. V. B., Pyrmont; Max Freij, Westerwold; Eeter- mans, Zermatt. B r i c f k a a r t e nBerlijn, Bosma, Pera, Schuurmans, Amsterdam; Stikvoort, Delft; Ouwerkerk, Delftshaven; (J. v. de Beek, Den Haag; H. Bijl, Groningen; Spaay, Hen gelo; Laman, Leiden; Schragen, Rijnsater- woude; Hoppemen, Rotterdam; Corkom, Utrecht; Wegman, Woerden; Stoffels, ZaandamAus der Au, RuijsHumm, Ber lijn; Urbanova, Böhmen; Pernot, Cephalo- nieDuveen, EhrenfeldBott, Londen; MackenzieHattink, MeiringenSchramm, Paris; Bekker, Wiesbaden. Nota. Aan de afzenders wordt aanDevolen him naam en adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. wordt aan de Abonnés van het „LeidscK Dagblad" geleverd voor DE VERMETELE. 25) Zij gingen in den weg staan, stieten ze met de ellebogen op zij, namen de at tentie van een paar hunner in beslag en voorkwamen aldus een algemeenen aanval op de tafel, waarop Batburst met alle in spanning zich tegen de overmacht zocht staande te houden. „Die is voor jou, lange vlegel 1" riep Jack vroolijk uit .Hij stond heel achter op de tafel, ingesloten, tusschen den muur en het fornuis, en zoo dikwijls een der soldaten waagde te naderen, schoot zijn zwaard voort uit het donker., bet scheen wel een levend schepsel van vuur en staal, zóó snel en krachtig was het stooten en pareeren, zijn plotselinge uitvallen in quarten en six- ten, en onder alles hield hij één oog gericht naar buiten, waar Jack o'Lantern, trillend van ongeduld, op den grond trappelend én de scherpe avondlucht opsnuivend, ge- ïeed stond zijn meester weg te voeren, ver over de heide, uit het gezicht en het ge vaar. Maar het was duidelijk, dat het ongelijke gevecht niet langer kon duren. Jack be- gteep^ dat ook zeer goed. Reeds was het troepje roodrokken uit de verte dichtbij gekomen, binnen enkele minuten zouden de vermoeide, uitgeputte aanvallers een groote versterking krijgen. Ook de sergeant wa's gereed zijn beste **•08 aan te grijpen. De twee soldaten hielden John nog terug en hij zag, dat de twee anderen, die de geïmproviseerde cita del van Bathurst bestormden, met hun lompe bajonetten niet waren opgewassen tegen zoo'n voortreffelijk schermer, die daarenboven het voordeel had van licht en schaduw en van zijn verheven standplaats. Hoewel hij gewond was en sterk bloedde, had hij zijn hart gezet op de gevangen neming van dien geheimzinnigen vreemde ling en terwijl hij een blik sloeg naar de heide buiten, zag hij met herlevenden moed nog twee van zijn mannen naderen. Met al de hem overgebleven kracht schreeuwde hij hun toe binnen te komen en toen wend de hij zich tot de anderen met de bemoe digende woorden: „Moed gehouden, mannenHoudt het nog even vol. Wij zullen clen rebel toch eindelijk krijgen". Maar Jack had ook gezien en begrepen. Hij was noch vermoeid, noch verwond, maar twee man meer tegen hem zouden ongetwijfeld zijn ondergang zijn. Hij hoorde reeds het geluid der soldaten,-die zich haast ten, ten antwoord op het roepen van den sergeant. Zij zouden zóó in de smidse zijn. Een plotselinge verandering van taciek deed zijn twee aanvallers zich nader wagen dan tot hiertoe; hij trok zich geheel in de schaduw terug en zij, aangevuurd door de sterke begeerte hem gevangen te nemen, en meenende dat hij eindelijk was uitge put, waagden het, al nader en nader te komen. Reeds bogen zij over de tafel heen, één hunner greep reeds naar Bathurst's beenen, toen deze met groote snelheid zijn linkerarm losmaakte uit zijn zware bedek king en deze met beide handen wierp over eeniging, wel een bewijs van de groote verscheidenheid der corporaties. Achter de bestuurstafel hadden plaats genomen al de leden der Feestcommissie, de heeren N. Brouwer, mr. E. Rijke, W. C. Mulder, A. J. den Hollander en D. Jaeger. De heer Brouwer opende te kwart over achten de bijeenkomst met een best wel komstwoord, waarna hij ter inleiding het standpunt der commissie nader toelichtte en mededeelde hoe men tot het program ma was gekomen. Hij begon met de samenstelling der groote commissie, waarvan de commissie van het fee9t op 19 November een onder deel is. In de circulaire, in het voorjaar van 1913 rondgezonden, werd reeds op den voorgrond gesteld, dat de feestviering zich in fcweeëü zou splitsen: lo. de feestelijk heden voor den zomer en 2o. die op den eigenlijken feestdag. De vraag nu was op welken dag deze zou worden gesteld. De historici in do Commissie stonden er op, dat men het feit der onafhankelijkheid zou herdenken op den 19den November, den dag, waarop vóór 100 jaar de Oranjevlag voor het eerst van den Stadhuistoren wapperde. Van het zomerprogramma kwam niet alles tot verwezenlijking. Door bouwval ligheid van het Groot-Auditorium der Aca demie moest bijv. van de verfraaiing van het Academie-gebouw worden afgezien. Maar de tentoonstelling op het Rapen burg is druk bezocht geworden door vreem delingen en de roep harer belangrijkheid is doorgedrongen tot in het buitenland. Nu was het de vraag: Wat zal op 19 November plaats hebben; een dag, waarop men niet jaloersch behoeft te wezen. Immers, wanneer het te eeniger tijd on aangenaam guur is, spreekt, men van No vemberweer. Men meende dus vooral op feestelijke herdenking binnenshuis aange wezen te zijn. Daar kwam bij, dat de militairen bereid waren tot het geven van een optocht en een openluchtspel met tot slot een vuur werk, waartoe de commissie gaarne haar financieelen steun verleende. Spr. roemde optocht en openlucht-vertooning als iets eenigs. Er was in den Raad gevraagdWordt de f 2500 subsidie nog gegeven? Heeft deze vrager dan gemeend, dat de commissie het geld zou vragen, als zij het niet noodig had? De Voorzitter zag in die vraag een groot gemis aan ridderlijkheid. Spr. ging de geschiedenis van het pro gramma na. De kinderen krijgen een mooie bioscoopvoorstelling De voorbereiding daarvan heeft heel wat tijd en moeite ge kost. De kleinen zullen daardoor van de feestviering aangename herinneringen mee nemen voor hun volgend leven. De komedie-voorstellingen met een paar toepasselijke stukken, de lezingen van de professoren Blok en Knappert rijn ook niet te versmaden. Eerst dacht de commissie nog dit ver zoek tot de burgerij te richten om te illu- mineeren. Maar de teleurstelling, onder vonden van den zomer, toen er aan de aansporing, om de huizen met bloemenhek- ken te versieren, geen of slechte weinig gevolg werd gegeven, deed haar daarvan afzien. Toen kwam zij met haar programma, dat onmiddellijk, door den Leidschen Briefschrij ver in het „L. D." op weinig zachtzinigo wijze werd aangevochten. Wel gaf de re dactie, door de commissie voorgelicht, een paar dagen later een anderen kijk op het programma, doch de hartstochten waren ontketend en een bittere critiek volgde in een stroom van anomieme ongeteekende stukken in het „L. D." Met die stukken is gebleken, dat het ver langen uitgaat naar een optocht. De com missie zal aan 't bereiken van dit verlangen willen medewerken, mits zij uit den boe zem der vereenigingen genoegzaam finan cieelen en daadwerkelijken steun erlangt. Het initiatief moet echter komen tot deze vergadering. De Commissie kan f2000 be schikbaar stellen, waarvan f 500 af moet voor de muziekuitvoeringen, zoo dat, als er 30 vereenigingen meedoen iedJer f 50 subsi die zal kunnen ontvangen. De vereenigingen de hoofden der beide mannen. Yóór zij tijd hadden zich daarvan te ontdoen, was Jack reeds met een sprong van de tafel en had terstond daarop het deurtje van het fornuis geopend en er den grooten ijzeren pook, waarmede de smid zijn vuur oprakel de, uitgetrokken en zwaaide met een zege kreet dit nieuwe en geweldige wapen hoog boven zijn hoofd. De uitwerking dezer plotselinge beweging was een groote paniek: het rood gloeiend ijzer.zoo boven zijn hoofd gezwaaid, wierp een regen van vonken van zich afde ser geant met zijn soldaten weken instinct matig terug en Jack, nog altijd zijn wapen zwaaiend, bereikte de deur en was buiten vóór iemand hem durfde tegenhouden. Daar vloog het groote gloeiende ding in de richting der soldaten, die nu juist weer wilden aanvallen. Dit oogenblik was van groot gewicht voor Bathurst, en Jack o'Lantern was een ko ning onder de paarden. Zonder stijgbeugel of teugel te gebruiken sprong Bathurst, kind der heide als hij was, op den rug van het mooie beest. Zoo zag Patience hem voor een oogenblik, terwijl zij stond in de achterdeur der smid se en de laatste stralen der ondergaande zon een achtergrond van rood en geel vorm den voor haar 6lanke figuur en haar hoofd met prachtig krullend haar. Zij zag hem zoo maar voor een oogen blik, maar een, dat zij al de volgende ja ren in haar geheugen zou houden. Zijn groote, schitterende, magnetische oogen, ontmoetten de haren in een zwenk en haar blik, vol. tranen, ontmoette den zijne we- derkeerig, een ondeelbaar oogenblik. „Soldaten 1'- riep hij, wegrijdend, uit, „als gij denkt, dat ik een rebel ben, ach tervolgt mij dan snel, terwijl ik wesTwaarts rijd". De vogelvr ij-v erklaarde. Beau Brocade reed naar den heuvel. Van de smidse uit had hij aldoor gegaloppeerd, steeds over brem en erica, over gelen zand grond en zachten heibodem. Boven hem, aan het groenachtig blauw gewelf van den avondhemel, stond een reus achtige komeet, omringd door myriaden kleine, rooskleurige wolkjes, naar het wes ten aldoor kleiner wordend, steeds schit terender, waar rood en oranje en blauw samensmolten in één gouden gloed. Heel in de verte vóór hem gloeide het Torsge bergte- in de laatste stralen der ondergaan de zon, als groote barrières, waarachter een of ander geheimzinnig land verborgen was. Het ging het paard evenals zijn meester. Met loshangenden teugel, stuur noch aan sporing behoevend, liep het in snellen ga lop over de heide tot een plotselinge ruk aan den teugel hem, met trillende flanken en zenuwachtige bewegingen, aan den rand van een steile helling tot stilstaan bracht, juist toen de roode gloed aan de wester kin wegstierf. De rooskleurige wolkjes namen nu één voor één Hun grijze avondkleur aan. Een blauwachtige damp rees op uit den van regen doorweekten grond en van de drui pende braamstruiken en varens, licht en schaduw dooreen gemengd in mistige som berheid. Allengs stierf alle geluid op de heide weg; alleen van uit de verte kwam bij tusschen- poozen het droevige geschreeuw van een eenzamen roerdomp, die van zijn nest was afgedwaald, of nu en dan het zacht geluid van ritselend gras of heidekruid daar, waar een pad een schuilplaats zocht voor den nacht. In stille, plechtige majesteit lag de uit gestrekte heide in rust. De hartstochten, twisten, oproerigheden van het menschdom schenen ver, ver weg te zijn; verder dan die schitterende ster, die daar uitblonk, stil en eenzaam te midden der voortrollende golven van het grenzenloos heelal. Beau Brocade strekte beide armen uit en zuchtte in een heftig verlangen. Er was vuur in zijn aderen, brandende dorst in zijn hart naar iets, dat hij niet durfde om schrijven. Hoe ledig scheen hem zijn leven toeHoe verlorenHoe hopeloos verknoeid En toch had Hij de heide, den vrede, de eenzaamheid lief; hij minde de zonsonder gangen en alle geluid van dierlijk leven in deze eenzame uitgestrektheid. Maar dezen avond Een enkele lach op de lippen eener vrouw, een fiere blik harer schitterende oogen, een tuiltje witte rozen op haar borst en al dc heerlijkheid der natuur in haar overmoedigste luim scheen nu ijdel en niets, oonuitsprekelijk armNu had hij zijn ziel willen geven, indien daarmede die enkele jaren achter hem konden te niet gedaan worden. Nog eens weer te mogen zijn Jack Bathurst, van Harer Majesteits garde-regi ment, vóór de misslag van één avond zijn heele leven verwoestte. (Wordt Vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5