N\ 16461 Dinsdag 31 October. A0. 1913. <geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". IDSCH PRIJS DER ADTERTENTIEN: ïan 1o regels ,'1.05. Iedere regel meer 0,171. Srootere lettere siu plaatsruimte. - Kleine idvertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; eli tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden i l f 1J.0. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Afsluiting passage Middelstegracht. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat het gedeelte der Middel- Btegracht, Westzijde, gelegent us ee hen de Groenesteeg en den Ouden Rijn, ten behoeve van den bouw van een magazijn en kooklokaal voqr de firma Tieleman en Dros, vanaf heden tot nadere aankondiging voor het verkeer voor voetgangers en r ij tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j N. C. DE GIJSELA-AR, t Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 October 1913. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 19 van den dienst 1913, executoir ver klaard den 18den October j. 1. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 21 October 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. J. KERPEL, en rechtverkrij genden tot het uitbreiden van de wasch- en strijkinrichting in het perceel Kaiser- straat No. 11, Sectie F No. 437. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 October 1913. Leiden, 21 Octotber. Verplaatst zijn de commiezen der Posterijen en Telegrafie vierde kl. D. Op dien en A. J. Salomé, van Leiden (post kantoor) naar Amsterdam (postkantoor). Men meldt omtrent, den toestand van ds. R. P. W. Rudolph, dat reeds aanmer kelijke vooruitgang is geconstateerd, zoo dat de hoop op genezing zeer groot is. Door de Stoombootmaatschappij Bos koopWaddinxveen is aanbesteed: het bouwen van een wachtlokaal, woonhuis en benedenwoning. Laagste inschrijver is de heer J. van Eek, te Waddinxveen, voor f 15.750, aan wien het werk is gegund., De ministers Cort van der Linden en Loudon waren gisteren de gasten van de familie De Stuers, in Den Haag, bij ge legenheid van den 70sten verjaardag van jhr. mr. De Steurs. Aan het dejeuner, dat ten huize van den jubilaris werd gegeven, was van persoon lijke -aanbieding van huldeblijken afgezien. Een uitzondering werd gemaakt voor dr. Cuypers, die, namens 503 deelnemers, het door Toon Dupuis vervaardigde borstbeeld van den jubilaris kwam aanbieden. Bij dit prachtige huldeblijk was gevoegd- een mooi gecalligrafeerde opdracht, met de namen der deelnemers. Een keurig bewerkte oor konde, vervaardigd op de Patronaatstee- kensehool te Maastricht, bevat een door het Limburgsch Genootschap voor Ge schied- en Oudheidkunde aan den jubilaris aangeboden hulde. Het gemeentebestuur van Maastricht zond tijn gelukwenschen, de teeken- en industrie school te Gorkum een adres met de mede- deeling, dat op deze 6chool een geschenk voor jhr. De Steurs wordt vervaardigd. Aanbesteed is het bouwen van een ad ministratiegebouw der Ned.-Indische Spoorweg-Maatschappij met conciërgewo ning aan den Wassenaarschenweg te 's-Gra- venhage. Laagste inschrijvers waren de hee ren H. Schiphorst en J. Philips, te Haar lem, voor f 226,000. Bij het vanwege de afd. 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Land bouw gehouden toelatings-examen voor den tweejarigen cursus is o.a. geslaagd J. P. Budenmaker, van Zegwaard. Er wordt een oproep verspreid om mogelijk te maken, dat een standbeeld Erdt opgericht voor Johan en Cornelis Witt. Er zijn twee commissies gevormd eene wil een standbeeld voor Johan de Nritt te Dordrecht, maar naast Johan wil daar ook zijn broeder Cornelis eeren Tf» j?^e.re voor Johan de Witt een ■•andbeeld doen verrijzen te 'a-Graven- hage, dicht bij het tooneel van zijn voor naamste werkzaamheid, de vergaderzaal der Staten. Deze twee comité's hebben samenwerking verkregen en thans doen zij, met handha ving van hun zelfstandigheid, een oproep. Giften zonder een bijzondere bestemming voor een der twee plannen, zullen gelijke lijk tusschen de comité's worden verdeeld. In het comité voor een standbeeld voor Johan de Witt te 's-Gravenhage heeft zit ting prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, te Leiden. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Minister van Koloniën voornemens is, on middellijk na de behandeling der Indische begrooting, zich bezig te houden met de kwestie der uitgifte van petroleumcon- cessies in Djambi. De verwachting is, dat de beslissing over daartoe strekkende wets ontwerpen nog in dit zittingsjaar zal wor den genomen. Te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Van Roos, secretaris, aan het Dep. van Justitie en directeur-generaal der gevangenissen van de Zuid-Afrikaansche Unie te Pretoria, belast met een studie van het gevangeniswezen hier te lande. Hij bracht een bezoek aan de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen en zal nog verschillen de gevangenissen bezichtigen. De R.-K. kiesvereeniging Recht en Plicht" te Delft stelde candidaat voor de Provinciale Staten (vacature-prof G. J. van Swaay) mr. M. J. C. Kolkman, oud- Minister van Financiën. Als datum voor de te Gouda te hou den onafhankelijkheidsfeesten heeftthans de commissie voor openbare feesten defenitief vastgesteld Woensdag 19 November. Te Amsterdam is voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geslaagd mej. E. J O. Schoondergang, al hier. De lustrumviering der Ned. Zionis tische Studenten Organisatie is gisteravond besloten met een feestelijke propaganda- vergadering in het Nut, te Amsterdam, waar spraken de heeren Nehemia de Lie- me, dr. David Cohen, oud-voorz. van de N. Z. S.-C. Henri Edersheim, voorz. van den afd. Amsterdam N. Z.-B. en Wilhelm Loeb, jur.-cand., voorzitter afd. Leiden N. z; S.-O. Gisteravond heeft het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam drietallen samengesteld voer de vacatures-Vos en Van der Horst. In de vac.-Vos werden gesteld ds. H. Bakker, te Koudum, met 224, ds. F. J. Krop, te Rotterdam, met 219, en ds. W. Th. Boissevain, te Wilhelminadorp, met 209 stemmen Deze predikanten waren al len candidaten van Vriendenkringen". De candidaten van de Nieuwe Kerkelijke Kiesvereeniging ,,Het Evangelie", ds. J. H. Wolters, te Heemstede, ds. J. F. Bee- rens, te Doesburg, en ds. F. Breen, te Nu- mansdorp, kregen resp. 146, 161 en 138 stemmen. In de vac.-Van der Horst werd het drie tal aldus geformeerdds. J. Buenk, te Arnhem, met 205, ds. C. A. Lingbeek, te Spijk (G.) met 211, en dr. F. J. Los, te Koudekerk (Z.-H.) mét 212 stemmen, even eens allen confessioneel. De ethische candidaten, dr. J. Th. de Vis ser, em. pred. te 's-Gravenhage, dr. W. J. Aalders, te Beesd, en ds. A. Verwaal te Alkmaar, behaalden resp. 157, 148 en 120 stemmen. Naar ,,De Tel." meldt, zal tot de Re geering over de veiligheidsmaatregelen op buitenlandsche emigrantenbooten, die van een Nederlandsche haven uitvaren, een vraag worden gericht. De gewone audiënties van de Ministers van Marine en van Koloniën zullen Vrij dag 24 October niet plaats hebben. ABBENES. -ct fanfare-gezelschap „Wil- helmina" alhier had onlangs'het buitenkans je op een festival een prijs van 100 gulden te winnen. Het heeft gemeend nu aan een lang gekoesterden wensch te kunnen voldoen en een prachtig vaandel gekocht, waarop de naam der vereeniging en het jaartal van op richting in.gouden letters staat geborduurd. De beschermheer der vereeniging, de heer Udo, heeft bij dezen aankoop de vereeniging weer. krachtig gesteund. ALPHEN. Tot kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem. alhier is benoemd de heer J. Henge- veld Jz. HAARLEMMERMEER. De oogst der boomvruchten mag zoo goed als geëindigd beschouwd worden. Over het algemeen is het beschot zeer gering; vooral geldt dit voor de appelopbrengst. Zoo ruim de op brengst verleden jaar was, zoo gering is ze thans. Sommigen hebben een opbrengpt, düe missohien 3/10. is van 't vorige jaar. Geen wonder dan ook dat de prijzen veel hooger zijn. HILLEGQM. De Rijkstuinbouwwinter- cursus is gisteravond alhier in het voorma lig Raadhuis met een 30-tal leerlingen ge opend. Namens de commissie van toezicht sprak eerst de heer C. Geitenbeek Jr.; daarna hield de heer K. Volkersz, rijks- tuinbouwleeraar te Lisse een rede, en ten slotte richtte het hoofd van den cursus, de heer J. Beumer van Sassenheim, eenige pittige woorden tot zijn nieuwe leerlingen. De twee andere leeraren zijn de heeren C. H. J. Canaeus van Leiden en J. Braun van Noord wijk. De deelname aan dezen tweejarigen cursus is dit keer zeer groot en gelukkig gaven verscheidene ouderen blijk het vak onderwijs nog op waarde te kunnen en te willen stellen. KATWIJK. De „Sts.-Crt." bevat de ge- wijzigde statuten van de reederij „Katwijk- aan-Zee^ alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Alhier wordt een actie op touw gezet ooi te komen tot negen uur-winkelsluiting. Er is in de vorige week door onze vloot ontzettend veel haring gevangen. Niet minder dan drie-en-twintig Katwijk- sche loggers waren gisteren te IJmuiden binnen allen met een flinke vangst van twintig, dertig en meer last haring. Die haring is grootendeels gevangen in de na bijheid der Engelsche kust onder ,,den Engelschen wal", zooals de gangbare term luidt. Door de overvloedige vangst in zoo'n korten tijd één vaartuig ving in een nacht tweehonderd kantjes haring was er geen gelegenheid al de gevangen haring te kaken, waarom dan ook een groot ge deelte gesteurd is en als steurharing aan de markt kwam. 't Was wel te verwachten, dat na een zoo ruimen aanvoer als gisteren de prijzen der haring belangrijk dalen zouden. Dit is dan ook geschied, de prijs was f 1.50 lager dan bij den vorigen afslag. Meestal heeft men ieder jaar een tijdje,* dat er plotseling veel haring gevangen wordt, doch zoo sterk als dit nu 't geval is, komt 't zelden voor. Van de reederij N. Parlevliet alleen kwamen zeven vaartyi- gen binnen, waarvan drie pas verleden week uitvoeren. Er zijn op 't oogenblik handon en motorschepen te kort om do binnengekomen vaartuigen weer voor een volgende reis klaar te maken en de boel van en naar IJmuiden te vervoeren. RIJNSBURG. Gisteravond vergaderde de Vereeniging ter bev. van tuin- land bouw en bloembollencultuur bij den heer Coster. De wekelijksche vergaderingen de zer Vereeniging zijn weer begonnen en daarmede het winterseizoen geopend. Als nieuw-lid werd aangenomen de heer Kuil man, alhier. Gemeenteraad van Leiderdorp. In de vergadering vam den Raad waren, met den burgemeester, zes leden aanwezig; wegens ongesteldheid was de heer Van Leeu wen, wethouder, absent. Na opening mét gebed en goedkeuring der notulen wérd gelezen een dankbetuiging van de Feestcommissie te Zoeterwoude voor hot verleend subsidie. Vervolgens stelt do Voorzitter* aan de orde de regeling van hetgeen op de gemeente ambtenaren zal worden verhaald in verband met de op 1 October 1913 in werking ge treden wetten tot pensiomneering van de gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten niets te verhalen voor in koop op eigen pensioen van de vroegere of tegenwoordige ambtenaren272 pCt. voor de mannelijke en V» pCt. voor de vrouwe lijke ambtenaren voor weduwen en weezen- pensioen; op ambtenaren na 1 October 1913 aangesteld zal worden verhaald hot maxi mum bij de wiet bepaald, terwijl van de ver hoogingen, die aan de tegenwoordige amb tenaren. na 1 Januari 1911 zullen worden toegekend, zal worden verhaald de helft van hetgeen kan worden verhaald en wat het weduwen, en weezen.penrioen betreft, hot ge- heele bedrag. In verband niet deti brief van den Minister van Financiën, worden de pensioensgrondsla gen voor de ambtenaren vastgesteld. Hierna is aan de orde de vaststelling "der begrooting voor 1914. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. Nadat op voorstel van den Voorzitter is besloten de jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie te verhoogen en te brengen op f 300 en den post voor den gemeente werkman te verhoogen met f 15, wordt de begirooting in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 18,672.197:>. Hierop wordt niet algemeene stemmen be sloten van de onvoorziene uitgaven der bs- gTooting 1913 af te schrijven f175 en f165, om te verhoogen den post. voor arme krank zinnigen en om daaruit te voldoen dé kos ten voortvloeiende uit de pensioenwetten over het laatste kwartaal 1913. Alsnu is aan de orde de waterleiding. De Voorzitter deelt breedvoerig mede, wat in de laatste jaren gedaan is om de gemeente van goed drinkwater te voorzien, evenwel tot heden zonder succesde onderhandelingen met do ^gemeente Boskoop aangeknoopt om Zoeterwcude, Hooge Rijndijk en Leiderdorp van water te voorzien, moeten worden be ëindigd, wijl eerstgenoemde gemeente op af doening vóór 1 November a.s. heeft aam gedrongen. Bij de laatst gehouden besprekingen met den directeur der gemeente-bedrijven van Bos koop en de dagelijksche besturen van Lei- dérdorp en Zoeterwoude is besloten aan de gemeenteraden voor te stellen van de aan bieding van Boskoop, tot levering van water, gebruik to maken, op de voorwaarden daarbij gesteld en overeenkomstig de plannen door wijlen den ingenieur Schotel opgemaakt en door diens opvolger gewijzigd wat de be rekening der kosten betreft; tevens wordt voorlezing gedaan van het advies der Ge zondheids-Commissie, die de aansluiting aan beveelt. Omtrent deze, voor de gemeente zoo ge wichtige zaak, wordt door bijna allo leden het woord gevoerdover het geheel genomen wordt de behoefte aan drinkwater erkend de Voorzitter verdedigt, met den heer Boot, het voorstel; de eerste acht uitstel van het nemén eener beslissing onnoodig en het raad plegen van een tweeden deskundige over bodig. Eindelijk brengt de Voorzitter in rondvraag het voorstel van B. en We., om de gemeente Leiderdorp, in vereeniging met Zoeterwoude, aan te sluiten aan de waterleiding van Bos koop. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarmede de Voorzitter de leden gelukwensoht, overtuigd als hij is, het besluit in 't werkelijk belang der ge meente is, al zal het ook financioele offers vragen. De Voorzitter hoopt aan 't verlangen van den hoer Boot, om! de leuning van de Kalk- brug te verlengen, te zullen kunnen vol doen, door overleg met de polderbesturen en aan dat van den beer Rijnsburger bot ber- istel van de scheering nabij den Hoogmade- schenweg, terwijl, op verzoek van den heer VerkLey, met het gemeentebestuur van Kou dekerk overleg zal worden gepleegd, omtrent de vernieuwing van de grenspaal. Siamei*muziek-avond. Ondanks de mijlpalen" in den Schouw burg, had een vrij talrijk publiek zich in de Kleine Stadszaal vereenigd, om een ernstig programma te hooren uitvoeren door het kunstenaarspaar Ellen Neyvan Hoogstraten. In verschillende couranten is zooveel over beider spel geschreven, voor al over dat van deze hoogbegaafde pianiste, dat wij aan de opsomming harer voortref felijke kwaliteiten niet veel behoeven toe te voegen. Wij hebben ons slechts verbaasd over het feit, dat, waar de Duitsche cri- tiek haar een ,,Brahms-priesteres" noemt, geen enkele klavier-solo van Brahms een plants op het programma had gekregen, vooral omdat Ellen Ney hiervan alle capi- citeiten heeft. De Sonate van Beethoven was prachtig, wat betreft de ontwikkeling der techniek en de rhythmiek, maar „Beethoven" was het niet, wat wij hoordenhiervoor was er te veel vrijheid van voordracht in het spel, terwijl het slot bijna tot woestheid over ging. De mooie Ibach-vleugel had het me nigmaal hard te verantwoorden, een enor- men klank bracht hij voortmaar een molliger toon dan Ellen Ney wist voort te brengen, zou er toch wel uit tc halen zijn. Dien hebben wij, vooral in Beetho ven's Andante gemist. Veel meer boeide de voordracht van Chqpin's „Stücke". Ge woonlijk heeten deze „Etudes", maar dat klonk zeker te geleerd voor op een concert. Onvermoeid heeft de pianiste hierin ge schitterd, met een tot het eind toe voor een vrouw bewonderenswaardige kracht en onfeilbaar geheugen. Geen wonder, dat zulk een soliste zich in het samenspel met haar echtgenoot moest inbinden, wat zij knap deed, al kwam telkens haar neiging tot de leiding op zich te nemen, te voor schijn. In de Sonate voor viool en piano van Brahms deed de violist zich kennen als degelijk ontwikkeld musicus, wien wij een mooier instrument toewenschen, want de viool klonk hier en daar vrij scherp. Zel den komt men deze Sonate tegen op- een programma, zoodat wij hiervan zeer hebben genoten. Hoe vertroostend klinkt het slot. Allegro, waarin Brahms zijn „Regenlied" heeft opgenomen na het sombere Adagio. In plaats van de transcriptie der „Ungari- sche Tanze" voor viool en piano hadden wij liever wat anders uit de zoo rijke viool litteratuur gehoord. Maar deze bekoorden wel het publiek, dat den violist tweemaal terugriep. Ellen Ney zette zich na Chopin, onver moeid aan den vleugel, om ons Mendels sohn's Spinlied zeer levendig en licht voor te topveren. Ren tweede dreadnought. In aansluiting aan het vorig bericht deelt het hoofdbestuur van Onze Vloot" mede, dat het we'derom van een particulier dc toezegging heeft ontvangen van een bij drage van f 1000 voor de eventucclc aan bieding van een tweede slagschip aan de Regeering. Bij Kon. besluit is J. Corbet, brandmees ter bij de vrijwillige brandweer te Rotter dam, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is aan W. H. F. baron van Heemstra, op verzoek, met ingang van 1 Nov. eervol ont slag verleend als burgemeester van De venter, met dankbetuiging is met ingang van 20 Octoberlo. aan den kapitein H. J F. Klatte, vaiv het 21ste reg. inf. op zijn aanvrage, onder toeken ning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 792 's jaars; 3o. kapitein Klatte bij het reser ve-personeel der landmacht benoemd tot reserve-kapt. bij het wapen der inf., en wel bij het reg jagers; is tijdelijk benoemd, met ingang van 1 Nov. tot directeur der tuchtschool te Ha ren, J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Penncbroek is benoemd met ingang van 1 Februari bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot milititir-apothe- ker 2de klasse de apotheker J. Rozeboom. Ouderdomsrente. Bij de rente-commissie te Amsterdam zijn, naar ,,De Hoofdstad" meedeelt, thans 4500 aanvragen ingekomen. Met in-aoht-neming van do aanvragen, dde nog bij de tusschen- personen in behandeling zijn of komen, kan het totaal aantal voor Amsteri im min stens op 7500 geschat worden. De rente- oomniissie besohikt nu over do namen van alle 70-jarigen in Amsterdam (een kleine 20,000), zoodat precies kan worden nage gaan welko rechthebbenden nog niet om hun Tente zijn gekomen. Aldus zal niemand worden gepasseerd. Vermeldden wij eenigo weken geleden dat aan de Rijksverzekeringsbank we^d gere kend op pl. m. 40 duizend rents-trckkers, thans kunnen wij mededeelen, dat reeds 100 duizend aanvragen zijn ingekomen en dat men aldaar rekent op 80 a 90 duizend pen sioentrekkers. In het gelieelo Rijk zijn on geveer 220 duizend zeventigjarigen. Het aantal afwijzende beslissingen is uiterst gering, omdat de uitvoering der artikelen 369 en 370 zeer mild wordt toegepast. Indien deze geschiedenis ons iets leert, is het wel dit, dat men niet al te veel gezag moet toekennen aan de wiskunde, wanneer het verzekeringszaken betreft. Weliswaar had prof. Kluyver niet kunnen vermoeden, dat van deze wetsbepalingen zoo schrome lijk misbruik zou worden gemaakt, dat zoo veel loondienst zou worden gefingeerd, maar ook indien dlit niet het geval ware, dan was zijn berekening er nog een geheel eind naast-. „De Tijd" ber.iohtt-e dezer dagen dat het aantal aanvragen voor de toekenning van de ouderdomstoelage door 70-jarigen boven de 90,030 gestegen is. Naar men aan „De Standaard" mede deelt, moet dat cijfer sterk vergroot zijn. De zegsman van het blad oordeelde, dat niet meer dan 50,000 aanvragen waren in gekomen. Aan ,,De Tijd" werd ook ontleend, dat het ontslagen *-ersoneel van Labouchëro Oyeris Co*e Bank door de Rijksverzeke ringsbank in werking is gesteld. Men deelt mede, dat dit onjuist is. Het ontslag van bedoeld personeel gaat eerst in op 1 November a. s. Van in-wcrking-6tellen van dit personeel door de Rijksverzekerings bank op het oogenblik kan dus geen 6prako zijn. He Stuwadoorswet. In verband met loopendc geruchten, dat het in de bedoeling van den Minister van Landbouw, Handel cn Nijverheid zou lig gen om de aanhangige Stuwadoorswet in te trekken, vernemen wij van wélinge lichte zijde, dat een zoodanig voornemen bij dezen bewindsman niet bestaat. Wel zullen eenige punten uit het aanhan gige wetsontwerp worden gelicht, o.a. de bepaling, dat werklieden in het bezit moe» ten zijn van een werkboekje, en de bepa ling, dat een vergunning noodig is om zich als stuwadoor te vestigen. De verschillende wijzigingen zullen ia een not-a van wijziging worden belichaamd, waarvan de verschijning in het voorjaatf tegemoet gezien kan worden. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 21 Oei Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.1 te Horta. Laagste 740.4 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 22 Oct. Matige, tijdelijke wellicht krachtige zuide lijke tot westelijken wind. Betrokke<u tot halfbewolkte luoht. Waarschijnlijk regen buien. Koeler.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1