Wie bij ons koopt» spaart zijn geld. J aponstoffen. Mantels. - - Kostumes. - Van de Kribbe tot het Kruis. R.-K. Volksiioiid, Raponborg. Kindermantels. I Kinderjurken. - Pelterijen - - HEERENSTRAAT 51. Vraag: „Meiiw Hooil BESSENSAP", Zit-en Slaapkamer. No. 1€460. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag* SO October. - Tweede Blad. Anno 1913, Botermarkt 5678. Rijke A.ssortiments. Billijke JPrijzen. Solide Waar. 'T P0STH8F, Donderdag Smoking-Concert. Eiken Zondag Varie'te'. C. H. DE JONG Donkersteeg 9. op Woensdag 22 Oct. en Donderdag 23 Oct., Exfl*«l 4401 80 KINDER- EN FAMILIE-MATINEE. Plaatsbespreking dringend aanbevolen, ook ti&agfs te vorai. 1913. Noordwijkerhout, A. De Mooy Jr. en H. Bader. Verplaatst 13. sohote: O. Eb BUIMK. KENNERS van LOUIS ¥AR®S«Fftt!. Telegrammen. OoitenrijkBch ultimatum aan Servië. WEENEN, 19 Oct. (R. O.). Volgens som mige bladen heeft de Oostennjksche zaak gelastigde te Belgrado instructie ontvan gen, op dringende wijze den eisch tot ont ruiming van Albanië door de Servische troe pen te herhalen. De zaakgelastigde zal Servië acht dagen tijd geven om op dezen hernieuwden eisch te antwoorden. BELGRADO, 19 Oct. CR. O.). De Oosteu- rijksche zaakgelastigde deed mededeeling aam het ministerie van Buitenlandsche Za ken van een verbale nota, waarin het ver zoek wordt uitgedrukt, dat de Servische troepen binnen acht dagen het grondgebied van het autonome Albanië, dat zij bezet houden, geheel zullen ontruimen. PARIJS, 19 Oct. OR O.). Uit Weenen wordt aan de „Temps" geseind: De keizer zou hebben verklaard, dat de toestand zeer ernstig is. Een ander telegram aan de Temps" uit Belgrado meldt het volgende: De Serviërs ontvingen bevel, voorloopig hun tegenwoordige posities in Albanië te wiijven bezetten. Servië zal een beroep doen op een scheidsrechterlijke uitspraak der zes grpote mogendheden. PARIJS, 19 Oct. lit. O.). Uit Londen wordt aan de Temps" geseind: ,,Men toont zich in diplomatieke, kringen alhier verbaasd over het Oosienrijksche ultimatum, opgesteld zonder dat de andere groote mo gendheden er in gekend werden". Uit Pe tersburg wordt nog aan de „Temps" ge meld ,,De groote verwondering, welke Hier in officieel© kringen heerscht over het op treden van Oostenrijk, is den Oostelijkschen zaakgelastigde niet verbeeld". Ten slotte wordt uit Boekarest aan het genoemde blad geseind, dat de Roemeensche regeering een zeer vriendschappelijk gestelde mededeeling zond, waarin o.a. werd gezegd, dat de re geering van oordeel is, dat ernstige ver wikkelingen niet te vreezen zijn. PARIJS, 19 Oct. OR. O.). De Temps" meldt, dat het onderhoud tusschen den Russischen minister van Buiténl. Zaken, Sassonof, en den Franschen minister-presi dent, Barthou, en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Pichou, over de Balkankwestie aantoonde, dat de Fransche en de Russische regeering in volmaakte overeenstemming zijn. Het Eiigelsche ministerie. LONDEN", 19 Oct. CR. O.). Sir Rufus Isaacs, tot dusverre Attorney-general, is benoemd tot lord opperrechter, ter vervan ging van lord Alverstono, die afgetreden is. Sir John Simon, dlo solicitor-general was, wordt Attorney-general en Buekmaster is benoemd tot solicitor-general. De Berg Athos Griekse h. SALONIKI, 19 Oct. CR. O.). Alle kloos terstichtingen op den berg Athos hebben op 17 October de annexatie van den berg bij Griekenland uitgeroepen. De crisis in Mexico. NEW-YORK, 19 Oct. CR. O.). Een tele gram uit Mexico-Oity meldt, dat Huerta nadrukkelijk alle geruchteu tegenspreekt, welke in dc Vereeenigde Staten verspreid zij'n betreffende eenige vrijwillige wijziging in het Mcxikaansche bewind. Algemeen Sectieverslag met het ant woord van B. en Ws. ra. Onderhoud van straten en pleinen. Door een lid werd aangedrongen op ver betering van de bestrating van den Sta tionsweg en de Steenstraathij vraagt naar de kosten van asphalteering van die hoofd verkeerswegen en wenscht op de trottoirs aldaar tegels in plaats van de bestaande klinkers. Hij meende dat men de entree van de stad wel wat mag verbeteren. De klachten over den toestand van den Stationsweg werden ook in een andere sectie door meerdere leden geuit. B. en Ws. antwoordde dat in verband met de onlangs tot stand gekomen verrui ming van den Stationsweg bij het Stations plein, alsmede wegens verbetering der straatriolcering, moest in den laatsten tijd herhaaldelijk in de bestrating van dien weg worden gebroken. Nu deze werken zijn afgeloopen, be vindt de Stationsweg zich wederom in be hoorlijken toestand. De kosten van asphal- teering van dezen weg worden geraamd op ten minste f 20.000 (8 k f 9 vierk. M.) en zij kunnen daarom geen vrijheid vinden een daartoe strekkend voorstel te doen. De vervanging der bestaande klinkers op de trottoirs door tegels vordert- voor het oostelijk voetpad een uitgave van pl.jn. f 2300 en voor het tegenoverliggende trot toir een bedrag van pl.m. f 1100, te zamen' derhalve pl.m: 3400. Een dergelijke uit gave achten zij, nu de Stationsweg pas kort geleden een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan en een trottoir in de Steenstraat is gelegd, niet verantwoord voor een werk, dat niet noodzakelijk kan worden genoemd. Een ander lid drukt er zijn bevreemding over uit, dat het gedeelte Levendaal vanaf Rijnstraat tot Bolwerkstraat vanaf Mei 1912 geheel voor liet verkeer is afgesloten, waar op B. en Ws. antwoorden, dat deze afslui ting volstrekt noodig was voor het bouwen van een nieuwe fabriek van Gebrs. v. Wijk. Weer een ander lid betwijfelt of de tech nische behandeling van onze straten in goe de handen is hij dringt er op aan dat een onderzoek wordt gedaan naar de wijze waarop elders de straten worden gemaakt. Hij meent dat de bodem hier te veel wordt omgewoeld. Hij beveelt het asfalteeren van de hoofdwegen aan. Nog een ander lid meende dat het her stellen van straton hier zeer onoordeelkun dig geschiedthij wijst er op, dat, terwijl elders gebreken in de straten, die dringen de voorziening eischên, blijven bestaan, do straatmakers lustig op plaatsen waar nie mand komt het klinkerpad achterom het standbeeld van Boerhavc herstellingen verrichten. In de belangrijke verkeerswegen dezer gemeente heeft de bestrating veel te lijden van de voortdurende opbrekingen, die wor den veroorzaakt door uitbreiding, vernieu wing of verlegging van gas- en waterleidin gen, telefoon- en electrische kabels, enz. zeggen B. en Ws. De aangevulde grond in de sleuven, hoe vast ook aangestampt, zakt altijd na en klinken in den weg zijn daarvaD het nood zakelijk gevolg. Dit aanstampen geschiedt bovendien niet door den technische*» dienst van gemeente werken, doch door dén aannemer van het leggen der buizen en kabels, die belang heeft bij ech zoo spoedig mogelijke vulling der sleuven. De geuite opmerking is dus een aanlei ding om bij deze aannemers wederom aan te dringen op zorgvuldig werk en op het van gemeentewege houden van behoorlijk, toezicht. Dat in andere gemeenten de bestrating in beteren toestand verkeert daD hier, kan in zoo algemeenen zin niet worden toegege ven. Een lid vraagt of het niet in het belang van een veilig landverkeer zou zijn de Mare vanaf de Oude Vest tot de Hartebrug te overwelven. Van anclere zijde achtte men, afgezien van de vraag of hiervan geen bovenmatige be moeilijking van de scheepvaart het gevolg zou zijn, de financieele bezwaren te over wegend. Overwulving der Mare tusschen de Oude Vest en de Haarlemmerstraat heeft reeds eenmaal een punt van overweging in den Raad gevormd, aldus B. en Ws In de zitting van 13 Februari 1908 (Ingek. Stukken no 44) werd een voorstel van den heer A. Mulder om in beginsel te besluiten tot demping dezer gracht met groote meer derheid verworpen. Onder deze omstandigheden schijnt een hernieuwd onderzoek naar de voor- en na doelen van dit werk overbodig de finan cieele. bezwaren en die, welke voor de scheepvaart uit een overwulving of dem ping voortspruiten, zullen ook nu weder om te groot blijken. O h d e r w ij s. Een lid vroeg of het hoofd der sohool 1ste kl. voor meisjes wel met de noodigo tact tegenover de ouders der leer lingen optreedt. Hem was ter oore geko men dat hieraan zeer veel ontbrak en dat onder meer ten aanzien van het voorschrij ven van leermiddelen, die door de kinderen moeten worden meegebracht de juiste maat niet werd in acht genomen. In een sectie werd de afschaffing der stan denscholen bepleit. Zonder opsomming van bepaalde feiten, kan het College van B. en Ws. op de hier gemaakte vage opmerkingen niet ingaan. Zoodra echflfer dergelijke feiten te hunner kennis mochten worden gebracht, zal na tuurlijk hunnerzijds een nauwgezet onder zoek worden ingesteld. Dat ten aanzien van het voorschrijven van leermiddelen niet de juiste maat wordt in acht genomen, is hier niet bekend. Over het alda<n niet- wenschelijke van de afschaffing der standenschool zal door B. en Ws. advies worden gevraagd aan de Plaatse lijke Schoolcommissie. In den met 1 September j.l. aangevangen cursus 1913/14 zijn aan den leeraar in de gym nastiek C. Henner 2 uren méér opgedragen dan in den cursus 191^13 en aan de Ieerares me-j. M. C. A. Koeman 21 uur méér dan iiri •den afgeloopen cursus. Door een lid werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat de Directeur der Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen zijn rapporten omtrent sollicitanten be ter voorbereidde. Dit lid sprak als zijn oordeel uit, t wan neer dezen ambtenaar advies daaromtrent door Bufgemeester en Wethouders werge vraagd, hij zich niet van de beoordeeling van een sollicitant behoorde af te maken met de mededeeling dat deze hem geen be zoek had gebraoht. (Bedoeld werd blijkbaar de sollicitatie voor leeraar in het rekenen. Red.) Verder -erd gevraagd of juist was, cLA de heer Brouwer nog lessen aan deze inrichting gaf, zoo ja, door wion hij als zcodanig was aangesteld. Indien en ook hieromtrent werd een inlichting gevraagd of dit het geval was de positie van een door don Raad benoem den leeraar hierdoor werd vèrzwakt, zou dit zeer worden afgekeurd. Het bedoelde advies van den Directeur der Kweekschool was naar de meening van B. en Ws. wel volledig. In het tegenover gestelde geval zouden zij het natuurlijk hebben teruggezonden met verzoek om na dere inlichtingen. Verder komt het hun voor, dat op deze afgedane zaak thans bezwaarlijk meer kan worden teruggekomen. Het lid, dat iji de afdeelingen zijn opmerkingen ten de^e h™fb ten beste gegeven, had zijn bezwaren te ber de moeten brengen, toen de voordracht, waarop het advies betrekking bad, in den Raad aan de orde was. Thans is biervoor h. i. het juiste oogenblik voorbij. Noch bij ons College, noch bij den Direc teur der Kweekschool is er iets van bekend, da/t de oud-Directer- Brouwer aan#die in richting nog les geeft. Van een verzwak king hierdoor van de positie van een door den Raad benoemden leeraar kan dus geen spako zijn. Enkel is gedurehde den cursus 191G/i911 he onderwijs in het rekenen aan de leer- lingien van de 2de klasse der afdeeling B (één uur per week) op voorstel van den nieuw benoemden Directeur door ons Colle ge aan den heer Brouwer opgedragen. Dit werd n. 1. in het belang der leerlingen ge acht, aangezien die heer Brouwer, die in de lste klasse gedurende den cursus 1909/191(5 onderwijs in het rekenen had gegeven, ald'/s het door hem begonnen werk kon voleindi gen. Een lid meende, dat het overdreven was, dat aan de leerlingen van de Hoogere Burgerschool voor jongens twee uren per week onderricht in de gymnastiek wordt gegeven, waardoor deze zich moesten ont houden van godsdienstonderwijs. In de 4de en 5do klasse van de H. B.-S. voor jongens wordt slechts één uur per week onderwijs in do gymnastiek gegeven. In de lste, 2de en 3de klasse worden daar entegen 2 uren per week aan dat vak be steed, en wel op aandrang van den vorigen Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, aldus het antwoord van het Dag. Bestuur. Kosten- voor vakscholen. Naar aanlei ding van de subsidie voor Kennis is Macht" uitgetrokken, vraagt een lid of er genoegzame controle is wie tot leeraar (on derwijzer) aan deze inrichting wordt aan gesteld. De resultaten van de examens waren naar verluidde niet schitterend. Indien het gehalte van het gegeven on derwijs hiervan de oorzaak ia, moet op ver betering worden aangestuurd, waartoe door de gemeente, die een groote Bubsidie geeft, met 't oog hierop, eenige drang zou kunnen en behooren te worden uitgeoefend. Een ander lid wees op het geringe bedrag, dat door deze vereeniging aan contributie wordt ontvangen; hij zou het gewenschb vinden dat de hoofden van kantoren en de fabrikanten, die indirect door beter ge schoold personeel van die inrichting profi teered deze met een ruime bijdrage steun den. Het personeel aan „Kennis is Macht" wordt benoemd door het bestuur, in over leg met den Directeur, terwijl de voordrach- teu ter benoeming van Directeur en leera ren de goedkeuring behoeven van den Mi nister. Het bestuur geeft toe, dat de resultaten van de examens, evenmin als in vorige ja ren, schitterend waren. Voor de oorzaken hiervan verwijst het naar haar jaarversla gen, waaruit kan blijken, dat in hoofdzaak weinig aanleg en gebrek aan tijd en gele genheid om te studeoren de aanleiding wa ren van de minder goede uitkomsten. Blijkens de rekening over 1912 werd de handelsschool in dat jaar van particuliere zijde begiftigd met f287, welk bedrag, naar het bestuur der vereeniging ons heeft inge licht, verkregen is van 51, in hoofdzaak bij den handel betrokken, personen. Telken jare wordt door de Algemeene Vergadering een commissie voor financieele propaganda benoemd. Zoowel door het rondzenden van circulaires, als door persoonlijk bezoek wordt voortdurend getracht meerdere in komsten te verkrijgen, doch, zoo merkt het het bestuur ons op, in de meeste gevallen loopt de vele moeite op teleurstelling uit. Uitgaven voor volksfeesten. Een lid vraagt of dc viering van 3 October waaraan het telken jare moeilijker wordt eenige aantrekkelijkheid te geven, niet be ter eenmaal in de vijf jaren zou kunnen ge schieden. Wanneer de feestviering slechts eenmaal om de vijf jaar zou plaats hebben, zoo deelt het bestuur der 3-October-Vereeniging B. en Ws. mede, zou uit den aard der zaak het aantal leden, thans pl.m. 2700 bedragende, zeer sterk verminderen of wel tot nul wor den gereduceerd, aangezien voorzeker nie mand lid wil zijn eener dergelijke vereeni ging, wanneer zij slechts éénmaal in de vijf jaren teekenen van leven geeft. De hoofd bron van inkomsten zou dan wellicht ge heel ophouden, waardoor natuurlijk niet al leen dc feestviering belangrijk zou moeten worden ingekrompen, maar bovendien ook de uitdeeling in het geheel niet zou kunnen plaats hebben. En dit nu zou volgens het bestuur, waar die uitdeeling al sedert zoo veel jaren is ingeburgerd, een zeer ge waagde proefneming zijn. B. en Ws. kun nen zich met deze beschouwingen volkomen' vereenigen. Subsidiën aan schouwburgen of muziek korpsen. In een afdeeling stelt oen lid voor de subsidie aan de Leidsclie Schouw- burgvereeniging te schrappen. Hiertegen over werd van andere zijde op behoud van1 deze subsidie met den meesten klem ten sterkste aangedrongen. Het standpunt, dat door B. en Ws. in zake de toekenning van subsidie aan do Leidsche Schouwburg-vereeniging wordifr ingenomen, is uitvoerig uiteengezet in de Memorie van Antwoord op het sectiever; slag over de concept-begrooting voor het loopende dienstjaar. Naar het op bldz. 20 en volgende van die Memorie medegedeeL fiSBSs. KEINES E. Z, V. "S" E. 2. V. 4053 108 Eiken 8494 8 ItARDHOOKEXD. De bekende eiectr. Iloorappa- raten van TÜE MËAKS EAR PHONE COMP., worden uitel. door ons geleverd. Brochure gr. op eanvr. HEARS EAR PHONE COMP. Plantage Middenlaan 62, Amsterd. 3790 8 Bezoekt het flip KOERHAAVESTBAAT 11, 'Hoekhuis. Goede Consampli8. (Joedkoope PrijzeD. 2902 10 Aanbevelend, Me|. SLI3GEi£L4Xl>. reparatie, vermaken en vervormen, wordt spoedig afgeleverd. b'516 8 Op veelvuldig verzoek en door verhuring van de Stads-Gehoorzaal, nog twee Opvoeringen van dezen Prachtfilm, des avonds te 8 uren, in het Gebouw van den WOENSDAGMIDDAG te 2 uren OP Donderdag 23 October, des morg. 10 nar, onder Directie van de Hoeren Hiaten worden ingewacht tot llina- dog 21 Oct., by het Bestuur der Vereeniging of bU den Directeur DE MOOT. 4408 22 Gevrangd. door Student, in of b(] OEGSTGEEST, voor -|- 8 rnnd., goedfcoope geinoub. 7 Br. met prfleopg. No. 4385 Bur v.d. BI. --*■ v - -:AT" '.f ft. BOAS, Kon. (Jcbrév. Pédicure, Oosterpark 23, Amsterdam, i cal a. s. Woensdag zijn geachte Abonnes te Eeirien bezoeken. aar Brieven uiteluitend aan bovenstaand adree. 7298 8 BS© Kers te Leiihclie Hlectrisck© Vernikkel- en Emaillèerhibriek van HOEfSTKAAT IH naar Telef. Interc. 115%. Aanbevelend, 4387 20 Ondergeleekende bericht, dat de groote Zaai, annex groote Serre, naar de laatste eischen des tijds gerestaureerd is en tevens aan het Tooneel de nieuwstd Décors en gerieïkijke kleedkamers verbonden zijn. De exploitant heeft da eer hierbij II.H. bestuursleden van vereenlgingen en verdere belangstellenden uit te noodigen, tot bezichtiging op Maandag 213 Dctober a. s. 4201 2i Aanbevelend, van brood en zneel knnzien reeds aan reuk en smaak van CAÜSt'S JfOUTBEtOGD ervaren niet een edel brood te doen te hebben. Firma J. G. RATING, Houtstraat 1 on Brocstiaat 102; E. R. BEULINK, Langs Mare 0, en F. HA ALE 1)03, Oude RUn J 1. 4404 13 676 10

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5