fjo. 16458 Vrijdag XT' October. A0. 1913. (£eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <£on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DER ADYERTENTIEN: ïan 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters nsu plaatsruimte. Kleine adyertentiëu van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/' 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 9 1.30. Franco per post 9 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de missive van Gedeputeerde Sta ten der Provincie Zuid-Holland, van den 13/16den October 1913, B. Ho. 3140 (lstd Afd.), G. S. No. 96/1, waarbij zij berichten, dat een commissie uit hun midden ten stad- huize zal zitting houden naar aanleiding van de voorgenomen oprichting van een patronenbewaarplaats op het noordwestelijk gedeelte van het terrein der Doelesnkazeme, deel uitmakende van het perceel Sectio A. No. 641; Gelet op de bepalingen dor Hinderwet; Geven'bij deze kennis aan het publiek, dat op Dinsdag den 28steii October e.k des namiddags te 3l/i uur op het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven onn ten overstaan dier commissie bezwaren tegen de voorgenomen oprichting der patronenbe- yu ar plaats in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 17 den October 1913. drankwet;. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door MARIA VAN SCHIE—Wed. C. COMPIER, wonende te Leiden, een verzoekschrift is •ingediend, em verlof voor dco, verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel van het perceel Oude Vest 121. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 October 1913. De lange rij van ingekomen stukken, welke gisteren door den Voorzitter werden opge noemd en waarvan enkele door den secre taris werden voorgelezen, kunnen wij dit maal stilzwijgend voorbijgaan. Zij waren weinig belangrijk. Opmerkenswaardig voor velen was misschien alleen de ontslag-aan vraag van den lieer W. Draayer, sinds 1 November 1891 leeraar in do Ned. Taal aan de H. B.-S. voor Jongens, wiens heen gaan een verlies voor deze school zal* zijn. Men zou het dezen krassen man niet aan zien, dat hij de 66 al gepasseerd is. Vijf leden ontbraken op het appèl en do heer Pera is nog niet weer ingezworen. Zijn geloofsbrieven werden onderzocht en tot zijn toelating besloten, waarop de heer Van Gru ting vroeg of de heer Pera, zooals dezel gaarne zou willen, zijn zoo kort ontruim den zetel weder mocht innemen. Volgend de gevolgde usanse zou hij weer aan het eind moeten plaats nemen. Die vraag had. met de geloofsbrieven niets te maken, schet ste de heer Fokker, en de Voorzitter dacht, dat het met eenige welwillendheid der leden, onderling wel zou gaan. En do hoeren lachten liccl vriendelijk, zoodat we wel kunnen aan nemen, dat de lieer Pera op den: ouden, nauwelijks koud geworden stoel zal mogen zitten. Het voorstel tot verhuring van de oudo Hulpbank.van.Lecning aan het Dbreohtsche Veer gaf aanleiding tot een tweetal opmer kingen. De heer Reimeringer wilde het pand maar liever verkoopen, de heer Bosch vond de huur van f250 te laag. De wethouder Fischer wilde van Verkoopen, en terecht, niets weten. Wie weet of del gemeente het nog niet eens kan gebruiken en dan moet zij duur betalen, terwijl het huis thans voor Burchtprijs van de hand zou gaan. En wat de huuir betreft, men kon op het oogenblik niet meer bedingen. Men is er blijkbaar niet op gesteld in jeen huis te wonen, waaruit „Oomè Ja|n" ver trokken is. Er gingen vervolgens een aantal punten onder den hamer door, waaronder ook de aanvulling van het uitbreidings. en ver nieuwingsfonds der Stedelijke Electriciteits- fabriek met f 85,000 ten behoeve van de uitbreiding der electriciteitsvoorziening van de gemeente Voorhout. Natuurlijk dat de Raad daarmede ingenomen was. Zulk geld brengt zijn rente wel op. Het voorstel tot het loggen van een riool van het Haam-land naar den Nieuwen Rijn, werd aangehouden, opdat de Gezondheidscom missie nog kon worden gehoord, wat scheen vergeten te zijn. „Zeer correct," riep de heer ,Van Gruting, die lid is der Gezondheids commissie, maair zich namens dit lichaam! er mee content verklaren, waartoe enkele leden hem' aanporden, wilden hij blijkbaar met. Het had anders wel gekund, dacht ons. Deze rioleering lijkt ons een zoo goedé oplossing oiii de afvalstoffen van dit nieuwe stadskwartier te doen verwijderen, dat wij geen bedenkingen verwachten. Haast is er overigens niet bij. Het Haam- land is niet in een vloek en een zucht volgebouwd. Dat de lust tot groote debatten niet aan wezig was, bleek bij de behandeling van het voorstel-Fokkcr c. s. inzake de toetre ding tot het te Amsterdam te houden Con gres voor Kinderbescherming. De lieer vVer- gouwen ontwikkelde zijn principieel bezwaar zoowel tegen het voorstel van B. cn Ws. als tegen dat der heeren van het initiatief kort; mr. Fokker verdedigde het voorstel zakelijk; de lieer Sijtsma schoot slechts een paar vinnige pijlen op den lieer Vergouwen af en toen hield, de Voorzitter een meester lijk speeohje, waarmede hij het pleit voor het voorstel van B. en Ws. won- Leiden wordt lid van het Congres tegen £en contributie van f25. Ook een succes voor de heeren Fokker o. s., al kon hun voorstel slechts 7 stemmen halen. Het debat tusschen den heer Bosch, zwakjes bijgestaan door zijn oud-collega van finan ciën Vergouwen en den Voorzitter over de wijze, waarop de gelden voor den aankoop van gebruikt marktmateriaal zullen wor den geleend, kunnen wij, evenals de kleine woordenwisseling tusschen den heer Van der Pot en den Voorzitter over het voorstel betreffende de uitkeering van jaarwedden na het overlijden van gemeente-ambtenaren. De Voorzitter bleek daarbij weder uitnemend op de hoogte van de betrokken onderworpen en zijn toelichtingen op de voorstellen van B. en Ws. konden den Raad cn zelfs de leden, die de opmerkingen maakten, bevre digen. Tegen het voteeren van een bedrag van f 70,000 ten behoeve van de op- en inrich ting van 'n nieuw vast pavtiljoen voor 48 pa tiënten bij het gesticht „En,degeest", had niemand bezwaar. Deze kosten komen na tuurlijk ten laste van de exploitatie der ge stichten „Endegeest", Voor geest" en „Rhny- geest" en zij brengen goede rente op. Aan het slot der vergadering gaf de wet houder van onderwijs antwoord op eenige vragen van don lieer Caxpentier Altdng, in verband met de opgerichte vervolgklassen, in een der vorige vergaderingen gesteld. Wij vinden deze cijfers zeer leerzaam, doch in afwachting, dat de heer Alting er wel licht later op terug zal komen, zwijgen wij er voorloopig ook over. De klacht van den heer Sijtsma over het nog niet verschijnen van het sectie-Vsrslag, heeft haar heteckenis verloren, nu dat stuk gisteravond is verschenen en wat dei heer Fokker opmerkte over de subsidie van do gemeente voor de onafhankelijkheidsf eesten, in verband met het dezer dagen verschenen feestprogramma, eischt, nu de Commissie blijkens een oproep tot de plaatselijke ver- een i gingen tot een vergadering, ten einde zoo mogelijk een ander programma samen te stellen, ook geen nadere bespreking. De Voorzitter vond blijkbaar het pro gramma nog piet zoo slecht. Het pogen van de Feestcommissie, om tot een ander en uitgebreider f eestplan te ko men, leert ons, dat deze er bij nader inzien, toeh wei eenigszins anders over denkt. LeitJest, 87 öc^ofeer1. De oppositie, welke in de pers, voorna melijk in ons Blad, is gevoerd tegen het door de feestcommissie voor de onafhan kelijkheidsfeesten openbaar gemaakte feest- plan op 19 November, vooral wat het ge deelte betreft, dat tot de openbare feeste lijkheden in den ruimsten zin moet worden gerekend, welke oppositie gisteren in den Gemeenteraad weerklank vond, heeft doel getroffen. De Commissie heeft reeds een oproep tot de besturen van verscheidene plaatselijke Vereenigingen gericht tot het houden van een vergadering, waar nader over andere en meerdere feestelijkheden zal worden overlegd, zoodat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat er toch nog een feestplan ontworpen wordt. Leidon waardig. De aangespannen eerste mitrailleur- afdeeling, onder commando van den kapi tein 'Verberne, zal morgen om elf uren v.m. vóór (het stadhuis alhier aan den burge meester worden gepresenteerd. De militaire autoriteiten zullen bij do::c plechtigheid te genwoordig zijn. Jn afd B. (dameskleeding) werd het getuigschrift, dat de snijcursus voor kleer makers en naaisters van den Werkenden Stand tie Amsterdam met goed gevolg is doorioopen o. a. uitgereikt aan m,ej. J. Blom, uit Leiden. De examens in krankzinnigenverple ging, af te nemen vanwege de Nederland- sche Vereeniging voor Psychiatrie en Neu rologie, zijn Roor de examen-commissie van genoemde vereeniging vastgesteld o. a. voor Endegeest", Rhyngeest", Voorgeest" en Heemstede op 4 en 5 November. Het totaal aantal candidaten bedraagt 394. Bedankt is voor het beroep naar dé Ned.-HerV. Géra. te Mijnsheérenland door ds. H. H. van Ameide, te Noordwijk-aan.Zee, Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek te Rotterdam is geslaagd dé heer M. Plomp, van\Waddinx- veen. ,,Het Vaderl." meldt de benoeming van mej. mr. E. Oppcnheim tot onder-bi bliothecaris van de bibliotheek van het Vredespaleis in Den Haag. Mr. Heemskerk .lieeft zijn plaats in het curatorium der Vrije Universiteit weer ingenomen. In de afd. Zaandam van het N. O.-G. is de miskenning bespreken, welke zij heeft ondervonden van de zijde van B. en Ws. van Zaandam, die alleen de Bondsafdeeling om adviezen hebben gevraagd. Het bestuur, dat daartegen reeds bij B. en Ws. had geprotesteerd, werd hulde ge bracht e;n zag zijn houding met algemeen© stemmen goedgekeurd. Per adres zal de tusschenkomst van den Raad gevraagd worden. Een door den heer Duys in „Het Volk" gepubliceerd schrijven zal worden weerlegt en liet bestuur word ge machtigd in deze te doen, wat het meent te moeten doen in heb belang van de af- deeling. In een vergadering van de nieuw© kerkelijke kiesvètPêeniging „Het Evangelie" te Amsterdam, word met algemeeno stemmen dr. J. Th. de Visser candidaat gesteld in de vacature-ds. P. C. van der Horst, voor pred. bi] de Ned .-H er v. Gem Zooals m-en zich zal herinneren, word in de Augustusvergadêring dr. J. Th. de Vis ser als candidaat van de lijst, afgevoerd^ :n di'. A. H. do Hartog te Haarlem er op geplaatst. De officicele candidaten voor de vacaturen nu wijlen dr. G. J. Vos Azn. «en P. O. v. d. Horst van „Het Evangelie" zijn nu: Vac.-Vos: 1. ds. J. H. Wolters, te Heem stede; 2. dr. J. F. Beerens, te Doesburg; 3. ds. F. Rreon, te Numansdorp. Vac.-Van der Horst: 1. dr. J. Th. do Visser, te 's-Gravonhage2. ds. W. J. Aal- ders, .te Beesd; 3. ds. A. Verwaal, to Alk maar. Men meldt uit Delft: Het Leerstoel fonds van dén Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned.- Herv. Kerk ontving een gift van f 3000. Men meldt ons uit Amsterdam: ~n den Raad van Amsterdam is door den Amster- damschen Christelijken Besturenbond een adres gezonden waarin wordt te kennen ge geven Overwegende, dat de verordening op de winkelsluiting aan de voor dien bestaande regelloosheid van den arbeidstijd voor het winkel- en aanverwant personeel althans e enigermate een einde heeft gemaakt; dat vele leden van bij den Amst. Chr. Besturen bond aangesloten vereenigvig, de schadelijke gevolgen van de intrekking van die veror dening spoedig zouden ondervindendat o a. het loop- en magazijn-personeel onder de thans geldende verordening zelfs niet vóór 10 uren dos avonds en des Zaterdags vóór 1 uur 's nachts in hun gezinnen, welke zij des morgens om 7 uren moeten verlaten, kunnen terugkeerendat intrekking dezer verorde ning dien ten govolge achberuitgang voor be doelde arbeiders zou beteekenen en waarin den Raad dringend verzocht wordt het voor stel van de heeren Ter Haar o. s. tob intrek king de verordening op de winkelsluiting niet aan te nemen. Ook in de Herv. Kerk te IJmuiden wordt een proef genomen met do kerk in de week gedurende een uur open te stellen. Dit geschiedt des Dinsdagsavonds van zeven tot acht uren, terwijl dan het orgel be speeld wordt. („Ned.") Naar de „Dordt. Ct." verneemt heeft de lieer D. H. Ulrich, commissaris van po litie te Dordrecht het voornemen zijn ont slag als zoodanig te vragen. „De Standaalrd" deelt mede, dat het Woensdag in do woning van den ouden voor zitter van „Patrimonium" feest was. Dat „Patrimoniums" mannen dezen dag van zijn tachtigste jaar wisten, bleek uit de vele brieven, briefkaarten en ilit heb druk bezoek, dat Kater ontving, waarbij niemand minder dan de oud-minis ter Talma persoonlijk den jubilaris zijn gelukwensch kwam aanbieden. Ook waren naar Amster dam overgekomen, om den jubilaris persoon lijk hun gelukwensch aan te bieden, „Pa- trimonium's voorzitter, de heer P. van Vliet, uit Rijswijk, en de heer Grondijs, uit Utrecht, terwijl de leden van het afdelingsbestuur uit Amsterdam niet achterwege zijn geble ven. Alle officieren, de hoofdambtenaren van 's Rijks werf en de- directie der marine to Hellevoetsluis hadden zich vereenigd om schout-bij-nacht G P. van Hecking Colcn- brander, d.irecteur cn commandant der ma rine aldaar, te huldigen bij gelegenheid van zijn benoeming tot vide-admiraal. Vooraf gegaan d;oor do kapel van Hr. Ms. „Vain Gaten", gingen die heeiren in optocht van het PaVadeplein naar de woning van den vlag-officier, waar de kapitein-ter-zee N. J. van der Worm' hem namens allen hartelijk gelukwensch te. Mevï. Colenbrander werd een bloemenhulde gebracht. Na dc aanbieding van den -eerewijn verklaarde de vice.admiraal met de hulde, zeer ingenomen te zjjn. Na dankbetuiging uitte hij de besto wenschcn voor Hr. Ms. zeemacht. Voor do gemeente Groningen is door Ged. Staten een belangrijke beslissing uit gesproken. Prof. dr. Huizinga, wonende te Helpman, hoogleeraar te Groningen, is go heel ontheven naar aanleiding van Izijn appèl van den H. O. van de gemeente Gro ningen. Het resultaat van deze uitspraak is, dat alle 'hooglceraren en allen, die een open bare betrekking bckleedcn in do gemeente Groningen, maar elders wonen, niet te Gro ningen in den H. O. kunnen worden aan geslagen. Do eerste aankoop, dien de pas opge treden Amerikaansche gezant, de heer H. van Dijke, in ons land heeft gedaan, was die van 1000 bollen voor oranjekleurige tul pen en bestemd voor de Princetou.Universi teit ter plaatsing in een versiering van do „Nassau Hall", genaamd naar den stad houder Willem III van Holland in 1747. De gewassen zullen begin November to Princeton aankomen en alsdan geplant wor den om in het voorjaar als oranjebloem in bloei te staan. Aan deze soheuking, door den tegenwooi- digen gezant van Amerika gedaan, verbindt zich nog de historische bijzonderheid, dat Neerland's eerste afgezant in Amsterdam in 1783 te Prinoeton werd ontvangen. HAARLEMMERMEER. Een dochter van den landbouwer B., aan de Hoofdvaart, zou d© fiets van een haak nemen, waaraan die was opgehangen. Bij hetv heengaan greep de haak in een harer oogen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond, dat zij naar Haarlem vervoerd moest worden ter verpleging. HILLEGOM. Gisteravond heeft dr. Droog van Heemstede, over woningbouw gespro ken, op uitnoodiging van een voorloopige commissie, die zich tot taak heeft gesteld hot stichten van een bouw vereeniging voor werklieden. Na een korte inleiding van den voorzitter, gaf de spreker van den avond in een helder betoog een kijkje op de woningwet en wat met voorschotten van Rijk en Gemeente is tot stand te brengen. Na den voordracht deelde de voorzitter mee, dat men geen steun van particulieren heeft kunnen krijgen, doch dat men er in hoopte te slagen een door de woning wet toegelaten bouwvereeniging op te richten. De zaal van „Flora" was vrij goed bezet. HOOFDDORP. Reeds vroeg in den mor gen was ïp3t gisteren te Hoofddorp druk ter gelegenheid der groote najaars-paarden- markt. De aanvoer begon reeds bijtijds en de 7reemdc kooplieden, die in grooten ge tale aanwezig waren, gingen do aanvoerders der paarden reeds een eind weegs te ge- moet. Dit getuigt natuurlijk van veel han- delslust .De commissie belast met den aan koop van paarden voor de verloting die morgen zal worden gehouden, was ook reeds vroegtijdig in de weer om mooie exempla ren ten dienste der verloting, uit te zoeken. Even buiten de genie-sluis te Hoofd dorp, heeft een ongeval plaats gehad met een auto, dat buitengewoon goed afgeloopcn is. Uit de richting Amsterdam reed een auto in snellen vaart langs den Westelijiten Hoofdweg. Voor de auto reed de bierwagen van den heer SI., van de Bennebroeker- brug. Bij 't vooruijrijdcn der auto greep een wieldop der auto den bierwagen. On middellijk werd de auto uit alle macht ge remd zoo zelfs, dat een band er van sprong. Vreeselijk slingerde de auto een oogenblik .en schoot toen tegen den wagen aan, die geheel op zij werd gedrukt, waardoor tal van flesschen tot scherven rinkelden. De auto werd van voren gedeeltelijk in gedrukt en de as totaal verbogen. Geluk kig kwamen alle inzittenden met den schrik vrij. Naar Amsterdam werd om hulp ge seind, terwijl de as bij den smid Sch. in het vuur tot zijn vorm teruggebracht werd. Nadat men den geheelen dag gewerkt had, kon de auto weer naar Amsterdam terug keeren. Zij behoorde aan den wijnhandelaar W., te Amsterdam, die met een vriend en hun echtgenooten een uitstapje zouden doen naar Den Haag. Het fanfare-gezelschap „Excelsior", te Hoofddorp, zal 20 November a.s., zijn 20- jarig bestaan feestelijk herdenken. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Gedurende de vorige week en ook in de eerste dagen van deze week hadden de gasverbruikers alhier ernstige klachtendes avonds tus schen 7 en 9 uren verminderde op zeer on regelmatige tijdstippen de gasdruk in die mate, dat meermalen het licht dreigde uit te gaan. Slechts één seconde en de vlam was weder normaal, totdat vijf of tien mi nuten later zich hetzelfde herhaalde. Van wege de gasfabriek werd naar de oorzaak van dit zeker allesbehalve aangename ver schijnsel gezocht; zoowel over dag als des avonds werd een onderzoek ingesteld en op verschillende plaatsen de druk opgenomen, doch zonder resultaat. Aan de fabriek kon het euvel niet liggen, want te Katwijk-aan- Zee had men geen klachten, ondervond men niet den minsten hinder. Woensdagavond werd evenwel geconstateerd ,dat de oorzaak moest worden gezocht in de hoofdleiding, geiegen tuschen het Waterloopje en den tol. Donderdag werden ontgravingen en boringen gedaan en bleek dat dc leidiüg ter plaatse was verzakt, welke verzakking moet worden toegeschreven aan het feit, dat in 1903 naast de gasbuizen in het Voet pad langs den Straatweg nieuwe waterbui zen zijn gelegd, en zeer waarschijnlijk de daarnaast liggende gasbuis niet voldoende is opgevangen. Een grooto hoeveelheid gaswater had zich in deze verzakking verzameld en was oor zaak dat vermoedelijk tijdens het uur, dat de grootste gas-afneemster alhier, zijnde de St.-Willebrordus-Stichting, al haar lich ten had ontstoken, de gastocvoer door dit water in die mate werd belemmerd, dat bijna alle gasverbruikers daarvan hinder ondervonden. Des Zondagsavonds, wanneer de gasmotoren niet werken en het gasver bruik tijdens den kerktijd in de particuliere woningen niet zoo groot is, had men geen klachten. Na eenige dagen van groot ongerief, kun nen wij ons thans weder in een rustig bran den der lichten verheugen. LISSE. De Woningvcreeniging „Volksbe lang" heeft de zekerheid dat zij kan rekenen op de noodige medewerking vanwege dn Gemeente voor den aankoop van terreinen ten behoeve van den bouw van 57 arbeiders woningen. De verschillende kappers alhier, heb ben besloten om met ingang van 1 No vember a.s., hun zaken op Maandag, Dins dag en Donderdag, tot 1 Mei, na 9 uufl 's avonds te sluiten. NIEUW-VENNEP. De schilder SI. t© Nieuw-Vennep had het ongeluk bij het zet ten van een groote ruit deze te laten slip pen, waardoor de scherpe rand op zijn hand terecht kwam en een groote wonde ontstond* Een paar vingerpezen werden afgesneden- In het Maria-gesticht to Haarlem werd dia hand behandeld. SI. zal geiuimen tijd geen' arbeid kunnen verrichten. Donderdagavond vergaderde in het café „Duivenvoorde", te Nieuw-Vcnnep, da commissie tot het organiseeren van een' onafhankelijkheidsfeest alhier. Besloten werd de feesten te doen plaats hebben op Woensdag en Donderdag, 29 en 30 Octoboil a. s. Den eersten dag zullen de schoolkin deren feest vieren. Onder meer zal er den' tweeden dag ringrijderij met rijtuigen ge houden worden. Voor dc jongeren zal o. m. ringrijderij op fietsen plaats hebben. Voor een en ander zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Op den avond van den tweeden dag zaE een bioscoop-voorstelling in den openlucht' gegeven worden. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Gisteravond was er in de Chistelijke School te Noord- wijk-aan-Zee een vergadering bijeengeroe pen van de Gereformeerde drankbestrijders- vereeniging. De opkomst was echter zoó gering, dat de voorzatter, de heer B. v. d., Wiel, voorstelde, om geen bepaalde verga dering te houden,, doch te bespreken „Het Volkspetitionnemenfc voor Plaatselijke keu ze", op touw gezet door de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme. Medegedeeld werd naar aanleiding van ontvangen drukwerken dat aan deze actie wordt deelgenomen door vereenigingen van alle richtingen. Eet doel van het petitionnement is, dab' het geheel© volk bij de Regeering een ver zoekschrift moot indienen, waarin ge vraagd wordt, aan de mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder, in een plaats gelegen heid te geven, bij stemming rich uit te spre ken over beperking of opheffing der inrich tingen voor drankverkcop ter plaatse. Er zijn in de laatste jaren in een 16-ta| gemeenten poefst^rr^mgen gehouden. Steeds was een hoog pércent van het get .l geldige stemmen vóór geheele verdwijning van drankgelegenheden. De „Gereformeerde drankbestrijders- vereeniging" zal aan den oproep van het Nationaal Comité gehoor geven, en stappen doen, om tot een plaatselijk comité te ko men, dat de leidang der alhier te houden stemmingen op zich neemt. Door het verspreiden van lectuur e-» het beleggen van openbare vergaderingen, waarin sprekers van alle inrichtingen zullen optreden, zal het plaatselijk comité zooveel mogelijk propaganda maken, en de men- sohen inlichten. Ieder rechtgeaard burger kan deze plannen, niet anders dan toe juichen en ze helpen bevorderen. NOORDWIJKF.RHOUT. De heer B. al- hier verkocht ondershands zijn woning, aan de maatschappij van het hier stichten! R.tK. Krankzinnigengesticht. Er komen twee doctoren in te wonen. Tot leeraar aan de Rijikstuinbouw-win- tercursus te Noordwijk is benoemd de beef A. Endema, alhier. OEGSTGEEST. Alhier zijn bij de fami lie K. twee fietsen ontvreemd. Zij waren verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1