Luister! MAAG. Deventer Koek. KUIPERS gevraagd. JAPONSTOFFEN, WOLLEN en FLANELLEN ONDERROKKEN Haarl.straat 122. J. G. K9RT. Hoogewoerd 3, Telef. 893. DE GRACIEUSE. JACOB BUSSSK. öe Voorschotbank voor Nederland AANSESÏEOIfJS J G. W. COPPERS, Gemengd Nieuws. Hooi-, Stroo- en Graanhandel, Legger des HeiSs. Hoogstfoelangrjjke Samenkomsten, spreekt Brigadier J. FEENSTRA. eenige buiten dienst gestelde Rijkspaarden, Voor het Najaar- en Winterseizoen ontvingen wij een mime sorteeriDg io AVONDDOEKEN. Telef. Interc. 767. LEIDEN. Verder alle benoodig'dheden voor Corsetten. Wasschen en repareeren van Cor setten spoedig en biliijk. Vrouwenleed Een wonderbaar aanbod. ANNO 1593, F. H. DE GROJT, in Vakken, WILL& aldaar. Het monument op den Dam* Men meldt ons uit Amsterdam In verband met het Raadsbesluit tot as falteering van het Damplein en verwijde ring van het monument, vernemen wij van welingelichte /.ijde, dat de uitvoering van het Raadsbesluit niet voor het aanstaand voorjaar zal plaats vinden. Dit o. a. met het oog op de groote broosheid der steen soort van het monument, gedurende het koude winterseizoen. Dat voor de werkzaamheden der verwij dering van het beeld een krediet van f 5000 werd toegestaan, heeft wellicht velen ver wonderd. Zulks bleek ook in de Raadszit ting. Men denke echter niet, dat in werke lijkheid zulk een hoog bedr ig daarvoor noo- dig zal zijnalthans ons werd verzekerd, dat de kosten in normale omstandigheden de f 2000 zekor niet zullen overschrijden. Om echter tegen onvoorziene omstandighe den gewaarborgd te zijn, in welk geval men dan achteraf tekort zou schieten, werd een veel hooger bedrag gevraagd. Voorts vernamen wij, dat, in overeen stemming met de meening der Raadhuis- Damcommissie, dat het centrum van een plein als den Dam niet in het bijzonder ge accentueerd behoort te worden, de plek, waar het monument thans staat-, vrij zal blijven. Of op de hoeken van het plein hoo- ge decoratieve masten, zooals die pleinen in verschillende Duitsche steden sieren, zullen worden geplaatst, valt nog niet te zeggeij, vooral daar met een dergelijke verfraaiing hooge kosten gepaard gaan. Een mast zou n.l. 20 tot 23,000 gulden kosten. Koninklijke Hollnndsclie Lloyd. de geheele bemanning op te nemen, enz. enz. Het schip vertrok Donderdagochtend van Glasgow en wordt heden, Zaterdag, te IJmuiden binnen verwacht. De zaak Deen Van Oss. Volgens door de directie ontvangen tele grafisch bericht uit Glasgow heeft de proef tocht van het nieuwe stoomschip „Gelria" een alleszins gunstig resultaat opgeleverd. Het stoomschip bereikte bij den vereisch- ten diepgang van 24 voet op de gemeten mijl een maximum snelheid van 18 mijlen, terwijl elk onderdeel van het nieuwe schip naar behooren functionneerde. De afmetingen van het stoomschip „Gel ria" zijn: 541' 1" x 65' 10" x 35' 37". De bruto inhoud is 14,053.23 reg. tonde netto inhoud 8,611.78 tonnen. Het is een schitterend schip, dat ruim 250 eerste klasse en meer dan 1000 passa giers 2de en 3de klasse kan bergen. In het volgende voorjaar zal de „Tufyantia", haar tweelingzuster, gereed zijn. Het is gebouwd op de werf van de hee- ren Alex. Stephen Sons Ltd te Glasgow. De betimmering der salons is uitgevoerd door de heeren Allan Co. te Rotterdam. Het schip is voorzien van alle moderne inrichtingen ten dienste van veiligheid en goede navigatie, zooals draadlooze telegra fie, onderwaterkloksignalen, automatische inrichtingen voor het gelijktijdig sluiten der waterdichte schotten van af de commando brug, brandblusch- en desinfectie appara ten, voldoende reddingbooten om onder al le omstandigheden alle passagiers benevens Tusschen de heeren E. Deen en S. F. van Oss, te 'fl-Gravenhage, is overeenge komen: lo. dat een raad van eer een onderzoek zal instellen naar de gegrondheid van de beschuldigingen en aantijgingen in open brieven van den heer Van Oss, in ,,De Nieuwe Financier en Kapitalist" van 12 Maart, 16 Maart, 28 Maart, 3 April, 25 April en 28 Mei 1913 tegen den heer E. Deen ingebracht; 2o. dat die raad van eer zal zijn samen gesteld uit drie onpartijdige personen, waarvan één zal worden benoemd door den heer Deen, één door den heer Van Oss, en do derde zal worden aangewezen door de beide aldus gekozenen te zamen; 3o. dat die raad, wiens verschotten door ieder van de partijen voor de helft zullen worden vergoed, zal oordeelen naar rege len, door hemzelven voor het onderzoek vast te 6tellen. Tot leden van dien raad van eer zijn benoemd: door den heer Deen dr. D. Bos, te 's-Gravenhage; door den heer Van Oss dr. W. W. van der Meulen, te 's-Graven hage; en door die beiden prof. mr. A. C. Visser van IJzerdoorn, te Leiden, die deze benoemingen hebben aanvaard. Stoomschepen. Stoomvaart-Mij- Nederland. Batjan" (uitreis) vertr. 9 Oct. van Suez. „Grotius" (uitreis) vertr. 9 Oct. "van Genua. ,,Kambangan" (thuisr.) arriv. 9 Oct. te Suez. „Karimata" (uitr.) vertr. 10 Oct.. van Hamburg. „Nias" (thuisr.) vertr. 9 Oct. van Marseille. „Rembrandt" (thuisr.) vertr. 9 Oct. van Colombo. „Sumatra" (uitr.) ar riv. 9 Oct. te Sabang. Rotterdamsche Lloyd. „Wilis" vertr 9 Oct. van Batavia naar Rotterdam. „Besoeki" (thuisr.) vertrok 10 Oct. van Port-Said. Kon. West-Ind. Maildienst. „Oranje Nassau" vertrok 10 Oct. van Am sterdam naar Paramaribo. Holland-Amerika-lijD. „Andijk", van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orleans, vertr. 10 Oct. van Antwerpen. „Gorredijk" van Rotterdam naar New-Orleans, vertr. 9 Oct. van Ha vana. „Noorderdijk" vertr. 10 Oct. van Rotterdam naar Baltimore. Kon. Ho 11. Lloyd. „Zaanland" (uitr.) arriv. 10 Oct. te Per- nambuco. „Hollandia" (uitr.) vertr. 9 Oo- tober van Boulogne. „Zeelandia" (thuisr.) arriv. 9 Oct. te Montevideo. Prins Kntsura. f Gisteren is prins Katsura, oud-minister president, een der voorn, strijders voor Westersche be6chaving in Japan overleden. Hij werd in heit jaar 1847 te Hagi (Hondo) geboren. Nadat hij zich in den strijd tus schen den ejogoen en de keizerlijke partij (18671868) aan de zijde der laatste bijzon der onderscheiden had, werd hij in 1870 naar Berlijn gezonden, om de Duitsche mili taire toestanden te bestudeeren, waartoe de Fransch-Duitsche oorlog hem een uitsteken de gelegenheid bood. In December 1873 keerde hij naar Japan terug, werd het vol gende jaar tot majoor bevorderd en was van 18751878 militair attaché bij het Ber- lijnsche hof. Weer naar Japan teruggekeerd werd hij in November 1878 tot kabinetsse cretaris benoemd. Nadat hij in 1884 tot ko lonel en in 1885 tot generaal-majoor bevor derd was, werd bij in 1886 minister van Oorlog, in 1890 luitenante generaal en com mandant van dte 3de divisie te Nagoja. Al9 zoodanig maakte hij zioh gedurende den Chineesch-Japanschen oorlog (18941895) in Korea en vooral in MandsjoeTije zeer ver dienstelijk, waarvoor hij na afloop van den oorlog met den titel van vicomte beloond werd. In 1897 werd hij gouverneur-generaal van Formosa, van Januari 1898 tot Decem ber 1900 was hij minister van Oorlog, welk ambt hij om gezondheidsredenen echter moest neerleggen, waarna hij tot generaal- veldmaarschalk werd benoemd. Van Junt 1901 tot Januari 1906 was hij president van den ministerraad. G idurende zijn minister- presidentschap werd in 1902 het verdrag met Engeland gesloten en in 1905 met Rusland de in Japan over het algemeen zeer impopu laire vrede van Portsmouth gieteekend. In 1902 werd hij in den gravenstandi verheven. Vijf jaren later kreeg hij den titel van mar kies en e enige jaren later dien van prins. In Aug. 1908 werd hij, na -den val van het mi nisterie- Sajonji, opnieuw minister-prest- dent. Prins Kateura was den laatsten tijd lijdende aan maagkanker. Een telegram uit Nome, in den Amerikaanschen staat Alaska, meldt, dat het stadje bijna geheel verwoest is door een ontzettenden 6torm. Vijfhonderd huizen werden als het ware van den aardbodem weggevaagd. De rivieren in de buurt zijn buiten haar oevers getreden en het opge zweepte ijskoude water overstroomde het stadje, aldus de ramp nog verzwarend. Men schat de 6chade op IA millioen dollar. Daar het barre seizoen nadert, vreest men voor grooten nood onder de bevolking. Reeds doen de gevolgen zich gevoelen. De levensmiddelen zijn ontzettend in prijs ge stegen. Een pond brood wordt met 5 dollar betaald, terwijl zelfs vleesch niet meer te krijgen is. Onder de arme bevolking is reeds een scheurbuikepidemie uitgebroken. De stad Nome ligt aan de Noord-Westkust van Alaska in bet Klondyke district. De geschie denis dezer goudgraversstad klinkt als een sprookje uit de Poolstreken. In het jaar 1900 werd in de Anvilkreek, een kleine stroom aan de kust aldaar, veel goud ge- voncfen. Het bericht daarvan bracht duizen den gelukzoekers naar deze plaats. In den zomer steeg het aantal inwoners tot 18,000 hetwelk in den winter echter weer sterk daalde. Want de winters zijn daar buiten gewoon streng en niet iedereen kan deze koude verdragen. Intusschen werd steeds minder goud gevonden en in 1908 was. het aantal inwoners reeds tot 800 geslonken. Thans is het stervende stadje zoo goed als verwoest en men vraagt zich af of de 500 ingestorte huizen wel alle bewoners hadden. Later ontvangen berichten melden nog, dat na de overstrooming, een nog erger ramp het stadje heeft getroffen. Er is brand uit- gebroken onder de puinhoopen en de vlam men breiden zich met zoo groote snelheid uit, dat er waarschijnlijk niets van het ge heele dorp te redden is, en het totaal ver woest zal worden, daar alle huizen van hout zijn opgetrokken. Te Chicago is een man in hecli tems genomen onder verdenking een zekere mrs. Rexroat, een dansonderwijzeres, te hebben vermoord. Het bleek dat de politie een buitengewoon goede vangst had ge daan, want de gevangene erkende schuldig te zijn aan een aantal andere moorden. Alleen in het laatste jaar had hij, zooals hij zeide, tien moorden bedreven. Ik ben al mijn leven een dief geweest, zeide hij, en ik heb vele vrouwen vermoord om aan geld te komen. Dat was de gemakkelijkste ma nier om te leven. Zijn bekentenis brengt licht in vele duistere moordgeschiedenissen van den laatsten tijd. De spaarbank van de gemeente Bielefeld stelt voor elk pasgeboren kind een spaarbankboekje met 1 mk. erop be schikbaar. De maatregel is met 1 October ingevoerd en heeft ten doel het Bparen aan te moedigen. Een oude dame, die kortgele- den te Wiesbaden gestorven is, heeft haar vermogen van anderhalf millioen mk. aan de vrouw van den 6chrijnwerkersgezel Gib- ner vermaakt, welke vrouw jaren lang werkster bij haar geweest was Het testa ment is volgens rechtsgeleerden die het onderzocht hebben, onbetwistbaar. De broe der van de erflaatster heeft dan ook genoe gen genomen met een hem, vrijwillig aan geboden som van 300,000 mk. Te Wiesbaden heeft de direc- teur van een dienstverrichtingmaatschap pij een boodschapper, die sedert eenige dagen zijn dienst had verlaten en nog eenig, naar zijn meening nog toekomend loon, kwam halen, doodgeschoten. Het heet dat de knecht, die met een paar vrienden op het kantoor kwam, den directeur te lijf- wilde gaan. Om dezen aanval af te we ren greep de directeur, Krieger geheeten zijn revolver en schoot hij den jongen man neer. Het gebeurde wekte in Wiesbaden groote opschudding. Een talrijke menigte verzamelde zich voor het kantoor, waar de daad plaats vond, en dreigde het bureau te bestormen. Een sterke politiemacht moest Krieger bij zijn overbrenging naar het politiebureau tegen de woedende me nigte beschermen. De auto waarin die over brenging plaat-s had, werd met steenen ge bombardeerd. Het eiland Sardinië wordt ge durende eenigen tijd onveilig gemaakt door een moordenaarsbende. In het dis trict Orgosolo werden dezer dagen de ver minkte lijken van twee landeigenaars, de gebroeders Succu en dat van hun bediende gevonden. Niettegenstaande de regeering een groote belooning voor de ontdekking der misdadigers uitloofde en een aantal agenten van politie en gendarmen jacht maakte op de moordenaars, zijn tot dusver re nog geen arrestaties geschied. Het schijnt, dat de misdaden geïnspireerd wor den door zucht naar wraak en dat een fa milietwist van oudeD datum niet vreemd hieraan is. De politie wordt zeer gehin derd door de houding der bevolking van Orgosolo, die partij heeft gekozen voor de misdadigers. Men vreest, dat nog meer le den der familie Succu het slachtoffer zul len worden, vóór de moordenaars gearres teerd kunnen worden. In de chemische fabriek van de firma Weitmar te Bochum is brand uitge broken door de ontploffing van een groo ten teerketel. De vlammen grepen snel om zich heen en sloegen spoedig op de aan grenzende gebouwen over. Door de rond vliegende vonken en de hitte-ontwikkeling vatten ook 'n aantal waggons op het nabij gelegen station vlam. Daar men voor meer dere ontploffingen vreesde, werd de brand haard over een grooten afstand afgezet. Of schoon, behalve de Bochumer brandweer, ook de Weitmarsche vrijwillige brandweer brigade alle krachten inspande bij het blusschingswerk, kon men niet voorkomen, dat, behalve de fabriek, eenige woonhui zen en een boerenhofstede tot den grond toe afbrandden. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Narmstraat 10, b/d. Beestenmarkt. 1966a 8 Prima Paardehooi, f 1.90 de baal (6 balen geiyk f 1,86). Prima Stroobaien. Aan de Zuurkoolfabriok, Lange* gracht 119 (voorheen Ijzergieterij DEQON), kunnen direct geplaatst wor den TWEE KU1PBBS, bekend met bet kuipen en repareeren ran okshoofden. 1040 9 WEET E WEL, dat rechtstreeks geld kant krijgen, aann. voorw, Bedrijt. on Privé-gebrnik, m. en a. borg, ook op late en 2de hypotheek? Dlso. reit. Br. onder letter A 39 Boekh. PAAP, 8pni, Den Blaag. 4082 7 Zondag 18 October: om 7 en 10 uur v. m.om 3 en haltacht n, m. 4971a 12 Donderdag 16 Oct., 'a ar 8 uur, T. V08. Do ADMINISTRATEUR ran het 2de Regiment Veld Artillerie te 's Gravenhage, tal op Baandag den SOsten October 1913, dee namiddags om één uur, in de Alexan- derkazerne In het Openbaar Ver- koopen1020 11 welke gedurende één uur te voren aldaar te bezichtigen tullen tUn. Staten JAPONSTOFFEN op aanvrage verkrijgbaar. 4030 50 Honigi-ozentabüetten, KaSodermagelei (violet, Pozen en zonder odeur), Hazeline-cream en -snow, Colgate's coidcream, Lanolin, Camphor-ice, Gly cerine and cucumber honeyjeliy, Creme Simon, Cheseborough VaseEine, Creme Melati, Beetham'a Glycerine and cuoumber, Oatine, Winterhanden- zaif. 4056 40 Leiden, Maarsmanssteeg 23. Telef. S77. Den Haag, Botterdam, Arnhem, Dordrecht. Ontvangen en geëtaleerdde nieuwste Pariizer modellen „Ligne Normale", „C. P. la Sirene". Groote keuze in Corsetten met elast. band van fl.95. f2.25, f2.75, f3.25 en hooger. Corsetten met Spiraalveeren (onbreekbaar) van f 1.75, f2.25, enz. 4058 90 Gezondheids-Corsetten vanaf f 1.75. Bustehouders vanaf f 0.85. Jongedames-Corsetten, Kinderlijfjes. Jarr. it 15, 25, 35, 45 Cts. en hooger. Ik heb een wondervol pre. paraat voor zieke en ze nuwachtige vrouwen ont dekt, dat een zegen gewor den Is voor allen, die het gebruikt hebben. Ik noem dit wonderbaar middel „Boko- lln" en raad iedere vrouw of meisje, die zeuuwigdend of zwak is, aan hoofdpijn, hartklopping of andere ongemakken, haar geslacht eigen, lilden- de is, om een proet- I nrgtje pakje te solirljven. |Jjj Sohrijf nog heden en voeg 16 centa bfj voor porto enz-, en ik zal U per keerende poet een proelpakje zonden met een 61 bldz. groet boek geti teld: ,Het geheim der gezond heid", geheel gratia. Adres Mevrouw DOROTHEE B00E, Haarlem, Dept. 29. 4016 86 naar deze ernstige woorden betreffende uw eigen Indien uw sp(Jeverteering eleoht li en U aan voortdurende verstopping, maag- of darmcatarrh, aambeien, enz-, lijdt, en U daardoor vermoeid, zenuwachtig en verzwakt gevoelt en gemarteld wordt door hoofdpijn, zuur op de maag en U 's morgene onbehagelijk is, zal Stomoxygen, het eenige natuurlijke zuuretofmiddel, U b(jna onmiddellijk genezen. Dokter MEIER's Stomoxygen, dat bij eiken Apothekor en Drogist verkrijgbaar le, la speciaal bereid om zuurstof In de maag en epljeverterlngeorganen te brengen; het neemt de oorzaak weg, zet de organen tot werking aan en voorkomt zoodoende den terugkeer van de kwaal. Proboer Stomoxygen GD kunt verzekerd zijn van eens spoedige verlichting en voortdurende genezing. Lees Dr. MEIER'a eigen verklaring: ,Ik heb gedurende eenige jaren een proef genomen om. zuurstof ln het menscheigk lichaam te brengen, het versterkt en zet de zwakke oellen der organen aan en terzelfder t|jd zuivert en verbrandt bet alle microben, evenals frlseche lucht en zonlloht dit doen." .Nadat lk Stomoxygen ontdekt heb, kreeg Ik zulke schit. terende resultaten, dat lk m(J verplicht aobt ie aaó eiken lijder bekend te maken.". Koop Stomoxygen Tabletten by Uw Apotheker ef Drogist. Sanifas IPiSiea, Frfls fl.75 per doos. purgeerand en bloedzuiverend f 0.75. Generaal-Yertegenwoordlgeri Verkrijgbaar bij JHj. „SAJIITAS'' NT. V. T./h. HENBI 8ANDEBS, Hoerendracht S3, Amsterdam. Steenschnur 1 by de Breeatraat. 1039 5 verstrekt Voorschotten van af /S80.IJ pCt., m. en z. borg. Gem. terugbetaling, voordeelige eon- dltlén. 1051 12 Hoofdkantoor: i »orsc1b"0g,5,aq °®Êst|0Mt' I Boraelstraat 13. Don Haag. Arts -voor Blaas- en Nier* ziekten, Nieuwe Uitleg 19, 's-Gravenhage, is weder dagelijks te consulteeren van 9 IO, 1-8J en 7 8 uren. 1016 7 2 Heeren vragen te Lisse een net gemeubileerde ZIT- KAMKB, met afzonderlijke .Slaap* kamers, 6 dagen por week. Brieven met prijsopgaaf onder No. 1979a Bureel van dit Blad. 6 op Donderdag 16 October a. e. deB avonds 8 uren In „De Beurs" te Hillegom van het bouwen van een Bestek en Teekening ter Inzage ln genoemd Café en verkrijgbaar f 1.50 bij 4042 16 C. VERKOREN, Architect, Hillegom. Weeresteinstraat 67. 4034 20

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 10