(Deze Dourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. N«. 16446 I>ontieï'dag 3 October. A°- 1913. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Buitenlandseh Overzicht. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regels ,1.05. Iedere regel meer ^0.17|. Grootere lettere naaf plaatsruimte. Kleine fcdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental-woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend* PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd syn w 1.30. Franco per post1.65. Wegens den lecstdng Yan 3 October zal het ,,L>ei<lscIi Oagblad" mor gen, Vrijdag niet Yerscliijnen. Arbeidsbeurs. Burgomeester en Wethouders van Leiden brengen ter al^emeene kennis, dat geduren de het 3db kwartaal van 1913 bij het bestuur der arbeidsbeurs rjn ingekomen 6G aanvra gen -van patroons en 243 van werklieden en dat door bemiddeling dier beurs zijn ge- pla-atst 54 werklieden, verdeeld als volgt: Bankwerker 1. Huishoudsters 1. Hoopknechten 5. Magazijnknechten 1. Schilders 1. Timmerlieden 5. Werklieden zonder vakkennis 33. Werksters 7 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 2den October 1913. Leiden, 2 October. De Studenten-vereeniging over Ethi sche en Godsdienstige vraagstukken heeft haar werklijst voor het aanstaand winter seizoen bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat deze Yereeniging een opgewekt leven leidt. Op 24 October 's avonds, zal in het klein- Auditorium der Academie, de openings vergadering plaats hebben, waarin als spre ker zal optreden dr. Fred, van Eeden, te Busgum, met het onderwerp: ,,De gods dienst der toekomst". Yerder zullen nog lezingen worden gehou den door dr. A. H. dc Hartog, te Haar lem dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, te Helmond; R. Casimir, te 's-Gravenhage, en dr. Ch. M. van Deventer, te Utrecht. Lodewijk van Microp zal in November in cursus-vergaderingen in het Academie gebouw bet sexueele vraagstuk behande? len, terwijl eindelijk in de Luthersche kerk eeD drietal godsdienstoefeningen zullen worden gehouden, geleid door dr. Fette te Zutfen dr. De Sopper en dr. K. Kuyper te Amsterdam. De inauguratie van de nieuwe leden van het Leidsche Studentencorps zal op 9 October niet plaats hebben in den Schouwburg, maar in dc kleine Stads- zaal. Aan het postkantoor te Leiden en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren-werd gedurende de maand September 1913, ingelegd 84,889.931 en terugbetaald 83,422. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 37,186. In de vacature, ontstaan door het ver trek van dr. W. A. Weisfeit van Havelte naar Frederiksoord, is voorzien door de be noeming van den heer A. Doornbosch te Amsterdam tot gemeente-geneesheer te Ha velte. De heer Doornbosch heeft de benoe ming aangenomen. De voordracht bestond uit de heeren A. Doornbosch, te Amsterdam, B. Hylkema, te .Utrecht, en H. J. Koene, te Leiden. De 1ste luit. W. J. M. Linden, van het 15de reg. inf. te Delft, is overgeplaatst bij de 4de int'.-brigade te Leiden, als of ficier voor speciale diensten. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft in zfcin beschikking ivan- l Augustus, laatstelijk gewijzigd bij z'rjn beschikking van 18 September, houden de aanwijzing van personen, die ouden van dagen bij het aanvragen van een rente als bedoeld in de artt. 369 en 370 der In validiteitswet, behulpzaam zullen zijn, o. pi. de navolgende wijzigingen gebracht: Binnen het gebied der rentecommissie ie Haarlem, buitengemeente, Heemstede, Óp verzoek, ingetrokken de aanwijzing van P* Naan Jzn.. ambtenaar ter secretarie Van die gemeente. p. binnen het gebied der rentecommissie ie Alphen in de gemeente Zevenhoven, op Verzoek, ingetrokken de aanwijzing van T. de Bïuin, gemeentebode, aldaar, en aan- jgewezen J. Rijneveld te Zevenhoven; binnen het gebied der rentecommissie ie Leiden, buitengemeente in de gemeente 'Noordwijk, op verzoek, ingetrokken de aan prijzing van K. Haasnoot, aldaar, en aan gewezen F. H. van Spanje, klerk ten kan tore van den Rijksontvanger te Noordwijk.. De twaalfde lijkt van de 35ste jaar- fcdlecte voor de Scholen met den Bijbel Hazerswoude aan den SS?' K°udekerk en Groenendijk mot £110.66; Oudshoorn met Ridderbuurt met f 184.241Sassenheim met Voorhout met f 230.741; Woubrugge met Rijnza- terwoude met f 112.44. B. en Ws. van Den Haag hebben, bij den Raad aldaar aanbevelingen ingediend voor de benoeming van zes behandelende geneeskundigen bij den gemeentelijken ge neeskundigen dienst. Op dié aanbevelin gen komt o.a voor dr. H. H. van Eyk arts te Boskoop. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens half October het zomerverblijf Soestdijk te verlaten, om zich alsdan voor enkele weken naar het buitenland te be geven. De hertogin van Albany kwam gisteren te Soestdijk aai voor een verblijf van en kele dagen ten paleize der Koningin-Moe der. H. M. kwam haar zuster aan het sta tion verwelkomen. Gisteren vierde de heer M. P. Vijver berg, te Rotterdam, zijn gouden jubileum als commies ter secretarie, afd. plaatselij ke werken. In een der zalen van het stadstimmerhuis, feestelijk met bloemen en draperieën ver sierd, ontvangen, werd hij het eerst begroet door den gemeente-secretaris, mr. Heyn- sius, namens de afd secretarie van plaatse lijke werken, die hem daarbij een eiken houten schrijfbureau aanbood. Vervolgens word hij toegesproken door den heer Burg- dorffer, directeur van gemeentewerken, die hem namens de directie, alsmede den oud directeur, den heer De Jong, en den oud adjunct-directeur, den heer Yan IJsselstein een boekenkast aanbood. De oud-wethouder van plaatselijke wérken, de heer J. Hudig, schonk hem een bureaustoelde oud-hoofd ambtenaar van plaatselijke werken, de heer P. Lamaison van Heenvliet, een zegel ring. Daarna werd de jubilaris in do commissie voor de plaatselijke werken genoodigd en daar hartelijk toegesproken door den wet houder van plaatselijke werken, mr. De Jong, die hem namens de commissie twee fraaie Delftsche pullen met bloemen aan bood. Daarna nam de burgemeester het woord en spelde hem met een hartelijke toespraak het ridderkruis der Oranje-Nas- sau-orde op de borst. Ook do heer H. D. E. van Hemert, amb tenaar ter gemeente-secretarie, afdeeling Onderwijs, vierde onder vele blijken van belangstelling zijn gouden jubileum in dienst der gemeente. Ook zijn borst werd versierd met het ridderlint der orde van Oranje-Nassau. Deze jubilaris zoowel als de heer Vijver berg ontving vanwege de gemeente de ge bruikelijke gratificatie van ƒ1000. De generaal-majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerk, inspecteur van het wapen der infanterie, zal 1 November den dienst met pensioen verlaten. Gisteravond had in het gebouw der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam op officiéele wijze de opening plaats van de Volksuniversiteit. Behalve een groot aan tal professoren merkte men nog op de wet houders de heeren KI. de Vries en Th. Del- prat. De zaal was gevuld met vele genoo- digden. Prof. mr. S. R. Steinmetz en prof. dr. R. H. Saltet hielden redevoeringen. ,,Het ,,Hbl." meldt, dat een in schip- perskringen en bij eigenaren van. jachten welbekend man zijn dienst gisteren heeft verlaten. Den sluismeester A. J. van Ben ten aan de Oranjesluizen te ScheRingwoude is namelijk op zijn verzoek wegens hoogen leeftijd ontslag verleend. Vroeger gezag voerder op de groote vaart, werd Van Ben- ten, die binnen enkele maanden den 70-ja- rigen leeftijd zal bereiken, 1 October 1889 tot sluismeester benoemd en bracht hij zijn geheelen diensttijd als zoodanig te Schel- lingwoude door. Bijna voortdurend leidde hij persoonlijk den zeer drukken dienst al daar, waarbij met een personeel van 20 man meer dan 60,000 schepen per jaar worden geschat. In het geheel zijn onder de leiding van Van Benten meer dan één en een kwart millioen vaartuigen de Oranje sluizen gepasseerd. Bij het laatste bezoek, dat zijn superieuren, de arrondissements ingenieur te Amsterdam en de rijkshaven meester van het Noordzeekanaal, aan de Oranjesluizen brachten, werd dan ook door eerstgenoemde niet alleen op dit respec tabel aantal gewezen, maar werd hulde gebracht aan de wijze, waarop Van Benten 24 jaar lang zijn zeer drukke en somtijds moeilijke taak had vervuld. De heer D. Bakker, thans hulpsluismees- ter, is tot sluismeester bevorderd. De Rotterdamsche Bankvereeniging, thans de grootste van Rotterdam's finan cieel© instellingen, vierde gisteren haar 50- jarig bestaan. Het gebouw in de Boompjes en ook de nis op de Beurs prijkten met bloemen. Het personeel krijgt als gratificatie een halve maand salaris en voor ieder dienstjaar. Ook krijgt het personeel een groot feest in de Diergaarde. En wat van groote beteekenis is: het personeel behoeft voortaan niet meer bij te dragen tot 't pensioenfonds, doch zal daar op dezelfde rechten behouden. Deze me- dedeeling werd met dankbare instemming begroet. Men deelt aan de ,,N. R. Ct." mede, dat in de aanschrijving van den Minister van Waterstaat alleen wordt gelast, dat geen onderzoek meer mag plaats vinden naar de godsdienstige gezindte van de amb tenaren of die het wenschen te worden en de daarop betrekkiag hebbende circulaires mitsdien worden ingetrokken. Een circu laire, waarbij een bijzónder onderzoek wordt voorgeschreven naar de politieke richting der ambtenaren of candidaat-amb- tenaren bestaat niet en er bestond dus geen aanleiding er op te wijzen, dat ook op po litieke richting niet mag worden gelet. Op 21 September is te Medan overle den de heer C. A. van Affelen van Saems- foort, assistent-resident, ridder in de orde van Oranje-Nassau De ministerraad, die tot dusver ge woonlijk tweemaal per week bijeenkwam, vergadert sedert het optreden van het nieuwe kabinet voorloopig eenmaal per week, en wel des Donderdags. In de hooge officierskringen van hèt leger wordt weldra, ten gevolge van ver schillende pensionnecringen, een bevor dering verwacht. Blijkens een bericht in ,,De Tijd," is de directeur van genoemd blad, dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Kamer, gisternacht te zijnen huize, te Rijswijk, plotseling door een zeer ernstige onge steldheid getroffen. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De Raad van Amersfoort heeft be noemd tot leeraar in wis- en natuurkunde aan het gymnasium en de H. B.-S. dr. H. M. Plas, te Winschoten. Door 't comité uit Rotterdamsche inge zetenen; is aan schilder Arntzenius opdracht gegeven het portret van den heer Zimmer man, burgemeester van Rotterdam, te schil deren. Het portret zal door liet comité aan de gemeente worden afgestaan ter plaat sing in het nieuwe stadhuis. Met ingang van 5 October zullen in Amsterdam en Watergraafsmeer 's Zondags drie-vierden van liet aantal apotheken ge sloten zijn. Een vierde (ongeveer twintig), zoo doelmatig mogelijk over het geheele gebied verspreid, zal geopend blijven. Op initiatief van het „E. N. T. O. S."- bestuur werd gisteravond in het restaurant Zomerdijk Bussink te Amsterdam een feest maaltijd der plaatselijke commissies in den lande voor het Plan 18131913, en van de besturen der tentoonstellingen en congres sen in ons vaderland gehouden. Er zaten omstreeks 90 gasten aan. Een groote mcnschenmenigte maakte gisteravond gebruik van de gelegenheid om een laatste bezoek aan de ,,Entos" te bren gen. Het vuurwerk trok veel kijkers, die zich na afloop naar het Lunapark en oud-Am sterdam begaven. Op het Oud-Hollandsch- marktplein sprak mr. H. Smeenge het Italiaansche muziekkorps toe, terwijl hij later in het café Oberbayern een rede hield, waarin hij Oberbayern, de gewijde plek noemde. Tevens dankte hij allen, die medegewerkt hadden om de tentoonstel ling zoo goed mogelijk te doen slagen. In de algemeene vergadering van de Kon. Landbouwver. werd besloten om de twaalf jaar. een Nationale Landbouwten toonstelling te houden. Voorts zou met steun van de Kon. Landbouwvereeniging ieder jaar een provinciale landbouw-ten- toonstelling- worden georganiseerd. In 1914 wordt deze tentoonstelling in Zeeland in het jaar daarop volgende in Gelderland ge houden. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwamen hier drie partijen haring aan de markt. Volle hairing bracht per kantje op' f 17 f 17.25; maatjeshairing' f 16.30f 16.40; ijle haring f 15.75f 16steurharing f 16.70 makreel f 9f 9.45. LELMULDEN. Den 4den Octobeï a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat Dirk Zemel, molenaarsknecht hij de Gebroeders Dnyser, aldaar in dienst trad. Zeker een zeldzaam feit in deze dagén, wel waardig vermeld iem herdacht te worden. LISSE. Dool* 't spelen met lucifers van kin- déren, geraakte gisteren in de Meer- én Hout straat een kóóp ruigt in brand, Met ver eende krachten werd het met emmets water gebluscht. Vóór de straatverlichting hij gelegen heid van (le feesten, werden de prijzen als volgt toegekend: 1ste prijs: Meer- en Duin straat; 2de pr. Kanaalstraat aan de Heul tjes; 3de pr. Moer- en Houtstraat; 4de pr. Van der Veldstraat; 5do pr. Kanaalstraat van af Heeren weg tot Kapcllestraat. NOORDWIJKERHOUT. De voerman D. is gisteren aan eten groot gevaar ontsnapt. Een paard, gespannen voor een mestwagen, sloeg op hol, het dier rukte zich los én' ging er in woeste vaart van door. Dé wagen bleef achter en werd tegen een boom geslingerd. D. sloeg van den wagen, wérd •een eind meegesleept on kreeg het voertuig over een zijner beenën. Het poten der bloembollen heeft een aanvang genomen en geeft wederom aan velen geruimen tijd werk. RIJNSBURG. Ons fanfarekorps „Wilhel- mina" bestaat nu reeds 121/» jaar. Gister avond werd dit feit. herdacht; omstreeks 8 uten maakte liet korps met fakkellicht een ommegang door hot dorp. Ovaties wer den gebracht aan het hoofd der gemeente en den voorzitter der Vereeniging. Daarna hadden do leden een gezellige bijeenkomst in hun gewoon oefeningslokaal. ROELOFARENDSVEEN. Zooals in ons blad van Dinsdagavond stond aangekondigd, heeft do heer P. du Pau Woensdag 1 Octo ber zijn zilveren ambtsfeest gevierd als veldwachter in de gemeente Alkemade. Al hoewel zoo kort te voren daaraan rucht baarheid was gegeven, heeft het den jubi laris niet aan blijken van belangstelling ontbroken. Vele vrienden en kennissen had den zich in den avond vaar den dag in zijn woning verzameld. Om acht uur kwam het Harmoniegezclschap hem oen serenade bjon- gen en werd hom met een hartelijke toe spraak een gouden medaillon met inscrip tie aangeboden. De leden van den Raad vereerden hém, hij monde van den oudsten wethouder Van Rijsen, een keurige pendule met ooupés. Het leesgezelschap te R-oelofarendsveen, waarvan Du Pau secretaris is, schonk hem twee keu rige gra.vures in vergulden lijst. Van de IJsclub „Wilhelmina" ontving hij een ge makkelijke ruststoel, terwijl zijn ambtgenoo- ten en hei personeel ter Secretarie hém' een. zilveren potloodhouder en een mooien vulpen houder gaven. Van vele huizen wapperde de driekleur, ter eere van dezen beminden, humanen politieman. VALKENBURG. Hendrik Kcijzer, onlangs weduwnaar geworden, verliet heden ons dorp én verhuisde naar een gesticht te Nieuw- veen, om daar zijn laatste levensdagen te slijten. Op zichzelf het vermelden niet waard, gold het hier niet een. eenvoudig, oud man, een eigenaardig type, wijd en zijd bekend éls de dichter van Valkenburg. Nu was hij geenszins eon poëet, sdhitte- tfend als een ster van dc eerste grootte, doch slechts een „rijmelaar", die sinds jaten do vaste gewoonte had, lederen Zondag voor zijn glazen een nieuw rijm te plaatsen. Zijn peirnevruckten werden door velen met graagte gelezen, ongetwijfeld om de moraal, daair Keijzer -zich nooit stoorde aan ©enigen Jrcgel van grammatica of stijl en de dich terlijke vrijheden soms veel te ver dreef. Immer echter hield hij ieder, naar zijn heilige overtuiging, liet goede voor, in vol komen harmonie "met den grondtoon van zijn hart. Soms scheen het groote onzin, dien hij te lezen gaf, maar bij oenig nadenken voelde men meestal gauw, welke uitgelaten schalm den Jogischen gedachten gang deed falen. Laschte men dien onthrekenden in, dan was zijn bedoeling te snappen. Méér malen stond men voor zijn woning stil, peinzend over het probleem: „Vatte, Wie 't vatton kan," als onderschrift hij een niet glasheldere bespiegeling over een diepzin nig onderwerp. Vreesde -ik niet voor te groote uitvoe righeid, graag releveerde ik een en ander van hem. Do keuzo zou echter moeilijk zijn, daar hij alles berijmde, hoewel 't lyrische den boventoon had. Een onweer, een sterf geval, dc kermis, waarvan hij heftig tegenstander was. 3 October 1574, Vorsten - én Pre?identenmoorden, Servië ëti Portugal; Frankrijk en de Vererenigde Staten; de Boe renkrijg, de strijd tusschen Rusland en Jar pan, in één woord, de meest verschillende voorvallen gaven hem voortdurend nieuwe stof. Als slot de meening van velen, dat Keijzer gemist zal woTden, hoe gebrekkig zijn voort brengselen ook schenen. Geen twéede toch met dc ga.ve als hij", zal 't bekende hoek huis betrekken. Wat hij anderen steeds toe- wenschte, ook nog in zijn „Zwanenzang", waarin onder meer voorkomt: „De Heere fcegene on behoede U," geven wij ook hem, als antwoord hierop, van harte graa-g na: ,,'t allerbeste." VOORSCHOTEN. De Ned.-Herv. Zon- dingsvereeniging heeft besloten ook dit jaar wederom een viertal spreekbeurten te doen Vérvullen en wel tw>ec in den Zondagmor gén- en 'twee in den avonddienst in de Ned.- Hérv. Kerk. Ook zal het Zendingsfeest weder op Twee den Pinksterdag gehouden worden. WARMOND. Gisternacht zijn hij den land bouwer A. van Leeuwen in het Lageland onder deze gemeente vijftien eenden gesto len. Aangifte hij de politie geschiedde, doch van den dader nog geen spoor. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 2 Oct. Hoogste barometerstand 768.0 te Memel en Neufahrwasser. Laagste 752.7 te St.- Mathieii. Verwachting tot den avond van 3 Oct. Zwakke tot matigen zuidoosfcelijken tot zuidelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht Kans op regon3 vooral in Zuid en West. Iete Koeler. De vrede van Konstantinopel werd op denzelfden dag geteekend, waarop verle den jaar door de Bulgaarsche regeering het mobilisatiebevel werd uitgevaardigd. Dc oorlog duurde voor B u 1 g a r ij o dus formeel precies een jaar. De balans die thans voor Bulgarije opgemaakt kan worden, luidt ais volgt: Passiva52,000 dooden en vermisten, 10,000 invaliden, welke laatsten den staat aan pensioen 10 a 15 millioen francs per jaar zullen kosten. Aan oorlogsuitgaven 666 millioen francs, aan verloren cn ver sleten oorlogsmateriaal pl.m 1,500,000 francs. Aan Roemenië verloor Bulgarije 7525 vierk. K.M. vruchtbaar land, dat een waarde bezit van ongeveer één milliard francs, met 286,000 Bulgaarsche inwoners. Activa Een gebiedsuitbreiding in Wcst- Thracië van 23,257 vierk. K.M. waarvan slechts 3000 vierk. K.M. in cultuur ge bracht zijn, met een bevolking van onge veer 610,000 zielen, voor het meerendeel bestaande uit Mohammedanen en Grie ken. De zuivere winst aan grondgebied is dus 15,732 vierk. K.M. terwijl de toename van het bevolkingscijfer 374,000 bedraagt. De Serviërs wonnon daarentegen 39,047 vierk. K.M., met 1,200,000 inwoners, Grie kenland 56,000 vierk. K.M. met 2,600,000 inwoners en Montenegro 5676 vierk. K.M. met 230,000 inwoners. Turkije, dat na heft Londensche verdrag nog slechts 9168 vierk. K.M. met ongeveer 1,420,000 inwoners in Europa zou bezitten, heeft thans in het ge heel 16,200 vierk. K.M., met 1,725,000 in woners, kunnen redclen. De nieuwe staat Albanië heeft een opper vlakte van circa 32,000 vierk. K.M. en een bevolking van ongeveer 880,000 zielen. Te Walona zijn uit Konstantinopel tij dingen ontvangen over pogingen door deBulgaarschogevolmachtigden in het werk gesteld, om een militair v e rb o n d met T u r k ij e tc sluiten. Bul garije zou namelijk plan hebben, Servië opnieuw den oorlog te verklaren. Zich wenschend te vrijwaren tegen een aanval van Griekenland, zou het Turkije hebben voorgesteld, Griekenland den oorlog te verklaren, indien het Servië te hulp mocht komen. Het „Central News Agentschap" te Lon den verklaart dat de onderhandelingen over een dergelijk verbond „den normalen loop nemen" en wel spoedig tot een be slissing zullen komen. We leven in een tijd, die nog verrassingen kan brengen. Want al moet men al clio be richten niet al te ernstig nemen, toch is er zooveel kwaad bloed gezet, dat er wel on- gewenschte dingen kunnen gebeuren. De „Daily Tel." maakt zich tot tolk va.n berichten uit Belgrado, volgens welko d e A 1 b a n e e z e n, die uit Albanië hun broe ders over dc grens te hulp zijn gesneld, niet door edelmoedige boweegredenen, maar door roofzuchtworden geleid. Daarom hebben zij, na de zwakke Servische bezettingen te hebben verjaagd, de rijkste dorpen geplunderd, zonder er zich om te be kommeren of die weggenomen goederen aan Serviërs of Albaneezen toebehoorden. Te Kitsjewo hebben zij bijvoorbeeld den 6ta,m Zajasji beToofd, in de streek van Ga- litsjnik en Mawrono groote kudden vee ge stolen. Toen hun buit groot genoeg was, zijn zij weer afgetrokken, den eigenlijken strijd aan hun stamgenooten overlatend. Volgens de „Daily Chron heeft de Servi sche regeering aan Oostenrijk-Hongarije en Italië beloofd, zich bij 't onderdrukken van den opstand 6tipt te zullen houden aan de hesluiten der Londensche gezantenconferen- tie. Dit zal wel beteekenen dat het Servische leger do Albaneesche grens niet zal over schrijden. Essad pasja moet aan de Servische regee^ ring hebben doen weten, dat hij en zijn par tijgangers de bloedige gebeurtenissen be treuren, maar dat ze geen binnendringers van Serviërs in Albanië zullen dulden. Als de Albaneezen nu ook binnen de gren zen blijven is de zaak uit. De Albaniërs geven Grieken cn Serviër de 6chuld van wat gebeurd is, In 'n manifest aan de beschaafde natiën zeggen een aan tal notabelen o. m: „In Zuidelijk Albanië versmachten hon derden van onze broeders in Gricksche ge vangenissen. Zelfs de nationale haardracht is der overheid een aanleiding tot vervol ging. De derwisjen worden lamgeslagen of gedood. Te Koritsa en Delvino, plaatsen, die Albanië zijn beloofd, heerscht volslagen anarchie. „In Noordelijk Albanië zetten de Serviër hun werk van verwoesting voort. De ver moording van heele families is aan de orde van den dag. Dezer dagen zijn Albaneesché herders opgehangen, hun lijken werden ver minkt. „De Serviërs verbranden de kinder, levend". Erg zachtzinnig is dat niet. Doch inplaats van gemeenschappelijk o.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1