P A Id de Mebaal ZANG. ¥ergeet niet Het Leidsche Volkshuis der firma J. A. G. PROOT ZOON, W O 02 0 <D O £■8 O .O geen spreekuur. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. zuivere PREANGER-KOFFIE, VRIJDAG 3 October J. G. VAN ES, Breestraat 89. „Ons Belang-". iHAEMOFERRINj Sauiias Pillen, Verloren R.- K. Dansclub. üanioor en Pakhuizen ISarassluli „DUllCAil". Stoombootmaatschappij „IMRS.MS". dat gy in het HMRLE1SCH MEMCAZIJN Haarlemmerstraat 145 -147, het BESTS en GOEDKOOPSTE uw Dames- en Kinderhoeden Ook in Pieureuses en prachtig gebloemd Lint kunnen wij u door voordeeligen inkoop bijzonder goedkoope aanbiedingen doen. De Administratie van het „Leidseh Dagblad" belast zieh met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. a <D 0 De Tweede Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Vrijdag 3 Oc tober, des namiddags te halftwee. In die vergadering zal door den voorzitter namens de centrale sectie een nadere regeling van werkzaamheden worden voorgesteld. Schriftelijk beantwoorde vraag, j Op den 22sten September j.l. door den j heer Schaper ingediende vraag of de Ka- mer de uitreiking aan haar leden van het j tweede verslag der arbeidsinspectie kan te- 1 gemoet zien tegen de openbare behandeling der ontwerp-begrooting van Nederlandsch- Indië, heeft de minister van koloniën, de heer Pleyte, het volgende antwoord inge zonden „Naar aanleiding van uw schrijven van 22 dezer heb ik de eer U Hoogedelgestrenge mede te deelen, dat mij bij een ter griffie van de Kamer ingesteld onderzoek gebleken is, dat van het door den heer Schaper be doeld tweede verslag van den dienst der arbeidsinspectie en koeliwerving in Neder- landscli-Indië bij die griffie reeds 14 exem plaren rechtstreeks uit Indië ontvangen zijn ten behoeve van de leden der Kamer, die zich voor de toezending van alle offi- cieele uitgaven betreffende Nedcrlandsch- Indië hadden aanbevolen. Aangezien dit laatste niet het geval was met den heer Schaper, gaat te zijnen behoeve nog één exemplaar hierbij." .Weduwen- en "Weezenfond sen. Ingediend zijn drie wetsontwerpen tot rege ling van do ontvangsten en uitgaven van liet weduwen- en weezen fonds voor: lo. bur gerlijke ambtenaren voor het jaar 1914; 2o. militairen en gepensionneerdo militairen der landmacht voor het dienstjaar 1914; 3o. mi litairen en gepensionneerde militairen der zeemacht voor het dienstjaar 1914. Do indiening van eerstgenoemd wetsont werp geschiedt ter voldoening aan het eerste lid van artikel 20 dei* Weduwen wet voor do ambtenaren 1890. Overeenkomstig den regel, bij het behoor van 's Rijks bijzondere fondsen gevolgd, wordt voorgesteld het saldo, waarmede de rekening van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1913 zal worden afgesloten, aan de ontvangsten over het jaar 1914 toe te voegen. Dit saldo is op grond van de resultaten van vorige jaren te stellen op f 580,000. Het fonds bezat op 1 Juli 1913 dc volgende gTOotboekinsehrijvingen21/* percent f34,429,400; 3 pCt f 16,145,300"; Sl/2 pCt. i'300,000alsmede verschillende effecten en andere geldswaardige papieren, welke op even,genoemden datum een waarde vertegen woordigden van f19,477,800 cn hypotheken tot een bedrag van f' 1,682,200. De rente van de voormelde bezittingen is te stellen op f 1,870,000. Do bijdragen, welke ingevolge de artike len 10 en 17 der Wed uwen wet voor do amb tenaren 1S90 worden geheven, kunnen voor het jaar 1914 worden geraamd op f 1,640,000. Do bijdragen, welke ingevolge de artikelen 12 en 21 der Weduwenwet voor do onder wijzers 1905 worden geheven, kunnen ge raamd worden op een bedrag van f 1,025,000. Dc vermoedelijke inkomsten van het fonds zullen in totaal zijn f5,567,650. Do aanbieding der beide laatstgenoemde wetsontwerpen geschiedt ter voldoening aan art. 41 der Weduwenwet resp. voor de land macht 1909 en voor do zeemacht 1909. Do inkomsten over 1914 zijn te ramen, voot het fonds der landmacht op f295,544, en voor het fonds der zeemacht op f205,120. Groote brand te Batavia. Zondagmiddag 31 Augustus, tegen éénen, ontstond plotseling brand in kampong Kwitang, vlak naast het terrein vaA den vorigen brand tot de rivier. Dadelijk had de brand een dreigend aanzien en was een gloeiende vuurzee met enorm hooge rookzuil. De brandweer kon alleen den brand beperken en was verder machteloos. Circa 400 huizen, waaronder dertig Euro- peesche, brandden af. Gelukkig was er een zwakke wind. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van den brand is oubekend, maar er gaan geruch ten van moedwil in verband met een kam pongkwestie. Curieus' is, dat een heilige plaats, een kramat met houten gebouw, gespaard bleef, hoewel door een vlammenzee om ringd. Fanatieke hadjies waren rondom do plaats, biddende en de vlammenzee be zwerende. Voor de inlanders ligt daarin de hand van Allah. Te vier uren was het grootendeels bedwongen, hoewel te mid dernacht hier en daar de vlammen nog woedden. Den volgenden morgen bood het terrein een troosteloozen aanblik. Inlan ders waarden verslagen en zoekende tus- schen de puinhoopen rond. Het platge brande complex is een kwart-kilometer in het vierkant. Sporadisch zijn er nog roo- kende huizen; de heilige plaats is onge schonden. De bladen te Tokio bevatten fjsellike bijzonderheden omtrent een vreeaeiyk ongeluk, dat b(J den berg Komagatake in Japan heeft plaats gehad. Daar vraren bü een schooluitstapje dertien kinderen van de anderen afgedwaald en in een sneeuwstorm terecht gekomen, Tion ljjkjos heeft men reeds teruggevonden, naar de andere wordt in de kloven en spleten v'An het gebergte nog go- zocht. Mevrouw Parker Gay, de leid- eter der Christian Science in de westeiyko staten der V. S., is in haar woning te Los Angeles (Californiö) vermoord. Demoordenaar had haar met een looden püp de hersens ingeslagen. Een neger, die vroeger btf de vermoorde als chauffeur in dienst was, is gevangen genomen. In de slaghoedj esafdeeling der dynamietfabriek van Barfoch en Real to Porz (Rijnprovincie) had ten gevolge van de onvoorzichtigheid eener arbeidster, een ontploffing plaat-s, op het oogenblik, dat daar twintig meisjes werkzaam waren. De «aal, waarin het ongeluk gebeurde, stortte in cn de meisjes werden onder de puinhoo pen begraven. De brandweer van Eil en Porz, die onmiddellijk met het opruimings- werk begon, haalde de meisjes weldra te voorschijn een van haar was dood, zeven anderen zwaar gewond. Een nfachinist werd het linkerbeen onder dc knie geheel afge rukt ook bekwam hij ernstige blessuren aan het hoofd. Eet smakelijk! De spekslager Wilhelm Hoppe te Dusseldorp was voor het gerecht ter verantwoording geroepen, omdat hij oogen, slecht gereinigde darmen en magen enz. door de worst verwerkt had. Daar de man wegens een oogaandoening zijn zaak niet kan besturen stonden bij de be handeling van de zaak twee van zijn knechts terecht. Een andere spekslager, die als des kundige gehooid werd, verklaarde, dat het verwerken van oogen, darmen en magen door de worst algemeen gebruikelijk was. De veearts van de politie en de gemeente dokter vonden echter dat dergelijke toevoeg sels walgelijk waren en nadeelig voor de gezondheid konden zijn. De rechtbank ver oordeelde daarop den eenen knecht we gens vervalsching van levensmiddelen tot twee maanden gevangenisstraf, den anderen tot 50 mk. boete. In de Ycreenigde Staten zoekt de politie op het oogenblik naar een 21-jari- gen jongen man, Joseph Ellis genaamd, die in verschillende plaatsen een aantal moor den bedreven heeft. Het blijkt, dat hij zijn intrek neemt in een of ander hotel en daar een handelaar in gemaakte heerenkleeding ontbiedt, onder voorwendsel eenige inkoo- pen te zullen doen. Hij sluit zich dan in zijn kamer met den koopman op en ver moordt deze om het lijk daarna te beroo- ven. Dergelijke feiten zijn reeds voorgeko men te Indianapolis, Louisville, Cleveland, Toledo, Philadelphia en Pittsburg. De moordenaar moet niet goed bij het hoofd zijn en zijn familieleden hebben de politie zijn portret verschaft. Op het oogenblik wordt hij door vier detectiven-bureaux ge zocht. De krankzinnige moordenaar gaat volgens een vast systeem te werk en verwij dert na do misdaad zooveel mogelijk de sporen van den moord. Daarna, draait hij de sleutel van dc kamer om, steekt dien in zijn zak en verwijdert zich zonder de hotelreke ning te betalen. Te Wiesbaden is de zich noe mende mijndirecteur Adolf Schmidt gear-- resteerd, onder verdenking van bedrisge- lijke manipulaties, een bedrag vertegen woordigend, dat in de honderdduizenden moet loopen. Sctunidt was in 1S01 en 1S02 in China depot-adrainistratenr yan de Sjan- tung-maatschappij, maar werd wegens ver schillende vergrijpen ontslagen. Hij hield zioh van dien tijd veel in het buitenland op en wist, onder het voorgeven directeur van mijnen in Zuid-Amerika en Westphalen to zijn, groote sommen gelds van Dudtsdhe en Hongaarsche geldmannen los te krijgen, varieer end van 20 tot 60 duizend II. Later trachtte hij groote bedragen voor de „Aequator Mining and Development Cor poration" te Londen, welke maatschappij hem als Duitsch agent ook al ontslagen had, los te maken, hetgeen hem ook nu en dan gelukte. Schmidt was van nederige afkomst, maar beschikte over een buitengewone dosis schranderheid en handigheid, terwijl hij verbluffend zeker optrad. Te Hamburg heeft zi c li i n de Ahrensburgerstrasse een treurig drama afgespeeld». Een dienstmeisje, Anna FenkI gejheeten, ging met het vier-jarig kindj'e van het echtpaar, bij hetwelk zij in dienst was, de straat op en verwurgde het met een touw, waarop zij terugkeerde, om het twee de kind, nog geen twee jaa-r oud, te halen, en daarmede te verdwijnen. In een achter gelaten brief deelde dc moordenares mede, dat zij voornemens was, ook het andere kindje en zichzelf om het leven te brengen. .In de kali-mijn „Rudolf", b ij Bollweiler, had een zeer ernstig ongeluk plaats. Terwijl de zware» materiaallift om laag werd gelaten, raakte de stalen hijschk.v bel verward in het kamrad van de hijschma- ohine. Drie tanden van het rad braken af. en de kabel brak. De lift stortte 200 meter in de diepte en verpletterde vier van de op den schachtbodem werkende arbeiders, terwijl drie anderen awaar gewond werden. Het Parijsche „J o u.r n a 1"^ b e- richt, dat, in verband niet de verdwijning van een diamanthandelaar uit de Fransche hoofdistad, een aanklacht tegen hem is inge diend door een groep Parijsche juweliers en dimantsnijders, die hij voor 'n bedrag van 750.000 francs in den nek zou hebben gezien. De handelaar in kwestie had verklaard, dat hij naar Antwerpen ging, maar men gelooft dat hij zich in Engeland verborgen houdt. Tenhuizevn ndenheeT Rogers Winthrop, te Hempstead (Long-Island), heeft een geheimzinnige diefstal plaats ge had. Gestolen zijn 5 diamanten ringen, twee horloges twee diamanten colliers en twee diamanten oorbellen, te zamen een waarde Vertegenwoordigend van ruim f 25.000. De politie is er tot heden niet in geslaagd een spoor van den dief te ontdekken. Vermoed wordt echter, dat hij tot het bediende-perso- neel behoort. TeSaumurheeftzichoen vree* selijk familiedrama afgespeeld, welks oor zaken nog in het duister liggen. Des mor- gietns ontving do hoofdpostcominn.es Paul Pied een brief van zijn zoon Raoul, ontvan ger der posterijen, waarin deze hem mede deelde, dat hij en zijn vrouw besloten had den, te sterven. Doodelijk verschrikt snelde Pied met twee bekenden naa-r de woning van zijn zoon. De deur was dicht, zoodat de mannen met behulp van een ladder de wo ning door een venster moesten binnendrin gen. In de slaapkamer wachtte hun een ijselijke aanblik. Op een matras lagen de nog warme lijken van vier mens^-hen: het nog zeer jonge echtpaar Pied, de 24-jarige mevrouw Heudiard en haar kindje van twee jaren. De gehuwden hielden elkaar vast omstrengeld, terwijl mevrouw Heudiard haar kind in den arm had geklemd. Op den grond stond een komfoor met steenkolen, terwijl alle openingen in het vertrek met lappen stof waren dichtgestopt. Teneinde zeker te rijn in hun noodlottig dpzet te zul len slagen, hadden de ongelukkigen prop pen chloroform watten in den mond gesto ken. Op tafel, voor een overvloedigen maal tijd gedekt, stonden de overblijfselen van het dejeuner. De justitie vraagt zich tever geefs af, wat de zelfmoordenaars tot hun daad kan hebben bewogen, evenals den diep geechokten vader, Paul Pied, en de echtge noot van mevrouw Heudiard ->t' -e echt paren waren zeer nauw bevriend en beide gezinnen brachten vele avonden te zamen door. Zaterdagavond was Raoul Pied mëvr. Heudiard voor een wandeling komen afha len, waartegen haar man zich verzet had. Toch ging rijn vrouw met Pied mede, en men sprak in de buurt reeds van 'n schaking. Het blijft dan echter onopgelost, waarom en hoe mevrouw ried in gezelschap van de béide anderen, en waarom Tt kind den dood vond. De gouverneur van den Ameri- kaanschen staat New-Jersey staat voor de oplossing van dit moeilijke vraagstukzal en moet hij een moordenaar begenadigen, die door een hersenoperatie van een zuiver, ontembaren woesteling tot een zachtmoedig berouwvol gevangene is geworden? Deze merkwaardige gedaanteverwisseling, moet, volgens berichten in de Amerikaansche bla den, hebben plaats gehad met 'n geditineer- de van het tuchthuis van Teuton, in New- Jerscy, een zekeren James Szikely. De man had in October 1911 in een kroeg een ka meraad doodgeslagen en was deswege tot 30 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ook in de cel hacl hij vaak uitbarstingen van hevig verzet, waarbij het slechts aan de vereenig- cle inspanning van verscheidene cipiers ge lukte, te overweldigen. Den tijd tusschen deze aanvallen, bracht hij in doffe luste loosheid door. Een geneeskundig onder zoek bracht aan het licht, dat de man on der een zwaren druk op de hersens leed^ die door een chirurchiscli ingrijpen, waar schijnlijk opgeheven zou kunnen worden. Men ging tot trepanatie over, verwijderde 'n los zittend stuk been uit de hersenpan en het resultaat bewees, dat de geneeshee- ren zich in hun diagnose niet vergist had den. Van het oogenblik der operatie af, was Szikely een ander mensch, toonde hij den grootsten afschuw voor de misdaad, die hij begaan had, zag met- afgrijzen terug op het hem geheel en al vreemd gewor den tijdperk zijner wandaden en bleek de vlijtigste, gehoorzaamste cn volgzaamste onder de bewoners der staatsgevangenis te zijn. En nu deze „genezing" van den moor denaar duurzaam blijkt te.zijn, heeft men een verzoekschrift aan den gouverneur van New-Jersey gericht, waarin wordt aange drongen op begenadiging van den totaal veranderden misdadiger. Vraag: "Wat verstaat men onder 3-Qc- tober-revue? Waar zal zij worden gehouden? Antwoord: Revue, eigcnlijkwapen schouwing, monstering, overzicht, beteekent hier een, naar wij hopen geestig, overzicht van wat er al zoo jn Leiden plaats heeft en gebeurd is op, ik weet niet welk gebied al, voorgesteld op het toonoel en uitgebeeld in woord, zarig en muziek. Aangezien de revue op den avond van 3 October en ter gelegenheid van de 3-Octo- ber-feestviering wordt gegeven, heet zij 3- Oet-ober-revue. Vraag: Waarom valt toch de generale repetitie voor 3 October gelijk met dén feestavond in den Schouwburg? Diegenen, die het heide waar willen nemen, kunnen dit niet. Antwoord: Dat. kunnen we niet peg gen: vermoedelijk heeft men voor <le repï- tit-ie geen anderen avond kunnen vinden. Do revue-repetities nemen ook zaalruimte en tijd in beslag. Gelukkig is lvet hijwonen der zang- tepetitie niet verplichtendwie van den schouwburg wil pxofiteeren kan het doen. Vraag: Wat is stijl Den "Weled. Heer den Heer, of enkel Den Wieled. Heer? Antwoord: U kunt volstaan mét te schrijven „Weled. Hoer". Daarbij nog eens te schrijven „den hoer", is puderwetsch. Vraag: Kunt u mij de volgende tegen strijdigheden verklaren? lo. Op het gebied van handel en nijverheid heerscht in Neder land toenemende welvaart en "ieder jaar mil- lioenen tekort in de schatkist. 2o. Bebel, het kopstuk der Duitscbs sociaal- democratie, een man, die heel z'n leven tegen het kapitaal gestreden heeft, laat een ver mogen na van een dik mi Ui oen francs. Hoe is dat te rijmen? Mij is het zeer duister? Antwoord: Hoewel wij niet gaarne con cur rc eren met zekere personen, bij voorkeur oude vrouwen, die liolit geven in duistere zaken, willen we in do twee tegenstrijdig heden, die de geachte vrager meent te heb ben ontdekt, wel eenige opheldering geven. Wanneer er in het land welvaart heerscht, komt dit in de eerste plaats ten goede aan bijzondere personen. Ook 's Rijks middelen profiteeren daarvan wel, doch. alleen in zoo verre, dat er iets moer aan belastingen en heffingen in de schatkist vloeit. Die ver meerdering houdt echter geen gelijken tred met de 6teeds srijgende uitgaven van den Staat, vandaar het al grooter wordend te kort. Om daaraan tegemoet te komen, zal de belastingsehroef nog sterker moeten wor den aangezet. Do nieuwe Minister van Finan ciën wil, zooals ,té weet, meer halen uit de successiebelasting. Een algemeene pro gressieve inkomstenbelasting wordt door velen het best geacht. Wat uw tweede tegenstrijdigheid betreft: n verwart het z.g. kapitalistisch stelsel mét het kapitaal. De socialisten veroordeel en do tegenwoordige productiewijze, het kapitalis tisch stelsel of kortweg het kap'italismlo.t' Doch zoolang dit stelsel bestaat houden zij er rekening mee en wanneer het hen in staat stelt ook kapitaal te verwerven, laten zij het niet na. Inderdaad wordt hen dit wel kwalijk ge nomen, doch met zelf afstand van hun be zit te doen en geen bezit to verwerven, zou den ze hun doel allerminst hereiken. Ware Bebel altijd straat-arm gebleven, dan zon hij niet voor dc partij en voor zijn begin selen hebben kunnen doen, wat hij nu: heeft gedaan en... hij zou het persoonlijk zeker ook minder aangenaam gehad hebben. AANGIFTE voor den Verband en voor den Schaak-Cursus op 5 en 6 October tusschen 7 en ÏO uur 's avonds. 3552 7 Gevraagd s tegen 1 Januari, door een Jong echtpaar een Gemeubileerde Woning, liefst bovenhuis, op netten stand. Bevattend 8 of 4 Kamers met Keu ken, voorzien van Qae- en Water leiding. Brieven met opgaaf van huur prijs, Witte Singel 46 B B. 4160a 8 brandt men dagelijks op Duitsch e wijze uitmuntende door geur en smuak. Prijs per 5 ons 67^ Cent. VERKOÜW STOKHUYZEN, Nieuwe Rijn 47. 389 12 3559 7 Kappers en Barbiers Patroons Teroeniging AfdeeUng Leiden der Bed. Kappers en Barb. bond. De Kappers en Barbiers sluiten hun Salons 3 October 1» nar. 4227a 9 D. P. WEIJERS, Secr. (STAAL-HAEMATCTCEN) j een aangenaam smakend bij uitstek j J bloedvormend versterkings- j middel in gevallen van bloed- I j armoede, bleekzucht en alle daaruit voortkomende zwakte-toe- standen. Prijs per Uterflesch, voldoende voor ongeveer 20 dagen, f 2.—. Bereid door !c Dr. H. NANNING's Pharm.-Chem. Fabriek, dek haag. 4664 15 purgeerend en bloedzuiverend f 0.75. Verkrijgbaar bij Mij. „SAN IT AS" Steenschnnr 1 b() de Breestraat. 3641 5 op den straatweg tusschen Leiden en Delft: een met bont gevoerde korte Aatojas. Terug te bezorgen tegen belooning: Steenschuur 2, Leiden, vóór 8 uur 's avonds. 3528 7 Dames en Heeren, die xicb wen- schen aan te sluiten aan een pas op gerichte Zangvereeniging, gelieven hun naam en adres op te geven aan het Bur. v. d. BI. No. 4223a. 8 Bi) een gevorderde Dansclub, nog niet geheel voltallig, kunnen nog eenige Dames en Heeren zich aansluiten. De Lessen beginnen te halltien, op een nader te be spreken avond. Brieven aan het Bur. van dit Blad onder No. 3986. 9 Wil zooveel mogelijk de Zondagrust van uw naasten eerbie digen. Koop niet op Zondag wat gij op andere dagen kunt bekomen. Wijnhandel, Hoogl. Kerkgracht, 355,20 zija 's avonds na zoven uur GESLOTEN. Qpger.cht 13 Februari 1911. Aanvang van den Cursus Donderdag 9 October 1313, tevens Infboductie-Dansavond. Schriftelijke aanmelding voor het Lidmaatschap en Intro ductie vóór 5 October a. s Oude Singel 132 of 242. 3161 22 HET BESTUUR. De Winterdienst vangt aan I October. Men raadplege de dienstregeling voor de verschillende veranderingen, o. a. dienst halfacht van Leiden, ver trekt een uur vroeger en vaart tot Nieuwe-Wetering. Dienst 2.30 van Leiden vervalt, enz. enz. Dienstregelingen gratis verkrijgbaar. 3510 20 Bet Bureel tot plaatsing van den Hationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden stelt zich ten doel, Handels- en Kantoorbedienden het ver- krijgen eener betrekking, en Patroons de kenze van Bedienden gemakkelijk te maken. 3558 20 Voor H.U. Patroons werkt het Bureel gratie. Inschrijving voor niet-leden van 1518 jaar AO.SO. boven 18 jaar 1.—. Inlichtingen worden gaarne vertrekt door den Correspondent: JOH. A. HOOT Gzn., Rijn- en Schiekado 45. kunt koopen. 8548 60 I 8 8465 28

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6