No. 16445. IiEZDSCH DACrBLAD, Woeisdag1 1 October. Tweede Blad. Anno 1913 Suitenlandseh Overzieht. FEUILLETON. Beau Brocade. Uit de Rechtzaal. me Bftee" Na-uwelijkg is het huwelijk van e x-k o- ning Manuel gesloten, of er komen leelijke geruchten, die reeds van scheiding spreken. Do prinses is ongesteld en vertoeft thans in het ziekenhuis. Wanneer ze dit verlaat zal ze naar haar ouders te Sigmaringen teruggaan. Manuel zou naar Engeland te- rugkeeren. Duiteche en Portugeesdie bladen spreken reeds van een scheiding. De ex-ko ning laat de diverse .geruchten wel tegen spreken, maar de bladen hechten hieraan geen geloof en beweren, dat de tijd kun ge lijk zal geven. De Duitsohe keizer schijnt toch nog chauvinistisch aangelegd. Heb klinkt vreemd, waar altijd beweerd wordt, dat hij al 't mogelijke doet om een betere verhouding tot Frankrijk tn krijgen, doah geheimraad prof dr. Friedrich von Duim hééft iets meegedeeld, waaruit dit blijkt. De keizer wilde het beroemde Heidelber- ger slot restaureer en. Yon Duhn verzet te zich er togen, doeh met weinig succes. Alle betoogen om de ruïne als zoodanig te bewaren mislukten. ,,Toen allee scheen te zullen mislukken", aldus von Duhn, nam ik een uiterste middel te baat. Ik maakte den keizer ér opmerk zaam op, dat het Heidelbergcr slot niet op een lijn kon worden gesteld met de oude burlchten aan den Rijn; ik wees hem erop, dat de vele duizenden studenten, die naar Heidelberg komen, zoo de ruine wordt ge restaureerd, zouden vergeten, wat de Fran- sohen zich durfden onderstaan, toen zij een inval in ons vaderland deden en nadat ik dit had uiteengezet, drukt© do keizer mij de hand* en z-eide: ,,Ik dank u, dat gij;mi daarop hebt gewezen; ik zie nu, dat de Heidelber- gers goede redenen hebben voor hun be sluit". Yon Duhn heeft het verhaal gedaan op een feestmaal van studenten te Heidelberg. Als 't waar is, is 't niet heel vleiend voor - den keizer. We hebben nu iets over een oud-staats hoofd gehad en ook over een regeerend vorst. Nu nog iets over een toekomstig re geerder. Het Turksche tijdschrift „Ischtihad" pu bliceert een interview met den T u r k- schen tro opvolger, waarin deze verklaarde, een vriend te zijn v an het parlementaire stelsel, zooals En geland het in het leven heeft geroepen. De aanstaande sultan legde een soort politieke geloofsbelijdenis af. Yolgens hem moesten de léden der keizerlijke familie tegelijk met kinderen uit de volksklasse worden opgevoed, en dit contact zou nooit geheel mogen worden verbroken. De vor sten zijn er voor het volk, en. niet omge keerd. De godsdienst der Turken is op eeu democratischen grondslag gevestigd, en daarom mag er geen aristocratisch exclusi visme bestaan. Het parlementaire stelsel doet niets af aan het prestige van de dynas tie. De bijzondere positie der vorsten moet erkend worden, maar niettemin moeteu zij steeds in nauwe aanraking met het volk blijven. Deze verklaringen van den troonopvolger moeten bij de Turken veel vreugde hebben veroorzaakt. Maar toch blijkbaar niet bij allen want het blad, dat de zaak nader uitpluisde werd geschorst, en de ceremonie meester van den prins verloor zijn betrek king. Dat belooft iets voor de toekomst. Op het oogenblik redt het ons niet uit- den warwinkel. Do vrees voor een oorlog van Turkije en Bulgarije tegen Griekenland blijft. In politieke kringen in Berlijn be weert men zelfs dat deze vierde Bal kanoorlog de derde is de strijd tus- schen Albanië, en Servië niet meer te voorkomen is. In Griekenland neemt de onrust toe en ook is men ontstemd jegens Frankrijk, dat Turkije een -enorm bedrag heeft geleend. De Turksche pers is ook in haar uitlatin gen tegenover Griekenland alles behalve kalm. Turkije wil niet toegeven op het DE VERMETELE. 8) Achterover leunend tegen de kussens der koets had zij gezeten met gesloten oogen en gevouwen handen. Onrustig, afgemat, bij oogenblikken vol hoop, had zij de groote vermoeienis van de?en langen dag van Stretton Hall af, over de ongebaande we gen van de Brarsinger heide, doorstaan met die geestkracht, die de Gascoynes al tijd betoond hadden voor alles, wat hun ter harte ging. Op het kruispunt bracht Thomas, de koetsier, zijn paarden tot staan. -Toen de koets de smederij naderde, had Patience uit het raampje gekeken of zij ook iets kon zien van het dierbaar gelaat, dat, naar zij wist, naar haar uitzag. John Stich had Betty begeleid tot aan de kromming van den weg en toen hij Timothy gewaar werd, die een eind verder wachtte, was hij teruggekeerd en stond nu gereed om Lady Patience te helpen uit stappen. ,.Laat de koets hier wachten", zeido ze tot den koetsier, „wij zullen vannacht te Wirksworth logeeren". ,,Ha, beste Stich", vervolgde zij, de hand van den smid warm drukkend, „hoe vaart mijn broeder?" „Hij voelt zich steeds beter sedert hij weet, dat u komt", antwoordde Stich. Een oogenblik later lagen broeder en zuster in eikaars armen. punt der eilanden. Voor alle eilanden, door de Grieken bezet, verlangt het auto nomie onder suzereiniteit van den sultan. Voor de verdediging van Turkije is dit van het hoogste belang. Het blad „Terdzjoeman Hakkikat" zegt, dat Griekenland in cle kwestie der eilan den moet toegeven. Tegenover cle vereenig- de legers van Turkije en Bulgarije staan Griekenland en Servië machteloos. Men moet alleen rekening houden met Roe menië en Turkije en Bulgarije zijn volko men berekend voor die taak. De Porte heeft een nota aan d© mo gendheden gericht ten betooge, dat de eilanden bij de kust van Klein-Azië on misbaar zijn voor de bescherming der Turksche kusten Daarom moeten de aan spraken van Griekenland op deze eilanden worden afgewezen. Wat 't precies in Albanië zal wor den? Pasjits beweert, dat 't wel los zal loopen. Binnen een dag of wat zal de be slissende slag geslagen zijn. Yolgens het „Neue Wien. Tagbl." zal Servië binnenkort zijn geheele leger mo- biliseeren. Hetzelfde blad verneemt uit Cettinje dat op de noordgrens van Albanië volsla gen anarchie heerscht. Tengevolge van sneeuwval op de bergen zal de commissie voor de grensbepaling haar werk niet vóór het volgend voorjaar kunnen beginnen. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Walona, dat te Ochrida en Dzjakowa groo te voorraden wapens en munitie in han den der Albaneezen zijn gevallen. De Nederlandscho regeering, die het ver zoek der mogendheden heeft ingewilligd om de Albaneesche gendarmerie te orga- niseeren, zal eenige Nederlandscho officie ren uitzenden om rfcpport uit te brengen over die organisatie en over het aantal officieren dat daarvoor noodig zal zijn. We meldden reeds het gerucht dat gene raal L y a u t e y Marokko zou verlaten en Delcassé als gezant to St. Peterburg zou opvolgen. Doze tijding is evenwel niet juist. Lyautey blijft in Marokko. Hij zelf heeft 't aan een man van de „Temps" verklaard. Het „Journal Officicl" publiceert een be sluit van den Franschen minister van Oor log, in zake do op 1 October in werking tredende nieuwe indeeling van eenigo le gercorpsen. Yolgens sommige bladen zou dit besluit o.a. ten doel hebben de ver dedigingen der Franse he Noor d- Oost-grens, met het oog op de Duitsche militaire maat regelen in de omgeving van Triër te verbeteren. Dat het hoofdkwartier der vier de leger-divisie verlegd wordt naar Meziè- res en een deel van het tweede legercorps dichter bij de Luxemburgsche grens wordt gebracht, wordt van verschillende zijden als de meest belangrijke gevolgen van het ministerieele besluit beschouwd. Dit reor ganisatie-plan zal clcor de vorming van een nieuw legercorps ,als welks hoofdkwartier Epinal genoemd wordt, vervolledigd wor den. De Italiaansche Kamer is ont bonden en nieuwe verkiezingen zijn tegen 26 October uitgeschreven. Het koninklijk besluit, waarbij de Kamer wordt ontbonden, overweegt dat uit de nieuwe kieswet do noodzakelijkheid van een algemeene verkiezing voortvloeit, opdat do Kamer alle burgers wien deze wet hot recht verleent om deel te nemen aan het politieke leven, vertegenweordige. De nieuwe kiezerslijsten kennen kiesrecht toe aan 8,672,249 burgers, dat is een toene ming van het aantal kiezers met 5,352,349. De nieuwe wet, die een vrij ruime ver goeding aan afgevaardigden toekent, maakt het mogelijk die uit alle volksklassen te kiezen. Do ïtaliaansohe regeering heeft besloten aan de nieuwe kamer, die op 26 November a. s. bijeenkomt euppletoire kredieten van 48 millioen gulden aan te vra- gen voor den bouw van vier super- dreadnoughts. Als de Kamer deze kredieten toestaat, zal reeds in December met den bouw dezer schepen worden begon nen. Een heerlijk begin voor de nieuwe Kamer. Er ziji) thans nog eenige feiten in het kort te vermelden. „Lieve zuster! Lieve, lieve Patience I" was alles, wat iPhilip eerst kon zeggen. Maar zij legde haar hand op zijn schou der en met een teeder moederlijk gebaar streek zij met de andere hand de weer barstige lokken van zijn warm voorhoofd. Hij zag er bedrukt uit, ofschoon zijn oogen nu schitterden van koortachtige hoop, ter wijl haar oogen, in weerwil van haar zelf, zich vulden met tranen. „Lieveling, lieveling", murmelde zij, trachtende een vroolijk gezicht te zetten en haar tranen weg te dringen. Alles zou nu goed worden, nu zij bij hem was, nu zij over alles met hem kon spreken, en zij wat doen kon vóór hem en met hem, in plaats van stil en werkloos te zitten, alleen op Stretton Hall, zonder nieuws, een prooi van verterenden angst. „Die vreeselijke proclamatie", zeide hij eindelijk, „gij hebt er toch van gehoord?" „Ja", antwoordde zij droevig, „even vóór gij daarvan hoordet, denk ik. Sir Hum phrey Challoner zond mij een bode om mij daarvan kennis te geven". „En mijn naam onder hen, welke door de Parlementsakte beschuldigd zijn 1" Zij knikte, haar lippen trilden en zij wil de zich goedhouden, nu hij al haar moed zoo goed als den zijnen noodig had. „Maar lieve, ik ben onschuldig", zeide hij, haar beide handjes vasthoudend en haar flink in de oogen ziende. „Je ge looft me toch, is het niet?" „Natuurlijk Philip, ik geloof je. Maar het is alles zoo hard, zoo vreeselijk en de Hemel alleen weet wat de ware oorzaak was". „Daar is geen twijfel omtrent de aan- leidende oorzaak in Engeland", zeide Stret ton met wat bitterheid, ,/fc Was een zeer Het belangrijkste hier van is, dat de strijd over homerulezal worden bijgelegd door Ulster uit to zonderen van het Iersche zelf bestuur. Daarmee zo i aan het verzet een eind fcijn gekomen. Zoo wordt nu weer uit Londen bericht. In L o n d e n is nu weer een groote sta king. Een conflict is over looneischen uit gebroken in de suikerraffinaderij van de firma Garten, Hilland Co. August Bebel heeft een som van 6000 mark vermaakt aan de gemeente Wetzler, waar hij als houtdraa'ersgezel zijn leerjaren doorbracht. De Noorsche kapitein, die als verdacht van spionnage in Zweden gevangen is genomen, is iü de gevangenis te Ostersund opgeborgen. De politie te S t.-P etersburg heeft twee katholieke liefdadige in stellingen daar ter stede gesloten. Yan het eene was de Belgische gezant eere president en de echtgenoote van den Spaanschen ambassadeur bekleedde het eerevóorzitterschap van de andere. Omtrent de motieven der politie voor dit onverdraagzaam optreden, tast men in het duister. Naar het „Berl. Tagebl." uit Dortmund verneemt, zullen de Polen ten westen van de Elbe binnenkort een congres houden. Een comité heeft reeds opdracht gekregen de zaak voor te bereiden. Ver meldenswaard is het feit, dat men dit con gres in 't buitenland en wel in Neder land denkt te houden. Natuurlijk ge2 schiedt dit in verband met de wettelijke bepaling, die eischt dat men zich op open bare vergaderingen slechts van de Duit sche taal bedient. Onafhankelykhsidsfeesten te Lisse. In aansluiting op ons verslag in het num1- méiv van gisteren, melden wij voorts, da.t» do groote liistorisoho allegorische optocht, on geveer te halfdrie het - feestterrein verliet. Deze was in één woord prachtig, zoowel de samenstelling als do kostuums. De stoet be stond uit 19 verschillende doelen en wel als volgt: lo. Eere-commissie en Feestcom missie in rijtuigen; 2o. De Harmonievereo- niging „Eensgezind". 3o. Hérauten te paard. 4o. Een praalwagen voorstellende de Holland- sclië Maagd mét elf provinciën, voorgesteld door jonge meisjes. 5o. De Bruiloft van Kloris en Roosje, bestaande uit een viertal wagons. 6o. Oud-Fniesch boerenpaar in eon sjees.7o. Een wagen mét burgers en bur geressen om den Vrijheidsboom. 8o. Kaat Mossel op haar hondenkar. 9o. Buïgérs en burgeressen te voet. lOo. Lodewijk Napo leon, Koning van Holland, en Hor ten9ö de Reauharnais, Koningin van Holland, met gevolg te paard. lip. Hollandsche verte genwoordigers van de krijgsmacht te paard 12o. Napoleon I, Keizér der Franschen, niet gevolg te paard. 13o. H. K. M. Maria Louise met hofdame in een rijtuig, gevolgd door H. ,K. H. Carolina Ferdinanda Jo sephine Démétrie, zuster 'dér Keizerin, lp paard, en pages te paard en te voet. 14o. Gardes d'Honneur met dames in rijtuig en te paard. 15o. Officieren en hnzaren der Nationale Garde en Russische officieren en kozakken te paard. 16o. Een praalwagen mét liet Driemanschap, Graaf van Iloogen- dorp, Baron v. d. Duin van Maasdam, en Graa.f van Limburg Stirum. 17o. Visschérs in een visschersschuit. 18o. Het Koninklijk Huis en gevolg te paard. 19o. Officieren en soldaten der Oranjegarde te voet. 20o. Een praalwagen, voorstellende Strijd en Vrede. 21o. Muziekkorps. De stoet, die opgesteld was op 't foessttér- Iredii aan de Schoolstraat, ging' vandaar naar de Engel en teiruJg langs den Heeronwëg naar „Waldlust". Van „Wildlust" ging het terug naar en langs den Stationsweg naar het kasteel „Keukenhof" en vandaar weer teruig langs de Kanaalstraat naar de Ring vaart, waarna de stoet werd ontbonden. Het was reeds donker geworden eer dé optocht baar route had voleindigd. De vijf pi-ijzen, die do comtnissie beschikbaar had gesteld voor de straat- on gevelvérsic-ring, wérden toegekend als volgt: Voor de straat verlichting: 1ste prijs, de Kanaalstraat; 2de prijs, do brug over de Haven; 3de prijs, de Stationsweg; 4de prijs, de Wagenstraat en 5de prijs, de Van-dor-Veldstraat, terwijl aan slechte raad, dien men Karei Eduard gaf om de grens over te trekken, en in de Midlands gaf niemand om de Stuarts. Maar dit alles is een oude historie", voeg de hij er met een droeven zucht bij, „het is nutteloos stil te staan bij al de droevige misslagen, voorleden jaar begaan; alleen de ellende is gebleven tot nu toe". „Waarom liep je weg, 'Philip?" vroeg ze zachtjes. „Omdat ik een dwaas wasen een lafaard", voegde hij er bij, terwijl een schaamteblos zijn jong gelaat bedekte. „Neen, neen „Ik meende, dat, ale ik te Stretton bleef, Karei Eduard mijn hulp zou vra genen gij weet", zeide hij met een aardigen, jongensachtigen glimlach, „dat ik nooit goed „Neen" kon zeggen. Ik wist, dat ze mij zouden overhalen. Lovat en Kilmarnock waren zulke vrienden, en „Zoo gaaft ge er de voorkeur aan, weg te loopen?" „Het was laf, nietwaar V- „Ik vrees dat het dat was", zeide zij met weerzin, terwijl liefde en overtuiging streden in haar hart. „Maar waarom wildet ge het mij niet zeggen, lieve?" „Omdat ik een zot was", zoide hij, ter wijl hij zijn eigen dwaasheid verwenschte. „Gij waart toen juist in Londen, herinnert ge u wel?" Zij knikte. „En er was niemand, om mij raad te geven, uitgenomen Challoner". „Sir Humphrey? Dus hij was het? Philip keek haar met verbazing aan. Er was zoo'n vreemde trilling in haar stem; een toon van grooten angst en sohrik. Maar zij bedwong zich terstond en sprak op kalmen toon: cle Meer- en Houtstraat een ©ereprijs werd toegekend. Voör de gevel vera ie ring1ste prijs, den héér J. van der Mey2de prijs, dr. M. do G'raaff; 3de prijs, den heer II. Marseille; 4de prijs, den heer A. F. Mulder en 5den prijs, den heer J. van Meeuwen. De verlichting' was boven verwachting schitterend. Ivoston noch moeite waren ge spaard om het geheel te vervolmaken. Do duizenden en duizenden oranjekleurige bal lons ©n vetpotten gaven aan het dorp oen fantastisch' aanzien. Jammer, dat ons. Op het oogenblik nog onbekend is, aan wie de beschikbaar gestelde prijzen voor de ver lichting zijn toegekend. Wij liopen dit echten nog nader te berichten. Aan belangstelling heeft het den geheelon dag, nmar vooral des namiddags niet ontbroken. Het mooie weer was hiervan ongetwijfeld de oorzaak. De stemming onder de menigte was fe-este- lijk on zondör wanklanken. Waarlijk, do feestcommissie, en allen die medegewerkt heb ben oni dit feest zoo luisterrijk mogelijk tc maken, kunnen mot aangename voldoening op hun werk terug zien, omdat men hot all-etn, zondor onderscheid, volkomen eens was, dat alios naar' genoegen en in dc boste orde was verloopen, en dat Lisöe het. eeuwfeest tor hérdenking van Neerlandsch Onafhankelijk heid, op waardige wijze hoeft gevierd. Wijzigingen wet op den waarborg. Verschenen is hot rapport der commissie, benoemd bij" beschikking van den Minister van Financiën van 30 Januari 1911, ton einde dozen voor te lichten omtrent oen her ziening van de wet van 18 Sopt. 1852 op den waarborg- en do belasting van de gouden en zilveren werken, laatstelijk gewijzigd bij do wot van 1 Juli 1909. De commissie be stond uit de heören L. J. Hubér, voor zitter, inspecteur van den waarborg te 's-Gra- venhage; m'r. A. J. Hildcbraiidt, adj.- commios aan het Dep. van FinanciënC. Huy- gens, essayeur van den waarborg te Arnhem J. M. van Kempen, to Voorschoten, W. van Rossuui du Chattel, to Leiden; J. Post, te Amsterdam, en P. Merkcs, to Rotterdam. De meerderheid der commissie (alle loden behalve de hoer Post) heeft haar denkbeel den beliohaaimd in ©en wetsontwerp, waarvan wij hier do voornaamste bepalingen laten volgen. Het minimumgehalto, volgens de wet van 1852 250/1000 of V* (dus één vierde deel edel en drie vierde onedel metaal) wil men voor goud en zilver brengen op 33/10003, dus een dérdo.Dan wordt een vorhooging van het belastingtarief voorgesteld van f 15 op f 20 por H.G. voor goud en van f 0 75 op fl por H.G. voor zilver. Dan zullen do goederen, welke uit het buitenland konten, niet m'eer gestempeld worden met een zooge naamd buitenlandsch merk; maar zullen ze, wanneer zo aan do vereischte gehalten be antwoorden, gewaarborgd worden. Vorder wordt de eisoli gesteld, dat buiten landers, die met collecties hier komen, die goederen niet mécr onder verzegeling zul len kunnen binnenbrengen, raiiax dat die» collecties moeten gestempeld worden, evenals de binnenlandsohe. Ook zullen voortaan (al dus hot ontwerp), om voor waarborg in aan merking te komen, do goederen niet afge werkt aangeboden kunnen worden. De meerderheid dér commissie stelt vor der voor Om ter onderscheiding van ge waarborgde en ni et-ge waarborgde goederen to bepalen, dat do eerste raooben voorzien zijn van witte, de laatste van groene eti ketten. Op dd witte etiketten moet liet gehalte worden vermeld. Alle drukwerken, van den handelaar uitgaande, moeten voorzien zijn van afbeeldingen van de merken, waarin eveneens wijzigingen worden voorgesteld. Do héér Post verklaart in een afzonderlijke nota het niet eens te zijn met de z. i. te geringe verhooging van het miniiniungehalte, welke wordt voorgesteld. Naar wij vernemen, houdt do Bond van Nederlandscho fabrikanten van en hande laren in gouden en zilyoren werken in het einde van October een buitengewone al gé- mee ne vergadering ter bespreking van dit ontwerp, dat, naar ons tor ooro kwam', in vakkringen niet met onverdeelde instemming is begroet. (»»Hbl. „Wat raadde Sir Humphrey Challoner je te doen?" „Hij zeide, dat Karei Eduard mij zeker zou overhalen zijn partij te kiezen, dat hij een schuilplaats zou vragen op Stretton Hall en mijn trouw zou opeischen". J a, Ja „En hij meende, dat ik wijzer zou hande len door twee of drie graafschappen te stellen tusschen mijzelf en de verzoeking om een rebel te worden". „Hij meende? Daar lag een wereld van verachting ia die twee woordjes, die zij uitsprak. Zelfs Philip hoe ook vervuld van zijn eigen za ken, merkte dit op. „Challoner is altijd mijn vriend geweest", zeide hij op verwijtenden toon. „Ik verbeeld mij, zusje", voegde liïj er met zijn jongensglimlach bij, „dat het v/iri u afhangt of hij ook mijn broer zal worden" „Stil, beste jongen, spreek daarover niet". „Waarom niet?" Zij antwoordde niet en er was een oogen blik van stilzwijgen. Zij aanzelde klaarblij kelijk tusschen hem te vertellen van haar vrees, haar vermoedens door het noemen van Sir Humphrey Challoners naam, in haar hart opgewekt, of dat onderwerp te laten rusten. Eindelijk zeide zij heel kalm: „Maar toen ik thuis kwam, lieve, zag ik dat je de Hall zonder boodschap, zonder een enkel woord voor mij, verlaten hadt; waarom deedt ge dat?" De jongeling liet zijn hoofd hangen. Hij gevoelde het zacht verwijt en hij had niets te zeggen. „Ik had aan je zijde willen staan", ver volgde zij op zachten toon. „Ik denk, dat ik je had kunnen helpen. Er was geen Rotter.ilauischc Rechtbank. De rechtbank veroordeelde N. M., 35 jaar, voerman en melkhand© laar tc Hazcrswoude en P S. B., 33 jaark landbouwer tc Vlaardinger-Ambacht, we gens mishandeling, elk tot f20 boete, subs. 20 dagen hechtenis, met toewijzing van den cisch van schadevergoeding aan den mis handelde, ten laste van N. ivl. Auistcrdaiusclie Rechtbank. Annie Pascal. Annie Pascal werd door do 6de kamer vrijgesproken van een haar ten laste gelegd feit en ten aanzien van een ander ontsla gen van rechtsvervolging wegens krankzin nigheid. De rechtbank gelastte plaatsing in een gesticht voor een jaar. Omtrent Annie Pascal meldt, de corres pondent te Grave van de ,,'s-Hert. Ct." Maandagavond wist de bekende Annie Pascal, die alhier in het rijkskrankzinnigen gesticht verblijft, aan de waakzaamheid eener verpleegster te ontsnappen en het gesticht te ontvluchten. Aangezien men hier haar goed kende, be greep men spoedig, dat zij ten onrechte zich in vrijheid bewoog. Men ging haar na en het bleek, dat zo zich in het gebouw „Dc Prinsenstal" begaf, waarop het gebouw werd bewaakt en hulp van de marechaussee werd ingeroepen. Eindelijk werd ze onder een massa hooi uitgehaald en naar het gesticht teruggeleid. Vrouwen kiesrecht. Het dagelijksch bestuur van den Natio- nalen Vrouwenraad van Nederland is van oordeel, dat thans, nu de meerderheid der Tweede Kamer het denkbeeld van vrouwen kiesrecht gunstig gezind is, en nu de Re geering blijkens de Troonrede, zich voor stelt de grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen weg te nemen, de tijd gekomen is, de vraag onder de oogen te zien h o e bij even tueel© invoering het vrouwenkiesrecht ge regeld moet worden. Waar zoo vaak de uitsluiting van alle vrouwen nog verdedigd wordt, op grond van moeilijkheden, verbonden aan do na dere uitwerking van eenigen bepaalden vorm van vrouwenkiesrecht, meent het da gelijksch bestuur, dat bestudeering van de ze vraag wellicht de invoering van vrou wenkiesrecht zou kunnen bevorderen. De uitvoering van dit plan is opgedragen aan twee leden van het dagelijksch be stuur, mevr. Van ItallieVan Embden en mevr. De Jong van Beek en DonkKluy- ver. Alvorens haar werkzaamheden te be ginnen hebben deze dames overleg ge pleegd met staatsraad prof. mr. J. Oppen- heim, die zijn instemming met het plan betuigde en zijn steun en medewerking toe zegde. Het voornemen is, nu een aantal bevoeg de mannen en vrouwen te verzoeken, ieder een verdediging te willen geven van dal stelsel van vrouwenkiesrecht, dat zij zouden wenschen ingevoerd te zien. Het dag, bestuur wijst er nog uitdrukke lijk op. dat de Nationale Vrouwenraad van Nederland zich wèl meerdere malen voor vrouwenkiesrecht heeft verklaard, doch steeds in het midden heeft gelaten, aan welke vrouwen het kiesrecht moet worden gegeven en hoe dit vrouwenkiesrecht in allerlei opzichten moet worden geregeld. Met het oog op zijn samenstelling uit do meest heterogene vereenigingen kan hier over van den Nationalen Vrouwenraad ook geen uitspraak worden verwacht. De bedoe ling is slechts een zuiver objectief beeld te geven van de verschillende mogelijkhe den, die bij de invoering van vrouwenkies recht overwogen zullen moeten worden. wordt aan de Abonnés van liet „LeidscK Dagblad" geleverd vcor 3' /a Cent. schande in het weigeren zicli te verbinden in een verkeerde en verloren zaak en gij waart niet meer dan een kind, toen go vriendschap sloot met Lovat". „Ik weet dat alles wel, lieve zus", zeide hij met wat ongeduld. „De Hemel weet, dat ik duur genoeg betaal voor mijn laf heid en dwaasheid, maar ik kan niet begrij pen boe mijn naam genoemd kan worden to zamon met dio der rebellen. Iemand moet mij valsch beschuldigd hebben. Maar wie? Ik heb toch geen enkelen vijand in de we reld, heb ik wel, zusje-lief „Neen, neen", sprak zij snel, maar ter wijl zij sprak logenstrafte een trek van onwillekeurige ontsteltenis de verzekering harer lippen. Maar het was nu het oogenblik niet om bij zijn angst nog ijdele, ontrustende ver moedens te voegen. Hij had om haar ge zonden, omdat hij Jiaar noodig had, en ?ij was nu hier om voor hem to handelen, om hem door haar krachtigen wil en haar energie te helpen en te ondersteunen op elke wiize. „Gij liet mij roepen, Philip", zeido zij met een lieven, hoopvollen glimlach. Haar blik scheen nieuw leven in zijn aderen uit te storten. Oogenblikkelijk trachtte hij zijn moedeloosheid te overwin nen en met een snel gebaar rukte hij het ruwe wollen hemd, dat hij droeg, open en haalde er een pak brieven onder uit. En niet alleen zijn hand, maar zijn heele lichaam scheen van opwinding to trillen, toen hij met schitterende oogen op dat pak keek. (Woïdt vérvolgd)w

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5