tfo. 16442. LUXDSCH DAG-BIjABj Zaterdag* 2*7 September. Tweede Blad. Asm® 1913a Brieven van een Leidenaar. Hartaandoeningen der vrouw: Hier- en Blaaskwalen. Finaneieele Causerie. CCCCLVII. Je kunt tegenwoordig haast geen menseh ontmoeten of er volgt een ontboezeming over het mooie weer, een bewijs voor de stelling, dat de mensch een natuurproduct is, zoo als ik eens oen H. B.-S.-lceriiug uit do 3 klasse hoorde zeggen. Hoe dat ook wezen mag, zeker is het, dat een mooie na zomer wat waard is en we reden hebben, om ons te overtuigen dat September ons voor een groot deel vergoedt, wat wij dit jaar ia Juli en Augustus te kort gekomen zijn. In de eerste plaats is het voordeeligVan. den zomer waren bijv. de groenten duur cn slecht en nu is er overvloed en de prijzen zijn extra-laag. Heeren- en snijboonen zijn. kaast geen geld waard. Voor goeds Holland- 6che huismoeders een aansporing om voor een goeden voorzienen kelder of zolder te zorgen. Inmaken van groenten is geen hek senwerk en voor wie deze kunst niet vor- vetrstaat, is het gemakkelijk een vraag in het „Leidsch Dagblad" te plaatsen, dan. krijgt men prompt antwoord. Het is zoo gemakkelijk 's winters uit eigen kelder te kunnen halen en voordeelig tevens. In den winter wordt het toch duur, al bracht de zomer overvloed. De houders van de volkstuintjes profibcc- tren ook van de droge, warme September maand. De laatste oogst wordt nog wel de beste. Wie de tentoonstelling van vruchten, en bloemen, ingezonden door de houders dier tuintjes dezer dagen heeft bezocht, zal er van kunnen meepraten. Het verheugt mij dat het met deze tuintjes zoo goed loopt. Ik ben er altijd een groot voorstander van ge- wees t, .vooral ook omdat ik geloof, dat men., den arbeider en zijn gezin daarmede een uitspanning bezorgt, veel beter cn veel ge zonder. dan wat men vindt in café of her berg. En als er dan bovendien nog een voor deeltje t,o behalen valt-, zooveel te beter. Daarmede wil ik niet zeggen, dat. we geen feesten en pretjes mogen hebben De mensch heeft niet alleen ontspanning, maar bij tijd en wijle ook uitspanning noo- dig. En daarom verheugt het mij te meer, dat we zoo'n prachtige Septembermaand heb ben. De meeste on af h anke lij k'hei d s fees ten zijn deze maand gevierd of zullen nog dezer dagen plaats hebben. En wie er zoo ai feest vierden, hebben het hijzonder getroffen. Het waren meest buitenfeesten cn een optocht, liefst een historische optocht maakte veelal' een der hoofdnummers van het programma uit. Lieve gunst, wat heb ik al vaak een Napoleon, denkeizer zoowel als zijn broer Lodewijk, koning van Holland, gezien en nog vaker Willem V, bij voorkeur zooals hij een eeuw geleden te Seheveningen aan wal stapte en verder nog andera grooto figu- 3?en uit den Fïansohen en na-Franschen tijd. En wat mij vooral trof, is. dat het genot, dat de menschen hadden, de toeschouwers zoowel als de deelnemers van die optochten niet afhangt van de grootheid cn de kost baarheid van den stoet, maar enkel en alleen van den geest, die er onder de menschen heerscht. Natuurlijk er zijn grenzen, die niet overschreden mogen wardenniemand ziet in een gewonen boor met een hoogen hoed op, te paard, een vorstelijk persoon, er moet wat décorum1 bij, maar de critiok, waaraan een naar de regelen der kunst op gezet ten, historischen optocht in Den Haag bloot staat, is ongetwijfeld veel scherper dan oen optocht op een bouwdorp. En wanneer het niet, zooals bij een studentenmaske rade, oiïl den optocht zelf te doen is-, maar wel om' de menschen die meedoen en dia toeschouwers zijn, een prettigen dag te be zorgen, ook dan zou ik mij niet voor zoo'n optocht willen uitslooven. Ik geloof trouwens, dat wij eigenlijk van optochten nu al zoo langzamerhand genoeg krijgen. Er moet wat anders bedacht worden. De openluchtvoorstellingen, zooals er hier en daar al werden gehouden geven er een be wijs van. Daarbij kunnen kunst en schoon heid- tot haar recht komen, omdat rustig! kan worden waargenomen en ongestoord ge noten. Laten de menschen, die voor de moeilijke en dikwijls ondankbare taak gesteld worden, volksfeesten te organiseeren, dit eens over wegen. Ook het bestuur der 3-October-Vereeniging, dat ik voor het samenstellen van een feest programma elk ja.a.r weer bewonder en be klaag tevens. Soms denk ik wel of het ma-ar niet beter ware, alleen de koraalmuziok en de uitdeeling van haring en brood ieder jaar te houden en slechts om de 5 jaar de middag- en avondfeesten. Het traditioneelo bleef dan evengoed behouden en bij een lus trumviering kon dan eens iets extra's wor den gegeven." De feestwijzer noemt ditmaal weer als hoofdmoment van den dag een optocht van een 30-%il stedelijke Vervolgingen met haar, banieren. Als mijn geheugen mij geen parten speelt, is de deelneming dezen keer geringer dan bij vroegere gelegenheden en gaat dus de liefhebberij bij de Vereenigingen zelven Cr ook al een beetje af. Een goed Leidenaar boezemt het 3-Octoberfeest toch de meeste belangstelling in. Zijn deze stedelijke ver eenigingen. al zulke goede bekenden dat deze optocht voor haar geen nieuws oplevert? En daarbij komt, dat helaas een groot deel der Leidsche bevolking er zoo weinig verstand van heeft op de rechte wijze van een optocht te genieten. In plaats van rustig langs den weg te blijven staa.n en dien stoet voorbij te laten trekken, host men voor en achter mee, en dringt zich als de politie het niet met haarde middelen verhindert, er nog tusscben. Men zou haast tot dit publiek moeten zeggen: als je niet beter oppast, krijg ja nooit weer van een optocht op 3 October te genieten, zelfs niet om de 5 jaar. [Waar wij nu echter weer 3 October naderen en al de kosten cn moeite, die de voorbe reiding met zich meebrengen, reeds gemaakt zijn, daar is het mijn oprechten wensch, dat het feest goed slagen moge. En daalrom! hoop ik allereerst, dat het heerlijk zonnig najaarsweer zich althans nog een week hand haaft. Dit is een eerste noodzakelijke voor waarde voor het welslagen van de feeste lijkheden in de buitenlucht. Verder verwacht ik, dat het Leidsche pu bliek tot welslagen zal willen medewerken door den optocht rustig gade te slaan en ordelijk te volgen. Do stoet passeert zóó veel straten, dat men volstrekt niet bevreesd behoeft te zijn, dat men geen gelegenheid zal hebben hem te zien. En dan zou ik ten slotte ieder wel op het hart willen drukken bij deze gelegenheid vooral rechts te houden. Wanneer het pu bliek zich in volle straten in twee streng gescheiden stroomingen verdeelt, dan hindert het in tegenovergestelde richting gaan niet, en de een geeft den ander geen overlast. Laat ieder zich aan deze raadgevingen houden en zoo zonder zelf iets op te offeren er toe bijdragen dat het feest van Leidens Ontzet slage, voor allen die er aan deelnemen. En mogen dat velen zijn HEOLAMES, a 40 cents per regel. 3383 17 Zooveel is zeker, dat deze zoo dikwerf voorkomende storingen meestal in 't ge heel niet in het hart zelf zetelen, doch door rottingsprocessen in den darm veroorzaakt wordenDe Saksische geleerde dr. Kuuze schrijft: Ik laat vrouwen, die jarenlang aan harden stoelgang lijden, 's ochtends en 's avonds ongeveer wijnglas natuurlijk Franz-Josef-bitterwater drinken, en wel met uitmuntend succes. Telkens treedt een verhooging van eetlust op, die in alle ge vallen met een algemeene verbetering van den toestand gepaard gaat. Verkrijgbaar in apotheken, drogisterijen cn bij mineraal waterhandelaren. Velen hebben verschrikkelijke kwellingen doorstaan ten gevolge van nier- en blaas- kwalen, waarvan zij geen hinder zouden ge had hebben, wanneer zij de Waarschuwende eerste verschijnselen niet verontachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnlijke lede maten, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude han den en voeten, blazen onder de oogen, rheu- matische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet behoorlijk verrich ten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtrecren de onzuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achter blijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als nier steen (niërkoliek) jicht, rheumatiok, water zucht, ischias, uremie (urinezuurvergifti- ging). Het heeft geen doel om de plaatselijke verschijnselen te behandelen. Werkt onmid dellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, welke recht streeks op de nieren werken en haar op wekken, versterken cn genezen. Zij herge ven aan de nieren haar oude kracht en ge zondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Krui- singa, Nieuwe Rijn 33, Reyst Krak, Steenstr. 41, en D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel.a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Ik Rugpijn Nieren-Pillen, 3A weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. 83fc2 48 Al moge aan 't einde der week de geld markt een weinigje gemakkelijker zijn ge worden, wij dansen toch nog altijd rondom 5 pCt. prolongatie. In 't buitenland neigen de rentekoersen eerder omhoog, dan om laag. Geen wonder dus, dat de fondsen- markten lusteloos gestemd blijven en er van een duurzame rijzing wel geen sprake kan zijn. In de afgeloopen week deed de Brazel Railway Company een beroep op de geldmarkt door een uitgifte van 200,000 obligatiën van 500 francs ieder, rentende 6 pCt. en aftesbaar in 10 jaren tegen pari. De prijs van uitgifte was 98i pCt. Parijsche cn 94% pCt. Amsterdamsche usance. Vol gens een communiqué aan de pers zouden den inschrijvers met „Sperre", d. i. zij, die zich verbinden in de eerste drie maan den niet te verkoopen, 100 pCt. en vrije inschrijvingen 40 pCt. toegewezen zijn. Het is mogelijk, dat dit de waarheid en niets als de waarheid is, doch gezien de uiterst geringo belangstelling, welke 't nieuwe foqds te Amsterdam ten deel viel, moeten de Parijsche, Londensche en Zwitsersche markten 't leeuwenaandeel tot dit succes hebben bijgedragen. Van de aandeelen de zer Maatschappij hebben de bezitters intus- schen al bijster weinig pleizier beleefd, zij hebben zoowel te Londen als te Parijs een groote markt, doch zijn in enkele maanden van 120 pCt. tot ongeveer 50 pCt. gedaald. Aangezien Parijs er op de hoogste koersen werd ingehaald, moet er daar dus een slor dige duit verloren worden en lijkt 't wel een beetje apocrief, dat men daar heel veel voelde voor deze obligatieleening. Plet hoort nu eenmaal tot den bon ton, om te spreken van een emissiesucces, zelfs als 't een fiasco, was 't is vaak een trucje om de verdere plaatsing te vergemakkelijken. Voorts kwam de Amsterdam Rubber Cultuur-Mij. met ruim millioen gulden nieuwe aandeelen aan de markt tegen 110 pCt. met recht van voorkeur bij de inschrijving in verhouding van 1 nieuw op 3 oude aandeelen. Ook die uitgifte vond geen onverdeeld gunstige pers. Wel heet 't doel van 't nieuwe kapitaal te zijn 't deel nemen in consignatiecontracten, die thans voor de zwakkere rubberondernemingen moeten worden gefinancierd doch aange zien de Amsterdam Rubber zelf een zuivere Cultuuronderneming is, wekt 't verwonde ring, dat zij geld vraagt voor zaken, die toch geheel buiten haar boekje gaan als rubber- producente. Zij verschaft zich dit nieuwe kapitaal op beslist onvoordcelige voorwaar den en men vraagt zich af, waarom de Maatschappij zich gaat begeven op een nieuw zakenterrein, dat natuurlijk zijn eigen aardig A risico's met zich brengt. Over het algemeen is men er weinig mede inge nomen, dat zij op een .zoo ongunstig oogen- blik, als 't huidige voor rubberondernemin gen is, een zoo groote uitbreiding geeft aan haar kapitaal, onder voorwendsel dit geld zoo goed te kunnen gebruiken voor een voor haar nieuw-genre zaken. Intusschen zal de nieuwe uitgifte wel geslikt worden, gezien 't verschil tusschen den emissieprijs en de no teering voor de oude aandeelen. De Rub- bermarkt was overigens ten prooi aan een onaangename tendenzbij nog verdere in zakking van den prijs voor 't. product zul len verscheidene zwakke Maatschappijen wel moeten liquidecren en kan dab wellicht 't keerpunt zijn in de noteering van rubber en in 't fortuin der sterkere Maatschappij. Een buitenkansje hadder de aandeelen Labouchcre Ctyens en Co's Bank, welke in nauwelijks een week tijds van circa 104 tot 120 pCt. monteerden. Aanleiding daartoe was 't bericht dat niet is tegengesproken, en dus waar is dat de Rotterdamsche Bankverceniging de meerderheid der aan deelen L. O. Bank in handen heeft gekre gen en de laatste in de eerste zal worden opgenomen, en dat wel op basis van 4 aan deelen Rotterd Bank voor 5 aandeelen L. O. Bank. De geruchten, die te dezer op zichte ter beurze liepen waren soms fantas tisch, doch zooveel schijnt wel zeker, dat de meerderheid van 't aandeélenkapitaal ver kregen werd buiten weten van de directie der L. O. Bank. Een groot gedeelte van 't aandeelenkapitaal bevond zich in handen der Berliner Handelsgesellschaft, die zich bij de oprichting der L. O. Bank bij haar interesseerde, en dit schijnt, met een ander Mock aandeelen, de meerderheid te hebben verschaft. Voor de aandeelhouders L. O. Bank is de transactie zeker niet onaardig, want de resultaten waren tot dusverre niet zeer schitterend. Verder is 't opnieuw een stap in de richting van concentratie in en kele handen van 't bankbedrijf, in navol ging van wat ten deze reeds is geschied in andere Europeesche landen. De vraag mag gesteld worden of 't niet billijk ware, dat de groote banken zieh van beurszaken onthielden, althans voor de uitvoering van orders gebruik maakten ,fvan de diensten van makelaars of Commissionnairs, instede van ook deze branche zelf uit te oefenen» Bij de tegenwoordige organisatie der Am sterdamsche beurs zal dit_ echter wel niet mogelijk zijn, omdat de banken nu eenmaal lid zijn van de Vereeniging voor den Effec tenhandel. In Engeland is 't bankbedrijf en de effectenhandel geheel gescheiden, in Frankrijk en Duitsehland eveneens, doch uit den aard der zaak concentreeren zich bij de banken toch vele effecten orders, die buiten de beurs omgaan. De Mexicaansche situatie is allesbehalve helder. Heet 't volgens sommige berichten, dat Huerta heeft toegestemd in de candida- tuur voor het Presidentschap van den te- genwoordigen Mexicaanschen gezant te Brussel, volgens andere zou dit een truc zijn om zijn eventueele keuze onmiddellijk onwettig te verklaren, daar de presidents zetel niet mag worden ingenomen door per sonen, die korter dan twee jaren te voren in diplomatieken dienst waren. Ook de brief van Senor Carranza, een der leiders van de revolutionnairen, aan de New-York He rald, waarin deze bij voorbaat den oorlog verklaart aan eiken candidaat, die zegevie rend uit de stembus te voorschijn komt, duidt nog allesbehalve op een terugkeer tot pais en Vrede. Na een vrij gevoelige daling in het begin der week, konden de aandeelen zich intusschen, naar 't heet op Zwitsersche aankoopen, weer ietwat her stellen. De Nederlandsche 2-maanden schatkist biljetten vonden eei goed onthaal en het aangeboden bedrag werd tweemalen voltee- kend: Nochtans geschiedde de toewijzing op een rentebasis van 5% pCt. per jaar, geen spotgoedkoop geld dusHet buitenland schijnt vrij aardig ingeschreven te hebben, waardoor de transactie althans niet in het vaarwater kwam van de Nederlandsche Bank. Zij was, met het ietwat duurdere geld in het buitenland, aansprakelijk voor de slappe houding der wisselkoersen. Van Cultuurondernemingen onderscheid den de Vorstenlanden zich door een zeer vaste tendenz op gunstige geruchten om trent den gang van zaken. Oliewaarden daarentegen ongeanimeerd en geneigd om af te brokkelen in koers. De Amerikaansche markt toonde in het begin der week een vast frontdoch allengs brak zich een loomere stemming baan, dio ons publiek aanleiding gaf in de meeste hoeken fonds af to geven. Vooral Koper waarden werden aan het buitenland over gedaan. Het gerucht omtrent een uitkee- ring op de aandeelen Union Pacific heeft zijn dienst gedaan, doch de uitkeering zelf is allesbehalve zeker. De Union Pacific heeft voor haar bezit van aandeelen Sout hern Pacific, nominaal groot ƒ126,650,000 ontvangen ruim 115 millioen dollars. Zij verkreeg die aandeelen indertijd door de uitgifte van obligaties en kostten haar 95 millioen dollar. Er is dus een winst gemaakt van 20 millioen dollardoch op andere be leggingen heeft zij verloren en het is dus wel zeker, dat dit bedrag niet voor verdee ling beschikbaar is, althans in zijn geheel. Zelfs ware dit zoo, dan zouden de gewone aandeelen daaruit nauwelijks 9 pCt. kun nen ontvangen. Men zal zich echter wel tweemalen bedenken, alvorens aan de ge wone aandeelen alléén een uitkeering te maken, want dat zou onmiddellijk aanlei ding geven tot een proces met de houders der preferente aandeelen, die eveneens aanspraak maken op een eventueele uitkee ring. Er zijn nog altijd aanwijzingen, dat een min of meer krachtige haussekliek in New- York pogingen in het werk stelt om een rijzing in het leven te roepen doch de om standigheden kunnen baar zeer gemakkelijk te machtig blijken om het beoogde doel te bereiken. Straks krijgen wij trouwens waar schijnlijk lagere ontvangstcijfers als gevolg van het geringere oogstvervocr in vergelij king met verleden jaar. W. Jnbileuiuzegels. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt in de „Staatsct." bekend, dat de jubileumzegels uit te geven inge volge het Kon. besluit van 23 November 1912 („Staatsblad" 353), in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kondigen datum af, aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Deze zegels zijn voor onbeperkten tijd geldig voor frankeering iD het binnen- en buitenlandsch verkeer. De oplaag is voor elke waarde bepaald op het hieronder vermelde aantal. Beeltenis. Stuks. 2-ï cent, Koning Willem I. 3,000,000 3 Koning Willem II, 1,500,000 5 Koning Willem UI, 3,000,000 10 H. M. de Koningin, 1,500,000 12.\- Koning Willem 1,500,000 20 Koning Willem II, 500,000 25 Koning Willem III, 500,000 50 H. M. de Koningin, 200,000 1 gulden Koning Willem I, 200,000 2i Koning Willem II, 100,000 5 Koning Willem III, 100,000 10 H. M. de Koningin, 100,000 Belanghebbenden, die zich zekerheid wil len verschaffen bepaalde hoeveelheden ze gels bij de uitgifte te zullen kunnen verkrij gen, worden uitgenoodigd zich vóór 20 Oc tober a.s. te wenden tot het hoofdbestuur der Posterijen en-Telegrafie te 's-Graven- hage, met een opgaaf van hetgeen zij wen- schen. Wordt van eenige soort vaa zegels meer aangevraagd dan daarvoor van de boven genoemde hoeveelheden kan worden be schikbaar gesteld, dan zullen de verlangde hoeveelheden verminderd worden. Men schrijft aan ,,De Maasbode", dat on middellijk na het verschijnen van het be richt, dat er jubileumzegels zouden worden uitgegeven, van alle kanten, vooral uit het buitenland, talrijke aanvragen zijn gekomen van opkoopers en handelaren in postzegels om verschillende series der zegels te kun nen krijgen. Uit Noorwegen, Denemarken, Duitsehland, Hongarije, enz., werden be stellingen gedaan voor een totaal van dui zenden marken. Wanneer aan al deze aan- ragen gehoor wordt gegeven, hebben op het oogenblik de opkoopers reeds voor een zeer groot deel van den voorraad beslag ge legd, zoodat het nog lang niet vaststaat, dat het publiek in elke plaats een behoorlij ke serie kan krijgen. Het blad heeft berekend de opbrengst van den verkoop van deze jubileumzegels, cn deelt mede, dat de Staat, als alles verkocht is, een voordeeltje er van zal genieten van ƒ2,882,500. Daarom wenscht het, dat eerst aan alle postkantoren de gelegenheid zal geboden worden voor particulieren om zich de volledige serie aan te schaffen en dat eerst daarna de opkoopers en de handelaars in het buitenland een beurt krijgen. Le«:erz»ken. Aed. Bond van Boekdrukkerijen. Te Arnhem werd de algemeene vergade ring gehouden van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, onder voorzitterschap van den heer Stok. In behandeling kwam de volgende motie ,,De „Nederlandsche Bond van Boek drukkerijen", in zijn algemeene vergade ring te Arnhem bijeen, bekend met het feit, dat omtrent de inrichting en het beheer der drukkerij van het Rijk, te 's-Gravcn- hage, de Algemeene Landsdrukkerij, een der grootste van Nederland, een rapport is uitgebracht door de in 1910 ingestelde officieele commissie van onderzoek vernomen hebbende, dat daarin over de techniek, do administratie en de outailage van drukkerijen zeer belangrijke gegevens en beschouwingen voorkomen, waarvan de kennis voor vele leden van den Bond van groot nut kan zijn ten hoogste verwonderd, omdat het rapport van het onderzoek naar de toestanden in een Rijks-instelling, niet werd openbaar gemaakt, hoewel het toch door den Minister van Binnenlandsche Za ken werd gelast, en wel op openlijk aan dringen van de Kamers der Staten-Gene- raalvan meening, dat de onlangs plaats gehad hebbende samenstelling eener perma nente commissie van toezicht op die Rijks instelling het vertrouwen in 'net beheer der Landsdrukkerij in den lande nog meer dan vroeger het geval was, heeft geschaad, en dat door blijvend geheim houden van dat rapport het vertrouwen geheel zal verloren gaan spreekt als vereeniging van Nederland sche staatsburgers en van vakmannen op het gebied der typografie, krachtig den wensch uit, dat alsnog aan het bedoelde rapport openbaarheid zal worden gegeven draagt aan het hoofdbestuur op, schriftelijk en zoo noodig mondeling, aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken de openbaarmaking van het rapport dringend te verzoeken, en gaat over tot de orde van den dag." Door mr. Veraart worden de- redenen ont vouwd, waarom deze motie op de agenda werd geplaatst, waarbij hij vooral duidelijk uiteenzette de belangen, die de leden van den Bond hebben bij het bestuur der Lands drukkerij. De heer Mulder (Gouda) stelt een prea labele motie voor, om de motie der Lands drukkerij van de agenda af te voeren, daar deze direct, noch indirect van belang is. Na eenig debat werd deze motie met bijna algemeene stemmen verworpen, waar na de motie, zooals deze op de -agenda stond, met algemeene stemmen op 2 na werd aangenomen. V a ii de manoeuvres. De leger commissie, onder de militairen, meer bekend onder den naam „bczuinigiuga- commissie" is zeer voldaan. In een correspondentie lezen wij Wij hebben zo vaak ontmoet in deze ma- noeuvredagen, de heeren der bezuinigings commissie. Den eersten dag te Apeldoorn; toen zaten zij te dineeren. Den tweeden dag te Lochem, ook aan het diner. En ten slotte zagen wij hen Woensdag te Almelo aan de lunch. Wij mogen van de bezuiniging dus het beste verwachten. De geest der troepen is al de dagen uit stekend geweest. De laatste dagen was men wat vermoeid, wat natuurlijk niet te ver wonderen is. De eerste opmarscli in den nacht van Zondag op Maandag en Maan dagmorgen door 4de en 2de divisie naar Deventer en Zutfen ging uitstekend Er werd zeer goed gemarcheerd, het tempo van den. marsch was uiterst vlot, en er waren wei nig of geen achterblijvers. Den tweeden dag waren de resultaten minder gunstig. Toen begonnen de vermoeienissen eok meer door te werken. Vooral de Amsterdammers van het zevende kregen het hard te verantwoor den. Zij hadden vele achterblijvers en dat is niet te verwonderen. Het zevende tooh! wordt voornamelijk gerccruteerd uit stads- menschen, die niet gewend zijn aan lange marsohen. Wanneer men in de stad nog een afstand heeft af te leggen, zijn lijn drie of' lijn negen daar met haar verlaagd tarief en haar vroegritjes. Het regiment uit Nijmegen! bijvoorbeeld hield zich gedurende, heel de» oefening voorbeeldig en had een minimum achterblijvers. De gezondheidstoestand van den troen gaf ook reden tot groote tevreden heid. Behalve eenige lijlcr3 aan built loop, deden zich geen gevallen van bcteekenis voor. De nachten en de morgens waren gedurende» heel do manoeuvre vinnig koud. Wat do in kwartiering betreft, die gaf op vele plaatsen reden tot tevredenheid Doch te Goor waren de kwartieren minder naar genoegen en lie ten zij veel te wensehen over. De genees kundige dienst liet daar zelfs eenige kwar tieren ontruimen. Eenige compagnieën infanterie waren ge kleed in de nieuwe uniform. Het spreekt vanzelf, dat de grijze kleur minder opval lend was in hot veld. Doch aan den anderen kant bleek de nieuwe uniform bij liet ge bruik to velde spoedig het fraai aanzien te verliezen "en zeer aannemelijk voor vlekken, waar toen tevergeefs de benzine op beproeft. Da beenbedekking bleek in het algemeen zeer in den smaak te vallen en een goede vca> betering tc zijn. Ook is een gunstig resultaat verkregen! met de infantcrie-mitrailkurs en de mitrail leurs met hondenbespanning, door de sol daten do „blaffende mitrailleurs" genoemd! Het bezigen van honden als trekkracht der vrij licht bewoe.gba.ro mitrailleurs is een be-: slist succes geweest en zal dan ook waar schijnlijk wel vorder doorgevoerd worden bij de infanterie-regimenten. Keukenwagens. Veel genoegen heeft men bij do manoeuVrasi beleefd van de keukenwagens. Dat was wel een aardig gezicht, die groote rijdende for nuizen midden in den troep, waar onder den rit kok en bijkok rustig aan den arbeidl waren, even gemoedelijk alsof zij in de» kazerne bezig waren de rats te bereiden. KI och ten over de voeding waren dan ook! zeldzaam. Als men zoo 's morgens langs den in marsch zijnden troop reed, dan kon men toet een zeker welbehagon de verleidelijke geuten opsnuiven, die de keukenwagens ver-r spreidden Op de begrooting van oorlog voqt het volgend jaar worden aangevraagd f 250,000 tot het aanschaffen van keuken- en vracht wagens. Wanneer dit bedrag door de volks vertegenwoordiging wordt toegestaan, zullca allo infanteric-eompa.gnieën van het veld leger van een keukenwagen worden voorziea en bovendien een gedeelte der proviandl- cn haverwagens kunnen worden bekostigd. Voeding van het leger. Naat „De Tel." verneemt, zal, met ingang van 1 Januari a.s., een geheel nieuwe rege ling betreffende de voeding worden inge voerd. Waar vroeger dc bepalingen betref fende verstrekking van brood en levensmid delen verschillend waren cn het kon gebeu ren, dat een soldaat wel recht had op levens middelen, doch niet op brood, zal dit bij de nieuwe bepalingen niït meer kunuen voor komen, aangezien het ration brood in do levensmiddelen is "begrepen. Voorts zal men het bijslagfonds afschaffen. Uit het "bedrag, dat voortaan per man en per dag 'mag worden besteed, zullen dan do kosten van alle levensmiddelen en het brood, moeten worden bestredenin plaats van', zooals nu, drie verschillende verantwoordin gen, zal men dan met één verantwoording kunnen volstaan. Arabische mouten in Noorwegen. Zooals uit Chrietiania gemeld wordt, heeft men in N.-Noorwegen nog ten Noorden van Drontheim een flinke verzameling mun ten van Arabischen oorsprong gevonden. Het zijn circa 60 zilveren geldstukken; die ge slagen moeten zijn in den tijd van Moham med, en die daar nu vanaf 900 gelegen heb ben. Duidelijk is nu het bewijs geleverd, dat de Moren, moedige kooplui als re waren, zich zelfs in het hooge Noorden waagden om hun handel uit te oefenen. Dat ze de N.- Duitecne kust frequenteerden, was bekend was Hethabn het tegenwoordige Sleeswijk niet een opslagplaats voor den Arabischen handel met het Noorden? Nog nooit was echter het vermoeden geuit, dat de Arabie ren het Noorden van Noorwegen zouden hebben bezocht. Voor historici is de vondst dus van,groot belang.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9