Leiden in den Franschen tijd. Een hoogst werkzaam middel tegen oude maagkwalen en verstopping. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Financieele meMeelmgea. Handschrift uit de jaren 1794 1813, uitgegeven door Felix Driessen, Led den, Ed. IJdo, 1913, ld. 4°, 84-blz. In zijn oïtikoi „Leiden en Omgeving in 1813" (Historisch Gedenkboek, 1813, d/Sr-de deel) maakt mi. O ver voorde onder andere bionnen ook gebruik van „het relaas van een ooggetuige, aanwezig in het gemeente archief", waaraan hij ettelijke malen ont leent. Het is dit handschrift, dat thans in druk vóór ons ligt, door Felix Driessen uitgegeven in een katoenen band met de FVanscho kleuiren, wat niet onaardig staat. Hij gaf het „geheel zooals het bestaat", waarover wij ons verheugen, want niets is verdrietiger dan telkens opte stuiten als teeken, dat een stuk werd weggelaten. Slechts betreuren wij het, dat de heer D. Ho oude schrijfwijze in de tegenwoordige heeft veranderd: dat ontneemt aan het ge schrift een eigenaardig stempel. Overigens zijn wij hem dankbaar voor wat hij ons schonk. De „ooggetuige" vertelt ons," wat hij in de jaren 17941813 heeft waar-ge komen in onze stad, op de straat, want hij was blijkbaar een lid der kleine bur gerij en van de regeeringsdaden en van wat op het groote wereldtooneel gebeurde slecht op de hoogte, zoodat hij de algemeen© maatregelen van bestuur, ook liier toegepast, niet begrijpt en zich in namen en gebeur tenissen vergist. Molitor Mol enten noemt en van G ijs bert Karei spreekt als van - „een graaf, door den prins van Oranje aange steld." Niets natuurlijker; en het as ook niet om daarover te worden ingelicht, dat wij een varhaal als dit lezen. Neen, wij nemen het (en gaarne) ter band, om to weten, hoe van de zijde dor massa (waar van zoo weinig stemmen tot ons zijn door gedrongen) de gebeurtenissen werden bezien, hoe een man uit het volk ze bekijkt en wat hij het belangrijkst acht. En dan zijn wij hier aan een goed kantoor. Deze man ver telt nuchter weg, maar niet zonder uitbeel ding, voor realisme niet bevreesd, in goed Lcidsch („die brok was te lekker voor zijn"). Hij vertelt, zonder dat zijn toon zich ooit verheft, maar nauwkeurig, cn wat hij ver telt zijn natuurlijk de dingen, die den klei nen man het nauwste raakten, de prijzen der levensmiddelen, de inkwartieringen, de armoede. Hij heeft het herhaalde malen over wat in het gereformeerde weeshuis voorviel, misschien was hij er beambte-, of woonde in de buurt. Overtuigd Oranjeman als hij blijkbaar is, richt hij aan het adres der patriotten dikwijls zeer rake opmerkingen cn brengt zijn a-necdoten vaak aardig te pas (als die van den zadelmaker Aphof op de Hoogewoerd). I-lij is naief en gelooft, dat prins Willem Y, vóór zijn vertrek, er •nog voor had gezorgd, dat Fransche plun deraars zouden gestraft worden, maar tegelijk is hij dood nuchter en ziet zeer scherp het uiterlijk vertoon. Waarvan wij een diepen indruk krijgen, dat is van de hittere ellende in onze stad, door den kleinen burger ge leden. Voor de zegeningen van het Napo leontisch bestuur konden zij maar weinig oog hebbente zwaarder- vóelden zij hot nijpend gebrek dier donkere tijden. De lezing van dit boék maakt daarom den indruk van groote treurigheid en als bij „Date Schoft Oranjehoven" sommigen leelijk uit den hand springen, of in November 1913 de bevolking zonder energie is (de regeoring nog erger!), dan mogen wij het demorali seer en do der geleden ellende wel als vei?, zachbende omstandigheid in rekening bren gen. Het gezegde moge volstaan om de lezing van dit relaas warm aan.te bevelen: wie onzer voor zijn stad. (met haar deug den en fouten) voelt, zal gaarne hootren naar wat deze eenvoudigs man, op zijn standpunt, van de ellenden van den Franschen tijd ver telt. Aan den heer Driessen herhalen wij onzen oprechten dank. Voor de taalliefhebbers geven wij de vol gende, doör ons aange teeken de, weinig ge bruikelijke woorden. Blz. 11 a-ggel, aard- appelmoat; blz. 33 rizzelen („het land was zóó vol schuld, dat het rizzelde")blz. 55 stikkelen, zich verzettenblz. 71 tapprikaan, tapper; blz. 74 kapotten, kapot maken; "blz. 75 vuijgt, gespuis. L. Knappert. Gemeenteraad van Ter-Aar. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig allo leden. Notulen na lezing goedgekeurd. Do lieer Van der Hoorn legt in handen van den Voorzitter de eeden af. Mededeelingen. a. dat door Gedeputeerde Staten onder Ivon. goedkeuring is herzien de jaarwedde van den burgemeester, den se cretaris en den ontvanger; b. een schrijven van den schoolopziener in het district Gou da, waarbij onder de aandacht is gebracht, dat de toelagen a.an de onderwijzers volgens Staatsblad" No. 331 van 1913 geheel af gezonderd is van andere helooningen, die tij ontvangen, en niet in mindering mogen tomen van hetgeen door de onderwijzers als inkomen vanwege de gemeente- en school besturen wordt ontvangen; c. een circulaire van het hoofdbestuur van den Bond van Gemeente-ambtenaren, aangevende een nadere toelichting van de op 1 October a s. in wer king tredende pensioenwet; d. dat de bouw- vereeniging „Ter-Aar" hij Kon. besluit is toegelaten als vercenigïng uitsluitend werk zaam in het belang van verbetering der '%!kshuisvesting. Vorengenoemde mededeelin- jen zijn voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt gelezen een verzoek schrift van L. Bosman en anderen om uit breiding van openingsuren van het tele- phoonkantoor te Langeraar, zoowel binnen als buiten de zomercampagne. De Voorzit ter stelt voor dit adres te renvoyeeren aan B. en Ws. tot nader advies, waartoe wordt berioten, Voorts wordt gelezen een verzoek van de Woningbouwvereeniging „Ter-Aar", cm te verleenen een voorschot van f 50,000 ter bestrijding van kosten voor den bouw van 26 arbeiderswoningen, onder overleg ging van de bescheiden daartoe betrekkelijk. Naar aanleiding van den eisch, dat vooraf de gezondheidscommissie haar goedkeuring in deze aan een en (ander moet bochten, ten einde ook het voorschot van het Kijk te kunnen verkrijgen voor de gemeente, stelt de Voorzitter voor deze goedkeuring eerst af te wachten en in een nadere vergade ring het adres in behandeling te nemen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat door B. en Ws. een conferentie heeft Maats gehad met den directeur van de gasfabriek te Alphen. Nadat eenige toelichtingen zijn verstrekt wordt gelezen een overgelegde be- rekeningsstaat der kosten, zoowel de kosten van uitga-af, alswel de baten, die de ge meente ten goede komen. Plannen volgens deze berekening zijn blijkbaar zeer goed voor uitvoering vatbaar. Het Dagelijksch Bestuur is van gevoelen een commissie uit den Raad te benoemen, die maatregelen neemt tot uit werking van plannen inzake de verlichting in de gemeente, die, zoo noodig, raadpleegt met een deskundige en alle bevoegdheid te geven, die voor de voorbereidende werkzaam heden dienstig zijn. De heer Visser bespreekt een voorstel aan het Dagelijksch Bestuur twee leden uit den Raad toe te voegen, die alsdan gezamenlijk de commissie uit maken. De Voorzitter zoowel als d-s ver gadering gaan met het voorstel accoord, waarna tot stemming wordt overgegaan. In genoemde commissie worden benoemd de heeren J. Visser en J. Hoogervorst, dio zich hun benoeming laten welgevallen. Na dere besprekingen en zoo noodig voorstellen worden door den Raad te dier zake inge wacht. Voor de eventueel te maken kosten dier commissie wordt een blanco crediet toe gestaan. Voorts komt ter sprake in hoever de ge meente haar medewerking zal verleenen tot het verkrijgen van aansluiting aan het spoor wegnet. De desbetreffende ontvangen stuk ken worden, voorgelezen en wordt medege deeld, dat deze aangelegenheid door het Dag. Bestuur is overwogen en men tot de over tuiging is gekomen, dat het in het belang der gemeente noodzakelijk is, financieelen steun te verleenen. De medewerking van do tuinbonden in do gemeente is ook zeer bevredigend, zooals uit de voorgelezen be scheiden blijkt. De heor Visser vraagt, of de zekerheid bestaat, dat bij eventneelc aansluiting pok personenvervoer zal plaats hebben, waarop een bevestigend antwoord wordt gegeven. Nadat vooriezing der stukken van den ingenieur is gedaan en nadere toelichtin gen, die met betrekking tot de aansluiting noodig zijn geweest, verstrekt zijn, komt do Voorzitter nogmaals terug op het groote belang voor deze gemeente en stelt namens B. en Ws. voor een bijdrage te verleenen van f60,000, waarvan de helft door de hon den aan de gemeente zal worden terugbe taald. Niemand overigens het woord verlangende, komt het voorstel in stemming en wordt met algemeen© stemmen aangenomen. De heer Hoogervorst betuigt zijn dank aan B. en Ws., ook namens do drie tuindershonden, voor de zorgen daaraan besteed en aan het gemeentebestuur voor het nemen van dat besluit, erkennende het groote belang voor den tuinbouw, indien de aansluiting tot stand komt en tot grondslag ligt aan den verderen bloei der gemeente. Niets meer to behandelen zijnde en nie- ma.nd meer het woord verlangende, wordt do vergadering g-cslotcn. ItUULAltlËS, 8368 33 40 Cent per regel. De snelle en zekere uitwerkingen die met Stomoxygen verkregen worde®, maakten het wijd en zijd tot een gezocht huismiddel. Stomoxygen is een volkomen gevaarloos zuurstof-preparaat cn is in ieder apotheek te verkrijgen. Men neemt het beste driemaal daags, en wel iederen keer één of twee ta*- bletten tuaschen de maaltijden. De uitwer king bij ontstemming van de maag, verstop ping van de maag, verstopping en de vele kwalen, die het gevolg daarvan zijn, zijn werkelijk schitterend. Het zuur in den maag verdwijnt, men heeft geen hartkloppingen meer Pijnen in de lever en in de nieren, evenals In den rug treden niet meer op. De zenuw-en worden gesterkt. Stomoxygen wordt door vele dokters van aanzien voorge schreven, omdat d e zuurstof, die het bevat 7n werking teweegbrengt, die men wel niet gunstiger kan waarnemen. Het Is algemeen bekend, dat zuurstof de lucht verbetert; zij zuivert en sterkt ook de maag en de nieren en doodt de kiemen, die vaak de oorzaken van zware ziekten zijn. Iedere Apotheker en Drogist verkoopt Stomoxygen, of, indien liij het niet zou hebben, kan hij het versohaf fen. Een proef zal iedereen van de uitmun tendheid van dit preparaat overtuigen. (Knip dit uit Een kordate vrouw. De ge zusters De Jong, die een winkel hebben in de Spanjaardstraat te Rotterdam hadden gemerkt, dat uit haar zaak twee flesschen port ontvreemd waren en zij waren tevens tot cle ontdekking gekomen, dat de diefstal had plaats gehad tijdens het schaftuur op een nabijzijnde fabriek. Op vermoeden, dat de dieven hun bezoek zouden herhalen, hielden zij een oog in het zeil. Een der zusters stelde zich verdekt op in de kamers achter den winkel en de an dere zuster in den kelder onder het win kelhuis. En ziet, de moeite bleef niet onbe loond, want werkelijk kwamen twee insluip- dieven binnen, doch toen de zusters onmid dellijk uit haar schuilhoeken te voorschijn kwamen, kozen de dieven het hazenpad, met medeneming van eenig tabletten cho colade. Een der gezusters zette de dieven achter na en slaagde er in, om in de Bingleystraat (Boschpolder) een hunner te achterhalen en vast te grijpen. Wel deed de man pogingen, om zich los te rukken, doch de kordate vrouw hield hem bij zijn kraag cn bleef hem vasthouden. Tevergeefs riep de vrouw de hulp in van een aantal omstanders, w. o. eenige glazenwasschersgeen van dezen had den moed haar te liulp te komen of de politie te waarschuwen. Daarop bracht mej. Dc Jong haar arres tant terug naar het winkelhuis in de Span jaardstraat cn hield hem on bedwang, tot dat de politie kwam opdagen. De arrestant werd nu meegenomen naar 't politiebureau aan de Aelbrechtskolk, alwaar hij bleek te zijn de 22-jarige J. V/. W., terwijl later aangehouden werd de medeplichtige, de 19- jarige A. A. F. Beiden waren sedert eenige dagen werkzaam in de fabriek van Wilton, aan den West-Kousdijk. Men meldt uit Amsterdam dat door een tweetal rechercheurs een persoon is aangehouden, die in gezelschap van een gelijkwaardig individu op de Prinsengracht bij de Leliegracht bezig was een baal ta bak te stelen uit een kelder. De gearres teerde werd in het bezit bevonden van verschillende inbrekerswerktuigen en is reeds meermalen met de politie en justitie in aanraking geweest. Ook zijn metgezel is een bij de justitie ongunstig bekend persoon. De gearresteerde is een rijwiel handelaar en wordt verdacht schuldig te zijn aan verschillende der in den laatsten tijd alhier gepleegde inbraken. Woensdagavond werd te 1J m u i- clen de 6-jarige jongen Vastenhouw nabij het station te IJmuiden door een zandwa- gen van de Hollandsche Spoor overreden. Gisteren is de jongen aan de bekomen kneuzingen overleden. Woensdagmorgen kreeg een troep Zigeuners op den weg van Varsse- veld naar Aalten oneenigheid met een tol baas, daar zij de tolgelden niet wilden betalen. De tolbaas kreeg hulp, en de par tijen geraakten slaags, waarbij van weers kanten van sabels en zeisen gebruik werd gemaakt, en enkelen werden gewond. De Zigeuners namen daarop de vlucht. De burgemeester van Wisch waarschuwde den burgemeester van Aalten en zette de Zigeuners zelf ook na met enkele politie beambten. De Aaltensche politie wist het troepje te vatten, juist vóór de Duitsche grens. De Zigeuners werden, na gehouden onderzoek, onder sterk polifciegeleide naar Varsseveld teruggebracht. Te Brussel is op schitterende wijze het vijftigjarig jubileum van dc Socié- té Solvay et Cie gevierd. Den heer Ernest Solvay, den bekenden uitvinder, die tevens den dag herdacht, dat hij vijftig jaar ge leden in het huwelijk trad, wercl in de ge bouwen der maatschappij een geweldige ovatie gebracht. Niet minder dan zestien redevoeringen werden door bekende ge leerden uit verschillende landen gehouden, waarin den heer Solvay uitbundige lof werd gebracht voor hetgeen hij door zijn energie en werkkracht tot stand had ge bracht. Ter gelegenheid van dit dubbel ju bileum heeft de heer Solvay aan de univer siteit van Parijs een bedrag van 500,000 francs geschonken. De universiteit van Nan cy ontving een bedrag van 300,000 francs, ten behoeve van een leerstoel in de elec- tro-techniek. Het bureau van Weldadigheid van Dombasle ontving eveneens een gift van 300,000 francs. De Duitsche Solvay-Wer- ke A. G. heeft voor haar arbeiders een pen sioenfonds met een kapitaal van 34 millioen mark opgericht. In de schacht Hercyria bij Vie- nenburg is de kabel van een ophaalbak, waarin twaalf mijnwerkers zaten, gebro ken. Door den val zijn vier mijnwerkers ge dood, de overige acht zwaar gewond. B ij Ne w-Y ork zijn twee electri- sche treinen op elkaar geloopen. Drie pas sagiers zijn door den schok gedood en meer dan vijftig gewond. Een wisselwachter, aan wiens schuld de botsing te wijten was, is gevangen genomen. Te Bloomington, in den Ameri- kaanschen staat Indiana, heeft een werk man zichzelf, zijn vrouw en een zijner kinde ren op vreeselijke wijze van het leven be roofd. Ontmoedigd en gedemoraliseerd, om dat hij geen werk kon vinden, verschafte do man zich twee dynamietpatronen, bevestig de er één aan zijn gordel en legde zich met zijn vrouw en een zijner dochtertjes op bed, waarna hij de lont aanstak. De ontploffing die nu volgde, was zoo hevig, dat het gehee- le huis instortte. Van den arbeider en zijn dochtertje werden slechts de verstrooide ledematen teruggevonden. De vrouw was zoo ontzettend toegetakeld, dat er niet de minste hoop bestond haar in het leven te houden, terwijl twee andere dochtertjes van den zelfmoordenaar, die in eer» aan grenzend vertrek sliepen, eveneens doode- lijk gewond werden. Dr. H. Broyles, senator van Aberdeen, en een rijk houtkooper, Hen dricks genaamd, uit Selmer, in Tennesee, doodden elkaar bij Green>vood Springs in een duel, dat slechts enkele oogenblikken duurde. Béide mannen, die reeds ruim een jaar in vijandschap leefden, ontmoetten el kander bij toeval op bovengenoemde plek cn een woordenwisseling ontstond. Zij ver spilden echter geen tijd met woorden. Hen dricks bracht zijn hand naar zijn pistool holster, doch Broyles, die dit bemerkte, riep: „Gij zijt niet vlug genoeg!" en met een korte zwaai doorkliefde zijn bijl, waar mede hij gewapend was, de lucht. Het staal zonk tot het handvat in het hoofd van zijn tegenstander. Ofschoon men mag aannemen, dat iemand, die een dergelijke wonde ont vangt, niet meer in staat is te denken, vuurde Hendricks, terwijl liij neerstortte, zijn revolver af en trof Broyles in het hart. Beide vielen gelijktijdig dood ter aarde. Broyles was doctor in de medicijnen en laat, evenals Hendricks, een vrouw en kinderen achter. Uit Tokio wordt de volgende sensationeele geschiedenis gemeldIn No vember van het jaar 1909 werd Tokio door een vijfvoudige moord in opschudding ge bracht. In het Schiba-district werden de vrouw van een kapitein, Kuba genaamd, haar drie kinderen en een jong dienstmeisje vermoord gevonden. .Mie nasporingen der politie bleven vruchteloos en in November van het vorige jaar werd tot ontzetting der buren in dezelMe straat wederom een moord bedreven, thana een drievoudige. De slachtoffers waren de pottenbakker Orawa, zijn vrouw en een leerling. Ook nu slaagde de politie er niet-in den moordenaar te achterhalen, wat ten gevolge had, dat een scherpe critiek op de activiteit der politie werd uitgeoefend. Deze bleef echter onver moeid haar nasporingsarbeid voortzetten en is er dan ook in geslaagd den dader te ontdekken. Zijn naam is Aranchi. Toen hij zijn eersten moord bedreef, was hij zeven tien jaar oud. Een kleedingstuk dat hij stal en verpande, bracht do politie op zijn spoor. Nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd van den drievoudigen moord, bracht men er hem eveneens toe, ook een bekentenis af te leggen inzake den vijfvou- digen moord in 1909. Doel van den moord was diefstal geweest, maar de moordenaar was door een gerucht gestoord en gevlucht. Onlangs heeft een agent van politie in een aanval van jalouzie acht personen ver moord. In al deze gevallen blijkt het, dat de moordenaars door een zekeren moord lust aangegrepen waren, waardoor zij zelfs zeer jeugdige kinderen niet spaarden. In den loop deT jaren zijn 'n groot aantal van dergelijke moorden bedreven, terwijl gedu rende dezen zomer moorden en zelfmoorden bijna dagelijks voorkwamen. De Weensche correspondent van de „N. R. Ct." heeft onlangs het een en ander gemeld over een onbekend roof dier, dat in Stiermarken onder het vee huishield en voorloopig boerenschrik werd genoemd. We hebben, zooals men zich zal herinneren, dit bericht uit voornoemd blad overgenomen. Honderden jagers, gesteund door soldaten, waren er op uitgetrokken om het ondier te schieten. Een telefoonnet was over het verontruste gebied gespreid, opdat de onderscheiden groepen jagers in onderling contact zouden kunnen blijven. Die jacht nu heeft, naar wij lezen, geen succes gehad. Men heeft te doen met een uitgestrekt terrein van wel 1000 vierk. K.M., dat bergachtig en dichtbegroeid is, diepe ravijnen doorsnijden het, die tallooze schuilplaatsen voor wild geven. Want uit de sporen, de wijze waarop het vee is ver scheurd en de gevonden uitwerpselen van het roofgedierte hebben de mannen van het vak, waaronder de leeuwenjager Bron- sart von Schellendorf, opgemaakt, dat men niet met één, maar met verscheiden Toof- dieren te doen heeft, behóorende tot twee groepen, en wel de hondachtige (wolven en hyena's) en de katachtige (een leeuwin met haar welpen). Zij moeten nit een beestenspel zijn ont snapt. Van een beestenspel, waar men die dieren dan toch zon moeten missen, leest men echter niets. De roofdieren verscheuren niet alleen uit honger, maar ook om hun bloeddorst te bevredigen, wat hieruit blijkt, dat zij meer dieren verscheuren, dan zij kunnen opeten. Zoo werden op een weide gedurende één nacht 26 schapen, alle aan den hals, dood gebeten. Het roofgedierte besluipt des nachts het slapend vee en bespringt het van vlak bij. Van een rund had een roofdier de rugge- graat uitgebeten, de sporen der klauwen van de voorpooten waren aan den hals, die van de achterpooten in de lendenen duide lijk zichtbaar. Een en ander was een dui delijk blijk dat men met een leeuw te doen bad. Een anderen keer vrat het roofdier van een rund een stuk af van ongeveer 35 K.G. en sprong er mee over een aantal tuinmu ren heen, waarvan eenige twee meter hoog waren. De bevolking in de geteisterede streek verkeert in stijgende onrust, daar zij vreest, dat als het vee uit de weide is gehaald, het roofgedierte tot menschelijke woon plaatsen zijn tochten zal uitstrekken. Men durft de kinderen niet meer naar afgele gen scholen sturen. Sinds eenige dagen ver mist men een gendarme uit Graz en men vreest, dat hij door de beesten verslon den is. NT EU W KOOP. Bevallen: N. Tijsterman geb. Veibruige D. W. de Jong g-b. De VosZ. Overleden: M. E. Blom, wed. van S. Ver meulen, 75 j. OUDSHOORN. Bevallen: P. v. d. Heijden gïb. Geerlof D. E. van Middelkooo geb. Ue WitD. Gehuwd:B. Verwaal en YV. den Hertog 20 j. TER-AAR. Bevallen: A. C. Verboom geb. Kesting D. H. M. Doppen g^b. Valentijn Z. Overleden: G. C. Wildenburg D. 6 m. J. Vuijk 91 j. WOUBRUGGE. Bevallen: G. A. Bont geb. Akerboom L>. A C. van Rijn geb Buitenhuis D. ZWAMMERDAM. Bevallen: C. E. van Niekerk geb. Prins Z. M. Slappendel geb. Kloosterziel D. l)e GBitflekkiiig van den Grooten ot Stillen Oceaan, £5 Sept. 1513. Vasco Nunez de Balboa, een vurig Span jaard, geboren te Xerez de les Gaballeros in het jaar 1475, die na een jeugd van roe- kelooze verkwisting door een groot aantal schuldeisehers vervolgd werd, trachtte in de Nieuwe Wereld zijn vermogen te herwin nen. Niet in staat, een overtocht naar het pas-ontdekte Amerika te bekostigen, sloop hij heimelijk aan boord van het schip van Enciso, die een expeditie naar het vaste land.van Midden-Amerika zou ondernemen. Het plotseling verschiinen van den „blin den" passagier, toen het schip reeds in volle zee was, verraste den kapitein nu juist niet bijzonder aangenaam. Enciso ver wachtte groote moeilijkheden met den Gou verneur van Haïti, omdat hij het vervoe ren van personen, die door schuldeisehers vervolgd werden, verboden had. De over weging echter, dat men in den flinkge- bouwden, kloeken jongeman een zeer te waardeeren kracht bezat in den strijd tegen de Indianen, deed hem eindelijk met Bal boa's tegenwoordigheid genoegen nemen. Balboa, de intellectueel, de aristocraat van het bloed, kon echter niet nalaten, zijn in vloed van meerdere op het scheepsvolk te doen gelden. Hij wist hem mït zijn verha len te boeien, en toen hij het waagde, Enciso af te zetten, en zichzelf het „president schap" van den scheepsstaat aan te bieden, ontving hij den steun van alle „ondetAa- nen". Enciso dwong men eenvoudig tot te rugkeer. Dit was de eerste van een lange rij autoritaire handelingen. De Spaankihe nederzetting Maria- del Antigua, die op haar oorspronkelijke plaats niet leven en tieren kon, verplaatste hij naar de monding van de Darien. hoewel dit gebied reedt verleend was aan den Spanjaard Nicuesa< Toen deze van een expeditie naar de bin nenlanden terugkeerde, maakte Balboa er zich niets uit, Nicuesa naar Europa te zen den. Met z'n handje vol scheepsvolk wist hij schrik en ontzetting te brengen onder de Indianen. Een paar bloedhonden ver leenden hierbij goede diensten. Eeuwen lang hebben er onder dc Indianen nog ver dichte verhalen de ronde gedaan omtrent de vreeselijke roof- en bloedzucht dezer die re^ Met vaste hand werd de Spaanscht heerschappij in deze streken uitgebreid. Toch was er nog een werelddaad noodig, om Balboa te behoeden voor een gerechte straf voor de manier, waarop hij Enciso en Ni cuesa had behandeld. Een vingerwijzing voor een dergelijke daad ontving hij in veT- halen over een goudland, dat aan een zui delijk gelegen zee moest liggen. Den eersten September 1513 brak Bal boa op, van de kust van dc monding van de Dariën. Aanvankelijk marcheerde men langs de Atlantische kust noordwestwaarts, en sloeg men later landwaarts in. Men was nu slechts een 9 mijl van den Grooten Oceaan verwijderd, terwijl het gebergte zich niez hooger dan tot 700 M. verhief, doch heb ondoordrongen oerwoud, waar men zich het hout moest weghakken, om een weg ta banen, hield de expeditie weken lang ge vangen. Bovendien ondervond men veel laat van de vijandige houding der Indianen» Balboa had eindelijk 25 September geteld, toen de gidsen meldden, dat achter de be- Teikte berghelling zich de zee uitstrekte. In volle vaart ging het toen den berg op. Elk wilde de eerste zijn. Eindelijk boven en ill het gezicht van de wijde, wijde zeevlakte kwam Balboa, de geweldenaar, zoo ondev den indruk, dat hij de knie boog en een dankgebed ter eere van zijn God uitsprak. Toen wenkte hij de zijnen, en ook deze ruwe kerels werden door den grootschen aanblik zoo ontroerd en aangegrepen, dat zij nede rig en klein neerbogen en dankten. Jui chend aanvaardde men daarna den terug tocht. Den 29sten September keerde Bal boa weer terug, om met wapperende vanen in naam des Spaanschen konings van alle omliggende landen bezit te nemen. De zee noemde Balboa Zuidzee. Ontstemd over de behandeling, die Ni cuesa had moeten ondervinden, werd Pe- drarias de Avila benoemd tot stadhouder van de door Balboa veroverde gebieden. Wel werd Balboa vice-gouverneur, maar do Avila loerde op een gelegenheid, Balboa to laten vallen. In 1516 werd de geniale ont dekkingsreizigers na een gefingeerd proces onthoofd. Volgens liet Weekblad van de Com- mlssiebank te Amsterdam, zijn in de ■wiek, geëindigd 23 Sept., door tus- solienkomst dier Bank verhandeld de navolgende incourante en minder cou rante fondsen: Aand. Administratiekantoor van Gemeen schappelijke fondsen Mrs, Van Vierssen Trip en Feitli .115 pct. Aand. Algemoene Waarborg-MaatschappjJ (Hypotheekbank voor Nederland) .130 Aand Assurantie-Maatschappij De Rijn (10 pCL gestort) 95 4 pCt. Obl. Bouw-MaatschappiJ lot liet ver kregen van Eigen Woningen 90 pCt Obl. Gemeente Arnhem floening 1909) 837$ Aand. Maatschappij tot exploitatie Y&n Graan silo's en Pakhulzon 60 Aand. Maison Ledeboer voorheen Ledeboor ft Go. 100 Aand. Nederlandsch-Indische Gul tuur-Manisch. -10 Aand Nederlandscho fabriek van Werktuigen en Spoorwegmatoriöel(kl coup.y 106 Aand Noderlandsche Horvorzekering-Maatsch. 93 Aand. Noord OostorLocaaispoorwog-JJaalsch. 105 j Aand. Proanger Koffiecultuur-Maatschappij Tjiharoes Rahajoe .50 Aand. Ramocnia Cultuur-Maatschappij 220 Aaud. Residentie Hypotheekbank (10 pCt. gestort) 95 Aand.Maatsch van Assurar.tio,Disconteering en Belecning der Stad Rotterdam 92 w Aand. Mijnbouw Maatschappij Salida 7n_73 4'7ï pCt. Obl. Maatsch. tot exploitatie vnn RhoinischeKohlonsaure Weifco 75 8 M pCt Obl. Vereoniging tot Land vei betering te Dordrecht 75 2pCt Obl. Waterschap Groot Mijdrecht. 50 n 4^4 pCt. Obl Ijzergieterij en Emaiileerfabriek Vulcaansoord" voorheen von Raesfeld de Both ft Co. .83 4 pCt. aand Zekeiheidsfonds der Onderlinge Leveusveizokoring-Maatsch. van Eigon Hulp 75 J Oprlchtersbewijzen Holland Canada Hypo theekbank F 180 Oprichteisbewijzon Holland La Plata Hypo theekbank P 270 Oprichtorsbewljzon Holland "Washington Hypotheekbank F 110 Oprlchtersbe wij zen Javasche Bosch Exploitatie» Maatschappij .F 533-5-15 —550 Oprichtersbowijzen Levensverzekering-Maat schappij Arnhem F 76 Oprichtorsbewijzen Nederlandsch Indische Cultuur Maatschappij F Winstbewijzen Hollandsche Cacao- en Chocolade fabrieken vjh BoD9dorp Co. 85 J Bewijzen van Deelger.- Nederlandsch Amori- kaansche Stoomvaart Maatsch. F 920 Bewezen van Deolger Spiegel- en Lijsten- fabriek de Atlae F 6 Volgestorto polissen Eerste Nederlandse))© Maatschappij van Verzekering van Risico In Loterijen F 42 Het grootste hotel ter wereld. Zou het mogelijk zijn, dat het grootste hotel ter wereld ergens elders gevestigd was dan te New-York? Neen, nietwaar. De Yankees genieten ook op het gebied van hotelwezen de eer van een record te slaan. Op het Times Square zal zich over eenigen tijd grootsch en indrukwekkend het groot ste tehuis voor kapitalistische dakloozen verheffen. Het bevat niet minder dan 1800 kamers, die verdeeld zijn over 24 verdie pingen. De grond alleen kost 9 millioen gld. en de bouw is aangenomen tegen 30 millioen. De teekeningen zijn tot in de kleinste bijzonderheden afgewerkt, en met den bouw zet men spoed. Oudejaarsavond 1914 moet het gebouw plechtig geopend worden.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6