Tj. MARJÉE, Uischmarkt 2®, hoek Koornbrugsteeg, Hodelhoedeu en ionfeamtés voor liet Winterseizoen. Th. G. DEN OUDEN, 3-Oclober-Vereenioing. een nette Inboedel, Pietsrskerkgracht 2a. Stooinhootmaatscliiippij „CARSJESS". Croote Internationale Harddraverij (Handicap] Ho. 16438. LE1DSGH BASBLÜ.D, Dmsdagf 23 September. Tweede Blad. Anno 1912, Buitenlandseh Overzicht. Uit da Rechtzaal. bericht de ONTVANGST der sno eo Notarishuis a/d. SurcM, Rijwielhandel „MERCURIUS". Simplex- en Vierkleur-Rgwielen en Motorrijwielen. lste kl. Verhuur- en Separatie-Inrichting, Dag- en Nachtdiensten. LEIDEN-AMSTERDAM V.V. Uiterst billijke tarieven. Goederen worden afgehaald. TE KOOF: te HILLEGrOM, IVationale Kingrijderij, Commanditaire Vennootschap, IjEIDEKT, ApottLeliersdij k. 4. Bank- en Commassiezaak. Wat is er toch veel te doen geweest over de rede van den Griekschen ko ning. De man mocht willen, dat hij tegen over zijn zwager zijn mond maar had gehou den. Wel zijn de Fransche bladen iets ge kalmeerd, maar toch oordeelen ze dat de koning zijn redevoering in Parijs een beetje scherper had moeten omlijnen. Ket schijnt dat het met die redevoeringen •jQ Berlijn eenigszins "zonderling toegegaan is. De „Temps" deelt daaromtrent ten min ste een en ander mee, wat het ontvangen heeft van zijn correspondent in Duitsch- rjand's hoofdstad. Toen de keizer zijn gast van het station had afgehaald, bracht hij hem dadelijk naar de Yorstenzaal in het paleis en hield daar uitsluitend in het bijzijn van officieren noch minister Jagow, noch de Grieksche gezant waren aanwezig de bekende toe spraak. De koning moest er voor de vuist weg op antwoorden. Den volgenden Zondag liet men 1 em den tekst van 's keizers toespraak zien cd een verslag, dat men van zijn antwoord ge maakt bad. De koning liep het vluchtig door en bevestigde dat dit ongeveer weer gaf wat hij gezegd had, meenende dat hot bestemd was voor het archief van het kei zerlijke huis ter herinnering aan de over-, handiging van den maarschalksstaf en niet vermoedende dat het ppenbaar gemaakt zou worden. Den volgenden dag blonden de twee toespraken in de krantenhet hof, en niet de staatssecretaris van buiten!and- sche zaken, had ze aan de pers toegezonden. De minister zelf kreeg er pas kennis van uit de bladen. Als dat de waarheid is, mag men zich ;-aan het Duitsche hof wel gelukwensêhen met het. kiesheidsgevoel dat jegens gasten in acht wordt genomen. Deze daad is alleen verklaarbaar, wan neer men ze beschouwt als een politieken zet tegenover Frankrijk. In Duitschland kampt men nog 6teeds met v 1 e e s c h-nood. De prijzen zijn enorm hoog en de gemeente-besturen willen al het mogelijke doen om verbetering te brengen. Maar daarbij ontbreekt het aan 'den steun van de regeering, die in deze geheel aan den leiband der agrariërs loopt, en die zich zelfs niet ontziet op andere landen een blaam te werpen, die ze niet Verdienen. Het stadsbestuur van Karlsruhe had ver zocht de grenzen voor Nederlandsch slacht vee open te stellen, De minister weigert. En op welken grond? Men zou dan de veeziekten uit Nederland binnen halen en bovendien zou de toestand niet verbeteren. Dat laatste zal zijn excellentie moeilijk kunnen bewijzen, maar het eerste is een leelijke leugen. Het is bij onze oostelijke jmren zoo wat gewoonte om te schetteren over onze veeziekten, maar ze doen dit in strijd met de werkelijkheid. Het gemeentebestuur van Karlsruhe laat 'het er niet bij zitten. Het plaatst zich op het standpunt, dat volgens de jongste of- ficieele mededeelingen over de veeziekten in Nederland, het gevaar voor over brenging van de ziekte uit Ne derland, bij inachtneming van de noodigc voorzorgsmaatregelen, zoo goed als buitengesloten is, dat na de opgedane ervaringen een vermindering van de vleeschprijzen door het invoeren van levend ree uit Nederland met groote waarschijn lijkheid te wachten is, wat bij het invoe ren van vleesch uit het buitenland niet het geval is, en dat, zoo op de aangegeven wijze geen hulp wordt verleend, met groote zekerheid een nog hoogere stijging van de .vleeschprijzen kan worden voorzien. Op grond daarvan besloot het gemeente bestuur van Karlsruhe het bestuur van den Duitschen Stedendag om verdere stappen te doen, tot openstelling der grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee in Duitschland. Er is in Pruisen een bepaling uitgevaar digd, die doet zien dat daar alle bur gers niet ge lij k z ij n voor de wet. Daar mag in een bijeenkomst ieder bui tenlander het woord voeren, behalve als hij socialist is. Wee degene, die dit verbod overtreedt, hij zal direct over de grens wor den verwijderd. Er is nu voorgoed één eind gemaakt aan het optreden van bui- ténlandsche socialisten. Op een congres zal dus bijv. Troelstra geèn rede meer kunnen houden, hij noch iemand anders van be- teekenis uit die internationale beweging. Tot nu toe mocht geen andere taal dan Duitsch worden gesproken en kan soms een onderwerp de oorzaak zijn tot verbod. Yan algemeenheid was tenminste geen sprake. Nu is dat anders. Zou de Pruisi sche regeering soms geen propaganda voor het socialisme gaan maken Een dergelijk verbod heeft doorgaans een averechtsche uitwerking. Do wetten van Bismarck zijn toch ook minder goed bevallen. Te Kopenhagen, is oen boekje verschenen onder den titel „Donemarkcn's onder gang do waarheid betreffende Noord- Sleeswijk," dat onder de Denen pijnlijk opzien heeft gebaard. Het is geschreven door een Deen,- dio zich H. Hollo noemt. Hij kracht te betoogen, dat Denemarken, wil het niet een wissen ondergang tegemoet gaan, stap pen moet doen om onder de Duitsche bonds staten opgenomen te worden. Geschiedt dit, dan zou Denemarken een gelukkige toekomst .tegemoet gaan en_ zou tegelijkertijd de Noord-Sleeswiiksche quaéstie opgelost zijn. Er is echter één bezwaar en wet, dat het Deensche koningshuis zou móeten aftreden. Maar dat behoeft-, volgens den schrijver, niet te zwaar te wegen, daar de koning, ge zien do groote voordeden, die Denemarken zou hebben, wanneer het een Duitecho honds, staat werd, zeker wel geneigd zou zijn om afstand te doen, wat hem niót a.l te moeilijk zou vallen, daar hij nauw verwant is met den Duitschen keizer. De mogelijkheid blijft ech ter bestaan, dat do koning van Denemarken als bondsvorst, op dezelfde wijze als de ko ningen van Beieren, Saksen en Wurtemberg iu den bond wordt opgenomen. Dan heeft do schrijver het ook nog over het taalverscliil, maar niettegenstaande dit vindt hij zijn plannen zoo prachtig dat hij alvast maar een Deensoh-Duitsch verbond in elkaar wil zetten. Dat vindt hij een mooicn overgang. De plannetjes vindon in Duitsch land niet veel' waardeering, maar in Dene marken moet men er absoluut niets van heb ben. De grootere vrijheid in dat land wil men niet prijs geven voor de stramme disci pline in Duitschland. Van een bevordering der oeconomische belangen op deze voorwaar den is--men niet-gediend. Er is onder onze zuidelijke buren veel strijd. Y 1 a m i n g a n t e n cn Walen staan scherp tegenover elkaar en hoe de verhouding is, kan men nagaan uit een stukje in Volksbelang". Daarin schrijft iemand over een tocht door de provincie Luik, waarop hij zeer genoot-, doch „waar een donker wolkje mijn zonnige geestdrift benevelde, toen ik te Verviers aankwam en daar voor het eerst bemerkte dat wer kelijk gisting bestaat onder de bevolking aangaande de taalquaestie. Dat deze quaes- tie de menschen wel diep in het hart schokt, zou ik wel betwijfelen, maar stel lig is het, dat op schandelijke en schade lijke wijze de gocdgeloovigheid en het ont vlambare Waalsch karakter worden uitge buit. Het volk is als een kind. Het nieuwe trekt bijzonder aan. Behendige kooplieden vinden in de verspreiding van den Waal- schen haan een aardig winstbronnetje. Ik zie zekere herbergiers in volkrijke straten stoutweg een groote gele vlag met den rooden haan uithangen om volk te lokken. Winkeliers aarzelen niet een deel van de uitstalling te ruimen om het vol te stop pen met de nieuwste liederen, waarin het Walenland wordt verheerlijkt en de Vla ming gehoond. Do vensters zijn één gele kleur met roode vlekken. In de bazars staan verschillende bakken volgestopt met Waalsche vlaggetjestot bij de juweliers liggen, naast-al het kostbaars, kleine-gele knopjes met den Haan als merk, tégen 0.10 f-r. verkrijgbaar. Een echte overrompe ling, die mo des te meer verwonderde, daar ik te Luik geen spoor daarvan' had aangetroffen. Verleden Zondag op den weg naar de Gileppe had nagenoeg elke fiets een Waalsch teeken en werd die vlag tot dicht bij den voet van den reuzenmuur te koop aangeboden. De uitlegging van die locale uitbarsting van Waalsche vader landslief de", meen ik te vinden in de ru moerige propaganda van „le Comité de défense", die aldus een meeting voorbe reidt; deze wordt a.s. Zondag 28 Septem ber te Verviers gehouden". -De schrijver wil dan een actie om te waarschuwen tegen valsche voorstellingen en overdrijving. Zou 't niet beter zijn de zaak niet ver der op de spits te drijven? In Dublin is 't geweldig woelig geweest. Daar hielden 10.000 stakers een betooging onder geleide van politie. Gedurende eeni- gen tijd trok de troep zipgend en joelend door de straten, zonder dat er iets bijzon- dors goheurde. In de'Grafton-straat echter, waar een aantal tramwagens ten gevolge van de drukte moesten stilstaan, begon het spektakel. Eerst vloog nu en dan een en kele steen tegen de ruiten van de wagens, na eenigen tijd echter regende hot steenen op de arme trambeambten en de p o 1 i ti e. Deze was machteloos tegen den woesten troep, die zich blijkbaar van te voren goed van projectielen voorzien had', want het bombardement bleef maar auihoudc i. Op een gegeven oogjenblik echter zotte de stoet zioh opnieuw in beweging, de politie weder achterop, maar deze werd nu door gepeupel uit de zijstraten aangeval len. Steenen en fleas-chen vlogen bij massa's door de lucht, menige politieagent werd bloedig gewond. Er kwam versterking van de openbare macht, bereden en onbereden agenten, er worden herhaaldelijk charges gemaakt, de menigte werd telkens uiteen geslagen, verzamelde zioh dan echter na kor ten tijd weder op verschillende plaatsen, tot de politie er eindelijk in sla-agde de stra ten schoon te vegen. Eenenveertig personen, agenten en stakers, 'Varen intusschen, ern stig gewond, naar het ziekenhuis gebracht. Uit Rusland komt nog bericht dat de s t a- kingop de petroleum velden aan de Kaspische Zee geëindigdis. Knutonserccht to ljei<leii« (Vervolg). Corn BI. had op Zondagavond, 27 Juli, met een grooten houten bal geworpen te gen de deur van ,de schuur yan J an Krom hout, waardoor er eenige ruiten waren stuk gegooid. Beklaagde bekende. Hij had het zoo'n aarigen voetbal gevonden en daarom er op goed geluk mee gegooid, volstrekt niet met het doel om baldadig te zijn. Hij had de ruiten betaald tot een bedrag van f2.40. Als getuigen werden gehoord Joh. Kromhout en Jan Hogewoning, die met beklaagde dien avond hadden geloopen. De ambtenaar merkte op dat de jongens van Rijnsburg herhaaldelijk baldadigheid ple gen, waarover de burgemeester dier ge meente heeft geklaagd. Daarom vroeg hij f 15 of 3 dagen. Beklaagde zeide dat het volstrekt geen baldadigheid bij hem is geweest. Abram Jacob B., te Oegstgeest, werd opgeroepen om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij een hond, die onder een kar liep, op vreeselijke wijze heeft mishan deld. Beklaagde was niet verschenen, doch de getuigen Th. Schreuder uit Warmond cn J. yan Bergen en Henegouwen, uit Oegstgeest, deden over deze mishandeling een treurig boekje pen. Het beest werd geslagen, getrapt en geschopt, zoodat het bloed uit den neus spoot. Eisch f 10 of 3 dagen. Samuel van der M. en Gerrit v. d. JE., zandschippers te Oegstgeest, stonden te- terecht wegens het wegnemen van peren uit den tuin van den heer Kortmann, al daar. Beklaagden ontkenden. Zij hebben wel naast dien tuin gelegen maar geen peren gestolen. De heer Kortmann als getuige gehoord, zeide dat in zijn tuin aan het Kanaal pe- renboomen stonden, waarvan voor eenigen tijd geleden peren hingen, nadat ver scheidene malen daarvan peren vermist waren, heeft hij den tuin laten controleeren en toen heeft zijn knecht gezien dat een der mannen over de schutting klom. Deze wilde het toen afmaken met f 10 te betalen. Beklaagde Van der M. zeide, dat hij dit alleen gedaan had om van de zaak af to wezen, maar peren geplukt heeft hij niet. Hij heeft alleen maar over de schutting gekeken. Petrus van Dissel, knecht bij Kortmann, zeide dat hij gezien heeft dat een der mannen peren plukte. De Ambtenaar achtte het feit niet wettig en overtuigend bewezen en vroeg vrij spraak Theod. Marie Wilh. R., varkensslager to Leiden, stond terecht, wegens het in wer king hebben van een electrisch kra-chtwerk- tuig (hakmachine) zonder dat dit werktuig beschermd was. Beklaagde bekende dit werktuig te heb ben, doch de machine werkte niet. De inspecteur van den arbeid, Heyte, Den Haag, verklaarde, dat de machine krachtens art. 19 L der arbeidswet toch moet zijn besehut, ook al werkt de machine niet, als er menschen in de zaak zijn. Eisch ƒ6 of 3 dagen. Willem v. d. W., bakker te Leiden, had personen beneden 15 jaar te laat laten wer ken en geen arbeidskaarten en geen ar- beidsregister aanwezig gehad. Beklaagde zeide, dat de heer Eskens hem had verklaard, dat hij niet strafbaar was. Maar een inspecteur uit Utrecht had hem bekeurd. De zaak werd een week uitgesteld om den inspecteur Eskens te hooren. Hendrik J., werkman te Leiden, had zich schuldig gemaakt aan burengerucht, 't Kon wel waar zijn, zeide beklaagde, want hij was komende van een partij, beschonken geweest. Het was zoo erg geweest, dat de bewoners van de straat in nachtgewaad buiten waren gekomen. Voor do dronkenschap eischte do Ambt. ƒ1 of 1 dag en voor het nachtrumoer 3 of 3 dagen. Het had minder gekund, dacht beklaagde. Hendrik Jan de H., kwoeker te Rijnsburg, was ten laste gelegd, te loopen in jagende- houding op een stuk weiland. Beklaagde zeide, dat hij alleen op musschen had ge schoten en het geweer daarvoor geleend. Eisch ƒ4 of 2 dagen. Beklaagde vond het treurig dat men zijn eigendommen niet beschermen mocht. Joh. van der K., bakker te Wassenaar, had te Oegstgeest gereden met een rijwiel zonder licht en daarvoor aangehouden gaf hij op te heeten Jan van Schie. De kanton rechter vond het eerste niet zoo erg, het laatste wol. Beklaagde zeide, dat de knecht die bij hem was hem verkeerd had gera den. Eisch voor het eerste feit ƒ2 of 2 dagen en voor het laatste 10 of X> dagen. Uitspraak in al deze zaken Maandag 6 Oc tober. Klaacsclie Rechtbank. Een menschel ij k wrak. In het laatst van Augustus werd aan een der politie-posthuizen te Schevenin- g e n iemand binnen gebracht, die in kenne- lijken staat van dronkenschap was. Na eeni gen tijd in de agentenwacht vertoefd to hebben, kreeg hij trek in een pruimpje ta bak. Daar hij alleen was, onderzocht hij een, aan een kapstok hangende jas, of er geen draadje te vinden was; maar dat bleek niet het geval te zijn. Wel zag hij aan de binnenzijde een horloge met ketting han gen. Dat was hem nu wel wat al te machtig:' geen tabak, maar wel een horloge. Straks werd hij vrijgelaten en had hij dan oon hor loge daar was geld van te maken, en dan had hij ook tabak en schoot e~ nog wat over voor een „druppie", ook want den man is alcoholist. Hij bedacht zich dus niet lang en stak het horloge in zijn kous. Eenige oogenblikken later was hij vrij. Bij zijn poging om nu het horloge to ver- koopen, liep hij in de fuik en zat denzelf den avond alweer op heb bureau, mèt het horloge, nu verdacht van diefstal. Het kwam toen uit, dat het klokje be-< hoorde aan een agent, van politie, die zijn jas in de wacht te Scheveningen had laten hangen. Nu terecht staande bekende hij. Hij is 64 jaar oud, zonder vaste woonplaats en heet H. B., is geboren te Alphen. De officier van justitie, mr. Brandjes wees er op, dat beklaagde een soort land- looper is, die reeds herhaaldelijk veroor deeld is. Hij meende daarom, dat een ge-t vangenisstraf van 6 maanden niet ondien- stig voor hem wasdan kwam hij vrij op een tijdstip, gunstig voor zijn bedrijf. De toegevoegde verdediger jhr. mr. Van der Goes, van Leiden, deed een beroep op het medelijden van de rechtbank. De man, die hier terecht stond, was 'een ongelukki ge, een toonbeeld van ellende, een men- schelijk wrak. De laatste jaren was de justitie geregeld met den man bezigvoortdurend pleegdo hij kleine misdrijven, 15-maal werd hij ver oordeeld, waaronder verscheidene keeren wegens openbare dronkenschap. De drank-< duivel hield hem met ijze *en klauw om klemd. Hij is aan den avond van zijn levert en niet meer in staat om te werken. In overleg met hét Leger des Heils zal eert poging gedaan worden om den man te red- dendaar zal hij liefderijk worden opgeno men. Daarom verzócht hij dringend dei man een korte straf op to leggen, opdat zJJtt ziel gered worde vóór hij do oogen voorgoed sluit. Uitspraak 29 September. Dq Penningmeester maakt bekend, dat er tot 26 September nog gelegen heid bestaat zich voor het lidmaat- Bcbap van bovengenoemde vereeniging aan te melden. 3192 17 Van 26 September tot 4 Oc tober worden geen gewone Leden meer aangenomen. Leden die hun kaart nog niet ontvangen hebben, worden verzocht deze te doen afhalen Brcestraat 93. De Penningmeester: R. DE WILDE FG.zw. Donderdag a 8. zal in het wegens Sterfgeval, publiek en k con tant worden verkocht: waarbij: Spiegelkast» Bonlienr du Jour, Chiffonnière, Ca nape's, Tafels, Stoelen, Spie gels, Pendules, eenig Kristal, Glas en Aardewerk, Schilde rijen, Cedikanten, Veeren Bedden, Kachels, solide Brand kast, een fraaie antieko Baro nseter, enz enz. Goederen kunnen worden bijgebracht of op verzoek afgehaald. 3105 21 Tclefoonu. 4£4. TeSefaonn. 0215. ASENT DER Ook andere Rijwielen wan af 45 Gulden. Contant en op ConditlSn. Een partij 2«le hands Rijwielen worden Opgeraimd. Emailleeren, Vernikkelen, Inruilen. Vraag prijsopgaaf. B0NDSRIJ WIELHERSTELLER. N.B. De Rjjwielhandol „Slercurius" i9 uitsluitend Hoekhuis. Prijscouranten op aanvraag gratis. 6894 40 Dagelijkscha goederendiensten van Leiden, Haven 14 en van Amsterdam, Singel 185. Vertrek 'savonds achtuur. Goederen met deze diensten verzonden worden in beide steden 's morgens besteld. Voorts worden goederen welke 's morgens te 10.30 te Amsterdam, Singel 185 zijn aange nomen, denzelfden dag te Leiden besteld, en goederen, welke 's morgens 10 uur van Leiden gaan, worden denzelfden dag te Amsterdam besteld. 629 34 wegens ouderdom der bewoners: een flink, bijna nieuw gebouwd BWRGEBWOOXHUIS met ruimen Kelder, Zolder, Stal, Schuur en 3200 M' basten Grond, geschikt voor Tuinman of Groentenkweeker voor 4ÜOO gld. Br. fr. letter li Bur. ,N. Apeld. Crt." Apeldoorn. 3180 10 op,Woensdag 24 September, 's middags I uur. Des morgens 9 uren: om Kunstvoorwerpen, één extra prijs voor het mooist aange spannen geheel. 3037 24 Aangifte b(j den Heer M. HE GROOT, Secretaris Telefoonnummer 795. Verleent Handelscredieteu onder persoonlijke en zakelijke zekerheid van 1000 af tot elk bedrag. Koopt en verkoopt Effecten aan Binnen- en Buitsnlandsche Beurzen. Verzilvert Conpons tegen de beste koersen. 3195 81 Incasseert Wissels op Binnen- en Buitenland tegen blIIUk tarief. Geeft voorschot op Handelspapier aan solvents flrma's. Verschaft Cheques en Credietbrieven voor rekening van LABOUCHERE, OTENS Go's. Bank, Amsterdam, kapitaal f 6,000,000. Verricht alle Bank. en Kassierszaken.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5