yy- -j Vragen en Antwoorden. Electrictteitsvoorziening in de gestichten*,Endegeest" enz. Indertijd werd door de Commissie voor bovengenoemde gestichten met de Stedelij ke fabrieken van Gas en Electriciteit een eontraet afgesloten, waarbij voor de electri- aohe verlichting van „Voorgeest" en de ge bouwen, die verder van deze aansluiting zouden profiteeren, een jaarlijksch stroom verbruik tot een bedrag van 1440 werd ge garandeerd. De ervaring, sedert de inwerkingtreding van dit contract opgedaan, leert echter nu reeds, dat vooi een dergelijk bedrag per jaar door de thans aangesloten gebouwen geen stroom wordt verbruikt, zoodat het verschil tusschen den prijs van den werke lijk verbruikten stroom en het garantie-be drag als het ware onnut uit de kas onzer inrichtingen vloeit. Ofschoon nu weliswaar deze overtollige uitgave ten goede komt van de Electrici- teitsfabriek en dus voor de gemeentekas niet verloren gaat, meent de Commissie toch, dat uit een oogpunt van richtig beheer in deze eenige voorziening moet worden ge troffen, en dat deze omstandigheid een aan leiding mag zijn om met des te meer klem een maatregel aan te bevelen, die door den Geneesheer-Directeur wordt voorgesteld en die zich ook overigens alleszins laat moti- veeren. Bedoeld is de aansluiting aan het elec- trisch verlichtingsnet van het paviljoen 1ste klasse van „Rhyngeest". Gelijk de pavil joens van Endegeest" wordt ook dit pavil joen nog altijd met gas verlicht, waarvan de kosten in het jaar 1912 (een ten opzichte nn het gasverbruik gunstig jaar voor de exploitatie) op 240 kunnen worden ge steld. Deze uitgpve zou de Commissie in de volgende jaren willen besparen, door het aanbrengen van een electrische installatie de kosten van het jaarlijksch stroomver bruik kunnen dan toch ruimschoots uit het niet benutte deel der garantie-som nog worden gevonden. Uit een financieel oog punt is deze maatregel dus zeer zeker aan bevelenswaardig. Ten einde daartoe te geraken zullen eeni ge directe uitgaven voor aanlég en instal latie worden gevorderd. In de eerste plaats toch is noodig de aan leg van een kabel, die vanaf de transforma torzuil, naast he Hoofdgebouw van „Rhyn- geest", naar het paviljoen kan worden doorgetrokken en waarvan de kosten, blij kens opgave van de Directie der Electrici- teitsfabriek, ƒ360 zullen bedragen. Bovendien kan de verdere aanleg bene vens de levering en het aanbrengen der or namenten worden verkregen voor ƒ795.50, zoodat een totaal bedrag van 1155.50 met een en ander zal zijn gemoeid. Terwijl deze voorstellen van den Genees heer-Directeur bij de Commissie in over weging waren, bereikte hun verder nog het verzoek van den Geneesheer van „Rhyn- geest" dr. A. H. Oort, om in overweging te willen nemen, nu het gebouw der lsto klasse zou worden aangesloten, of ook in zijn ambtswoning de voor verlichting daar van noodige geleidingen thans niet zouden mogen worden aangebracht. B. en Ws. hebben gemeend waar ook de nieuwe woning van den Geneesheer-Di recteur, en de woningen van den huismees ter en den kassier-boekhouder van Ende geest" op gestichtskosten van electrische geleiding zijn voorzien dat er voor inwil liging van dit verzoek van den Geneesheer van ,,Rhyngeest" voldoende termen aan wezig waren zoodoende werd dus ook tot den aanleg van kabel en binnenleiding voor deze ambtswoning besloten. Daarvan bedra gen de kosten daar met een aftakking van den aan te leggen kabel naar het 1ste klasse paviljoen kan worden volstaan 49.20 en wat de binnenleiding betreft 247.50in totaal zal dus 296.70 ten be hoeve van den geneesheer van ,,Rhyngeest" worden uitgegeven, terwijl het stroomver bruik, dat (met de ornamenten) voor zijn re kening komt, mede het nadeelig saldo van het in den aanvang genoemd garantie-be drag zal helpen ontlasten. Het ligt in de bedoeling om de boven genoemde bedragen tezamen ƒ1452.20 t« voldoen uit het Afschrijvïngs- en Vernieu wingsfonds, zoodat een apart crediet aan den Raad niet behoeft te worden gevraagd. Waar het echter naar de meening van B. en Ws. hier een werk betreft, als waar over in art. 8 der Verordening van den 27en Juli löli (Gemeenteblad No. 23) wordt gesproken, daar behoeven B. en Ws. tot het uitvoeren daarvan toch de machtiging van den Raad Gaslevering aan Benthuizen. Door de gemeente Benthuizen ia een ver zoek ingekomen om van gemeenteweg? gas aan haar to leveren. De eenvoudigste wijze, waarop Benthuizen van gas kan worden voorzien bestaat hierin, dart. de persleiding, die thans gas naar Ha- zerswoude (Dorp) brengt, wordt doorgetirk- ken tot Benthuizen, dat aldaar een reguia- teur wor.lt geplaatst en het gas dan onder la gen druk wordt afgeleverd. De kosten van het verlengen van." de pers leiding, het leggen van de lagedruk-leiding in Benthuizen enz., worden op f 16,000 ge- raar* d. Als resultaat van de gevoerde onderhande lingen ia nevensgaande concept-overeen komst ontworpen. Zij sluit zioh geheel aan bij de overeenkomst met Hazerswoude. Aan gezien die overeenkomst voor een tijdperk van 30 jaar is aangegaan en in verband met het in art. 1 bepaalde op 30 December 194! eindigt, wordt voorgesteld de overeenkomst met Benthuizen voor 28 jaar te sluiten en dus tegelijk met die van Hazerswoude ten einde te doen loop en. De gasprijs is voor Benthuizen vastgesteld op cent, met dien verstande, dat de gas prijs voor de straatverlichting van 7£ cent op 5£ cent per kubieke Meter zal worden teruggebracht, indien \erbruik van 45000 kub. M. is bereikt. Overigens geeft <£e concept-overeenkomst tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. Onder mededeeling, dat van de gemeente Hazerswoude goedkeuring iB verkregen, om door haar gemeente een gasbuie te leggen voor de gasvoorziening van de gemeente Benthuizen en onder erwijzing verigens naar den inhoud van de overeenkomst en de ter inzage liggende nSesives, geven B. en Wsl alsnu in overweging; lo. over te gaan tot de vaststelling van de hierbij overgelegde cc: cept-overeenkomst betreffende de levering van gas in de gemeen te Benthuizen door de Stedelijke Gasfa briek te Leiden; 2o. te besluiten tot aanvulling van het Uit- breidings- en Vernieuwingsfonds der gasfa briek met een bedrag van f 16.000, onder be paling, dat jaarlijks door die fabriek aan d© gemeente zal worden betaald 4£ pCt. rente van hot door haar geleende kapitaal en dat to beginnen met het jaar 1914 jaarlijks 5 pCt. zal worden bestemd tot aflossing van schuld of kapitaal-belegging; 3o. over te gaan tot vaststelling van den hierbij overgelegden euppletoiren begxoo- tingsstaat, groot f 16,000. Nos een tweede vervolgklasse» In do Raadsvergadering*van 24 Juli j.l. werd besloten, om voorloopig bij wijze van proef aan de school der 3de klasse No. 8 aan do Medusastraat met ingang van 1 OctobeT 1913 oen vervolgklasse met één jari gen cursus te verbinden, bestemd voor alle leerlingen, afkomstig van alle scholen 3de en 4de klasse, die het onderwijs wensehen voort te zetten na de 12 half jaarsklassen te hebben doorloopen. Bleek het, dat het aantal leerlingen voor één klasse, met b. v. een maximum van 30 leerlingen te groot was, dan kon nog altijd aan een tweede Echool een vervolgklasso worden gevormd. Blijkens een in de Leeskamer liggend schrij ven van de hoofden der openbare lagere scholen dor 3de en 4de klasse hebben rich voor de vervolgklasse een 27-tal leerlingen aangemeld; met het verbinden van een ver volgklasse aan slechts één school, zou dus strikt genomen voorloopig kunnen worden volstaan. Intusschen blijkt uit het schrijven dér genoemde hoofden van scholen, dat volgens verklaring van het hoofd der school 3de klasse No. 6 in do Paul Krugerstraat, be halve de drie leerlingen zijner school, welke thans voor do vervolgklasse zijn opgegeven, er nog 10 leerlingen bij hem in de 12de klasse zitten, wier ouders wel genegen zon den zijn hen het onderwijs in de vervolg klasse te laten genieten, indien do afstand naai* de school, waarin de vervolgklasse ge vestigd wordt, voor hun kinderen niet zoo ver af was. Verder wijzen de hoofden der scholen er op, dat ook de mogelijkheid vol strekt niet is uitgesloten, dat voor de leer lingen hunner scholen, die niet mochten slar gen voor Mathesis", plaatsing in de ver volgklasse gevraagd wordt. Op die wijze zou het aantal adspiranten van 27 wel kunnen stijgen tot h.v. 40, in welk geval het, naar het oordcel der hoof den, aanbeveling zou verdienen, om, gelet op het aangenomen maximum van 30 leerlin gen per vervolgklasse, behalve aan de school aan de Medusastraat, ook nog hij wijze van proef aan een andere school een vervolg klasse te verhinden. Dit zou dan kunnen ge schieden a&'n de school der 3de klasse No. 6 in de Paul-Krugerstraat, alwaar op het oogenblik daarvoor de gelegenheid bestaat. B. en Ws. kunnen rich met dit denkbeeld der hoofden van scholen volkomen vereeni gen, aangezien zij met hen van oordeel zijn, dat de aanmelding voor de vervolgklasse zooveel mogelijk moet wevrden bevorderd. Zij gove-n daarom in overweging het be sluit van 24 Juli j.l. in dien zin aan te vullen, dat, behalve aan de school der 3de klasse aan de Medusastraat, eveneens met in gang van 1 October 1913 aan de school der 3de klasse No. 6 in de Paul Kruger- Btraat een vervolgklasse met één jarigen cur sus verhonden wordt, bestemd voor alle leer lingen, afkomstig van alle scholen 3de en 4de klasse, die het onderwijs wenschen vodrt te zetten na de 12 halfjaarsklassen te heb ben doorloopen. KECI'AMJES, 3131 30 40 Cent per regel. W%- -v 0 „Kennis is Macht." Na voldoend afgelegd eind-examen aan de Handelsbedienden-Vereeniging Kennis is Macht", alhier, slaagden en verwierven diploma de navolgende leerlingen In Nederl. handelscorrespondentie: mei. J. P. M. van Bruggen, A. de Graaff, H. Harten dorp, L, Landkroon, W. Punt en A. E. Stuifzand. In Fransche handelscorrespondentie x I. L. de Graaf, G. A. IJ. de Jong, J. O. Kloota, J. Martijn, J. M. de Ruijter en H. H. van Weeren. In Engelsche handelscorrespondentie x' H. J. G. Botermans, J. O. Colpa, W. Punt en A. J. Wagemans. In Duitache handelscorrespondentie: W. Boot," H. J. G. Boterrnans, C. de Geus, J. W. van der Heijden, R. F. Stuifzand, A. van der Vlist en A. J. Wagemans. In boekhouden en handelsrekenenJ. C. Gaykema, D. M. Keulcmans, G. J. van Leeuwen, M. van Leeuwen, D. C. Noll, P. A. J. Peeters, J. A. Slewe en mej. A. Um- breit. In algemeene handelskennisJ. W. Boot, J. C. Colpa, mej. J. P. M. van Bruggen, mej. C. C. van Dorp, H. C. F. de Greef, C. de Geus, I. L. de Graaf, H. Hartendorp, A. G. de Kler, J. C. Kloots, J. Martijn, C. Roozendaai, J. M. de Ruijter, A. F. Stuif zand en A. van der Vlist. In schoonschrijven: R. Keij, mej. H. O. Verhoog. Voor voldoende geoefendheid in machine- schrijven werden verklaringen afgegeven aan: J. Bavelaar, mej. Willy Hofkes, F. Kouwenhoven, mej. M. C. J. Klesser, mej. W. C. C. M. Oostdam, mej. M. Oostveen, N. Verhoog, mej. J. J. Stephanus, H. van der Werf en C. Willebrands. De handelscursus aan voornoemde Yer- eeniging werd ingesteld met 291 leerlingen, waaronder 75 vrouwelijke, terwijl 't onder wijs werd verdeeld over 52 klassen met 102 lesuren. Bakkersgezellen-actie te Leiden. Zaterdag was door de afd. Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbe- werkingsbedrijf en de Leidsehe afd. van den Bond van Christelijke Bakkersgezellen in Nederland, een openbare vergadering belegd in de groote zaal van het gebouw Prediker" in de Janvossensteeeg, alhier, waarvoor als sprekers waren aangekondigd de heeren P. Chr. Simons, H.-B.-lid van den Christelijken Bond, en A. Hillebregt, lid v. h. H.-B. van den Ned. Bond. De patroons Choufour, Kuypers, Kor- tenoever en Raaphorst, die in een adver tentie in het „Leidsch Dagblad" het door de gezellen aangaande hen in de versprei de „Noodkreet" hadden weersproken, wa ren ter vergadering uitgenoodigd, om, zoo- als het in den oproep heette, hun laster te hooren weerleggen. Tegen half negen was de zaal voor drie kwart bezet, hoewel het later geheel vol liep. Colporteurs trachtten „De Sociaal- Democraat", „De Tribune" en andere so cialistische lectuur aan den man te bren gen. Ofschoon de vergadering te halfnegen was uitgeschoven, werd zij eerst te negen uren door den voorzitter van de afd. van den Bond van Christelijke Bakkersgezellen in Nederland, den heer Chr. van Venetie, geopend, die na een kort woord van wel kom zijn bevreemding en zijn leedwezen tevens uitdrukte, dat de afd. Leiden van de R.-K. Vereen. „St.-Hubrecht" niet aan de actie tot verbetering der arbeidersvoor- waarden van de bakkersgezellen zou mee doen. Als reden der weigering werd opge geven, dat de andere organisaties reeds zoo ver met de actie waren gegaan. En wij staan nog maar aan het begin, zeide spr.en hij hoopte, dat „St.-Hubrecht" alsnog zou toetreden. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat deze actie moge leiden tot verbetering der toestanden in het bak kersbedrijf, voornamelijk dat zullen wor den afgeschaft Zondags- en nachtarbeid. Voordat de aangekondigde sprekers aan de beurt kwamen, verkreeg de heer De Cler, secretaris van de Leidsehe afd. van den Alg. Ned. Bond het woord, om te weerleggen de bestrijders van het rapport in de voor eenigen tijd verspreide „Nood kreet" gepubliceerd, waarin de toestanden in de bakkersbedrijven te Leiden werden besproken. Spr. ging de verschillende weer leggingen na, voornamelijk wat betreft loonen en arbeidstijden bij de patroons Van Velzen, Raaphorst, Choufour, Korten- oever en Kuypers. Alleen een verkeerde opgave verbeterde hij. Opgegeven was, dat de meesterknecht der Leidsehe Broodfabriek f 24 per week verdiende. Dit moet zijn f 20. Hij laakte het ook, dat de voorzitter der R.-K. Vereen. „St.-Hubrecht", de heer Van der Aar, het tot op zekere hoogte voor de bovengenoemde patroons op nam. Spr., die het rapport namens het Comité van actie had samengesteld, deelde nog mede, hoe hij aan de gewraakte mede- deelingen was gekomen. Ook de vrouwen van sommige gezellen hadden hem daarbij geholpen. Spr. vertelde ook nog, dat er in de fabriek „Ceres" 12,000 overuren per jaar worden gemaakt. Men heeft er werkdagen van 18 uren. MeD noemt dat er „bruilofsnachten". Op deze wijze maken de gezellen dan nog een behoorlijk loon. Ook maakt spr. nog eenige aanmerkingen op de arbeidsvoorwaarden van de Coöpera tie „Ons Doel". Hij wierp ten slotte de beschuldiging van leugenaar, die hem door de patroonsver- eeniging is toegeslingerd er re van zich en protesteerde er tegen, dat het „Leidsch Dagblad" niet het stuk had opgenomen, dat Jiij namens het Comité tegen de door de patroons en sommige hunner werklieden geplaatste advertenties had ingezonden. (De advertenties hadden moeten weerlegd zijn door een advertentie. Red.). Te tien uren eerst eindigde de heer De Cler, waarna de heer Simons, uit Rotter dam, aan het woord kwam, die er aan her innerde, dat men in Leiden op het gebied van het bakkersbedrijf in een noodtoestand verkeert. Het rapport en „De Noodkreet" door den vorigen spr. toegelicht en verde digd, hééft dit aangetoond. Welnu, daarin moet verbetèring worden gebracht en dat kan als allen de handen ineen slaan. De vakorganisatie moet hulp brengen en daarom moeten alle gezellen zich bij hun organisation aansluiten. Daar voor is noodig vertrouwen en medewerking met de leiders der organisatie en daaraan hapert nog al eens wat, volgens spr. De leden moeten dan ook stip opvolgen wat de bestuurders noodig achten. Spr. betreurt hot, dat de wet op de af schaffing van den nachtarbeid in het Bak kersbedrijf niet is aangenomen. Men heeft dit te wijten aan den heer Blaupot ten Gate en deae heer ia nu weer bezig om de gezel len er onder te houden. De gelegenheid, om in Leiden een behoorlijke regeling te krijgen, hebben-de patroons verhinderd. Nu moeten de gezellen met hun voorwaarden komen. Op 5 October zal de regeling door den heer Blaupot ten Cate ontworpen, den gezellen ter onderteekening aangeboden worden. De gezellen moeten vóór zijn en met hun voorwaarden tot de patroons ko men nog vóór 6 October. En de R.-K. orga nisatie moet met ons meedoen, zegt spr. Het is nog niet te laat. Alle persoonlijke en organisatiegeschillen moeten nu ter zijde worden gezet, voor het groote algemeene belang. Ten slotte richtte spr. zich tot zijn geest verwanten, in het bijzonder ook tot de pa troons.' De Christenpatroons hebben hier een plicht te vervullen. Als zij werkelijk gelooven, dat een arbeider zijn loon waard is, dan moeten zij voorgaan met een mensch- waardige behandeling van dé gezellen. En den Christelijken arbeider drukte hij op het hart getrouw en betrouwbaar te zijn tegen over hun organisatie. Spr. wil nog gemeenschappelijk overleg willen de patroons deze niet, welnu, dan den strijd aanvaard en vol gehouden tot het einde. God staat aan de zijde van het recht en Hij zal ook op dit werk de kroon zetten, de kroon der overwinning, aldus besloot spr. zijn toegejuichte rede. De heer Hillebregt besprak in het kort de houding der Leidsehe patroons. Het rap port der gezellen is overtuigend. De meeste patroons hebben gezwegen en daarmede toe gestemd en de enkele, die hebben tegenge- sputterd en van laster gesproken, zijn van avond weerlegd. Dat wij in Nederland achterlijk zijn op het gebied dér wetgeving, toont spr. aan door te wijzen op twee wetten, n.l. in De nemarken en in Griekenland. Als de maat regelen daarin weerlegd, hier over tien jaar zijn ingevoerd, dan zou spr. al tevreden zijn. Spr. kwam daarna tót het tarief, dat 5 October vermoedelijk zal worden ingevoerd. Hij neemt daarbij liet Haagsche tarief tot uitgangspunt. Hij verwacht, dat in Leiden ec-n arbeids duur van elf uren voor de gewone dagen en des Zaterdags 17 uren, dat is dus 72 uren per week zal worden voorgesteld. Het ad dertje, dat hierbij in het gras schuilt, is, dat de gezellen moéten vragen om over werk. Daardoor zullen de toestanden spoe dig weer verergeren en de patroons wae- schen hun handen in onschuld. Spr. waar schuwt de gezellen om nooit naar overuren te vragen. Als zij het niet doen, loopt de boel vast. Het loon zal waarschijnlijk zijn 12.21 voor de bankwerkers, 12.75 voor de deegmakers en 13.25 de ovenwerkers. Maar er zullen niet meer dan hoogstens tien patroons in Leiden zijn, die deze tarie ven invoeren. En nu is de taak der organi satie om te zorgen, dat bij de andere pa troons de actie wordt begonnen Wat bij deze'actie het ergerlijkst is, is dat de patroonsorganisatie de- vakorgani saties niet wil erkennen. En het gaat nog meer om deze erkenning dan om de arbeids voorwaarden zelf. De arbeidersorganisaties moeten met de patroonsorganisatie gelijk gerechtigd zijn. Als dit eenmaal zco ver is, dan komt de verbetering van de arbeids voorwaarden vanzelf. Als voorbeeld, dat het zoo ver kan ko men, wijst spr. op de actie der sigarenma kers. Hij is in dat opzicht optimistisch ge stemd. Spr. laakt het in de Katholieke organi satie, dat zij aan de patroonsklasse heeft meegedeeld, dat zij aan de agitatie niet zal meedoen. Spr. noemde dit verraad aan hun eigen zaak. De actie is daardoor lam gesla gen en de patroons lachen nu in hun vuistje. Spr. dringt er daarom bij de Katholieke gezellen op aan als nog op dit besluit terug te komen en dit aan de patroons te berich ten. Dc strijd moet echter voorloopig niet tegen het tarief gaan, maar tegen de indivi- dueele patroons, die in het geheel geen ver betering invoeren. In Den Haag en te Zaan dam doet men ook zoo en bevindt er zich wèl bij. Week op weck staan er personee- len op, die dreigen met staking bij een on georganiseerden patroon en weten loons- verhooging en verkorting van arbeidsduur te verkrijgen. Het Leidsehe publiek zal ongetwijfeld daarbij aan de zijde van de werklieden staan, meende spr. „De Noodkreet" heeft, al hebben enkele patroons tegengesproken, het publiek de oogen voor de wantoestan den in het bakkersbedrijf geopend en dit zal straks aan de zijde van de arbeiders staan. (Luid applaus.). Het was middelerwijl elf uren geworden en de voorzitter zeide, dat hij de zaal maar tot halftwaalf had gehuurd. Zij moest vóór middernacht nog schoongemaakt worden en Zondagmorgen voor Zondagsschool ge bruikt worden. Toch gaven zich niet minder dan vier de baters op, n.l. de heeren Raaphorst en Van der Aar, voorzitter en secretaris van de afd. Leiden van „St.-Hubrecht", L. J. Lau- ret, seer van het Hoofdbestuur van „St.- Hubrecht", te Amsterdam. De heer Raaphorst zeide, dat „St.-Hu- brecht" altijd tot medewerking bereid was. Maar zij is uitgesloten evenals in Den Haag (protesten), waar zij nu nog heeft verklaard geen onderkruipersdiensten te zullen doen. Het heet, „St-Hubrecht", dat 'n prullige af- dteeling is, maar dat zij nog wel iets kou preste eren, heeft haar schitterende tentoon stelling bewezen (Gelach). De Chr. organi satie vroeg eerst medewerking van „St.-Hu- bre-oht", met wie zij liever meedeed, dan met de neutrale af deeling. „St.-H." ant woordde toen, dat ook de laatste af deeling moest meedoen en als antwoord daarop gaan nu eerst de Chr. en de neutralen in zee, om later St.-H." er bij te vragen. Spr. wil ten slotte echter wel zeggen, dat bij een conflict de leden van „St.-Hubrecht" geen onderkruipensdiensten zullen doen. (Luid applaus bij een deel der vergadering)^ De heer Van Noort, patroon in de Magd. Moon6traa.t trachtte te weerleggen, wat van hem in „De Noodkreet" was gezegd. Dat hij geen uitkeering bij ziekte zou geven, kan niet bewezen worden; zijn gezellen zijn non noodt ziek geweest. Maar al© Christenpa troon zou hij dan. ook het loon geven. Dat hij geen vacantie zou geven, kan niet bewe- zen worden, omdat hij nog nooit langer dan drie maanden een gezel in dienst gehad heeft. (Groote hilariteit).". Spr. zou nog veel meer- op Christelijk en ander gebied kunnen zeggen en het spijt hem, dat ook het „Leidsch Dagblad" zijQ stuk niet heeft opgenomen, want daar stom nog heel wat meer ri (Applaus van een deel der vergadering.) (De heer De Cler ziet hieruit, dat wij on partijdig zijn te werk gegaan. Wij hebben niet enkel zijn stuk geweigerd. Red.) De heer Lauret poogde daarop in een uit voerig betoog de houding der Katholieke organisatie tegenover de zuster ver eenigïn- gen te verdedigen. Het bleek, dat de weige ring tot medewerking een diepere oorzaak had en reeds in Den Haag het conflict wa« ontstaan. Er waren twee gezellen bij een firma ontslagen en de Federatie besloot daartegen te age er en, meenende, dat de re den van het ontslag was gelegen in het lid maatschap eener organisatie. Later bleek er een andere reden te be staan en nu "wilden de afdeelingen van den Ned.Bond en de Christelijken Bond met de actie doorgaan. „St.-Hubrecht" achtte dit in strijd met haar beginselen en trok zich terug, en spr.'s organifatie zal steeds haar beginsel boven alles stellen. Hij erkent echter, dat er hier geen be ginsel in net spel is en hij voor zich zou nog graag rijen, dat hier samenwerking tot stand kwam. vjL u i d applaus). De heer Van der Aar, zelf in dienst bij patroon Van Velzen, leg*? nog uit dat ln hoever het rapport van De Clor omtrent dé ze onjuiste gegevens had verstrekt. Hij mocht dit er niet op laten ritten. Vandaar zijn schrijven in het vakblad. (Applaus). De heer Hillebregt beantwoordde nog de verschillende sprekers en deed uitkomen, dat Lauret een verkeerde voorstelling van de zaken in Den Ha-g had gegeven. Hij meende echter, dat dit voorbij was en drong voor dezeetad nog op samenwerking aan. Het was juist middernacht, toen do voor zitter de vergadering sloot met een opwek king tot aansluiting, waaraan een aantal personen voldeed. Vraag: Kunt U mij ook zeggen, wie best uurderen én commissarissen van den Loidschen Schouwburg zijn en welke boeren vormen het bestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afd. Leiden? Antwoord: Al de bestuursleden te noe men vergt te veel plaats. Sla daarvoor het adresbeek op. Sectr. van het Nut is de hecï! II. E. Stenfert Kroese, Witte Singel 84, Van de Leddsohe Schouwbuxgveroen. is secre taris de heer A. Goekoop, Stationsweg 37. Vraag: Wie is de secretaris van den Himrdersboiid on der Vereeniging van Ver huurders, bei don te Leiden? Welke zijn hun adressen Antwoord: Secretaris vaü do Vereen, van Huurders is de heer C. Meyer, Schut terstraat 17. Secretaris van den Verhuurd-era- bond van Huiseigenaren is de heer A- J. J. Booda, Stationsweg 13. Vraag: Wat is de goedkoopste manier van reizen voor het volgen van een winter- cursus in Den Haag voor een paar avonden in de week? Antwoord: Buurtverkeer nemen. V r a a gKunt u mij zeggen wat heb meest gezochte Advertentieblad van heeren Boekdruk kerspatroons is Bestaat er voor 's-Gravenhage een afzonderlijk blad? Wat kosten ze? Antwoord: Een afzonderlijk blad voor Den Haag bestaat niet. Een blad dat door vele patroons gelezen wordt ie het „Week blad voor den Boekdrukker", uitgever Lau ren© Coster, Haarlem. Vraag: Wat wordt er in uw hoofdarti kel van Vrijdag bedoeld met den zin: „kreeg een prachtige indruk van onze infanterie en kreeg vertrouwen in de toekomst"? Antwoord: Wel, dat is nog al een voudig. Het wil zeggen, dat, indien ooit onze manschappen eens zouden worden op geroepen tot verdediging onzer grenzen of waartoe dan ook, met- vertrouwen van do mannen zou kunnen worden, geéischt wat noodig is. Vraag: Zoudt u mij niet- kunnen zeggen wat ik moet kennen om voor de 2de klasse van Mathesis examen te doen? Antwoord: Vraag het maar eens bij den directeur, den heer Vermaas, Hugo-dc. Grootstraat 10, alhier. Vraag: Gaarne zou ik willen weten jaar en datum van den eersten hagelslag te Lei den Antwoord: Hoe gaarne wij onzen Abon- nés ter wille willen zijn, vooral als zij' onze voorlichting zoo vriendelijk vragen als deze' doet, moeten wij hierop toch het antwoord schuldig blijven. Het ontstaan van Leiden verliest zich in de grijze oudheid en wij betwijfelen dat de historiebladen van den eersten hagelslag,' die er in 't oude Lugdunum! is geweest, melding hebben gemaakt. iWij weten het althans niet. Vraag: Gaarne vernam ik door uw „Vra gen- en Antwoorden.rubriek" of het honden ras „Boxer" dient gecoupeerd te worden^ of niet? Zoo ja, hoe dan de 6tand der coreri moet zijn en of dan een gecoupeerde boxer meer waarde heeft dan een niet-gecoupesrde Antwoord: Do Vereeniging voor Die renbescherming verzet zich tegen het cou peeren en op hondenten toonstellingen worden de met-geeoupearde bozere gesteld boven de gecoupeerde. Vele hondenldef hebbers vinden een goed geooupeerde hond echter fraaier, dan een niet-gecoupeerde, omdat een boxer leelijke ooren heeft. Doch als men de dieren laat coupeeren, moet dit door .een deskundige geschieden. Wordt er op goed geluk iets van de ocren afgenomen, dan bederft men het dier en de marteling want dit blijft het toch, altijd heeft nog een negatief resultaat.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6