Gemengd Nieuws. „Maar ook de eerlijke en moedige belas ting-voorstellen toonen aan, dat een libe raal kabinet de leiding der zaken in han den heeft genomen. De algemeene inkom stenbelasting, die eenvoud en zuiverheid in ons belastingstelsel kan en moet bren gen, zal samengaan met een verhooging van de successiebelasting. Wie naar het voorbeeld van Engeland ziet, waar de suc cessiebelasting vele malen hooger is dan hier, weet dat een hoogere successiebelas ting zonder eenige nadeel voor de volks welvaart mogelijk is en kan slechts betreu ren, dat niet eerder het beste middel 18 toegepast om de meest draagkrachtigen een grooter deel van de klimmende alge meene lasten te doen dragen. „Toch blijft de aankondiging dezer be lasting-politiek een moedig stuk. Immers, in de Eerste Kamer is reeds gezegd: een successiebelasting drukkender dan de te genwoordige, zooals zij na de onbelangrijke verbooging van minister Kolkman gewor den is, keuren wij nooit goed. Wij juichen het toe, dat de regeering voor deze ver klaring niet is teruggeschrikt en dat zij de volle verantwoordelijkheid voor de weige ring om zulk een noodzakelijke en billijke belasting tot stand te brengen, op de Eer ste Kamer dus zal laten rusten". Ten slotte schrijft het „Hbld.": „Onze indruk? „Een liberaal ministerie, dat weet wat het wil en groot en goed werk tot stand wenscht te brengen, al heeft de verplichte verzekering, die minister Treub wil hand haven, onze waardeering niet. Maar een ministerie dat met zeer, zeer groote moei lijkheden te kampen zal hebben. „Moge het steun vinden om veel voor ons land te doen". Op „Het Vaderland" maakt de Troonrede een giumtdgen indruk De uitvoering van de twee punten waarom het bij de verkiezin gen ging, wordt positief en met beslistheid in het voorodtznoht gesteld, „Dat blijkt vooral uit de wijze waarop zij een der beide hoofdpunten, de sociale ver zekering nl. wal regelen. Uit de daarop betrekking hebbende zinsnede blijkt, dat een wetsontwerp tot definitieve regeling van de ouderdomsrente aan behoeftige ze- ventigjarigen in den loop van deze zitting zal worden ingediend. Zij zal zdoh echteT beperken tot d)e niet bedeelden. Dit zal niet alleen een groote vermindering van de kosten te»weeg brengen. Maar naar wij gelooven te mogen veronderstellen zal te gelijkertijd door dit onderscheid te maken tusschen de ouderdoms-voorziening door den staat, en het werk der liefdadigheid, te gemoet gekomen worden aan een ernstig be zwaar van rechts." De passus aangaande grondwetsherzie ning is, zegt „Het Vaderland" zeer beperkt. „Van Evenredige Vertegenwoordiging zwijgt de mededeeling hetgeen zonderling is te noemen. Dat van de Eerste Kamer niet gerept wordt daarentegen is zeer ver klaarbaar. Nu de herziening zich blijkbaar zal beperken tot de weinige artikelen die het kiesrecht regelen, blijven dde, welke de positie der Eerste Kamer beheerschen buiten beschou/wdng en dus vanzelf onver anderd. Voor het overige is uit de mede, door den heer Gort van der Lande® onder- teekmde nota, gericht tegen toekenning van een Tedht van regres aan de Eerste Kamer voldoende bekend, hoe de premier over dit pimt denkt. Voorts schrijft het Vad: „De paragraaf aangaande den toestand der geldmiddelen is bij uitstek zacht en welwillend gesteld. Zij schijnt er op bere kend den ambtsvoorganger van den nieuw opgetreden minister van Financiën te ont- aien Te veel wellicht, naar ons gevoelen. Bij een zoo groote stijging van 's rijks geld middelen toch als onder het vorige kabinet viel te boeken, ware het mogelijk geweest de tering naar de nering te zetten, en had men niet dadelijk de nieuw opgetreden re- géering behoeven te stellen voor de noodza kelijkheid tot dekking der kosten van ver schillende door het vorig ministerie voor gestelde wetten. Dit blijft een groote en rechtmatige grief tegen den ambtsvoorgan ger van den heer Bertling. „Met de vooropgestelde oplossing: in voering eener algemeene inkomstenbelas ting en verhooging der successie-belasting, betuigen wij onz© instemming." „Het Volk" (soc.-dem.) is van oordeel, dat de hoofdinhoud van deze Troonrede een zuiveren weerklank geeft op den uitslag van de verkiezingen. „De twee eischen, waarvoor onzerzijds aan de vrijzinnigen steun is verleend tegen over de candidaten der coalitie, het Alge meen Kiesrecht en het Staatspensioen, staan in het regeeringsprogram voorop. De Grondwetsherziening wordt tot de kies rechtkwestie beperkt, en zal onverwijld worden ter hand genomen, een ontwerp voor het staatspensioen zal nog in den loop van deze zitting worden ingediend. „Dit is het voornaamste. Omtrent den inhoud van beide hervormingen zijn de aan duidingen begrijpelijkerwijs nog vaag; toch dient te worden geconstateerd, dat èn wat het pensioen, èn wat het kiesrecht betreft, het program blijft beneden onze wenschen. Van het pensioen worden de bedeelden uit gesloten in Engeland was dit oorspronke lijk ook het gevalmen is erop moeten te rugkomen. De kicsrechtparagraaf is niet goheel bevredigend, omdat wel wordt toe gezegd het wegnemen van de belemmering voor vrouwenkiesrecht, maar niet zoo, dat de welstand bij de toekenning van het vrou wenkiesrecht niet als maatstaf mag gelden. „Op deze beide punten staat dus voor de sociaal-democratieen stuk strijd te wach ten. Mocht de nieuwe regeering van plan rijn, een artikel voor te stellen voor het vrouwenkiesrecht dat meer i9 dan een blanco-artikel, dat nieuwe klassebevoor- reohting brengt in de Grondwet, dan zou onze strijd zich tegen de regeering zelf richten. Onze steun is haar verzekerd, waar zij aan klasse-bevoorrechting een $inde maakt, maar wilde zij de machtsposi tie der heerschende klasse bevestigen en I 'daartoe het vrouwenkiesrecht bezigen, datt zouden wij ons riet door schijn laten ver blinden, maar zulk verraad aan den uit slag van 25 Juni met alle macht pogen te verhinderen." Van groote beteekenis oordeelt het soc.- democratisoh orgaan het woord onverwijld. „Het duidt aan, dat de Grondweteher ziening niet wordt verschoven tot aan het einde der vierjarige regeeringgperiode. Door dit woord wordt do Grondwetsher ziening het hoofdpunt van het program, en de afwerking ervan wordt beloofd binnen den kortst mogelijken tijd, zoodat de con flicten, voortgekomen uit het maatschap pelijk leven, of uitgelokt door reactie van allerlei gading, tot een minimum worden teruggebracht. De kans op slagen wordt daardoor belangrijk vergroot. „Wij ontveinzen ons niet, dat op den weg naar het Algemeen Kiesrecht nog tal van voetangels en klemmen liggen. Op militair gebied heeft de Regeering een program, waarbij zij direct afhankelijk is van den steun der rechterzijde. Heeft deze in het algemeen, door haar meerderheid in de Eerste Kamer, het lot van het Kabinet in haar hand, de clericale minderheid in de Tweede Kamer krijgt ook een stuk in de melk te brokken, nu blijkbaar de Militie- wet-Colijn „loyaal" zal worden uitgevoerd, de stijging der Oorlogsbegrooting zal wor den doorgezet. En de aankondiging van een slagschip voor Indië geeft eveneens een verhoogde beteekenis aan de rechterzijde. Op beide punten zal de sociaal-democratio de Regeering moeten bestrijden. „In hoeverre de coalitie gezind zal blij ken, met dit kabinet in zee te gaan, moet de naaste toekomst leeren. Schijnbaar is het regeeringsprogram ten aanzien van Tal ma's verzekeringswetten een uitdaging van de heeren van rechts „De financieele paragraaf is niet anders dan de voortzetting der wetgeving, door het kabinet-De Meester begonnen, en door het kabinet-Heemskerk voortgezet", zegt het blad, „Wil de rechterzijde hierop kap- tie maken, dan schendt zij haar eigen aan gezicht. De koloniale paragraaf is vaagte vaag, nu de ontwikkeling der inboorlingen van Indië zelf problemen aan de orde stelt die met frases niet zijn op te lossen. Zoo er gens, dan moet hier het beleid der regee ring spreken." In het algemeen constateert het blad, dat door het kabinet de lijn der politieke ont wikkeling gelijk die door de socialistische kiesrechtactie is geteekend, wordt gevolgd. „Wellicht in een tempo, dat ons niet ge heel bevredigt, en met de mogelijkheid van afwijking, als het vrouwenkiesrecht aan do orde komt. Maar de hoofdzaak i6, dat de kiesrechtquaestie haar oplossing naderbij wordt gebracht. Bij icderen stap op dezen weg kan do regeering op onzen steun reke nen misschien zullen wij haar nog wat sneller voortstuwen dan zij zelf van plan was te gaan. Die stuwkracht moet echter allereerst komen niet van de sociaal democraten in, maar van de beweging bui ten het Parlement. Wij steunen niet de regeering, maar wel de hervormingen op haar program, die met onze eischen over eenkomen, en om aan dien steun de betee kenis te geven, die noodig is, om de over winning der hervormingen te verzekeren, is een steeds wassende kiesrechtactie in de massa het meest noodige!" Gemeenteraad van Zegwaard, Aan de orde ia de verkiezing van een lid van het bestuur van de Elleboogsche en Stomp wij kscho Verlaten. Hiertoe moet worden benoemd een der beide wethouders. Ingeleverd worden zeven brief jee, waarvan 3 blanco, -1 stem op den heer Veldhuyzen en 3 stemmen op den heer Vollebregt, zoodat dezo is gekozen. De heer Vollebregt verklaart zich bereid deze benoeming aan te nemen. Thans as aan de orde: Onderhoud van wegen. De Voorzitter deelt mode, dat het bestuur van den Latensteinschen polder heeft be sloten den wegwerker Klos te vervangen door een ander, zoo mogelijk in combinatie mot de gemeente. De polder heeft besloten de bezoldiging te verhoogen van f 75 op f 100. P. Erdtman heeft zich bereid verklaard de betrekking op zich te nemen, wanneer do gemeente de jaarwedde van f180 verhoogde tot f200. De wegwerker Lamens heeft zich ook bereid verklaard tegen deze vergoeding het onderhoud van don weg op zich te nemen: hij zou het dqn met een zoon van hem doen. Burgemeester en Wethouders vin den het niet billijk Erdtman op zij te zetten. 1 Zij zijn van meening, dat het 't beste is de oude wijze van onderhoud van de wegen weer te volgen en in zake hot schoonhouden van de straten voorloopig af te wachten of er soms een geschikt iemand zich aanmeldt. Met de wegen kan men echter niet wachten. De heer C. Noordam- Als ik u goed be grijp, dan willen B. en We. de straatrei niging voorloopig laten rusten Dan vol gen B. en We. een weinig vaste lijn. Bo vendien vraag ik me af: moeten we nu liet salaris verhoogd is, geen sollicitanten op roepen Weten de gegadigden de verhooging van salaris De Voorzitter: B. en Ws. hebben beslo ten den Raad in overweging te geven met de straatreiniging voorloopig af te wachten en nu over te gaan tot de benoeming van een wegwerker, !nu Palenstein denzelfden' wegwerker wil benoemen, zooals vroeger. De heer Noordam: De toestand is niet zuiver gesteld; we hebben met Palenstein niets te maken; we dienen eerst uit te ma ken, zullen we de straatreiniging voor reke ning van de gemeente nemen, ja dan neen. De heer Veldhuyzen: Ik zou denken, dat Eet 't beste was eerst te w'eten voor hoe veel men het kan gedaan krijgen. De Voorzitter: ,We zullen thans eerst uit maken of de gemeente de straatreiniging voor haar rekening zal nemen. Met zes stemmen tegen 1, die Van den Eeer Vollebregt wordt hiertoe besloten. 4. Welk salaris mooten we daarvoor uit trekken De heer Noordam stelt voor f270 per jaar.; De heer Vos vindt dit té weinig. Do Eeer Karens wil liever geen gal arid bé- palen. Dé heer Veldhuyzen ié Eet mét dén Ledr1 Karens eens. De Eeer Noordam: Hf bén Eet met den wethouder en den hear Karens oneens: dit iis een ongezond standpunt. JDe heer Vollebregt: Ik vind het moet zoo goedkoop mogelijk. De heer Noordam'i Ik' vind, zoo goed mó gelijk. De Voorzitter: Ik zal in stemming bren gen zullen we in deze Vergadering het traktement bepalen? De heeren Noordam', Voe en Huysman zijn ër voor, de andere heeren er tegen. De Voorzitter: Nu de kwestie „wegwer ker". De heer Noordam wenscht hiervoor sollicitanten op te roepen. Do heer Noordam: Neen, het is maar een tidee. dat ik opwerp; vindt het geen instem ming bij de andere heeren, dan wordt het toch verworpen. De Voorzitter: Voor wegwerker' hebben we noodig een flinken, sterken kerel, een; die het vak verstaat. B. en Ws. vinden Erdtman daarvoor geschild; en zouden het onbillijk vinden hem te passeeren. De heer Noordam: Onbillijk? .We hebben toch geen verplichtingen tegenover Erdtman Ik vindt Erdtman ook een heel geschikten kerel, doch ik vind, dat we tegenover La- mens meer Verplichtingen hebben. Deze doet zijn werk toch zeker ook goed? De Voorzitter: Zeker, verplichtingen heb ben we tegenover Erdtman niet. Ik meen, dat de zaak nu voldoende be sproken isik zal in stemming brengenzul len we in deze vergadering tot benoeming overgaan Alle leden stemmen vóór. Er worden 5 stemmen uitgebracht op Erdt man en 2 op Lamens', zoodat Erdtman is benoemd tot wegwerker op een tractement van f200 van de gemeente. Vervolgens is aan do orde: wijziging van de begrooting voor 1913, in verband met de plaats gehad hebbende verbouwing van de 6chool. Het aandeel in de kosten be draagt voor deze gemeente f 516,45, waar van door het Rijk vergoed wordt één vierde gedeelte. De Voorzitter deelt mede, dat B. en Ws. het schoolwerk, dat door „De Tijdgeest" is uitgevoerd, hebben opgenomen en den indruk hebben gekregen, dat alles naar behooTen en keurig in orde is. Een buitenrekening is niet te verwachten. Ten overvloede zullen wij echter het werk nog door een deskun dige van buiten de gemeente laten opnemen. Ten slotte wordt aangeboden de gemeen te- begrooting voor 1914, opgemaakt tot een bedrag van f 13,378.92 in ontvangst en uit gaaf. De hoofdelijke omslag is daarbij ge raamd op f4500 tegenover f3S00 in het loopende jaar. De post „onderhoud van wegen" wordt f500 hooger uitgetrokken, terwijl de posten „onderhoud van straten" en .verpleging van krankzinnigen" ook belangrijk hooger zijn geraamd. Ontwerp-begrooting zal aan de Raadsleden worden rondgezonden. De heer Vós wijst op de wen schel ij kheid om aan den overweg bij het Station een paal te zetten met een arm richting Zoe- termeer, Zegwaard en Benthuizen, en een arm die jle richting Rerkel en Pijnacksr aanwijst. Menigmaal komt het voor, dat vreemdelingen daar den weg vragen. Een paal op den hoek bij „Nutricda" zou ook geen overbodige weelde zijn. Het komt nog dikwijls voor dat die mensehen den ouden weg naar het Station inslaan; merken ze hun vergissing en keeren ze naar den goeden weg terug, dan is de trein soms al ver trokken of zijn de boomen van den overweg neer. De Voorzitter geeft in overweging dit punt bij de behandeling van de begrooting, in de volgende vergadering te bespreken. De vergadering wordt hierna gesloten. Toeneming van welvaart. Aan „Do N. C." wordt gemeld, dat de gemid delde 'productie van 's Rijks munt in de laatste jaren circa 50 millioen geldstukken bedroeg. De toenemende behoefte aan gv> niunte specie, hiea* on in Indië, vraagt thans echter meer praestatae, waarom men er door uitbreiding en overwerk tot half tien 's avonds in hoopt te sla.gen, dit jaar 150 millioen geldstukken to vervaardigen, terwijl er voor het volgend jaar reeds maatregelen geno men zijn om een productie van 250 millioen stuks te kunnen beteiken. Dat is dus nog eens een fabriek, die „g^id maakt". Door het stakende personeel delr Ned. Fabriek te Amsterdam is een vergade ring gehouden, waarbij met 73 stemmen vóór, 64 tegen en 4 blanco besloten werd, dé voorstellen van. de directie in beginsel te aanvaarden, tin zake de commissie uit de werklieden en de commissie uit de verte genwoordigers van de fabriek. Zekere Bakker uit de Schoor s tee n vegers steeg te Amsterdam was sedert Donderdagavond vermist. Zondagmorgen werd zijn lijk opgehaald uit dan Binnen- Amstel. Bij onderzoek is gebleken, dat hij Donderdagavond slapende werd aangetroffen in de Reguliersbreestraat. Men maakte hem wakker. Hij verwijderde zich daarop in de richting van den Binnen-Amstel. Vermoed, wordt, dat hij slapende te water is geloo pen en verdronken. Het lijk was afschuwe lijk verminkt. Een oor was er afgeslagen, terwijl borst en gelaat wonden vertoonden. Een en ander is veroorzaakt door de schroef van een stoomboot. Te Moerdijk is op last der Bre- daschë justitie opgegraven het lijk van [Willem' Dubbelman, gep. O.-I. militair, die, ruim een jaar geleden aldaar is begraven. Na gerechtelijke schouwing is ads verdacht van vergiftiging gearresteerd de wfeduwe van den overledene, die naar Breda; is overge bracht. Bij ieën oöüferèntiè tiisfloEëïi Eet bestuur van den vakbond en de firma En schedé, te Haarlem', deed de firma; dé bé- lofte, geen nieuw personeel aan te némen, waarom do posten werden ingetrokken. Vrij dag wordt de conferentie Eervat. Er is kans pp «n minnelijke gchikking yen, bet geschil. In dé yërga.deri*n g van ëeïï té Groningen.' opgerichte af dealing van de Ne- derlandsche Bakkersvereeniging tot geheele afschaffing Van den nachtarbeid, werd, naar de^ „Ass. Grt." meldt, medegedeeld, dat dezel week nog éein comité uit het hoofdbestuur op audiëntie Zou gaan bij' minister Treub, verzoekende wettelijke invoering van het verbod van nachtarbeid voor het bakkers bedrijf te bevorderen. Gingen er geruchten over een vermoedelijke moord op den boschwachter van Diever, thans kan worden gemeld, dat de getroffene G. Boers zich met den rijks veldwachter Jaarda en diens zwager naar het Dieverveld hebben begeven, waar reeds geruimen tijd wildstrikken werden aange troffen. Boers verliet de beide metgezellen om zich naar Diever te begeven, waar zijn werkzaamheden hem riepen. Later werd zijn lijk gevonden door den veldwachter Jaardahij had een schot in het achter hoofd. De justitie uit Assen kwam ter plaatse. De jager J. B., gepensionneerd O.-I. mili tair, is geruimen tijd in verhoor geweest. Van de twee ter beschikking zijnde politie honden is een losgelatenhij volgde gerui men tijd het spoor van den verdachte. Het resultaat van het onderzoek is nog niet be kend. J. B. is naar Assen vervoerd *n ter be schikking gesteld van den officier van jus titie. De verslagene laat een vrouw en drie jeugdige kinderen na. In het Boterdiep te Onderden- dam is de stoomboot „Stad Ommelanden" der wed. Kamp, te Uithuizen, gezonken, doordat twee electrische kabels van 3000 K.G. aan 't rollen waren geraakt. De boot kantelde en zonk. De scheepvaart naar Gro ningen was gestremd Op een zolderportaal, grenzen de aan de deponeerkamers van dc 1ste en 2de compagnie van het 1ste bataljon 22ste regiment infanterie, in infanteriekazerne no. I, te Ede, is brand ontstaan. Sinds eeni- gen tijd had men al een sterke brandlucht waargenomen, doch niet direct aan brand gevaar gedacht. Spoedig werd nu alarm geblazen en het blussehingswerk, onder lei ding van den op het kazerneterrein wonen den hoofdopzichter van fortificatiën aange vangen. In betrekkelijk korten tijd was men den brand meester. Eenige op het portaal opgeslagen stroozakken waren aan het smeulen geraakt, waarna belendende deu ren en kozijnen vlam hadden gevat. Bij het inslaan van eenige ruiten verwondde een onderofficier zich vrij ernstig aan een zijner handen. Een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand is bij de manschappen der compagnie ingesteld. Dit is nu reeds de tweede maal in dit jaar, dat door onbekende oorzaak brand uitbrak op een deponeerkamer van dit bataljon. Ine enDuitschbladstaath et verhaal van een voormalig Nederlander, thans Engelsch onderdaan., wien ep reis met zijn auto van bad Nauheim naar den Hoek- van-Holland een onaangenaam geval gepas seerd is. Toen hij 3 nachts bij Beek over de Nederia.ndsohe grens kwam vond hij het douanekantoor gesloten. Men antwoordde niet op rijn kloppen en hij reed daarom langzaam verder. De douanebeambte was inmiddels uit zijn huisje gekomen en loste een aantal revolversch». n op de auto. Ter stond stopte de berijder, waarop de ambte naar naar hem toe kwam en zeide, dat hij had moeten schieten, omdat op de teekens, die hij met een stok gegeven had, geen acht was geslagen. De Engeüschman diende terstond bij den Engelsohen gezant in Den Haag een klacht in en eischte schadevergoeding, wegens bedrei ging van zijn loven door een Nederlandsch ambtenaar. Zondagavond werden in de Klompstraat te Heerlen, zonder de minste aanleiding aangevallen door een 4-tal indi viduen, een tweetal personen, de gepension- neerde wachtmeester der marechaussee Ha- genauw en de portier vanhet Christelijk Tehuis, Schut Eén hunner kreeg een slag met een flesch in het gelaat, terwijl de an der bewerkt werd met een mes, en een diepen messteek ontving nabij het linker oog de linkerpols werd bovendien doorge sneden. Daarop kozen de aanranders het hazen pad, achtervolgd door een inspecteur van politie en oen agent, die de kerels aantrof fen in een woning in de Schaesberger Ko lonie. Nauwelijks waren de inspecteur en de po- litie-agent in huis en hadden zij zich be kend gemaakt, of zij werden door een 7-tal individuen aangevallen, die zich gewapend hadden met messen, stokken, glaswerk, kortom met allerlei voorwerpen. De inspecteur kreeg verschillende mes steken, o. a. een in het gelaat, zoodat het bloed uit de wonde spoot. De inspecteur had ondertusschen de re volver getrokken en joeg een der kerels een schot in het been en een vrouw een ko gel in den arm. De krachten van den in specteur waren vrijwel uitgeput, toen meer dere agenten ter plaatse verschenen. De agent weerde zich dapper, ontving eveneens een aantal slagen, doch het gelukte hem, met behulp van een paar personen, twee der individuen te arresteeren, die onder hevig verzet en' zwaar geboeid naar het po litiebureau werden overgebracht. Door de versterkte politiemacht was in- tusschen het huis belegerd en de arrestatie van een derden persoon volgde spoedig. De inspecteur is per wagen naar zijn wo ning gebracht, waar hij door den genees heer verbonden werd. De daders zijn meest jonge kerels, van Hollandsche afkomst. („L. K.") Volgens do „Soir" is op klacht van den raad van administratie der nieuwe glasblazerijen te Bt. Ghislain het parket te Bergen overgegaan tot gevangenneming van den directeur Dusausois, die beschul digd wordt van valschheid in geschrifte, waardoor hij de Mpij. een schade van hon derdduizend franken heeft berokkend. In een voorstad van Madri d bood een oude vrouw een handelaar in ge bruikte voorwerpen een oud schilderij aan dat xdj ergens ia haar woning had; gevonden. De handelaar kocht het voor 1 peseta. Dea volgenden dag zag de vrouw, toen ze eea kunsthandel voorbij kwam, het schilderij nu schoongemaakt, voor den prijö van Tooo peseta's te koop staan met de bijvoeging dat dit een echte Goya was. De vrouw vroeg daarop het 6tuk terug, doch tevergeefs Eindelijk bemoeide de politie zich met de zaak en werd 't schilderij aan de vrouw terug gegeven, terwijl de verontwaardige kooper f3 kreeg als schadevergoeding. Sindsdien hield de vrouw haar Goya verborg-n, weÜ:a echtheid echijnt vast te staan, uit vrees, op nieuw bij den neus te worden genomen. Het Praxlo-museum zal het stuk nu krijgen. Naar men weet is een peseta ongeveer f 0 47 waard. In Bramlage, bij Klausthal werd een herbergier in de gelagkamer ver moord gevonden. Twee jongelieden, die wer den verdacht, daaraan schuldig te zijn, wa ren naar Osterode gevlucht. Terwijl ze met een keermaker onderhandelden over een stel nieuwe kleeren, werden ze door de po litie betrapt. De beide jongelui 6choten toen hun revolvers op de agenten af. Een werkman werd gedood, een agent gewond. Een der moordenaars kon worden overmeesterd. De ander barrikadeerde zich achter in het huis en bleef doorschieten, maar werd later zelf doodgeschoten. Drie bekende aardbeving s- specialiteiten zijn in den krater van den V&. suvius afgedaald tot een diepte, die voorheen nog noodt bereikt was. Acht uren hebben zij hierin hun observaties gedaan, en zij komen tot do conolusie, dat een spoedige groote uitbarsting van den vuurberg zeer waar schijnlijk is. Het onderzoek, ingesteld naar aanleiding van een poging tot zelfmoord van twee huzaren van het 19de regiment Oldenburgsche dragon ders, heeft aangetoond, dat de huza ren van het 5de esoadron van dat regiment op een ergerlijke "wijze mishandeld werden. De jongere dragonders werden door hun oudere collega's en ook door onderofficieren vaak met stalzwepen zoodanig afgeranseld, dat zij bewusteloos neervielen, terwijl zij ge durende de manoeuvres met de lans op het hoofd geslagen of in de been en gestoken worden. De krijgsra d veroordeelde de schuldigen tot straffen, varieerend tussohen één of twee dag-en arrest en 7 maanden ge vangenisstraf. D e Peruaansche regeering i8 beducht, dat de aardrijkskundigen Wilbur Oromer en William uit Chicago, die in Februari tot onderzoek van de bronnen van de Amazone-rivier een reis naar het gebied van Huayabamba hadden ondernomen, door de Indianen vermoord zijn Een expeditie ondier leiding van den Engelsohman Beasley heeft wapens en gerei van de vermiste reizi gers in het bezit van de inboorlingen gevon den. Inde stadsgehoorzaal van Oost-Cowes op Wight is iemand begonnen aan een zes-en-dertig-uurs-pianospel, zonder mst.DOOzenDergelijke pianowedstrijden op den langen duur rijn vroeger al meer gehou- dien. Tegenwoordig, in de dagen van de eleo trisohe piano's tnaakt een dergelijke kracht proef niet meer zoo'n indruk. Vreemdelin genverkeer op de badpHaaiti Oost-jOovttf moet beters verzinnen. Te L a e r W estfalen) zou eerstdaags een gedenkteeken onthuld wor den ter herinnering :°an de bevrijdingsoor log, de honderd jaar geleden heeft plaats gehad. In den nacht va® Donderdag op Vrijdag hebben onbekenden echter het voet stuk en het monument zelf met dynamiet in de lucht laten springen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Toen do sneltrein van Puyoé naar Montrejeau op het punt van vertrekken stond, geraakten de machinist, Laoosto en <fc stoker Hirigayen met elkaar in twist. Niet temin vertrok de trein op het vastgestelde oogenblik, doch' op de locomotief ontstond; tusschen stoker en machinist een nieuwiel woordenwisseling, die weldra tot handtast^ lijkheden leidde. Lacoste wierp zich op Hiri gayen en beet hem in den vinger. Laatst genoemde greep hierop een mes en bracht daarmede den machinist verscheidene- steken toe. Niettegenstaande het bloed hem over het gelaat stroomde, wist deze den trein tot stilstand te brengen, waarop hij] van dé locomotief steeg; duidelijk bleek, dat hij de reis onmogelijk zou kunnen voortzetten. De chef van dienst te Puyos, werd gewaarschuwd waarop deze de plaats van den machinist innam, en in gezelschap van Hirigayen, den trein veilig naar Montrejeau bracht. Het plaatsje Gros z-M oyeuvrc in Lotharingen is in opwinding gebracht, door ,een drama, dat zich' in een kruidenierswinkel aldaar afspeelde. Tegen liet vallen van den avond kwam een Ejroaat den winkel binnen en verlangde diverse waren, waarvoor hij den winkelier, Clemont genaamd, ©eii tweo- fioncs-stuk overhandigde. Nauwelijks had hij" hét geldstuk afgegeven, of hij trok een scort dolk, waarmede hij Clemont de keel trachtte af te snijden. De winkelier was hem echter te vlug af en sprong achteruit, waarna dé booswicht de vlucht nam. Onderweg stuitte hij op do echtgenoote van Clemont, die op hét geraas kwam toesnellen. Hij wierp zich op haar en sneed haar dé keel af. De on gelukkige vrouw stortte onmiddellijk dood neer. Ook dc dochter des huizes, die toe kwam snellen, bracht hij een ernstige keel- wonde toe, waarna het hem gelukte te ont snappen. Do moordenaar is echter bekend. Hij treedt op als geldwisselaar bh de bui- tenlandsche grensarbeiders en is herhaalde malen in den winkel van Clemont geweest, naar men denkt, om zich daar vooraf te ori en toeren. De politie is met een speurhond] naar de grenzen getrökkenmen hoopt daar door den moordenaar te beletten naar Frank rijk te vluchten. Tot dusverre is nog go-n spoor van hem ontdekt. Naar uit Petersburg gemela wordt, heeft te Wladiwostock een hevigo typhoon gewoed, die groot onheil aan richtte. Zeventien scholieren, die zich op een uitstapje in het gebergte bevonden, hebben tengevolge van den wervelvma het leven verloren.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6