N\ 16430 Zaterdag 13 September. A®. 1913. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Kerkelijke Berichten. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. G-rootere letter® naa* plaatsruimte. Kleine «.dvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 OentB) per 3 maanden i l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en 'waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Leiriien, 13 September. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Vereeniging van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden kwam gisteravond voor het eerst in de nieuwe najaarscompagne in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J Dreef, opende de vergadering op de gewone wijze. De notu len der vorige vergadering werden ongewij zigd vastgesteld. Een wijziging van het huis houdelijk reglement werd conform het be stuursvoorstel vastgesteld. De Voorzitter deelde daarna mede dat hij wegens a. s. vertrek naar het buitenland zioh genoodzaakt ziet te bedanken als .be stuurslid der afdeeling. Erwaren -1 twee bestuursvacatures. YolT" V o o werd gekozen de heer J D. de Rijk, die ver klaarde de benoeming aan te nemen. Aangezien de heer De Rijk reeds als be stuurslid fungeerde, bleef het aantal vaca tures gelijk De daarop volgende stemmin gen hadden tot uitslag dat gekozen werden de heeren Cabs en P. H. J. Pieron, van Voorschoten. Eerstgenoemde ter vergade^ ring aanwezig, nam de benoeming aan. Den heer Pieron zal daarvan kennis gegeven worden. Hierna vond een bespreking der winter- campagne plaats en werden medodeelingen gedaan, hoe het bestuur zich deze campagne voorstelt'. Een voorstel tot aansluiting bij het gemeentelijk werkloozenfonds werd aangenomen Ook het oprichten van cursus sen maakte een punt van bespreking uit. Medegedeeld werd dat de oprichting van een cursus in het boekhouden reeds verze kerd wa-s. Een reglement voor deze cursus sen werd na eenige bespreking goedge keurd. De Voorzitter feliciteerde den secretaris, den heer J. v. d. Woude, die als afgevaar digde der afdeeling deel neemt aan den Chr Bestuurdersbond, met zijn benoeming als secretaris van dezen Rond. Ten slotte nam de Voorzitter bij zijn a. s vertrek naar heb buitenland met een hartelijke toespraak af scheid en werd hem bij monde van den nieuw gekozen Voorzitter dank gezegd voor de goede leiding der vergaderingen en voor al les, wat hij ;n het belang der afdeeling had gepresteerd. De vergadering ging daarna op de gewone wijze uiteen. De afd. Leiden van den Ned. Schilders- gezellenbond, en het hoofdbestuur van de zen hebben d.d. 12 Sept. aan den Bond van Ned. Schilderspatroons, afdeeling Leiden, in herinnering gebracht, dat zij ïn Mei van dit jaar een verzoek tot hem richtten om het minimumuurloon voor een meerderjarig schildersgezel te brengen op 23 cents, den maximum-werktijd te stellen op 10 uren, met dien verstande, dat, wanneer buiten dezen werktijd zal worden gewerkt tot des avonds 10 uren 25 pCt. boven het gewone uurloon zal worden betaald, voor nachtar beid van 's avonds 10 uren tot des morgens 50 pCt. en voor arbeid op Zon- en Christe lijke feestdagen 100 pCt. Zij dringen er op aan, aan dat verzoek te voldoen, zoo spoedig als mogelijk is. In on6 bericht over de onthulling van de gedenkplaat van Gerrit Dou werd door een misverstand eigenaar genoemd de heer Bruynzeel. Dit moet zijn de heer Pelle. De algemeene vergadering der Evange lische Maatschappij werd te Haarlem ge- gehouden, waar ook zestig jaar geleden c$e Vereeniging werd gesticht. Zij werd ingeleid door een godsdienst oefening in de Doopsgezinde kerk, waar ds. R. J. van der Meulen, van Amsterdam, op trad en sprak naar aanleiding van Rom. ,1 16. Prof. Nippold, uit Ober-Ursel, woon de de vergadering bij Aan H M. de Ko ningin werd een telegram verzonden en ook i aan a's. Van Dissel, te Bladel, de eenig over geblevene van de oj>richters der Evangeli sche Maatschappij, die verhinderd was de vergadering bij te wonen. De secretaris bracht het jaarverslag uit, daaruit bleek, dat in 1913 groote kracht door a'e Vereeniging was ontwikkeld en het ledental was toegenomen. Minder gunstig was de staat der geldmiddelen. Prof. Nippold hield' vervolgons in de Hoï- landsohe taal een rede Een voorstel van de afdeeling 's-Graven- bage om „pogingen te doen om een succes siebelasting te verkrijgen op goederen in de d'oode hand en dat worde toegezien, dat tok de kloosterlingen in de bedrijfsbelasting worden aangeslagen'leidde tot belang rijke discussie, en tot aanneming van de Volgend'© motie„dat het een dringende eisch i8 voor iedere Regeering, lo. in den tortst mogelijken tijd een belasting op de goederen in de doode hand te voeren, welke olasting reea's sedert geruinien tijd in rankrijk, Italië en Oostenrijk bestaat; 2o. dat ons belastingwezen in dien geest worde herzien en verbeterd, dat althans wat do belastingen betreft de Ned. burger niet meer bij de Kloosterlingen achtersta Naar aanleiding van een voorstel der af deeling Almelo om een onderzoek in te stel len inzake het ontslag van den colporteur Meyer werd vertrouwen in het hoofdbestuur uitgesproken, de band tusschen den heer Meyer en de E. M. als geheel verbroken ver klaard en het hoofdbestuur verzocht, hem, voor zoover het dat noodig oordeelt, te on dersteunen. Als lid van het hoofdbestuur werd geko zen dr. B. D. Eerdmans, te Leiden. Om het orgaan „De Protestant" meer productief te maken, werd' aan het hoofd bestuur opgedragen een advertentie-com missie te benoemen. Ten slotte hield mr. Tideman een causerie. De zesde lijst van de 35ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel vermeldt o. m.Alphen met Goudssluis met f672.93; 'Nieuwewetering met Poel en Huigsloot met 62.35. De Uniecollecte te Alphen bracht op voor het suppletiefonds der Hervormden f342 83 en voor het suppletiefond3 der Gerefor meerden f330.10. Deze Uniecollecte is alzoo driehonderd gulden hooger dan het vorig jaar. Er is een aanvang gemaakt met de overbrenging der bureaux en archiefstuk ken van het Kabinet der Koningin lop het Binnenhof naar het nieuwe lokaal op den Korten Vijverberg te '6rGravenhage. De eerste audiëntie van den nieuwbe- noemden Minister van Marine den heer Ramb'ounet, werd' bezocht door vele vlag-, h-oo^d- en andere officieren der zeemacht. Bij deze gelegenheid maakten ook de prus aangestelde adelborsten eerste klasse hun opwachting bij den Minister. Voor wijlen het Tweede-Kamer-lid den heer B. L. Tijdens, zal bij sluis I aan het Westerwoldsohe Kanaal (Gr.) een gedenk naald worden opgericht. („Stand.") Uit goede bron wordt vernomen, dat een ongewijzigde invoering der Ziektewet van deze Regeering niet is te verwachten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Grootboekwet zal in werking treden op den Isten Januari 1914. De gemeentebegTOoting, dienst 1914, van Haarlem wijst aan als ontvangsten en uitgaven: gewone dienst f2,676,764 83i, bui tengewoon f 1,333,058. De voordeelige over schotten van het gemeente electriciteitsbe- drijf zijn f94,785 (vorig jaar f25,000), gas verbruik f 143.165.33 (vorig jaar f 145,2 '.67), duinwaterleiding f 20,238.8-8^ (vorig jaar f24,259). De gemeente-reiniging geeft een nadeelig saldo van f 12,820. 68i In de be- grooting worden geen buitengewone voor stellen gedaan Onder enkele voorstellen van salarisverhooging is een voorstel om de jaarwedde van den directeur van den keu ringsdienst van voedingsmiddelen van f 2200 op f2800 te brengen en van den gemeente archivaris van f 1000 op f 1200. De heer A. H. Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, heeft aan den Raad aldaar verzocht, om, in verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer, be noemd te worden tot gewoon onderwijzer aan een openbare lagere school, en hem daarna, met stilstand van jaarwedde, verlof als zoodanig te verleenen. Blijkens een thana ingediend voorstel van B. en W. hebben rij tegen een zoodanige regeling geen bezwaar de heer Gerhard 6taat thans als eerste op een voordracht aan den Raad ter benoe ming van een onderwijzer aan 6cHool 23. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezon den, waarin de zaak "«"an het vrouwenkies recht warm verdedigd wordt, mede op grond van een citaat uit het geschrift van mr. Cort van der Linden: „Richting en beleid der Liberale Partij." Wat daar van het kies recht voor werklieden wordt gezegd, past, zegt adressante, geheel op de hedendaag- sche vrouwenbeweging Iemand, die onbekend wenscht te blij ven, heeft f 1000 geschonken voor het nieuwe gebouw der Vrije Universiteit. („Stand.'') Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem te Vinkeveen cÜ9. P. de Looze, te Waarden, bij Woerden. Dr J. H. Moll, rector van het gymna sium te Amersfoort, heeft tegen 1 Januari eervol ontslag aangevraagd. Mr. Troelstra is aangewezen als ver- tegenwioordiger der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland op het partij congres der sociaal-democraten, dat deze maand te Jena gehouden wordt. Door de arr. rechtbank te Arnhem is, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de volgende alpha bet ische lijst van aanbevelingmr dr. A. D. H. Fockema Andreae, rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar; mr J. W. E. van Harencarspel, substituut-officier van justitie te Arnbe; mr dr. R. Kranenburg, rechter in de arr.-rechtbank te Tiel. Te Tilburg is tot lid van de Provinciale Staten (vacature-H. Eras) gekozen de heer G, Raupp, ^hrgemeester van Tilburg. Naar de „Limburger Koerier" van wél ingelichte zijde uit Rome verneemt, wordt de benoeming van een titularis voor den va- canten Bisschopszetel van Roermond in de Curiekringen nog niet aanstaande geacht. A ABT. ANDER VEEN. In deze gemeente waren 165 personen, boven de 70 jaar woon achtig, waarvan ongeveer 50, die in de ter men vallen tot het trekken van een rente, ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet. BODEGRAVEN. De schietvereeniging „Willem Teil", alhier, heeft haar jaarlijk- schen onderlingen wedstrijd gehouden. Deze was verdeeld in 2 klassen ieder schutter loste 5 schoten, maximum 60 punten. In de eerste klas werden de prijzen behaald als volgt: 1ste. J. Simonse, 2de C. Zaal Tzn., 3de A. Vink, 4de J. van der Giesen, 5de T. Zaal Pzn., 6de J; van Muiswinkel, 7de N. Bos, 8sto A. M. Vink, 9de K. Verweij, 10de E. Kauling. In de 2de klas1ste. A. van der Werken, 2de A. Timmer, 3de T. Zaal Tzn., 4de J. Gaarkeuken, 5de D. Scheer, 6de G. van der Werken. De rozenprijs werd gewonnen door H. Schoo Jr. Op de Eere- baan1ste pr. D. Scheer, 2de pr. F. Looij. Er waren nog door een lid van het bestuur 2 prijzen beschikbaar gesteld voor schutters beneden den leeftijd van 24 jaar en wel die in 10 schoten het hoogst aantal punten behaalden. Winnaars van deze prijzen werden1ste pr. J. Siemonse, 2de pr. J. van Muiswin kel. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben Donderdag 18 Sept. des avonds te 9 uren in het schietlokaal. Bij het gehouden examen voor klerk telegrafist S. S. is geslaagd de heer F. C. Frevel, alhier. HAZERSWOUDE. Sedert 1864, toen do openbare school een nieuw gebouw kreeg, is daaraan niets meer veranderd, zoodat zij houdster was van een zeker record van antiquiteit. In 6 weken ia daarin thans wij ziging gebracht. Onder de bekwame leiding van den gemeente-opzichter, den heer A. H. Goldberg is het oude en door zijn ouder- wetschheid eenigsrins lugubere schoolge bouw thans geheel naar de eischen des tijds ingericht. De overtollige ruimte heeft ge strekt tot het metselen van twee gangen voor kleerenbergplaatsen. Tot hiertoe hingen de natte kleeren in de lokalen uit te dampen. In de drie lokalen zijn fontein bakjes met waterleiding aangebracht en de nieuwerwetsche privaten zijn van doelma tige doorspoeling voorzien. De aloude ijze ren ramen met hun tochtige tuimelruiten zijn voor afbraak verkocht en verwisseld tegen houten raamkozijnen met een be weegbaar bovenstuk en zijstukken, die allo nadeelige strooming afsluiten en een voort durende luchtverversching bewerken. Bo vendien zijn de walmende petroleumlam pen vervangen door een doelmatige en een voudige gasinstallatie. Met bekwame hand zijn door stucadoors en schilders alle wan smakelijke kleuren door zachte tinten weg gestreken, kortom, onze bijna 50-jarige heeft een doeltreffende verjongingskuur on dergaan en kan nu weer goed meedoen. Een droeve stoet trok hedenmorgen door de gemeente naar de R.-K. begraaf plaats. Het stoffelijk overschot van hun vriendje en gebuur brachten een aantal knapen, van ongeveer denzelfden leeftijd als de 13-jarige overledene, grafwaarts. Men weet, dat de goede jongen onder het leeren wielrijden in 't water raakte en op zoo jammerlijke wijze het leven verloor. HILLEGOM. Aan de Vossenlaan, voorbij de Mariastraat worden langzamerhand aar dig wat nieuwe huizen gebouwd. Thans is er een nieuwe straat geprojecteerd op het terrein Kadaster Sectie B. No. 2640. De harddraverij-vereeniging, die op 24 Sept. een handicap-draverij zal houden or ganiseert ook een ringrijderij. Kunstvoor werpen worden als prijs uitgeloofd, bene vens een extras-prijs voor het mooist aan gespannen geheel. Gisteravond heeft de aanmelding vooi deelname aan den historischen optocht op den dag ter herdenking van Neerlands 100- jarige onafhankelijkheid plaats gehad en daarbij bleek, dat alle rollen trouw waren bezet met uitzondering van twee hoofdrol len en enkele van het gevolg. Voor het al legorische gedeelte zijn al minstens 10 wa gens ingeschreven. Het gemengd koor re peteert al druk met 245 zangers. KATWIJK-AAN-ZEE. De kunstschilder E. Pieters heeft na een drie-jarige afwezig heid zijn villa aan den Strandboulevard al hier weer betrokken. Ook de kunstschilder C. Munthe zal zich weer hier vestigen. De laatste dagen kwam van de Kat- wijksche visschersvloot zoo goed als geen enkel vaartuig binnen, zoodat in geen drie dagen afslag van haring is gehouden, wat in dezen tijd maar zelden voorkomt. Voor de aanbesteding van het bouwen van een woon- en winkelhuis in de Bad- straat alhier waren ingekomen zeven biljet ten van de firma'sL. Kruyt 6960, wed. K. de Best ƒ6960, G. Haasnoot 7227, A. Parlevliet ƒ7428; Joh. Verloop ƒ7433, L. de Best 7724 en Kr. v. d. Plas 7730. Het werk is aan de twee laagste inschrijvers ge zamenlijk gegund. De toestand van den wagenbestuurder J. Legas, die bij de trambotsing op 3 Sept. ernstig getroffen werd, is vooruitgaande, hoewel hij vooreerst nog geen dienst zal kunnen doen. NOORDWIJKERHOUT. Zondagmid dag wordt de kermis geopend. Leest men uit vele plaatsen, dat deze stervend is, hier is dit geenszins het geval. Men houdt de kennis in eere en oud en jong begroet haar telken jare met genoe gen. Reeds arriveerden allerlei vermakelijk heden o.a. een draai- en een zweefmolen, een hiohtsohommel, een circus, benevens verschillende andere kramen. Voor liefhebbers zal er heel wat te genieten rijn. Wederom werd hier een rijwiel ont vreemd, ditmaal van den heer v. D.} die het bij rijn thuiskomst even achter het huis plaatste. De veldwachter Steenvoorden had het genoegen den dief te Delft op te sporen en hem en het rijwiel naar hier te trans portee-ren. Een damescomité, bestaande uit Mevrouw Douairière C. Gevers van Kethei en Spaland, benevens drie andere dames, zal op het aanstaande Onafhankelijkheids- feest de prijzen toekennen voor de mooist versierde rijtuigen, welke deelnemen aan de ringrijderij. OUDEWETERING. Gistermiddag ge raakten op den Langenweg alhier twee fietsers met hun rijwielen in elkaar ver ward. De eten kwam er zonder ongeluk ken af, de ander eohter kon met een ge heel kromgebogen voorwiel, waaruit de meeste spaken bovendien gebroken wa ren, zijn weg vervolgen. SASSENHEIM. De uitslag der hier ge houden loting voor do nationale militie is: 1. C. D. v. Goeverden; 2. J. v. d. Meer; 3. A. O. v. Ginhoven; 4. C. J. v. Zonne veld; 5. J. Helmus; 6. A. P.- y. Rijn; 7. W. v. Breda; 8. T. Bosnia; 9. J. v. Nieuw koop; 10. C. Berg; 11. A. J. v. -Munste- ren; 12. A. J. Langelaan; 13. J. Oudsl- hoorn; 14. C. A. Schrama; 15. A. C. v. d. .Wiel, en 16. A. A. v. d. Wiel. TER-AAR. De onafhaakelijkheidsfeesten zullen in deze gemeente worden gehouden op Maandag 15 en Dinsdag 16 September a. e. Do historisch-allegorische optocht zal Dinsdag o. k. plaats hebben en zal bestaan uit 130 personen. Vertrek ongeveer halfnegen voormiddag van af den Aardam. Ringrijderij met rijtuigen en fietsen 's namiddags aan den Aardam. De volksspelen zullen Maan- dagnamiddag worden gehouden. VALKENBURG. De van jaren her dag- teekenende paardenmarkt alhier is weer voor bij. En hoewel door de vele feestelijkheden der laatste dagen, niet het minst van do Haagsche Landbouwtentoonstelling, het be zoek minder da.n gewoonlijk was, kwamen toch nog vrij wat vreemdelingen, kooplusti gen of neringdoenden, ons bezoeken. Vooral tusschen 8 en 9 uur gerij cn geros van allen kant. Weldra stonden de viervoeters aan de lijn en wisselde het draven en hand klappen af met het roepen en schreeuwen om het hardst. Bij een markt evenwel hoort ook een ker mis. En men verbaast zioh, over het vele en velerlei, dat er voor zoo'n dag komt. Pa ling-, koek-, galanterie- en oliebollenkramen natuurlijk, dan draaimolen, luchtschommel, een paar hoepla's, een hoofd van Jut, een schiettent, deftig „Tire de Salon" gedoopt, enz. Aantrekkelijk vooral schenen de toeren eener dame: krachtmenseh zonder weerga. Aanlokkelijk ook opschriften als: „Levend boschmenscli, kersver&ch uit Afrika's wilder nissen geïmporteerd, en „Wereldwonder Ona- dina." Entree 10 cents per persoon, kinderen half geld. 't Klassieke „Mincrva"- stak opmerkelijk a.f bij 't; „Balie gooien in de vrolijken keuken." Alzoo een rijke verscheidenheid op 'tdorp, en ook daar buiten veel ongewoonstal van woonwagens met de bekende typen. VOORHOUT. Do uitslag van do loting voor de nationale militie is als volgt: 1. Jac. v. d. Meij Gzn.2. C. L. van Werk hoven Bzn.; 3. G. Bemelmans; 4. A. Does; 5. L. Kortekaas Pzn.6. P. L. Warmer dam Pzn. en 7. P. F. van Werkhoven Azn. VOORSCHOTEN. Bij den heer P. werd een koopman uit Leiden op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig' was een drietal jassen zich toe fe eigenen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. WARMOND. De loting voor de nationale militie alhier had den volgenden uitslag 1. C. Wilbrink2. L. J. v. Noort, 3. D. C. v. Noort4. C. J. Immerzeel5. C. B. v. d. Horst6. D. A Sikking7. P. L. v. d. Geest8. L. Oudshoorn9. J. L. Heems kerk 10. A. v. Kempen 11. P. Th. S. Boe ker 12. T. H. L. Broekhuizen. Als bijzondeiheid verdient vermelding, dat de twee hoogste nummers werden ge trokken door den burgemeester voor lote« lingen, die er niet waren. WADDINXVEEN. Gisteravond te tien! uren brak bij den landbouwer Schoonder-1 woerd een herige brand uit ten gevolge vaal hooibroeiing. Daar er weinig wind was, bleef de brand beperkt tot oen hooiberg, die ge heel uitbrandde. WOUBRUGGE. In de vergadering van in gelanden van den Oudendijkschen polder is besloten, advies in te winnen van den inge nieur van Rijnland, omtrent de belromri baarheid van den dijk nabij den electromotor.- Naar men verneemt zal de Kistdam in den' Molenwijk blijven bestaan en dit deel der wijk worden gedempt. ZWAMMERDAM. De dooT den Raad vast< gestelde rekening over den dienst 1912 bei. draagt in ontvangsten f 18.S03.947:> en in! uitgaven f 19.380.25'1/.' een nadeelig saldo van,' f576.31. Tot ambtenaar van den burgerlijken! stand is benoe.md de heer P. Hoogcboom', secretaris der gemeente. De geineeiite-oiitvniiger van Xoonl' wijk is tering. Het bericht, dat wij in ons blad van! gisteravond hadden over den terugkeer van!- den heer J. A. J. Acngenent, geschorst ge-: meente-ontvanger en administrateur van del' gasfabriek, behoeft wijziging en aanvulling.' Hij heeft zich niet persoonlijk gemeld aan', het Raadhuis te Noord wijk, doch zijn broer, kwam mededeel en, dat de ontvanger zich!' gemeld had aan liet parket te Den Haagv De Officier van Justitie heeft later op den! dag geseind, dat Aengenent zich gemeld! had, en dat hij in het bezit was van dej som gelds, die tekort was in de N oord wij ks-chd gemeentekas. Wo vernemen voorts van be,-, trouwbare zijde, dat hij reeds een paar weken! vóór zijn heengaan in overspannen zenuw,, achtigen toestand verkeerde. Deze geest.es->' toestand zal hoogstwaarschijnlijk in het leven,' zijn geroepen, door het feit, dat èn B. en! Ws., èn de Commissie uit den Raad, dig de rekening moest controlearen, met grooten' örnst er op gewezen hebben (zooals wij in! het desbetreffende Raadsvcrslag reeds ver-: meld hebben) dat liet bedrag, van de nogl niet betaalde posten van den Hoofdelijken,' Omslag te groot werd. Of hij nu in over-, spannen toestand kwam door het feit alleen,! zeer veel met zijn werk ten achter te zijn^ of wel, dat er nog andere reden bestond, om) bevreesd te zijn, is nog niet te zeggen-: Het voortgezet onderzoek kan daaromtrent' nog veel leeren. Dat hij gehandhaafd zou kunnen blijven; als gemeente-ontvanger, wat sommigen mee- nen, is bij ons aan zeer ernstigen twijfel onderhevig. i Hazerswoude. Ned.-Herv. Gem. Zon-< dagmorgen te halftien, ds. H. Smelt. Doops-. bediening. Geref. Kerk Zondagmorgen te h alftien en! 's avonds te halfzeven ds. Van Loon, vaif Mijdrecht. Oudshoorn. Evangelisatiélokaal Zorï: dagmorgen te halftien en 's avonds te half-i zeven, ds. Voorthuijzen, van Ameido. Oudewetering. Rem. Ger. Genu Zondagmorgen te tien uren, ds. R. Miede- ma, van Schoonhoven. Voorschoten. Ned.-Herv. Gem. Zori" dagmorgen te tien uren ds. Van Wijngaar-* den. Ger. Kerk: 's Voorm. te tien uren, ds. Alting, 's avonds te vijf uren, ds. Alting. Warmon d. Ned.-Herv. Gem. Zondag-' morgen te halftien en 's avonds tc zes uren, ds. J. G. Haselager. Zwammerdam. Ned.-Herv. Gem. Zondag hoopt ds. 11. Bennink Bolt, alhier, zijn 25-jarige ambtsvervulling als predikant bij de Ncd.-Her/. Kerk te herdenken. De dienst zal niet om halftien, maar om tien uren aanvangen. Het Bier!ialaii£sosi<lcrwfjs in Neder land en in het bnitenland. Verschenen is het rapport betreffende den, toestand van het herhalingsonderwijs in Nederland en in het buitenland, samenge steld in opdracht van het bestuur van het Congres voor Kinderbescherming 1913, door de heeren E. J. van Det en F. L. Ossendorp. Het is een lijvig boekdeel van 340 pagina's waarin talrijke gegevens uit binnen- en bui tenland, verkregen door toezending van een vragenlijst, en verder uit litteratuur ter zako in binnen- en buitenland verschenen, stel selmatig en overzichtelijk verwerkt zijn In de inleiding wordt gewezen op den ze gen van de Leerplichtwet, die een zekere norm van ontwikkeling vaststelt, en aan de burgers de verplichting oplegt hun kinderen minstens dit minimum te doen onderwijzen Thans doet rich echter allerwegen de vraag voor, of aan dit minimum niet ten opzichte van inhoud en tijd uitbreiding go-f geven moet worden. Gewezen wordt op de toenemende eischeiu in de ind'strieele beroepen aan de arbei-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1