Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. liet drama te IVBülilhausen. Bij het doorzoeken van Wagneï's kleeds- Iren vond men in een der zakken een schrij ven, dat van zes jaren geleden gedateerd is. Heb bevat een ■uitvoerig' plan van het thans üootr hem flangteriehte bloedbad. Ook thans pog weigcirt de moordenaar iedere verkla ring omtrent de redenen van zijn daad. Hij herhaalt voortdurend: „Hak mij den kop af, 'dat is het verstandigst, dan is alles uit". Verder verzocht hij, naar het ziekenhuis ge bracht to "worden, .daar hij, ondanks het geen hij gedaan had, niet ziek wilde ■wor den door den tocht in het armenhuis, "waar heen men hem gebracht had. Zaterdag trachtte do zoon van een der ge- tioode mannen in het armenhuis binnen to dringen, om den moordenaar van zijn vader met eigen hand te wurgen. Hij had reeds een paar ruiten van het. gebouw ingeslagen, en het kostte do grootste moeite, hem te be letten verder het gebouw binnen te dringen.' Do verwondingen aan de linkerhand van den moordenaar bleken zoo zwaar, dat men hem die moest afzetten. De operatie moest, wegenis een wond aan den neus, zonder nar cose plaats hebben, waarop Wagner her haalde, dat het hem liever zou zijn go- w-eest, als men hem maar dadelijk had om gebracht. Toen hij naar het ziekenhuis was over gebracht, verlangde hij daar dadelijk eten. Omtrent de personaliteiten van den moor denaar wordt thans nog het volgende he kend: Wagner was verkwistend van aard en had deswege herhaaldelijk ruzie met zijn vrouw. Een erfenis, die den kinderen alleen te beurt was gevallen, was eveneens aan leiding tot twisten met zijn vrouw. IZijnj tneesten vrijen tijd des avonds bracht hij in ge zelschap van liederlijke vrouwspersonen door. Het geld, dat hij daarvoor noodig had, ont hield hij zijn familie. Hij zat ook veel in de openbare leesbibliotheek van Stuttgart, en bracht daar ganscho middagen met lezen door. Zijn lectuur bestond hoofdzakelijk uit middeleeuwscho folianten en broeierig-fantas- tdscke romans. Op school had hjj er een zeker ziekelijk pleizier in, de kinderen te ranselen. Wagner sprak veel en vaak den drank toe, en onlangs dronk hij in een kroeg 20 flcsscben bier achter elkaar leeg. Ook dn 1de school werd opgemerkt, dat hij groote hoeveelheden alcohol dronk. Verleden Woensdag speelden "Wagner's kin deren Vroolijk met buurkinderen. Van een der kindeiren vroeg Wagner oen slijpsteen te leen, „omdat hij een mes goed scherp moest slij pen." Met ditzelfde mes vermoordde hij kort daarop zijn gansohe gezin. Door zijn afschu welijke daad zijn talrijke gezinnen to Mühl- hausen in bittere ellende gedompeld, vele omdat zij den kostwinner verloren hebben, andore omdat hun gansche oogst verbrand is. Er worden reeds inzamelingen ten bate dezer ongelukkigen gehouden. Hoe beestachtig de moordenaar to weak ging, toont het feit, da,t hij zijn revolver zoo dicht hij het hoofd hield van het elf jarig meisje, dat gedood werd, dat hij het schot de patroonhuls in de haten van 'tkind verward raakte en daar pas uitviel toen het lijkje' gewassohen werd. Zooals treeds is medegedeeld, heeft de Ge- richtskoinmission verklaard |en ook ver scheidene dagbladen deélen die meening dat Wagncr zijn daad in volle toerekenbaar heid pleegde en volstrekt niet waanzinnig ,was of is. Naar aanleiding hiervan merkt de redactie van de .Drankf. Ztg." o. a. op: Vanwaar dio gewisheid? Men schijnt Wagner's toereken baarheid hoofdzakelijk hieruit af te lehlen, dat hij volgens een bepaald plan en logisch is te werk gegaan, en zich ook in zijn brie- Veto rustig en helder uit. Maar moet men hetr dato aan een gerechtelijke commissie wer kelijk nog duidelijk maken, dat niet alle geesteszieken verstompt of „verrüokt" zijn, dat zeer veel hunner in togen deel buitenge- [woon schrander te werk gaan? Men ver- schootne het publiek, tot na het toesultaaij ,van ben ernstig onderzoek, met dergelijke offidooie ineeningBuitingien. Voor ieder, die hot relaas van Wagner's bloedige daad las, .was het toch dadelijk duidelijk, dat hier teen man woedde, wiens daden door goen nor maal functdonneerende hersens werden be stuurd, een waanzinnige, die niet weet wat hij doet." De begrafenis. Onder enorme deelneming heeft de ter- fe'arde-bestel]ing plaats gevonden van de slachtoffers. Om 2 uur zette de rouwstoet zich vato het raadhuis af in beweging. Vooraf gingen zangWereenigingen, dan kwamen schoolkinderen, dia bloemen strooiden nis afscheidsgroet aan h'un ongelukkig school makkertje, de 13-jarige Marie Bader. De stoet hiold stil voor elk huisje, waarin een doodsbaar 6tond. Do dragers sloten zich met de schreiende familieleden bij den trourigen Btoet aan en langzaam schreed men onder 'het gelui der klokken naar da begraafplaats, [waar zich honderden menschen hadden op gesteld. Op het kerkhof was een graf van 7 Meter lengte gegraven, waarin de tien doodkisten geplaatst werden. Den volgmdcn dag kwamen hier nog de vijf doodkisten hij, Waarin 't stoffelijk overschot van de familie leden van den moordenaar. Hartverscheurend klonk het geween en het gezucht der om standers, toen de doodkisten beurt om beurt in de groeve werden neergelaten. Hiermede ging een kwartier heen en onderwijl jon gen de schoolkinderen een koraal. Daarop trad 'de dienstdoende geestelijke naai' voren ten hield een treffende rede, er op wijzende, flat inxsn hier voor een feit stand, dat zijn wedergade in de geheele wereld niet had, Zoowel wat den persoon des daders als het ^antal^ zijner slachtoffers betrof. Tot slot Jas hij teen telegram van deelneming vooto, Afgezonden door het WüTttembeSrgsche ko ningspaar. 1 Het hardst is de familie Bader getroffen. Het 13-jarig dochtertje is gestorven en de heide ouders zijn zoo zwaar gewond, dat men yoor hun leven vreest. Bij het verdere» verhoor Van Wagnter iö gtebleken, dat hij van plain was geweest, M deze moordpartij nog elders huis te hou- Ben. Hij had namielijk ook in het dorp Eglosheam bij Ludwigsbnig, waar zijn broer fcopter- eto blikslager is, pen slachting Willen aanrichten. Toen hij, na zijn gezin vermoord te hebben, zijn broer bezocht en 's middags bij hem bleef eten, nam hij de kamers van het bode hui9 nauwkeurig op en vroeg hij, om hem ook alle slaapkamers waar het ge zin sliep ie laten zien. In den stal van zijn broer begroef hij daarna 300 patronen, met het plan om die later te gebruiken. Hij zeide tegen zijn familie, dat hij 's nachts terug zou komen en vroeg, om hem den huissleu tel mee te geven. Dat deed men. Maar daar men hem te Mühlhausen ten slotte in han den kreeg, bleef zijn snoode opzet gelukkig onuitgevoerd. Wagner verklaarde nog. dat, indien hij precies zoo gehandeld had, als zijn plan, was geweest, hij niet gevangen genomen zou zijn. Hij had. maar met één pistool willen schieten, dat dadelijk weer willen laden en het andere in reserve willen houden. Maar in de opschudding had hij ook zijn tweede» pistool leeggeschoten. Toen was hij weerloos. Toen hij den moord op zijn gezin beschreef, bleef hij volslagen kalm en onverschillig. Hij was vroeger al van plan geweest, zeide hij, om zijn vrouw op een auto-tocht uit den weg te ruimen. Al de brieven en brief - kaarten, die hij verzonden heeft, heeft hij pas geschreven, nadat hij zijn gezin om gebracht had. Zijn bedoeling was geweest, zoo herhaalde hij, om door zijn daden in de heele wereld van zich te doen spreken. He gestolen rose parelen. De vijf mannen die beschuldigd worden van diefstal van het bekende paarlsnoer, zijn gisteren wederom voor den politierech ter in Bowstreet verschenen, waar het open baar ministerie een zeer romantisch relaas leverde van de omstandigheden, die tot de gevangenneming van de beklaagden leid den. Gutwirth, een van de gevangenen, ont moette te Antwerpen een familielid van zijn vrouw, Brandstetter genaamd, en vroeg hem of hij geen kooper voor het paarlsnoer wist. Brandstetter, die van de 10,000 pond be looning voor de ontdekking van het snoer wist, overlegde met zijn neef. Zij gingen nu samen onderhandelen met Gutwirth, die intusschen te Londen was teruggekeerd. Intusschen stelde Brandstetter zich in ver binding met de assuradeurs en op voorstel van dezen moest een derde persoon als koo per van het snoer optreden. Dat was een zekere Spanier van Parijs, die er in slaag de twee parels te koopen en ze inderdaad alle hoeft gezien bij een samenkomst in een Londensch hotel. Een tweede samenkomst werd afgesproken voor den koop van het heelc snoer, en bij die samenkomst nam do politie drie dieven gevangen, maar het snoer vond men niet in hun bezit. Het open baar ministerie zeide, datde gevangenen bij hun onderhandelingen de grootste voor zorgen namen tegen verrassing door de po litie. Het proces is verdaagd. Naar de Temps" uit Londen verneemt, zal de zaak waarschijnlijk van week tot week worden uitgesteld, daar de Engelsche politie wachten moet, tot zij uit dc onder scheidene hoofdsteden van het vasteland antwoord op haar vraag om inlichtingen heeft ontvangen. Zij schijnt n.l. niet veel zekers van het verleden van de gearresteer den to weten. Het j'aarlijkBch Koninginne- kinderfeest vanwege de philanthropische stichting ,,De Metropool" in Den Haag (dit jaar wegeis de onafhankelijkheidsfees ten uitgesteld) werd gisteren opgewekt ge vierd. Om halfnegen vertrok de feestvierende kinderschare met de muziek der Jongelie- den-Matrozenbond voorop naar den Schenk- weg, van waar twee extra-stoomtrams do kleinen naar Leiden vervoerden. Te Oegst- geest werden de kinderen in een speeltuin onthaald en prijzen voor verschillende spe len uitgereikt. Te zes uren kwam het gezelschap in Den Haag terug en ging naar „De Metropool" aan do Ged. Gracht, alwaar elk kind nog twee koeken ontving voor de huisgenooten. Men deelt ons mede, dat door den heer Henrikus, gelogeerd in het hotel „Het Wapen van Alkemade", te Oudewete ring, in vier dagen honderd pond karper werd gevangen. Twee Botterdamsche bengels, de 11-jarigo J. van der W. en de 10-jarige L. van der W., twee broertjes uit de Ooie vaarstraat te Botterdam, zijn aangehouden. Naar de „N. B. Ct." mededeelt, hebben zij in den laatsten tijd, vooral op de markt aan den Goudschen Singel te Botterdam, en verder overal, waar zij de gelegenheid schoon zagen, van vrouwen, die bij kraamp jes of voor winkels stonden te kijken, de portemonnaies uit haar zakken of taschje3 gerold. De aangehouden jongens verklaren zelf, dat zij misschien wel 50 tot 60 porte monnaies hebben gestolen. Bij een paar ge vallen kwam bet voor, dat er een bankbil jet van 25 of van f 10 in zat, dat zij uit vrees voor ontdekking verscheurden. En op dat hun vader er niet achter zou komen, lieten zij het gestolen geld door een straat- rooster in een keldergat vallen, vóór zij het ouderlijk huis binnengingen. Zoo werden zij nooit in het bezit van geld gevondeD, als de vader hun kleeding nakeek, wat nogal eens geschiedde, want hij vermoedde, dat zij niet veel goeds uitvoerden. Het geld hebben de jongens versnoept. Bij het onderzoek is tot nog toe gebleken, dat de gewezen directeur W. D. der Algemeene Friesche Onderlinge Assu- rantiemaatsehappij, te Hecrenveen, onge veer ƒ900 verduisterd heeft. De heer Bo- zenbeek, te Velp, commissaris, is tijdelijk tot directeur benoemd. Omtrent een brand op de hof stede „Groot Hof", onder Barneveld, kan nog gemeld worden, dat een ruim 4-jarig dochtertje den roggeberg met lucifers heeft aangestoken. Behalve de gebouwen zijn ver brand 112 vim rogge, 40 vim boekweit en 70,000 pond hooi. Een portefeuille met 100 die gered was, is later vermist. Zoowel de bewoner Kuyt, als de eigenares der hof stede, mevr. de wed. Luden van Stouten- burg, was tegen brandschade verzekerd. Een spion gegrepen] Men meldt uit .beverwijk aan de „O. H. Ct."; j^on bijzonder angstwekkend gerucht ging hier rond. Nauwelijks woe Beverwijk garniizoenstad geworden of do buitenlan ders waren zich bewust geworden van het ernstige gewicht^ dat ae-ze bezetting in den vervolge in onze landsverdediging zou innemen. Er werd dan ook met bijzondere [zorgvuldigheid over deze vesting gewaakt. Daar verstout zich echter de fotograaf B. op verzoek van eenige militairen eenige typische opnamen v.an aardappeljassen, enz. te willen maken. Nauwelijks aan het fort, wordt hem gelast zich te verwijderen. De heer B. trok daarop met de militairen hot vrije veld in. Eerst werd hem bevolen 500, daarna 1000 H. uit het fort te blijven. De heer B. vond het toen beter met de militairen een boerderij binnen te gaan en daar eenige opnamen te doen. Doch hooger gezag loerde op hem en op weg naar huis wilde men zijn toestel in beslag nemen. Hiermede niet tevreden, hield men den heer B. izelf aan en bracht hem naar het politiebureau. Hier werd het toestel onder bewaking gesteld tot, dank de tu6- schenkomst van den burgemeester, de heer B. onder toezicht in zijn eigen atelier de opnamen mocht ontwikkelen. Ofschoon hier soms wel met wat te groo- ten dienstijver door sommigen is opgetre den, neemt men gelukkig het geval nogal van de vroolijke zijde op. Intusschen: de vijand zij gewaarschuwdI Men laat hier niet met zich spotten. Dehee r H. d e K o k, electri sch ingenieur te Ti-el, heeft een eleetrisch ver warmingstoestel uitgedacht, dat op de kraan eener waterleiding geschroefd, wa ter van elke verlangde temoeratuur kan leveren. Het. onderscheidt zich van de be staande door eijji ge-ringen omvangiede»r kan het ten allen tijde bij zich dragon. Ten gevolge e ener civiele vordering werden op de villa „Nieuw Crayenhorst", tussohen Soesterberg en Amersfoort, ten laste van den heer S. Schol tons, bij executie eenige goederen verkocht, waaronder een nieuwe vliegma chine met Anzani-motor. De vliegmachine met motor werd voor f 75 eigendom van den heer A. Staal, te Soest. Het hoofdbestuur der Ned. Na tuurhistorische Vereeniging heeft, daarbij het voetspoor van andere instellingen in het binnen- en buitenland volgend, een se rie van vier sluitregels uitgegeven, tot op schrift dragend „Bescherm de wilde plan ten en dieren". Het koestert de hoop, er hiermee krachtig toe bij te dragen, dat het denkbeeld van natuurbescherming bij het Nederlandsche volk al meer cn meer ingang zal vinden, en tevens, dat de verkoop een batig saldo zal opleveren, te bestemmen voor de bescherming van kleinere natuur monumenten. De Joh. P. C. Bcnner, kunstschilder te Bussum, heeft voor deze zegels belangloos de ontwerpen vervaardigd, welke in kleu rendruk uitgevoerd werden door de firma Corn. Immig Zoon. De ontwerpen1. Zeedistel en Zeezwa luw 2. Boschanemoon en Pad3. Water lelie en Kikvorsch j 4. Nachtorchis en Vleer muis, mogen welgeslaagd genoemd worden, zoowel wat de compositie als wat do kleu ren betreft. Beizigers eD vervoermiddelen. Men vraagt ons het volgende Heeft de directie van een of andere Maatschappij van vervoer het recht, om, als zij bewijzen voor een reis heen een te- rug heoit verkocht en men is voor de te rugreis vóór den tijd, waarop volgens do dienstregeling de laatste tram, trein of wat ook vertrekt aan het station van vertrek aanwezig, te zeggen, dat er geen vervoer meer zal plaats hebben Zoo niet, wat kun nen dan de gevolgen zijn voor de Maat schappij naar uw meening Ons antwoord ontleend aan inlichtingen, ingewonnen bij den Baad van Toezicht op de Spoorwegen, en door dezen ons welwil lend medegedeeld, luidt: Ingeval de betrokken Maatschappij niet door een force majeure buiten haar schuld verhinderd is te rijden, moet zij óf den pas sagier op andere wijze naar het oord zijner bestemming vervoeren, óf de ko3ten voor logies betalen en andere schade vergoeden, die uit hot niet op tijd komen van den be trokkene is ontstaan. („Vad.") Te Tiel werd in arrest gesteld 'n persoon, die met'n bord, waarop een be- leedigend opschrift stond, zich posteerde te genover het huis van een der ingezetenen dier gemeente. Van te voren moet men ge tracht hebben dezen een aanzienlijk bedrag af te persen. De aangehoudene gaf voor Van Oost- Indië te heeten en te Amsterdam woonach tig te zijn. Hij was sedert vier dagen in een eerste-rangs-hotel te Tiel gelogeerd. Een makker van hem, die zich Van den Berg noemde, wist aan de politie te ontsnappen. Na een langdurig verhoor is do persoon in vrijheid gesteld en naar Amsterdam ver trokken. Te Zevenaar heeft men, naar „Het Vad." meldt, besloten het onafhan- kelijkheidsfeest tot 23 en 29 September uit te stellen, omdat op de oorspronkelijke da ta, 21 en 22 September, geen draaimolen boschikbaar is. Te Nijmegen wordt sedert 2 September vermist de 24-jarige B., teeke naar bij het kadaster aldaar. Men ver moedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De goweldige brand, die te Hot- springs (Arkansas) woedde en de helft dier stad in de asch legde, brak uit in de neger- wijk, die bijna geheel uit houten woonhuizen bestaat. Geen oogenblik werd er aan ge dacht, dat het vuur zulke reusachtige af- metingén zon aannemen, vandaar, dat men aanvankelijk slechts twee brandweerbriga des uitzond, om de vlammen te bestrijden. Ze Blaagden daarin echter niet en moesten om versterking vragenweldra was de ge heele brandweermacht op de plaats des on- heils aanwezig, doch toen was het te laat. Een hevige wind, die over de stad gierde, blies de vlammen naar verschillende rich tingen en verspreidde hei vuur over een aanzienlijke uitgestrektheid. Men begreep den brand niet meester te kunnen worden, wanneer men niet tot een buitengewonen maatregel overging. In overleg met den burgemeester der stad deden daarop 50 brandweerlieden, om den vuurhaard te iso- leeren, een aantal gebouwen met dynamiet in de lucht vliegen. Toen de vlammen op die wijze door een ledige ruimte afgebakend waren, slaagde men er langzamerhand in, ze te dooven en kon aldus de voornaamste straat der stad, alsmede verschillende groo- te hotels, gered worden. De bewoners van talrijke huizen waren genoodzaakt-, hals over kop de vlucht te ne men, zoodat zij slechts in staat waren, hun kostbaarste bezittingen mede te nemen. Sommigen hadden, razend van angst, zich zelfs niet den tijd gegund, zich behoorlijk van kleeren te voorzien. De brand was 's middags uitgebroken, doch woedde 's avonds nog in felle hevig heid voort. Daar alle electrische geleiddra- den vernield waren, werd de half verwoeste stad toen door het schijnsel der vlammen slechts flauw verlicht. Bandieten trachtten van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken en hun slag te slaan. De burgemees ter, die met de zwakke politiemacht, waar over hij beschikte, de plunderingen dier bende niet kon beletten, riep de hulp in der politie uit de meest naburige gemeenten. Het is op het oogenblik nog totaal onmo gelijk het juiste aantal der verwoeste ge bouwen op te geven, maar volgens de laat ste berichten zijn de telegraaf- en telefoon- bureaux, het spoorwegstation, twee kerken, vier groote fabrieken en vijf en twintig ho tels vernield. Hotsprings is, zooals zijn naam reeds aanduidt, een badplaats, die in den zomer druk bezocht wordtzij telt slechts 12,000 inwoners ,maa; in dezen tijd van het jaar bedroeg dit aantal ruim 30,000. Gevonden voorwerpen: vijf leeuwen. Het Parijsche politierapport-, a-fdieeling gevonden voorwerpen, vermeldde Zondag o. a. een kooi met 5 leeuwen, gevon den op de openbare straat. De agent, die deze vondst deed, telefoneerde aan zijn chef, die spoedig ter plaatse verscheen Maar ook deze wist niet zoo spoedig wat met het vijftal te doen, vooral daar uit de aanwezigheid van een wachter in de kooi bleek, dat de dieren niet geheel verlaten waren. De tralieö van den kooi waren echter zoo ver van elkaar geplaatst dat de leeuwen met hun klauwen er doorheen konden, zoo- dat hun aanwezigheid allerminst zonder gevaar was. Er moest dus raad geschaft en dat wel dadelijk, voordat er ongelukken gebeurden. De ooir.miasaris besloot toen maar den wagen naa-r het asyl te laten bren gen. De directeur van de inrichting toonde weliswaar weinig ingenomen to zijn met zijn nieuwe gasten, maar hij begreep tooh, dat ze ook niet- op straat konden belijven. Bij onderzoek bleek, da-t het dieren waren van de temster Sonia, een Italiaan6che, die wegens oneenigheid over het contract door den directeur van het Nouveau-Cirque was ontslagen en nu bij gebrek aan geldmidde len haar beesten maar in de steek had ge laten Op de wielerbaan te Keulen is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij den wedstrijd achter groote motoren merkte Lawson de gangmaker van Guignard, dat er aan zijn machine iets onklaar werd. Hij wenkte Guignard los te laten, wat deze ook onmiddellijk deed. Lawson probeerde de zware machine wat omhoog te brengen, wat hem echter niet ge lukte... hij viel en rolde met den motor over de baan Op dat oogenblik kwam juist Scheuermann achter zijn gangmaker Mein- hold aanrennen. ^e:den vlogen met groote vaart op Lawson. Scheuermann e-n Mein- hold werden over Lawson he en geslingerd en alle drie bleven zwaar gewond liggen. Lawson is 'e avonds nog overleden. Volgens een tolegTam uit New-Madison (Ohio) is daar in de buurt een sneltrein ontspoord. Vijf en dertig van drie en zeventig passagiers bleven onge deerd. Drie leden van het dienstpersoneel cijn omgekomen. Enkele maanden geleden is de gestreng als monnik levende kardinaal Vives y Tuto, krankzinnig geworden. In gespannen, geestelijke werkzaamheid had zijn zinnen verbijsterd. Aan de gevolgen van een blindedarmoperatie is hij thans overleden. Vives y Tuto werd in 1354 in Spanje ge-boren. Leo XIII verhief hem tot kardi naal. Hij was profeet van de congregatie voor de religieuze zaken, lid van talrijke andere congregaties en protector van vele kloosters. Vives y Tuto was zeer rechtzin nig in de leer en ging steeds als eenvoudig monnik in een ruige pij gekleed, slechts met een sjerp ten teeken zijner waardig heid getooid. In de buurt van Santander heeft een waterhoos gewoed. De rivieren zijn buiten haar oevers getreden. De be nedenstad is overstroomd. Het wate-r staat er twee meter hoog. De winkels heeft men moeten ontruimen. De voetgangers moesten op wagens de wijk nemen voor het wa»seende water. Verscheidene kinde ren beeft de politie met levenegevaar ge red. Alweer een spoorwegonge- ïuk. Tussch'en Londonderry en Strabone in Ierland is een exen rei e-trein ontspoord. Een man werd gedood, vele reizigers wer den gewond, van wie twee in aorgwekken den toestand verkeeren. Machinist cn sto ker van den trein zijn gearresteerd, onder beschuldiging te woest te Kobben gereden. B ij M a r v i k, in B y f y 1 k e, N o o r- wegen, is boschbrand geweest.. Door de groote droogte greep het vuur snel om zich heen. Een groote uitgestrektheid de nn oh out m verbrand, waaronder veel zware boom en. Vraag: Ik verdien 10.20 per week, heb 2 kinderen en betaal f 1.50 huishuur. Nu ben ik in de gemeente Hillegom in de per- soneele belasting aangeslagen voor 6.25 en in den hoofdelijken omslag voor ƒ2.51. Ig dit niet te veel? Antwoord: De personeele belasting wordt niet geregeld naar iemands inkom- sten. Voor zoover is na te gaan is uw aan slag in de personeele belasting juist. Daar de verordening tot heffing van een hoof delijken omslag voor do gemeente Hillegom ons niet bekend is, kunnen wij u daarom trent niet inlichten. Wend u tot den ge meente-ontvanger. V raag: Als men geen personeele belas ting betaalt, en men is in het bezit van een rijwiel, behoeft men dan daarvoor ook niet te betalen Antwoord: Iemand die te Leiden een ongemcubeld huis heeft gehuurd tegen een huurprijs van ƒ100 of daar beneden, per jaar, is o. a. ook vrij van personeele belas ting voor zijn rijwiel, altijd, indien de huur prijs onder normale omstandigheden is aangegaan. Men kan dus vrij zijn van het betalen van pers. bel. voor het huis (o. a. als men 9 kinderen beneden 20 jaar bij zich heeft inwonen) en toch bela-sting moeten betalen voor de r ij w i e 1 e n die men houdt. Vraag: Welke is de korste weg naar Boxmeer en hoeveel K.M., en welke plaat sen doet men per rijwiel aan A twoord: Leiden, Gouda, Schoonho ven, Gorinchem, Woudrichem, Hcusden, 's-Hertogenbosca, Nistelrode, Uden, Box meer. 155,5 K.M. Vraag: Ik wil eerstdaags per fiets van Bodegraven naar Delft. Wilt u s.v.p. zoo goed zijn mij den kortsten weg op te geven Zijn er deze week nog feesten in Delft? Antwoord Bodegraven, Waddinx- veen, Moerkapelle, Kruisweg, Zegwaard, Vlieland, Pynacker, Delftgauw, Delft. 33.3 K.M. De feesten zijn al geweest. Vraag: Ik ben timmerman en verdien per uur 15 cent, maar word steeds tegen het einde der week uitbetaald. Indien mijn baas mij na waarschuwing op Donderdag, des Vrijdags ontslaat, hoeveel schadever goeding kan ik dan eischcn Antwoord: Gij zult dit zelf wel het beste weten. V/elke opzegtermijn bestaat er aan den winkel waar gij werkt? Indien dit een week is, moet uw baas u natuurlijk een week van te voren opzeggen of u anders een week loon schadevergoeding geven. Is de opzegtermijn een dag, dan is hij in zijn recht geweest. Vraag: Is er niets aan te doen indien een kostganger die bij mij geweest is, zijn achterstallig kostgeld niet betalen wil? Antwoord: Ja, zeker, gij kunt hem den deurwaarder sturen. Heeft hij soms goederen achtergelaten, dan kunt gij die voorloopig vasthouden tot zijn schuld is af gedaan. Vraag: Gaarne zou ik den oorsprong weten van het woord „bagatel". Zoudt u mij daaraan kunnen helpen of een werk noemen, waarin die te vinden is? Antwoord: U moet eens naar de Bi bliotheek op het Bapenburg gaan en vra gen naar Littré. Hij staat in de leeszaal ci der in die kast naast de haard. Misschien kan dit schijnbaar zoo nietige begin leiden tot uitgebreide etymologische studiën, dia uw naam onsterfelijk zullen maken Vraag: Moeder is weduwe, heeft 2 ga- trouwde kinderen en een kleinzoon van een overleden kind. Kan nu moeder dio 2 kin deren bij overlijden meer bevoordeelen dan den kleinzoon Antwoord: Ja, mits die kleinzoon maar minstens het deel krijgt waarvoor zijn ouder kon opkomen, dat is een vierde deel van de nalatenschap. Vraag: Kunnen kleermakers en naaisters, die niet voor patroon of winkel werken, ook ttoekken van het ouderdomspensioen? Antwoord: Neen, de wet is alleen toe passelijk op hen, die in loondienst ,zijn ge weest Vraag: Ale iemand aangesteld wordt aid procuratiehouder, welke teLschen kan hij dato stellen, wat het salaris betreft? Moet dit in de statuten worden beketod gemaakt en deelt hij in do winst? Wat zegt de wet hiervan? Antwoord: De vet zegt niete- Een pro» ouratiohouder volt eenvoudig ond-er het ar/ beidscontract. Do rechten en vcrplichtinger worden bij contract, mondeling of sehrifte- lijk geregeld. Vraag: Mijn dienstbode heeft Kalf Aug. haar dienst opgezegd tegen 1 October. Heeft zij nu recht op h«ar zoirietrfooi, dio zij half Juli ontving? Antwoord: Neen, die fooi moet zij teruggeven. Vraag: Welk verschil is er in het be zit blijven van een inboedel of erfgenaam? Behoud ik in beide hetzelfde recht? Antwoord: Deze vraag is ons niet dui delijk. Verklaar u nader-. Vraag: Mijn vogeltje pikt zich heelc- maal kaal en de luis heeft het niet; west u ook een middel om dit tegen te gaan, aan gezien dit beestje bijna al zijn veertjes kwijt is? Antwoord: Het beestje zal ziek zijn en als een kanarie aan het kwijnen gaat is ar niet veel aan. te doen. Maar wellicht weet een of ander lezer er iets voor. Ooi van andere zijde ontvingen wij een soort gelijke vraag'. Deze hebbelijkheid schijnt dus meer bij kanaries voor te komen. Vraag: Bestaat er niet een instrumentje waarmede men zich tijdelijk doof- kan ma ken? Ik meen er eens een geannonceerd to hebben gezien. Bianogejammor bij de buren draaiorgelgehuil op de straat, zouden je vaak jaloerzch maken op dooven en liardlioorigen Antwoord: Inderdaad bestaan er derge lijke toestelletjes, die men in de ooren doet wanneer er iets in de nabijheid geschiedt, dat pijnlijk voor het gehoor is. Informeert maar eens bij een goed ges or toerden instrument maker. Vraag: Heeft de wetenschap reeds uit gemaakt waarom do muggen 'a avonds dan sen? Om den broode? Ik bedoel: om onzicht baite diertjes in do vlucht to vangen? Of uit louter levenslust? Antwoord: WÜ herinneren ons eens ge lezen te hebben, dat de muggen 's avondfl elkaar het hof maken en minneliedoren zin-' gen. Dat dansen zou dus indexdaad levens lust zijn, kunnen ze cn passent even ech mensch of dier te pakken nemen en zich! aan lekker versch bloed te goed doen, daa verzuimen ze. di,t ook niet.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6