16426 Dinsdag O September. A0. 1913. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele -Kennisgeving. Uit de „Staatscourant", LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1ti regels ,'1.05. Iedere regel meer /'0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents,-Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COÜRANT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1,65. Beiioeiuitig Wethouders. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door den Gemeenteraad, in zijn zitting van den 2den September j.l. tot wethouders der gemeente zijn benoemd, de heeren J. A. YAN HAMEL. H. W. FISCHER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 September 1913. Benoeming ISaadscommissiën. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat tengevolge van de jaarlijksche aftreding van de leden van de vaste commission, door den Gemeenteraad, in zijn vergadering van den 2den Septem ber j.l. uit zijn midden zijn benoemd de volgende leden, -als a. voor de Commissie van Finan ciën, de heeren A. L. REIMERINGER, Voorzitter. J. BOSCH. Mr. C. W. VAN DER POT Bzn. b. voor de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen, de heeren Mr. A. VAN DER ELST, Voorzitter. Mr. P. E. BRIET. K. SIJTSMA. c. voor de Commissie voor de Strafverordeningen, de heeren Mr. A. J. FOKKER. Mr. J. H. CARPENTIER ALTING. d. voor de Commissie van Fabri cage, de heeren: K. H. KORFF. A. MULDER. e. voor de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, de heeren Dr. H. J. ZWIERS. S. DE BOER Azn. fvoor de Commissie voor het Marktwezen, de heeren D. VAN GRUTING. S. DE BOER Azn. g. voor de Commissie voor het O u d-A r c h i e f, de heeren Mr. J. E. HEERES. Mr. A. VAN DER ELST. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 9 September 1913. Leiüen, 9 September. De op 28 Aug. jl. door den heer W. 0. Mulder, architect, voor de firma Tiele- roan en Dros, alhier, gehouden aanbeste ding van het bouwen van e-en magazijn- gebouw op paalfurtcleering en bijbehooren- de werken bij de fabriek van verduurzaam de levensmiddelen aan de Middelstegracht, "waarvoor laagste inschrijver was de hee-r J. Zitman voor f 71,950, is niet gegund, 'otaidJat de inschrijvers hun aanbiedingen te veel hadden opgezet. Zooals bekend is, geldt de wijze van controle, hier te lande op de zuivelproduc ten uitgeoefend, als een modelsysteem. Op het oogenblik vertoeft een gezelschap van een veertiental Fransche, Engelsche, Duit- eche en Belgische chemikers en landbouw kundigen van naam in Nederland, om dit Btelsel te bestudeeren. Donderdag 11 September zullen zij een bezoek brengen aan het Rijks-Zuivelstation alhier. - De vierde lijst van de 35ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel bevat o.m. Rijswijk metf 213.91 en Warmond met f75.87. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Waddinx- veen den weleerw. heer J. B. Bu3rs (15 Aug. hl. priester gewijd). Bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd de statuten der vereeniging „Fokvereeni- gmg Volharding/' gevestigd te Oudshoorn. Gisternamiddag heeft de Turksche minister van landbouw de Rijkstuinbouw- school te Boskoop bezocht. Hij werd door den directeur, den heer C. H. Claassen, rondgeleid. Hierna werden nog eenige noomkweekerijen in oogenschouw geno men. Z.Ex. was vergezeld van zijn particu- heren secretaris. (,,N. R. Ct.") Gisteravond gaf de Koninklijke Ne- erlandsehe Landbouw-Vereeniging in het ti°tel „De Witte Brug", bij Den Haag, haar derde, tevens laatste offieieele gast maal, ter gelegenheid van de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling. Ook dit diner werd voorgezeten door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voorzitter der Vereeniging. Op 60-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer J. S. van Drooge, oud-Oostindisch hoofdambtenaar. De President der Fransche Repu bliek heeft do „Medaille voor Politiever- dienste in Frankrijk" toegekend aan den inspecteur van politie 2de kl. in Den Haag, den heer J. Blok. H. M. de Koningin zal vermoedelijk Donderdag 18 September a.s. van 's-Gra- venhage naar Het Loo terugkeeren. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, zijn do 50 Boeren uit Zuid-Afrika, die in den zomer van 1914 Engeland zullen bezoeken op kos ten van een daartoe in Engeland samenge steld comité, waarvan Lord Lovat aan 't hoofd staat de Union Castle Line heeft hun vrije passage heen en terug aangeboden Zaterdag door de Koninklijke Nederland- sche landbouwvereeniging te 's-Graven- hage uitgenoodigd, om ook Nederland te bezoeken en daarbij de gasten te zijn die* Vereeniging. Deze üitnoodiging is telegra fisch aangenomen. Canada, trachtte de Boeren tot een bezoek uit te lokken, doch het is aan een ijverig landgenoote te Londen gelukt, de üitnoo diging van Nederland voor te doen gaan. De heer W. H. Poultney, uit Johannes burg, die dezen tocht der 50 Boeren naar Europa voorbereidt, en daarvoor uit Zuid- Afrika is overgekomen, is gisteren met mr. Roosegaarde Bisschop tc Amsterdam aan gekomen, ter bespreking van den tocht naar ons land. De Indische begrooting voor 1914 is aan de Staten-Generaal ingediend. Gisteren is in de Kurzaal te Scheve- flingen het tiende Internationaal Woning- congres geopend door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, beschermheer van het Congres. De feestelijkheden te Delft zijn gister avond ingezet met een concert in den a gior- no verlichten tuin van Stads-Doelen, door het Staf/nuziekkorps van de 4de brigade infanterie, kapelmeester de heer W. van Erp. Heden werden de feesten geopend met het luiden van den grooten Bourdon in de Oude Kerkdaarna reveille. Te elf uren was er plechtige herdenking in do kerken der onderscheidene gezindten, terwijl des middags om halfdrie de historisch-allegori- sehe optocht begon. De huldebotooging aan de Oranjevorsten en -vorstinnen door het leggen van een krans op het Mausoleum in de Nieuwe Kerk, door alle deelnemers aan den op tocht, is vervallen. Te Rotterdam is overleden de heer H. A. Burgerhout Sr., de oprichter van de thans zoo groote industrieele onderneming der N. V. „Scheepswerf H. A. Burgerhout Zn." Ds. J. C. Geelhuj'zen, predikant bij de Ev. Luth. Gem. te Gouda, heeft Zondag, onder groote belangstelling, zijn 40-jarig jubileum herdacht. Bij deze gelegenheid deelde ds. Geelhuyzen mede, dat het in zijn voornemen lag, tegen 1 November emeri taat aan te vragen. Men meldt uit Amsterdam, dat op de voordracht voor rector van het gymnasium te Amsterdam voorkomendr. J. L. Lie- zenberg, rector van het gymnasium te Schiedam, en dr. J. Niemeijer, rector van het gymnasium te Zwolle. Gistermiddag werd te Deventer de Middelbare Handelsschool met eenige plechtigheid geopend. In een door ongeveer 200 personen be zochte vergadering te Groningen is beslo ten zich tot den Gemeenteraad te rich ten met een adres van protest tegen de onregelmatige en willekeurige verhooging van den Hoofdelijken Omslag. Ernstige af keuring werd uitgesproken over de onsys tematische klassenverhooging door den het vorig jaar nieuw aangestelden controleur der gemeentebelastingen. Er werden voor beelden genoemd van menschen, die 5 tot 17 klassen hooger waren aangeslagen dan zij zelf hadden aangegeven. Ds. M. Haveman, overgekomen van Wijnjeterp c.s., is als predikant-voorgan ger bij de Vereeniging tot Evangelisatie in de Ned.-Herv. Kerk te Tiel in zijn dienst werk bevestigd door zijn voorganger dr. D. Plooy, thans te Leiden, die tot tekst had Jesaja 55 10 en 11. Des avonds aanvaardde de bevestigde predikant .zijn dienstwerk naar aanleiding van Rom. 15 29 en 30. Ter aanvulling van het bericht omtrent de op 15 dezer te Zwolle te houden ver gadering weet de „Limb. Koerier" nog me de te deelen, dat de laatste oorzaak van de scheuring in de Christ.-Historische Partij geldt het algemeen advies van het hoofd bestuur, om zich te onthouden bij de her stemmingen tusschen liberalen en sociaal democraten. Dit advies is, naar de berichtgever van genoemd blad van bevoegde zijde vernam, voornamelijk te wijten aan één lid van het hoofdbestuur, die, onder den indruk zijner teleurstelling over den afloop der stem mingen, te goeder trouw gemeend heeft dit advies te moeten geven. De zich nu afscheidenden meenen, dat dit lid scheen vergeten te hebben, dat het be lang van ons land eischte, dat men de libe ralen steunde, om zoodoende zooveel mo gelijk de sociaal-democraten te weren. De vergadering is bijeengeroepen door de heeren Van Koetsveld en Bichon van IJsselmonde en zal geleid worden door een comité, bestaande uit zeven personen. Dit comité zal om halfelf op dienzelfden datum samenkomen om te spreken over de lei ding en de agenda voor de vergadering. Eén der grondbeginselen dezer nieuw te vormen partij zal zijn bij alle verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer, en in alle districten bij de eerste stemming uit te komen met een eigen candidaat. De gewone audientië van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag 10 September en die van den Minister van Waterstaat op Vrijdag 12 September zullen niet plaats hebben. HILLEGOM. De aanmelding voor den hjs- tor)ischen en allegorisohen optooht ter gele genheid van het onafhankelijkheddefeest heeft gisteravond in café „Flora" alhier plaats gehad!. Er !>ieek éen groote liefheb berij te bestaan; alle personen en groepen van het historische gedeelte werden bezet. Ook voor het allegorische deel gaven velen dch op, terwijl kleinere en grootere groepen benevens reclame- en vakwagons werden in geschreven. Dat deel van het feest belooft ook zeer goed te slagen. De begrooting van den gemeentedienst 1914 sliudt met een totaal bedrag van f 129,222,71idie van het gemeente-gasbe drijf besomt een bedrag van f80,147.43. KATWIJK. Evenals vroeger zal bij ge noegzame deelneming aan de Chr. School M. U. L. O. gedurende de a. s. winteravon den een avondcursus worden geopend. KATWIJK-A AN-ZEE. Maandag kwamen hier twee partijen haring in afslag. De prij zen per kantje waren: volle haring f 16.75 f 17maatjesharing f 15.80f 15 95; steur ha ring f 12.SOf 15.10; makreel £8.50f 11.10; ijle haring f 15.45. NOORDWIJK. De firma De Ruyter en Hoog^woning schijnt het er op gezet te heb ben, alle medailles en prijzen te winnen, die er in België voor Gladioli worden uitgeloofd. Behaalde zij reeds prijzen op de wereldex positie te Gent, en op een jubileums-tentoon stelling te Antwerpen, thans heeft zij weder om een gouden medaille gewonnen met een inzending gladiol lisbloem en op een jubi leums-tuinbouwtentoonstelling to Mechelen. De firma is voornemens alle door haar in België behaalde prijzen en medailles zoo spoedig deze in haar bezit zijn te exposee- ren in de étalage van den heer J. A. v. d. Werf, sigaren winketier en banketbakker al hier Dat beloofd heel wat bekijks. Gistera-vond tusschen zeven en achfi uren werd' een deol-van het dorp in opschud ding gebracht door een geval, dat hoe is onbegrijpelijk nog goed afliep. Zekere J. v. E van Noordwijkerhout, kwam van Noordwijk-aan-Zee rijden met den dissel* boomwagen, waarvoor twee paarden. Die lieve dieren sloegen op den Zeeweg op hol. Met den duchtig slingerenden wagen achter zich holden zij langs den Zeeweg, door de Zeestraat, verder over den tramweg, waar deze als „verboden toegang" tusschen tuinen en huizen doorloopt, en kwamen uit op d'e Voorstraat, waar zij tot etaan werden ge bracht De dieren bekwamen geen verwon dingen, en de voerman, die van den wagen viel, kwam er met e~n paar pijnlijke lede maten af. Hoe het mogelijk is, dat er niet meer ongelukken gebeurd zijn, is een raad sel. Als de hollende dieren op den smallen tramweg een tram waren tegengekomen, wa ren de gevolgen niet te overzien geweest. Morgenavond om acht uren komt de Raad wederom bijeen Blijkens de agenda staat deze vergadering wederom in nauw verband met het spoorloos verdwijnen van den Gemeente-ontvanger Aengenent. Daar één der punten is: mededeelingen, veronder stellen wij, dat do stand van zaken bekend zal worden. NOORDWIJKERHOUT. De afdeeling Noordwijkerhout van den Ned. R.-K. Volks bond had gisteren een feestavond georga niseerd voor haar donateurs en leden, ter eere van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Opgevoerd werd een tooneelspel met zang in twee bedrijven „De Pauselijke Zouaaf". Met groote aandacht werd het spel dooi de talrijke aanwezigen, waaronder de eerw. heer Mulder, geestelijk adviseur, gevolgd, en de medespelenden ontvingen den lof, die hun zeer zeker toekwam. Een nieuwe attractie van dezen avond wareneen achttal zangnummers, uitge voerd door het sinds korten tijd bestaando R.-K. Mannenkoor „Pius X". De met zorg gekozen nummers werden verdienstelijk uitgevoerd en door het publiek zeer gewaar deerd. De zaal van café „De Zwaan" is niet groot genoeg om alle leden der afdeeling op één avond te bergen, doch allen zullen bevredigd worden, daar hetzelfde program ma nogmaals zal worden opgevoerd. RIJNSBURG. De verwachte poffertjes kraam is tijdens en ook na de onafhankelijk- lieidsfeesten niet komen opdagen. Is dit voor velen een teleurstelling geweest, niet het minst voor de schoolgaande jeugd. Met een bon naar een portie van dat heerlijk baksel in ó'en zak bleven zij turen en turen, maai er kwam geen kraam. De feestcommissie heeft echter aan alle schoogaande kinderen een flinke tablet chocolade doen uitreiken als pleister op de geslagen wonde. Tevens vermelden wij nog, dat ook door den heer G. den Heijer Az bij het ringsteken op twee wielige versierde rijtuigen een prijs werd' behaald. VALKENBURG. Het plan voor de fees telijkheid op a.s. Maandag, heeft thans vasten vorm gekregen. Het programma noemt een onthaal van de schooljeugd en behalve volksspelen om kunstvoorwerpen, van welke vermakelijkheden we o.a. alleen vermelden „ringsteken", zoo met versder de fietsen als met dito tweewielige rijtui gen, zal ook een wedstrijd van mannen in krachtmoten gehouden worden. Alleen voor laatstgenoemden kamp wor den prijzen in klinkende munt uitgereikt, welke de burgemeester, de heer Lot-sy, aan de commissie als extra-gift deed toe komen. Ook 7AÜlen voor de mooiste ver sieringen van fiets of rijtuig eenige luxe artikelen als prijzen worden toegekend. Na afloop van de verschillende kamp- partijen een rond vang door de gemeente, begeleid en opgeluisterd door „Do Har monie", terwijl „De Za-ngvereomging' eveneens ter opluistering, 's avonds eenige nummers ten gehocre zal brengen. Daarna weer muziekdoch dan van de Harmonie van Katviik-aan-Zce. mede on der leiding van den heer J. A. Huokens. Bij gunstig weer en medewerking der burgerij door algemeen vlagvertoon en wPhingv^raiering belooft het em aardige en waardige da<r te zullen worden. Onafhankelijkheidsfeesten te loeiden. Militaire feesten. Op het Schuttersveld. Bij den stoelendans werden de prijzen ge wonnen dcor do onderofficieren Sala en Van Soest. Na afloop van dit nunimer kwamen de „Russische pesten" het terrein binnenrijden om een proefje van hun bekwaamheid af te leggen. Het is waarlijk geen kleinigheid, oim, zelf te paard zittende, nog drie andere paarden te mennen. De postrijders wekten in liooge mate de belangstelling van liet pu bliek op, door de keurige wijze, waarop zij met hun span in vollen galop wisten te manoeuvreeren. Zij werden geestdriftig toe gejuicht. De exercitiën van een pelcton in fanterie, in oude uniformen, waren ook heel aardig. Men kon het den flinkcn militairen aanzien, dat zij Ier zelf pleizie'r in hadden en hun best deden. De oefeningen waren uit stekend ingestudeerd en kwamen goecl tot haar recht. Daarna was weer liet woord aan de rui terij calrousselrijden door twee pelotons lan- ciors en artilleristen uit liet jaar 1813. Wiel zullen niet trachten te beschrijven, hoe mooi dat het was en hoe keurig* cn ordelijk do verschillende figuiren gereden werden. Het was misschien wel liet mooiste nummer van den heel en middag. Luid applaus steeg dan ook op, toen de troep, na zich verzameld te hebben, front maakte naai* do tribunes; het zal menigeen berouwd hebben, dat de middagfeesten nu gedaan waren. Na het publiek een cogenblik tijd te heb ben gelaten om weg te gaan, vertrokken ook de burgemeester en verdere autoriteiten, even als zij op het veld gekomen waren, in rij tuigen bespannen met zes artillerie-paarden, a la Daumont gereden door artilleristen. Vermelden wij nog, dat padvinders voor de goede orde op het terrein zorgden pn dat meisjesgezellen zich belast hadden met den verkoop van de programma's. De baten zullen ten goede komen aan het Invaliden huis, alhier*. Gedurende het geheel e tournooi werden bioscoop opnamen gemaakt. Woensdagavond zal men ze in het Bioscoop theater „Impe rial", aan den Stationsweg kunnen bewon deren. De lichtstoct cn de taptoe. Zelden zagen wij op de Breestraat zoo'n geweldige mensohenmassa bijeen, als gister avond. Om zeven uren was heb al vol, maar* tegen halfncgen zou men zeggen: „Nu kan er i geen menscli meer bij." Maar toch bleef de menigte tceslroomen. Toen dc politie dan ook begon om voor de stoep van liet Stad huis Pen plaats vrij te maken, waar de taptoe geslagen moest worden, had zij geen ge makkelijke taak te verrichten- Ruim twintig minuten hebben de agenten staan duwen tegen de telkens weer aandringende nrenj- schenzee en zelfs teen ct voldoende plaats vrij was, hadden zij voel moeite om het veroverde terrein te behouden, 't Was jam mer, dat door dio drukte velen in de buurt van heb Stadhuis niet gemerkt hebben, dab het carillon van don Stadhuistoren bespeeld werd. VcoraJ 's avonds geeft dit zoo'n fecs- telijken indruk. Ter eere van onze militairen zeker, konden wc veel krijgshaftige liederen hooien, on zelfs signalen. Het „zijn er nog gestraften", dat oven* den stoet weerklonk, herinnerde even aan de minder pleizierigo zijde van hot soldatenleven. De stoet, dio tien minuten voor negenen, de Doelenkazorne verliet, was als volgt- op gesteld Voorop eenige veld-a'rtilleristen, om ruim baan to maken, dan de tamboers cn hoorn blazers van do infanterie, de muziek van liet 2do regiment veld artillerie, dan militairen van alle wapens met oranje-ballons, waar echter door brand en andere ongevallen spoe dig niet moor dan do stole van ovor was, lei wijl ze gesloten werd door het Leidscli] Stedelijk Muziekkca-ps. Militaire fakkeldragers begeleidden den stoe t« Op" het Stadhuis waren in tusschen de ver schillende autoriteiten, die ook op het mid- dagfeest aanwezig waren geweest, aangeko men. Even over negenen kwam di°. stoet daar aan, halt werd gemaakt en de tamboers slaan oen roffel, waarna de taptoe geslagen en ge blazen wordt. De muziek speelt het „Wil helmus" en neg eenige andere liederen, en de militairen trekken weer verder, naar het Schuttersveld, waar de stoet wordt ontbon den. Ook do feestcommissie en de genoodig- den volgen hem on langzamerhand trekt de geheele menschen massa in de richting van den Stationsweg. Er zijn nog altijd voel menschen, die graag een plaats voor niets hebben, of een rangetjo hooger willen staan of zitten dan waarvoor zij betaald hebben. Dit had tengevolge, dat op verschil lende plaatsen do afsluitingen van het feestterrein hij „Zomerlust" verbroken werden cn de menschen den 1st en irang bin nenstroomden. Het vuurwerk. Nog; vóór den bepaalden tijd knalde do eerste vuurpijlen, als teeken, dat liet vuur werk begonnen was. En laten we Pr maar dadelijk bij zeggen, dat liet vcol* allen mooi had.kunnen zijn. Maar nu zullen dicj mees ten er weinig van gezien hebben, want door het beetje Noord-Oostenwind, dat er was, werd alle rook in do richting van het Schuttersveld gedreven en bleef laag vcor de stukken hangen. Diegenen, dio het van den Rijnsburgclrweg hebben gadegeslagen, zullen wel weten dat de verschillende stukken mooi waren, do vuurpijlen, vcor ons trouwens het meest aan trekkelijke van het programma, waren natuur lijk voor een ieder te zien cn hadden ook' het gewone suoces. Wij telden tien grcole stukken, waarvan het slotstuk, dat in vurige letters het op schrift droeg: „Heil Ncerlands Onafhanke lijkheid", wel het mooiste was. Ook de water val en 18131913 werden zeer bewonderd. Te lew,art voor elven was alios afgelco- pen cn begon de groote aftocht; maar nog tot laat in den naoht bleven militairen en, burgers bijeen in de verschillende café's om' feest te vieren. Wat de regeling* betreft, alles werd be hoorlijk op tijd afgedaan cn zoowel do op tochten als het middagfeest slaagden vol komen. Toch valt er wel eenige aanmerking te maken. Voor liet publiek werd slecht ge zorgd. Alle rangen liepen ten slotte dooi* elkander. De toegang tot den tweeden rang was totaal onvoldoende cn zoo hoorden wij veel meer klachten van dien aard. Zou het ook niet wensoholijk zijn oni bij dergelijks gelegenheden heb tramverkeer tijdelijk stop te zetten, want gisteravond was het dringen: van de trams door die volle straten soms zeer gevaarlijk. Wij brengen nog eens in herinnering, dab deze militaire feesten ook uitgingen van heb Hoofdcomité „Plan 1913". Eenige heoren of ficieren wairen zoo welwillend om de lei ding van het militaire gedeelte op zich te nemen. Van hen liccft zeker kapitein Loors het leeuwenaandeel voor zijn 'rekening ge nomen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wa pen der infanterie, bij het 4de reg. tot 1ste luitenant de 2de luitenant B Sornyt, van het korps; bij het 15de reg. tot militie 1ste luite nant de militie 2dc-luitenant J. C. dc Jong van het korps; is aan J. M. van Nieuwenhuyzen, te Steen bergen c a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den dis tricts-veearts, wien Breda als standplaats ie aangewezen

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1