SIKHAPl'S P1UEN Agenda van de weeki Wat er morgen in Oen Haag te doen zal zijn. "HM—K—I ■mmI IIIII I NOORDWIJK. Gisteren brachten onge veer 250 bedevaartgangers uit Noordwijker- hout en omgeving een bezoek aan de pa rochiekerk van St.-Jeroen, om diens rele- quieën te vereeren De zeereerw. heer W. A. van Halen, pastoor van Noordwijkerhout, is directeur van deze bedevaart. De plech tige hoogmis werd opgedragen door pastoor B. J. Klekamp, van Lisse, geassisteerd ó'oor de kapelaans L Th. Mulder, van Noordwij kerhout, en C. B. M. Wiemers, van Voor hout. In den namiddag gingen de pelgrims naar de martelplaats van St -Jeroen op Calo- Tama". Pastoor B. J. Klekamp, deed de- predikatie aldaar en ook de gebeden. In de hoogmis had prof G. J. M. Maat van het Seminarie „Hageveld" gepreekt, ^et plech tig lof werd gecelebreerd door pastoor H. A. Thus, van Sassenheim, geassisteerd door beide heeren kapelaans, die ook in de hoog mis assisteerden. In 't geheel waren er zeven geestelijken bij de processie De pelgrims, die te voet gekomen waren verlieten tegen vier uren te voet ons dorp weer. WARMOND. De Raad vergadert a.8. Maandag, des morgens te halfelf. Een zoontje van den heer P., alhier, had het ongeluk van de fiets te vallen en een arm te breken. Ter aanvulling van hetgeen omtrent de toekenning der prijzen bij gelegenheid der feesten alhier, zij medegedeeld, det be halve de genoemd-en, een extra prijs is toe gekend voor de verlichting van het Hotel „De Stad Rome" aan den heer P. S. van Rijn, en een eervolle vermelding met prijs aan Aagje van Leeuwen, eeen ziek meisje, dat haar ligtentje versierd had om ook toch mee te vieren op de wijze, alleen mogelijk voor haar, het feest, dat ieder vierde. Verzoek om loonsverliooglng. J. Karreman en J. Eikerbout, beiden brugwachters te Leiden resp. voorzitter en eerste secretaris der Vereeniging van Brugwachters, Verbetering zij ons Stre ven", alhier, hebben zich tot den Gemeen teraad gewend met een adres, waarin zij schrijven, dat hun in algemeene ledenvergadering, gehouden 22 Juli j.l., is opgedragen den Raad, onder dankbare erkenning van de in 1907 en 1911 gewijzigde salarisregelirig, beleefd te verzoeken alsnog hun salarissen te willen herzien, daar het wederom niet mogelijk is met dc bestaande inkomsten in gepaste zuinigheid rond te komen. In 't bijzonder wcnschen zij te mogen wij zen op de salarissen der brugwachters 2de kl., waar vele huisvaders met groote gezin nen onder zijn, die bij langzame promotie tot brugwachter 1ste kl., in dezen duren tijd in moeilijke omstandigheden verkeeren. Het behoeft, huns inziens, voor den Raad geen nader betoog, dat, waar overal con drang tot loonsverhooging bestaat, zij, met dezelfde lovenseischen bij een diensttijd van 84 uur per week, nog in de minderheid met andere categoriën in gemeentedienst verkeeren. Redenen, waarom zij den Raad beleefd verzoeken goedgunstig op dit adres te wil len beschikkon, daar zulks voor hen een prikkel te meer is tot nauwgezette plichts vervulling. In een begeleidende Memorie van Toe lichting merken zij o.a. op, dat zij gemid deld per week 84 uren in dienst zijn cn 122 maal nachtdienst in het jaar hebben. Geen enkel werkman in dienst der ge meente heeft zoo'n langen werktijd. Ouafliankelijkheidsfeesten te Leiden. Maandag- beginnen wij hier in Leiden feeet te vieren. De groote militaire feesten, welke dan plaats zullen hebben, beloven heel wat. 's Middags en 'e avonds optocht en clan nog op liet Schuttersveld te halftwce het Militaire Tournooi, cn in den loop van den avond taptoe en tot slot om halfelf schitte rend vuurwerk. Wij wijzen er op, dat er tegen betaling plaatsen te krijgen zullen zijn voor de fees telijkheden op liet Schuttersveld. Daar zal zeker wel zeer veel gebruik van gemaakt worden, te oorcleelen naar het aantal kaarten, jiat reeds verkocht werd. De reelamobiljetten, die tot ver in den Omtrek verspreid zijn, zullen daar ook hun Vrerk wel verrichten, en wij verwachten veel inenschen van buiten hier in de stad. Naar wij vernamen bestaat het voornemen 'de scholen to sluiten en zullen ook enkele, firma's niot den lieelcn dag door winkelen. Onaf hanlcelükheiflsfeesten te Alphen. Neerlands onafhankelijkheid werd te Al phen op waardige wijze gevierd, en aan af wisseling heeft het niet ontbroken. Allereerst werd koraalmuziek gegeven op het ruime kerkplein door do Harmonie „Beethoven". Do kinderen werden ook niet vergeten. Hun feest bestond in traktatie en het hou den van wedstrijden, waarvoor niet minder dan 100 verschillende, prijzen waren uitge loofd. Op het feestterrein achter het hotel „De Vergulde Wagen" was ringrijderij. Een veertigtal paren namen daaraan deel. Som mige tilbury's waren op smaakvolle wijze versierd, zoodat dit spel een mooi gezicht in het ruime veld opleverde. Doch sport liefhebbers moeten meer zien dan ringrij- den, hoe afwisselend dit ook is. Het zoo hoog geroemde voetbalspel toch had ook zijn deel in de volksspelen. Vol animo werd de wedstrijd gevolgd, die jammer genoeg, Pu niet ten voordoele afliep voor onze „D. V. S." Maar geen nood, andere keeren haalt zij haar verlies wel weer in. Ook de gymnastiek trok vele liefhebbers. Natuur lijk liet do muziek zich telkens hooren en kregen de winners na afloop hun prijzen of 1 medailles. Nog was er bioscoopvoorstelling. Het mooiste deel van het programma was fchterhet houden van een historischen en llegorischen optocht, voorstellende Vad. geschiedenis over het tijdvak 1568—1813. Voorop in den stoet ging dc Prins van Oranje, gevolgd door verschillende edelen, allen te paard, met hun pages en een ven del watergeuzen. Haarlemsche vrouwen en Spaansche soldaten. Alles op te noemen is ondoenlijk, daarvoor was de stoet te groot genoeg zij, dat alles te zamen een prachtig geheel vormde en dat ieder, van de voor naamste persoon, tot de geringste er net jes in zijn of haar kostuum, uitzag. De stoet was verdeeld in zes groepen, verschillende hoofdpersonen uit dien tijd aan 't hoofd hebbende zooals de Prins van Oranje, Prins Maurits, Willem III, Jolian Willem Friso, Napoleon en Willem I. Drie versierde wa gens waren nog in den optocht, een, waar op de admiraalssloep met vier zeehelden één de vereeniging de O.-I. Compagnie voorstellende, met de bruine onderdanen en dan de rijk versierde wagen met den vrijheidsboom, waarboven een groote hoed prijkte. Deze wagen, begeleid door een der tigtal meisjes, blootshoofds met kransjes op het haar, was ook niet de minste uit den mooien stoet. Op het feestterrein was nog boegsprietloopen en zakloopen. 's Avonds gaf de stafmuziek van het 3de reg. huzaren uit Den Haag een concert. En daarna, kwam aan 't slot, vuurwerk. Jammer was 't, dat door den wind de rook vaak voor de stuk ken bleef hangen, zoodat het schoone daar van niet altijd duidelijk uitkwam. Schitte rend blonk de slotdecoratie met de woor den „Leve Wilhelmina". Onafliankelijklisidsfeostsn te Oegstgeest (Vervolg). Gisternamiddag verzamelde zich een groo te menigte op het terrein van „De Sport man", om de verschillende nummers gym nastiek bij te wonen. In de eerste plaats stond op het pro gramma mastklimmeneen sport, die wel oud is, maar nog haar volle aantrekkelijk heid heeft behouden. In een kring stonden zij daar, dc klimmers, glunder opkijkend naar den paal, neen hooger, naar den top, waaraan een ring papiertjes wapperde en op die papiertjes namen geschreven van dingen, die de moeite van het klimmen ruim zouden beloonen. Schoenen uit, pet af, oude plunje aan gingen zij naar boven, alle spieren gespan nen, de tar\den op elkaar, al maar opkij kend omhoog, maar de paal was zoo glad, de spieren waren nog niet genoeg ge oefend cn daarging het, als een slak naar boven, als een pijl naar beneden. Daar kwam „De Albatros" in de gedaante van H. v. d. Luyt, die met korte, krachtige sla gen, de borst tegen den paal geklemd op steeg, om aanstonds af te trekken een pa piertje waarop stond2de prijs, een ham, maar die toch genoemd mag worden do eerste prijswinner. Het goede voorbeeld vond navolging, en zoo was de uitslag als volgt: 3ste pr. H. v. d. Luyt, 2de G. Schrij vers, 3de W. Wassenburg, 4de J. H. van Eyk de Lange, 5de J. v. Heusden, 6de A. v. Leeuwen, 7de H. de Groot, 8ste Jan de Wit, 9de P. H. de Groot, 10de A. Horne- man en 11de C. de Groot, terwijl H. F. C. Maas een „poedelprijs" wist machtig te worden. Het tweede nummer was tonkneppelen Forsche, gespierde mannen, die met mach tig armgezwaai het tonnetje, aan een touw opgehangen, stuk moesten werpen. Ook dit trok veler aandacht en ondervond zeer veel belangstelling. Dc uitslag was1ste prijs D. Buitenom, 2de W. v. Leeuwen, 3de P. Visser, 4de C. Zandbergen, 5de J. v. Ees, 6de H. Goddijn, 7de D. v. d. Berg, 8ste Th. de Jong, 9de J. v. Werkhoven en 10de A. Honaart. Vervolgens kwam de beurt aan zakloo pen. Wc hebben bewonderd de behendig heid, waarmee de jongens met hun zakken wisten om te springen. Sommige malle bui telingen ontlokken dan ook menigeen een gullen lach, ja af en toe gierde men van het lachen, als men een jongen zag „kop peltje duiken", opstaan, om dan weer in kleine dribbelpasjes zijn mededinger de loef af te steken. Na heel wat „gezakloopt" te hebben ontving B. Zandbergen den lsten prijs, 2de W. Zandbergen, 3de J. Peters, 4de W. v. Steyn, 5de C. v. d. Meer, 6de A. v. Nieuwkoop, 7de C. den Hollander, 8ste H. v. Bourgondië, 9de P. Heeren, 10de O. v. Bourgondië, 11de P. Hoogervorst, 12de G. v. d. Mey, 13de D. v. d. Mey, 14de H. Gordijn, 15de N. Gordijn en 16de T. Vree- ken. Tot slot hadden we touwtrekken, waarbij telkens twee jongens elkaar niet, zoo als gewoonlijk gebeurd over een streep moes ten trekken, maar over een kuil gevuld met water, waarvan de gelukkige prijswinners waren1ste. pr. G. Vreeken, 2de W. Schrij vers, 3de A. Zandbergen, 4de J. Oudshoorn, 5de J. Zandbergen, 6de P. J. Sti koelman, 7de H. Hoger vorst, 8ste B. Witteman, 9de J. Spaargaren, 10de C. de Groot, 11de J. de Groot, 12de H. Stravers. Het glanspunt van het feest moest echter nog komen, n.l. ringrijderij voor paren en dc verlichting. De ringrijderij ondervond veel belangstelling. De versiering van som mige rijtuigen was zeer mooi, vooral die van de heeren J. Uittcnbogaard, E. J. Fon tein cn C. J-. Seepers, die dan ook in dezelf de volgorde den lsten, 2den en 3den prijs verwierven. Hierop volgde de ringrijderij, die na zwaren strijd en veel behendigheid dezen uitslag vertoonde1ste prijs J. Uit- tenbogaard plus premie voor den bestuur der, 2de O. J. Seepers, 3de J. Wassenaar, 4de K. Breedijk. De prijzen voor de versiering werden voor het „Witte Huis" (aat dezen dag zeer druk bezoek bad, mede door haar prachtige lig ging) uitgereikt, met enkele hartelijke woorden, terwijl dr. Timmermans de prij zen der ringrijderij aan de gelukkige win ners en winsters met een hartelijke toe spraak overreikte telkens afgewisseld door fanfares van het Roomsch-Katholieke mu ziekkorps. Dan tot acht uren pauze, waarin de in wendige mensch kon versterkt worden en krachten verzameld voor het avondfeest. Het villapark leent zich daar prachtig toe. De verschillende lanen, alle uitkomend op den vijver waren aan weerszijden behan gen met vetpotjes. Toen alles aangestoken was, maakte dit een prachtig effect. De lichtjes zich rijend onder het donkere loof der boomen, de vijver verlicht door oranj'e- ballons en heel bovenin een kroon, ver schillende gevels en tuinen, die lichtend uit het donker te voorschijn traden, het maak te ccn schitterend effect. Opgewekt en lus tig klonken de tonen van de muziek, die zich op twee plaatsen liet hooren. „Or pheus" speelde op zeer verdienstelijke wijze in de tent, terwijl in „Endegeest" concert gegeven werd door het Stedelijk Muziekkorps van Leiden, welwillend aan geboden. Plotseling werden we opgeschrikt door een sisend geluid in een helder lieht, dat tusschen de boomen op „Rijngeest" op steeg. Het werd een mooi vuurwerk en de plaats was prachtig gekozen. Honderden verzamelden zich dan ook op den straatweg, om te zien de prachtige effecten tusschen de boomen. Toen het afgeloopen was, weer terug naar het park, om daar tot midder nacht feest te vieren onder vroolijk ge- j uich. Zoo is dan het feest weer voorbij. Oegst- geest en ook Leiden want er waren heel wat Leidenaars hebben opgewekt ge feest. Een woord van hulde en dank aan de commissie, die zeer velen zulk een schoo- nen en aangenamen dag bezorgde. Oegst- geest heeft, dank zij het schoone weer, zijn onafhankelijkheidsfeest op waardige wijze gevierd. Onafbankelijkbeidsfeesten te Rijnsburg. De gTootste onzer torenklokken heeft o.m. tot omschrift: „Vreugd en Gheween doe ik verbneen met mijn Clanck seer Crachtdg", terwijl het slot van 't omschrift der tweede klok luidt: „Ik luister de feesten op." Plechtig werd de tweede feestdag met het gelui der oude klokken ingewijd. Vooraf had hot muziekkorps „Euphonia" eenige nummers koraalmuziek van den torentrans doen hoo ren, wat een eigenaardig, mooi effect maakte. De feestvierende menigte, door klokkenge lui en fanfarejuuziek aldus opgeroepen, ver zamelde zich nu bij den „Wilhelminaboom", waar de zang-vereeniging „De Lofstem", on der directie van den heer W. Schoneveld', en de zangvereeniging „Excelsioren del Kinderzangvereeniging onder directie van den heer P. Fontein zich lieten hooren. Schoon en krachtig klonken de Vaderlandsche liederen over het water. In de Kerkstraat werd de vakoptocht gere geld, die omstreeks 9 uren den ommegang kon beginnen. Bijzonder veel werk hadden de dertien deelnemers gemaakt. Het Bloe mistenvak was het sterkst vertegenwoordigd. Geen wonder. Jaren geleden zedde de direc teur der Tuinbouwwinterschool te Boskoop reeds, dat de toekomst voor Rijnsbuïg moest gezocht worden in de snijbloemen, „Rijns- burg moot onder glas." En met deze ver sierde vakwagens voor ons, kunnen wij con- stateeren welke vorderingen onze bloemisten hebben gemaakt. Vooral de wagen van de firma Gebre. Vianen en Van Delft deed dit duidelijk uit- komen. De dahlia's van voorheen en thans', waarbij „Juliana" en .Geisha", de Delphi niums „R-oselust" cn ,,T. D. Carron", de Chrysantemums „Monaco" en „Mermaits", de Helianthus „Mosmillis" deden zien, welke liooge vlucht de kweekkunst alhier reeds genomen heeft. Ook de wagen van den heer Andr. do Mooy getuigde, dat deze deelnemer een vakman bij uitnemendheid is. Verder trokken vooral de aandacht de wagen van den hoer J, Heemskerk: een zeiljacht van louter bloemen. De wagen van den heer JungeriiLS was een sieraad in dezen vak op tocht; prachtig versierd, zag men tusschen' bloemen en groen allerlei vruchten en tuin bouwproducten. De wagen van den heer. O. Glasbergen gaf een aanschouwelijk beeld van do werkzaamheden op 't bollenveld. Op de verdere wagens kreeg men verschil lende vakken te aanschouwen, 't Sehoenma^ kersbedrijf was vertegenwoordigdhet met sel aarsbedrijf zeer karakteristiek door den heer H. van Iterson: een miniatuur woon huis in ouden stijlverder eenvwagen met blikslagerij van den heer S. Burgerhout, een smederij van den heer H. J. Grimbergen. De schilder C. Kuilman, zelf op den wagen bezig met liet schilderen der Nederl. Maagd, gaf verder te Zien hoe bedreven deze was in hét schilderen van hout. en marmersoorten, enz. Deze vaktocht kan als uitnemend geslaagd worden beschouwd. Na den optocht begonnen de Verschillende spelen, w. o. tonnetje-steken, broodjes-happen, draad-knippen, ballen-kruien, enz. 's Namiddags ringsteken op versierde fiet. <=ën en versierde tweewielige rijtuigen Ook van deze versieringen was veel werk ge maakt. Om vijf uren werd nogmaals dc vak optocht herhaald. En ten slotte het avondfeest. Velen had den h.un woningen fraai versierd en ver licht; het opschrift in brooddeeg gebakken bij den heer Oud water was zeer aardig. Tus schen de boomen, langs het water, hingen slingers van lampions. Om acht uïén staken de versierde gondels van wal. Een vijftal schuiten waren prachtig versierd. Het fraaist was de Oostersche schuit van den hoer C. L. Mulder, waarin zijn dochtertje aardig in haar Oosterseh© kleeding. Ook de toren, het Rijnsburgische Wapen, van den heer J. van Iterson maakt© door zijn verlichting een machtigen indruk, vooral door de weerkaat sing van de honderden lichtjes in het water. Hel geheel vormde een fantastisch schouw spel. Ten 6lotle laten wij de prijswinners vol gen van de twee voornaamste gedeelten van dit feest, dat zeker nog jaren in aangename herinnering zal blijven. Bij den vakoptocht ■verwierven voor de ver siering den lsten prijs Gebrs. Vianen eau v. Delft; 2den pr. H. J. Grimbergen, 3den pr. Adr. do Mooy^4den pr. T. Kralt. Voor het vak: 1st© pr. Gebrs. Jungevius, 2de pr. Andr. de Mooy, 3de pt. Gebrs. Via nen en v. Delft, 4de pr. J. Iterson5de pr. P. Wolthaus, 6de pr. H. J. Grimbergen, 7de pr. S. Burgerhout. Bij het ringrjjden op versierde tweewielige rij lui gen Voor de versiering: 1ste pr. S. v. d. Mey; 2do pr. C. v. Vliet; 3de pr. Jae. v. d. Mcv, 4de pr. W. de Koning. Voor het ringsteken1ste pr. D. Krom hout; 2de pr. T. Kralt; 3de pr. S. v. d. Mey, 4de pr. D. v. Delft; 5de pr. C,v. Kra lingen, 6de pr. D. v. d. Kwaak; 7de pr. C. de Wit cn 8ste pr. J. "Wijsman. Dat het feest zoo uitstekend is geslaagd is voor het grootste gedeelte te danken aan de goede orde en regeling door de Commissie ingesteld en gehandhaafd. Een welverdiend woord van hulde is hier dan ook op zijn plaats. KECLAMES, 2439 8 b. 40 Cents per regel U LICHTE aandoeningen aangewsnd, vo&nkomen waak zeer* QEVAARLIIKE ziekten. Donderdag;. Koepelkamer v. d. Burcht. Begin Speel avond Leidscbe Damvereeniging. 8 aar. Café-Rest. „De Harmonie". Biljart-Match Prof. R. Glorieux en De Grauw. Negen uur. 't Posihof. Smoking-Concert. Zondag;. Nederl. ReHvereeniging. Dagreisje Alkmaar, BergeD en Schoorl. 't Posihof. Dao van Laar. Woensdag;, Zaterdag;, Zondag;: Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 u a r. (Woens dag- en Zaterdag-middag 2 uur.) Dagelijks 4 tot en met O September: Woubrugge. Sobooltentoonstelling. MENU. Gebakken bot, Sla, Deensche rijst. De groote optocht. De Residentie bereidt zich voor op den grooten dag, dat de optocht morgen, Vrij dag, van één uur af door haar straten zal trekken. De weg van dien optocht is door de gan- sche stad herkenbaar aan de meerendeels royaal opgezette versieringen. Der commissie, die wel niet de illusie zal gehad hebben, dat haar keuze door alle Hagenaars volkomen zou geëerbiedigd wor den, hebben tal van requesten bereikt, be- oogende dien weg te veranderen of te ver lengen. Maar er is geen enkel verlangen bovredigd, en dus blijft de route zooals zij was vastgesteld i Van „Houtrust", langs Stadhoudersplein, Stadhouderslaan, brug Waldeck-Pyrmont- kade, "Waldeck-Pyrmont-kade, Sweelinck- plein, Sweelinckstraat, Groot-Hertoginne laan, Camegielaan, Scheveningsche weg, Javostraat, Alexanderstraai, Plein 1813, Alexanderstraat, Parkstraat, Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Tournooiveld, Korte Voorhout, Groote Laan Haagsche Bosch, weg langs Boschwachterswoning, Bezuiden- houtsche weg, Heerengracht, Fluweelen Burgwal, Nieuwe Markt, Houtmarkt, Spui, Gedempte Gracht, Gedempte Burgwal, Lu- thersche Burgwal, Groote Markt, Prinse- gracht, Lijnbaan, Westeinde, N.-W. Binnen singel, Waldeck-Pyrmont-kade, Sweelinck- plein, Sweelinckstraat, Valerius6traat, Stadhoudersplein naar „Houtrust". Gelijk men ziet, maakt de optocht als 't ware een omtrekkende beweging; zoowel Duinoord als de Indische buurt en het Be- zuidenhoutkwartier, zoowel het hartje dei stad als de Jodenwijk hebben bun aandeel, terwijl door het traject PrinBegracht- Lijnbaan-Westeinde ook aan het Schilders- kwartier en de Transvaalwijk is gedacht. Gelijk bekend mag verondersteld wor den, wil de optocht een beeld geven van de Vaderlandsche geschiedenis, aanvangen de bij Graaf Willem II en zoo de historilijn volgende tot op 1813. Daarna is de Optocht allegorisch, d. w. in levende beelden wordt van Moederland en Koloniën de huidige toestand gesym boliseerd eenerzijds door een groep, waar van de humaniteit, anderzijds door een, waarvan de VTede de beheerschende ge dachte is. Een der aantrekkelijke bijzonderheden van den optocht is, dat er aan deelnemen zeer vele personen, wier familienaam in nauw verband staat met den persoon, dien zij voorstellen, of wier levenskring waar borg biedt voor een hoogstaande uitbeel ding van dien persoon. Dit zal ongetwijfeld aan het geheel een voornamen indruk ge ven, en middel zijn ter vóorkomiug van hot maar al te dikwijls voorgevallen feit, dak sommige optochtgedeelten den lachlust of weerzin wekten door de wijze, waarop groe pen personen hun rol vertolkten. Een andere oorzaak van verheuging ia, dat de Kon. familie van af het bordes van het Paleis-Kneuterdijk den optocht zal ga deslaan. Hierdoor toch geeft zij koninklijk relief aan den band tusschen verleden en heden, zooals die door den optocht wordt geïllustreerd. De optocht is afgedeeld in 17 groepeo, die zich concentreeren om deze personen Graaf Willem II, Willem III (de Goede), Hertog Albrecht van Beieren, PhilipB va*» Bourgondië, Karei V, Prins Willem I, Prins Maurits, Frederik Hendrik, Johan de Witt, Prins Willem IV, Prins Willem V, Rutger Jan Schimmelpenninck, Koning Lodewij'i Napoleon, Keizer Napoleon, de Prins van Oranje (Willem I). In den stoet' rijden tal van karossen, staatsie-rijtuigeu en praalwagens mee, ter wijl alle hoofdpersonen te paard (enkelen onder baldakijn) meetrekken. Het geheel zal wezen van een schoonheid, als zelden hier te lande is gpzien. Tot in elk onderdeel zullen, zegt „De Ned." o m., de eischen der aesthetica naast die cïep hist, getrouwheid souverein heerschen. Dat t >k zal de oogverblindende pra h'. ver heffen tot een harmonisch geheel van iijnen en kleuren, waarbij het historisch besef ver levendigd, maar ook de goede smaak ver edeld wordt. Van de schitterende reeks ctaatsiekarossea en zegewagens zal, om iets te noemen, een, getrokken door zes paarden. Louis© de Co* lig-ny en 's Prinsen dochter bergen. Tegen het melkwit der grondkleur steken het vem guld beeldhouwwerk en de vergulde kantee- len mooi af, en ook het blauw der binnenbe- kleeding harmonieert daarmee Een praohtwagentjede zegekar van Fre derik Hendrik, gansch goud en getrokken door drie schimmels, zal, omstuwd door de zeehelden en grondvesters van Neerlands V<v loniaM gezag, een bijzonder graei^oUon aanblik leveren. De zegewager, die een hulde aan de Boekdrukkunst symboliseert, vertoont gouden uilen op de hoeken, wezen- de op wetenschap, 'n reusachtige foliant in prachtband op de resultaten er van. De historie ziet men gesymboliseerd in een schoone jonkvrouw, zittend in een gouden zegekar, vóór haar met opengeslagen boek der geschiedenis, en h geheel getrokken aan gouden koorden door 20 meisjes in licht- gotinte gewaden. Dan weer „kleingoed" de aandaoht trekken: op stoere schouders ge dragen, gaat daar een Ridderzaal in minia tuur voorbij. Gedragen worden ook door ee>n paard voor en een .paard achter de staatsiestoelen der Indische vorsten en de rosbaren in groen goud der Chincesche grooten. Dan is er een praalwagen aan de toon kunst gewijd. Een orgelfront vormt de acfi- terzijde en te midden van allerlei muziek- emblemen zullen de zangers en de speellièn omgaan Deze wagen is geheel vergoild. Een grootschen indruk zal de galjoot ma ken, ójie onze zeehelden draagt. Een hoog- opgaand schip, waar de kanonnen dreigen uit de schietgaten, en omgeven van toepas selijk beeldhouwwerk: Neptumis en Mercu- rius, enz. Die witte entourage van het diep bruine schip, waarop de kleurenpracht der staat si ege w aden zal zijn, is een gelukkig ge vonden combinatie van symboliseering doof. maakeering Een zeer groote wagen is ook die, gewijd 1 aan de schoone kunsten De Rembrandt' praalwagen, door „Pulchri" geleverd, is In marmer nabootsing; onder een dieprood baldakijn, prachtig afstekend tegen het blau we tapijt, zal Philips de Goedie plaats n©< men, omstuwd van de grooten uit zijn tijd. Alweer andere indrukken wekt de imitatie van d© eerste-steenlegging eener kerkmen ziet er den gouden lezenaar, waa* bio- sohop zijn litanie leest, en het altaarfront op den achtergrond. Kloosterbroeders zullen ef bij zingen. En zoo zou men voort kunnen gaan: de karos van Melis Stoke, den schrijver van de Rijm kroniek omgeven van Ken nemer boogschut ter©; middeleeuwsch krijgstuig; een pracK- tpg baldakijn, waaronder Maria van Bour« gondiö zal voortschrijden d'e koets an Rut ger Jan Schimelpenninck; het galarijtuig van Koning Bodewijk Napoleon; de rente niers van de Beresina met hun brugmate- riaal; de praalwagen „1813" met het Trfe- manschap van 1813 als middengroep; de wagen, waarop de Prins van Oranje in 1S13 te Sbheveningen van sijn schip naar het strand reed; de praalwagen, die dien vrede allegoriseert, enz. enz Dit alles is sléchts afwisseling van den stoet; een weergafooa prachtig effect zullen de honderden ruitera maken in hun historische sjerkleedij van öchier elke eeuw. Zij zijn het, die door het meevoeren der groote vlaggen kleur en le vendigheid zullen geven naast de staatsi© van heb rijdend gedeelte. Niet minder dan 400 paar den zullen in den stoet gaande deelnemer zijn een 15 0 0 in getal. En de stoet, cüe aaneengesloten 1800 Meter 1 ang is, zal pl.m. 50 minutenduren. Zooals gezegd, ligt het in de bedoeling, dat de stoet zich te een uur in beweging, zal stellen, 't Zal echter wel wat later worden. En of hij om zes uren thuis zal wezen, is zeer te betwijfelen; misschien wordt het wel acht uren, beweert men in Den Haag Do voo'rbemeidende maatregelen hebbed* natuurlijk heel wat in. Wij hebben den optocht het eerst genoemd als zijnde deze heb hoofdnummer van het» programma; maar wij moeten ook de aahn dacht vestigen op De ovatie der Oranje-verecnigangenu Omtrent deze in den morgen tè brengen ovatie aan H. M. de Kot ningin en het leggen van een krans aan heb vrijheidsmonument op Plein 1813 in Den Baag*, wordt medegedeeld, dat een dertigtal Oranje, vereenigingen ter sterkt© vaa ongeveer 2000 man aan de huldebctooging zullen deelnemen. Daartoe uitg«enoodigd door het feest' comité, heeft de heer R. H. Driessen, onder-' voorzitter van het "Haagsch comité voos Volksfeesten, zich bereid verklaard de lei ding op zich te nemen en den krans met een toepasselijk woord aan het monument te hechten. De optocht, die om negen uren met tal vah zang- en muziekvereenigingen afmarcheert van het Lange Voorhout, zal, na gedefi leerd te hebben voor H. M. de Koningin- Moeder, den volgenden weg nemen: Kort© Voorhout, Koekamp, langs de Bosehwaoh'- terswoning naar 1ste Van.den-Bosch-straati,1 Juliana.van-Stolberglaaji en .plein, Amalia- van-Solmsgtraat, verlengde Juli an .a-van-StoF berglaan. Laan v. N. O..I, Bezuidenhout naar het Huis ten Bosch. Bij aankomst var den stoet zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. dé Prins op hét bordes plaats nemen. Na het zingen van een tweetal nummers zal het défilé plaats hebben, waarna lang den Leidschen straatweg' en Boorlaan wordt teruggekeerd om langs Koningekade, Konin ginnegracht, Laan Copes van Cattenbiïrch, Nassauplein, Java. en Alexanderstraat, Plein 1813 te bereiken. -

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2